30e JAARGANG DINSDAG 4 APRIL 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 40 DE BAND DES BLOEDS. WIERINGER COURANT ADVERTENTIêN Van 1 6 regela Iedere regel meer C 0.60 f 0.10 DITOEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen Telef. Intercomm. No. 19. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. drenkelingen redden uit te water glraakxe auto S Voorlichting van Ned. Bond tot 't redden van drenkelingen De hoofdconsul der propaganda van den Nederlandschen Bond tot het Red den van Drenkelingen, de heer A. J. Meijerink, schrijtt In bijna alle berichten omtrent liet ongeval treft men de passage aan „bestuurder verdronk, aaar de portie ren onwrikbaar vastzaten." Hulde en dank brengend aan de ve len, die, door onmiddellijk te water gaan, getracht hebben aan de ongeluk kigen hulp en bijstand te verleenen, wil in toch gaarne er op wijzen, dat al vorens een deur onder water geopend kan worden, de zoogenaamde „even wichtstoestand" moet zijn ingetreden, d.wz., dat de druk van de luchtkolom boven het watervlak binnen in d.e au to, gelijk is aan den druk van het wa ter buiten de portieren. Wachten de inzittenden of de redders dit moment niet af, (waarneembaar voor den opge slotene door het eindigen van het ge raas), dan js openen der deuren vrij wel onmogelijk. Tal van gevallen met auto's te water in de practijk (en ook bij onze welge slaagde proeven in de diepe Fordhaven te Amsterdam) hebben de waarheid van het boven medegedeelde duidelijk bewezen. De evenwichtstoestand treedt gewoon lijk, afhankelijk van den toestand der verongelukte auto, pas na drie of vier minuten op. Slaagt men dus bij de eerste pogin gen niet om de deur te openen, men herhale de pogingen gedurende eenige minuten lang. Duikers elkaar af wisse len, of telkens boven komen om adem te halen. De inzittende moet bedenken, dat hij minutenlang kan leven onder water, door te gaan staan in de ondergedom pelde auto en adem te scheppen uit luchtkolom onder het gesloten dak, bij schuinstand in het achterbovenste deel van den wagen. Proeven hebben bewezen, dat onze brigadeïeden in tal van gevallen in het openbaar opzette lijk verbleven in eën auto onder wa ter en daarin konden toeven van 5 tot 7 minuten lang. Niettegenstaande het boven meege deelde zijn er enkele gevallen aan te wijzen, dat de, portieren „onwrikbaar vast zaten" en dan wijs ik op het vol gende de portierdeur kan vast blijven zitten, niet te openen zijn, als de auto ver in de modder wegzinkt waar ik sedert 5 jaren, ongeveer alle gevallen van auto's te water onderzoek en bestu deer, is. me slechts één dergelijk geval bekend, van de honderden auto's, wel ke in die jaren te water zijn geraakt. De Nederlandsche Bond tot het Red den van Drenkelingen behandelt de materie het redden van drenkelingen uit te water gereden auto's sedert meer dan vijl jaar. Hij licht het pu bliek o.a. voor door verspreiding van een brochure Het redden van drenke lingen uit auto's (verkrijgbaar ad 10 cent, werklooze chauifeurs kosteloos) en door het houden van voorlich- tings-avonden met lichtbeelden. Er zijn deuren, die geopend worden door een handle te verschuiven, door een kruk naar beneden te duwen, naar boven te heffen, naar voren en dan naar beneden te duwen, naar achteren en naar hui ten, door een horizontalen trek aan de kruk, enz'. Duwt of trekt men in de verkeerde richting, dan blij ven de deuren onwrikbaar vast en dicht. Men probeere dus in meer rich tingen. Voorts, kunnen redders" meenen, dat de portieren onwrikbaar vastzitten, doordat de sluitingswijzen bij vele au to's verschillen. De Nederlandsche Bond tot het Red den van Drenkelingen heeft reeds ge wezen op verschillende sluitingswijzen De overheid alleen kan hier regelend optreden. De eenheid van sluiting be staat bij het geheele spoorwezen in Nederland, bij auto's helaas niet. Het vraagstuk van de eenheid van sluiting ook bij auto's eischt een oplossing. FEUILLETON. 