30e JAARGANG^ DONDERDAG 9 MAART 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOS WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 29 FEUILLETON. DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.25. CORN. J. BOSKER UITGEVER: f j m WIERINGEN. 'J aUKi.AU Hlppolytushoef Wleringen Telel. Intercomm. No. I«. ADVERTENTIêN van 1 5 regel* Iedere regel meer f O.fO f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. ZOMERTIJD BEGINT OP 15 MEI het einde up 8 oc toner. Bij Koninklijk jbesiuit is nepaaid, dat de zomertij tl ent jaar zal beginnen op lb Mei en zal einuigen op 8 octoner. 3 GEWONDEN BIJ SCHIETPARTIJ Snurken werKte priKKeiend. Man te Heerlen zwaar gewond Dinsdagmorgen omstreeks naif vier werd ten nuize van tle ïamnie Duisings aan de zandstraat 4 te Hoensnroek een schietpartij genouden, waarhij drie personen min of meer ernstig werden gewond. Bij het gezin Duisings, dat uit vader, moeder, zoon en twee docli- ters hestaat, wonen tevens nog in Ka- rel Ruiters, een Broer van ae vrouw, en de 4u-jarige kostganger Bierman. Het boterde den laatsten tijd niet tusschen Duisings en Bierman. Her haaldelijk kwamen ruzies tusschen beiden voor. Zoo was het ook Maandagavond weer tot een ruzie gekomen, die zoo hoog liep, dat men de hulp van de po litie en marechaussee moest inroepen. Deze herstelde de rust weer. Het bleek echter het voorspel geweest te zijn van een drama, dat zich Dinsdagmorgen tusschen 3 en 4 uur afspeelde, net kwam op de kamer van Bierman, die deze met Ruiters deelde, tot een schiet partij. Bierman verkeerde vrij sterk onder den invloed van sterken drank en was niet te spreken over het snur ken van Ruiters. Hij trok zijn revol ver en schoot zonder pardon op den slapenden Ruiters, die een schamp schot in den hals kreeg, hetgeen niet ernstig bleek te zijn. Het vreemde was, dat niemand in huis iets gehoord heeft van de schoten, zoodat deze moord aanslag onopgemerkt bleef. Dinsdagmorgen tusschen kwart voor vijf en half zes. toen men gereed was om«naar de mijn te gaan, is het op nieuw tot een schietpartij gekomen. Vader Duisings verweet Bierman zijn onbehoorlijk gedrag van den vorigen avond, waarop Bierman zijn revolver trok en Duisings in de maagstreek trof. Zijn zoon wilde hem te hulp ko men, doch voordat hij iets kon doen had Bierman hem ook getroffen met drie schoten, welke het lichaam door boorden. De inmiddels gewaarschuwde poli tie van Hoensbroek kwam juist op tijd, aangezien Bierman zijn revolver opnieuw aan het vullen was. In kor ten tijd werd hij overmeesterd De slachtoffers werden naar het St. Josefs Ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De toestand van vader Duisings is ernstig, die van zijn zoon minder, ter wijl Ruiters er vrij goed is afgekomen. Het parket van Maastricht is Dins- dagmorgen naar Hoensbroek gekomen j om een onderzoek in te stellen. vestigingswet kleinbedrijf Koster, die een expert in het oprichten Reeft thans opdracht gegeven tot het van Iran zijn bruid, een zuster van ko- De Vestigingswet Kleinbedrijf zal van zwembaden is, koos de besten uit: instellen van een onderzoea inzake de nng Faroek van Egypte, naar het al- zich, volgens in de „Staatscourant" d.w.z. hen, die het beste konden beta- door den oud-burgemeester van Oot- taar begeleidt, zal prinses Fawzia een stoffenhandel, het rijwielbedrijf het schildersbedrijf. van Dinsdag afgedrukte beslissingen, len van fietsenbewaarder tot adjunct marsum tegen de beide wethouders in thans ook uitstrekken over den brand- directeur kon men inschrijven. Er moe gediende klacht. ten bedragen van f 500 tot f 20.000 be taald zijn, waarvoor men dan aandee- len kreeg. De sollicitanten meenden veilig te zijn, daar de gemeente een hypotheek van f 77.000 had verstrekt, hetgeen echter natuurlijk niet tot ver dere verplichting leidde. HARMONISCHE SAMENWERKING NOODIG BIJ DE LUCHTBESCHERMING Burgemeesters weldra wettelijk verplicht om plaatselijke orga nisaties tot stand te brengen. Minister Van Boeyen spreekt voor de radio. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming geeft binnenkort enkele radio-voordrachten over het vraagstuk der luchtbescherming. En zoo heeit de Minister van Binnenland- sche Zaken, de heer Van Boeyen, Dins dagavond ter inleiding van deze voor drachten, een kort woord voor den K.R.O.-microtoon gesproken. De Minister begon op te merken, dat ons volk bepaalde uitnemende eigen schappen bezit en dat een van die ken merken is, dat het gemeenschapszin heeft. De wetenschap, dat deze eigen schap een kenmerk is van ons volk, geeft een gevoel van veiligheid en ze kerheid, ook wanneer moeilijke om standigheden dreigen. Voor één vraagstuk wekt de Minister intusschen nog de aandacht Bijzondere aandacht is de laatste maanden gewijd aan de vraag betref fende de taakafbakening tusschen ver schillende instanties. Aan geen enkel gebied van ons land mogen alvast de vruchten van den ar beid van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming worden ont houden. Als resultaat van deze overwe ging werd besloten, dat spoedig in de wettelijke voorschriften zal worden neergelegd, de plicht van de burge meesters om in alle gemeenten een plaatselijke organisatie van particu lieren tot stand te brengen,, die een on derdeel zal zijn van de groote organisa tie van de Nederlandsche Vereeniging. Het uitgesproken doel van de plaatse lijke organisaties zal niets anders zijn, LANGSTE SPOORWEGTUNNEL VAN EUROPA ONDER WATER KOMT TE VELSEN Advies van den Economische raad Zooals men weet, had de Minister van Waterstaat de plannen voor den De zaken schijnen nu niet voor den bouw van een verkeerstunnel onder wind te gaan, want twee michinisten- het Noordzeekanaal te V eisen, eventu- aandeelhouders hebben een aanvraag eel in combinatie te bouwen met een tot faillissement ingediend, daar zij ie- spoorwegtunnel, in handen 0 gesteld der f 500 te vorderen hebben aan loon, van de Economische Raad, om hem dat de laatste weken niet is uitbetaald, over die plannen te adviseeren. De j Economische Raad heelt thans zijn ad de veenmol leeft nog .vies uitgebracht en zich in dit advies Vorig jaar werd aan de landerijen uitgesproken voor den houw van twee onder Ulvenhout te Ginniken veel tunnels een voor autoverkeer en een schade toegebracht door veenmollen voor de spoorwegverbinding Haarlem- leen insect als een groote tor), die in Alkmaar. grooten getale in den grond werden aangetroffen. Dit is een insect, dat in korten tijd zich zeer sterk uitbreidt. De dieren zijn zeer gevreesd, daar zij groo te schade aan de veldgewassen aan richten. Door de strenge vorst dacht men van den veenmol verlost te zijn. Deze hoop is echter ijdel gebleken, daar men dezer dagen op een akker in de buurtschap Notsel wederom verschil lende exemplaren van deze dieren diep in den grond heeft aangetroffen. Deze ontdekking heeft in de omge ving hij de landbouwers groote teleur stelling gewekt. De betreffende auto riteiten zijn van de vondst in kennis gesteld, met verzoek een krachtige be strijding te bespoedigen. burgemeester van ootmarsum sommeert den minister De rechtskundige raadsman van den ontslagen burgemeester van Ootmar- sum, namelijk zijn broer, jhr. mr. E. von Bonninghausen, advocaat en pro cureur te Oldenzaal, heeft den Minis ter van Binnenlandsche Zaken gesom meerd de tegen zijn broer ingediende klacht