TRiUMPH f m NEEM NEEM GEEN jr-\RISICO, TRIUMPH ,30e JAARGANG ZATERDAG 18 MAART 1939 No. 33 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■Ji 1 tandheelkundige L. GOYARTS. hippolytushoef middenmeer 1 CENT VIRGINIA feui ll e t o n DE BAND DES BLOEDS. 'N TRIOMF VAN SMAAK ondermelk voor kalveren. WIERINGER COURANT verschijnt elken dinsdag, donderdag' en zaterdag abonnementsprijs per 3 maanden I 1.25. UITGEVER BUREAU ADVEBTENTIêN Hlppolytushoef Wlerlngen Van 1 6 regel* 1 O.M CORN J. BOSKER WIERINGEN Teief Lntercomm No IS Bijkantoor Brugstr 23. Mlddenmeèr Tel 23 iedere regel meer f QJ0 lederen dinsdag 10—2.30 uur. hotel centraal s. kaan Pz. iederen dinsdag 3—5.30 uur HOTEL SMIT, (aparte ingang.) lage vaste tarieven. BiNNENLANDSCH NIEUWS. twee noodlandingen op schiphol In beide gevallen sloeg de motor af. Donderdagmorgen is op het vlieg veld Schiphol een ongeluk gebeurd, waarbij een militair jachtvliegtuig, 'n D 17 van de J.A.V.A. vrij ernstig werd beschadigd. Tijdens de start waarbij een le luitenant aan het stuur zit, zaak hiervan wist men niet na te gaan en ten einde raad werd de politie ge waarschuwd. Rechercheurs speurden gedurende geruimen tijd, maar kon den aanvankelijk de oorzaak niet vin den. Eindelijk ontdekte men, dat een onderdeel van het radiotoestel was ge smolten en dat dit een onaangenamen geur had verspreid en de hoofd- en keelpijn had veroorzaakt. Toen het toe stel uit de kamer was weggenomen, waren de ziekteverschijnselen spoedig geweken. schoonbroer en schoonzuster Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van artikel 88,eerste lid, van het Burgerlijk Wetboek. Blijkens de Memorie van Toelich ting wordt met dit wetsontwerp beoogd op te heffen de verbodsbepaling met dispensatiemogelijkheid van den Ko ning voor het sluiten van een huwelijk tusschen schoonbroeder en schoonzus ter, wanneer de echtgenoot, die de zwa gerschap deed ontstaan, is overleden. i rijksmiddelen in februari In twee maanden niet veel bij de raming ten achter - Fe bruari bracht f 1,45 millioen meer op dan verleden jaar. De Rijksmiddelen brachten in Febr. f 34,88 millioen op tegen f 33,38 mill. sloeg de motor van het toestel af. Ten gevolge hiervan rnoest het toestel on middellijk landen hetgeen aanvanke lijk goed verliep door de groote lengte van het nieuwe terrein. Op het eind echter kon de bestuurder het toestel niet snel genoeg afremmen, waardoor ide machine in een sloot langs de grens van het veld terecht kwam en daarbij ernstig werd gehavend. De vleugel van liet toestel werd half afgerukt, terwijl de motor ook eenigszins verbogen werd Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Nauwelijks was men echter van deze schrik bekomen of het Nederlandsch toestel, komende van Brussel,, dat zich gereed maakte om te landen, kreeg hetzelfde euvel als het eerste toestel. Ook daarvan sloeg de motor af, zoodat het toestel het ter rein niet meer kon halen en een nood landing moest maken in een weiland ten Zuiden van het vliegveld. Deze noodlanding is goed afgeloopen. Het vliegtuig word zelfs niet bescha digd. vergiftiging door radio Woensdagavond heeft zich in een woning in de Oudemansstr1 at te Den Haag een eigenaardig vergiftigingsge- val voorgedaan, dat echter goed is af geloopen. Het gezin, bestaand uit man, vrouw en 4 kinderen, bevond zich in de huiskamer, doch voelde zich na eeni gen tijd ongesteld worden. Allen klaag den over hoofd- en keelpijn. De oor i'- in