38 Wat had ik gezegd dat hij ineenkromp en mij als versteend aankeek De deur ging open en juffrouw Fliedner kwam met den dokter, die gehaald was, bin nen. Een oogenblik later verscheen ook mijn vader. Hij was in 't eerst zeer ongerust over het ongeluk, mij overkomen dóch de genees heer verklaarde dat er niet de minste reden tot ongerustheid bestond. Een mijner lokken viel onder de schaar daarop werd een klein verband aangelegd ik mocht niet meer in de avondlucht naar huis. Voor het eerst sliep ik, onder de hoede van juffrouw Fliedner, in het koopmanshuis in mijne droomen ik had een weinig koorts zag ik eene kleine gedaante zij droeg een sluier op het voor hoofd evenals de huisvrouwen der heeren Claudius en liep de holle gangen door, de breede steenen trappen af doch hare voeten raakten de koude tegels niet aan alle bloe men uit den tuin waren daarover uitgespreid, en die kleine gedaante ik wist het zeker, en die zekerheid maakte mij zoo onbeschrij felijk zalig was ik ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Den volgenden morgen, toen een bleeke, kille zonnestraal op mijn bed viel, was het zalige droombeeld verdwenen. Ik schaamde mij en wist toch eigenlijk niet waarom Juffrouw Fliedner verzette zich met alle kracht, doch het hielp niets ik sprong mijn bed uit, kleedde mij zoo haastig moge lijk met bevende handen aan en spoedde mij naar Carolina's-lust ik ontvluchtte het huis in de MauerstraszeDoch den scherpen blik, dien ik op eens niet meer zien kon zon- bijna 14000 gandidaten voor het middenstands-examen Het derde Middenstands-examen staat thans voor de deur. Voor de derde maal zal den Middenstand de gelegen heid worden geboden te toonen, wat zij op cursussen, uit boeken of in de practijk zich eigen hebben gemaakt aan kennis, welke hun bij de bedrijfs voering van eigen of andermans zaken ten goede zal komen. Het is een verheugend teeken, dat de Middenstand de behoefte aan een commercieele vorming heeft ingezien. Voor dit derde examen hebben zich bijna 14000 candidaten aangemeld. Ve len van hen zullen hun werken en zwoegen met het behalen van het di ploma bekroond zien. Dat de omstan digheden, waaronder de vei eischte ken nis is verworven, niet altijd even ge makkelijk zijn geweest, is bekend. Er zijn namelijk onder de deelnemers ve len, die voor het volgen der lessen na volbrachte dagtaak ettelijke kilome ters per fiets moesten afleggen om den cursus te volgen, wellicht zijn er onder hen, die kostwinnaar zijn of die in hun huiselijk leven met ziekte of andere zorgen te kampen hebben ge had, maar niettemin toch hun studie hebben volbracht. I Als bewijs van zijn groote belang stelling voor de ontwikkeling van den Middenstand heeft de Minister van Economische Zaken besloten een zilve ren medaille uit te loven aan hem of haar, die het beste examen heeft afge legd. Waar het bij een zoo groot aantal deelnemers mogelijk zal zijn, dat meer dere geslaagden dezelfde hooge cijfers behalen, zal deze medaille bij gelijk heid van cijfers worden toegekend aan dengene die onder de moeilijkste om standigheden, zulks ter beoordeeling van bovengenoemden bewindsman, heeft gestudeerd. samenvoeging van gemeenten