30e JAARGANG DINSDAG 21 MAART 1939 No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOS? WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. i WIERINGER COURANT verschijnt elken dinsdag, donderdag en zaterdag abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telel. Intercomm. No. 19. ADVERTENTIÈN van 1 6 regels f O.M Iedere regel meer I 0-18 ONTDEK DE BEGAAFDEN IN HET LEGER DER WERKLOOZEN Verrassend resultaat van psycnuLecnniscii onuerzoek. Elk pronieem neen steeus een as pect meer aan men wel nau geuaciit. Zoo bij ket groote promeem aer werk- loosneid a 11 eene onaei aeel ae hersscnoling van nen, üie nuiten hei productieproces zijn Komen te staan. Van verscnilieiiüe kanten is dit vraagstuk DeK.eK.en. Doen een nieuw en wel zeer actueel aspect dient üieraan nu zeKer te wor den toegevoegd het psycho-tecn- nisch onuerzoeK der weiKioozen, op dat ieuers eventueeie bijzondere be- gaaianeia ontaeKt worae, bij weiKe ontdekking ïnuividu en n-edrijf geiij- kebjK zijn geoaat. Het Handelsblad wijdt een beschou wing aan deze kwestie en berinnen aan ue proei van de misciiedescne Fa- brikanten-ivereeniging, een traditio neel vrouwenwerK door mannen te ia- ten doen. Voor dit onderzoek werd ingesteld, had het Amsterdamscbe Fsycno-tecii- nische Laboratorium een nog kort be staande instelling onaer leiding van den heer Fb. M. van der Heyden, büU sollicitanten voor de nieuwe draad- walsenj te Aibiasserdam der Neaer- landscne Kaoeliannek uit Delft onder zocht. Onder de candidaten waren er velen, die reeds tot 8 jaar werk loos waren. heeds bij de eerste groep, die werd getest, was de meest negaaide der on derzochte sollicitanten een bankwer ker, die negen jaar werkloos was ge weest Capaciteit en carrière Op grond van deze te Aibiasserdam verkregen gegevens bleek toen ai gauw dat het leit aer werkloosheid omtrent de capaciteiten van den getroffene nog niets zegt. Duidelijk kwam vast te staan dat de bewering, dat de begaaf de mensch altijd wel vooruit kan ko men, in dezen tijd in de practijk .,niet 'meer opgaat." Maar tevens bleek,, dat na een psy chotechnisch onderzoek ook dertig jarige werkloozen nog in het bedrijfs leven kunnen worden opgenomen om dan, bij voor hen geheel nieuw werk, volkomen goed te voldoen. Het, onderzoek te Enschedé Met deze ervaring gewapend, leidde de heer Van der Heyden het onder zoek in Enschedé, waar mannen voor vrouwenwerk moesten worden uitge zocht. Op grond van de arbeids-analyse kon slechts bij een enkele arbeidster voor dit werk een behoorlijke aanleg worden vastgesteld Gelukkig leert de practijk, dat langdurige oefening en ervaring bij vrij eenvoudig werk een toeverlaat mag heeten. Want in han- tekort aan natuurlijken aanleg volko- den van een deskundige schenkt zij men kan compenseeren. i bijna steeds, zonder missen^ het juiste Om nu den aanieg te kunnen vast-advies, waarom de heer Van der Jciey- steilen hij 200 werkioozen, die zich den juist de combinatie van individu- haaden aangemeld, werden zij aller eerst in gioepen van bü man aan een massaal tesi-onaerzoek onderworpen. Van de 2oO onderzochte personen - onder wie zich nog een jonge anaipha neet bleek te bevinden - waren er zoo 50, die voor een nader psycho-tech- mscn onderzoek in aanmerking kwa men. Het resultaat van het onderzoek was nu, dat 20 werkloozen dadelijk in de spinnerij geplaatst konden wor den, na welke scherpe selectie het in derdaad mogelijk bieek, in vrij korten tijd mannelijke arbeiders voor dit voor hen nieuwe beroep in de spinne rij op te leiden. Onder de 50 werkloozen, die niet tot het gelukkige 2o-tal behoorden en die derhalve niet voor de spinnerij in aanmerking kwamen, bevonden zich intusschen vele arbeiders, die een goe den aanieg hadden voor andere vak ken, zooais lasscner, teekenaar en la borant. Een merkwaardig gevolg Het merkwaardige is, dat nu deze arbeiders eenmaal zijn getest, d.w.z. nu hun begaatdneid aan het licht is gekomen, de vraag naar deze arbeids krachten hij verscheidene werkgevers zoo groot is, dat ook