W VI De voorjaarsbruid en haar gev Mantel- costumes Ons Patronenhoekje ONZE GOEDKOOPE PATKONEN. Patronen van In dez*r rutrtek voorko mende genummerde modellen zun op aan vraag te verkrijgen bij .Het Practisch Mo dt-blad' Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203 De prys dei patronen bedraagi ii.dien niet anders staat aangegeven. 0 58 betaling reeds vooruit, m postzegels, pei giro ol pei pust wissel. Vt( v i bi Ijl -J Reeds thans zuilen de ge dachten van het Mei of Juni bruidje zich bezig houden met de vraag_ hoe zij hare bruids japon zal kiezen. Langdurige beraadslagen met de naaister volgen, omdat er zooveel van het slagen van het bruidskleed afhangt. De bruid als hoofd persoon van den grooten dag heeft aller belangstelling, want het is een feit, dat iedere vrouw haar gaarne bewondert. Wij hebben gemeend in den geest van onze lezessen te han delen door een tweetal bruids japonnen te ïaten ontwerpen en tevens een paar japonnen voor de bruidsmoeder en het bruids meisje. Het eerste model maakt zeer slank en heeft een sleep, die aan de achterbaan van den rok wordt geknipt, doch niet over dreven lang behoeft te zijn. Deze japon is gedacht van ivoorkleurige mal crêpe en heeft aan de voorzijde een op geknipte baan, waarboven de ruimte van de blouse verdeeld is in kleine plooitjes, die tot niet toe uitloopen. De sluier draagt er stesds zeer toe bij om de charme van het geheel te verhoogtn. De wijze van op spelden hangt geheel af van persoonlijken smaak en is ook een kwestie van mode. Men ziet geen tulle meer voor het gelaat dragen, zooals enkele jaren terugt doch wel wordt veel zorg besteed aan een kransje van bloemen of andere baanver- sicring. Kleine corsages van oranjebloesem of andere bruidsbloemen worden op de japon gehecht, hetzij op de schouders, dan wel in het midden vóór. Het andere bruidje heeft een ivoorkleurige zijden japon met kanten bovenstuk en wijde mouwen, die naar den pols toe ingehaald en met rechte manchet worden afgewerkt. De shawl om den hals is van de zijde der japon voor het bruidsmeisje komen japonnen met zeer wijde rokken in aanmerking, die echter veei meer afkleedcn, indien zij met een glad heupstuk worden afgewerkt. Bedrukte wazige weefstels over een zijden onder japon komen in aanmerking, terwijl een breed gerande hoed of een klein bloemen hoed elegant kleeden bij dit genre mo dellen. De kwestie is echter welk model het meest flatteus is en aangezien het minstens om twee bruidsmeisjes gaat, zal men onderling overleg moeten plegen over japon en details, die precies hetzelfde moe ten zijn. De bruid zal wellicht enkele wen- schen hebben in verband met de kleeding der bruidsmeisjes, doch zaJ in deze niet te veeleischend mogen zijn wat de keuze van materialen betreft, tenzy zij de japonnen cadeau doet. Een bolero staat vooral voor slanke typen aardig, doch wordt apart ge maakt, zoodat een mouwlooze japon voor diner of dansavondje dienst kan doen. Bij gaand model zal van kant of tulle ook zeer goed kleeden. Rechts een elegante japon voor de fcruidsmoeder, die niet bepaald van zwart gekozen behoeft te worden, alhoewel deze kleur steeds zeer beschaafd staat. Staal blauw. violet of wijnrood zijn kleuren, die voor deze gelegenheid ook zeer veel ge dragen worden. Het model dezer schets is ook zeer ge schikt voor gezette dames en kleedt mooi van satijn of faille. Allerliefst is het jurkje van het kleine bloemen strooistertje, dat enkele malen in gehaald en met zacht gekleurde lint ver sierd is. Mantelcostumes worden niet alleen van effen wollen stoffen gedragen, doch men zal ze de komende maanden ook van be drukte zijden weefsels zien. De souple zijde maakt het echter noodig, dat andere mo dellen gekozen worden dan de meer strenge tailleur, andere eischen aan het materiaal stelt. Men ziet trouwens toch zeer veel kraaglooze mantels, waarvan de opening aangevuld wordt met georgette of crêpe de chine shawltjes. Zacht grijs, beige, maiskleur, bleu en andere zachte tinten worden vooral veel gedragen op zonnige dagen, terwijl vuor de donkere dagen het donkerblauwe costume als zeer modern geldt. De manteis zijn over het algemeen voel langer en sluiten tamelijk glad om de heupen, terwijl de strengere modellen meermalen een dub bele rij knoopen hebben. Bij dit genre costumes worden zoowel gekleede geor gette blouses gedragen als overhemd-mo dellen, die steeds zeer