30e JAARGANG DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OM3TREKEN No. 16 r; HOTEL IE SL00TD0RP DE BAND DES BLOEDS. kan niet zeSSen- °ver geheel dien zonni- WJERINGER COURANT verschijnt elken dinsdag, donderdag en zaterdag abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. uitgever corn. j. bosker WIEKINGEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. VRACHTAUTO'S IN BOTSING Vier personen gewond Onder Voorthuizen op den Rijksweg Amersfoort-Apeldoorn, ongeveer vier Km. buiten het dorp, zijn Zaterdag ochtend een zware tractor met opleg ger en een vee-auto,, geladen met koei en, in volle vaart tegen elkander ge botst. waardoor de 4 inzittenden uit beide wagens wonden opliepen. Een aantal koeien uit de vee-auto, welke uit Teuge kwam, liep eveneens ver wondingen op. De materieele schade was ze-er aanzienlijk het mag een wonder heeten. dat er geen dooden zijn te betreuren. Vooral de inzittenden van den treiler uit Hengelo zijn op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt, daar de cabine totaal inge drukt was. De vee-auto was door de kracht van de botsing over den berm, het fietspad en de sloot heen in een naast den weg gelegen weiland geslingerd. De opleg ger versperde gedeeltelijk den rijweg. De beide wagens waren geheel ver nield. De ravage was zoo groot, dat twee zware kraanwagens des middags nog geien noemenswaardige vorderin gen hadden gemaakt bij 't opruimings- Werk. De botsing is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van den bestuur der van de vee-auto, die. uit de rich ting Apeldoorn komende, een stilstaan de vrachtauto passeerde op het oogen- blik. dat de zware treiler van den an deren kant naderde. Gemeente- en rijks politie uit Voorthuizen stelden onder leiding van burgemeester Westrik een (onderzoek in en regelden het verkeer <op den drukken Rijksweg. VESTIGINSEISCHEN VASTGESTELD Voor den kantoorboekhandel, den kantoormachinehandel en de schoenbedrijven. Nadat achtereenvolgens vestigings- •eischen tot stand zijn gekomen voor het slagersbedrijf en het bakkerbe drijf, bevatten de Staatsbladen no. 642 643 en 654 thans de algemeene maatre gelen van bestuur waarbij vestigings- •eischen worden vastgesteld resp. voor den kantoorboekhandel, kantoorma chinehandel, en de schoenbedrijven Van 16 Februari 1939 af zal het dus slechts toegestaan zijn in bovengenoem de bedrijfstakken een inrichting, waar in zoodanig bedrijf wordt uitgeoefend, te vestigen, voort te zetten of over te nemen indien aan de vestigingseischen wordt voldaan. Ten aanzien van de credietwaardigheid zijn de eischen op dezelfde wijze geformuleerd als voor :ais eischen van het bakkers- en voor vakbekwaamheid als handelsken nis het diploma a van de nationale fede ratie voor de vakopleiding in de schoenmakerij en den schoenhandel is aangewezen. In dezen bedrijfstak geldt derhalve voor beide eischen slechts één diploma. Deze regeling werd wenschelijk ge acht wijl het voorshands te weinig in aansluiting aan bestaande verhoudin gen bleek te zijn, indien de toekom stige schoenherstellers volledig aan de eischen van het middenstands-diploma zouden moeten voldoen. TUSSCHEN WAGEN EN MUUR BEKNELD Landhouwersknecht om het leven gekomen. Zaterdagmiddag vier uur liep de 26- jarige landbouwersknecht B. Ploeg te Roderwolde, gemeente Roden, naast een met paarden bespannen wagen, welken hij de schuur binnenstuurde. Hij raakte hierbij bekneld tusschen den wagen en de muur. De man be kwam zware inwendige kneuzingen en werd in levensgevaarlijken toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Gronin gen overgebracht. Hier is hij in het be gin van den avond aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. llv. r BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 19. advertentiën Van 1 5 regeli t 0.10 Iedere regel meer f 0.18 over het IJsselmeer hing, tengevolge wachtkamer w a c o waarvan men zich moeilijk kan oriën- U behoeft voortaan geen koü of regen te teeren. Ook het ijs levert moeilijkheden trotseeren alle bussen worden binnen °P> vooral voor motorschepen, afgeroepen. Naar de kapitein meedeelde, was de vliegtuigen, dat met 709 Km. per uur oorzaak hiervan de dichte mist, die sinds 1934 in het bezit is van Italië, BUITENLANSCH NIEUWS. daarvan soms af opj werkgelegenheid voor BIJNA 100.000 SPAANSCHE VLUCH- Om deze aan den slag| 'itLlNlitN ÏN I KaivaKUa De preiect van het departement Py- neven-industrie, renées Orientaies raamt net aantal 111 welke niet geheel slaagde. Wat er aan Frankrijk het verwerven ,het gebrek aan jonge meisjes. te helpen werd een actie gevoerd voor het verkrijgen van vernlijv-ende - Spaansche tricotage- en coniectie-ateliers ontstond vluchtelingen op öu.uuu, waarnij nog kan niet voldoende werkkrachten op- komen lu.UuO a 15.UUU ge-interneerdo nemen. (militairen e.a. In Perpigrun is een aeic In de mijnstreek vindt men dus een gatie der Catalaansche generaliteit reserve van vrouwelijk personeel. Ons aangekomen, om terstond maatregelen Zuiden kan daar mogelijk van profi- te nemen ten gunste van de Cataiaan- teeren. Het Noorden ook, in zooverre gckg en Spaansche intellectueelen en het.... zich weet aan te passen. Lim- vooraanstaande persoonlijkheden, die burgsche meisjes zien er niet tegen op zich in de Fransche vluciuelingenkam- om ver van huis in dienstbaarheid te pen bevinden. gaan, doch z-e voelen niets voor dienst- bodenkleedij, hoe proper en coquet ze ook wezen mag, en zeker niets voor mutsjes. Vervolgens verdragen ze geer. kille atmosfeer. Van nature zijn ze ge willig en kijken niet tegen een half uurtje extra werk op, doch ze wen- schen min of meer als lid eener huise- TUSSCHEN WAGENS BEKNELD liJke gemeenschap behandeld te wor- Vrouw te Poeldijk overleden.met humor en vnendelijkhetd Op den nieuwen weg bij Poeldijk is Waa*- ze het een en ander met vinden, it.erdfleavnnd arht inir pen 91-iarip-p houden ze het met lang uit. In ieder geval zoowel in onze mijn- Zaterdagavond acht uur een 24-jarige vrouw, wonende aldaar, bij een botsing tusschen een paard en wagen en een bestelauto om het leven gekomen. Zij stond aan de achterzijde van den stil- staanden bodewagen van den heer Paal vast uit Poeldijk om een pakje in ont vangst te nemen. Terwijl de voerman den wagen openmaakte, naderde uit de richting 's-Gravenhage een bestel auto. Door den zwaren mist zag de be stuurder den stilstaanden bodewagen te laat, en met een luiden klap botste de auto tegen den wagen. Hierbij ge raakte de vrouw tusschen de beide voertuigen bekneld. Zij werd 6 M. meegesleurd en was op slag dood. Een jongen, die bij het paard stond sloeg door den schok tegen den grond en liep een hersenschudding op. De chauffeur en de voerman hadden geen letsel. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. MIJNSTREEK EN DIENSTBODEN- VRAAGSTUK Meisjes genoeg in het Zuiden. Nu de Duitsche dienstboden met dui streek met zijn groote gezinnen en wei nig werk voor meisjes - naast de uiterst mannelijke kolenwinning is er weinig industrie - alsook in het aangrenzende Belgisch Limburg kan men veel perso neel vinden. Wanneer in het Noorden wonende families uit het Zuiden die hem ontdekt gebied" van recruteeren, vergemakkelijken ze de kante kilometer, de situatie der andere families meteen. Thans verneemt het I.A.P., dat dit vliegtuig uitgerust zal worden met een met vloeistoi gekoelden Napier-motor tor van ruim 20Ü0 pk.. waaromtrent alle verdere bijzonderheden geheim ge houden worden. De snelheid van het vliegtuig moet meer cUn 8U0 Km. per bedragen. lntusschen zit men ook aan den an deren kant van den Oceaan niet stil. Kolonel Roscoe Turner, die nummer drie werd in de Melbourne-race van 1934, heeft bekend gemaakt, dat 70 fir ma's te Cleveland, Vereen. Staten, teza men 100.000 dollar bijeengebracht heb ben voor den bouw van een nieuw ty pe racevliegtuig. Ook dit moet meer dan 800 Km. per uur halen. Wie van de twee zal de race winnen? TACHTIG OCEAANREIZIGERS Nauwelijks heeft Imperial Airways aangekondigd, dat zij begin Juli een proefdienst over den Noordelijken At- Untischen Oceaan zal openen, of de Oceaanreizigers komen in drommen Te Bayonne zijn Zaterdag 1200 mili tiesoldaten uit Catalonië aangekomen. Zij werden allen naar het rechtsche opzetten. Reeds thans hebben er 80 ge- Spanje gedirigeerd, waartoe zij den boekt voor de eerste, vlucht Zelfs wensch te kennen hadden gegeven. j wanneer de Britsche maatschappij al zijn materiaal voor den Atlantischen ZUIDPOOLGEBIED VOOR DE VliRiiLNiGDE STATttN dienst in formatie over den Oceaan zendt, zal het niet mogelijk zijn alle Ellsworth heeft ruim eén mill. liefhebbers voor de eerste tocht mee vierkanten Km. in nomen. Reuter meldt uit Hobart De Amerikaansche ontdekkingsreizi ger, Allsworth, is Zaterdag in Ame rika aangekomen, en deelde mede, dat hij 1.100.000 vierkante Km. Zuidpool gebied voor de Vereenigde Staten in bezit had genomen. Ellsworth heeft on langs reeds beslag gelegd op een door 2u0,00U vier- bezit ge- te nemen. Bij zooveel animo mag men de vooruitzichten van het passagiersver voer over den Oceaan zeker gunstig noemen. SCHEPEN IN HET IJS Vrijdagmiddag drie uur is de sleep boot „Wilhelmina Goedkoop" naar het IJsselmeer vertrokken om twee motor booten, de „Stad Sneek", schipper Zijl stra en de Maria" schipper Noorloos, die met bestemming Sneek reeds eer der de Oranjesluizen waren gepas-! LEVENSTANDAARD LAAG IN DUITSCHE RIJK Schuld van de democratische staten volgens Burckel. Reuter meldt uit YVeenen De gouwleider Burckel heeft Zater dagavond in een ondermeer gezegd groote vergadering SCHADUWEN VAN GISTEREN. „Wij leven in een bezeten wereld", sciirijit proiessor Huizinga in zijn diag nose van het geestelijk lijden van de zen tijd. Wij doen dat echter n'en dé- pUise den Leidschen historicus, reeds meer dan een eeuw. Ziehier ten minste hoe andere en oudere figuren van beteekenis er veie decenniën geleden over dachten, blij kens een opsomming in het rondschrij ven van 'n - misschien niet geheel ge desinteresseerd - Engelsch kantoor seerd, gedurenden den tocht over het IJsselmeer te vergezellen. Beide sche pen zagen geen kans om met eigen kracht door het ijs te breken. MIST EN IJS OP HET IJSSELMEER De stoomboot „Zuiderzee" van den dienst tusschen Amsterdam en Zwolle is Vrijdagmorgen met ruim vijf uur dat hij moest toege minder van efiecten-makelaars, dat graag wat pessimisme zou zien rondwa 'ren onder zijn beleggers. zenden ons land verlaten gaan, krijgen bij Schellin&" de meisjes van de mijnstreek haar kans. Of ze die benutten zullen is een andere vraag. In ieder geval beschikt de mijnstreek over een groote reserve handelskennis voor aan