JAARGANG DINSDAG 14 MAART 1939 No. 31 NIEUWS- EN WIERINGEN ADVERTENTIEBLAD VOOR EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. SPORT. WIERINGER COURANT verschijnt elken dinsdag, donderdag en zaterdag abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN J. BOSKER WIERINGEN 'U BUREAU: Hlppolytushoef WleringeD Telef. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIèN Van 1 6 regel* I Q.W Iedere regel meer I 0J6 - ölNNENLANDSCH NIEUWS. prijs blijfft constant boven de f 10 per j 100 bos voor goede kwaliteit of wat daarvoor moet doorgaan. Een enkel koopje schorseneeren werd nog voor :de export gekocht tegen omstreeks Vorige week hebben in de Over-Be tuwe de weideverpachtingen van ao L'iterwaardsche buitenpolders plaats gehad. Voor den aanvang van de ver pachtingen waarschuwde Notaris P STERK DALENDE OVERVLOEDIGE NiluWE OOGS.T In de afgeioopen week hebben zich t 20 per 1UÜ Kg. Hier en daar werden W. P. van Bunge uit Bemmel den ge- gari de VVestlandsche veilingen de eer nog wat spruiten aangeboden, doch gadigden de prijzen niet te hoog op te ste teekenen voorgedaan van een prijs dit is van geen beteekenis meer. voeren, waardoor zij zich voor groote daling in de zeer vroege producten. Onmiddellijk na. de vorstperiode werd voorspeld, dat de producten van den nieuwen oogst, welke vrijwel gelijktij dig geplant waren, ook gelijktijdig aan de veiling zouden komen, waardoor de prijzen al dadelijk ver beneden den productieprijs zouden zakken. Het is te vreezen, dat deze pessimisten ge lijk zullen krijgen. De prijzen van dunsel zakten binnen een week van ongeveer 20 cent tot 8 I cent per Kg. Dit product is al spoedig nadat het geplant is, oogstbaar en nu de andere voorjaarsproducten nog niet in groote hoeveelheden ter veiling I verschijnen, hebben de kweekers ijlings hun warenhuizen leeggehaald I met het gevolg, dat de markt in kor- j ten tijd overvoerd werd. Ook spinazie kwam al wat ruimer ter veiling. In de eerste dagen nam de I export nog wat uit de markt, maar Vrij dag was de belangstelling hier heel wat minder, zoodat de prijzen daal den tot hoogstens 18 cent per Kg. te gen 30 cent per Kg. in de vorige week. Ook peen ging wat goedkooper van de hand, al is hier nog geen sprake van een debacle. Èr was een toene mende aanvoer van goede bossen, die het tot 26 cent brachten. Dit voorjaar schijnt de peen nogal last te hebben van knol, die veroorzaakt wordt, door dat de peen geplant is in warenhui zen, die al met tomaten zijn beteeld. Radijs komt regelmatig ter veiling en het overgroote deel van den aan voer gaat voor export weg. De prijzen bleven constant in de eerste dagen later trad een lichte daling in, zoodat de beste kwaliteiten voor f 4.60 per 100 bos gekocht werden. Nu de andere voorjaarsgroente steeds ruimer wordt aangevoerd, daalt de belangstelling voor kelen (raapstelen) zienderoogen. Vrijdag is dit product aan sommige veilingen reeds doorgedraaid, terwijl de prijzen van het verkochte niet bo ven de 80 cent per 100 bos uitkwamen. Over het algemeen worden de kelen in ons land niet gaarne gegeten al leen in de buurt van Amterdam en Haarlem schijnt het een vrij algemeen gegeten groente te zijn. De veiling te Naaldwijk had Vrijdag den eersten aanvoer van kropsla, hec product was van goede kwaliteit, een beetje licht het ging ooor den goe den prijs van t 9,30 per 100 krop van de hand. Elders bracht mindere kwali teit het tot f 3,50. Van de winterproducten vindt de wei nige prei nog steeds goeden aftrek de Rhabarber kwam bij kleine hoeveel heden uit de kas de prijzen ondergin gen geen verandering. Andijvie was nog duur. Werkelijk goede partijen brachten tot t 1.50 op, doch de aanvoer neemt maar lang zaam toe. NIEUWE P.T.T.