H. H. Landbouwers partij Te koop eeo Boerderij De Sorteermachioe voor de Toekomst is de Graaf's Aardappelsortéenachine Wordt treden Getaii gemeente wieringen. wieringermeerpolder het eiland wieringen vóór 'n halve eeuw. ZITTING GEVRAAGD SMIDSKNECHT EN EEN LEERLING. c. omis, L. DE GRAAF - Andijk West. ..CONCOURS TE SCHAGEN. Op de jaarvergadering van den West Frie- schen Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen werd besloten dit jaar het concours te Schagen te houden. VISSCHERSFONDS Een vlotte vergadering. Zondagmiddag vergaderde het Visschers- fonds op de bovenzaal van den heer Veerdig. Opening. Voorzitter Jn. Tijsen opent deze jaarlijk- sche bijeenkomst en heet allen welkom. Te vens nog een gelukkig nieuwjaar, waarbij voorz. de hoop uitspreekt, dat dit jaar de visch aanvoer beter zal zijn dan in het afgeloopen jaar. Ook de stormschade was een groote te genvaller in 1938. Maar naast dat alles heb ben wij ook een gelukkige zijde te bezien. Er zijn n.1. geen slachtoffers aan de zee afge staan. Spr. hoopt, dat deze vergadering in vriendschappelijke sfeer zal worden gehou- en hoopt, dat men vertrouwen in het Bestuur zal stellen. Notulen. De secretaris de heer S. P. de Vries leest de uitvoerige ntoluen, welke ongewijzigd en onderdankzegging worden geaccepteerd. Verslag Vischal'slag. De heer de Vries brengt vervolgens verslag uit van den vischafslag over het afgeloopen jaar. Dit verslag wint aan overzichtigtelijkheid wanneer wij de resultaten van 1937 er naast plaatsen. Omzetten Alikruiken Wulken Bot Paling Haring Spiering Nest Toters Zalm Schar Geep Ansjovis Baars Flint Makreel Spekblik Kokkels 1937 1938 H.L. 518 525 K.G. 53.159 68.181 Pond 228.876 206.468 Pond 455.975 289.789 tal 56.658 33.815 K.G. 62.061 15.628 kist 479 358 kist 1 348 pond 820 678 kist 400 38 tal 37 8.902 K.G. 72.101 37.637 pond 6.189 8.993 kist 9 kist 180 129 kist 48 manden 31 dienen. Men behoeft toch niet voor niets in zoo zou groeien, anders hadden ze de molen zeker op een onderbouw ge plaatst. Jaren lang is de molen in be zit van de familie Bakker geweest. De namen Bakker, Tijsen, Koorn en Lont kwamen door plaatselijke huwelijken geweldig veel voor Den Oever was als 't ware één groote familie en van daar dat men de familienaam bij de per soonsaanduiding om vergissing te voorkomen, in de dagelijksche wande ling geheel achterwege liet en men noemde gewoon de voornamen van vader of moeder, of soms ook van de grootouders er nog bij. Zoo was de naam van den molenaar Jacob Bak ker, doch er waren meerderen van die naam en zoo werd hij Jaap van Tet ge noemd. En zoo hacL men Nan van Maart je. Herman ifm Pieter, Dirk van Simen van Gerritjè, enfc., en ieder wist direct wie men bedoelde Men voelt hieruit hoe nauw de onder linge samenleving was, zoowel in ver driet als in vreugde. Laten we echter verder wandelen en het eerste huis van 't dorp dat we ontmoetten was de boerderij van Meijert Tijsen (in Wie- ringer dialect Mayert Tiesen) aan de linkerzijde van ons was een modder sloot ('t Kattegat) welke nu is gedempt en thans langs de Noorderweg ook ge heel is Volgebouwd. Dan had men aan 't begin van de Miengtstraat (nu her doopt in Zeeestraat) links een oud huis, waarin .,de waag". Hier werden de varkens, wol, enz. gewogen. (Er staat nu een sigarenwinkeltje. Verder kwamen we tegen de brood een vereeniging te werken. Voorz. is het