Febr. 1938 en f 36,81 als 1/12 der ra ming. In de eerste 2 mlanden van het jaar bedroegen de totale ontvangster, f 73,23 millioen (vorig jaar 66 72 mill.) bij f 73.62 millioen als 2 12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft over eind Februari is totaal f 44,96 millioen op kohier gebracht tegen i 41,32 mill. op 28 Februari 1938. de geheime zendir De heer De Visser stelt vragen De heer De Visser heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van de uitzendingen van een zooge naamd geheimen zender, die blijkbaar met groote kracht werkt en na de uit zendingen van de V.A.R.A. zich in het nachtelijk uur doet hooren 31 In dit oogenblik werd alles onderstboven gekeerd en van onder het bedekkende stof te voorschijn gehaald, alles wat getuige geweest was van het geheim van twee sedert lang geëindigde menschenlevensHoe angst vallig was dit geheim bewaard geworden Zelfs de zuster der prinses had voortgeleefd, zonder iets daarvan te vermoeden wie zou kunnen zeggen of het niet de vurige wensch van die beiden geweest was, ook in den dood den sluier daarover uitgebreid te houden Zij sluimerden in hun graf, de prinses met haar mooi gezichtje en de man met de bloed vlek op zijn voorhoofd, en zij konden vreemde cogen en vreemde handen niet afweren. Het was overmoed, de zorgvuldig bewaarde nalatenschap van dooden te doorsnuffelen zoo dacht ik, terwijl ik stond te rillen en mijn hart van angst klopte doch ik zweeg wat vermocht mijne zwakke stem den hartstocht en eindelijk vind ik het rechte woord voor Charlotte's gedrag tegen dezen onlesch- baren dorst naar grootheid naar de wereld en oogenultstekerij Het tweetal stond voor de schrijftafel, die ik kort geleden zóó had ontzien, dat ik nau welijks mijn adem daarover had henen laten gaan thans was met de snelheid der ge dachte, alles wat daarop stond, door elkander gegooid. ..Hier is mama's wapen op haar cachet, haar inktkoker en haar postpapier sprak Charlotte nog trilde hare stem, doch in hare houding was de trotsche kalmte en zelf genoegzaamheid weergekeerd. „En daar lig gen verscheiden gebruikte enveloppes." Zij trok ze onder een presse-papier weg. „Aan hare hoogheid prinses Sidonle von K., Lu- cern," las zij. „Zie, Dagobert, al deze brieven zijn in Zwitserland geweestzij zijn daar ge stempeld. Zeker was eene vertrouwde In ma- hia's plaats op reis, nam de brieven in ont vangst en zond ze naar het geheimzinnig Carolina's-lust." Dagobert gaf geen antwoord. Hij rammelde aan het slot van de schrijftafelde sleutel was niet te vinden volgens Eckhof's beweren moest dat kastje, hetwelk wel dichtgemetseld I scheen, Lotharius' brieventasch met zijne pa- pieren bevatten. Dagobert haalde zijn schou ders op. Dan boog hij zich over de schrijftafel. Met een paar haastige schreden stond ik naast hem. „Dat moogt gij niet zeide ik ik schrok voor mijne eigene stem zóó was alle klank uit haar verdwenen, zóó beefde zij desniet tegenstaande keek ik hem flink in 't gezicht. „Zoo, wat mag ik niet vroeg hij spottend, doch liet zijne hand vallen, waarin hij een of ander stuk gereedschap hield. „Het slot stuk breken," antwoordde ik met krachtiger stem. „Het is mijne schuld, dat gij hier zijt achter de zegels ik heb u daartoe verleid het is een groot kwaad dat zie ik maar al te goed inDoch verder moogt gij nu ook niet gaan. dat duld ik nietschreeuw de ik, toen ik zag, dat hij in weerwil van mij ne woorden, de hand weer