-TARIEVEN Binnenl. briefkaart 3 cent. moeilijkheden zouden plaatsen. Deze waarschuwing, ten spijt, werden de prijzen tot een ongekende hoogte opge dreven. Men besteedde gemiddeld f 180 per ha., tegen een prijs, die in vorige jaren ongeveer f 140 bedroeg, welk bedrag ook al aan den hoogen kant was. Deze pachtsom komt neer op f 90 per schaar, hetgeen wil zeggen, dat het weiden van een rund f 90 Verlaging telegramtarief met kost. (Men rekent dat twee normale Engeland. - In onderzoek is runderen op 'n ha. geweid kunnen wos FEUILLETON. 29 „Ziedaar, kind zeide zij terwijl zij mij het snoer om den blooten hals wond, „nu kan de prinses zien dat je niet zoo heel arm bij je vader zijt gekomen ik weet hoeveel geld zulke dingen waard zijn ik ben er vaak ge tuige van geweest, als mijne arme mevrouw het eene stuk vóór, het andere na verkocht uit den schat van de familie Jakobsohn." Haastig werd de hoed opgezet, daarop ging zij met mij, zonder meer naar iets om te zien, naar het huis in de „Mauerstrasze." Doch in de gang kromp ik ineen, want Ilse ging niet naar de kamer van juffrouw Fliedner, doch richtte haar schreden naar het „nieuwe kan toor van mijnheer Claudius". „Zijt ge nu zóó laf tot op het laatste oo- genblik knorde zij barsch, terwijl zij haar kistje nederzette en toen zonder te kloppen de aangewezen deur opende. Boos op mij zelve overschreed ik den drem pel van de hoekkamer, waarin een groenach tig schemerlicht heerschte. Ik had mijnheer Claudius niet weder gezien sedert den avond, toen ik hem zoo had beleedigd. Hij zat aan een der zuidelijke vensters te schrijven. Toen hij ons binnen zag komen, trok hij aan een koord de groene gordijnen vlogen open en door het geurige traliewerk der heesters buiten zagen wij de bonte bed den van den bloementuin. Hij stond op en gaf Ilse de hand.Na den blik, dien hij mij nog zoo kort geleden had toegeworpen, zou den zijne oogen er naar ik meende wel ge heel anders uitzien, doch zij keken mij even groot en rustig aan als bij onze eerste ont moeting aan zijne schrijftafel zij maakten mij zenuwachtig. „Mijnheer Claudius thans wordt het mee- nens," sprak Ilse, en de droefheid over de scheiding, waartegen zij zich tot op dat oo- genblik met alle kracht verzet had, deed haar verlaging van het interlo- caal telefoontarief'. In 1937 is door invoering van het stuiversport weder het voor-oorlogsche tarief bereikt voor een binnenland- schen brief. Sedertdien is het staats bedrijf der P.T.T. er op bedacht geble ven de terugkeer ook van andere pos tale tarieven tot dit tarie «peil te be vorderen. De algemeene bedrijfstoe- stand maakt het mogelijk hiertoe thans over te gaan, in verband waar mede tot wijziging van de involgende tarieven is besloten, zulks met ingang van 1 April 1939. 1. Het tarief voor een briefkaart in het binnenlandsch verkeer wordt gebracht van 4 op 3 cent, welk tarief tevens van toepassing wordt in het grensverkeer met België en Duitsch- land en in het verkeer m,et de over- zeesche gewesten per landmail c.q. zeepost. 2. Het nieuwsbladtaricf 1 ij abonne ment in het binnenlandsch verkeer en in dat met de overzeesche gewesten bij verzending per zeepost, wordt Voor een gewicht van niet. meer dan 55 gram Yz cent van 55 t.m. 85 gram 3 4 cent van 85 t.m. 115 .gr m 1 cent; van 115 gram t.m. 150 gram 1 1/4 cent; van 150 gram t.m 180 gram 1 y2 cent van 180 gram t.m. 210 gram 1 ,3/4 cent; van 210 gram t.m. 250 gram 2 cent en verder voor elke 50 gr m of restend gedeelte daarvan Yz cent meer. 3. Het aanteekenreclii wordt ver laagd van 15 op 10 cent, alsook het vaste recht voor postpakketten met aangegeven waarde. 