Krimpen aan de Lek en Krim pen aan den IJssel. In Juni van het vorige jaar besloot de gemeenteraad van Krimpen aan den IJssel zich tot den Minister van Binnen landsche Zaken te wenden met 't ver zoek, over te gaan tot samenvoeging van de gemeenten Krimpen aan den IJssel en Krimpen aan de Lek. Te Krimpen aan de Lek beschouwde men deze samenvoeging echter veeleer als een annexatie door Krimpen aan den IJssel en er ontstond dan ook on der een deel der burgerij fel verzet te gen deze plannen, waarmede ook de meerderheid van den gemeenteraad niet accoord ging. Inmiddels hebben echter Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de zaak in onderzoek en hebben de beide gemeentebesturen opdracht gekregen, maatregelen te treffen voor het uit schrijven van verkiezingen voor het kiezen van den voor deze procedure voorgeschreven dubbelen raad, die vóór 1 Juli a.s. rapport moet uitbren gen. In verband hiermede heeft de bur gemeester van Krimpen aan de Lek den gemeenteraad Zaterdagmiddag in spoedvergadering bijeengeroepen. gebed en kruis in de raadszaal In de Vrijdagavond gehouden verga dering van den Raad van Voorhout kwam een voorstel van B. en W. aan de orde, waarin zij voorstelden als ui ting van moreele herbewapening te besluiten het gebed, uit te spreken bij den aanvang der raadszittingen, „te wijzigen in dien zin, dat daarin tot uit drukking wordt gebracht ons. aller ge meenschappelijke afhankelijkheid van Christus" en voorts een houten kruis in de zittingszaal van den raad aan te brengen op een wijze, welke niet strijdt met de belijdenis der onderscheidene christelijke groepen der gemeente. Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 1 stem. Vóór stemden 8 leden der R.K.S.P., tegen een lid van de S.D.A.P. De leden Spierenburg (C.H.) en Colijn (A.R.) stemden vóór het eerste onderdeel van het voorstel en onthiel den zich van stemming ten aanzien van het tweede onderdeel. der te trillen, kon ik toch niet ontgaan, en o wonder mijnheer Claudius, die tot nu toe aan mijne terughoudendheid, 'n ernstig voor hoofd en een onverschillig gedrag had tegen overgesteld, week geen haarbreed meer af van het standpunt, waarop hij zich dien avond geplaatst hadHij had mij eenmaal be schermend in de armen opgevangen, en thans was het, alsof datzelfde, onzichtbaar, telkens weer plaats vond, tot in alle eeuwigheid. Mij ne schuwe vlucht als ik hem zag, mijne im mer neergeslagen oogen als hij met mij sprak, mijn zwijgen in zijne nabijheid het bleef alles zonder invloed hij sprak voortdurend tot mij op den warmen toon, dien hij nu een maal had aangeslagen, en in zijn helder voor hoofd was geen enkele rimpel. Hij hield mij met ijzeren hand vast, zonder mij aan te ra ken, en zijne verklaring, dat hij mij zou we ten te beschermen, maakte hij in elk opzicht waar. Hij was schier meer op de sterrenwacht dan in zijn kantoor theeavondjes waren er niet meer in het huis daarentegen nam mijnheer Claudius vaak plaats aan onze klei ne theetafel in de bibliotheek en terwijl de winterstorm buiten om den hoek bulderde en de neergelaten groote dikke gordijnen deed heen en weer gaan in de kamer, gaf mijn vader voor zijn klein gezelschap aan de thee tafel een van zijn wereldberoemde colleges. In diep nadenken verzonken luisterde mijn heer Claudius slechts nu en dan maakte hij eene opmerking dan hoorde de geleerde met aandacht toe, want het was nieuw en oorspronkelijk wat hij hoorde en kwam voort uit een schat van wetenschap, dien hij bij „den man met de koopmansziel" allerminst vermoed had. Onze overeenkomst