NI N 0 0 8 DERSANK. ZITDAG MIDDENMEER (Hotel Smit) TWEEDE BLAD. ZATERDAG 22 APRIL 1939 No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN T"Tegenwoordig^3 JOH. LAUWERS, MEISJESMARKT 91-311. WIERiNGER COURANT BUITENLANSCH NIEUWS. SLOWAKIJE. ANTISEMIETISCHE EXCESSEN TE BRATISLAWA. De verj aardig van Hitier is het sein geweest tot anti-semietische uitspattingen in geheel Slowakije. Te Bratislawa waren in den nacht opschrif ten aangebracht als „leve Hitier", „weg met de Joden". Op de muren der synagoge was geschreven „Wij zijn Joden en wij zijn toch nog hier Na het invallen der duisternis reden man schappen der Hlinka-garde in van Joden op- geëlschte automobielen langs de koffiehuizen. Zij sommeerden de Joden deze inrichtingen direct te verlaten. Onder het voorwendsel, dat deze bevelen niet direct werden opgevolgd, werden verscheidene Joden door leden der Hlinkagarde afgeranseld. Velen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Te Trnava hebben leden der Hlinkagarde goed gekleede Joodsche dames gedwongen de auto's schoon te maken, welke haar vroeger toebehoorden. Te Piestany werden twee oude Joden gedwongen een bord te dragen, waarop een caricatuur stond, met als bijschrift „schimmel woekert in Slowakije, Sano Mach zal het land reinigen." De oude mannen wer den vervolgens op een plein aan de bespot ting van voorbijgangers blootgesteld. BETERE VOORUITZICHTEN VOOR OOSTZEE-VRACHTEN. Houtprijzen gestegen. Kolenvervoer van Dantzig naar Leningrad. De houtprijzen zijn de laatste dagen opge- loopen, voor sommige afmetingen wordt een niet meer Hef moderne montuur is veel praktischer Bovendien staat een modern montuur oneindig veel beschaafder en pret tiger. Wij hebben een zeer groote collectie der fijnste buitenlandsche mon turen en glazen OPTICIEN. Ziekenfondsleverancier, PAYGLOP 3, ALKMAAR. (uit een aruivei van iiuic uyuniai in ;,La Revue Keige" Brussel, lo r en. '3yy Kan men zien voorstellen, dat ergens in centraal Europa, ïp eenige Km. ai- stand van de Oriënt Expres-lijn, nog üe middel-eeuwsche gewoonte bestaai van de jongemeisjesmarkt Y ötap mei mij uit den oriënt Expres, ne.*.» piaats in een boerenwagen, getroKKen auor ossen ol kleine paarden. Wij rijden door bosschen, die nog vrijwel onbetre den zijn, eike'nbosschen, sparrebos- schen, welker diepe valleien zicb ver liezen in een blauwen nevel. Kr zijn weiden, omsloten door boomen, kleine, zuivere meren, zilverig oi groenig door mos. De muziek van een groot orkest bege leidt ons den geheelen weg het is het lied der talrijke vogels, die deze woud gewelven bevolken. Ken zon, die moe schijnt van den dageraad af, klimt langzaam boven onze hoofden. Soms moeten we den wagen verlaten en te voet gaan over een nauwelijks gebaand pad. Het zweet op onze voor hoofden voelen we niet de lucht is zoo zuiver dat we geen vermoeidheid waarnemen langzamerhand komen wij op den zijkant van den berg. En tenslotte bereiken we het Gainaplateau We zijn nu op bijna 2000 M. hoogte. Sporen valn menschen vindt men hier niet. Toch zijn ze er in deze eeuwige stilte verbergen zich hutten, holen bij na. De menschen, die ze bewonen, vor men een vreemd en zwijgzaam her dersvolk zij hebben een lange welge vormde gestalte de lange haren krul len in den hals hun kleeren zijn even rustiek als hun woningen in den zomer dragen ze een soort tuniek, dié tot op de knieën reikt, om de heu verhooging van 25./- tot 30/- per standaard gemeld uit de exportlanden. Hierdoor ontstaat ook nog eenige hoop, dat de houtvrachten uit de Oostzee, die zeer sterk zijn gedaald, wat zullen oploopen. Nu de positie van de La Plata-vrachtenmarkt is verbeterd, hoopt ook de Oostzee haar deel mee tekrijgen. De ko lenvrachten van Engeland naar de Baltische landen zijn iets