30e JAARGANG DONDERDAG 27 APRIL 1939 No. 49 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE BAND DES BLOEDS. POLEN HITLER VÓÓR. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BÜRGERDIENSTPLICHT-VOOR JONGEREN GEVRAAGD. Rapport voor de Nederland- sclie Maatschappij voor Nijver heid en Handel - Aantal jon gelui, dat in aanmerking komt, geschat op 75,000 per jaar. - Organisatie in den zin van de padvindersbeweging. Verschenen is een rapport over het vraagstuk van den arbeidsdienst, dat is uitgebracht, op verzoek van het hoofdbestuur van de Ned. Maatschap pij voor Nijverheid en Handel door een commissie, ge-installeerd door het De partement 's Gravenhage dier maat schappij en dat in de algem. verg. van de maatschappij (van 22-24 Juni te Maastricht) aan de orde zal komen. De commissie zegt in haar rapport den arbeidsdienst te willen zien als 'n arbeidsdienstplicht. Zij behandelt in de eerste plaats den „burgerdienstplicht voor jongeren." De commissie meent dat .met een diensttijd van 5 a 5% maand kan wor den volstaan. In verband met. den eisch om den B. v. J. algemeen te maken, meent de commissie dat alle jongelingen gedu rende een periode van vijf en halve maand hun burgerdienstplicht moeten verrichten en wel in een tijdvak voor afgaande aan dat van den militairen dienst. Het aantal personen dat per jaar voor den B. v. J. in aanmerking komt, wordt geschat op 75.000. De commissie stelt zich voor, dat de burgerdienstplichtigen jaarlijks in twee groepen opkomen, waarvan elke groep vijf en een halve maand verbon den is, zoodat met leiding, huisvesting werkverschaffing,, gerekend moet wor den op een contingent! van 30.000 jon gemannen. Dit aantal van 30.000 re sulteert in 60.000 dienstplichtigen per jaar. De organisatie denkt de commissie zich als volgt de legering zal geschie den in groepsverband of groepskam- pen, elk voor 200 a 300 jongelingen. In elke provincie wordt een aantal groepskampen ingericht en een pro- vincral hoofdkamp. De commissie is van oordeel dat de groepskampen belmoren te staan on der niet te straffe; doch in elk geval duidelijk merkbare, discipline, zoodat het vraagstuk van de keuze van lei ders van het allergrootste belang is. In dit verband is de commissie van meening, dat een centrale organisatie gewenscht is, echter niet te bureau- cratisch-zwaarwichtig, Zij denkt zich o.a. eén organisatie in UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wierlngen Telefoon Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 9.59 Iedere regel meer f 0.18 den zin van de NederI. Padvinders Be- weging, dus met een hoofdleider met een centraal bureau, gevestigd Cc Den Haag, in verband met het noodzake lijk contact met regeeringsorganen. Voor elk provinciaal-district is een gewestelijk leider noodig en voor elk Kamp een kampleider. Jeugdige werkloozen De commissie heeft ernstige beschou wingen gewijd aan de vraag of in elk geval binnen den kortst mogelijken tijd niet een burgerdienstplicht voor jeugdige werkloozen zou moeten wor den ingesteld. Hierbij is in beschou wing genomen of het billijk te achten is, dat aan jonge werkloozen, ondanks hun werkloosheid, nog een bepaalde plicht mag worden opgelegd. Na rijp beraad meende de commis sie deze vraag in het belang van indi vidu en maatschappij bevestigend te moeten beantwoorden en zij stelt daar om de volgende regelingen voor Indien jeugdige werkloozen van 18 tot 20 jaar 6 maanden ononderbroken werkloos zijn geweest, zouden ze on derworpen gesteld moeten worden aan een burgerdienstplicht