i v TRÏÜMPH ie JAARGANG DINSDAG 28 P^BRUARI I 939. No. 25 IH NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. *4 IS TR1UMPH- AVOND HOTEL TE SLOOTOOHP DAARBIJ BEHOORT E BESTE SIGARET ■WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BESTRIJDING JEUGDWERKLOOSHEID. Inrichting van groot aantal werkkampen. JAARLIJKS VOOR 16.000 JONGEREN. Groote plannen. De stichting Nederlands Volkskracht heeft een werkplan ontworpen waaraan de mi nister van Sociale Zaken in beginsel zijn goedkeuring heeft gehecht dat in de eer ste plaats het inrichten bevat van kampcen tra voor jongeren van 16 tot 24 jaar. De werk zaamheid onder deze jongeren, die in aan merking komen kampen te bezoeken, zal ge concentreerd worden in vier kampcentra, ieder ruimte biedend voor duizend jongeren, verdeeld over 10 kamp-eenheden van 100 man. Deze kampcentra zullen geleidelijk worden opgebouwd. Zoodra een centrum zijn vollen omvang bereikt zal hebben, zullen per jaar, bij een kampduur van drie maanden, derhal ve 4000 jongeren hierin ondergebracht kun nen worden, hetgeen beteekent, dat op den duur de 4 kampcentra samen aan 16.000 jon geren jaarlijks gelegenheid zullen bieden een kamp mee te maken. De stichting stelt zich voor de centra te vestigen in Westerwolde (Z. O. Friesland), Twente en op de Veluwe, dan wel in Noord- Brabant. De regeering zal voor de vestiging der centra de benoodigde gronden ter be schikking stellen. De deelnemers aan de kampen zullen al lereerst weer arbeid verrichten waartoe in de streken, waartoe de kampen gevestigd zul len worden, goede objecten aanwezig zijn. Zij zullen een vakopleiding kunnen volgen of herschoold worden. Te dien einde zullen bij de kampen centrale werkplaatsen en landar- beidersscholen onder deskundige leiding wor den opgericht. Daarnaast zal aan de geestelijke en zede lijke vorming der kampdeelnemers alle aan dacht besteed worden, zoodat zij de kampen zullen verlaten met het zelfvertrouwen en weerstandsvermogen, dat noodig is om tegen de geestelijke en economische depressie op te tornen. In het algemeen zullen de metho den gevolgd worden, die in de werkloozen- kampen der A.M.V.J. en der volkshoogeschool naar algemeen inzicht tot goede resultaten geleid hebben. De medewerking van verschillende deskun digen is bovendien verzekerd, zoodat een tech nisch en een paedagogisch curatorium ge- vormd kunnen worden zoodra het vaststaat, dat het werkplan verwezenlijkt wordt. Ook een schipperskamp. Naast de 4 groote kampcentra zal een kamp opleiding georganiseerd worden voor jongens, die zich tot de binnen-, kust- en rijnvaart aangetrokken voelen. Deze opleiding zal een half jaar duren. De deelnemers worden on dergebracht in een daartoe bijzonder geschikt gelegen huis aan den IJsel bij Zwolle. Zij be zoeken de ter plaatse bestaande schippers- school. Het aantal deelnemers zal 50 per kamp, dus FEUILLETON 22. „Ik zou wel eens willen weten, hoe de stem van het eenzame meisje over de heide geklon ken heeft", zeide zij. Wel kromp ik ineen van angst en vrees bij de gedachte, dat mijne stem binnen deze vier muren niet voldoende zou klinken doch er was ook eene soort van betoovering over mij gekomen ik had mij zelve toch al over troffen en een deel van mijne levensge schiedenis als kind verhaald. Ik raapte al mijn moed bijeen en zong een klein liedje. Eén keer midden in mijn gezang, raakte ik bijna de kluts kwijtde grijze oogen van het hofdametje gluurden en glinsterden zoo vreemd van onder het zijden gordijn ik moest onwillekeurig