hiermede niet eens. Het is voor hem een levenstaak de vereeniging te dienen en hij kan daarom niet besluiten hier voor belooning te accepteeren. Buitendien wil hij vrij blijven. Als ik betaald wordt ben ik knecht en thans niet, aldus de heer Tijsen. Jan Lont zegt verder, dat er wel eens slech te kostwinners zijn bij Weduwen, welke daar door gedupeerd worden in verband met de uitkeering van Visschersfonds. Spr. zou wil len dat het Bestuur in dezen naar eigen goed dunken kan handelen om aldoende dergelijke weduwen, een gift toe te kennen. Secretaris de Vries antwoordt dat er inder daad gevallen zijn waar zulks wenschelijk is. Geeft men het Bestuur hier vrij mandaat, dan staat hier tegenover, dat critiek zal wor den geleverd op het beleid van het Bestuur, omdat elk geval individueel beoordeeld zal moeten worden. G. Dirks interrumpeert dat men zich van critiek op het Bestuur in dusdanige gevallen niets moet aantrekken. Wie het beter kan, moet dan maar zijn plaats innemen. Een ie der kan men het immers nooit naar den zin maken. De heer Jac. Kaptein heelt een praktijk geval aan, waarop de heer Dirks antwoordt, dat je de critiek over je heen moet laten waaien. KapteinJa, alles goed en best, maar je moet het toch maar aan hooren. KI. ten Bokkel vraagt of men nu de bode moet ontslaan, daar de contributie niet meer geïnd behoeft te worden. Hij is daar niet voor. Meerdere stemmen uiten zich in die geest, totdat besloten wordt de bode (Numeijer) te handhaven. (Applaus.) S .de Haan memoreert de vele functies van voorzitter en vraag of het nu niet mogelijk is, dat de jonge viSschers wat steun erbij van In geld omzet f 450.618.69 f 310.024.63 Alzoo een daling van f 140.594.06. Rekening Penningmeester Wij ontleenen hieraan het volgende Omzet afslag f 310.024.63, waarvan komt aan Visschersfonds f 3875.10. Saldo 1937 f 200.40 Div. ontvangsten 1937 9.165.80 Uitgaven (w.o. reeds uitgek. aan Wed. en Weezen f 726.-) Saldo Te reserveeren voor nog komende lasten '38 Beschikbaar voor uitkeering Er was reeds uitgekeerd Totaal uit te keeren le Verdeeling 1/3 voor visschers boven 60 jaar 2/3 voor Wed. en Weezen f 9.366.20 6.859.07 de Gemeente krijgen. Spr. vindt het zielig,jbakkerijen van Jaap Tiesen en Jan dat de jongens als korveër in dienst bij het j Koorn, 't Café van Mayert met 't bord Rijk moeten treden. „Schippershuis" boven de deur 't Op Texel schijnt men deze jongens ook snoepwinkeltje van Peet Neel (Jan de steun te geven. Slager) waar we als jongens onze laat- Voorz. antwoordt dat de Rijkssteunregeling ste cent brachten en op de hoek rechts door het Gemeentebestuur zoo goed mogelijk de bakkerij van Volkert Koorn en links de kruidenierswinkel van Maarten den aan de voorschriften. Spr. is ook geen pnripr Minister van Financiën. I A __T. Jb. de Wit deelt mede, dat hij altijd gevischt gansch Oost Wielingen- was heeft, doch buiten de Zuiderzeesteunwet «Maarten en z n ezelenkar vol venters schijnt te vallen. w,aren bekend. „Maarten", altijd ge- G. Dirks merkt op, dat zulks zijn oorzaak kleed met hooge zijden pet, de zwarte kan vinden in de omstandigheid, dat de Wit stropdas en lange duffelsche jas, het wel eens in loondienst bij een aannemer hoofd ietwat voorover achter z'n kar werkte. aanstappend,, had bij de boerenkinde- Niettemin wil het Bestuur deze zaak nog ren z'n vaste kianten, die 'n eindje op eens onderzoeken. z'n kar mee mochten rijden. In een Hierna zegt voorz. dank voor deze geani-L tusschen netrolenmknhken meerde vergadering en sluit deze met den noeKje lusscnen PetiQieumKiuiKen wensch, dat het de visscherij dit jaar goed ONS WIERINGERMEERHOEKJE. f 2507.13 150.