werkgevers; die niet onmiddellijk nieuwe arneidskrach ten noodig hebben, hen graag; in het bedrijf willen opnemen. Met dit als conclusie van den heer Van der Hey den Voor werkelijk begaaide arbeids krachten kan nog altijd plaats gevon den worden in ons bearijisleven. Het mag ongetwijfeld een groot soci aal belang heeten, dat deze begaai- 'den uit de, door de werkloosheid wel 'het zwaarst getroifen, leeitijdsgroep van 20 tot 30 jaar, het werk kunnen vinden dat zooveel mogelijk met hun natuurlijken aanleg in overeenstem ming is. De werkverschaifing treedt hier uit den aard der zaak onvermij delijk te nivelleerend op. En juist doordat in vele bedrijven aan goede arbeidskrachten nog be hoefte bestaat (metaalnijverheid), moet het mogelijk zijn, voor de begaat de arbeiders in de eerste plaats werk te vinden, waar hun capaciteiten we zenlijk tot haar recht kunnen komen. Het is bovendien een bekend feit, dat uuur een goede, wetenschappelijke »o- lectie de opleidingstijd voor een be paald beroep in hooge mate wordt verkort, daar de basis van elk leeren, een goede aanleg, juist door déze selee tie aanwezig is. eele en massale test van zoo groote be teekenis achtte. Moge daarom het Enschedésche sche voorbeeld tot navolging strek ken, in het belang van individu en bedrijf. B1NNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON. verzekeringszwendel in noord-bkabant Een verzekeringszwendei, die zich over geheel Noord-Brabant uitstrekt, is thans te Breda aan het licht geko men. De politie heeft den directeur van het assurantiekantoor „Het Zui den" te Breda, den heer J. C. van !S. gearresteerd en in het Huis van Be waring te Breda opgesloten. Heeds lang koesterde men verden king tegen 8., doch de politie greep eerst in na een langdurig onderzoek, waarbij o.a. een huiszoeking in het assurantiekantoor werd gedaan. De zwendel is gepleegd met brand- assuranties. S. specialiseerde zich in het verzeke ren van zeer brandgevaarlijke percee- len, in het bijzonder panden met rie ten daken, waarop geen enkele bona fide maatschappij een verzekering wilde sluiten. Hij gaf voor, een groote buitenlandsche maatschappij te verte genwoordigen. Gebleken is, dat deze maatschappij alleen in de fantasie van S. bestond. Een zeer groot aantal per sonen kreeg op die manier een onge dekte brandpolis in handen. Ook stelde S. agenten a«n. Hiervoor nam bij eenvoudige menschen, die hij een borgstelling liet betalen. Voor het aanbrengen van verzekeringen kregen zij een klein weekloon. Maar na eeni- gen tijd werden zij om de een of ande re reden ontslagen en zij kregen de waarborgsom niet terug. In een klein dorp in de nabijheid van Breda zijn tenminste vijftig men schen in het bezit van een waarde- looze polis. serum tegen mond en klauwzeer Geen prijsverlaging. Op vragen van het Tweede Kamer lid den heer Weitkamp, betreffende den prijs van het reconvalescenten serum tegen het mond- en klauwzeer, heeft de Minister van Economische Zaken geantwoord, dat het hem niet bekend is„ hoeveel reconvalescenten- serum in Beigiè als vooroenoeamid- del tegen mond- en klauwzeer is aige- leverd. Voorts zegt de Minister, dat hem evenmin bekend is, noe groot in Bei- gie de kosten zijn, aan de ailevenng daarvan veroonuen. Wol is hem nekend, uit de van of- ficieele Beigiscne zijue verstrekte ge- gegevens, aat de kosten, welke de Bel gische veehouder aan den behandelen den veearts betaalt voor reconvales centenserum tegen mond- en klauw zeer, gemiddelu per volwassen rund 30 irancs bedragen, hetgeen - de ge middelde serumaosis per volwassen rund op 2o cm3 stellend - overeen komt met' een literprijs van 150 irancs of ongeveer t y.50 De Minister kan niet toezeggen, dat hij bevorderen zal, dat de prijs van het reconvalescentenserum tegen mond en klauwzeer aanzienlijk worden ver minderd. Intusscnen is hij bereid, de mogelijkheid van een bijzondere orga nisatie der serumwinnmg in overwe ging te nemen en of zulks prijsverla ging van bet serum ten gevolge zou kunnen hebben. NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Een