4. Het busrecht wordt erlaagd van f 3.75 tot f 2.50 per kalenderkwartaal voor de grootste kantoren en van f 2 tot f 1.50 voor de overige hoofdkan toren. Het recht van afhalen \an couranten en tijdschriften wordt verlaagd van f 2.50 tot f 2 per kalenderkwartaal. WEIDEVERPACHTINGEN IN DE BETUWE Ongekend hooge prijzen betaald. stem beven. „Ik moet eindelijk naar huis, an ders is alles op den Dierkhof over hoop God weet, met hoeveel zorg ik heenga doch gij zijt mijn troost, gij weet wat gij mij be loofd hebt, en daar is Leonore"! Eer ik er op bedacht was, had zij mijne hand gegrepen, om haar in zijne rechterhand te leggen. Hij keerde zich om en greep naar een boek, hetwelk hij in de hand bleef hou den ik begreep hem terstond zijne aan raking had mij nog zoo kort geleden doen huiveren. „Ik zal voortdurend een oog in 't zeil hou den, juffrouw Ilse," zeide hij met zijne gewone bedaardheid „doch of ik bij slot van reke ning de macht zal verkrijgen om te leiden en invloed te oefenen, dat moeten wij afwach ten „Mijnheer Claudius, gij wilt toch niet zeg gen, dat het het kind aan den vereischten eerbied ontbreekt viel Ilse hem in de rede. „Leonore weet dat haar vader bij al zijne be moeiingen niet veel aan haar kan denken, dat er een ander moet zijn, die als een vader voor haar zorgt" ik zag, dat een vluchtig rood zijn gelaat tot over het voorhoofd be dekte „totdat zij weder thuis kan komen op den DierkhofIk durf het u gerust te zeggen, gij zijt mijn troost in deze moeilijke ure, en al hebt gij Leonore de hand niet ge geven kom, gij zijt een ernstig man van strenge beginselen. Zij schudde hem hartelijk de hand en ging. Buiten stonden juffrouw Fliedner en Char- lotte haar voor de deur op te wachten. Ik kon den vroolijken oogopslag, het blijde lachje van het jonge meisje niet uitstaan en ver borg schreiend het gelaat aan Ilse's borst. De sterke vrouw had moeite hare tranen te be dwingen ik hoorde, dat zij met inspanning adem haalde, één oogenblik sloeg zij harts tochtelijk hare armen om mijn hals.. Als door een nevel zag ik mijnheer Claudius tusschen de groene gordijnen staan hij gaf Ilse een wenk om een einde te maken aan de marte ling 't was niet noodig, dat zij het deed ik deed het zelve. Met mijne handen tegen mijn hoofd ijlde ik den tuin in, en niet vóór dat ik op de brug liep, hoorde ik ln de verte het den, wil men nog een behoorlijk hooi- gewas behouden.} Het is duidelijk, dat dit bedrag voor den veehouder veel en veel te hoog is en geen rendabele uit komst kan verzekeren. Het merkwaar dige is overigens, dat het verschijnsel een plaatselijk karakter draagt en zich tot de Over-Betuwe en een deel van de Midden-Betuwe schijnt te beperken In de Neder-Betuwe zijn, blijkens de te Tiel gehouden verpachtingen, de prijzen heel wat lager en kwamen slechts op een gemiddelde van onge veer f 120 per ha., een vrijwel normale prijs. Men heeft eens in de Over-Betuwe ge-informeerd, waaraan het moet worden toegeschreven, dat zulke abnor male hooge prijzen worden besteed. Men noemde hiervoor drie oorzaken en wel ten eerste het feit, dat de teeltbeperking niet de gewenschte uit werking heeft gehad, zoodat de veesta pel nog immer te groot is, mogelijk nog wel is toegenomen ten tweede is de laatste jaren in de Over-Betuwe veel grasland gescheurd, omdat men in den verbouw van koren meer heil