en een periode van vijf a zes maanden volgens het systeem van den B. v. J. tewerkge steld moeten worden. Als maatstaf voor de tewerkstelling van volgende groepen jeugdige werkloozen zal de periode in arbeidsdienstplicht doorge bracht niet meer als werkloosheid worden beschouwd. Na het verstrijken van dien tijd zui len ze allen mogelij ken steun moeten krijgen om zoo spoedig mogelijk een plaats in de maatschappij te verwerven G(edurende den burgerdienstplicht tijd zal moeten worden getracht hen zooveel mogelijk in de reeds beoefende vakken te werk te stellen. De commissie meent, dat deze groep niet onder den burgerdienst moet wor jden gerangschikt, aangezien voor deze personen eerder sprake moet zijn van een stelsel van werkverschaffing dan van arbeidsdienstplicht. Voor de meisjes De commissie acht het gewenscht, dat de meisjes gedurende een termijn van ongeveer 6 maanden in groepsver band worden samengebracht en onder rjicht ontvangen in huishoudelijkcn arbeid, als bijvoorbeeld koken van eenvoudige burgermaaltijden, wasch- behandeling, onderhoud van kleeding, kinderverpleging, eenvoudige huis-ad ministratie, opleiding, luchtbescher- mingstaak voor vrouwen, eerste hulp en aanwijzingen omtrent taken, die door vrouwen en meisjes zouden moe ten worden verricht in tijd van oor log enz. FEUILLETON. De correspondent van de „Daily j Telegraph" te Warschau meent te we ten, dat de Poolsche Regeering de wenschelijkheid overweegt om nog voordat Hitier Vrijdag zijn rede houdt, een krachtige verklaring af te leggen, dat een gebiedende eisch tol inlijving van Danzig bij Duitschland door Dolen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen vae Polen, zich met alle tot zijn beschikking staande j krachten tegen een wijziging van den jstatusquo in Danzig te verzetten, is langs diplomatieken weg aan Duitsch land medegedeeld. Volgens den correspondent zou kort geleden hij een bestudeering van den toestand in de vrije stad gebleken 'zijn, dat afgezien van naiionaal-socia- listische extremisten, die niets te ver liezen hebben en nog geen kwart van de bevolking uitmaken, geen Danzi- gers burgers van liet Duitsche Rijk Iwenschen te zijn. De ontwikkeling in j het Memclgebied sedert de inlijving ibij Duitschland, heeft een verkoelende 'werking op hen uitgeoefend. HITLERS HOROSCOOP. VREDE DOOR HANDIGHEID De „Daily Sketh" publiceert de ho roscoop, die een harer medewerkers van Hitier heeft getrokken. Ilitler werd geboren onder den invloed van Uranus, Saturus en Venus. Zijn ho roscoop toont aan, dat hij een onmis kenbaar artistiek talent bezit voorts heeft hij een sterk dramatischcn in slag, een zekere koppigheid en neiging tot vooroordeel. Saturnus in het ster enbeeld van den Leeuw vormt een slecht aspect met een belangrijke groep planeten in den Stier, hetgeen wijst op verregaande eerzucht en op begeerte naar macht en rijkdom. Die macht en rijkdom wil hij echter niet voor zichzelf hebben, maar ten bate van zijn volk, waarover hij regeert. Hitier trekt persoonlijk geen of wei nig voordeel van de menschen, die hem aanhangen of van de gebieden, die hij voor Duitschland heeft, ver overd, Hoe merkwaardig liet ook mo ge klinken van een man, die indirect verantwoordelijk is voor een enorme herbewapening van de wereld, een feit is, dat Ilitlers horoscoop absoluut niet wijst op iets, dat naar oorlog zweemt. Te oordeelen- naar de sterren, i is Hitier een vredesman, die alles wat liij hebben wil krijgt door middel van diplomatie en door handigheidjes. Zoo lang