vrouwelijke arbeidskrachten. De- slagersbedrijf, terwijl ze jonge menschen voor leeglooperij •deze drie bedrijven wederom de eischen met alle ongewenschte gevolgen daar voor het Middenstandsdiploma alge- aan verbonden te behoeden, is hier meene handelskennis zijn overgeno- steeds een probleem geweest. Toen men, met uitzondering van het schoen- moeilijk arbeidskrachten voor de ko- Üierstellersibedrijf, waarvoor zoowel lennijverheid te vinden waren, stuitte FEUILLETON. zag ik hem boven op het groote Hunebed zit ten met zijn armen om zijn knieën geslagen tuurde hij zonder voor iets oog of oor te heb ben, in het ijle verschiet Hoe ik van Heinz afscheid heb genomen, gen, laatsten morgen hangt voor mijn oog tot op dezen dag een floers van tranen. 13 „Gaat gij op reis herhaalde ik, terwijl Ik moeite had om adem te halen. „Gaat gij met Heinz weg Wilt gij mij dan moeder ziel alleen hier op den Dierkhof laten NEGENDE HOOFDSTUK. Tegen den middag bereikten wij uitgeput „Wel ja, dan was er eene goede zorg thuis en stijf van het zitten het station te K., na- op den Dierkhof riep zij en voor de eerste dat wij den halven vorigen dag en den gan- maal sedert den dood mijner grotmoeder zag ik een flauw glimlachje om hare lippen. „Dwaas kind, gij gaat weg Ik stond op en schoof mijn stoel zoo ruw achteruit, dat hij met een zwaren slag op .den grond viel. „Ik en waarheen vroek ik ontsteld. „Naar de stad," luidde het lakonieke ant woord. „En wat moet ik in de stad doen waag de ik met moeite te vragen. „Leeren „Ik ga niet meê, Ilse reken niet op mij verklaarde ik beslisten het kostte mij in spanning mijne tranen terug te dringen. „Wees verstandig mijn kind zeide zij tot mij, en trok mij als een klein kind op haren schoot. „Ik breng je bij je vader gij blijft twee jaar weg, om wat goeds te leeren, en als het je dan niet langer voldoet, dan kom je weer thuis op den Dierkhof, en dan blij ven wij bij elkander, niet waar Twee jaren Dat was eene eeuwigheid Tweemaal zou de heide bloeien, twee maal zouden de ooievaars gaan en komen, zonder dat ik op den Dierkhof was. „Het moet gebeuren kind Spreek er nu niet verder over en maak mij het leven niet moeielijk Denk aan je grootmoeder die heeft het ook gewild Met verdubbelden ijver begon zij de tweede mouw in de zwarte jurk te zetten doch Heinz stak zijn pijp, die uitgegaan was, den zak en sloop stil weg. Tegen den avond schen nacht doorgespoord hadden. De nieu- ven, dat de levenstanda.i.rd in Oosten rijk sedert den „Anschluss" niet is ge-I stegen en dat tal van menschen tegen wimam pjtt (omstreeks 1800) „Er de Regeering morren. De werkelijke oor|js nauwelijks iets anders dan ru-ine en (wanhoop rondom ons te bespeuren." William Wilforce (iets na 1800) „Ik durf niet trouwen de toekomst is zoo zaak voor den lagen levenstandaard in het Duitsche Rijk is echter niet de schuld van de nationaal-socialistische regeering, maar van de vijandigheid der democratische staten, die Duitsch- land met oorlog bedreigen. Daardoor zijn we gedwongen kanonnen inplaats van boter voort te brengen. ABSOLUUT SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN Meer dan 800 Km. per uur Eenigen tijd geleden heeft Lord Nuffield bij Heston Aircraft Ltd. een voordeeliffste autobusverbinding, langvleugeiigen eendekker laten bou- donker en onzeker." Lord Grey (in 1819) „Ik geloof, dat alles leidt tot een ineenstorting." Koningin Adelaide (ongeveer 1831) Ik heb slechts één wensch de rol van Marie Antoinette in de komende revolutie met moed te kunnen ver vullen." naar amsterdam. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeelisste autobusverbinding. laiigvieufe'eiiguii eenuejtKer laten nou- Disraeli (1849) Voor industrie Vraagt orze winterdlenstregeling, verkrijg- wen, waarmee hij een aanval wil doen i1„I,,,pl „n innihn,iw hp»tiat ironn baar bij de chauffeurs en onze kantoren. op het absolute snelheidsrecord voor hoop meer was. Doch thans hoorden wij in de verte' »Ziet ge wel, Ilse dat ik gelijk had met de vogels zwegen in het koele lommer voor de trommelen en fluiten. j achterkamer riep ik wanhopend. „Laten menschen was dit het uur der middagrust. „De wachtzeide Hse luisterend met een maar dadelijk terugkeeren Slechts een oude man, naar zijn werkpak te glimlach om de lippen oude herinneringen„Afwachten zeide zij en trok mij mee de oordeelen, een tuinman, kwam uit een oranje- uit Hannover van vijf-en-twintig jaar gele- s^oeP op. Be kruiers namen pak en zak op de rïe, toen wij daar langs liepen, en wees onzen den doemden voor haren geest op. j schouders en liepen achter ons aan. Ilse bel- De muziek kwam al nader en nader en plot ^e. Meteen ging de deur langzaam open, en seling stroomde eene breede menschenmassa een oude man verzocht ons binnen te komen, de straat in. j „Ben ik hier terecht bij de firma Claudius „Hei kijk die ereis Die heeft honderd jaar vr°eg hse. in de kleerenkast gehangen 'riep een jongen' he man knikte van ja, terwijl hij blijkbaar en bleef voor Ilse staan. Hij hief zijne beide me^ tegenzin uit den weg ging om plaats te handen boven zijn hoofd, om den vorm van maken voor de mannen, die belast en beladen haren hoed na te bootsen en trok voor haar waren. een leelijk gezicht. Alles lachte en schreeuwde we indrukken, die ik overal had opgedaan, I dooreen, en zelfs onze beide kruiers glimlach- hadden mij letterlijk overstelpt. Nu brandde ten. de zon ons loodrecht op het hoofd en het scheen, dat zij ons en den snuivenden trein en de onafzienbare huizenmassa der vóór ons liggende stad, alles te zamen tot asch wilde verbranden. „Naar doctor von Sassen sprak Ilse op gebiedenden toon tot de beide mannen, die onze bagage op een kleine handkar laadden. „Dien ken ik nietantwoordde een van hen. Ilse noemde hun het nummer van 't huis. „O, de groote zaadhandel Firma Claudi us Ja wel, ja wel!" zeide hij eerbiedig, en de kar reed voort. Een verstikkende stofwolk heette ons wel kom op de promenade, die het station met de stad verbond.Nu en dan liep eene nauwe straat uit op een plein, dat zich al een een tonige, van 't zonlicht gloeiende ruit, voor ons oog uitstrekte. Ik dacht niet anders of de brandend heete straatsteenen zouden gaan rooken of er zouden vonken uitspattenO, die roodbloeiende vlakte ginds met de ver kwikkende heidegeuren en de koele, zwate lende eiken om den Dierkhof „Dat is om dood te vallen, Ilse zuchtte ik, terwijl zij mij bij de hand greep en mij ijlings naar het trottoir meesleepte. Tot nu toe waren ons slechts enkele men- „Leelijlce straatjongen zeide Ilse minachting zij liep verder stijf door, wij tot mijne blijdschap den hoek omsloegen verder in die vreeselijke hitte klaagde Ilse kruiers den naasten weg naar „Carolina's lust." Ilse bedankte hem. ,,'t Vereischt volstrekt geen dank, Me vrouw antwoordde hij op een eigenaardi- gen, zachten, onderdanigen toon. Dat was te veel voor Ilse's gevoel van eer lijkheid. „Je moet niet denken, dat ik, omdat ik misschien een mooien hoed op heb, eene dame wil verbeelden ik kom van de heide, „Neen, ^hier niet antwoordde hij haastig en mijn vader was bezembinder," zeide zij en