RAAD WIERINGERMEER GEMEENTERAAD WIERINGERMEER. Vergadering van den Raad" vafr^wle ring ermeer *j)j Mctituuixg ai rejji'. i»oy, aea -nam. 2 uur. Voorrzmer ïr. S. Smeding. Aue leuen aanwezig. becretaiiö ue ïu*. a. Blaauboer. i Opening Ir. Smeding. Mijne iaeeren, Het is mij aangenaam u allen harte lijk weiKoni ie neeien op deze eoxsie Veigctueiing van onzen rxaau in luoy. Het ngt mei 111 uiijn voornemen u een overzicni ie geven vaii wat net vurige jaar ons neeii genracnt. Hen jaarver- Slag met netrenmng tot onze gemeente worut opgenomen in net rmmenkort verscnijiiciiu Rriema^ndenjkscn ne- ricnt uer Zuiderzee werken, waarin. uus naast net overzicnt van ae verricntm- gen vaij ae mjksaideeiiug van net üpennaai' Lichaam, ook dat van ue werkzaamheuen uer (gemeentelijke afaeenng zal verschijnen. Het verneugue ons te ervaren, dat men algemeen van oorueei is gemeen telijk van een proaucuei jaar 1&38 te kunnen spreken. 'locn zijn wij over tuigd, dat ons college ook vuur 1^39 een nelangrijke aroeid wacht, en aac in deze jooge samenleving nog veel tot stana genracnt zal moeten woruen waar voor - en ik zeg uit met nauruk - ae medewerking van al,lE nemingen noodig zal zijn. Dat niernij met ïeaers overtuiging rekening zal woraen ge- houaen spreekt wei van zeil, aange zien net in ons vrije JNeaenand geluk kig nog mogelijk is, ïeuer zijn geiooi en overtuiging te laten. Erger worat net evenwel, wanneer *n aamai personen aoor „prinzipienrei- terei" samenwerking onmogelijk te maken en uoor net werken 111 verschii- lenue lichtingen öhlöiainp nerei- ken, gepaard gaande met een demon stratie van verueeiuneid ten kosfe van net algemeen beiang. Rit nu moet in een geuied, waar nog zooveel opbouwend werk kan en moet worden geaaan, ais een zeer onge- wensenten gang van zaken woraen beschouwd, ik neireur net dan ook te moeten erkennen, dat de svmptomen van dit kwaad 111 ae Wiermgermeer in den iaaisten tijd duidelijk aan den dag zijn getreaen. Niettemin mijl ik hopen, dat het ge zond. verstand en de gemeenscnapszin van de groote meeruemeid van onze in zoovele opzichten nevoorreente sa menleving zal zegevieren en dat een gezonde ontplooi-ing van het gemeen schapsleven in onzen mooien uoider ae zegenrijke gevolgen hiervan zal onder vinden. Mijne Heeren, met dezen wensch ver klaar ik onze eerste Raadsvergadering in 1939 voor geopend. De notulen der vorige vergadering worden coniorm vastgesteld. Injgek. stukken en mededeelingen Verzoeken van J. Hak en g. nesse- laar om toekenning van steun, ais be doeld in art. la der Lager onderwijs wet 1920, wegens het bezoeken door hun kinderen van scholen, welke op meer dan 4 Km. van hunne woningen zijn verwijderd. In de Raadsvergadering van 22 De cember 1958 is besioten deze stukken te stellen in handen van B._en W. om praeadvies. Adres van de drie samenwerkende Landarbeidersbonden en den bouwvak arbeidersbond, houdende verzoek a. aan de leden van hun bonden gedurende de wachtweek een uitkee- ring te verstrekken gelijk aan het be drag wat zij zouden ontvangen als werkloozen in de steunregeling b. aan genoemde leden een kinder toeslag van i 0.75 per kind (vanaf het eerste kind) te verstrekken boven kas- uitkeering c. aan deze leden tevens boven hun kasuitkeering een brandstoffentoeslag van f 1,30 per week uit te keeren. In de Raadsvergadering van 22 De cember 1938 is besloten het verzoek te wijzen, doch aan de georganiseerde werkloozen uit te betalen het verschil