en het bewijsmateriaal over te leggen. Aan deze sommatie, waaraan een termijn van 3 dagen was verbon- bouquet van witte lelies en lelietjes der dalen dragen, die in de kassen van Aalsmeer tot bloei zijn gebracht. Ook de bruidsmeisjes zullen getooid zijn met Aalsmeersche bloemen, meldt het Handelsblad. Eveneens zullen ver scheidene cadeaux van hoogwaardig- heidsbekleeders en de versiering van tafels en interieurs bestaan uit voort brengselen van het Nederlandsche kweekersdorpje. Met de lelies zijn het op deze bruiloft voornamelijk witte or- chideën, witte seringen en witte tul pen, die Neerlands glorie aan de oe vers van den Nijl zullen verkondigen. Dank zij het vliegtuig is deze leveran tie mogelijk, want in eenigie dagen tijds hebben de bloemen haar bestem ming bereikt. Het is thans niet de eerste keer, dat onze exporteurs aan Egypte leveren. Er zal thans nog overleg gepleegd Reeds vier a vijf jaar geleden, toen ko- dienen te worden met de gemeente ning Foead vorstelijk bezoek ontving, Amsterdam en het Provinciaal be- prijkten Nederlandsche bloemen in de stuur van Noord Holland, welke licha- paleizen van Alexandrië. Het Egypti men voor alle werken ten behoeve jsc'he hof was daarover toen zoo ver van de verbinding van Amsterdam met 'rukt, dat het bij bijzondere feestelijk- het Noordzeekanaal vaste bijdragen verleenen. In verband met het feit, dat het Noordzeekanaal door steeds grootere schepen wordt bevaren, alsmede in verband met de enorme sommen, die heden steeds onze siergewassen wenschte, met het gevolg, dat bepaalde exporteurs vrij regelmatig orders ont vingen, ondermeer voor de kronings feesten, het huwelijk van koning Fa- roek en de geboorte in het Egyptische de laatste jaren aan verbetering van jvorstelijke gezin, het kanaal zijn besteed, mag worden Geeft men er zich rekenschap van, dan die van de landelijke vereeniging. den, heeft de Minister niet voldaan. De plaatselijke af deeling en zullen Mr. Von Bonninghausen heeft thans de bevolking voorlichting dienen te ge- j aangekondigd, dat hij den Minister 'n ven omtrent de luchtbescherming Zij deurwaardersexploit zal doen betee- zullen voorlichting en instructies op kenen. het gebied der zelfbescherming ver strekken. Zij zullen medewerken tot het leggen van het zoo noodzakelijke verhand tusschen de werkzaamheden van de burgerij en de overheidsdiensten De Officier van Justitie te Almelo 19 Maart per V/. A. C. O.-toeringcar voor elken prijs een eaantje naar BelgiëHolland te Antwerpen. In Mei van het vorig jaar werd het zaterdagmiddag of Zondagmorgen. zwemstadion te Naarden geopend, waarvoor een N.V. was opgericht. De toeloop naar de baantjes was zeer groot geweest de oprichter, de heer Retour f 4.50. Inlichtingen Tel. 773, Den Helder. Stadionkaarten verkrijgbaar. W.A.C.O., Kanaalweg 132, lichten achter de vensters heen en weer ge hoorde men aangenomen, dat dat na A ook B ge zegd zal worden, met andere woorden: dat thans ook de spoorwegtunnel er komt. Eenige bijzonderheden. De spoorwegtunnel komt naast den verkeerstunnel te liggen, zoodat met één bouwput kan worden volstaan. De tunnels komen op een diepte van 20 meter onder water. Voor het overige wordt de bouw van beide tunnels geheel verschillend, om dat de spoorwegtunnel een helling krijgt van 1 op 60 en de verkeerstun nel van 1 op 281/£. Dit houdt in, dat de spoorwegtunnel veel langer dan de verkeerstunnel wordt. De totale leng te van de spoorwegtunnel met de open toegangen bedraagt 3200 M., met wel ke lengte de Velsertunnel de langste onderwatertunnel van Europa wordt. Het gesloten deel van de spoorwegtun nel wordt nog 2070 M. zoodat bij een snelheid van 40 Km. per uur, de