ophief. „Inderdaad lachte hij. Vreemd zijne oogen maten mij van het hoofd tot de voeten en vertoonden een gloed, dien ik nog nooit had bespeurd. „Hoe wil je dat beletten," vroeg I hij spottend, terwijl hij haastig zijn gereed schap weer in het slot stak ik hoorde het knarsen en breken. Vol angst, maar toch door toorn overmand, greep ik met beide handen zijnen arm en poogde hem van zijne plaats te trekken in hetzelfde oogenblik sloeg hij zijn arm om mijn middel, drukte mij tegen zich aan en fluisterde mij in het oor „Klei ne, wilde katraak mij niet aan en kijk mij niet zoo aan het is gevaarlijk voor je. Je be dwelmende oogen hebben het mij al dadelijk gedaan Juist je wilde boosheid prikkelt mij, en als je weer de hand uitsteekt, zooals nu, dan is je lot beslist bekoorlijken hagedis Ik gilde, en hij liet mij los. „Wat haal je nu voor grappen uit, Dago bert riep Charlotte, die op mijn geschreeuw kwam toeloopen. „Van haar blijf je af dat is het mijne. Dat is iets voor eene luitenants- Zijn er ten deze reeds onderzoekingen ingesteld door den betreffenden dienst van de P.T.T. en zoo ja, tot welke resul taten hebben die geleid Is het juist, dat deze zender zich in het buitenland bevindt en zoo ja, zijn dan reeds stappen gedaan om die uit zendingen te doen beëindigen Draagt de Minister er kennis van, dat deze uitzendingen in de fascistische pers worden toegejuicht en dat het adres van een winkelier te Amsterdam werd gepubliceerd, waar men giften voor de financiering der zendkosten in ontvangst neemt Welke maatregelen neemt de Minis ter om deze handelingen te doen be ëindigen sneeuwjacht veroorzaakt verkeersongeluk Autobus op vrachtwagen gere den. - Drie gewonden. Donderdagavond om 8 uur is eei D.A.B.O.-bus van den dienst Groningen Assen, komende uit Groningen, op den Rijksstraatweg te Ubbena onder Vries op een stilstaande vrachtauto gereden. Door een folie sneeuwjacht heeft de chauffeur van de bus, welke vrijwel ge heel bezet was, den vrachtwagen niel jpgemerkt. Tengevolge van de botsing werd de rechtervoorzijde van de bus in gedrukt, terwijl van een daarin gezeten i'amilie uit Assen twee dochtertjes en de vader wonden opliepen. Van het jongste kind, een meisje van 8 jaar, werd het rechter-onderbeen af gerukt, het 10-jarig dochtertje werd in het gelaat gewond, terwijl de vadei aan het rechterbeen werd geblesseerd Het jongste meisje is naar liet Wilhel mina Ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men operatief moest ingrijpen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De beide andere gewonden konden, na verbonden te zijn, naar huis worden ge bracht. De overige passagiers kwamen met den schrik vrij, evenals de chauffeur van de bus. Ook de vrachtauto werd beschadigd. Onze sorteering DAMESTASSCHEN IS GEWELDIG bosker's boekhandel h.-hoef - middenmeer 19 Maart per W. A. C. O.-toeringcar naar BelgiëHolland te Antwerpen. Vertrek Zaterdagmiddag of Zondagmorgen. Retour f 4.50. Stadionkaarteri verkrijgbaar. Inlichtingen W.A.C.O., Kanaalweg 132 Tel. 773, Den Helder. Thans zullen wij een en ander mededeelen omtrent het gebruik van ondermelk voor kalveren. OPFOK VAN KALVEREN MET ONDERMELK. Het volgende opfoksysteem, door Nils Hansson ontworpen, waarborgt goede resultaten. Men onderscheidt daarbij 3 perioden. a. De volle melk-periode. Deze loopt van de geboorte tot den leeftijd van ongeveer 3 we ken. Men geve zoo spoedig mogelijk na de geboorte eenige biestmelk. De