tusschen hun kasuitkeering en het be drag, hetwelk zij op grond van de ge meentelijke steunregeling, met inbe grip van kinder- en brandstoffen-toe slag, zouden hebben ontvangen. Verzoeken van F. Aukema, J. Huij bers en K. H. Mollema om toekenning van steun, als bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, wegens het bezoeken door hun kinderen van scho len, welke op meer dan 4 Km. van hun ne woningen zijn verwijderd. Verzoeken van H. Elfring, F. Kiés, H. van Bodegom, G. Bronner, H. W. Crielaard, G. Haan, W. Hoes, M. B. van Leenen, J. Nouwen, J. Pakes, J- Schuitema, J. Smit, J. Struiksma, J. v.d. Berge, J. Crans, J. Dijkstra, M. C. Geluk, A. v.d. Goot, K. H. Mollema, F. Verstraten, A. C. Kejnmeren, C. Roe land, J. Liefhebber, G. J. Grommers, A. Driesprong, J. Huijbers, W. v.d. Veen en C. Burm om hernieuwde toekenning van steun. Te behandelen bij punt 3 der agenda. Verzoek van de Vereeniging „IJs- strijd" om haar werk financieel te steu nen. Te behandelen bij punt 4 der agenda. Verzoeken van de besturen van de stichting „de W lering ermeerscnolen' en van ue Lnristeiijk iNationaie bcnooi vereeniging, om voorschot op de ge- nieenteiijive vergoeding overeenkom stig art. roa, be na, der Lager onder wijswet 1020, ten nehoeve van bijz. Lagere Scnoien. 're behanaeien bij punt 5 der agenda. Afschrift van het Kon. Besl. van 31 Dec. 1938, houdende goedkeuring van de oemeentenegrooting voor louo, aisuieue van de eerste wijziging daarvan Aischrilt van net Kon. nesl. van 13 Dec. 1038, tot vaststelling van een aigemeene regeling betreiiende uitkee- rmgen aan ae Gemeente ten laste van net Huiaerzeefonds. Afscnrnt van het Kon. Besl. van 17 Jan. looo, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan van kasgeidleemngen tot een bedrag van 1 bo.ooo, voor net jaar Iy39. Meaedeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat de melkverorde- nmg Wiermgermeer van 22 Dec. ly38, door hem wordt goedgekeurd. Alsvoren, houdende mededeeling, dat het besluit tot intrekking van de veror dening tot aanvulling van de Waren- keuringsverordening Wiermgermeer is goedgekeurd. Scnrijven van Ged. Staten van Noord Holland, houdende meaedeeling, dat de bouwverordening Wieringermeer is goedgekeurd. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Adres, houdende het verzoek van de ouders van 40 leerlingen, om over te gaan tot stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs. Burgem, en Weth. om praeadvies. Kon. Goedkeuring heiiing School geldverordening. Kon. Besluit benoeming de hr. P. J. Cramwinkel tot Ontvanger der Gem. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt voor, om den heer Cramwinkel, die aanwezig is in deze vergadering, te beëedigen. Hetgeen geschiedt. Voorstel van burgemeester en wethouders tot beslissing op ingekomen aanvragen om steun ingevolge art. 13 der lager onderwijswet 1920. Van een aantal ouders met in totaal 60 kinderen zijn verzoeken ingekomen om ver goeding voor vervoerkosten naar de verschil lende scholen in den polder. Conform de aanvrage wordt besloten. Eén geval wordt afgewezen. Voorstel van burgemeester en wethouders om de gemeente als lid te doen toetreden tot de vereeniging „IJsstrijd." B. en W. schrijven aan den Raad Door de vereeniging tot ijsbestrijding in Noordholland benoorden het Noordzeekanaal „IJsstrijd" is verzocht haar werk financieel te steunen met een bijdrage ineens van pl.m. 25— of door de gemeente te doen toetre den als lid der