aan de kat op den Dierkhof denken, terwijl zij met hare groene oogen naar het arme tjilpende vogeltje op den lijs- terbesseboom loerde kom, wat ging mij het misnoegen der kleine dame aan Ik zong toch niet voor haar daarom behoefde mijne stem geen oogenblik te beven ik liet haar luider klinken en zong dapper door tot het enide. Terwijl ik nog met zingen bezig was had den twee lakeien zonder gedruisch te maken, eene theetafel met al hare benoodigdheden de kamer binnengedragen juist toen mijn laat ste toon was weggestorven, trad een heer in zwarten rok de kamer binnen. Hij maakte ee ne diepe buiging, en klopte ontegenzeggelijk met veel gracie, ten teeken van toejuiching in zijne gehandschoende handen. „Prachtig, uwe hoogheidriep hij opgeto gen, terwijl hij haastig, zij het met onhoor- baren tred, op de prinses toeijlde. „Doch welk eene wreedheid tegenover ons allen, hoog heid voegde hij op verwijtenden toon er bij, „jaren aaneen hebben wij op de knieën UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU Hlppolytushoef Wielingen Telef. Intercomm. No. 19. ADVEBTENTIèN: Van 1 6 regel* iedere regel meer t 0.60 I 0JL0 jaarlijks 100 bedragen. Gisteren is een proef- kamp officieel geopend op het daartoe ter beschikking gestelde gedeelte van het oplei dingsschip, de Koningin Wilhelmina te Am sterdam. Hier zullen twee cursussen van een half jaar worden gehouden. Beide cursussen waren binnen enkele dagen volteekend. Zij worden gegeven door het onderwijsfonds voor de binnenvaart, welke instantie de Koningin Wilhelmina vöor dit mooie doel heeft beschik baar gesteld. Mcisjeswerkgemeenschappen. Voorts zullen vanwege de stichting plaatse lijke werkgemeenschappen voor meisjes van 14 en 15 jaar worden georganiseerd. Deze werkgemeenschappen zullen een moderne op leiding vormen tot gezins- en huishoudelijken arbeid. Eveneens bestaat het plan meisjeskampen te organiseeren in opzet gelijkend op die der mannelijke jonge werkloozen. Er zal in een daartoe beschikbaar gebouw té Doorn een proef worden genomen, of dergelijke kampen tot het gewenschte resultaat zouden kunnen leiden. Landbouwcentrum in Frankrijk. Tenslotte is gedacht aan de mogelijkheid van emigratie voor jeugdige werklooze land arbeiders. Plannen daaromtrent bevinden zich nog in een begin-stadium en de vraag, of zij voor verwezenlijking vatbaar zijn wordt thans door de betreffende instanties serieus onder de oogen gezien. Men overweegt namelijk de vestiging van een landbouwcentrum in Normandië in Fran krijk. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor eerst de toestemming van de Fransehe regeering zal moeten worden gevraagd. Ten aanzien van de organisatie van dit plan is gedacht aan een voorkamp in Nederland, een modelland bouwbedrijf, dat zoo stelt men zich het voor in Brabant zal worden gesticht en dat bestemd zal zijn voor degenen, die voor uit zending naar Frankrijk in aanmerking ko men en die daartoe hier zullen worden voor bereid en geselecteerd. Zij zullen vervolgens naar Normandië verhuizen, om in het daar te vestigen landbouwcentrum te worden op geleid in de Fransehe arbeidsmethoden en algemeen gevormd te worden voor zelfstan dige werkzaamheid in Frankrijk. Dit centrum zal gevestigd worden temidden van bestaan de landbouwbedrijven, waar gelegenhied be staat tot practische opleiding. Na deze oplei ding zullen de deelnemers geplaatst kunnen worden'in Fransehe landbouwbedrijven. Een kaderkamp. Kort na Paschen zal op het terrein der volkshoogeschool te Bakkeveen