tun- nelreis ongeveer drie minuten duurt. De spoorwegtunnel krijgt dubbelspoor De totale lengte van de verkeerstun nel zal 1470 M. bedragen, met een ge sloten gedeelte van 768 M. AALSMEERSCHE BRUIDSBOUQUET VOOR PRINSES FAWZIA j __Als de volgende week de Kroonprins dat het niet ver van Egypte verwijder de Britsch Indië het land der orchi deeën is en dat Egypte in de nabijheid ligt van sub-tropische gebieden met weelderige vegetatie, zooals de-Fran- sche en de Italiaansche Riviéra, dan is de vraag naar Aalsme-ersche bloemen op zichzelf reeds een onderscheiding van het kunnen onzer kweekers. Dat deze vraag zich gedurende vijf jaren heeft gehandhaafd, ondanks vaak hoo ge vrachttarieven en vervoersproble men, accentueert bovendien de be staande voorkeur nog. BU1TENLANSCH NIEUWS. de siegfried-linie. Todt, die de leiding heeft bij - den bouw van de Duitsche fortenlinie, aan de Duitsche westgrens, heeft een aan tal cijfers medegedeeld, welke betrek king hebben op deze fortenlinie. Aan deze fortenlinie hebben onge veer een half millioen man gewerkt van de 9000 betonmolens van de Duit sche bouw-industrie, waren 3000 aan het werk voor de versterkingen. 1.500.000 ton cement werd gebruikt en 300.000 kubieke meter timmerhout. De forten en kasematten bieden ruimte voor 300.000 man. De eerste linie was gereed in begin Juni van het vorig jaar en eind Septem zolen krampachtig samen om mijne schoe nen- vast te houden het bloed steeg mij naar dragen, en tegen middernacht de slapen, die hevig begonnen te kloppen, den kreet van een kind." want ik durfde niet eens diep adem te halen. Charlotte stond recht overeind met open Eh deze man was zoo geducht breedsprakig mond, als snakte zij naar adem hare schit- aan zijn verhaal was nog geen einde te zien.terende oogen wendde zij niet van den spre- ,,'t Was echter zeer vreemd," vervolgde hijker af. „Weet gij dan niet dat ik gek werd, dat ik dood ging, als ik deze wonderlijke geschiede nis ook maar voor een uur geloofde en dan moest hooren „Het is niet waar 't zijn dwaze hersenschimmen van eene vrouw, die lang geleden gestorven is Zij drukte beide handen tegen het hoofd en „Ik herhaal die woorden bij deze plechtig ik zou èn mijn vermogen èn mijn naam niet onder eene betere hoede kunnen stellen duizenden zouden mij niet te veel zijn." Eckhof boog het hoofd. Laat ik dan 't ge heim van uw familie vertellen. „Het was het begin van alle boosheid, dat de zoon des koopmans de plaats verachtte, waarop de Heere hem door zijne geboorte ge plaatst had, en de hand uitstak naar den de genHij was een mooi man en verstond al de kunsten, die 's menschen hart verlokken, en daarom verhief de hertog hem in den adelstand, en liet hem niet weer van zich gaan. Er werd toen op het hertogelijk slot een loszinnig leven geleid, vanwaar ernst en reinheid en godvreezendheid als van eene lichtende lamp hadden moeten uitgaan over het gansche land. De hertog was wereldsge zind evenals de hertogin, en zijne jonge zus ters, de prinsessen Sidnonie en Margaretha, waren te vergelijken bij de dochter van Hero- dias. Zij hadden veel in te brengen, want de hertog hield veel van haar zij konden alles van hem gedaan krijgen, met uitzondering van het geven zijner toestemming tot eene mésalliance, want hij was trotsch op zijn vor stelijk bloedDe mooie zusters gingen op reis en kwamen thuis naar welgevallen prin ses Margaretha was meer aan het hof te L. dan thuis doch hare oudste zuster had eene bijzondere voorliefde voor Zwitserland en voor Parijs. Zij waren dikwijls twee, drie maanden op reis, soms nog langer, natuurlijk in het strengste incognito en onder de hoede van hare oude, hoogst eerbiedwaardige