Woning-ioriclÉg J. v. d. Propaganüa-a vond Geen Dubbeltje in VIRG1NIA CIGARETTES •JOstuks,10cent KWALITEIT VOO UW GELD MADE IN ENGLAND Werk! VOLONTAIR van een knappe Zweedsóhe vr-ouw, die op een Zuidelijk enand bekoord Wörut door bei scnitterende lanuscnap de iieide van een naar wonenuen *uan. Al spoeuig Krijgt zij echier en euei. een nit^ verdi'agen heimwee. ze ONS WIERINGERMEERHOEKJE. DE RAADSVERGADERING i VaN A.S. ftiAAMiiAti I Voor het tegenwoordige mag worden In de Raadvergadering van a.s. Maan gezegd, dat armlastigen in den zin der moei ienfe^°^le ue nuiiden, cue naar aan dag zullen eem6e belangrijke agenda- armenwet in de Wieringermeer prac- het waime ,'duiuen nuiuen, verbreken, punten de aandacht vragen van onze tisch niet voorkomen. Voorts verwach- ouders hun lVs-jarig dochtertje Nelly door gaans alleen thuis in huis lieten, als beiden er met de motor op uit gingen voor plezier naar Rotterdam. Zoo vertrokken deze vader en moeder op Oudejaarsmiddag naar Rotter dam per motorfiets en bleven weg tot Nieuw jaarsavond, na hun kind pl.m. 18'/2 uur on verzorgd en slechts bedekt met een vies dun dekentje op den ijskouden zolder te hebben achtergelaten. Kindergeschrei. Buren hoorden op Nieuwjaarsdag een klaag geschrei uit de woning van het echtpaar v. B. komen, waarop zij den veldwachter Maarten de Jong waarschuwden, die weldra met veld wachter C. P. van Korenblom naar het huis je ging. Het kind werd van den zolder ge haald, direct onder behandeling gebracht van dr. Van Lienden, die toen constateerde, dat de teenen aan de voeten van het kindje dooi de vorst blauw waren en opgezwollen, zoodat hij onmiddellijk opname in bovengenoemd ziekenhuis uiterst gewenscht oordeelde. De moeder. Alleen de jonge moeder stond terecht, een slordig uitziende vrouw met polka-haar. Zij bracht haar saamgefrommelden zakdoek tel kens aan haar oogen. Op den motor naar Rotterdam. Op Oudejaarsmiddag had verd. zoo zij vertelde haar kindje griesmeelpap gegeven en om 8 uur was zij 's avonds met den motor naar Rotterdam gereden. Zij had het kind naar den onverwarmden zolder gebracht. Ou dejaar had ze gevierd bij haar ouders in Rot terdam. Pr. (in de stukken lezend) Ja en uw man heeft dien avond en nacht zijn eigen ge noegen gezocht.... Verder vernamen wij, dat de vrouw om zes uur 's morgens in haar eigen woning terug was, na dus het kind 13l/ï uur alleen gelaten te hebben. Inplaats toen haar baby op te zoeken, te verschoonen en te voeden, ging ze wat sla pen op een ligstoel. Zonder naar het kind te hebben omgekeken keerde zij 's middags om 3 uur met haar halfbroeder naar Rotterdam terug. Pr. Wat had u nog in Rotterdam te doenl U was er pas geweest. Verd.Mijn man zoeken, omdat die achter gebleven was. Pr. Dat is toch onzin. Een man zoeken in een stad als Rotterdam. De verdediger zegt daarop, dat verd. de café's kende, waar haar man wel te vinden zou zijn. Het verdere verhoor wees uit, dat eerst om 11.15 des avonds de man thuis was gekomen. Het kindje was toen reeds weggehaald. Pr.Hoe bent u daartoe gekomen om uw kindje zoo te verwaarloozeri Het is alles heel erg De vrouw stond voor het hekje, scharrelde wat met haar zakdoek en bleef het antwoord schuldig. Pr.U woont niet meer in Krimpen Officier van Justitie Ze is verhuisd. In Krimpen houdt men van die soort dingen nist. ")i)0 De vader. Daarop trad als getuige voor het hekje de fabrieksarbeider J. van B., die opgaf kotte- raar van beroep te zijn. Op desbetreffende vragen vertelde hij f 30 