nieuw aspect alzoo van een oud Snelste en voordeelinste autobusverbinaing. Vraagt orze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. platen (als dak) van dien aard konden de brandbommen niet doordringen naar binnen, ornaat ae golvingen ze ais het ware alstootten. Verder weiden blinden geprobeerd, opgebouwd uit durasteel mei een vul ling voor scnobaksorbeenng en mei een achterkant van zacht staal, hen projeciiel dat een muur van 35 cm. doorsloeg, drong slecnts 10 mm in aer gelijke biinaen door, die een toiaie dikte baaaen van 15 mm. Proeven met thermiet wezen uit, dat een zoodanige bom in negen secon den door een siaien plaat van 4y2 cm. heen brandde, terwijl een plaat dura steel van y mm. dikte ongeveer een kilo thermiet zonder schade kon ver dragen. Men heeft dit materiaal reeds toege past voor schakelruimten van electri- sche centrales en als bedekking van kabelgroeven. Een groote busmaat schappij past het toe in trolleybussen, terwijl een der grootste spoorweg maatschappijen het gebruikt voor de keukens van haar eetwagens, tenein de hier een bron van brand weg te nemen. BUITENLANSCH NIEUWS. probleem, waarbij de psyclio-techniek een trouwe en betrouwbare steun en 32 - Op dringend verzoek van juffrouw Fliedner dronk ik een kop warme thee de oude dame zelve gebruikte niets zwijgend zat zij naast mij. „Is mijnheer Claudius ginds ook in ge vaar?" waagde ik eindelijk te vragen. Zij haalde de schouders op. „Ik vrees van wel't zal wel niet geheel zonder gevaar zijn watersnood is haast nog slimmer dan brand, en mijnheer Claudius is er de man niet naar, om in zulke oogenblikken aan zich zei ven te denken doch hij is in Gods hand, mijn kind Dat gaf aan mijn hart volstrekt geen ver lichtingHoe dikwijls had ik van menschen gelezen, die verdronken waren onschuldige menschen, die niets misdaan hadden, en hij had immers een moord, op 't geweten was de moordenaar óók in Gods hand De angst, die mij de ziel vervulde, drong mij on willekeurig om die gedachte uit te spreken. „Hij is immers de schuld van den dood van een mensch zeide ik gejaagd, zonder op te kijken. De oude dame kromp ineen, en voor de eer ste maal zag ik, dat hare oogen schitterden »van verontwaardiging en afkeer. „Afschuwelijk wie heeft je dat nu reeds verteld En op zulk eene weinig vergoêlij ken de manier vroeg zij boos. Zij stond op en plaatste zich enkele seconden voor een der vensters daarop ging zij weder naast mij zitten en nam mijne beide handen in de hare. „Weet ge bijzonderheden daarvan vroeg zij kalmer. vuur- en splintervast materiaal Proeven met „durasteel" In Engeland zijn door miiitiaire au toriteiten proeven genomen met een nieuw materiaal, dat durasteel heet. tiet bestaat b.v. uit gepertoreerde sta len platen die aan beide kanten be dekt zijn met asbestcement, dat er on der hoogen druk op is geperst het treedt door de perioraties en ook daar door is een zeer sterke hechting ver kregen de dikte van het asbest cement is aan beide kanten ongeveer 4y2 millimeter. Ook een ander soort wordt gemaakt, waarbij het asbestcement gevat is tus schen twee stalen platen de dikte kan in dit geval gereduceerd worden tot 3 mm., terwijl ook dikkere soorten worden vervaardigd. De eerst aange geven soort is bestemd voor daken, terwijl de tweede soort beter is voor deuren, wanden, etc. Alle soorten wor den gemaakt in platen van ongeveer 70 bij 180, of 70 bij 350 cm. Bij de proeven werden allerlei soor ten daken bestookt met brandbom men, die een snelheid hadden van 120 tot 135 meter per seconde. Deze gingen vlot door een pannen dak en een ge pleisterde zoldering heen. Bij het deel, dat durasteel platen bevatte en wel liggend op de zolderbalken en onder |de panlatten, bleven de bommen lig gen op de zolderbekleeding en brand den ze daar uit, zonder onheil aan te richten. Ook bij gebruik van gegolfde 't wordt lente - De planten komen weer in knop, En ik, ik eet me ziek aan drop. De menschen bibberen van de kou En onze kater zoekt een vrouw 't Wordt lente Het ijs is weg uit sloot en plas, Wij loopen nog in regenjas. Het Gras wordt groen, de lucht weer blauw, Hij zegt tot haar ,.Ik hou van jou 't Wordt lente De slagersjongen van den hoek, Brengt aan z'n schatje een bezoek En iluit dan voor het keukenraam „lch küsze Ihre Hand, Madame 't Wordt lente De bridger eindigt het seizoen Met groot slem harten en een zoen. En Jan van 't amateurstooneel, Die repeteert thans graag, en veel. 