TRIUMPH ieders smaak 'n triomf van smaak JAARGANG ZATERDAG 25 MAART 1939 No. 36 «43EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WiERINGEN EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. I CENT VIRGINIA VOOR WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN JINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WTERINGEN BUREAU: Hlppolytushoef Wlerlngen Telel. Intercomm. No. 19. AOVESTENTIIN Van 1 6 regel* Iedere regel meer f 0.90 f 6.19 EERSTE KAMER. 5EGR00TINGEN ZUIDERZEEFONDS EN WIERINGERMEER AANGENOMEN. BESTUURSVERDEELING GEVRAAGD. Zal niet voor 1943 worden bereikt. Donderdag waren in de Eerste Kamer aan j orde de begrootingen van het Zuiderzee- fonds en van het openbaar lichaam „De Wie- rlngermeer" van 1939, welke gezamenlijk wor den behandeld. De heer Heldering (lib.) dringt aan op meer overzichtelijke en commercieele indiening der begrootingen. Spr. meent, dat het niet juist Is, dat ten opzichte van den Noord-Oost Pol der onvoldoende rekening is gehouden met de rente-berekening aan de hand van gegevens', welke door de ervaring met den Wieringer- meerpolder voorhanden waren. Ten opzichte van den Zuidpolder is nog geen besluit gevallen. De minister is voorne- mens, alvorens zulk een besluit uit te lokken, de economische zijde grondig te bestudeeren. Spr. acht dit nuttig. Voor niemand doet spr. onder in bewondering voor de technische kun de onzer ingenieurs. Doch de practische zijde der kwestie moet terdege worden onderzocht. Want er zijn groote bedragen mee gemoeid, de Zuidpolders zijn nl. driemaal zoo groot als de andere. En de economische zijde moet de volle aandacht hebben. I De sociale beteekenis van zulke werken mag pok niet te laag worden aangeslagen. We zul- I len te doen krijgen met ingrijpende verande- ringen in de productie-verhoudingen in ons land, mede door de resultaten van het plan-1 Westhoff, ruilverkaveling, betere afwatering,' ontginning van woeste gronden enz. Tegen geforceerde uitbreidingen moet worden ge-j v/aarschuwd. Met de grootste belangstelling zal spr. de berekeningen in zake den Zuider- I polder afwachten. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) is het met den minister eens, dat gemengde bedrij- I ven hoven 20 hectare wel verdedigbaar zijn, in het algemeen. Doch in Zeeland heeft men] op de zware klei kleine bedrijven, waar loon- ploegers arbeiden. In de Wieringermeer ware deze manier van werken ook eens te overwe gen. De bedrijven moeten niet te groot zijn, ten einde zooveel mogelijk boeren een bestaan te verschaffen. Het sociale belang moet, in het plan-Westhof, op den voorgrond staan. De minister is, naast de uitgegeven kleine bedrij ven, voornemens in 1939 en 1940 nog honderd bedrijfjes van 814 hectare in de Wieringer meer te verpachten. Landbouwtechnisch zijn groote bedrijven beter. Maar hier gaat het er om, menschen aan werk te helpen. Vooral voor de lichtere gronden zijn kleine bedrijven aan te bevelen, want die vorderen in den re gel meer handenarbeid. Spr. pleit voor het stichten van vele kleine bedrijven. De heer Hiemstra (s.d.) merkt op, dat, dat het vaststaat, dat de Wieringermeer verlies zal opleveren. Maar dit mag geen argument zijn tegen verdere inpoldering. Het gaat om de noodige levensruimte. Er mag ook geen aanleiding zijn voor te hooge pachten in de Wieringermeer. Men wil de bedrijven ook we:r niet zoo klein, dat we straks weer opgescheept zijn met menschen, die steun behoeven. Ar beiders, die aan het in cultuur brengen van dc Wieringermeer hebben medegewerkt, zou den de voorkeur