vereeniging tegen een contri butie f 10.tot f 25.per jaar. omtrent dit verzoek hebben wij het advies van de industrieele en handeldrijvende mid- denstandsvereeniging „Wieringermeer" inge wonnen. Het bestuur dier vereeniging heeft medege deeld,, dat het vervoer te water in onze ge meente allengs een groote omvang heeft ver kregen als gevolg van de vestiging van een bevrachtingscommissie (schippersbeurs) te Mlddenmeer is dit vervoer nog toegenomen. Tijdens de vorstperiode in December 1938/ Januari 1939 is gebleken, dat de groote wa terwegen in het oude land bevaarbaar wor den gemaakt. Indien de waterwegen in de Wieringermeer eveneens worden opengehou den, blijft dus communicatie per schip met de centra, waarheen groote partijen landbouw producten worden vervoerd, ook tijdens vorst mogelijk. Voor de Wieringermeer is hierin een groot belang gelegen, vooral omdat een spoor wegverbinding ontbreekt en vervoer per as op andere wijze met aanzienlijke kosten ge paard gaat. De vereeniging „IJsstrijd", die bewezen heeft voor haar taak berekend te zijn, komt naar het oordeel van het bestuur de? middenstandsvereeniging voor financiee- len steun der gemeente stellig in aanmerking, zoodat in overweging wordt gegeven op het ingekomen verzoek gunstig te beslissen. Met dit advies kunnen wij ons geheel veree nigen. Teneinde in voorkomende gevallen re gelmatig op de diensten der vereeniging „IJ- strijd" te kunen rekenen, verdient het aanbe veling de gemeente als lid tot deze vereeni ging te doen toetreden, waarbij de j aarlij ksche contributie op f 25.ware te bepalen. Wij stellen u voor dienovereenkomstig te besluiten. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot het verleenen van een voorschot als be doeld in art. 103, zesde lid, der lager onder wijswet 1920, aan besturen van bijzondere lagere scholen. Het voorstel van B. en W. luidt aan het bestuur van de stichting „de Wie- ringermeerscholen" voor het jaar 1939 een voorschot te verleenen op de vergoeding, be doeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920, tot het bedrag, voor elke school hieronder vermeld Slootdorp 178 1/3 leerlingen f 1515.83 Mid- denmeer 169 2/3 leerlingen f 1442.17 Wierin- gerwerf 118 leerlingen f 1003. aan het bestuur van de Christelijke natio nale schoolvereeniging voor het jaar 1939 een voorschot te verleenen op de vergoedingen, bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920 tot het bedrag, voor elke school hieron der vermeld Slootdorp 106 leerlingen f 901.Midden- meer 93 leerlingen f 790.50. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. Voorstel van burgemeester en wethouders tot beslissing op ingekomen aanvragen om gedeeltelijke ontheffing van schoolgeldaan slagen. B. en W. schrijven Door een tweetal schoolgeldplichtigen in deze gemeente zijn adressen ingediend, waar bij gedeeltelijke ontheffing van den aanslag in het schoolgeld over het schoolgeld jaar 1938 wordt verzocht. Conform voorstel besloten. Voorstel van burgemeester en wethouders be treffende de toetreding van de gemeente tot de bedrijfsvereeniging voor ziekengeldverze- kering van Nederlandsen gemeenten en tot de coöperatieve vereeniging „Centraal beheer" g.a. Het Praeadvies luidt In den loop van 1938 is herhaaldelijk onder steuning van gemeentewege gevraagd voor de opneming van patiënten in ziekenhuizen, die de daaraan verbonden kosten geheel of ge deeltelijk niet konden betalen. Voor een gunstige beschikking