per week te verdienen. Pr.Dan was u toch best in staat warme dekens voor uw kindje te koopen. U en uw vrouw sliepen beneden, waar het warm was, terwijl uw kind van anderhalf jaar, schamel toegedekt op den zolder in de koude moest slapen. Is dat niet tot u doorgedrongen De man gaf niet veel antwoord. Bromde wat, Pr.Huilde het kind soms zoo, dat het op zolder moest liggen. Get. Neen. Pr. Waarom ging u op 31 December j.1. naar Rotterdam. Get. Om een japonnetje voor mijn vrouw te koopen. In Rotterdam was zijn vrouw naar haar cuders gegaan, doch get. had geen zin mede te gaan. Hij was verschillende café's gaan bezoeken. Toen hij laat naar zijn schoonou ders ging, bleek zijn vrouw al weer weg. Maar daarover had hij zich toen ook niet meer be kommerd. Pr.Kan u het kind niet schelen Get. haalt lichtelijk zijn schouders op en zegtOch. Pr.En je vrouw Get.Wel Get. had zijn vrouw eerst in den avond van Nieuwjaarsdag terug gezien. Wat de veldwachters vonden. Voorts bleek uit het verhoor, dat op het bed van het echtpaar zelf een groote gestikte de ken en dikke wollen dekens te vinden waren. Pr. Dus een behoorlijke dekking. Veldwachter Korenblom verklaarde, dat de buren van het echtpaar naar den veldwachter M. de Jong waren gekomen, dat er een kind schreide in de woning van het echtpaar v. B. Ook get. was daarop gewaarschuwd. Veld wachter De Jong was door een raam naar binnen geklommen en had het kind naar buiten gebracht dat direct naar dr. A. van Westrienen werd gebracht voor onderzoek. Het kind zag er onverzorgd en vies uit, doch het huilde bij den dokter niet meer en het had ruim anderhalf uur stil op de tafel gelegen. Het was als wezenloos. In het bedje waren aangetroffen, behalve het vieze dunne dekentje twee vuile, kwalijk riekende luiers, een vuile vrouwenrok en nog wat lappén. DE EISCH. Het Q.M. eischte, nadat ook dr. Von Lindern en een zwager van verdachte waren gehoord, negen maanden gevangenisstraf. GEMEENTE WIERINGEN. FEESTDAG „NOORDERLICHT." 't Was Woensdag 1.1. een ware feestdag voor'geeil onbekende. de bewoners van „Noorderlicht". De in dit Tehuis onlangs opgerichte biljartclub kreeg n.1. bezoek van de biljartclub „Avondrust", het rusthuis te Schagen. Om 2 uur 's middags arriveerden de bezoekers reeds en na een kleine inleiding van den huismeester, den Heer de Ruiter, nam de wedstrijd een aan vang. Er is hard gevochten op het groene la ken. De jassen gingen al spoedig uit en het was werkelijk interessant om te zien met hoeveel vuur deze jonge „oude lieden", van wie er één'reeds 82 gepasseerd was, de biljart- stokken hanteerden om de veel begeerde puntjes te maken. In het-begin werd er van beide kanten een beetje zenuwachtig ge speeld, maar de scheidsrechter, de heer Bos, huisvader van „Avondrust" wist zijn ploeg al spoedig het noodige zelfvertrouwen in te boezemen, en toen kwamen de series los. De „Noorderüchters" lieten zich ook niet onbe tuigd en Simon Bakker wist zelfs in de 2e partij een serie van 18 caramboles te maken. De uitslag was dat „Noorderlicht" de meeste punten behaalde en daarmede beslag legde om in naar vu>Uenaild weer tot zicnzen te komen. De camera heei't bier prachtig werk gea-an en net is een mm met ooeienae elementen met verdienstelijk spel van horna- en hijngiu en, met inagnnieKe fotograasche üeians. Len film die veel schoons biedt yoor oog en oor en die met smaak werd ge regisseerd door Deiiei bierck. Het 2e Hoofdnummer Uti üaAiLm »RESS. Een film van spanning en sensatie. D1GK FuRAN, de