hebben. Spr. vraagt zich af, hoe de minister zich dit gedacht heeft. Ook deze arbeiders zouden een bedrijfskapitaal moeten hebben van f 3000 per hectare. Waar van zouden ze die gemiddelde f 3000 moeten halen Het voornemen t.a.v. deze arbeiders is dan ook niet meer dan een slag in de lucht, tenzij de staat hun het pachten mogelijk mogelijk maakt. Spr. begrijpt niet, waarom zoo lang ge wacht wordt met de bestuursindeeling. De minister moet niet zoo pessimistisch zijn. De labiliteit der bevolking behoeft geen bezwaar te zijn. Financieele moeilijkheden waren te ondervangen door tijdelijke .vrijstelling van grondbelasting. Reeds nu is de quaestie der inschakeling van de nieuwe gemeente in het gemeentefonds te overwegen. I Thans heeft de Wieringermeerbevolking geen invloed op het bestuur het is daar een protectoraat zonder militaire bescherming. De heer Van Vessem (n.s.b.) komt komt eveneens terug op de studie van dr. Van Heek, die een bedrijfseconomisch verlies in de Wie- ringermeer van 80 millioen berekent. Er is gewezen op de streeling van onzen nationalen trots voor zulk een werk. Doch men moet de zaak beschouwen uit een geheel ander stand- Dunt. In ons land is dit de eenige manier om levensruimte voor ons volk te krijgen daar meer betreft, spr. zal zijn uiterste best doen, die uitgifte te doen slagen Staatshulp ware in de laatste plaats te overwegen. i Spr. hoopt dat zoo spoedig mogelijk j tot een normaal gemeentebestuur zal j kunnen worden gekomen. Er zijn ech- j ter verschillende moeilijkheden te i overwinnen. Vóór 1943 zal de zelfstan digheid niet bereikt kunnen zijn. j Ook de regeering ziet in dat bij een nati onale onderneming als het hier geld, offers mogen worden gebracht. Anderzijds moeten de kosten zoo nauwkeurig mogelijk worden getoetst. Wat het Joodsche kolonisatiekamp in de Wieringermeer betreft, er zijn er nog 225. Dit aantal is er ook noodig. Spr. kan thans niet zeggen, of er nog menschen zijn, die er in 't begin al waren. De begrootingen voor het Zuiderzeefonds en de Wieringermeer voor 1939 worden z.h.s. aan genomen. FEUILLETON. moet wat aan ten koste worden gelegd. De minister heeft cijfers gegevenbetreffen- de de resultaten der Joodsche kolonisatie in de Wieringermeer, o.m. blijkt dat er 24 kolo nisten naar Duitschland teruggekeerd zijn. Van de 494 in het kamp opgenomen Joodsche uitgewekenen zijn er 245 naar verschillende landen vertrokken. Waar bleven, de overigen Zijn er onder de tegenwoordige kampbewoners die er van het begin af waren De Minister van Waterstaat, de heer Van Buuren, zal bij de j aarlij ksche bpgrootingen mededeelingen doen betreffende de in de inpoldering gestoken kapitalen. Spr. zal de vergadering niet vermoeien met aller lei bijzonderheden over de berekeningen van den heer Van Heek verschillende onnauw keurigheden zouden er niet in voorkomen, als deze zich tot het departement had gewend. Spr. zet de gevolgde methoden van rente berekening nader uiteen. Voor geconsolideer de objecten en kapitalen is de Sfcaatsschuld- rente in aanmerking genomen, overigens geldt de kort-geld-rente. Economisch is het volko men verantwoord, werken als deze te doen uitvoeren op de gevolgde manier, waardoor de werkloosheid wordt tegengegaan. Voor de verdere inpoldering zal de uiterste studie ook economisch, wor den gemaakt. Van de gevolgen van dergelijke werken moet men zoo goed mogelijk op de hoogte zijn. Bij de uitgifte van kleine bedrijven in de Wieringermeer zal spr. aan de gemaakte op merkingen de volle aandacht wijden. Bedrij ven zonder toekomst, die naar den