kunnen deze verzoekschriften alleen in aanmerking ko men, als de financieele^Trnstandigheden van den patiënt reden tr °t> ^jfkrsteuning geven en de opname in een^ggÉhhuis beslist nood zakelijk is. y Als regel kan het gemeentebestuur omtrent ae financieele omstandigheden wel over zoo danige gegevens de beschikking verkrijgen, dat in redelijklieid kan worden bepaald of en zoo ja in hoeverre ondersteuning van gemeente wege op haar plaats is. Of de medische indicatie opname in een ziekenhuis noodzakelijk maakt, kan door ons college uiteraard niet worden beoordeeld. Tot dusverre zijn wij daarbij uitsluitend moeten afgaan op het oordeel van den behandelenden huisarts. Op den duur van het verblijf van den patiënt in het ziekenhuis bestaat even min controle. Dezen gang van zaken achten wij voor de gemeente niet bevredigend. Bij aanwezigheid van een „vol-ambtelijk" gemente-arts zou in elk geval van zieken huisopname diens advies kunnen worden in gewonnen. Deze weg kan evenwel bezwaarlijk worden gevolgd, wanneer, zooals in de be doeling ligt, een der beide plaatselijke ge- neesheeren tot gemeente-arts wordt benoemd. Uit een oogpunt van controle heeft het geen zin de meening te vragen van den gemeente arts, indien hij als huisarts zijn standpunt reeds heeft bepaald evmin achten wij het gewenscht, dat de gemeente-arts, die parti culiere practijk uitoefent, een oordeel over de patiënten van zijn plaatselijken collega moet uitspreken. Vele gemeenten, welke zich voor dezelfde moeilijkheid gesteld zagen, zijn toegetreden tot den medischen controledienst van de coö peratieve vereeniging „Centraal beheer" g.a. Deze instelling beschikt over artsen in vasten dienst, die in elk opgegeven geval een onder zoek ten huize van den patiënt instellen en, wanneer opname plaats heeft gehad, regelma tig in het ziekenhuis controle uitoefenen. Het gemeentebestuur wordt omtrent den toestand van den patiënt ingelichtop deze wijze kan beoordeeld worden of voor de opname in een ziekenhuis aanleiding bestaat en, als die op name heeft plaats gehad, hoe lang het ver blijf in het ziekenhuis moet duren. De kosten van dezen medischen controle dienst worden bij voorschot geheven en per jaar over de deelnemers omgeslagen. Tot dus verre bedroegen zij pl.m. f 1.60 per medische controle-eenheid. Bij deze berekening telt een bezoek aan huis voor twee of meer eenheden, naar gelang van den tijd, die met het bezoek gemoeid is een controle in een ziekenhuis telt steeds voor één controle-eenheid. Ver wacht wordt dat bezoeken aan patiënten in de Wieringermeer als regel voor twee contro le-eenheden zullen tellen, zoodat met elk be zoek een bedrag van pl.m. f 3.20 gemoeid zal zijn. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de kosten van den medischen controle-dienst, welke ongetwijfeld aan dén lagen kant zijn, worden goedgemaakt door een besparing op de uitgaven ter zake van verpleging in zieken huizen. Voorts zal ons college, indien het kan steunen op de adviezen van een medisch con troleur, in staat zijn de verantwoordelijkheid voor de hierbedoelde uitgaven geheel op zich te nemen. Over de hulp van den medischen dienst van „Centraal beheer" kan alleen de beschikking v/orden verkregen, wanneer de gemeente is aangesloten bij een der vereenigingen, welke bij „Centraal beheer" in administratie zijn. Daarvoor komt voor onze gemeente het meest in aanmerking de bedrijf svereeniging voor ziekengeldverzekering van Nederlandsche