't Wordt lente En ik bemin een meisje teer, Maar, eilacie, het mag niet meer. M'n liefdegloed is wreed gedoofd Ze heeft zich gister juist verloofd, 't Wordt lente Nog brandt de kachel bij ons thuis, Nog houdt het weer de mensch in huis. Maar gister zag ik reeds een bij Men vond reeds 't eerste kievitsei 't Wordt lente De wintertijd is weer geweest,, Ik raad een ieder, die dit leest Begroet straks met een blijden lach Het zonlicht van den nieuwen dag. 't Wordt lente A. N. WINKEL Ik schudde het hoofd. „Zoo, dan zal je jonge, in de wereld en het leven nog zoo onervaren geest zich zeker daar van eene ontzettende voorstelling maken dat kan ik mij levendig begrijpen arme Erich 't Is zeker de donkerste plek in zijn leven doch, mijn kind, vergeet niet hij was toen een jonkman van nauwelijks een en twintig jaren, een hartstochtelijk man, die voor aandoeningen en indrukken hoogst vat baar wasHij had eene vrouw lief gehad, zoo lief maar dat kan ik je niet in breede trekken schilderen. Ook bezat hij een vriend, wien hij zijn volle vertrouwen had geschon ken, en voor wien hij zich vaak een offer had getroostEens op een dag moest hij, die niets kwaads vermoedde, tot de overtuiging komen, dat die vrouw en die vriend hem be drogen, dat zij beiden trouweloos waren Eene heftige scène was het gevolg, en er zijn woorden gevallen, die, zooals de afschuwelijke gewoonte dat meebrengt, slechts door bloed konden worden goed gemaakt. Zij hebben samen geduelleerd, om den wille der verra derlijke vrouw zijn vriend „De jonge Eckhof vroeg ik, haar in de rede vallend. „Ja, de zoon van den boekhouder hij kreeg een schot in den schouder, en mijnheer Clau dius werd vrij erg aan het hoofd verwond de zwakheid zijner oogen dagteekent uit dien tijdEckhof's wonde was op zich zelve niet gevaarlijk doch zijn reeds zeer geschokt en verzwakt gestel was niet in staat hem te doen herstellen na een ziekbed van enkele weken, moest hij sterven in weerwil van alle bemoeiingen der kundigste geneesheeren.' „En die vrouw, die vrouw vroeg ik. „Ja, die vrouw, lief kind had Parijs al lang verlaten, toen mijnheer Claudius van zijn ziekbed opstond zij was met een Engelsch- man op reis gegaan." „Zij was de schuld van zijn lijden en kwam niet om hem vergiffenis te vragen en hem te verzorgen „Mijn kind, zij was iemand van het tooneel zij heeft dit bloedig offer aangenomen als eene hulde aan hare gevaarlijke schoonheid en zich volstrekt niet verplicht gevoeld ver giffenis te vragen, Toen, korten tijd na zijn herstel, kwam mijnheer Claudius hier zijn broeder was gestorven en had de regeling van allerlei zaken aan de hand van zijneri erfgenaam toevertrouwd.Na eene lange scheiding zag ik hem voor de eerste maal we der ik heb nooit in mijn leven iemand zoo ontzettend zien lijden als deze jonge man, wien het leven in zoo menig opzicht had te leurgesteld." „Had hij gewetenswroegingen „Dat minder hij kon die vrouw niet ver getenAls waanzinnig liep hij uren achter elkander den tuin door, of zijn handen sloe gen wild en woest op de toetsen „Die ernstige, kalme mijnheer Claudius vroeg ik, terwijl ik haast den adem inhield van verbazing. „Dat was hij toen nog nietHij hield het hier niet lang uitnog een jaar lang reisde hij doelloos rond toen kwam hij terug, ge heel veranderd, en nam als de ernstige, stren ge, zwijgende man, zooals gij hem hebt leeren kennen, het bestuur der zaak in handen Ik heb hem nooit weder een toets zien aan raken ik heb nooit weder een hartstochte lijk woord van hem gehoord, een heftig ge baar van hem gezien. Hij heeft anders over wonnen dan zijn