gedistingeerd klee den. Links is een grys costume, waarvan de omtrek en zakken ir. afstekende kleur tres omgebiesd worden. De mantel is kraagloos, en is middel vóór open, zoodat de blouse als een vest zal werken en men rekening moet houden met de kleur hiervan. Chique kleeden wit piqué er. overnaad vesten, die meestal mouwloos zijn Het mantelcostume rechts is van be drukte zijde en sluit in het midden met een rits, terwijl het boord opgeknipt is. Op warme dagen kan men dit genre costumes zonder blouse dragen. Practische Courantenstandaard Welke huisvrouw ergert zich niet aan de couranten, die na het lezen al dan niet opgevouwen overal verspreid lig gen? Op eenvoudige wijze kan men hier in voorzien door een standaard te laten maken. Wellicht zal de heer des huizes, die van knutselen houdt, dit werk ter hand nemen. In den houten bodem, worden kleine gaatjes geboord, waarin men stevig me taaldraad (als voor het geraamte van lampekappen) bevestigt. De buitenkan ten zijn van perkament, waarin gaatjes geponst worden, waardoor men raffia haalt om papiet en draad te verbinden, op dezelfde wijze als men dit aan lampen kappen doet. In het midden komt een af scheiding, die het mogelijk maakt cou ranten en tijdschriften apart te houden. Men kan zoo n standaard nok van smalle latjes maken (links onderaan) die ge beitst of in een kleur gelakt worden. Menschen van veertig jaar en ouder Verschil tusschen de vroegere en tegen woordige generaties. G. C. Meijer-Schwencke De moderne vrouw zal niet alleen gaarne zoo lang mogelijk een jeugdig voornomen behouden, doch vóór alles zal zy gaarne gezond en krachtig blijven. Tusschen beide wenscnen ligt een onder ling verband, omdat het een met net ander samenhangt. Vroeger wird de vrouw van middelbaren leeftijd tot de ouderen ge rekend en naar leven was veel minder ge compliceerd dan zulks tegenwoordig hei geval ts. Zij was op dertig jangen leeftijd reeas bezacuger dan de tegenwoordige vrouw, die uen middelbaren, leeflyd reeas lang overschreden heeft. Zeer veel werkte haar uiterlijk voorkomen hiertoe bij, want inderdaad is een groot verschil waar te nemen in de kieeuing van drie ol Vier ge neraties terug en die, welke thans a.s modern geiai, Vrouwen van ongeveer veertig jaren staant nog in het voile leven en zeiis nog velen, die twintig en meer jaren ouder zyn, zien er viol en jeugdig uit, tennissen of zwemmen, fietsen oi manen gioote wandelingen. Zij huuaen zich op de noogte der moderne litteratuur, lezen cou ranten, stelien beiang in actueeie vraag stukken en houden op deze wijze ook den geest friscn. Üok mannen zagen er vroeger oud uit voor hun tijd, liepen met weloverwogen passen. Zij vertegenwoordigden de gedag.n, ourgeriyhe soliditeit en gevoelden zich buitengewoon behagelijk. Geen wonder, uat ae vroegere mannen en vrouwen op deze wijze een zeer korte jeugd hadden en een langent rustigen „ouderaom". Van sport was geen spiane en de zware maaityoen en de weinige be weging werkten er weinig toe mede, viotte, vlugge menschen te weeken. Ver vetting, hart-uczwaren, gal- en nierziekten kwamen zeer veei voor, evenais verschil lende andere ernstige Kwalen, waarvan veie thans, mede door de steeds nipuwe wetenschappelijke ontdekkingen op me disch gebied, met meer succes hestreden kunnen worden. Wy zien vele grijzende mannen en vrou- weni die nog van al de genoegens, die het leven biedt, weten te genieten, terwyl men in vroeger jaren een oude jeugd had. Een vrouw van vijftig jaar. die sportief aan gelegd is, haar lichaam goed verzorgt en zich niet grootmoedprachlig kleedt, is inderdaad nog jong te noemen. Heeft zij daarenboven nog een levendig en opge- V y*v>; j wekt temperament, dan geeft men haar niet meer dan veertig jaar, terwijl een veertigjarige haar levenswijze gerust op dertig kan terug stellen. Zij houden gien rekening met de lange reeks van jaren en werken!, werken! om dat dit hun de ware levensvreugde brengt. Statistieken hebben vastgesteld, dat het geen zin heeft te beweren, dat lichaams- en geestkracht noodzakelijk moeten verzwak ken, wanneer een bepaalden leeftijd heeft overschreden. Indien men regelmatig en onder gunstige omstandigheden leeft, be hoeft men tusschen dert;g- en zestig-, soms zelfs zeventigjarigen leeftijd geen ingrijpende veranderinge' te bespeuren, inaien men althans gezond is. Jong blijven beteekent opgewekt en blij moedig door het