zingende cownoy kunt U in deze film bewonderen en beluisteren. Voor velen is Di(_K FORAN ln meerdere films Vroede Vaderen. ten wij, dat minvermogenden, wanneer i Het voorstel tot regeling van den de gemeente de premie gedeeltelijk VleeschkeXiringsdienst, waaraan wij voor hare rekening neemt., zich in het vertolkte hij een rol. Zoo bieden beide films deze weer de noodige afwisseling. week MARKTBERICHTEN. Schagen, 23 Febr. 1939. Op de heden gehou den week veemarkt waren aanvoer en prijzen ais volgt3 Paarden f 100—225 13 Gelde- koeien (mag.) f 120—19015 Geldekoeien (.vette) f 170—257.50 12 Kalfkoeien f 180— 260 441 Nuchtere kalveren f 4—12 25 Scha pen (vette) f 20—25 108 Overhouders f 12— 16 20 Varkens (mag.) f 18—243 Varkens (vette) per Kg. 40—46 cent68 Biggen f 9— 17 28 Konijnen en Kippen f 0.90—1.60. W1ER1NGERMEERP0LDER LIBERALE STAATSPARTIJ. In hotel bmit te Miclctenmeer verga- of de ie prijs, een kistje sigaren, ter beschik- derde Woensdagavond de Aid. Wie king gesteld door den heer O. J. Bosker. De ringermeer van de Liberale Staatspar- 2e prijs, eveneens sigaren, aangeboden door tij> waarbij het Hoofdbestuurslid de heer Holzmuller tegenwoordig was. Tot bestuursleden van Qe Aid. wer den gekozen de heeren K. van Gaaien. R. Beukema, K. bchenk en S. Breebaart Besloten werd om den heer Bierema uit te noodigen een propaganda- J. C. de Vries, viel dus ten deel aan „Avond rust", terwijl de prijs voor de hoogste serie, aangeboden door C. C. Bakker, gewonnen werd door S. Bakker, met 18 punten. De heeren van Schagen waren evenwel niet ontmoedigd en zijn vol vertrouwen om de re vanchewedstrijd, welke volgende week Don- ,.w derdag in Avondrust gehouden wordt, te win- rede te houden en daarbij de heginse- nen. Des avonds trad voor de bewoners van'len der Liberale partij en haar taak het Tehuis en enkele genoodigden ten tweede j op het platteland, nog eens uiteen te male in dit seizoen de „Concordia Band" op. We hebben de vorige keer reeds een uitvoerig verslag gegeven van dit gezelschap zoodat we nu volstaan met te zeggen dat het publiek weer duchtig genoten heeft van xylofoon, j saxophoon, accordeon en viool, respectiefelijk i bespeeld door de heeren Duijnker, Heijblok, Zon en Kooij, terwijl de laatste tevens eeni- ge vroolijke liedjes gezongen heeft welke zeer in den smaak vielen. De heer J. J. Bosker was weer zooals ge woonlijk de conferencier en goochelaar, het- zetten. Besloten werd vervolgens, om den hr. K. L. Gaaikema-Schuiringa te Ruige- zand, candidaat te stellen voor het da- gelijksch bestuur van de partij. Het concept verzoekschrift aan de Regeering om te komen tot een zelf standige gemeente Wieringermeer met een eigen gekozen Raad, werd met al- gemeene stemmen goedgekeurd. Bij de sluiting bracht de voorzitter geen hem uitstekend afging. Rest ons nog te dank voor de aangename besprekingen _i l €n gprak dg wenschiuit, dat de Provin ciale Sta ten-verkiezingen een goed resultaat zullen opleveren. zeggen dat, als extra nummer, mejuffr. M. Hiddema eenige zeer schoone leideren gezon gen heeft, begeleid door den heer Zon op de accordeon. Een welverdiend applaus was haar loon, De heer O. J. Bosker sprak het slotwoord waarin hij allen hartelijk dankte voor hun belanglooze medewerking. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. WIELERCLUB „WIERINGEN" Zondagavond a.s. gaat de Wielerclub naar jvieuemulik om ue Medemoiikkers te bekampen. Tempo van Winkel zal aan aeze weustnja ook deelnemen. Wie als supporter meae wil Kan zich opgeven tot Zaterdagavond, in geen ge- vai later bij C. üorsnuize te ue nauKes bij Snoodijk -Bandeniiuis, Smidsteeg 3 en bij li. iviink - H. Meijer te Den Oever De Bus vertrekt om kwart voor 5 van De naukes om 5 uur van de Wie lerbaan en om kwart over 5 van Den Oever, btaat allemaal op tijd gereed ELN GOED GESLAAGDE MIDDAG De Coop. Vrouwenclub kan zeker de kinaermiudag, welke Woensdag in Ci nema De Haan werd gehouden, voiku- men geslaagd noemen. Bijna 700 kinderen, (ook moeders na- namen er aan deel) hebben dien mid dag genoten. 1< kinderen werden blij gemaakt met mooie prijzen. De films die werden feegeven, vielen zeer in den smaak. Alzoo een middag waar de vrouwenclub met voldoening op terug kan zien. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in CINEMA DE HAAN twee Hooidnummers. Ie Hoofdnummer de film „LA HABANERA" Onvergelijkelijk zijn de scenes, waar in Zarah Leander met hi-ar donkere stem voor haar zoontje liederen ovei Zweden zingt. Daarin huilt een heim wee en in haar schaarsche ingehouden bewegingen breekt zich een wanhoop bian, die velen onvergetelijk zullen blijven. Van acteeren heeft zij voor ons gevoel heeft wat meer verstand dan b.v. een Mariene Dietrich. Dit is een film vol bekoringen, een film vol charme. Het gave spel van Za- la Leander, bekoorlijk als altijd en ook door de romantische sfeer van het West-Indische eiland, dat zeer raak werd getypeerd met zijn weelde rig natuuschoon. De film schetst namelijk het noodlot a.s. NIEUWE LANDBEWONERS LAAT ONS UW WONING INRICHTEN VAKKUNDIG SMAAKVOL GOEDKOOP Groote sorteering MEUBELEN KARPETTEN LOOPERS GORDIJNEN (Worden gratis genaaid.) VLOERBEDEKKINGEN LEDIKANTEN MATRASSEN BEDDEN DEKENS enz. TELEFOON 1 SL00TD0RP. B. z. a. een VAST ARBEIDER, op BOUWBEDRIJF. Met alle werk bekend. Goed met paarden kunnende omgaan Adres te bevragen Bureau Wieringermeer- bode, Middenmeer. GEVRAAGD door R. J. MULLER, Grootbosch USQUERT Gr. WERKVOLK, waaronder TRACTORCHAUFFEUR, bekend met alle werkzaamheden op C 24, Alkmaar- scheweg, MIDDENMEER. reeds een korte beschouwing hebben ge wijd, zal bij aanneming, eindelijk een oplossing krijgen. Verder is er ook een voorstel om een Gemeente-arts aan te stellen. In het Prea-advies aan den Raad schrijven B. en W. De armenwet gaat er van uit, dat door aen Gemeenteraad worden vast gesteld 1. Len verordening- tot regeling van de geneeskundige armenverzorging. 2. Een regeling van de levering vanwege de Gemeente van genees- en verhandmiddelen ten behoeve van ar men, voor zoover in die levering niet voorzien wordt door een gemeente apotheek. 3. Len instructie voor den genees kundige of vroedvrouw, belast met de armenpractijk, daaronder begrepen de regeling van de bezoldiging en van de scüorsnig en het ontslag. De sub 1 en 2 bedoelde voorschriften zullen worden ontworpen in samen hang met een regeling inzake toeken ning van een gemeentelijke bijdrage in ae kosten van het lidmaatschap vai. een ziekemonds en een ziekenhuisver- plegingsionds, welke spoedig ter vast stelling zal worden aangeboden. In ai- wachting daarvan kan tnans reeds woi den overgegaan tot benoeming van 'i> gemeente-geneesheer, tevens belas, met de armenpractijk alsmede tot de vaststelling van diens instructie, waarin zijn verplichtingen en, inge volge een aanschrijving van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken, tevens zijn rechtspositie worden geregeld. In een onderhoud met ons college, hetwelk in den loop van 1938 heeft