steun drij ven, zijn niet gewenscht. Voorz:chtigheid is geboden, spr. zal de kwestie nog eens in ern stige overweging nemen. Wat het uitgeven van bedrijfjes aan de arbeiders der Wieringer- VERKLARING VAN CHAMBERLAIN Britsche Regeering kan niet gedoogen, dat onafhankelij ke staten onder bedreiging met geweld gedwongen wor den hun onafhankelijkheid op te geven. In het Lagerhuis heeft minister-pre sident Chamberlain het volgende ver klaard „De Regeering heeft reeds duidelijk gemaakt, dat het jongste op- dere landen, die prijs op hun vrijheid stellen, tot gevolg zal hebben. „Ik kan nog geen mededeelingen doen over de beraadslagingen welke met andere regeeringen in verband met de jongste ontwikkeling gehou den zijn." „Ik wensch duidelijk te maken", al dus vervolgde Camuerlain, 9dat bij de Regeering van Groot-Brittannië geenszins de wensch bestaat redelijke pogingen van de zijde van Duitsch land zijn uitvoerhandel uit te breiden, in den weg te staan. Evenmin is deze Regeering er op uit in Europa twee tegenover elkander staande blokken van landen met ver schillende opvattingen over de vormen van hun binnenlandsch bestuur in het leven te roepen. „Het gaat hier voor ons er alleen om de kwestie, dat wij ons niet kunnen onderwerpen aan een methode van handelen, waardoor onafhankelijke landen blootgesteld zijn aan een zooda nige pressie, onder dreiging inet gt> weid, dat zij genoopt worden hun ónaf hankelijkheid prijs te geven, en wij zijn vastbesloten met alle middelen, waarover wij beschikken, pogingen in werking te stellen,, een dergelijke me thode te weerstaan." dierlijk vet uit te smelten en in voor raad te houden. Wanneer de huisvrouw de potten of blikken moet laten banderolleeren, dan kan zij niet, zooals wordt aanbe volen in ae brocnure van de vereeni- ging, regelmatig de reserve aanspre ken en ververschen. Daarom heeft het bureau van den Kon. Nederl. Middenstand de Vereeni- ging voor nationale veiligheid in over weging gegeven te bevorderen, dat voor het doel dat de vereeniging be oogt, ontheffing wordt verleend van het verbod voor particulieren, om ge smolten vet in grootere hoeveelheden dan 2,5 Kg. ongebanderolleerd in voor raad te hebben. BINNENLANDSCH NIEUWS. treden van de Duitsche Regeering de vraag heeft, doen rijzen, of die Regee ring niet door opeenvolgende pogingen wil trachten Europa te overheerschen en misschien zelfs nog verder te gaan Zou deze uitlegging van de bedoelin gen der Duitsche Regeering blijken juist te zijn, dan acht de Britsche Re geering zich verplicht te verklaren dat dit. gelijk in het verleden bij dergc lijke pogingen is gebeurd, den succes rijken tegenstand van dit land en an- NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt orze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. AANLEGGEN VAN RESERVE-VOORRADEN Geoorloofde voorraden spijsvet In de brochure „Hamsteren en ham steren een raad aan de Nederlandsche huisvrouw", uitgegeven door de Ver eeniging voor nationale veiligheid, wordt onder meer het artikel vet aan gegeven als product dat zich leent tot het opslaan door de huisvrouw als reserve. DE VL1EGKRACHT VERLOTING o April trekking Not. J. C. J. Waldorp De trekking van de Vliegkracht Ver lotingen ieder met een hoofdprijs van f 6000 waarde en een grootd*reeks van schitterende prijzen zal plaats vinden ten overstaan van Notaris J. C. J. Wal dorp te 's Gravenhage, in het Vendu huis der Notarissen. De Kon. Vereeniging van Lucht vaart vestigt in een advertentie in dit nummer de aandacht op de adressen, alwaar nog Vliegkrachtloten verkrijg baar zijn, althans volgens de stand van zaken bij het ter perse gaan van deze courant. De mogelijkheid om zich van Vliegkracht-loten te voor zien, is er slechts enkele dagen. 