ge meenten. In de uitvoering der verzekering volgens de ziektenwet, st.bl. 1913, no. 204, wordt voorzien door de ziekenkassen van de raden van ar beid of door erkende bedrijfsvereenigingen. Voor zoover arbeiders in den zin der ziekte wet in dienst zijn van een werkgever, die het risico van de verzekering der in zijn dienst Zijnde arbeiders niet door een erkende bedrijfs vereeniging laat dragen, zijn zij verzekerd bij de ziekenkas van den raad van arbeid. Dit is het geval met de arbeiders onzer gemeente, voor zoover de ziektewet op hen van toepas sing is aan den raad van arbeid is ter zake een premie verschuldigd van f 63.per jaar. Blijkens de verkregen inlichtingen worden door de bedrijf svereeniging van Nederlandsche gemeenten, waarbij thans 345 gemeenten zijn aangesloten, de premiën bij voorschot gehe ven. Voor het eerste halfjaar 1939 is de voor schotpremie door het bestuur vastgesteld op f 16.per f 1000.-— loon per jaar, hetgeen voor onze gemeente neerkomt op f 64.per jaar, vrijwel hetzelfde bedrag, als aan den raad van arbeid verschuldigd is. Teneinde te kunnen gebruik maken van den medischen controle-dienst van „Centraal beheer" verdient het naar ons oordeel aan beveling de ziekengeldverzekering van het verzekeringsplichtig personeel onzer gemeen te onder te brengen bij de bedrijf svereeniging van Nederlandsche gemeenten. Op grond van het vorenstaande geven wij u in overweging a. de gemeente Wieringermeer te doen toetreden tot de bedrijf svereeniging voor zle- kéhgeldverzekering van Nederlandsche ge meenten b. de controle bij opname en verblijf in zie kenhuizen, waarvan de kosten geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente komen, op te dragen aan den medischen controle dienst van de coöperatieve vereeniging Cen traal beheer g.a. De heer van Oers vraagt hoeveel gevallen er vorig jaar voor rekening van de gemeente zijn verpleegd. Spr. had er gaarne een begroo ting van gezien. De voorzitter antwoordt dat er 12 gevallen waren. Het is echter nimmer vooruit te be palen hoeveel dit zal zijn. Mr. Kamp ziet er voordeel in en wilde dat zijn gemeente er bij aangesloten was. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Voorstel tot benoeming van een gemeente geneesheer, tevens belast met de armen- practijk. (Men zie voor het uitvoerig praeadvies ons nummer van Zaterdag j.1.). Mr. Backer zegt met belangstelling dit voor stel gelezen te hebben en direct zijn er een aantal vragen bij spr. opgekomen. Spr. heeft uit hoofde van zijn functie veel regelingen onder de oogen gehad. De regeling hier en die van elders verschilt in zooverre, dat hier blijkens de nota van B. en W. nog geen groo te armenpractijk is. Spr. wil het werk er nog buiten laten doch acht een bezoldiging van f 100.voor de diensten van een academisch geschoold man veel te laag. Terwijl hij behalve zijn diensten ook de verbandmiddelen er nog bij moet leveren. Buiten de armenpractijk heeft de gemeente arts een zoo ruim omschreven taak waar nog bij komt de verantwoordelijkheid dat hij de jaarwedde te laag vindt. Het allerbelangrijkste, het verstrekken van adviezen aan B. en W. betreffende volksge zondheid wordt hem eveneens opgedragen. Nu we op het punt staan een hoofdambte naar te benoemen mogen we tevens wel eens aan de medische kant van de luchtbescher- denken. In sommige gemeenten wordt hiervoor aan gemeenteartsen in verband met de massa's werk extra bezoldigd. Spr. kan het hier vast