NV. NOOROERBANK. ZITDAG MIODENMEER (Hot! ellen Woensriao van 9'|?-3uor. :ede blad. ZATERDAG 1 APRIL 1939 No. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VDOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Wiersma een voorschot te verstrekken van f 2600 ter verkrijging van een land arbeidersplaatsje. Voorz. vindt de houding van dezen aanvrager buitengewoon sympathiek, omdat hij voor dit doel al ruim lu jaar heeft gespaard. Zijn doel is om van de Gebr. Bergman aan den Grasweg een bouwterrein te koopen van 2oü M2 voor f 70U en daar een woning op te la ten bouwen van f 2a8o, totaal f 5080. Zelf zal hij daarvoor zijn gespaard be drag van 1 480 aanwenuen. Met algem. stemmen goedgekeurd. School en Brandweer onder één dak. Voorstel tot het aanbrengen van wijziging in het plan tot het bouwen van een nieuwe openbare lagere school Het oude plan was als volgt ge raamd totale bouwkosten l öö470.97. Voor de school f 53704.85. Gymlokaal enz. f 11685.29. Woning hoofdonderwij zer f 6486.98. Onderdak brandweer, centrale verwarming, tuinaanleg en schoolplein voor het resteerende be drag. Op het nieuwe plan is zeer belangrijk bezuingd, terwijl de uitvoering zoo mo gelijk nog beter is. De spuit lijdt dan ook geen kou meer. De brandspuit staat altijd zoo goed als buiten, zegt de voorz. Zij is dus lang niet bedrijfsklaar, terwijl zij van den winter hulpeloos bevroren was. Nu is het mogelijk dat we er voor de luchtbescherming een spuit bij krijgen. De moeilijkheid is echter om een vorst- vrij onderdak voor deze dingen te vin den. Nu had B. en W. zich voorgesteld om het dak en den muur der nieuwe school even door te trekken en daar door de verwarmingsbuis te leggen, De heer Dekker merkt op dat is 'n zoodat daar een ideale bergplaats joerswinst van 100 pCt. Hebben we komt voor een groote, moderne spuit, iet meer van die dingen Wordt goedgevonden tot het onder- Voorz. Jammer genoeg niet, anders brengen van de eene spuit in de te bou ras het een mooi spaarpotje. 'wen school en de andere in een nieuw Secr. Keijzer Maar we krijgen niet op te richten gebouw te Kleine Sluis. iEMEENTERAAD A. PAULOWNA. Openbare Vergadering van den Raad er Gemeente Anna Paulowna op Don erdag, 30 Maart 1949, des namiddags e 2uur in het Raadhuis. Voorz. Burgemeester Mijnlief. Secr. de heer Keijzer. Ka opening en notulen volgen mede- eelingen. Voetangels en klemmen bij uitbreiding. Blijkens brief, d.d. 6 Maart j.1., zijn egen het plan van uitbreiding voor de Jeine Sluis met bijbehoorende bebou vingsvoorschriften bedenkingen gere- en is de beslissing omtrent het be- luit tot vaststelling daarvan veraaagu Op een vraag van den heer Klooster- wordt geantwoord dat dit een be- luit van Ged. Staten is en dat het oofdzakelijk betreft de rooilijnen, jeciaal wat nu voor of achter de rooi- jn van de Molenkolk gelegen zal zijn. Goede klanken. Voorz. deelt nog mede dat de werk- Dosheid dit jaar tamelijk gunstiger is Is vorig jaar blijkens een opgemaakt erslag. De Rijkssubsidie is echter ook verlaagd maken met een Dat is lekker doode kip. Voorstel om het laatschappij voor egen den koers van oor een obligatie ten laste dier Mij. De voorz. licht toe dat deze overgaat an de „Algem. Friesche Levensverz." 'elke 'n beleggingsmaatschappij vormt. aandeel van de Gemeentecrediet 200 om te ruilen Deer rente uitgekeerd, want deze is ge- alveerd. Wordt goedgekeurd. Den heer Kloosterman doet het ge noegen, dat op het schoolplan bezui nigd is, terwijl het toch een gebouw wordt, dat de trots der gemeente ge- Een goed onderwijzer ziet men noemd mag worden. Daarop vraagt noode vertrekken. hij, of er schriftelijke toezegging is ont Verzoek van C. K. Hamelink om vangen, dat de R.K. school gebruik ntslag uit zijn betrekking van onder- maakt van dat gym-lokaal. 