broeder, die aan zijne ziele- smart is heengegaan zijn krachtige geest heeft hem het rechte geneesmiddel, den ar beid, doen vinden. En zoo is hij geworden wat hij heden is, iemand die arbeidt in den let terlijken zin des woords, een karakter gehard als staal, die in orde en werk zaamheid de bron erkent der gezondheid voor de menschelijke ziel en wenscht dat iedereen daarvan gebruik make." En toch is hij nog zoo jong. Juffrouw Fliedner had met eene levendig heid gesproken, die ik van de altijd even be minnelijke, doch ook altijd zeer stille en te- ruggetrokkene oude dame niet gewoon was zij had zich blijkbaar laten meesleepen door het onderwerp van hare rede. En ik zat naast haar en sloeg met ingehouden ademden blik in eene nieuwe wereld een wonder was ze voor mij, die hartstochtedlijke liefde van den man voor de vrouw Mijne uitverkoren too- vergeschiedenissen verloren haren luister en hare aantrekkelijkheid bij dit verhaal aan de werkelijkheid ontleend.... En de man, die de ontrouwe vrouw niet had kunnen verge ten, dien de smart over haar verlies als een waanzinnige den tuin had doorgejagd, was mijnheer Claüdius geweest Iets dergelijks kon inderdaad hem zóó de ziele wonden „Houdt hij nog altijd veel van die vrouw Met die vraag maakte ik haast fluisterend een einde aan de plotseling ingetreden diepe stilte. „Mijn kind, op die vraag moet ik je het antwoord schuldig blijven," zeide de oude da me met een glimlach. „Zoudt ge inderdaad meenen, dat er één mensch gèvonden wordt, die weet wat er omgaat in het binnenste van mijnheer Claudius Gij kent zelve zijn gezicht en zijne persoonlijkheid en noemt hem ernstig en kalm zijne ziel is voor iedereen een gesloten boekVoor 't overige kan ik mij nauwelijks die mogelijkheid voorstellen mij dunkt hij moet die vrouw verachten." Het was donker geworden. Juffrouw Flied ner had een poosje geleden een raam open gezet, daar het warm in de kamer was het had opgehouden met regenen. In de afgele gen „Mauerstrasze" was het stil, doch uit de verte, uit het middelpunt der stad, de wijken met hun druk verkeer, hoorden wij het ge gons der menigte, die zich op de straten be woog. Aan den overkant der straat werden de lichten, het eene voor het andere na, aan gestoken zij werden weerkaatst in de plas sen op de straatsteenen en gaven te zien, hoe zwart en dreigend de lucht nog was boven de I stadOok in de kamer, waar wij samen zaten zonder een woord te spreken, viel een zwakke weerschijn dier lichten binnen ik verzocht juffrouw Fliedner geen lamp aan te steken het was licht genoeg ik was bang de oude dame in het gelaat te zien, daar ik v/ist dat het er bezorgd en bekommerd zou uitzien. Wij hoorden hol klinkende voetstappen op het trottoir, en tegelijk onder de ramen een haastig voortloopend voorbijganger vertellen „Eene kreupele vrouw, die zich niet kon red den, is verdronken Het weer moet daar erg zijn geweest Wij stonden op, en juffrouw Fliedner begon de kamer met gejaagde schreden op en neer te loopenWij hoorden druk praten in de vestibule. „Nog geen bericht van Dorotheen- thal hoorden wij Charlotte over de trap leuning vragen, toen juffrouw Fliedner de deur opendeed. „Van ons volk is nog niemand terug," ant woordde de oude Erdmann. Hij stond te mid den van de dienstbare geesten des huizes en zijne schelle stem beefde. „Doch anderen ver tellen dat men het daar erg heeft te verant woorden," vervolgde hij, „en onze mijnheer is de eerste, waar iets te redden is God neme hem in Zijne hoede hij vraagt niet, of zoo'n notedop kanteltDaarvoor zijn toch wel andere menschen De hertog is er ook, naar men zegt." „Wat, zijne hoogheid riep Dagobert van boven. Erdmann antwoordde bevestigend. De deur boven werd dichtgeslagen, maar een oogen- blik daarna kwam de luitenant de trap af hij liet zijn paard voorbrengen en reed weg de mooie Tancredo, welk een erbarmelijk fi guur maakte hij thans (Wordt vervolgd.) t BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlngermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1