eerste dagen geve men minstens 3 x per dag biestmelk. De dag. hoeveelheid melk moet echter slechts langzamerhand grooter worden. Is het kalf een week oud, dan zijn 3'/2, 3>/2 Kg. als regel voldoende. Op een leeftijd van 14 dagen kan met 6 L. worden volstaan, terwijl aan het einde der volle melk-periode ongeveer 7'/a L. per dag verstrekt word. De melk moet steeds koewarm zijn. Als het kalf 14 dag oud is, treedt de behoefte aan ruw voer op, waarin men voorziet door beschikbaarstelling van eenig best zacht hooi. b. De overgangsperiode. Deze begint op een leeftijd van 3 en eindigt op den leeftijd van 6 weken. Zeer geleidelijk wordt de volle melk door ondermelk vervangen, zoodat men aan het einde dezer periode het kalf per dag ongeveer 2Va L. volle en 8 L. ondermelk ontvangt. c. De Ondermelk-periode. Deze begint na de zesde week. Eerst voert men dan nog wat volle melk, terwijl de hoeveelheid ondermelk geleidelijk wordt verhoogd tot ongeveer 10 L. per dag. De laatste L. volle melk,blijft men geven tot op een leeftijd van 2 mnd. Op den leeftijd van 26 maanden geve men ongeveer 12 L. per dag, bij voorkeur nog steeds over 3 maaltijden. Bij de overgang van volle melk door ondermelk vermindert de hoeveelheid melkvet en d( daarin voorkomende vitaminen. Voor vitaminenvoorziening kan men, te beginnen bij ae overgangsperiode, 's winters een halve theelepel dohyfraolie per dag verstrekken, liefst door de melk. Om de ontwikkeling zooveel mogelijk te bevorderen, is het gewenscht, naast het drinken krachtvoer te verstrekken. Een heeft goede resultaten bereikt door in de overgangsperiode per maal een eetlepel gebroeid en geplet lijnzaad door het drinken toe tt dienen. Dit geplette lijnzaad kan men daartoe voor meerdere dagen afwegen en over gieten met kokend water, waardoor de bastdeeltjes, loslaten, waarna deze verwijderd moeten worden, om diarrhee te voorkomen. Naast 't lijnzaad kan men de dieren wennen aan de opname van heele haver, gegeven in een aparte voertrog. Om de dieren aan de opname te wennen, kan men eerst geplette haver óf havermeel geven. Havermeel is een uitstekend krachtvoer naast ondermelk en voldoet in vele gevallen beter dan een eiwit rijker meelmengsel. Jonge kalveren kan men zooveel bijpassend meel laten opnemen als ze willen. De opgenomen hoeveelheid bedraagt voor middelmatig groote kalveren op den leeftijd van 59 weken ongeveer >/2 kg. per dag en van 10—15 weken ongeveer 1 kg. per dag. Geleidelijk kan men desgewenscht ook overgaan op eenkalver-krachtvoermengsel. Hiervan mag het eiwitgehalte niet te hoog zijn. Zeer geschikt kan men mengen 1 deel vetrijk lijnmeel, op 4 dln. fijngemalen havermeel, óf 1 deel vetrijk lijnmeel, 1 deel sesam- meel, 4 dln. havermeel, 1 deel maismeel en 3 dln. gerstemeel. Gaan de kalveren in het voorjaar naar buiten, dan kan naast het jonge, eiwitrijke gras tmits genoeg aanwezig) met enkel ondermelk worden volstaan. Zeer gewenscht is het, dan hiernaast hooi, eventueel wat stroo toe te dienen. Met een doelmatige voeding en een goede behandeling dei- ondermelk zullen de meeste bezwaren worden voorkomen. Mocht een enkel maal nog diarrhee voorkomen, dan dient men alle voedsel te onthouden en mag alleen gekookt water, in lauwen toestand gegeven worden, ongeveer dezelfde hoeveelheid als de dieren anders aan melkproducten ontvangen. Als regel bereikt men met deze methode volledig succes. Slechts in gevallen van heftige bacteriën-infecties van de darmen, is de hulp van den dierenarts niet te ontberen. Doch ook wanneer serum-inspuitingen beslist noodig zijn, zal het gewenscht zijn, de zieke dar men een korte rustperiode te geven. Ten overvloede nemen wij het opfoksysteem nog in tabelvorm van N. Hansson voer. Volle melkperiode. Overgangs-periode. Ondermelk-periode. Ouder Volle Leeft. 