zag, dan in de veehouderij en hooi bouw ten derde is de vooral het laatste jaar sterk toegenomen produc tie van de steenfabrieken er oorzaak van, dat op de Uiterwaarden voor de ze industrie groote complexen zijn af gegraven. Dit alles heeft groote schaarschte aan weiland tengevolge gehad, zoodat de veehouders be vreesd waren geen voldoende weiden te kunnen pachten, indien zij niet hoog zouden bieden. Het zal na he* voorgaande duidelijk zijn, dat de on- 19 Maart per W. A. C. Or-toeringcar naar BelgiëHolland te Antwerpen Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Retour f 4.50. Stadionkaarten verkrijgbaar. Inlichtingen W.A.C.O., Kanaalweg 132, Tel. 773, Den Helder. rijtuig wegrijden. Ik deed de luiken van mijne kamer dicht, sloot de deur en ging in den hoek der canapé zitten, het gelaat met mijne handen bedekt, waar Ilse het laatst had gezeten. Zoo zat ik uren lang, aan de diepste wanhoop ten prooi. Thans was Ilse weg en het oogenblik na derde, waarop ik mij van mijn belofte zou moeten kwijten, om de onloochenbare bewij zen voor de mededeelingen van den boekhou der te leveren. Mijnheer Claudius vertrouwde mij, terwijl ik verraad pleegde. Wonderlijk de man in het huis in de „Mauerstrasze" stond naast mij, waarheen ik de schreden richtte, zorgzaam, ernstig en stil, doch onaf wijsbaarEn ik verlangde geen gemeen schap met hem ik voelde mij aangetrokken tot die anderen, met geheel mijne zieleens zou hij het ondervinden tot zijne schade. Ik verborg mijn gelaat in het trijp zelfs het kleine straaltje zonnelicht, dat door de lui ken binnendrong, hinderde mij op dit oogen blik. VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het werd avond en nog zat ik daar toen ineens stond ik op ik wilde weg, hier van daan. Een warme damp kwam van buiten en vervulde de vestibule, alsof de bloemengeur der tuinen zich tot een vaste, ondoordringbare massa verdicht had. Nog had ik geen donderslag gehoord, geen verkwikkende regendroppel laafde de dorsti ge aarde op het steenen plein achter het huis zwieren krullen en stukjes papier in wilden dans dooreen, en de populieren ginds bij de rivier schudden heen en weder een storm had al zijn krachten bijeen vergaderd. Ik liep de plaats over en deed de tuindeur open en ik had moeite mij op de been te hou den de storm loeide over de wijde uitge strektheid. Verwoed viel hij mij aan en ruk te mij de deur uit de hand alle krachten inspannend pakte ik haar weer beet en gooide haar met één slag in het slot zij mocht nooit openstaan volgens de bepalingen des huizes, die streng werden gehandhaafd. En nu vooruitIk werd, naar adem snak gekend hooge pachtprijzen, die thans besteed zijn, de toch reeds heerschende moeilijkheden in de verhouderij zul len vergrooten. Alg. Hbld. beurtenis in ons Prinselijk Gezin. Men hoopt daar, onder leiding van Mw. Ten Cate, door een beroep te doen op alle vrouwen en meisjes, in de gele genheid te zijn in de maand Augustus een groot aantal „Juliana-feest-pak- Maar het was om de oormer-ketten" te kunnen uitreiken aan die ken te doen. - Varkenscentrale 1 gezinnen, waarin terzelfder tijd een baby geboren wordt en wel onder het motto „Draagt elkandrs lasten", ontleend aan de Koninklijke Bood schap van 27 Januari j.1. HANDEL IN VARKENSOORTJES ontdekt fraude op groote schaal. Men meldt, dat de Veehouderij- Centrale knoeierijen op groote schaal met oormerken van varkens op het spoor is gekomen. Bij het uit de markt nemen van zware varkens „stootte" zij namelijk op dieren, welke precies de zelfde nummers in hun oormerk had den. Men