— f2.357.13 726.— kisten boodschappen zaten we dan en mochten den ezel besturen en aanja gen, want hij was schrikbarend lui. Maar als 't beest, paarden rook, dan bleef ie ineens pal staan, bulkte een „ia", dat hooren en zien je verging en zette het dan op eerï loopen. „Dat was het", wat aan het meerijden op Maar- f 1.027.71 2.055.42 f 3.083.13 Uitkeering boven 60 jaar 47 leden f 1 lid 1 lid 1 lid 0.77 ff 1.017.73 0.80 3.99 5.19 Beschikbaar Wed. en Weezen Reeds betaald in 1938 Alsnog uit te keeren f 1.027.71 f 2.055.42 726.- f 1.329.42 2e uitkeering Dit bedrag komt aan beide categorieën (dus onder visschers en Wed. en Weezen 49 lid boven 60 j. van f 20.88l/s fl.023.36Va 1 lid 2 w. 0.80 1 lid 10 w. 4.01V* 1 lid 13 w. 5.22 14 Wed. 52 W. f 20.88'/s 292.39 Wijlen 1 Wed. 9 W. 3.61V* Kasverschil O.OIVa Individueel Boven 60 jaar f 20.88Va f 20.77 f 41.85'/s Wed. en Weezen f 20.8872 (Belanghebbenden kunnen zich vervoegen bij S. P. de Vries, Belt.) Vermogen opT Jan. 1939 Bezittingen Uitst.Hypotheek Saldo Boerenleenbank Saldo Rijkspostspaarbank Kasgeld f 2.650.— 1.036.22 87.86 2.507.13 f6.281.21 Schulden Nog te bet. Onk. Nog te bet. Uitkeer. f 15.0— 2.357.13 f 2.507.13 Kapitaal f 3.774.08 Bestuursverkiezing De aftreden bedestuursleden H. Kromme- dam, KI. de Haan en Jac. Kaptein worden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen en nemen hun herbenoeming aan. RONDVRAAG. Jn. Lont J.Gz. acht het geen zin meer hebben van de leden contributie te heffen, daar toch geliquideerd wordt. G. Dirks vindt dat de betaling van contri butie niet veel uitmaakthet ééne jonge lid betaalt hethet andere lid krijgt het. Ook KI. ten Bokkel vindt contributie-hef fing weinig doel hebben. Meerdere stemmen gaan hierover op, waar om besloten wordt de betalende jonge vis schers te laten stemmen. Resultaat15 stemmen vóór, 12 tegen en 1 blanco, zoodat het voorstel Lont er door is. Dus geen contributie meer voortaan. Aldus op het randje af, daar de helft -f 1 net 15 stemmen moest zijn. Voorz. merkt op, dat hij wel eens verwijten aan zijn adres krijgt die hem tegen de borst stuiten. Hij is ervan overtuigd, vooral tijdens de visscherij-maanden veel voor de vereeni ging te doen en hij zal daarvoor nooit geen nota indienen. Jan Lont repliceert, dat Voorz. toch gerust een declaratie wegens verricht werk kan in- jWordt vervolgd moge gaan. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD Het blijkt den laatsten tijd dat men des nachts bij "verschillende bewoners alles wat zich om en bij huis bevindt, aan een grondig onderzoek onderwerpt. Hoewel men sinds langen tijd mets ten's ezelenkar zoo'n bekoring gaf. van deze nachtelijke inspectie-tochten1 Voor de boerinnen was Maarten on- hoorde, komen nu verschillende bewo- misbaar hij ruilde bpter, Kaas en eie- ners tot de ontdekking,, dat alles bij ren in voor boodschappen, en tracteer- liuis niet meer veilig is I de als de zaak was afgehandeld op zoe- Ilad men het eenigen tijd geleden op te balletjes uit de bus. Hij kende de kippen begrepen, thans bleken de ko- knepen van het v^k en had menig win- nijnen aan de beurt te zijn, want toen