hij aan het hoofd van Duitsch land blijft staan, is er - volgens de ho roscoop - weinig of geen kans, dat Duitschland de wereld in een oorlog stort. De vraag, hoe lang Hitier de macht in handen zal houden, wordt door de horosccoop als volgt beant woord Het ziet er niet naar uit, dat liet spoedig afgeloopen zal zijn. Mits Hitier gezond blijft, zal hij zeker tot 1948 Fuhrer van Duitschland blijven; hij zal nog eenig land aan Duitsch land toevoegen, doch niet door oorlog maar door een reeks van succesvolle politieke manoeuvres. In zekeren zin gaat van Hitier een betoovering uit. Zijn gezondheidstoestand laat te wen- schen over keel en hart: zijn zwak. Er zijn geen teekenen,, dat hij een gewelddadigen dood zal sterven. Hij zal waarschijnlijk een rustig, normaal einde hebben. In de komende 12 maanden zal zich Hitiers buitenl,andsche politiek op verrassende wijze ontwikkelen. De sterren voorspellen - aldus het Engel- sche blad - dat hij niets zal doen van de dingen, die men verwacht. Men kan verrassingen verwachten binnen de eerstvolgende 4 weken en voorts in Juli a.s. Tenslotte is het zeer waarschijnlijk dat Mussolini - wiens horoscoop veel minder „vreedzaam" is - de vriend schap met Hiter zal verbreken. NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. O. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze winterdienstregeiing, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE NEDERLANDSCHE BANK Verdere vermindering van den goudvoorraad met f 25 mill. Tevens teruggang van de re- kening-courantsaldi. - Een lichte ontspanning. De cijfers van de Nederlandsche Bank geven natuurlijk weer, hetgeen er in de afgeloopen berichtsperiode is geschied en geven uit den aard der zaak geen beeld van den toestand, zoo als die zich op het oogenblik aan ons voordoet. Indien wij dezen zouden moeten schetsen, dan zouden wij er toe overhellen vast te! stellen, dat er een „lichte ontspanning" is ingetreden, hoewel nooit met eenige zeker heid kan worden gezegd, hoeveel dol larmateriaal er door het Egalisatie fonds wordt afgegeven, heeft men wel den indruk gekregen, dat de specula tieve beweging, die haar uitwerking vond in een afvloei-ing van kapitaal naar Amerika, eenigermate is vermin derd. Gedurende de afgeloopen week is er echter nog een vrij belangrijk bedrag aan goud afgegeven en de voorraad van de Nederlandsche Bank blijkt met f 25 millioen te zijn verminderd. „Hemel, hoe verrukkelijk riep zij en sloeg hare wit en rose handen in elkaar. „Kind, je moet over heel wat zakgeld te beschikken J zij scheen niet te weten waarvoor kapstokken hebben, dat je je zulk eene buitensporige dienden, want zij liet hare kleederen op den borg ik die zalige gewisheid diep in mijn hart. Mijn tante zette geen voet meer in de kamer zij verzekerde dat dat ééne korte verblijf in die „broeikaslucht" haar vreeselijke hoofdpij nen had bezorgdwonderlijk, dat het de mooie vrouw met hare zachte stem en haar bekoorlijke gebaren niet gelukte, de bewo ners van het Zwitsersche huisje voor zich in te nemen De oude Schaf er keek mij altijd aan met een spijtig gezicht, als ik over tante Christine begon te spreken zijn lief, net, wit kamertje zag er uit om niet te herken nen die dame gebruikte nooit een stofdoek weelde kunt veroorloven „Ik heb de bloemen niet gekocht mijn heer Claudius heeft de kamer zoo laten vul len," sprak ik beleedigd „ik en weelde, dat zijn er twee Zij keek rond, en ik zag thans voor 't eerst, dat die prachtige, zachte oogen blikken kon den schieten, scherp als geslepen