ten opzichte van mijn schriftelijken arbeid voor de firma was mede ten uitvoer gelegd. Ik kreeg mijn werk uit handen van juffrouw Fliedner en bezorgde het haar ook weer ik stond verbaasd dat men met schrijven zoo buitensporig veel geld kon verdienen, want geldzorgen had ik niet meer en daarenboven hield ik nog altijd iets over ter mijner beschikking. Welk eene verandering Ik voelde mij ge ketend aan eene andere ziel, met onverbreek bare banden aan een ander verbonden, en toch benijdde ik den vogel niet meer, die vrij over mijn heide mocht rondfladderen ik had het van blijdschap wel willen uitschreeu wen omdat ik gevangen was, en het aan de vier windstreken willen vertellen, ja ik had gaarne mijn hoofd aan de boomen zéér willen stooten om nog eenmaal het zalige gevoel te willen hebben, dat die andere ziel om mij leed. Om den wille van dien eene vergat ik mij zelve en de geheele wereld en ook het feit dat ik twee zonden op het geweten had ik had gelogen en ik droeg kennis zonder daarvan te gewagen van een geheim, dat hem van zoo nabij betrof. Hoe viel ik dan uit mijnen ze venden hemel, als Charlotte's stem mijn oor bereikte, of als hare forsche persoonlijkheid mij onder de oogen kwam Trouwens, zij hield zich thans op een afstand. Den volgen den morgen na dien stormachtigen avond was zij in mijne kamer gekomen. „Ik zal je niet met mijn vingertoppen, je niet eens met den adem mijns monds aanraken had zij mij op den drempel vol bitterheid toegeroepen. Vergeef mij het leed, dat ik je berokkend heb Ik was op haar toegesprongen en had geroerd hare hand gegrepen. „Heb je gezien, hoe ik onzen tiran gisteren het vuur aan de schenen heb gelegd Hij is verloren Ik loop met gesloten lippen, terwijl ik het kloppen van mijn hart onder druk, in het koopmanshuis rond elke beet, dien ik in den mond steek, wordt mij vergald door mijn verkropten toorn, door den storm daarbinnen doch ik verdraag alles ik moet waken over mijnen kostbaren schat in de schrijftafelik mag niet gaan eer Dagobert komt!o, welk een gejuich zal uit mijn ziel opgaan, als ik eindelijk de deur van deze nering voor altijd achter mij hoor dichtvallen en mijn voet mag zetten op den grond van mijne ouderlijke woning Bij dezen hartstochtelijke uitroep had ik bedeesd hare hand laten vallen en had mij van haar afgewend. Sedert dat oogenblik ont moetten wij elkander zelden alleen slechts wanneer ik in een hafrijtuig van de prinses terugkeerde, kwam zij op de plaats en verge zelde mij door den tuin dan moest ik haar wet en werkelijkheid „Helaas, de wereld is vol van ver warring en er is geen einde aan", aldus Lao Tse, de Chineesche wijsgeer, 2500 jaar geleden. En de wereld is sindsdien niets veranderd. Er is zelfs zooveel verwarring, dat het niet goed function neeren van een maatregel als de nieu we Pachtwet nauwelijks de aandacht trekt. Maar die Pachtwet is van groote beteekenis voor het dagelijksche le ven van duizenden landgenooten. Toen de wet op 1 November van het vorige jaar in werking trad, hebben wij de aandacht gevestigd op het groo te ge,vaar van misbruiken, omdat de landhonger niet in wettelijke voorschrif ten te betoomen is. De ervaringen met de nieuwe wet hebben tot nu toe de ze verwachting bevestigd. De voorzit ter van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren heeft daarover onlangs in een vergadering_te Zwolle enkele mededeelingen gedaan. Hij zei- de, dat in de Betuwe precies het omge keerde is bereikt van wat de bedoeling der Pachtwet. Zoo heeft bijv. het toe staan van verpachtingen voor den tijd