keiier van heden een lesje kunnen Zondagmorgen een bewoner in de geven. Mekkenstuinweg zijn beestjes zou voe ren,, bleek dit niet meer noodig te zijn, daar zij van eigenaar waren verwisseld De hokken waren netjes leeggehaald en het laat zich denken dat de eige naar van deze diertjes niet bijzonder ingenomen was met deze nachtelijke speurtocht. DOOPSGEZ. GEMEENTE Zondagavond a.s. (Jeugddag) zal in de Doopgez. Kerk het lekenspel „De Wolf van Gubbio" door de Doopsgez. Jongerenkring worden opgevoerd. Hiermede wordt de dienst voor de zen Zondag in handen gelegd van de jeugd. Want dit spel, dat een beeld uit het leven van Franciscus van Assisi behandelt, wil op sobere wijze uitdruk king geven aan een bepaalde evange lische gedachte. De opvoering, die reeds eerder plaats vond in besloten kring, is nu vrijt toe gankelijk voor iedereen. Aanvang 8 uur. Doopsgez. Zusterkring Hippo. Bijeen komst Donderdag 26 Jan. 's av. 8 uur. DEN OEVER IV. Naar aanleiding van een zinsnede in ons vorig artikel, waarin sprake was van „ruw opgetrokken keeten", ontvin gen wij een paar briefjes, waarin be woners hun boosheid luchten over het in opspraak brengen van de keeten. De goedwillende lezers zullen wel hebben gegrepen, dat dit niet in onze bedoeling lag. maar het betrof het aan zicht van de Öeversche Koog van 50 jaar geleden en nu. De tientallen wier schelven gaven een welvarender in druk, dan nu de keeten, en ieder zal het met ons eens zijn, dat over geheel Wielingen het landschapsschoon door al de vele keeten er niet op is vooruit gegaan. Maar keeren wij nu terug vanaf de Molgerdijk tot ons oude Den Oever. We naderen 't dorp dus nu niet vanaf 't huis van Klaver, maar vanaf de boer derij van Hellingman en de meelmolen van Jaap van Tet, die er beiden nu nog staan en een prachtig afwisselend cachet aan 't dorp geven. Echter in den tijd waarover wij nu schrijven, (50 jaren terug, stonden die hofstee en de molen daar alléén, een stuk van Den Oever af, te midden der groene weidevelden. Nu staan ze tusschen blokken huizen, tot verdriet van den tegenwoordigen molenaar,, die maar al dikwijs vanwege de luwte niet kan malen. De voorvaderen hadden ook niet kunnen droomen, dat Den Oever PREMIEKEURING TE HOOFDDORP De premiekeuringen type trekpaard (koudbloed) te Hoofddorp, zijn voor on ze Wieringermeerstallen niet zonder succes gebleven. De 3-jarige hengst* Stautaris van Wieringermeer, eig. $e heer J. P. Die- leman, werd voor dekking goedge keurd. alsmede Immo van dezelfde stal Premie.ën verwierven A. Grooie maat 1. Elegant van Wil- ly, eig. Hollands Noorderkwartier f 100 en medaille; 2. Hercule van de Louisa, eig. Gebr. Kerckhorst te Middenmeer In de Afd. B, Kleine maat werd no. 2 geplaatst, Donald van Monniken hof, f 30, eig. A. C. dé Graaf te M.-Meer De overige hengsten die een premie verwierven komen uit diverse plaatsen van Noord Holland. Onze deskundige medewerker die de keuring bezocht, zal in een volgend nummer een beschouwing geven van deze voor Wieringermeer zoo belang rijke keuring. FEESTAVOND „SOU DEO GLORIA" De Chr. Muziekvereen. is voornemens Vrijdagavond a.s. hare begunstigers, leden en Eere-Werkcomité der gehou den Bazar, een gezellige feestavond aan te bieden. Voor dit doel is geëngageerd de heer Siebering van Andijk, een zeer bekende en vermaarde declamator, terwijk het geheel afgewisseld wordt door instru mentale opluistering. Men raadplege voor bijzonderheden de in dit nummer voorkomende advertentie. FLEVO-NIEUWS. De door Flevo Zondag gespeelde wedstrijd tegen FC 3 is in een gelijk spel 2-2 geëindigd Een niet slechte prestatie na een zoo zoo langdurige gedwongen vacantie. Aanvulling verslag Evangelisatie In ons vorig nummer is een fout ge slopen, wat betreft de bestuursverkie zing. Niet herkiesbaar was alleen de heer Abr. Hoogendoorn. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld Voorz. de heer J. Niehof. Voor M.-Meer: H. Leijten en P. v. 't Zet Voor Slootdorp T. Boersma en Wolters. Voor Wieringerwerf J. Nouwen en J. Schuitema. Hooge opbrengsten. Dezer dagen werd bij een landbouwer gedorschcn 72 HL tarwe per ha. Erwten gaven bij denzelfden pachter schokkers ruim 55, terwijl kleine groene erwten ruim 62 HL opbrachten. ZAAITARWE. De Gewestelijke tarwe-organisatie doet de volgende mededeeling: Hoewel er tot heden nog niet' definitief be kend is, welke schade er door de vorst aan de te velde staande tarwe is veroorzaakt, verne men wij dat hier en daar nog al ongerust heid heerscht over den te geringen voorraad zomertarwe voor zaaidoeleinden. Natuurlijk zijn er nog flinke partijen, zoo wel gekeurde als ongekeurde in het bezit van telers en Erkende Zaaizaadhandelq^en. Om echter onnoodige prijsopdrijving te voorkomen, heeft de Tarwe Centrale de Er kende Zaaizaadhandelaren in de gelegenheid gesteld, de als Organisatie-Opslag in ons be zit zijnde zomertarwe te kunnen koopen voor zaaidoeleinden tegen f 11.35 per 100 Kg. voor A.klasse, f 11.- voor B.klasse en f 10.65 voor C.Klasse. Deze verkoop kan alleen geschieden door bemiddelling der Gewestelijke Tarwe-Organi satie en op condities, welke door haar worden bepaald, waarbij de koopers zich o.a. moeten verplichten de zaaitarwe uitsluitend te zullen verkoopen aan telers voor gebruik van eigen zaai en bovendien tot een door ons te bepalen maximum prijs. Of wij zoowel A.,B. als C. zullen vrij geven is nog de vraag. Ook hebben wij nog niet vastgesteld op welken dag wij met afleve ring uit eigen voorraad zullen beginnen, daar wij onze taak in deze slechts als aanvullend kunnen beschouwen. CHR. ORANJE VEREENIGING „HET NIEUWE LAND" Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van" Prinses Beatrix,, heeft bo-, vengenoemde vereeniging het voorne men, een groote Nationale Beatrix Feestavond te organiseeren op 31 Jan. a.s. in Hotel Smit te Middenmeer. Thans nu de plannen een vasteren vorm hebben aangeomen, willen we van het programma, dat iets buitenge woons belooft, onze lezers thans een korte mededeeling doen. Voor dezen avond zijn uitgenoodigd een C. O. C.-ensemble, waaraan o.a. medewerken Jan v.d. Rovaart, Con certzanger-conferencier Volkszang leider (zéér bekende figuur van de Ned. Chr. Radio Vereen.) Voorts Bram Holland, declamatie Wim Valitar, xylophoon en Marinus Voorberg, pia nist. Naast de leiding van Volks - mas sa - samenzang en ommunity-singing. organiseert v.d. R. een solo - zangwed strijd voor eenige Dames en Heeren om prijzen, geeft potpourrie prijsvragen, laat eens een canon zingen enz. enz. De Chr. Muziekvereen. welke voor af door het dorp een muzikalen rond gang maakt, verleent ook in de zaal afwiselend hare medewerking. In een volgend nummer zal bij adver tentie nadere mededeeling volgen. Voor leden en huisgenooten der Chr. Oranje Vereen, is voor den avond de toegang vrij. Men reserveere dus voor 31 Jan. bezoek aan Prinses Beatrix avond te Mildenmeer Jaarvergadering Mod. Landarb.