'ijzer aan de O. L. School 1. I Voorz. De voorz. van het R.K. Voorz. betreurt het dat meester Ha- schoolbestuur gaf toezegging aan den ïelink vertrekt, want hij is een zeer inspecteur. Bovendien is er hier ter oede kracht, welke moeilijk te vervan secretarie een schrijven van het hoofd en zal zijn. Hij is nu benoemd tot on- der school, dat deze kwestie opheldert, erwijzer aan een Bijz. Openb. School I j)e heer Kloosterman vreest, dat het e Den Haag. Daarom stelt hij voor, schoolbestuur op een goeden keer dit an hem het meest eervolle ontslag te besluit herzien zal. ferleenen, met dankzegging voor de J j)e heer Hooijmeijer vindt de kosten ele bewezen diensten. Ivoor dat lokaal verbazend hoog. Instemming van den Raad. ]3e voorz. zou gaarne zien, dat de Dan stelt voorz. voor, om met de be- 'houw niet werd uitgesteld, dat zou een oeming van een ander nog even te een bestendiging beteekenen van een achten, omdat we nu tot een wacht- onhoudbaren toestand, elder vervallen, terwijl er dan waar- pje heer Cornelissen komt op voor chijnlijk een grooter keus zal zijn, wat waarde van het gymnastiek op de oor vervanging van meester Hame- school. Het zou hem erg spijten als dit worden gebruikt en dat de vergunningen wor den vérstrekt met gezond ;CÈgrstand, zooals voorzitter het formuleert. Voorzitter vindt het te dwaas om alles precies volgens de letter der wet uit te voeren. De heer Dekker merkt met betrekking tot art. 26 op, dat voor huizen bulten de be bouwde kom een onderlinge afstand van 100 M. een onmogelijke bepaling is omdat het nu Dractisch uitgesloten is om ergens een huis te bouwen. Verscheidene kleine grondbezit ters worden hierdoor in ernstige mate gedu peerd. We zouden dus allen die willen bou wen dwingen, om naar de bebouwde kom te gaan. Daardoor zouden wij als gemeente ook ge dwongen worden om rioleering aan te leggen- zegt Weth. Keuris. Weth. op 't Veld stelt op grond van zijn vele bezwaren voor om de afstand te r.du- ceeren tot 25 M. aan weerskanten, dat wordt totaal 50 M. Weth. Keuris kan hier ook vast niet over heen stappen (100 M.). In de Wieringermeer is dit wel heel mooi, maar zijns inziens is het niet te doen deze bepaling door te vos- ren. Daardoor drijven we de menschen naar andere gemeenten. Een landweg, waar op regelmatige afspan den woningen met boomen worden geplaatst, is dit wel een aangenamer gezicht dan zoo'n dooie weg met een enkele woning. Voorts vreest hij sterke stijging van de grondprijs in de bebouwde kom. In verband met de veiligheid voor luchtaan vallen acht hij ook het wonen aan een land weg veiliger dan in een dorpskern. De heer Lubbert stelt voor om 30 M. voor onderlinge afstand te handhaven. Voorzitter zegt dat we, als dit wordt aan genomen aan Wieger Bruin zijn ontslag kun nen geven, want dan blijft het uitbreidings plan enkel op papier. Weth. Op 't Veld zou den afstand van 100 op 50 M. willen brengen en niet op 30, daar anders volgens zijn meening het uitbreidings plan te veel in gevaar zal komen. Tens.otte wordt gestemd en besloten met 9 tegen 2 stemmen om de onderlinge afstand op 30 M. te nemen. Hierna rondvraag welke eenige punten van huishoudelijke aard bevatte, waarna sluiting volgde. nk noodzakelijk is. Wordt goedgekeurd. Voor het onderwijs. Voorstel tot het verleenen van 'n oorschot aan de besturen der Bijzon- tere scholen op de vergoeding in art. 101 der lager onderwijswet 1920. Dit bedrag is gelijk aan dat wat uit- etrokken is per leerling voor de Open- >are Lagere School. Voor de Chr. School te Breezand is lat f 1147,38, dat voor de R.K. School e Spoorbuurt f 1981,98 en voor de R.K. School te Breezand f 1745,60. Wordt goedgevonden. Schoolkinderen vervoer. Verzoeken om tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der Lager On- trwijswet 1920 en verlenging