hofdame en een ook bejaarde heer, die haar geleidden die braven zijn al lang dood." Hij zweeg een oogenblik en streek zich met de hand onder de kin, en ik zat in sprakelooze wanhoop op mijnen tak ik trok mijne voet eindelijk, „dat telkens als prinses Sidonie naarj „Verscheiden jaren achter elkander heeft begon heen en weer te loopen. Zwitserland op reis was, eene mooie jonge men de tegenwoordigheid dier dame op Caro-J dame haar intrek nam op Carolina's-lust. lina's-lust van tijd tot tijd waargenomen Zijhad dezelfde zwarte haren, dezelfde slanke een gebeurtenis als ik zooeven mededeelde, gestalte als de prinses, en geleek op haar zóó heeft zich later eens herhaald," vertelde Eek- sprekend, dat men ze beiden verward zou hof verder „daarna stierf de vroolijke le- hebbenDan was de brug naar den voor- venslustige prinses Sidonie plotseling op eene tuin zoo mogelijk nog steviger afgesloten dan badplaats aan eene beroerte en de mooie Lo- anders, en langs den oever der rivier naar den tharius Glaudius joeg zich drie dagen later kant van Carolina's-lust liep een staketsel, te Weenen, waar hij zich op dat oogenblik dat natuurlijk na den dood van Lotharius ter-1 met den hertog bevond, een kogel door het stond is weggenomenSlechts ééne persoon hoofdMijnheer Erich Claudius kwam een uit het huis genot de eer de brug ongehinderd paar dagen na de vreeselijke gebeurtenis her- te mogen overgaan, juffrouw Fliedner. Zij had waarts hij had op zijne reizen Weenen be daarvoor zelfs een eigen sleutel, waarvan zij zocht en Lotharius daar aangetroffen. De meestal tegen den avond, zelfs laat in den i beide broeders, die elkander zelden ontmoe- nacht, gebruik maakteAls gij mij vraagt, hoe ik dat allés weet, dan kan ik u geen an der antwoord geven dan ditmijne overleden vrouw' heeft het mij verteld. Zij heeft part noch deel gehad aan deze duistere geschie denis het zij ter harer eere gezegd doch vrouwenooren en oogen zijn fijn en scherp, en als de vrouwelijke weetgierigheid eens ge prikkeld is, dan geeft zij niet veel om natte voeten, door 't water der rivier, en vindt ook j wel een doorwaadbaar plekje „Goed zoo, goed zoo, die brave vrouw heeft óok geluisterd," dacht ik tot mijne groote voldoenning en vergat zelfs voor een oogen blik mijne gevaarlijke plaats. „Dat is daar eèn leventje geweest als van twee tortelduifjes. Eene prachtige vrouwen stem heeft de schoonste liederen gezongen, en in den manneschijn, in den stillen laten laten avond heeft men ginds op de bosch- weide de epauletten van den officier zien glinsteren, terwijl de slanke, In 't wit geklee- ten, hadden elkander tijdens dit samenzijn beter leeren begrijpen ik heb dit uit Erich's mond vernomenToen ik, voor de eerste maal hem weer ontmoette, hem van mijne deelneming verzekerde, kon ik niet nalaten het gebeurde op Carolina's-lust aan te roe ren. Hij keek mij fier met gefronste wenk brauwen aan en zeide, op Lotharius' brieven- tasch wijzend „Hierin bevinden zich de pa pieren mijn broeder heeft met zijne vrouw in wettigen echt geleefd Den volgenden dag liet hij, volgens verlangen van den over ledene de heeren van het gerecht komen. Ik bleef met hen buiten in den corridor, terwijl hij nog éénmaal de kamers betrad, die zijn broeder had bewoond. Ik zag, dat hij de brieventasch in een schrijftafel op de groote zaal wegsloot daarop deed hij nog eens de ronde door alle kamers, waarin wij hem niet mochten vergezellen, sloot de deuren en voelde of alle ramen goed dicht waren drie minuten later lagen de zegels van het gerecht de vrouw aan zijnen arm hingDoch eens' op alle deurenDe twee kinderen, die op op een avond is juffrouw Fliedner haastig, Carolina's-lust