-Bond. Onder leiding van den voorz. de hr. K. Klomp, was Vrijdagavond de Mod. Landarb. Bond, Afd. Middenmeer, in hea Dorpshuis in jaarvergadering bij een. De opkomst had grooter kunnen zijn. Na opening en welkom door voorz., gaven secr. en pennnigm. in een jaarverslag een duidelijk beeld van het Dorpshuis in jaarvergadering bij- Beide verslagen werden onder dank zegging en applaus aan opstellers goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Periodiek aftre denden zijn G. Horst, G. van der Male en W. de Boer. Allen werden met groote stemmenmeerderheid herbe noemd. Beide eerstgenoemde heeren nemen de herbenoeming aan, onder dnnkzeggging, terwijl de heer De Boer, welke niet aanwezig is, kennis zal worden gegeven. Hierna kwam in bespreking looncon tract 1939, waarbij een houding werd bepaald. Na bespreking van eenige huishou delijke zaken volgt sluiting, met dank voor opkomst en bespreking. N. C. R. V. Film-avond te M.-Meer Gelijk bekend, zal Dinsdag (heden avond). onder auspiciën van een speci aal daartoe in het leven geroepen comi té de Ned. Chr. Radio Vereen. een Film-avond houden in Hotel Smit te Middenmeer. Draaien zullen de films „In Stoomgetij", „Hoe 't reilt en zeilt", ,,'n Kleurenfilm" episode uit het 40ijjarige Regeerings-jubileum en een film. Gezien het groote succes met de voor- veroopkaarten bereikt, twijfelen we niet. of de belangstelling zal groot zijn voor dezen avond. De Mandolineclub D.H.V.-V.H.V. ontving het verzoek om medewerking te verleenen aan een groote propagan- da-verg. die gehouden zal worden op 1 Februari in Hotel Roemer te Me- demiblik. Auto van den weg. Toen Vrijdag j.1. de slager Van 't Riet met zijn auto be stellingen moest bezorgen, raakte de wagen in de goot welke gegraven is voor de aanleg van den leiding. Met vereende krachten gelukte het na veel moeite de wagen weer op het goede pad te krijgen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. BILLIJK TE KOOP EEN te leveren franco bedrijf bij elk kwan tum. Te bevragen bij NANNING KAAN, Telef. 44, Schagerweg, Middenmeer GROOT 20 H.A., op de zware kleigronden aan de rand van den Wieringermeerpolder. Nieuwe gebouwen. Zeer gunstige ligging. Direct te aanvaarden. Geen tusschenpersonen. Brieven met het antwoord onder No. A 3, Bureau Wieringermeerbode, Middenmeer. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Wieringerwerf. ZITTING WOENSDAG 25 JANUARI nam. 1.30 uur tot 2.30 uur Dr. J. TAMSMA, nam. 2.30 uur tot 3.30 uur Dr. A. HOOGKAMER in het Gym.-lokaal te Wieringerwerf. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Slootdorp. DONDERDAG 26 JANUARI nam. 2 tot 3 uur door Dr. HOOGKAMER m het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk te Slootdorp. een volwassen Landbouwsmederij, Wieringerwerf. met 5 sorteeringen en zeer zuiver daar de machine met een schok werkt. Beleefd aanbevelend FEESTAVOND te geven door de CHR. MUZ. VEREEN. „SOLI DEO GLORIA" op DONDERDAG 26 JANUARI in het Gymn. Gebouw te SLOOTDORP. Speciale avond voor begunstigers en hen die zoo bijzonder hun steun gaven voor het welslagen der gehouden Bazar. DECLAMATIE door den Heer SIEBERING van Andijk, afgewisseld door MUZIEK. AANVANG 7.30 UUR.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2