is de zaak gaan onderzoeken en het spoor leidde naar een klein vleeschwarenfabriekje in Zuid-Hol land. dat op groote schaal varkenskop pen opkoopt ter verwerking tot worst Aangezien de ooren niet bruikbaar zijn, werden zij verkocht aan een com binatie van personen, die er veevoe der van maakten. Het schijnt, dat de zen de in de ooren bevestigde crisis- merken (fokvergunningen) er uit ge peuterd hebben en verkocht aan boe ren, die daardoor méér varkens kon den mesten, dan hun officieel was toe gestaan. In afwachting van het resultaat van het onderzoek, heeft de Veehouderij Centrale thans aan de slachterijen de voor de hand liggende, maar tot dus ver verzuimde - opdracht gegeven, om de merken uit de ooren te nemen, alvorens de koppen te verkoopen. VLEESCHRECEPTENBOEKJE VAN DEN SLAGERSBOND De Nederlandsche Slagershond heett een vleeschreeeptenboekje uitge geven ten dienste van de voorlichting van de huisvrouw ten aanzien van de kennis van verschillende soorten vleesch. Het hoekje beoogt tevens eenige voor lichting te geven betreffende de goede hoedanigheden van vleesch en vleesch gerechten als voedings- en genotmiddel Met de verspreiding van dit uiterst practische boekje, hetwelk naast een keur van beproefde recepten, voorlich ting omtrent namen van stukken vleesch, het meest geschikte gebruik en algemeene nuttige wenken geeft over allerlei mogelijkheden van het gebruik, tracht de Nederlandsche Sla gershond de waardeering voor de pro ducten van de slagerij te doen stijgen en daarmee ook 't zoozeer geslonken vleeschgebruik, waarmede tevens een groot landbouwbelang zal zijn gediend LUIERMAND-ACTIE TE BOLSWARD Te Bolsward zal men weer overgaan tot de z.g. „luiermand-actie" ter gele genheid van de aanstaande blijde ge Zaandijk 17 14 2 1 44-19 30 Z. V. V. 17 9 *5 3 36-23 23 Purmersteyn 17 8 6 3 32-21 22 Q. S. C. 16 7 2 7 23-23 16 Beverwyk 17 7 2 8 38-33 16 Succes 17 6 2 9 30-33 14 Kinheim 15 4 6 6 33-34 14 Helder 15 4 4 7 28-34 12 Hollandia 15 4 2 9 32-40 10 Assendelft 16 3 1 12 27-46 7 kend, een paar schreden voortgezweept, en had een gevoel alsof ik plotseling in een gol- venden waterstroom was geslingerdHoe golfde die bonte bloemenzee over den grond hoe kromp zij, door den storm gegeeseld, nu en dan in elkander, zoodat alleenhet vale groen der stengels en de onderkant der bla deren te zien waren, om dan weer hoog zich te verheffen in al haar schitterende kleuren pracht. Hoe dol en wild werden die slanke, voorname Italiaansche popelen hoe bogen zij zich voor het geweld van den orkaan, met hun ruischende blaren instemmend met het geloei van den storm Ik had plotseling geen grond meer onder de voeten nu werd ik midden in het heliotro- penbed geslingerd, dan weer tegen den tuin muur teruggedrongen. Met de armen boven het hoofd aan de ongelijke steenen mij vast houdend. drukte ik mijn hoofd tegen den muur en liet zóó, op adem komende, het ge weld van den storm langs mij henen gaan. Schuw keek ik voor mij uit, terwijl mijne ha ren mij voor de oogen wapperden, want de deur, waarvan ik nog niet ver was verwijderd, ging krakend open en mijnheer Claudius betrad den tuin naar alle kanten keek hij eindelijk zag hij mij. „Zoo, heeft de storm je hierheen gejaagd riep hij. Meteen stond hij beschermend voor mij geen haar werd door den wind meer in beweging gebracht. „Waarlijk, ge lijkt een ongelukkig zwaluw tje, dat door den storm uit het nest is geval len," lachte Dagobert, die bij hem was en moeite had te blijven staan, zoodat hij zich aan den deurpost vasthield. Ik liet den muur los en keerde