gestegen. De politieke constellatie zich uitende in toenadering van Rusland tot Polen, leidt dit jaar tot het vervoer van een millioen ton kolen, hoofdzakelijk over Dantzig, voor een deel over Gdynia, naar Rusland. Maandelijks zullen 150.000 ton verscheept worden. In ruil zullen uit Moermansk 200.000 ton apathiet naar Gdynia worden vervoerd, evenals 20.000 ton katoen. Een deel dezer transporten wordt misschien vervoerd over Leningrad. De Oostzeevaart krijgt er derhalve een nieuw traject bij, dat aan den omvang der bedrijvigheid ten goede komt. GUNSTIGE INDRUK TE ROME VAN MUSSOLiNIS REDE Men noemt haar een belangrijke bijdrage tot ontspanning in de politieke situatie. De kleine toespraak - een rede mag men het eigenlijk niet noemen - welke Mussolini Donderdag in het Kapitolijn sche Paleis heeft gehouden naar aan leiding van het rapport, dat hem over de werkzaamheden ter voorbereiding van de wereldtentoonstelling te Rome in 1942 is uitgebracht, heeit oen buiten gewoon gunstigen indruk gemaakt en dat niet alleen in Italiaansclie kringen, doch ook en vooral onder de buitenian ders. Men beschouwt haar als een be langrijke bedrage tot een zekere ont spanning in den politie ken toestand. Gayda komt thans de woorden van don Duce verduidelijken. Hij wijst er nog eons op, dat een land goen groo te uitgaven gaat maken voor een we reldtentoonstelling, wanneer het van plan is een oorlog te ontketenen, waar van niemand het einde kan voorzien. Hij schrijft Italië wenscht alleen maar de mogelijkheid te kunnen arbei den en het vraagt daarvoor de midde len. Het Wil niet anders dan den vrede. Het vraagt, dat de internationale rechtvaardigheid, die alleen en uitslui tend een garantie van den vrede kan zijn, verwezenlijkt worde. Dat het zoo is, leest men verder hij Gyada, ver geten de groote democratieën op de meest verbijsterende wijze. Die ver trouwen niet in de rechtvaardigheid als garantie voor den vrede, doch in 'n o zoo broos systeem, dat men een soort dwangbuis kan noemen, waar mede zij denken de arme niet-bezitters te kunnen verstikken of althans in be dwang te kunnen houden. Het geheele artikel wordt, evenals de rede van Musssolini zelf, beschouwd als een nieuw beroep op Frankrijk een aanbod aan Italië te doen. De uitstekende indruk wordt helaas ten deele teniet gedaan door het be richt, dat het groote overwinnings- defilé in Madrid opnieuw zou worden uitgesteld'. ADVERTEERT IN DIT BLAD DUITSCH PASSAGIERSVLIEGTUIG IN BELGIE TOT LANDING GEDWONGEN Het vloog boven verboden zone Sedert enkele maanden is het voor buitenlandsche vliegtuigen verboden boven bepaalde gebieden van België te vliegen, o.a. boven de omgeving van Luik en Esneux. De Belgische mi litaire vliegers hebben opdracht, elk toestel, dat boven deze gebieden wordt aangetroffen, naar het vliegveld van Evere op te 'brengen. Donderdagmorgen bemerkten drie .militaire piloten van de basis Bier set, dat een Duitsch vliegtuig van den dienst Parijs-Keulen boven Es neux vloog, op ongeveer 600 M. hoog te. De Belgische jachtvliegtuigen be vonden zich spoedig nabij het Duit sche toestel. Kapitein Guisgand zond een groene vuurpijl uit, wat beteeken- de, dat het vliegtuig op het dichstbij- zijnde vliegveld moest landen. De Duitsche piloot aarzelde en vroeg in structies te Keulen. Het radio-tele gram werd opgevangen op het vlieg- vell Evere, waar men den Duitschen j piloot bevel gaf te Brussel te landen. Niettemin wilde hij doorvliegen. De Belgische toestellen bewogen zich toen zeer dicht naast het passagiers vliegtuig, op een afstand van enkele meters. Het Duitsche vliegtuig was letterlijk de gevangene der Belgen en ten slotte verplicht, rechtsomkeert te maken. Het landde te Evere, begeleid door de drie jachtvliegtuigen. Er waren 12 Duitsche