dolken. „Is dat dan uw kamer, Leonore vroeg zij minachtend. Ik knikte van ja. grond liggen en mevrouw Helldorf werd ern stig boos, toen zij op zekeren dag zag, dat ik mijne tante geld gaf. „Je bezondigt je eigenlijk," zeide zij, toen wij alleen waren, „want je doet niets anders dan de luiheid en de verkwisting steunen Ginds staat de tafel vol allerlei lekkernijen. Die vrouw moest zich schamen oesters en paling in gelei te eten, flesschen champagne achter de canapé te hebben staan, en dat al les door u te laten betalen dat kun je „Nu, kind, dan is dat een dwaling, waarin onmogelijk vol houden Laat zij met ge verkeert 't Is trouwens vergefelijk, want zanglessen haar brood verdienen haar steun ge zijt nog een kind voegde zij er met een j heeft haar tijd gehad, doch zij heeft eene zoet lachje bij en aaide mij met hare fluwee- voortreffelijke methode." len vingers liefkoozend over mijn wangen, j Tot mijne eigene geruststelling kon ik haar „Kijk, de oude Schafer is zulk een bloemen- de verzekering geven, dat dit in elk geval zou gek hij zal uw kamertje zoo stikvol geproptgebeuren tante Christine had mij herhaal- hebben oude schelm je hebt zeker een1 de malen medegedeeld, dat zij een bepaald wit voetje bij hem Een man zooals mijn-J plan in haar hoofd had. Doch zij had voor heer Claudius, zoo ernstig, zoo verdiept in de uitvoering daarvan behoefte aari manne- een verleden zonder geluk ik weet dat van lijken raad en hulp en had gehoopt die bij je zelve en van mevrouw Helldorf komtmijn vader te vinden doch nu hij haar lief- toch niet op het denkbeeld, zulk een klein deloos verstooten had, wilde zij wachten, tot- neem 't mij niet kwalijk, liefje bakvischje dat mijnheer Claudius genezen was naar al- onder het mooiste uit zijne kassen letterlijk te begraven." Ik zweeg en verbeet mijne woede. Hare op merkingen hadden mij erg kunnen terneder slaan, want het was niet te ontkennen te genover hare Junogestalte was ik het onbe duidendste schepseltje, dat men zich kon voorstellen, maar de bloemen waren toch van mijnheer Claudius, ik wist het zeker, al ver les wat zij van dien man hoorde, was hij vooral in staat om haar voor een langer ver blijf te K. raad en hulp te bieden. Ik vond op dat plan niets aan te merken en werd een klein beetje boos, toen mevrouw Helldorf hoofdschuddend de meening uitsprak, dat mijnheer Claudius zich daarmede wel niet zou inlaten, als hij de dame slechts eens in haar geblanket gelaat had gezien. Het kleine vrouwtje was mij in dezen lij- denstijd onuitsprekelijk lief geworden. Wat bracht zij een onzettend groot offer, door het huis te betreden, waar haar onverzoenlijke vader woonde Alsof zij op de vlucht was, kwam zij steeds buiten adem, met een klop pend hart bij mij, de vrees hem weer te ontmoeten jaagde haar voort. De arme ver- stootene hield niettemin ontzettend veel van haar vader en was innig bedroefd, toen zij hoorde, dat hij al zijn have en goed beleend had, om de gelden der zendingsvereeniging bij elkander te krijgen. Deze waren gestolen en was men den dief niet op het spoor gekomenHet kwam mij voor. dat de oude boekhouder zeer was veranderd hij groette mij thans zoo dikwijls ik hem ont moette, en had zelfs een paar maal de moeite genomen, om te vragen, hoe 't met mijn va- dei was. Charlotte bevestigde mijne waarne ming zij beweerde boos, dat hij haar en Da- gobert uit den weg ging „de oude dwaas" had zeker berouw, dat hij het geheim van zijn chef had verraden, en zou zeker dat zag zij wel aankomen op het beslissend oogen