leven trachten te gaan, waardoor men zich nimmer te oud ge voelt om te blijven werken, want in dit laatste ligt het geheim van een lange jeugd besloten. De vroegere keizerin Catharina van Rusiand, en Ninon de Lenclos, die tot op hoogtn leeftijd zeer goed geconserveerde vrouwen waren en zelfs nog vereerders haddeni behoorden tot de uitzonderingen. Zy bleven door haar xevendig tempera ment zoo jeugdig, dat de charme die van haar uitging, met haar jaren spotte! Geheel verschillend van een twintig jaar terug is ook het kapsel, dat het over- groote meerendeel der vrcuwen thans draagt en dat ongetwijfeld jeugdig staat, hetgeen ook van de kleeding ge zegd kan worden. Al deze factoren en zeker niet in de plaats de aandach^ die aen de moderne voeding besteed wordt, houden de men schen veel langer jonger en gezond. Toch waren er ook in vroeger jaren veel mannen en vrouwen, die op ouderen leeftijd nog boven hun tijdgenooten uit blonken. De componist Haydn compo neerde op 67 jarigen leeftijd de „Jahres- zeiten" en toen hij 69 jaar was „D.e Schopfung". Tintoretto. de groote Itali- aanscne schilder heeft op 74 jarigen leeftijd een schilderij gemaakt van hst paradijs, dat enorm groot was. Alexander von Hum- boldt begon op 76 jarigen leeftijd een driedeelig hoek „Kosmos", dat hij gereed had, toen hij tachtig jaar was. Ook thans hebben wij nog menschen in ons midden, die op vergevorderden leeftijd nog veel presteeren waarvan wij slechts enkele noemen als Selma Lagerlöf, Gerhart Hauptmann en Bernard Shaw. Wij behoeven slechts met open oogen rondom ons te zien om te kunnen waar* nemen, hoeveel menschen van omstreeks zeventig jaren nog harde werkers zijn en zelfs nog op ouderen leeftijd. Menschen, waarop de wereld trotseh kan zijn en die met dankbaarheid herdacht zullen worden door komende geslachten. Een practische „Kookkast" Vele alleenwonende vrouwen, die slechts de beschikking hebben over één kamer, zullen uit economische overwegingen gaar ne zelfs haar middagmaal bereiden, al zou het slechts zijn, dat zij :.f en toe iets klaar maken. Niet iedereen of liever slechts wei nigen, die op kamprs wonen, hebben mede gebruik van de keuken en deze deen wij het practische idee aan de hand, dat op deze schet is aangegeven. We hebben een ouderwetsoh buffet op het oog, ongeveer in het genre als de afb. bovenaan te zien geeft, en da+ verandert wordt in kooknis, waarna het tevens een aardig meubelstuk vormt. Aan te bevelen is een en ander door een timmerman of meubelmaker in orde te laten maken. Op de plaats, waar de stippellijn is, moet het bovendeel afgcizr agd worden, waarna de dekselplank bovenaan met scharnieren aan de kookkast wordt bevestigd. De deu ren worden eveneens verwijdert en in de plaats hiervan komt een cretonne gordijn. Laden zijn hierdoor aan het oog onttrok ken en dienen voor berging der couverts en het tafelgoed, terwijl één in gebruik ge nomen wordt om kleine busjes enz. met levensmiddelen weg te bergen Het boven gedeelte wordt voorzien van een zinken bak met opslaande randen, om doorlekken bij eventueel morsen te voorkomen. Binnenkant dient voor de bergring van pannen en keukenmateriaal en wordt wit geverfd, terwyl de verf een kleur krijgt, die in overeenstemming met de kamer is. BIJZONDERE AANBIEDING HUISHOUDSCHORT. Succespatroon 2144. Prijs 30 cent. 'n Vlot model huishoudschort, dat on misbaar is om bij de huiselijke bezigheden gedragen te worden. Het prettige ervan is. dat het juist die deelen der japon bedekt die het eerst vuil worden. Rug- en voor panden zijn met rechte banden verbonden, terwijl zigzag band eventueel als garnee ring op effen stof kan worden gekozen. Ge bloemd materiaal heeft niet zoozeer een aparte versiering noodig. Ben. stof plm. 3.60 M. van 90 c.M. Patronen in alle maten. JONGEDAMES JAPON Succespatroon 2147. Prijs 30 ct. en 5 ct. voor porto en adm. kosten Zeer geslaagd model in afkleedende, prLjisessevorm met lange, aansluitende mouwen en scherp gepunte halsuitsnijding. Een aardige onderbreking geeft de lijn bovenaan,waarin men eventueel een klein zakje in de ronding kan maken. Ben. stof 2.75 M. van 1.30 M. Patronen in de maten 384042. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad" Postbus °6, Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. indien u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 1 3, 5, 10

Wieringer courant | 1939 | | pagina 6