van één jaar ten gevolge gehad, dat akkers, die tot nu toe van jaar op jaar onderhands werden verhuurd, thans op de publieke verpachtingen worden gebracht. De concurrentie van de boe ren leidt daarbij tot pachtprijzen, die ver boven de werkelijke pachtwaarde uitgaan. De pachten voor deze Betuw- sche landerijen zijn dan ook dit jaar met 25 tot 30 procent gestegen. Bedrij ven zijn uiteen gerukt, doordat thans akkers, die 30 tot 40 jaren bij éénzelfde bedrijf hadden behoord, van pachters zijn veranderd. In Zeeland, zoo deelde de voorzitter mede, gebeurt het, dat een sleutelgeld wordt geëischt. Volgens de wet maakt een dergelijke conditie NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. alles mededeelen en verhalenKort na haar bezoek in het huis van mijnheer Clau dius was hare hoogheid door een zwaar ze nuwlijden aangetast en had K. moeten verla ten, ter wille van een kuur, die onverwijld noodig werd geoordeeld. Tijdens hare afwe- I zigheid was ik natuurlijk niet aan het hof J geweestdoch nu moest ik elke week twee maal verschijnen 't waren de eenige oo- genblikken, waarop mijnheer Claudius met een zwart gezicht rondliep, j Zóó, onder geluk en zielsbenauwenden angst, onder innerlijken strijd en toch óók aan den anderen kant zalige rust, waren week aan week voorbijgegaan, en thans waren de laat ste dagen van Januari aanstaande en daar mede de komst van DagobertEen doode- lijke schrik overviel mij, toen ik vernam, dat de luitenant met pak en zak was thuisgeko-i men toen het zoo nabij was, nam het ge vreesde oogenblik voor mij reusachtige afme tingen aan ik sloot de oogen om het niet te zien, en toch moest ik mij zelve bekennen, dat eene beslissing, hoe pijnlijk ook, verre de voor keur verdiende boven het dobberen tusschen hopen en vreezen. Hoe de beslissing ook uit viel, ik werd bevrijd van mijne onzalige me deplichtigheid, ik zou mogen spreken en vol berouw mijne lichtzinnigheid bekennen. 't Waren moeilijke dagen voor mij, want nog eene andere zorg drukte mij op de ziel mijn vader kwam mij plotseling ontzettend veranderd voor. Geheel zijn doen en laten herinnerde mij aan den tijd, toen de aankoop van de penningen aan de orde was hij at niet en 's nachts hoorde ik hem rusteloos op zijn kamer heen en weer loopen. Een menig te brieven, méér dan anders, stroomde hem toe van alle kanten, en telkens als hij er weer een openbrak, nam de koortsige gloed op zijn gelaat toe. Hij deed niets dan schrijven toch werkte hij niet aan het handschrift, waarin hij verslag gaf van de vondst op Carollna's- lust het lag onaangeroerd op zijn tafel Met inspanning luisterde ik naar de woorden, die hij fluisterend in zich zeiven sprak, terwijl hij vaak de kamer op en neer liep doch ik kon geen woord verstaan, en ik durfde hem niets vragen om hem niet prikkelbaar te' het pachtcontract waardeloos, maar men omzeilt de wet door den pachter een deel van den inboedel te laten overnemen tegen een veel te hoogen prijs. Tegenover dergelijke practijken staat de wet machteloos. Lao Tse ver klaarde, dat „het regeeren van een groot rijk is als het bakken van een klein vischje." Maar dat geldt blijk baar alleen voor een ouden Chineesche wijze. Op onze Europeesche bemoei ingen met den welstand der menschen is maar al te vaak een andere uit spraak van Lao Tse van toepassing „Die werkt om het Rijk te hervormen, ik zie, dat hij niet slaagt." (H. Post) BUITENLANSCH NIEUWS. moderne robinson crusoe's De Grieksche admiraliteit is tot de ontdekking gekomen, dat er in de Aegoische Zee nog een 400 eilandjes bestaan, die