's morgens 's middags 's avonds leeft. v.m. o.m. dom in meik in da v.m. o.m. v.m. o.m. v.m. o.m. in dagen in L. gen. dagen. 1 0.5 22 2.5 2.5 2.5 43 3.0 8.0 2 1.- 23 2.5 2.5 0.5 2.5 44 3.0 8.0 3 1.5 24 2.5 2.5 0.5 2.5 45 3.0 8.0 4 2.0 25 2.5 2.5 0.5 2.5 46 3.0 8.0 5 2.5 26 2.5 1.5 2.0 2.5 47 3.0 8.0 6 3.0 27 2.5 1.5 2.0 2.5 48 2.0 9.0 7 3.5 28 2.5 1.5 2.0 2.5 49 2.0 9.0 8 4.0 29 2.5 0.5 3.0 2.5 50 2.0 9.0 9 4.5 30 2.5 0.5 3.0 2.5 51 .02 9.0 10 5.0 31 2.5 0.5 3.0 2.5 52 2.0 9.0 11 5.5 32 2.5 4.0 2.5 53 2.0 9.0 12 6.0 33 2.5 4.0 2.5 0.5 54 1.0 10.0 13 6.0 34 2.5 4.0 2.5 0.5 55 1.0 10.0 14 6.0 35 2.5 0.4 2.5 0.5 56 1.0 10.0 15 6.5 36 2.5 4.0 2.5 0.5 57 1.0 10.0 16 6.5 37 2.5 4.0 1.5 2.0 58 1.0 10.0 17 6.5 38 2.5 4.0 1.5 2.0 59 1.0 10 0 18 7.0 39 3.0 4.0 0.5 3.0 60/180 12.0 19 7.0 40 3.0 4.0 0.5 3.0 180/240 9.0 20 7.0 41 3.0 4.0 0.5 3.0 240/270 6.0 21 7.5 42 3.0 4.0 4.0 270/300 3.0 grap.Leonore staat onder mijne bescher ming en daarmede basta Voor het ove rige zij heeft gelijk. Wat wij hier gesloten vinden, mogen wij niet met geweld openen. Zoo zeker als ik ademhaal, zoo zeker weet ik thans dat wij hier geboren zijn, dat wij in het huls onzer ouders, op onzen eigen grond, onze rechtmatige erfenis, staan sprak zij plechtig. „Hoort gij 't wel De storm zegt amen op deze woorden Ja, dat was een slag, die den grond onder onze voeten deed dreunen, die de glazen deur, welke ik onlangs in mijn angst wel had dicht gedaan doch niet gesloten, opengooide, zoo dat de schrijftafel in .een oogwenk geheel nat was. „Dit is ons wapen, kleine bekijk het maar eens goed," zeide Charlotte, eindelijk weder bij mij komend, tot mij. Zij liet mij een ze gelring met een gesneden steen kijken. „Papa droeg wèl nooit een ring, zooals hare hoogheid vandaag beweerde niettemin vond ik dezen, die waarschijnlijk ook als cachet werd ge bruikt hij lag op papa's inktkoker ik neem i hem mee, als het eenige wat ik mij voorloopig toeëigen." Zij stak den ring in haren zak. VTJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Charlotte nam haar doek op doch zij liet hem van schrki weer vallen, liep naar het raam en gooide het open. „Wat is er, mijnheer Eckhof riep zij naar buiten. De oude boekhouder kwam dwars over het kiezel op huis af. Hij had geen hoed op en zijn gezicht, dat anders altijd in dezelfde plooi was, zag er erg ontdaan uit hij was blijk baar door iets verschrikkelijks ontsteld. j „Boven Dorotheenthal heeft zich een wolk breuk ontlastriep hij buiten adem. „Min stens veertigduizend thalers verlies voor de firma Claudius Alles onder water, alles ver woest wat wij sedert jaren daar ginds met moeite hebben aangelegd en gekweekt Hoort ge het noodschot Ook menschen levens zijn in gevaar Dorotheenthal was eene bezitting der firma Claudius, een ouderwetsch heerenhuis, dat met het dorp van gelijken naam diep in een vrij nauw dal gelegen was. De firma oefende haar bedrijf nog veel meer op de landerijen in Dorotheenthal dan op de tuinen te K. uit. De boomkweekerij was enkel en alleen daar, en met name hadden kostbare exemplaren van coniferen