een kamp gevestigd worden, waar de toekomstige leiders van de jongens- en meisjeskampen opgeleid en geselecteerd zullen worden. Deze opleiding gebeurt theoretisch en practisch en duurt tenminste drie maanden, nadat de deelnemers eenigen tijd in een gewoon kamp temidden der Jeugdige werkloozen hebben geleefd. De deelneming. Deze even belangrijke als interessante en WACHTKAMER W A C O U behoeft voortaan geen koü of regen te trotseerenALLE bussen worden BINNEN afgeroepen. uitvoerige mededeelingen, welke het bestuur der stichting in tegenwoordigheid van het departement van sociale zaken tijdens een conferentie in Amsterdam heeft gedaan, wa ren aanleiding voor het bestuur de vraag te stellen welke voorstellingen het heeft betref fende de deelneming aan de kampen. Vrees, dat de kampen door gebrek aan deelneming niet aan hun doel zullen bant- woorden zoo was het oordeel van den voor zitter, dr. J. Eycman behoeft voorloopig niet te bestaan. Het eerste proefkamp, dat zonder propaganda werd geopend, had reeds eens zooveel aangiften als er plaatsen waren, Voorts zal de jeugdregistratie door de regee ring in het geheele land ter hand worden ge nomen en zal deze een sterken drang tot het deelnemen aan de kampen uitoefenen. Boven dien zal de stichting geregeld propaganda voeren. BINNENLANDSCH NIEUWS. JONGEN ONDER EEN TRAILER GERAAKT EN GEDOOD Een tweede zeer zwaar gewond Zaterdagmiddag omstreeks kwart De twee slachtoffers, de ongeveer 16- a 17-jarige Van der Kruk en de even- oude Kampsteeg, van wie de eerste werd gedood, zijn uit de Javastraat te Delft afkomstig. Ook het tweede slachtoffer overleden. Over het ongeluk op de Vrijenband- sche Laan te Delft, waarhij twee jon gens, die zich op hun fietsen door een trailer lieten voortrekken, kwamen te vallen, meldt men, dat ook het tweede slachtoffer, de 16-jarige H. Kamp- steeg, die met zware wonden in het Gasthuis te Delft was opgenomen, is bezweken. DE INVOER VAN PAARDEN Waarom zijn aanzienlijke extra contingenten toegestaan Bij het afdeelingsonderzoek der Twee de Kamer van het wetsontwerp tot be krachtiging van het K.B. van 27 Octo- ber 1938 tot regeling van den invoer van paarden en slachtpaarden werd de vraag gesteld, hoe het te verklaren is, dat ondanks het gelijk blijven van het autonome contingent (naar men meende 3946 stuks) de invoer van slachtpaarden gestegen is van 779 tot in 1936 toe 2874 in 1937. zelfs tot 6609, stuks in 1938. Deze belangrijke in voer in het laatste jaar wijst erop, dat aanzienlijke extra-contingenten bij ver drag moeten zijn toegestaan. Gaarne zou men vernemen, hoe groot deze ver .draigscontingent'en zouden zijn ge weest en op welke gronden de Regee ring gemeend heeft, zoodanige contin genten te kunnen, verleenen. Bovendien werd er op gewezen, dat in dezelfde ja ren de invoer van gezouten paarden- denvleesch onderscheidenlijk bedra- gesmeekt om een enkelen toon uit deze nach- tegaalskeel vergeefs Als een dief, als een rampzalige banneling moet men buiten op den drempel staan, wil men eindelijk weer het lang ontbeerde genot smaken. „Mijn waarde heer von Wismar", zeide de prinses, haar lachen nauwelijks meester, „vroeger jaren heb ik mij inderdaad bezon digd om mijne omgeving met eene zeer zwak ke en zeer middelmatige stem te vervelen daaraan wilt gij mij toch zeker niet herinne ren ik heb getracht daarvoor boete te doen, door bijtijds er mede te eindigen. „Wees zoo goed eens rechts voor u te kij ken en uwe complimentjes daar uit te dee- len, mijnheer von