op de kaart niet voorko men. Deze worden voor het meeren- deel bewoond door zonderlingen, die de „zegeningen der beschaving" om de een of andere reden wenschten te ontvluchten. Re<eds sedert 20 jaar woont op de Dalmatische rotskust van het eiland Brau een Duitscher, die, na schipbreuk te hebben geleden, weiger de het eenzame oord te verlaten. Hij bouwde zich daar een hut en legde er zelfs een groetentuin aan, terwijl hij tevens door vischvangst in zijn onder houd trachtte te voorzien. Twee maal per jaar roeit hij naar het vasteland, teneinde -een deel van zijn voorraad tegen kleeren in te ruilen. Op een an- ler eenzaam eiland, Itos, woont een Franscbman, die gedurende den oor log deserteerde, eerst in Italië woon de, maar later naar Itos moest vluch ten. Als naaste buur woont op het ei landje een andere Franschman, leven de van den verkoop van zijn schilde rijen. Een Deen heeft zich op een ei landje in de buurt va Dubrovnik terug getrokken, omdat zijn vrouw hem thuis het leven zuur maakte. DE DUITSCH—POOLSCHE SPANNING. ELKE NIEUWE „VERRASSING" IS RISKANT. De Londensche bladen publiceeren verschil lende geruchten, die in omloop zijn omtrent de spanning tusschen Duitschland en Polen. Steeds veelvuldiger worden de berichten om trent Duitsche troepenconcentraties aan de Poolsche grens. Het is bekend, dat Duitschland sedert zijn coup in Tjecho-Slowakije een groot deel van zijn strijdkrachten in de nabijheid van de zuidwestelijke grenzen van Polen heeft sa mengetrokken. De Polen houden eveneens hun in de frontlinie gelegen stellingen bezet. Men had in officieele kringen te Londen ech ter geen bevestiging van de geruchten, vol gens welke de Duitsche troepenconcentraties plotseling krachtig versterkt zouden zijn. Het officiëele Duitschland neemt een af maken. Nooit vergeet ik de uren, toen zijne inner lijke onrust, met geweld bedwongen, eindelijk tot uitbarsting kwam Het was op een van die droeve, donkere namiddagen, zooals de winter er velen heeft, die als lood op de aarde en de zielen der menschen drukken. Mijn vader was na het eten naar zijne kamer te ruggekeerd en had de couranten, die juist v/aren gekomen, medegenomen. Reeds na en kele oogenblikken hoorde ik hem van zijn stoel opspringen hij sloeg de deur met ge weld dicht en ijlde naar boven, naar de bibli otheek. Met kloppend hart volgde ik hem. ..Vader riep ik vleiend en hield hem bij den arm toen hij, zonder mij te bemerken, mij voorbij liep. Ik zag er zeker zeer verschrikt uitwant hij woelde met beide handen door de haren en deed blijkbaar zijn best om kalm te schij nen. „Het is niets, Noortje", sprak hij haastig. „Ga maar weer naar beneden, mijn kind De menschen liegen Zij gunnen je vader zijn beroemdheid niet zij weten dat zij hem den doodelijken steek toebrengen, als zij aan het gezag van zijne woorden gaan twij felen En nu loopen zij te hoop, en ieder heeft een steen in de handJa, steenigt hem, steenigt hem Hij heeft reeds al te lang licht verspreid Hij zweeg plotseling en keek over mijn hoofd heen naar de deur. Eene dame was zonder gedruisch de bibliotheek binnen gekomen, eene statige verschijning in een zwart flu- weelen mantel en een breeden hermelijnen kraag om. Zij sloeg eene witte voile terug hemel, welk eene schoonheid Ik moest aan de schoone slaapster denken oogen, zwart als ebbenhout, een blank voorhoofd, en op hare wangen lag een zachte rozengloed. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN De Polderbode. Wierlngermeerbode. Wieringer Courant. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1