van loo- ende tegemoetkomingen. Wordt toegestaan aan de aanvragers 'eeuw, Konijn, Maske en Plagmeijer. Kuiken krijgt Mollen-allures. B. en W. stellen voor de begrooting )39 te wijzigen in verband met de °st, luchtbescherming, welke voor de emeente f 840 zal bedragen. De heer Kuiken meent, dat de be- cherming weinig om 't lijf heeft, en °u de menschen willen aanraden als zoo ver is als 'n mol in den grond te ruipen. Voorz. zegt begint U maar vast Op 'n vraag van den heer Dekker, icht oorz. toe, dat eigenlijk het ge- Mie bedrag f 2200- is. Het Rijk neemt 'reet al het grootste gedeelte op zich dit moet zij ook bijschuiven, want Mers komt de begrooting uit haar Jsnwicht en we zijn toch al afhanke- ft van het Rijk. wordt goedgevonden om de begroo- te wijzigen. Zuinigheid met vlijt B. en W. stellen voor om aan den hr. lokaal er niet kwam. Het voorstel tot de goedgekeurd. KERKDIENST IN DE OPEN LUCHT Liturgische dienst op den Dam te Amsterdam op len Raaschdag Een liturgischen dienst zal op den eersten Paaschdag worden gehouden van 7.30 tot 8.15 des voormiddags en wel op den Dam. Deze diensi is georga niseerd door de gezamenlijke Christe lijke kerken en gemeenschappen te Am sterdam. Er zullen geen sprekers zijn, geen vlaggen of banieren. De beiaar dier, de heer J. Vincent, heeft zijn wel willende medewerking toegezegd, even als het muziekkorps van het Leger des Heils, bestaande uit honderd instru mentalisten, voor de begeleiding van den zang. Na den eersten samenzang zal één minuut zijn gewijd aan stil gebed. De apostolische geloofsbelijdenis zal daarna worden uitgesproken en verder vermeldt de volgorde van den dienst o.a. Gezang 3 vers 1, Psalm 89 vers 7, het „Onze Vader" en ten slotte Ps. 72 vers 11. ALKMAAR HOORN. VERSTREKT LANDBOUW- en HANDELSCREDIETEN. Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. bouw wordt De bouwverordening werpt weer veel stof op. Voorstel tot wijziging van de Bouwverordening dezer gemeente. Gp een vraag van den heer Rezel- man, wordt geantwoord dat voor de Molenkolk de zoogenaamde open be bouwing wordt voorgeschreven. De heer Dekker merkt op, dat een rooilijn van 15 M. vanaf de weg zeei hoog is. Volgens hem is 10 M. genoeg voor de landelijke omgeving. Ook de heeren Lubbert, Dekker, Kui ken en Wethouder Keuris uiten zich in dien zin. Voorz. acht al het geld dat we aan het uitbreidingsplan besteed hebben, weggegooid, als we alles maar toelaten De heer Hooijmeijer zegt er tegen te zijn dat we een uitbreidingsplan krij gen dat geheel vol met verboden voor de bewoners zit. Ook de heer Keuris zegt dat hij een uitbreidingsplan voor wegen en sloo- ten wel heel mooi voor de gemeente acht, maar we moeten de menschen niet aan banden leggen. Hij vindt een afstand van 6 M. van den rand van de sloten zeker ver genoeg, want dat wordt al een rooilijn van 12 M. De heer Lubbert vindt het ook onzin dat men nu aan den Saoomweg niet meer bou wen mag. Daar gaat om het uur iets voorbij en als er iets gebouwd wordt, levendigt het nog iets op. Als we nu voor het andere, de huizen op grootere afstand moeten bouwen, wordt het daar veel leelijker inplaats van mooier, waar het toch om begonnen is. Dit vindt bijval. Besloten werd, de rooilijn voor de bebou wing buiten de kom vast te stellen op 10 M. van den rand van de sloot en 12 M. uit het hart van den weg. Voor de bebouwde kom wordt vastgesteld dat de practlsche toegepaste rooilijnen weer RECHTZAKEN WEGENS MEINEED 3 MAANDEN GEREQUIREERD Dupe van een accountant Op 10 Mei van het vorige jaar stond een landbouwer uit benamen voor de Rechtbank te Alkmaar terecht, ver- uacht van meineea bij de aangifte van successierechten. De rechtbank veroor deelde hem tot 3 maanden gevangenis straf. De verdaente teekende hooger beroep aan en bij de behandeiing vuor het Hof te Amstexdam, eischte de pro cureur-generaal wederom 3 maanden gevangenisstraf. Het Hof echter ver klaarde de dagvaarding nietig, waarop geen veroordeeling kon volgen. De Ofiicier van justitie te Alkmaar bracht een nieuwe dagvaarding uit en verdachte stond op 4 Januari j.1. op nieuw terecht. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf, doch de rechtbank sprak verdachte vrij. De Ofiicier teekende appél aan en Donderdag stond de verdaente weder om terecht voor het Hof te Amsterdam Verdachte zou van een bedrag van f 10.000 en een bedrag aan effecten geen melding hebben gemaakt bij de aangifte voor de successierechten, wel ke aangifte hij onder eede deed. De accountant, oud-wethouder van Schagen, die verleden jaar is veroor deeld wegens het behulpzaam zijn bij het opmaken van een valsche balans, was de financieele raadgever van den verdachte. Verdachte verklaarde, dat de tiendui zend gulden afkomstig waren van een oom van hem. Verd.'s moeder had hem indertijd gezegd, dat zij, na het overlij den van dien oom, het geld „gevonden" had. Op advies van den accountant had verd. de f 10.000 niet opgegeven. Een Rijksaccountant schetste de rol van den accountant, die zich in het vertrouwen van vele families te Scha gen wist in te dringen naar de over tuiging van desk. heeft verd. gehan deld onder den invloed van dien ac countant. De procureur-generaal. mr. J. Ver steeg, ging in zijn requisitioir de fei ten na. De tienduizend gulden zijn door verdachte „veilig" gesteld. Verd. wist, naar de overtuiging van het O.M., wel degelijk, dat hij na het overlijden van den oom een onjuiste aangifte had ge daan, welke hij onder eede bevestigde. Spr. eischte wegens meineed een gevangenisstraf van 3 maanden, daar bij rekening houdende met de omstan digheden waaronder verd. tot het mis drijf is gekomen. De verdediger, mr. dr. J. A. E. Buis kool, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij tot vrijspraak concludeerde Uitspraak 13 April. MARKTBERICHTEN. DE KAASMARKT. Alkmaar, 31 Maart 1939. Op de heden ge houden kaasmarkt waren in totaal 29 stap:ls wegende 68000 kg,'kleine fabriekskaas met rijksmerk aangevoerd. De prijs was f 18 en de handel matig. De Graanmarkt. Alkmaar, 31 Maart 1939. Op de heden ge houden markt waren prijs en soort als volgt 8 H.L. Voertarwe f 6.85 52 Hl. Gerst f 8— 8.15 idem chev. f 8.20—8.40 181 H.L. Haver f 6.757,45 73 h.L. boonen, w.o. paarde f 9.50, bruine f 10—39, citroen f 18—28, dui ven f 13, witte f 29 en tuinboonen f8; 5 H L. Mosterdzaad 1 H.L. Karwijzaad f 34 48 H.L. Erwten, w.o.kleine groene f 7.50—11.50 groote groene f 17, grauwe f 2043 en vale erwten f 1522.50. Alles per 100 kg. Handel matig. DE VEEMARKT Leeuwarden, 31 Maart 1939. (Veemarkt). Stieren85 Enter f 65170 en 78 Twenter f 170—345 492 Vette koeien f 120—265 38— 67 cent per kg 1240 Melk- en kalfkoeien f 115—270 75 Pinken f 50—160 16 Vette kalveren f 1855 1459 Nuchtere kalveren f 3 7 556 schapen f 1026 112 Weide scha pen f 918 330 Vette varkens f 45150. 39— 49 cent per kg 35 Magere varkens 2245 ct. per kg 136 kleine biggen f 10—18 17 Bok ken en geiten en 42 paarden, prijzen niet ge noteerd. Totaal aanvoer 4673 stuks. De Veemarkt. SCHAGEN, 30 Maart 1939. Op de ge houden veemarkt waren prijzen en aanvoer als volgt 13 Magere Gelde- koeien f 140 a 160 5 Vette koeien f 160 a 200 8 Vaarzen f 150 a 170 32 Kalfkoeien f 230 a 260 6 Pinken f 90 a 125 426 Nuchtere kalveren f 4 a 14 30 Vette schapen f 22 a 38 211 Overhouders f 10 a 19 15 Mag. var kens f 22 a 30. Handel vlug. ï»e« personen, waaronder de heeren Guilonard en Ir. Baumhauer kwamen om het leven bij de catastrophe van den «Strateliner", die nabij Adler in Amerika verongelukte. Het wrak van het toestel

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3