34 „Zoo." Hij woelde met beide handen door het haar. „Ja, mijn kind, dat is wat nieuws voor mij - ik heb nooit thee gedronkenI Daar, daar," zeide hij en wees op een stukje suiker, dat uit een grauw stukje papier te voorschijn kwam, hetwelk op zijn schrijftafel lag, „dat is bijzonder voedend en gezond." Ik schrok plotseling gingen mij de oogen epen Mijn vader had een niet onbelangrijk inkomen doch hij ontzeide zich het noodig- ste ter wille van zijne verzamelingen. Vandaar dat vermagerd gelaat, dat toch al onder mij ne Use's korte verzorging er heel wat gezon der uitzag. Het ontbrak mij aan den moed hem tegen te spreken ik durfde hem zelfs niet vragen wat méér aan het noodige te be steden, terwijl ik voor mijne oogen zag dat hij honderden thalers uitgaf voor geel gewor den handschriften of voor eene oude majoli- cavaas. en geen penning overhield. Zijn be minnelijke persoonlijkheid, zijn schier kinder lijke blijdschap waarmede hij mij de verwor ven schatten liet zien, en mijn eigen ontzag voor zijn beroep en zijne omvangrijke weten schap hielden mij den mond gesloten. Ik haalde het kleine beursje voor den dag, dat Ilse, „als een appeltje voor den dorst" in mijn koffer had achtergelaten, en waaraan ik tot heden niet had gedacht. Zijn inhoud strek te een poos doch nu, nu de laatste groschen verbruikt was, kwamen de nijpende zorgen. Ilse durfde ik met een dergelijk verzoek niet lastig vallen, en mijnheer Claudius nog min der ik moest hem steeds rekening en ver antwoording doen, van de manier, waarop ik het geld, van mijn vermogen afgenomen, be steedde. Thans, nu ik menschen en zaken be ter begon te beoordeelen, herinnerde ik mij ook, dat hij het verzamelen van wat ook, zoodra het een hartstocht werd, ten strengste afkeurde ik begreep zijn gezegde, dat zulk een verzamelaar de middelen van het altaar roofde, ten volle en durfde niet hopen, dat hij mijn verzoek zou inwilligen. Doch over datgene wat ik zelve verdiende, had hij niets te zeggen ik behoefde hem niet eens mede te deelen, waaraan ik de verdiende penningen besteedde als een bliksemstraal schoot mij die reddende gedachte door het hoofd Reeds den tweeden dag, nadat het onheil te Dorotheenthal had plaats gevonden, had ik het jonge meisje, welks moeder verdron ken was, voor het raam van eene der ach terkamers zien zitten het mooie, bleeke gezichtje diep voorovergebogen, had zij zoo vlijtig gearbeid, dat het mij onmogelijk ge weest was, ook maar een blik van haar op te vangen. „Wat doet zij daar had ik juffrouw Flied- ner gevraagd. „Zij heeft om werk gevraagd, daar zij meent, dat zij alleen op die wijze hare smart mees ter kan worden. Zij schrijft de namen op de pakjes zaad haar vader was schoolmeester te Dorotheenthal zij schrijft heel mooi." Dat gesprek viel mij in, toen Emma, het kamermeisje, mij op zekeren dag weer een ver schotbriefje ter hand stelde ik bezat geen penning meer en verzocht haar stotterend een paar dagen uitstel. Blijkbaar verbaasd en verlegen verliet zij de kamer, en ik ging 's avonds om zes uur met kloppend hart naar het huis in de „Mauerstrasze". Ik ontdeed mij van mijn mantel in de ka mer van juffrouw Fliedner. „Kindje," sprak de oude dame een beetje verlegen, en trok mijn hoofd tegen haren schouder, „als je nu of dan een tekort hebt in je kas, dan zeg je het mij wel, niet waar Ik schrok Emma had gebabbeld doch juist wilde