Wismar," sprak de prinses en wees met hare hand op mij „daar zit de nachtegaal. Mijnheer von Wismar keerde zich om. Hij had mij tot nu toe niet gezien, omdat een paar groote planten mijn kleine persoontje haast geheel bedekten. De prinses stelde mij voor ik stond op toen de kamerheer voor mij zijne diepste buiging maakte, en maakte zel ve eene nijging, zoo diep en zoo goed gelukt, dat Charlotte er pleizier in gehad zou heb ben. De booze geest der plagerij en dartelheid, die sedert den dood mijner grootmoeder bijna voortdurend geslapen had, ontwaakte weder en gaf mij de gemakkelijkheid mijner bewe gingen terug. Mijnheer von Wismar voegde mij terstond een paar complimentjes toe. „En in welk instituut hebt gij uwe opvoe ding ontvangen, juffrouw von Sassen „In een dorp op de heide, mijnheer von Wis mar riep juffrouw von Wildenspring met een kinderachtigen lach van de overzijde der tafel. „Ge moogt wel eens voor de thee zorgen, Constance, ik vrees dat zij gaat koken zei de de prinses gramstorig. Bijzondere gasten houdt men in waarde als zijn oogappel, en de verkwikkende lucht der heide, die zoo op eens van het verre „dorpje op de heide" in onze zwoele kringen binnen dringt, wil ik voor mij alleen behouden." Juffrouw von Wildenspring zweeg. Zij keer de haren trekpot om en schudde het eerste over één is op den oprit van de brug over de Provinciale Vaart bij de Vrijen bandsche laan te Delft een verkeerson geluk gebeurd, waarvan de toedracht nog niet geheel bekend is. Twee fietsende jongens van naar schatting 16 jaar zijn onder een trailer van een exportfirma uit Utrecht ge raakt. Een der jongens was vrijwel op slag dood de andere is in stervenden toestand naar het Ziekenhuis ver voerd. Volgens den chauffeur zou een dei- jongens zich aan den trailer hebben vast gegrepen, en kwam hij te vallen, waarbij hij zijn metgezel meesleurde, waardoor beiden onder de wielen zou den zijn geraakt. NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdlenstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. kleinei-e schofthoogte dan 145 cm. De ze invoer,, welke geheel vrij. is, voor zoo ver het pony's van 3 jaar en ouder be treft. achten zij voor onze paardenfok kerij zeer schadelijk. Met het oog op de ernstige nadeelen, welke onze landbouw van den invoer van werk- en slachtpaarden onder vindt, drongen deze leden er bij den Minister op aan, dezen invoer geheel stop te zetten. Voorts verzochten zij den Minister den uitvoer van paarden krachtig te bevorderen, zoowel van warmbloed- als van koudbloedpaarden MONTEUR GEDOOD DOOR LOSSCHIETEND BANDIJZER Bij omleggen van een band. In een garage aan den Wagenweg te Haarlem is Zaterdagmiddag een onge luk gebeurd, dat den 3/-jarigen mon teur L. van B. het leven heelt gekost. Van B. had een band van een auto gerepareerd en hij had bij het opzetten gebruik gemaakt van z.g. bandijzers, die tusschen den band en de velg worden geklemd. Plotseling schoot een der ijzers los en trof den monteur met groote kracht tegen het hoofd, waardoor hij een sche delbreuk opliep. In hoogst ernstigen toestand werd hij naar de Maria Stich ting vervoerd, waar hij aan de bekomen verwonding is overleden. VARKENSHOUDERS WENDEN ZICH TOT H.M. DE KONINGIN In de te Alkmaar gehouden druk be zochte vergadering van de Prov. Var- kensfokvereeniging onder voorzitter schap van den heer J. Posch, deelde deze mede, dat tengevolge van de hoo- ge voederheffingen, f 20 per varken van 3Ö0 pond, de positie van de var kensfokkers in 1938 dermate slecht