gestelde niet anders zien als een schamele belooning. Spr. heeft zich afgevraagd of beide genees- heeren niet in het werk kunnen worden be trokken. Dr. Hoogkamer heeft een groote practijk met veel beslommeringen. Spr. zou gaarne Dr. Tamsma een aandeel in het gemeentewerk willen geven. Sommige gemeenten doen het om het jaar doch spr. acht dit niet wensche- lijk. Een regeling van twee gemeenteartsen lijkt spr. de beste oplossing. Mr .Kamp sluit zich bij Mr. Backer aan. Spr. weet uit ervaring dat het van belang is dat in een uitgestrekte gemeente twee gemeente artsen zijn. Op Texel heeft men buiten de be zoldiging een gemiddelde prijs vastgesteld voor medicijnen van 75 cent. De heer de Bruijn kan zich met het gespro kene van Mr. Backer vereenigen. De voorzitter zegt dat B. en W., opmakende uit de besprekingen, te zuinig zijn geweest. B. en W. zien echter het werk niet waar om de hoogere bezoldiging noodig is. Blijkt in de loop van 1939 dat er een hooge re belooning noodig is, dan kan men altijd opnieuw vaststellen. Om de mediamenten apart in rekening te laten brengen daar is spr. vlak voor. Of het wenschelijk is om beide artsen te benoemen of om het andere jaar betwijfelt spr. Wat moet men dan als een derde arts er bijkomt Men meet zich meestal één advi seur aan, deskundigen zijn het gewoonlijk niet met elkaar eens. Spr. hoopot dat men B. en W. twee adviseurs bespaard. Weth. Peters zegt, dat hij het niet erg con sequent vindt als men het er mee eens is dat er weinig armenverzorging is dat men dan de medicijnen apart wil vergoeden. Die zijn er dan ook niet. Spr. heeft zich wel eens laten vertellen dat medicijnen eigenlijk zoowat niets kosten. Hij wil echter graag de Teelsche prijs als maatstaf nemen. Men beroept zich nu wel op de uitvoerige instructie, doch in de practijk beteekenen die niet veel. Wij vragen meestal direct advies aan de inspecteur van de Volksgezondheid. Wat de luchtbescherming betreft, men gaat er van uit dat men zich daar vrijwillig voor beschikbaar stelt. In tijd van oorlog kan men de bevolking zelfs verplichten. Als we hier veel armenpractijk hadden dan zou spr. er voor voelen om twee gemeenteart sen aan te stellen, men zou dan meteen de vrije artsenkeuze doorvoeren. Sp. voelt echter het bezwaar met de voor zitter om tweeërlei adviezen. Wij zijn van oordeel dat het werk onbelangrijk is. Men heeft er ook iets over kunnen lezen doch de gezinnen die thans voor armenzorg in aanmerking komen, zijn meestal groote ge zinnen. Wij betalen hiervoor liever de zieken fondspremie. Want gaan we hierin te ver dan komen we zeer zeker op het hellend vlak. Er is hier na tuurlijk een lofwaardig streven doch men moet zich dan op het standpunt stellen, als er een derde bijkomt; wat dan Oostzaan is hier een voorbeeld van. Mr. Backer blijft een bezoldiging van f 100 tc laag achten. Wanneer men ziet dat voor bouwkundige adviezen soms aan een timmer man 200 a 300 gulden betaalt voor een advies dan mag men aan een academisch geschoold iemand die verantwoordelijke adviezen moet geven niet met honderd gulden per jaar be- loonen. De voorzitter zegt, wij hebben er wel f 500.