ik ditmaal niet erkennen hoe ver legen ik was om geld ik schaamde mij ook over mijn vader. Wat hielp het mij ook, of zij mij geld leende het moest toch terugbe taald wordenIk dankte haar vriendelijk en ging met tamelijk vasten tred naar het kantoor voor het eerst na Use's vertrek. Reeds in de gang hoorde ik mijnheer Clau dius heen en weer loopen. Toen ik de deur opendeed, keek hij om en bleef met de han den op den rug staan. Alleen boven zijne schrijftafel brandde een lamp met een groene kap alle andere tafels waren donker het personeel had het kantoor reeds verlaten. Een huivering beving mij die kloeke, slan ké man had daareven met haastigen tred, de eenzame, halfdonkere kamer doorloopen meer dan ooit moest ik aan den tijd denken, toen een verterende smart hem rusteloos den tuin had doorgejaagd. Mijne verschijning in het kantoor scheen zijne verbazing in hooge mate gaande te makenals onwillekeurig stak hij de hand uit naar de lampekap en lichtte die op, zóodat het volle licht op mijne kleine persoonlijkheid viel, die schuchter aan dc deur stond te wachten, 't Was mij te moe de, alsof ik plotseling te pronk was gesteld doch ik raapte al mijn moed bijeen, liep op hem toe en legde met eene tamelijk mislukte, lichte buiging een stuk papier op zijne schrijf tafel vóór hem neer ..Wilt gij zoo goed zijn om uw oordeel te zeggen over dit schrift vroeg ik met neer geslagen oogen. Hij nam het papier in handen. „Flinke letters zij staan daar vast en fier, ik zou haast zeggen geharnast op het papier en missen toch niet eene aantrekkelijke gra- cie," antwoordde hij, en keek mij schelmsch aan. „Men zou meenen dat de schrijver een ijzeren handschoen had aangetrokken om eene teere, kleine hand te bedekken." „Dus zijn ze goed maar ook bruikbaar Dat zou mij genoegen doenzeide ik ge jaagd. „Ah zoo het gaat je nader aan dan ik dacht. Heb je dat zelve geschreven „Ja." „En wat bedoel je met bruikbaar Is het je niet voldoende, dat je plotseling zoo mooi en men kan het aan dit schrift z en zoo vlug eene loopende hand hebt leeren Als bijzondere vermelding: wordt daar bij gezegd, dat de verpakking dient te geschieden in blikken of potten., niet in papier. Krachtens de Landbouw-crisiswet- leving en wel ingevolge de artikelen 23, 27 3e lid, van het Crisis-zuivelbe- ?luit 1935 en de Crisis-zuivelbeschik- 'ring 1935, 4, artikel 11, is het ook aan particulieren verboden meer dan l,5 Kg. per gezin spijsvet voorhanden e hebben, anders dan wanneer verpak .ring is voorzien van merken (bande rolles.) Daardoor wordt het dus onmogelijk een behoorlijke hoeveelheid gesmolten vet in voorraad te houden of rauw GEMEENTE WIERINGEN. schrijven „O, neen, op lange na nietantwoordde ik haastig. „Ik wil zóó kunnen schrijven, dat1 dat men mij werk toevertrouwt." Nu was j het er uitnu ontbrak het mij niet meer aan moed. „Ik weet dat gij ook door vrouwen de namen der bloemen op de pakjes zaad laat schrijven wilt gij het ook met mij probee- ren?Ik zal zooveel mogelijk mijn best doen en mij nauwkeurig houden aan 't geen mij gezegd wordt." Ik keek hem aan, doch ik sloeg de oogen terstond weer neer zijne blauwe oogen waren zoo vol gloed en toch ook weer in een waas van medelijden verho len op mijn gelaat gevestigd het was als spraken zij eene andere taal dan waaraan in den regel die bedaarde man daar vóór mij gewoon was. „Wilt ge voor geld werken vroeg hij niet temin kalm, alsof hij aan niet anders dan aan zaken dacht. „Hebt ge dan vergeten, dat dat voor u niet noodig is Gij hebt geld Zeg mij hoeveel gij hebben wilt en