was geweest, dat de prijzen nauwelijks toe reikend waren, om de voederprijzen te bekostigen. Gedurende de eerste twee maanden in 1939 was de toestand nóg onbruikbare treksel zoo wild en haastig in de zilveren spoelkom, dat de bruine druppels op het wit damasten servet spatten. „En gij woont thans bij uwen papa in het huis der familie Claudius haastte de ka merheer mij te vragen, terwijl hij den bestraf- f enden blik, waarmede de prinses hare on handige hofdame monsterde, opvingmijn heer von Wismar scheen een soort van blik semafleider aan het hof te zijn. „Wij wonen op Carolina's-lust" antwoordde ik. „Zoo, in de vertrekken van den armen Lo- tharius riep hij op klagelijken toon, het woord meer tot de prinses richtende dan tot mij. „Wel neen," haastte ik mij te verbeteren, „daar nietDie kamers zijn verzegeld." Ik zag, dat een donker rood het gelaat der prinses overtoog. Zij had met beide handen de bloem eener hortensia gegrepen, die naast haar in de bloementafel stond, en verborg diep ademhalend het benedenste gedeelte van haar gelaat in de bloem. „Nog altijd verzegeld Om welke reden vroeg zij na eenige oogenblikken den kamer heer. „Is zijn broeder niet de eenige erfge naam Mijnheer von Wismar haalde de schouders op. Hij beweerde, dat hij niets naders van de zaak wistdat waren dingen waarover men niet meer hoorde spreken, en de naam Clau dius werd pas nu en dan weer aan 't hof ge- noemcj, toen mijnheer von Sassen de antieken in het oude koopmanshuis had gevonden. „De zegels moeten tot in alle eeuwigheid op de deuren blijven," sprak ik beschroomd ik was mijne spionnenmisdaad volstrekt niet vergeten en schaamde mij nog altijd daar over doch desniettemin wilde ik de prinses niet zonder bescheid laten. „Dat heeft de doode zoo gewild mijnheer Claudius wil derhalve volstrekt niet hebben, dat naar een der zegels eene hand wordt uitgestoken hij is zoo streng, zoo ontzettend streng." „Zoo, zoo dat klinkt haast alsof ge bang voor hem waartmerkte de kamerheer spot tend op. „Ik bang zijn? Volstrekt niet!" beweerde gen heeft 660.000 Kg., 915.000 Kg. en 1.168.000 Kg. Voorts zou men gaarne 'ngelicht worden, in hoeverre ook vooi- den invoer van werkpaarden in de laat ste jaren extra-contingenten zijn ver leend en in hoeverre ook bij deze cate gorie overschrijding van het autonome contingent heeft plaats gehad. Eenige leden verklaarden tegen eiken invoer van slacht- en werkpaarden be zwaar te hebben. Zij vestigden er de aandacht op, dat de prijzen der paar den hier te lande zeer laag zijn, er wor den vrijwel geen paarden uitgevoerd, daarentegen veel ingevoerd, voorname lijk uit Denemarken, Polen en Litauen Gaarne zouden deze leden van den Minister vernemen, welke producten ons land in ruil voor de ingevoerde paarden,, heeft uitgevoerd. In het bij zonder hadden zij bezwaar tegen den invoer van pony's paarden met een ik boos. „Ik ben volstrekt niet bang, in 't ge heel niet meerDoch ik mag hem niet lij den „Hoe nu Reeds zulke besliste antipathie ën in het hart, dat op de heide alles beminde wat adem heeft riep de prinses met luiden lach. „Kom, spreek er niet meer over ik kan mij volstrekt niet voorstellen, dat het u met dezen weerzin ernst is voegde zij er bij. Zij draaide haar hoofd wat ter zijde, en keek mij met een spottend lachje aan. Zij wilde mij niet gelooven dat hinderde mij ontzettend Ik was mijn boos gemoed niet meester. „O, van dien man houdt niemand, niemand in de heele wereld, en dat spreekt van zelf riep ik opgewonden. „Hij