- voor over, doch we zien het werk niet. Weth. de Graaf zegt tegen twee gemeente artsen te zijn. Men zal hier in de toekomst zeker nog meer artsen krijgen. Nadat de raad eerst stemt of er één of twee artsen moeten komen en dit met vijf tegen vier stemmen verwerpt, komt men tot de con clusie dat dit eigenlijk niet in orde is. Het verstrekkende voorstel van mr. Backer om de belooning op f 200.te stellen wordt verworpen met 3 voor en 6 stemmen tegen. Voor stemden de heeren de Bruijn, Backer en Kamp. Tegen de heeren Venhuizen, van Oers, de Graaf, Peters, Smeding en Leijten. Hierna ging de raad op voorstel van Mi*. Kamp in comité ter bespreking van de voor dracht van B. en W. inzake de benoeming. Deze conferentie duurde ongeveer een half uur. De voordracht van B. en W. luidde 1. Dr. Hoogkamer. 2. Dr. Tamsma. Na heropening der vergadering werden op Dr. Hoogkamer 4 stemmen uitgebracht, en op Di. Tamsma vijf stemmen, zoodat Dr. Tams ma die no. 2 op de voordracht stond is be noemd tot gemeentearts. Voorstel tot benoeming van leden en plaats vervangende leden van stembureaux. a. in stembureau Itot leden J. Venhuizen en Blaauboer tot plaatsv. vooorz.J. Ven huizen tot platsv. leden K. H. Mollema en G. Hofmeijer b. in stembureau II tot lid-voorz. A. C. de Graaf tot leden H. Leyten en P. G. Luth tot plaatsv.-leden H. A. Giessen en J. R. Doornbos c. in stembureau III tot lid-voorz A. van Oers tot leden Mr. R. Kooiman en G. Smid. Tot plaatsv.-leden A. Hoogendoorn en J. Woudstra. Aangenomen. Voorstel van burgemeester en wethouders tot hernieuwde vaststelling van de veldwachters verordening Wieringermeer. Na eenige opmerkingen worclt deze verordening opnieuw vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot vaststelling van een ambtenarenreglement, een arbeidsovereenkomsttenbesluit en een salarisverordening voor het gemeenteperso- neel. Moet op Goede Vrijdag worden gewerkt De heer De Bruijn maakt, aangaande bovengenoemde verordening, de opmer king, dat Goede Vrijdag volgens zijn meening als een algemeene Chr. feest- lag (of eigenlijk moet men van „feest dag" niet spreken) kan worden be schouwd. De heer Venhuizen zegt, dat, zoover hij het heeft constateeren, overal op Goeden Vrijdag wordt gewerkt. De heer Peters ziet een practisch be zwaar in de bepaling, dat op den Goe den Vrijdag door het Gemeente perso neel niet zal worden gewerkt. Na den Goeden Vrijdag komt immers een hal ve werkdag en daarna de beide Paasch dagen. Zoodat deze dagen een prach tige vacantietijd zouden kunnen vor men en er "waarschijnlijk veel aanvra gen om verlof zullen komen. Mr. Backer maakt de opmerking, dat men niet al te zuinig moet zijn met verlofdagen. Er is financieel ook al zoo weinig beschikbaar voor de ambtenaren De heer De Graaf vindt dezé geen juiste beschouwing van de zaak, er zijn principieele redenen,, waarom op deze dag niet wordt gewerkt, men moet den dag als een Zondag beschouwen en niet als zoomaar een extra vrije dag. De Goede Vrijdag blijft gehandhaafd als rustdag voor 't Gemeente-personeel Nadat nog eenige opmerkingen zijn gemaakt, wordt, de regeling aangen. Voorstel van burgemeester en wethouders tot regeling van den vleeschkeuringsdienst. Het voorstel luidt De raad der gemeente Wieringermeer, ee nerzij ds, en de raden der gemeenten Barsin gerhorn, Schagen, Zijpe, Sint Maarten, Cal- lantsoog, Wieringerwaard, Winkel Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Harenkarspel, an derzijds, stellen vast de volgende regeling Artikel 1. Met ingang van 1 April 1939 treedt de ge meente Wieringermeer, op gelijken voet met de reeds aangesloten gemeenten, toe tot de gemeenschappelijke regeling voor den keu ringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van Noordholland d.d. 27 December 