plaats gehad, oordeelde de geneeskun dig inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid voor Noord-Hoi land den tijd voor aanstelling van een gemeente-vroedvrouw in de Wieringer meer nog niet gekomen. Een voorzie ning op dit punt zal derhalve voorals nog acnterwege kunnen blijven. De taak van een gemeente-genees heer k-n in het algemeen omvatten a. het verleenen van kostelooze ge nees- en heelkundige hulp en van kos telooze verloskundige hulp aan armen; b. het kosteloos verstrekken ven de noodige genees- en verbandmiddelen c. het verleenen van de onder a en b bedoelde hulp aan personen, voor wie die hulp door of vanwege het hoofd der politie wordt ingeroepen d. het kosteloos verrichten van in enting en herinenting tegen de pokken, waarvoor door de gemeente kosteloos gelegenheid wordt gegeven e. het kosteloos verrichten van de doodschouw, indien hij daartoe door B. en W. is aangewezen f. 'het verleenen van medewerking bij de uitvoering van de besmettelijke ziektenwet, voor zoover hem dit dooi den burgemeester wordt opgedragen g. het geneeskundig onderzoek van ambtenaren en ander personeel in gemeentedienst h. het verstrekken van inlichtingen en advies aan den burgemeester, B. en W. en den gemeenteraad omtrent aan gelegenheden de uitoefening der armen- pr-ciijK en ae voiKSgezonuneid betref fende, zoomede het uitvoeren van op drachten de volksgezondheid betref fende, voor zoover zulks door B. en W- in overleg met den geneeskundig in specteur van de volksgezondheid wordt verlangd i. het uitoeienen van het genees kundig scnooltoezicht j. de controle op de opname en het verblijf in zieKeniiuizen van patiënten, r die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente verpleegd moeten worden Bij uw besluit van 14 April 19o8 is de gemeente voor de uitoeiening van liet geneeskundig schooltoezicht toegetre den tot het schoolartsen-district Den Helder indien wordt besloten overeen komstig ons voorstel van 18 Febr. ly39, zal de medische controle bij zieken huis-opnamen worden uitgeoelend door den medischen dienst van de coöperatieve vereeniging „Centraal beheer" g.a. In artikel 2 van de om- worpen instructie, waarin de taak van den gemeente-geneesheer wordt om schreven, zijn dientengevolge de onder deelen i en j niet opgenomen. een a^n-- inJ ffen,i ZEEUWSCHE BOERENZOON VRAAGT een plaats, als op LANDBOUWBEDRIJF ln de Wieringer- meerpolder, (intern). JAN DEES, WAARDE (Z.) BIEDT ZICH AAN BOERENZOON, 19 jaar, gedurende de zomermaanden. Dipl. Landb. Winterschool. Reeds eerder werkzaam in de Wieringermeer. Brieven Secr. Bond van Oudleerlingen H. RAUHé. Tonnendijk, VROOMSHOOP. algemeen bij een doktersfonds en ziekenhuisverplegingsfonds zullen aam sluiten. Het ligt voor de hand, dat, dien zulk een regeling wordt getroffen, door de gemeente als regel geen kosten van genees- en heelkundige hulp zullen worden gedragen ten behoeve van per sonen, die in de gelegenheid zijn zich te verzekeren tegen die kosten. De werkzaamheden van den ge meente-geneesheer, voortvloeiende uit art. 1, sub a en b zijner instructie, zullen dus zeer beperkt blijven. Aangezien het overige gedeelte van zijn taik even min veelomvattend zal zijn, wil het ons voorkomen, dat onder de huidige omstandigheden met een jaarwedde van f 100 kan worden volstaan. In art. 1 is de bepaling opgenomen, dat de gemeente-geneesheer door den gemeenteraid voor onbepaalden tijd wordt benoemd uit een door B. en W. op te maken voordracht van zoo moge lijk twee, wettelijk bevoegde personen, ciet ligt in ons voornemen den benoem de tevens aan te wijzen tot genees- kundige, belast met het verrichten van ie doodschouw. Op grond van het vorenstaande ge ven wij u in overweging a. vast te stellen de instructie voor len gemeente-geneeseer, tevens bei ast met de armenpractijk, welke hierbij in antwerp wordt aangeboden b. een gemeente-geneesheer te be- noemen uit de volgende voordracht I 1. .A P. Hoogkamer, arts te M.