houdt slechts van twee dingen, zooals Charlotte zegt, den ar beid en zijn dikke grootboekHij heeft zoo ontelbaar veel bloemen, dat hij zich en zijn leelijk huis in de „Mauerstrasze" daaronder kan begraven, doch in de kamer, waarin hij van den morgen tot den avond kluist en werkt, duldt hij geen blaadje in zijne nabij heidMet het horloge in zijn hand beknort hij zijn volk, als zij een oogenblik te laat in het afschuwelijke hol komen, en 's nachts kijkt hij naar de sterren aan den hemel, al leen maar om ze tellen, evenals de thalers op zijne tafel. Hij is gierig en geeft nooit een aal moes aan een arme „Zwijg, mijn kind," viel de prinses mij in de rede, „dit moet ik tegenspreken De armen hier ter plaatse hebben geen beter vriend, daar hij nooit zijn naam zet op lijs ten voor collectes en dergelijken. Ik zweeg verrast een oogenblik. „Doch hij is liefdeloos en koud als een stukje ijs voor voor Charlotte," voegde ik er haastig bij, „en hij wil alles beter weten dan een ander." „Ge hebt den naam genoemd van iemand bij den heer Claudius in huis, die Charlotte heet," vroeg mijnheer von Wismar. „Is zij dat indrukwekkend mooie meisje „Nietwaar, Charlotte is mooi viel ik hem verrukt in de rede. „Naar mijn smaak een beetje te uitdagend ik heb haar eene enkele maal in de „Vrou- wenvereeniging" ontmoet," zeide de prinses, noodlijdender geworden. Bij handha ving van de in verhouding te hooge graanprijzen zal de varkensfokkerij in ons land ingekrompen moeten worden tot alleen binnenlandsch verbruik.. Onder groote instemming der verga dering werd, na een bespreking, waar bij ook de wenschelijkheid naar voren kwam, om de varkens aan eigen coop. verwerkinginrichtingen af te leveren, teneinde vrij te komen van de specula tieve fabrieken, besloten aan H.M. de Koningin een telegram te zenden, waar in H.M. verzocht wordt,, de Regeering te verzoeken hierin onverwijld veran dering te brengen. het woord wederom meer tot den kamerheer richtend dan tot mij. „Eene vreemde verhouding daar in huis ging zij voort. „Hoe zou Claudius er wel toe gekomen zijn om de kinderen van den Franschman aan te nemen Mijnheer von Wismar trok, weder ten tee ken zijner onwetendheid, de schouders op „En 't vreemdst is, dat zij, aan wie de wel daad bewezen is, alles behalve dankbaar daar voor zijn," riep juffrouw von Wildenspring van de overzijde der theetafel. „Charlotte verzette zich altijd erg boos tegen den naam Claudius op hare schoolboeken noemde, zij zich Mericourt, én de pensionnaires waren plaagziek genoeg om haar zooveel mogelijk bij den gehaten naam te noemen, alleen om hare oogen vuur te zien schieten van veront waardiging." „Zoo, kent gij het jonge meisje van meer nabij, Constance vroeg de prinses. „In zoo verre pensionnaires van verschil lenden stand, die onder hetzelfde dak bijeen zijn, elkander kennen, Hoogheid." antwoordde de hofdame, met een gebaar van onverschil ligheid de schouders optrekkende, zoodat mij het bloed begon te koken. Wij brachten samen twee jaren op hetzelfde instituut te Dresden doorBij haren terugkeer hier ter plaatse heeft zij deze door den nood ons opgelegde kennismaking trachten te vernieuwen en mij terstond een bezoek bracht. „En verder vorschte de prinses, toen de jonge dame een oogenblik ophield. „Papa wenschte dien omgang in 't geheel niet voor mij ik ben er dus eenvoudig heen gereden en heb mijn kaartje laten afgeven." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wierlnger Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1