blik ontkennen, dat hij iets van de zaak wist. Het hartstochtelijke meisje leed meer dan ik zeggen kan. De prinses was ziek zij hield zich sedert dien avond verre van het woelige leven aan het hof, en het huis in de „Mauer- strasze" scheen voor haar niet meer te be staan. Wat moest er thans gedaan worden Mijn vroeger voorstel om alles aan mijnheer Claudius te vertellen werd ook door Charlotte met verontwaardiging verworpen en met de stekelige opmerking, dat de bloemengeur in mijne kamer mij had verleid en omgekocht. Van toen af zweeg ik op alle klachten. Vijf weken waren sedert den brand voor bijgegaan, en de vreeselijke beproeving lag achter mij. Mijn vader zat al geruimen tijd weer op hij kwam boven verwachting gauw op krachten, was door zijn geneesheeren be hoedzaam met het voorgevallene in kennis gesteld en had zich tot aller verwondering vrij spoedig en gemakkelijk in het droevige feit geschikt, dat zijn handschrift was vernietigd Véér pijnlijker indruk maakte op hem de me- dedeeling dat een groot aantal koestbare boe POND EN DOLLAR LAGER De affaire bleef echter klein door algemeene terughoudendheid. Er is na een langdurige gespannen toestand, eindelijk 'n - zij het dan nog niet groote - ontspanning in de wissel koersen getreden en zoowel de dollar als het pond sterling brokkelde voort durend af. Dit moet minder beschouwd worden als gevolg van een overwegend aanbod, dan wel naar aanleiding van een vrijwel totaal gebrek aan affaires, verband houdende met de algemeene gereserveerdheid, in afwachting van de Vrijdag a.s. door Rijkskanselier Hit Ier te houden rede. Het is begrijpelijk, dat, ten einde verrassingen te voorko men, de engagementen - contant zoo wel als op termijn - tot het noodzake lijkste worden beperkt en dat feit drukt op de bedrijvigheid op de wissel markt, waar dan ook herhaaldelijk een volkomen stilstand kan worden waargenomen. ONZE EIEREN-UITVOER NAAR ENGELAND Terreinwinst op de Denen Men herinnert zich ongetwijfeld nog wel, dat in het begin van 1938 Minis ter Steenberghe eenig bezwaren heeft geopperd tegen de wijze van uitvoe ring van onzen eieren-export naar Engeland, omdat wij hij de Denen ten achter zouden komen. Eveneens her innert men zich, dat de eieren-expor teurs den wensch te kennen hadden gegeven, zélf de handen uit de mou wen te willen steken, teneinde zonder overheidsbemoei-ingen de zaken te regelen. Hieruit is toen een sterke con centratie ontstaan, welke wij noemden „ordening van binnen uit." De resultaten van een en ander zijn zeer goed geweest. In 1938 importeer de Engeland in totaal 12 pCt. méér eieren dan in 1937 de export van Denemarken naar dat land daalde ech ter met 5 pCt., doch die vun Neder land steeg niet 38 pCt. VLEESCH-CONSUMPTIE DAALT VERDER Een vierde deel lager dan 10 jaar geleden - De export daalde van 130 op 30 mill. Kg. Het vleeschverbruik in ons land blijkt nog steeds te dalen Vorig jaar werd per hoofd van de bevolking ge consumeerd 34,4 Kg. plus 1 Kg. blik- vleesch (voor behoeftigen en werkloo zen dus in totaal 35,4 Kg. tegen 3714 in het jaar daarvóór en 40.5 in 1936 en 1935. Tot en met 1933 werd hier te lande 43 a 48 Kg. per hoofd geconsu meerd, dus gemiddeld 45 V2 Kg. Do consumptie stond vorig jaar dus 10 Kg. per hoofd van de bevolking beneden het normale verbruik, dat is 22 pCt. Tien jaar geleden bedroeg het. vleeschverbruik 47,2 Kg. (in 1928), ken en handschriften niet gered was kunnen worden, dat prachtige exemplaren van antie ke vazen vernietigd waren. Het viel hem moeilijk er in