waarvoor." Hij legde zijne hand op de ijzeren kist, die naast hem stond. ..Neen, dat verlang ik nietantwoordde ik driftig. „Laat dat geld maar liggen voor la ter. Mijne lieve grootmoeder heeft gezegd het v/as voldoende om mij voor armoede te vrij waren, en tot armoede ben ik, Goddank, nog niet vervallen Hij trok zijne hand van de geldkist terug ik weet niet hoe het kwam, dat zijn eigen aardige glimlach bij mij de gedachte wekte, dat hij óók al door Emma's babbelen iets had gehoord. Dat stelde mij erg te leur het ver sterkte mij in mijn besluit. Hij keerde zich om en keek tegen het groe ne gordijn op, als wilde hij de weefdraden tellen. Daarop greep hij een klein papieren zakje en hield het mij onder de oogen. In mooie letters stond daar „Rosa Damascena." „Vergeet niet, dat elke naam vierhonderd- maal geschreven moet worden," zeide hij met nadruk. ..Goed, gij zult zien, dat ik het kan 1 Hij zweeg en thans kwam ik helaas tot het DEN OEVER, Naar wij vernemen, zullen de heeren S. A. de Jong en H. Zwart, tijdelijk gedetacheerd bij de Genie' alhier, wederom tewerkgelstleld worden hij den Dienst der Zuiderzee werken met tot standplaats resp. 's-Gravenhage en Lemmer. OUDER-AVOND DEN OEVER Vrijdagavond j.1. werd in het ge- houw van de O. L. School alhier, een Ouderavond gehouden, waarbij als spreker optrad dr. Fransen uit Den Helder. Circa acht uur opende de voorzitter, de heer Jofriet. deze bijeenkomst en heete allen en in het bijzonder den schoolarts, dr. Fransen, van harte welkom. Spr. memoreerde o.m. in zijn openingsrede het feit, dat momenteel vier leerkrachten aan de school werk zaam zijn. Nog eenige bijzonderheden volgden, waarna voorzitter het woord gaf aan den schoolarts. Dr. Fransen besprak verschilleude besmettelijke ziekten roodvonk, diphterie, mazelen, roode hond e.a. en iet met behulp van lichtbeelden de verschillende soorten van uitslag zien,, die voor de ziekte karakteristiek is. Vooral hoe de besmetting overge bracht wordt en hoe lang die zelfs na besef, dat hij al die bezwaren in 't midden had gebracht, om mij niet terstond te moe ten zeggen, dat hij van mijn schrijven geen gebruik kon maken. Niet zonder een krachti- gen aanval van de oude hooghartigheid nam ik mijne proeve van schrijfkunst weg en stak haar in den zak. „Ik voel, dat ik onbescheiden geweest ben en een te hoog denkbeeld had van mijn ei gen werk," zeide ik achter elkander in eenen adem. „Thans nu ik dit mooie sierlijke schrift gezien heb" ik wees naar het zakje „thans ben ik beschaamd Haastig wendde ik mij naar de deur, doch hij stond in 't zelfde oogenblik naast mij. „Ga zoo niet van mij," zeide hij op zijn vriendelijksten toon. „Ik heb dwaas gehan deld Gij geeft mij het eerste bewijs van een ontkiemend vertrouwen, en ik dwarsboom je plannen Doch ik kan niet dulden dat ge u overgeeft aan eene marteling, waartegen ge heel uw wezen in opstand komt. Alles wat hij sprak werd zoo fluisterend, op zoo gedempten toon geuit, als was hij bang dat iedere verheffing van stem een in- nerlijken gloed tot een lichtelaaie vlam kon doen uitslaan, hem tot heftigheid prikkelen. Was er dan een woord gevallen, hetwelk de herinnering aan de trouwelooze vrouw had gewekt Bewogen door een onverklaar baar medelijden met den man, die eens zoo zwaar had moeten lijden, greep ik het eenige middel aan. dat mij restte, het vleiend smee- ken. Ik begon met zooveel drang te spreken, dat ik van mijn eigen woorden schrikte. Iets van blijdschap vloog als een zonnestraal over zijü gezicht. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1