passagiers aan boord benevens een Fransche journa list. Het toestel en de passagiers wer den onderzocht men vond fotot-toe- stellen, noch verdachte documenten. Procesverbaal werd tegen den pi loot opgemaakt, hetwelk naar Berlijn is doorgezonden. Het vliegtuig kon om 12 uur naar Keulen vertrekken. De Fransche journalist bleef te Brussel. In een interview zeide deze, dat het alles behalve prettig is, in de wolken aangehouden en opgebracht te wor den. Toen de Duitsche piloot weigerde het ontvangen bevel uit te voeren, vreesde hij,,, dat de Belgen, die voor het toestel allerlei duikelingen maak ten, geweld zouden gebruiken, want ze beschikten over mitrailleurs. De journalist toonde voor het) raampje zijn Fransch paspoort, opdat de Bel gen zich inschikkelijk zouden betoo- nen de jachtvliegers bewaakten na melijk ook den binnenkant van het toestel. Aan boord ontstond een begin van paniek de eenige vrouwelijke passsagier begon te huilen. De journalist zeide nog, dat het on derzoek te Evere tamelijk lang duur de, omdat de zakken der Duitsche pas sagiers gevuld waren met brood, var- .kensvletesch, sinaasappeen enz. edn voldoende hoeveelheid om een tal rijke familie gedurende minstens acht dagen te voeden. Gemeld wordt, dat het Duitsche vliegtuig sedert verschillende dagen ven den normalen vliegweg afweek en wel in de richting der versterkte zo ne. Om hieraan een einde te maken, pen met een leeren gordel bijeengehou den zij dragen hooge laiarzen en om de schouders schapenvellen. Hoe warm het ook zij, van deze kleeding scheiden zij niet die beschermt hen, naar zij vinlen, zoowel tegen de koude als tegen de warmte. Als we die tuniek eens wat van dich terbij konden bekijken, zouden we zien, dat fijne vrouwen vingers haar op kostelijke wijze geborduurd hebben; het is een opvallende kleurenmenge ling, welke het speelsche patroon ver toont. Waar zijn de bekwame feeën, le gezellinnen van deze eenzamen, u_ kunstenaressen, die deze naald-gedicli ten hebben vervaardigd Ver, achter de geweldige bergen, aan den oever van snelle beken, in de diep te der valleien, liggen minuscule ge huchten verborgen. Daar, in houten hutten, achter vensters nauwelijks grooter dan een hand, huigen jonge meisjes met groote zwarte oogen en slanke leest, zich over het weefge touw, waaraan zij zelf het linnen we ven. Terwijl zij de oude weef liederen neuriën, beweegt de spoel onophoude lijk de meisjes droomen van dien grooten dag in Juli, als op het groene plateau van Gaina over haar lot be slist zal worden. Haar stille gedroom uit zich in de veelkleurige arabesken, welke haar snelle maald in het doek strooit. En ginds, in de bergen, geven de ruwe, eenvoudige mannen, die hun kudden hoeden, zich als de avond valt ook over aan hun gepeinzen, terwijl zij een melancholieke melodie blazen op een zelfgesneden houten fluit. In die Juli-maand worden op het Gaina-plateau tenten geplaatst en in- stalleeren er zich reizende kooplieden; zij verkoopen ouderwetsche en vreem de dingen, welke in de stad allang in onbruik zijn. Sommigen bieden kleu rige kruidenbrooden aan, die den vorm van een hart hebben en in het midden een spiegeltje dragen, messen doeken linnen, naalden, kleine houten voor werpen. Elders verkoopt een reizend herbergier uit graan gestookte jene ver. Er loopen halfnaakte zigeuners, hun violen nog in de linnen hoezen, want de groote danspartij, het hoogte punt van den dag en het slot der bij eenkomst, zal eerst des avonds plaats hebben.. We zien nu nog slechts het decor; de spelers komen nog. Daar na dert reeds een ossewagen met jonge meisjes. Haar witte blouses glanzen als sneeuw in maanlicht. Haar gepli- seerde rokken, nauwsluitend aan de taile, staan wijd-uit rondom de bee- nen haar schoenen zijn als die