1928, no.1, zoodat het gebied dier gemeente vanaf dien datum zal behoo- to tdien keuringskring. Artikel 2. De in de in artikel 1 genoemde gemeen schappelijke regeling opgenomen bepalingen vinden overeenkomstige toepassing ten aan zien van de gemeente Wieringermeer. Artikel 3. De kring Barsingerhorn belast met de keul ringen in het geibed van „de Wieringermeer" den heer P. Reitsma, veearts te Slootdorp, als hulpkeuringsveearts, tot het tijdstip, waarop de vleeschkeuringsdienst wordt omgevormd tot een vol-ambtelij ken dienst. Mr. Backer zegt, het adres van het Gemeen tebestuur, inzake dit onderwerp, met zeer veel belangstelling te hebben gelezen. Tot instelling van een eigen vleeschkeu ringsdienst in de W.-meer zal niet worden overgegaan, gezien het kleine aantal slachtin gen en het algeméén streven naar centralisa tie van de vleeschkeuring. Nu staan dus de 3 vleeschkeuringskringen van Den Helder, Mid- woud en Barsingerhorn tegenover elkaar. Wie van de 3 heeft de voorkeur Dit is een zeer belangrijk en een zeer moei lijk op te lossen vraagstuk. Mr. Backer heeft uit het rapport van B. en W. opgemaakt, dat het gemeentebestuur de voorkeur geeft aan Barsingerhorn. Den Helder wordt uitgeschakeld, daar men bang is, dat toetreding tot deze kring een be langrijk jaarlij ksche verliespost met zich zal brengen. De motieven waarom B. en W. Mid woud boven Barsingerhorn verkiezen zijn, zoo, vervolgt de heer Backer zijn rede, van finan- cieëlen aard (wat betreft de keurloonen) van technischen aard, (wat btereft de kwaliteit van de destructor) en dah de „Service" (wat hetreft de afstanden en dergelijke moeilijk heden.) Volgens spreker is van veel meer be lang de vraag Waar wordt de keuring het beste gewaarborgd Door B. en W. wordt te zeer de nadruk ge legd op de financieele kwestie. Doet men verstandig zich bij Barsingerhorn aan te sluiten en niet bij Midwoud Uit de adviezen van den Inspecteur van Volksgezondheid blijkt, dat hij Barsingerhorn niet geschikt acht, omdat het hoofd van den dienst nog niet val ambtenaar is, de dienst tc Midwoud is ook niet vol ambtelijk. Maar Barsingerhorn is veel zwaarder belast dan Midwoud. De Vleeschkeuring zal ideaal zijn, vervolgt Mr. Backer, als de dienst zal kunnen worden verricht door ambtenaren. Wij moeten er wel rekening mee houden, dat bij het systeem van Barsingerhorn een belangrijk deel door den Veearts zal worden verricht. Er is een jonge veearts in de W.-meer, hij moet zich eigenlijk nog vestigen, zal zal hij de noodige zelfstan digheid bezitten en zal hij in voorkomende moeilijke omstandigheden, zijn onafhankelijk kunnen bewaren Het Bedrijf in Barsinger horn staat er, van finantieele kant bekeken, wellicht sterker voor. Maar, niemand kan met zekerheid zeggen, hoe het zal gaan en als er verlies komt, en deze kans is in het geheel niet uitgesloten, zijn de kansen voor de Wie ringermeer ongunstiger bij Barsingerhorn dan bij Midwoud. Wat de kwestie van de tarieven betreft, en dit is vooral een zaak, die de slagers aangaat, de keurloonen zouden te B. beteekenend la ger zijn dan te M. Maar spr. heeft eenige op gaven van de kring M. en hieruit is hem ge bleken, dat hierin verschillende gradatie's bestaan de Binnenlandsche export krijgt re ductie en er zijn opgaven gedaan te Midden- meer van lager keurloon te M. dan te B. Stelt men van de kant v. d. slagers prijs op aansluiting bij B VERVOLG OP PAGINA 3.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 4