werden geboren, zijn zonder eenige voorzorgen te nemen, de brug„Stil, stil geen woord meer Zeg het overgeïoopen op Carolina's-lust werden de nietriep Charlotte terwijl zij opsprong. .Blijf kalm vermaande Eckhof, terwijl hij opstond en het jonge meisje bij den arm greep. „Ik heb u maar ééne vraag te doen als gij niet de kinderen zijt van Lotharius en de prinses SidoDie, wier kinderen zijt gij- dan Goede hemel, Charlotte de dochter van eene prinses 't Scheelde weinig of ik was van mijne zitplaats afgetuimeldNu was immers alles ten beste gekeerd, alles Onbedriegelijk had de stemme des bloeds in hare aderen gesproken Ik had van vreugde kunnen juichen, als ik niet die geweldige kwelduivels aan mijne voeten had gehad, en als ik niet juist op dit beslissend oogenblik alles wat ik nog aan spierkracht bezat had moeten inspannen om mij stil te houden hoe zou het met mij zijn afgeloopen, als de verwoede oude man mij thans, nadat hij zijne mededeelingen had gedaan, in mijne onvrij willige rol van luistervink ontdekt had „Hoe zou mijnheer Claudius er toe gekomen zijn den kinderen van wildvreemde menschen, tot eene vreemde nationaliteit behoorende, eene opvoeding te geven, ja ze zelfs als de zijnen aan te nemen vervolgde hij. „Ziet gij, het erfdeel van zijn broeder, uw recht matig eigendom, onthoudt hij u niet daar voor is hij te rechtvaardig ja, hij gaat nog verder, hij verzekert u ook zijn vermogen door niet te trouwen. Wat uw geldelijken toestand betreft, wordt er schitterend voor u gezorgd tenminste na zijn dood tot zoo lang houdt hij u krap doch uwen eigen lijken naam zal hij u voor altijd onthouden, omdat hij niet wil dat het adellijke takje, op zijn stamboom geënt, zal voortleven ik ken hem hij heeft het onbuigzame hoofd, vol burgertrots der Claudiussen Doch wees nu eindelijk eens bedaard," dus besloot Eck hof ongeduldig zijn verhaal, „en raadpleeg uwe vroegste herinneringen." „Ik weet niets niets stamelde Char lotte en bedekte haar voorhoofd met hare hand de krachtige geest van het meisje kromp ineen bij de aanraking van de hand van het onverwachtte geluk. „Charlotte, houd je bedaard 1" riep nu ook Dagobert hij was oogenschijnlijk veel kal mer dan zijne zuster, doch het was mij plot seling alsof hij nog méér gegroeid was, zoo trotsch stond hij daar in zijne volle lengte overeind op zijn donker rood gekleurd gelaat zag ik eene uitdrukking, die mij bang maakte. „Zij kan slechts weinige, flauwe herinnerin gen hebben, want zij was zeer klein toen er in ons leven eene verandering kwam ik weet zelf ook niet veel meer," zeide hij tot den boekhouder. „Wij hebben de eertse jaren enzer jeugd niet te Parijs zelf, doch op eene kleine bezitting in de nabijheid der stad, ten huize van madame Godin doorgebracht dat weet reeds Ik herinner mij dat mijn papa mij op zijne knieën liet rijden, doch, al sloegt gij mij dood, ik zou niet kunnen zeg gen, hce hij er uitzag. Ik weet alleen dat hij veel aan zich had dat schitterde en glinster de men heeft ons gezegd dat hij officier ia geweestMama heb ik zeer zelden gezien het best herinner ik mij zekeren namid dag. Mama was met oom Erich en nog een heer naar huiten komen rijden er werd kof fie in de tuinkamer gedronken, en oom Erich speelde krijgertje met mij over het perk, wierp mij hoog in de lucht en droeg Charlotte urenlang op zijn arm. Hij was ge heel anders dan thans hij had een frisch gelaat met rozen op de wangen en was vlug in zijne bewegingen ouder dan twintig jaar kan hij toen niet geweest zijn (Wordt vervolgd.) VIER BLADEN AD VERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant. i

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1