van mannen, glinsterend van het vet, waarmede zij zijn ingesmeerd. Van den anderen kant van het pla teau komt bijna tegelijkertijd een groep herders. Met instinctieve hoffe lijkheid naderen zij gedienstig en hel pen de meisjes bij het afladen van haar groote kisten, die den uitzet be vatten. De kisten worden zorgzaam op het gras neergezet moeder houdt er de wacht bij. Voortdurend komen nieuwe groepen aan en ook het aantal herders neemt snel toe. Dan geven de moeders hasar dochters het teeken, de kisten te openen met een sleutel, dien zij aan een lint op de borst heb ben hangen. De huwelijkscandidaten buigen zich over hun kisten en halen er mooi borduurwerk, hemden van fijn linnen, versierde tunieken, stuk batist uit te voorschijn, die den man nen moeten laten zien, dat de meisjes goede huisvrouwen en uitstekende bandwerksters zijn. Schuchter komen de jongemannen ALKMAAR HOORN. CREDIETEN DEPOSITO'S EFFECTEN. hadden de drie jachtvliegers opdracht voorkomen wordt. gekregen, het Duitsche te brengen. vliegtuig op BINNENLANDSCH NIEUWS. LOONGESCHIL FRIESCHE ZUIVEL INDUSTRIE. De commissie van arbitrage inzake arbeids voorwaarden, ingesteld door den Bond van Coop. Zuivelfabrieken in Friesland, heeft ge adviseerd om over het boekjaar 1939/40 het weekloon te verminderen met f 1, waardoor dit gebracht wordt op f 18.50 voor de zand streek en f 20 voor de kleistreek. De drie samenwerkende Landbouworgani saties meenen hiermee, gezien de bedrijfs resultaten en het levenspeil, geen genoegen te mogen nemen. Verleden jaar werd het loon verhoogd met f 1 voor de kleistreek en f 1.25 voor de zand streek, hetwlek bebaseerd werd op verbeterde bedrijfsuitkomsten en gestegen levens^osten. Mobilisatie dier loonen is volgens de werk nemersorganisaties gewettigd, doch de com missie is van oordeel dat een verlaging ge motiveerd is. Onderhandelingen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd, waarom nu alle hoop is gevestigd op de 26 dezer te houden vergade ring van bovengenoemden Bond, in welke vergadering zeer zeker dit vraagstuk ter sprake zal komen. Sedert 1934/35 valt een verbetering te con- stateeren in de bedrijfsresultaten. De melk prijs bedroeg genoemd boekjaar 4.42 cent, 1935/36 4.95 cent, in 1936/37 5.15 cent en in 1937/38 5.99 cent. Tot zoover bekend is nu de prijs ongeveer 5.80 cent, doch niette min adviseert de commissie het loon terug te brengen tot het peil van 1936/37. Een loonsverlaging van f 1 per week, of van ongeveer 5 procent, beteekent, dat het loononkostencijfer wordt teruggebracht met l'/s cent per 100 liter melk. Als men weet, dat de gemiddelde melkopbrengst per koe bedraagt 4000 liter, dan wil dit zeggen een besparing per jaar per koe van 60 cent Men hoopt echter nog tot overeenstemming te geraken, zoodat een conflict dat het eerste in Friesland zou zijn in de zuivel De samenwerkende Landarbeidersbonden vtrwachten vóór 1 Mei bericht. naderbij, als koopers, die voor een moeilijke keuze staan - Er worden korte woorden en grappen gewisseld. Sommige meisjs, meestal de minst mooie, trekken de jongemannen aan de mouw om hen te wijzen op haar mooie werkstukken. Anderen echter, zeker van zichzelf en wetend, dat zij niet zullen vertrekken zonder een echt genoot, blijven rustig en onbewegelijk bij hun kisten staan, terwijl de jonge mannen om ha'ar he-enzwetrmen zon der goed te durven naderen. Na een kort gesprek met het meisje, en baar moeder ziet men soms een jongeman naar een der openluchtwinkels gaan om een cadeautje te koopen en als hij dat het meisje aanbiedt, is dit het tee ken de zaak is beklonken. Zoo vormen zich langzemerhanQ groepjes. Men gaat op den grond zit ten voor de kist en richt een kleinen maaltijd aan. Moeder heeft voor de ge rechten gezorgd, die.zich