-Meer I 2. A. Tamsma, arts te W.-Werf. Tot zoover B. en W. van W.-Meer., Wij hebben reeds herhaalde malen hooren beweren, en B. en W. schrijven dit thans ook weer, er zijn in Wierin germeer geen armlastigen in de zin der wet. Formeel heeft men natuurlijk gelijk, doch in de practijk heeft men reeds me nigmaal ongelijk gekregen op dit punt. 1 Wij brengen slechts in herinnering een verzoek om steun tijdens de jong- ste vorstperiode. Met behulp van het jac'htpotje is toen een bedrag van f 1000 verdeeld aan i menschen die nu juist niet direct arm lastig waren in de zin der wet. In het onderhavige voorstel van R. en W. wordt op grond van de uit- spraak, dat er geen armlastigen zijn in f de zin der wet, voorgesteld om de te benoemen gemeente-arts aan te stellen op een jaarwedde van f 100. Indien het inderdaad in de practijk is zooals B. en W. dit schrijven, dan zou den wy er geen woord over willen schrijven. Doch het is in onze gemeente niet anders ais op andere plaatsen. Het leit, dat een groot aantal menschen bij ae eerste de beste ziekte in het gezin, in de grooste moeilijkheden verkeeren, doordat zij geen weerstand henDen, is reeds bemaalde malen geibleKen, zoo mede brengen sommigen met groote i moeite de nnancieeie lasten die aller- lei verzekeringen vragen op medisch en sociaal terrein op. Wij onderschrijven direct, dat men zoo lang mogenjK zich zelf moet trach: ten te redden en dat aoet men in de Wie ringermeer ook wel. Doch dit neemt niet weg dat er legio gevallen zijn waar hulp van gemeentewege onver mij delijk blijft. Len bezoldiging van f 100 voor een gemeente-arts met een zoo ruim om- schreven taak, is toen wericeiijk een zeer gering bedrag. B. en W., die in bun diverse voor stellen naar regelingen verwijzen in anaere gemeenten, nadden toen zeker bij dit voorstel ook moeten verwijzen j naar andere gemeenten, hen zou dan gebleken zijn dat in tailooze gemeen- ten de gemeente-arts in een woning i van de gemeente woont en dat de be zoldiging belangrijk hooger is. Het m^g toch niet zóó zijn, dat de armenpractijk ten koste van den arts wordt uitgeoefend. Meer zuilen wij er op het oogenblik niet van zeggen. Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van een Zoon HISKIA. J. VAN DER KOOI R. VAN DER KOOI-Dljkstra. Slootdorp, 23 Februari 1939. AFD. WIERINGERMEER van het Centraal Genootschap voor Kinder- en Herstelling* - Koloniën op MAANDAG 27 FEBRUARI 1939, 's avonds 8 uur in HOTEL SMIT te Middenmeer met welwillende medewerking van het Nutsdepartement Wie ringermeer. Opgevoerd zal worden het blijspel in 3 bedrij ven Het saldo van deze avond is volledig bestemd voor de afd. W.-meer v. h. Centr. Genootsch. Kaarten in voorverkoop verkrijgbaar 35 cent te Slootdorp bij G. KROEZE, Sigarenmag. I en A. H. VAN WIJCK, Schoenhandelte Middenmeer bij BOSKER'S Boekhandel, A. POOT, Sigarenm. en G. ZWART, Kapperte Wieringerwerf bij P. KISTEMAKER, Zui velhandel en H. L. POSTHUMUS, Rijwielh. Kaartverkoop aan de zaal 50 cent.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2