mij om 't was dezelfde lach, die mij op de heide het beschermend dak van den Dierkhof had doen zoeken. Zij konden beiden gerust heengaan want den eene met zijn valsch gemoed veraf schuwde ik, en voor den andere, die zoo vrien delijk en zacht tegen mij sprak, had ik mij te schamen en was ik bang. „Ik wil er mij alleen door heen slaan," sprak ik gejaagd en sloeg de oogen tot hen beiden op maar tegelijk biggelde heete tranen mij UITSLAGEN K.N.V.B. 3e KLASSE. Zaandijk Succes 31 Helder—Purmer- steijn 01AssendelftQ.S.C. 20 Bever wijk—Z.V.V. 0—4. De verrasing hier was de overwinning van Assendelft op Q.S.C., hetgeen er op wijst dat de kampioenen van de 4e klas het niet ge makkelijk zullen hebben met hun overgangs wedstrijden. Helder stelt haar aanhang dit seizoen wel heel erg teleurook deze Zon dag moest het een nederlaag incasseeren van Purmersteijn en hierdoor blijven de Helder- schen in de onderste gelederen van de ranglijst. Z.V.V. behaalde een groote over winning in Beverwijk, terwijl Zaandijk haar thuiswedstrijd tot een goed einde bracht. De stand is als volgt UITSLAGEN 4e KLASSE. B.K.C. Schagen 52 AtlasTexel 1—1 N. NiedorpWatervogels 03; M. F. C. W.-waard 11 D.T.S. Strandvogels 70. B.K.C. klopt op regelmatige wijze het bezoe kende Schagen en D.T.S. deed dit met Strand vogels. De ontmoetingen M.F.C.—Wierin- gerwaard en AtlasTexel eindigde in een puntenverdeeling. Watervogels verrastte door een 30 overwinning op N.-Nledorp. De stand is als volgt B. K. C. 17 14 2 1 54-18 30 Schagen 17 10 2 5 39-22 22 Texel 16 7 4 5 49-37 18 M. F. C. 16 7 3 6 31-42 17 Atlas 15 6 2 7 27-29 14 N. Niedorp 15 5 3 7 26-42 13 W.-waard 14 6 3 5 27-20 15 D. T. S. 16 5 3 8 32-32 13 Watervogels 16 4 1 11 32-31 9 Strandvogels 17 3 1 13 16-62 7 SUCCES NIEUWS. Zaandijk Succes 31. Succes 2 Schoorl 11. Helder c Succes a 41. Helder d Succes b 50. Alzoo 1 punt winst van de 4 wedstrijden, wat wel een zuinig resultaat is. langs de wangen hoe ik mijn best ook deed, ik kon ze niet binnenhouden. Mijne tanden klapperden tegen elkander, alsof ik de koorts had. „Ge zijt ziek", zeide hij nog zachter, terwijl hij zich tot mij nederbukte. „Nu mag ik je in geen geval alleen laten gaan wees maar niet boos en ga met mij mee." Dit onuitputtelijk geduld, deze onbegrens de zorg voor het kleine schepseltje, hetwelk dat geduld en die zorg niet waard was, het welk hij moest verachten en dat zich desniet tegenstaande zoo hooghartig toonde, braken mijn tegenstand daarenboven hield het roe zen en razen in de lucht enkele oogenblikken op ik kon mij zeer goed alleen op de been houden en verliet de plaats waar ik stond. Dagobert stond aan de tuindeur. De weinige woorden, die mijnheer Claudius fluisterend tot mij had gesproken en mijne plotselinge bereidwilligheid om mede te gaan, hadden zeker zijn wantrouwen gewekt hy legde, als vermaning tot zwygen, den vinger op den mond en hief waarschuwend of liever drei gend zijn rechtervuist omhoog. Daarop keer de hij naar de plaats vóór het achterhuls te rug en sloèg de deur dichtOnnoodige wenk Over myne lippen kwam geen woord eerst liegen en dan verraden mijnheer Claudius zelfs zou my hebben moeten ver achten, al zouden myne mededeelingen hem zeiven van groot nut kunnen zyn. Ik zag van terzyde naar myn zwygenden geleider op zoo eenzaam, van allen verla ten stond hy ook te midden van het gewoel der menschen was dat het geval, omdat hy duistere geheimen ln zyn binnenste had te begraven (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. zyper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1