o liep verder. Wij kwamen aan een riviertje, waarover een „Woont hier doctor von Sassen en deed de deur open. „Mijnheer von Sassen met' woont op Carolina'slust, rechts den hoek om." toen „Heer in den hemel, moeten wij dan nog mooie ijzeren brug lag. Hier was de bloemen en keek mij van ter zijde aan. ,,'t Spijt me," sprak de oude man onver schillig en haalde de schouders op „doch door dit huis gaat de weg nu eenmaal niet en jelui moest ten minste weten dat voor zulke dingen, voor zulke pakgoederen de poort in de zijstraat hier naast is Terwijl hij zoo stond te pruttelen, begon aan het einde van den gang een hond te blaf fen. Een paar treden lager was eene deur. j Op die treden vertoonde zich een oude dame dien ik dat wist ik zeker mijn leven lang van een stille straat. „Te Hannover zijn de menschen toch fatsoenlijker daar is mij zoo iets nooit overkomen Al mijne zenuwen trilden ik was diep be droefd Ilse, die ik half als eene heilige ver eerde was uitgelachen geworden Ik druk te hare rechterhand, die mij tot op dat oo- genblik had geleid en beschermd, troostend en liefkoozend tegen mijn wang, en dwong mijne moede, gloeiende voeten om verder te gaan. De muziek van de wacht stierf weg, en' in 't zwart zij, een muts met gekleurde lin- eindelijk hielden onze kruiers stil in eene af- ten op het hoofd zij veegde een klein hond- gelegen, doodstille straat, waarin echter je, dat pas van buiten was gekomen zorgvul- prachtige huizen stondenWij bleven voor dig met een doek de pootjes af. een groot steenen gebouw staan. Alle vensters,„Laat die menschen toch hier doorgaan, met de straat gelijkvloers, waren van trahes Erdmann riep zij vriendelijk, voorzien, en een hooge stoep met sierlijke! Zij deed eigenhandig de tuindeur open, en ijzeren leuningen gaf toegang tot de huis- wenkte ons door de gang te komen. Een klein deur. Het oude huis met zijn breeden, massi- spottend lachje vloog over haar fijnbesneden ven bouw was misschien heel mooi en indruk-gelaat, toen Ilse haar voorbij liep en het wekkend doch ik was bang voor de tralies, hoofd met den hoogen toren ten teeken van voor de donkergekleurde steenen, waarop dankbaarheid boogzij keerde zich evenwel tuin ten einde de overkant was met dicht struikgewas beplant, en toen wij dat voorbij waren, zagen wij het verkwikkend donker groen van dicht bijeen geplaatste groepen vóór ons, en keurig geschoren grasperken en witte kiezelpaden. Hoe schrok ik eensklaps toen wij de brug over waren Ik verborg mij achter Ilse ik hoorde een lach, een weiluidenden lach weerr klinken, denzelfden lach, dien ik vier weken geleden bij den grafheuvel gehoord had, geen enkel zonnestraaltje vielde zware ge beeldhouwde deur met al haar krullen tirlantijnen en het glinsterende geelkooperen schen voorbij geloopende middaghitte was beslag keken mij aan als een donker, onheil oorzaak, dat op het straat stil en verlaten spellend raadsel. meteen om, en ging de trappen weer op, nog steeds den grommenden hond in de armen. Behalve het gegons der bijen en het rui- schen van een fontein op eenigen afstand, was het zeer stil en eenzaam in den tuin. De niet vergeten zouNiettemin verschool ik mij, want waar het lachen gehoord werd, daar was ook de spottende oogopslag, waar voor ik zoo ontzettend bang was. Achter Use's breede hoekige figuur kon mijn klein per soontje geheel wegschuilen zoo liepen wij verder door beschaduwde lanen. (Wordt vervolgd.) I BLADEN AD VER TEER KN EENMAAL BETALEN I Wierlngermeerbode. Wleringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1