Dorotheenthal een soort van beroemdheid verschaft. De afzonderlijke bloemsoorten waren hier door geheele velden vertegenwoordigd en kassen voor ananassen, orchideën en cactussen omringden het adel lijke huis in groote getale. Een paar kleine meertjes en een tamelijk snel stroomend ri viertje, dat het aal doorsneed, vergemakke lijkten hier het omvangrijk bedrijf doch dit maal was het helpend element een duivel achtige vijand geworden de meertjes waren buiten hunne oevers getreden, en het riviertje had zich, na een dijk doorgebroken te hebben, met die meertjes vereenigd, zooals Eckhof ons nog kon vertellen, eer hij in de vestibule ver dween. „Welk een ramp riep Charlotte doods bleek, handenwringend. „Ah ha Schrok je daar zóó van vroeg Dagobert en haalde de schuoders op. „Wat zijn veertgiduizend thaler voor oom Erich Hij kan 't lijden, en eigenlijk, wat gaat het ons aan Dat is zijne zaak ons erfdeel wordt hierdoor geen penning minder Hij zal wel een zuur gezicht zetten en de reispen ning, dien hij mij overmorgen ter hand stelt, zal wel niet al te groot uitvallenNu, mij nentwege, ik heb het mij ook moeten laten welgevallen, toen de boel nog in orde was." De laatste woorden hoorden wij ter nauwer- nood. Charlotte liep naar buiten ik volgde haarMenschenlevens in gevaarWat klonk dat benauwend Ik wilde er meer van v/eten ik hield het alleen op Carolina's-lust niet uitCharlotte had mij haren arm ge reikt, en zoo snelden wij terwijl het weer be gon te regenen, het bruisende riviertje over, door den natten tuin naar het huis in de „Mauerstrasze." Hier en daar kwam ons een tuinmansknecht met ontsteld gelaat tegen, en reeds van verre hoorden wij over den tuinmuur heen het ru moer van roepende en klamende stemmen. Bijna het geheele arbeiderspersoneel was op het plein achter het huis bijeen, toen wij daar kwamen, en voor de achterdeur van het huis stond mijnheer Claudius' rijtuigHij zelf trad juist, met een regenjas aan en den hoed in de hand, de deur uit op de stoepHet was alsof van zijn niet in het minst ontsteld gelaat eene bedarende en opwekkende kracht uitging het rumoer verstomde terstond. Hij deelde eenige bevelen uitniet de minste haast of gejaagdheid had invloed op zijne kalme, edele gebaren men zag het hem aan dat blonde hoofd met die ernstige uitdrukking op het gelaat was aller meerdere in alle om standigheden van het leven. Toen wij aankwamen, ging het volk achter uit om ons door te laten ik had nog altijd mijn arm in dien van Charlotte. Daar zag mijnheer Claudius ons over het plein komen het scheen bijna, of hij schrikte als een bliksemstraat vertoonde zich eene uitdruk king: van toorn over zijn ongedekt voorhoofd hij fronste de wenkbrauwen en een lange, straffende blik trok mijIk sloeg de oogen neder en trok mijn arm uit dien mijner ge leidster. „Oom Erich, dat is een zware slag riep Charlotte, terwijl zij naast hem op de stoep ging staan. „Ja," zeide hij zonder iets meer. Toen trad hij terug in de vestibule, waar juffrouw Flied- ner stond, „Waarde juffrouw Fliedner, wees zoo goed er voor te zorgen, dat juffrouw von Sassen terstond droge kleeren aantrekt gij zijt verantwoordelijk voor de gevolgen beval hij op zijne gewone, kalme manier en wees naar mijne beslijkte, jammerlijk doorweekte laars jes en mijn druipende japon. Hij keek mij niet meer in het gezicht. Haastig klom hij op 't rijtuig en greep de teugels. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1