te berusten dat hij de wereld en mijnheer Claudius die schade, welke nooit weer vergoed kon worden, had berokkend. De hertog bracht hem meermalen een bezoek hij werd daar door ongemerkt weer in het vaarwater van zijnen gewonen arbeid geleid en had alweer allerlei plannen en ontwerpen in het hoofd. Mij behandelde hij met eene teederheid, waar voor ik geen woorden vinden kan het on geluk had vader en dochter innig saam ver bonden hij kon mij niet meer missen niettemin verklaarde hij telkens met steeds toenemenden ernst, dat hij mij, zoodra de lente aanbrak voor vier weken naar de heide zou sturen ik was zoo bleek geworden en had verandering van lucht en rust noodig. Het was een sombere namiddag' in Maart. Voor de eerste maal na vijf weken ging ik uit om een bezoek te brengen aan het Zwitsersche huisje mijn tante had mij in een kort brief je verweten dat ik haar, nu mijn vader toch hersteld was, zoo veronachtzaamde, In de vestibule kwam ik Charlotte tegen. Ik schrik te van haar zulk een wilde blijdschap had ik nog nooit op het gezicht van een mensch gezien. Zij haalde een brief uit haren zak, dien zij mij onder de oogen hield. „Daar, kind riep zij schier buiten adem. „Eindelijk, eindelijk gaat de zon des geluks over mijn hoofd op Ha Zij breidde hare armen uit, als wilde zij de gansche we reld aan het hart drukken. „Kijk mij toch goed aan, kind Zoo ziet het geluk er uit Vandaag voor het eerst mag ik zeggen Mijn tante, de prinses O zij is zoo goed, zij is edel als niemand Zoo zich zelve overwinnen kan toch alleen maar de hooggeborene Zij schrijft mij, dat zij mij wil zien en spre ken morgen moet ik bij haar op audiëntie. Indien onze aanspraken op deugdelijke grond slagen rusten ha, ik zou dengene wel eens willen zien, die het waagde daaraan te twij felen dan zullen alle mogelijke maatre gelen genomen worden om ons recht te ver zekeren zij heeft er reeds met den hertog over gesproken hoort ge met den hertog," zij greep mij bij den arm en schudde mij heen en weer, „weet je wel, wat dat beteekent Wij zullen als de kinderen van prinses Sidonie erkend worden en als leden van het regeerend vorstenhuis worden begroet." Een huivering voer mij door de leden de beslissing was aanstaande. „Wilt gij deze aangelegenheid werkelijk ter sprake brengen, zoolang mijnheer Claudius nog lijdende is vroeg ik met weifelende stem. „Aha hij is niet meer ziek. De zware gor dijnen zijn van de ramen genomen hij heeft een groen kapje voor de oogen en zit van dag voor het eerst in het, een klein beetje donker gemaakte, salon naast mijne kamer. Hij heeft zich de weelde veroorloofd Eckhof op diens verjaardag in een allerliefst klein portemonaietje de duizend thaler der zen dingsvereeniging teii geschenke te geven, op dat deze zijn meubelen weer kon inlossen. De oude man was zóó verrast, dat ik duizend angsten uitstond dat hij oom te voet zou val len en zijn vertrouwelijkheid tegenover ons opbiechten gelukkig kon hij door zijne aan doeningen overmand geen woord uitbrengen. Daarenboven ik ben zoo hard geworden, zoo hard als een kei ik heb in de laatste we ken te veel geleden ook van Dagobert moest ik van *s morgens vroeg tot 's avonds laat eindelooze verwijten hooren over „de lompe manier, waarop ik de zaak heb aangepakt". Ik ontzie langer niemand en niets, en al werd in ditzelfde oogenblik mijn oom voor de recht bank gedaagd ik stak geen vinger uit, om het te beletten (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEBRBN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1