in haar heng selmand bevinden honigkoeken, ge rookt spek, maisbrood, confituren en een slok sterke drank, die het accoord bezegelt. Onder de zachte stralen van de ondergaande zon beginnen dan de jongemannen, volgens oude traditie, voor hun geliefden op de fluit te spe len aandachtig luisteren de meisjes naar de zoete melodieën. En dan ver heft zich plotseling, onder leiding van een onzichtbaren dirigent een koor. Zware en zilveren stemmen vermengen zich en als de maan haar bleeke ge- gelaat gaat toonen komt de zigeuner met zijn viool op het tapijt. Nu is het uur van den dans aangebroken. Vroo- lijke danswijzen klinken een hel licht wordt verspreid door de vlammen van het groote vuur, dat aan den rand van het plateau wordt gestookt de moeders zitten er gehurkt omheen en De Kaasmarkt. ALKMAAR, 21 April 1939. Op de ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt In totaal 29 stapels kaas, wegende 85000 Kg. 28 stapels Kleine fabriekskaas f 17,50 en 1 stapel Kleine boerenkaas f 18,50. Alles met Rijksmerk. Handel goed. DE VEEMARKT LEEUWARDEN, 21 April 1939. Stie ren 155 Enter f 70 a 185 en 140 Twenter f 180 a 3g0 570 Vette koei en f 130 a 265 2508 Melk- en Kalf- koeien f 115 a 275 305 Pinken f 60 a 165 22 Vette kalveren f 18 a 54 1152 Nuchtere kalveren f 3 a 5.50 460 Vetl te chapen f 10 a 25 130 Weidescha- pen f 9 a 17 206 Lammoren 428 Vet te varkens f 45 a 160 35 Magere Var- Kency ZZ r 45 cent per Kg. L30 Kleine biggen f 7 a 15 35 Bokken en Geiten en 19 Paarden, prijze^j Aanvoer 6295 stuks. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 23 APRIL. NED. HERV. GEM. Oudesluis v.m. 10 uur Ds. Witkop. Petten v.m. 10 uur Ds. van Biemen. Burgerbrug, St. Maartensbrug, Schagerbrug geen dienst. GEMEENTE WIERINGEN. V. C. J. B. De V.C.J.B. afdeeling Oosterland houdt Woensdagavond 26 April 's avonds 8 uur een bijeenkomst voor de nieuwe lidma ten in de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. De heer Korndörffer zal die avond spreken over de vraag „Weet jij een uitweg We verwachten, dat de nieuwe lidmaten die avond zullen komen om kennis te maken met de V.C.J.B. zorgen dat het niet dooven kan. Eerst als de morgenster verbleekt, gaan de vermoeide dansers uileen, om zich op het zachte gras te werpen. In den morgen komt de geestelijke. De jongemannen en do meisjes zijn in de beek wezen baden er klinken vroolijke kreten, terwijl men wacht. Het verre getintel van een kerkklok brengt een wijle stiltede geestelijke nadert, schrijlings te paard gezeten. Veel tijd tot nadenken heb'hen de jonge gelieven niet. zijzelf willen trouwens niets liever dan terstond in den echt verbonden te worden. Dik wijls zijn huwelijken op dezen berg ge sloten duurzamer en gelukkiger dan die, welke de families na veel bespre kingen hebben bekokstoofd. De reputatie van G'ina breidt zich uit door geheel centraal Europa. De oorlog en de moeilijke jaren daarna hebben deze huwelijksmarkt een tijd lang buiten werking gesteld, doch thans is het gebruik sedert eenig ja ren weer in eeere. In den herfst van 1915 trokken de herders uit de bergen rondom Gaina nog in hun fraaiste gewaden naar het plateau alsof er geen oorlog woedde. Zij waren heel verbaasd en later teleurgesteld, toen zij in plaats van trouwlustige meisjes eenige gendarmes vonden, die naar hun militaire za'kboekjes vroegen en vertelden, dat zij bij het leger ingelijfd moesten worden. Eerst in 1933 kwamen de jongens en meisjes weer naar het plateau van de majestueuze bergen van Bi- hor, dat sedert 1914 verlaten was geweest. Niets bleek te ontbreken de bereidvaardige herders en de schuch tere meisjes waren er, zoo goed als als de zigeuner met zijn viool en de zangers met hun tamboerijn.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 5