is Dinsdag 30 Klei gesloten ATTENTIE B. MUNTER Voor de Pinksterdagen J. VOS - Middenmeer BESCHIKBAAR TWEE PRIMA BEEREN. WIERINGERMEER. TELEFONISCH IS TE BEREIKEN. NAAR DE „KLEINE WINST." VIER JONGELUI OP WEG NAAR - tval een feit, dat aan Llndberghs deskundig- de bevolking zich weer buitenshuis VREEMDELINGENLEGIOEN beid op het gebied van militaire en civiele mag begeven. Het personeel is dus Sinds Zondag verdwenen.luchtvaart niet getwijfeld mag worden en dat dienst vanaf het tijdstip, waarop Sedert Zondag worden te Heerlen drie jon gelieden vermist, die vermoedelijk in gezel schap van een ander jongmensch uit Kerk- rade naar Fransch Marokko zijn gegaan om dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. De moeder van een der vermisten stelde de politie van de verdwijning vaar haar minder jarigen zoon in kennis. Hij was alleen in het bezit van een bewijs van Nederlanderschap en het eenige wat zij tot nog toe van hem vernam was een kaart gezonden uit Rijssel, waarop Hij zijn moeder geruststelde en ver telde, dat het hem goed ging. Het vermoeden dat de jongens zouden heb ben dienst genomen in het Vreemdelingen legioen, berust op een uitlating van dezen jongeman enkele weken geleden, die tegen zijn zuster had gezegd, dat hij naar Marokko zou gaan. VROUW VERBRAND TE HARDERWIJK. Woensdagmorgen is te Harderwijk een be jaarde weduwe, wonende in de Hondegart- de volle wordt „getoeterd" tot het Ivan klokluiden. oogenblik men aan bovenstaande uitspraak waarde kan toekennen. Gevraagd naar de capaciteit van de Duit-, behandeling van de overige sche militaire vliegtuigindustrie, gaf Lind-1 J bergh voor, de juiste cijfers niet te weten, onderwerpen werden door verschillen- doch hij schatte, dat in Duitschland ongeveer de leden van het personeel vragen ge- 12.000 militaire vliegtuigen per jaar worden steld, welke door de leden van d>' Du- geproduceerd. Gevaar voor een directen lucht gelijksche Leiding van den dieiïst aanval op de Vereenigde Staten van Noord-.werden beantwoord. Amerika door een Europeesche mogendheid Aan het slot van de bijeenkomst is, naar het oordeel van Lindbergh, niet te richtte de Burgemeester, namens de duchten, omdat geen der Europeesche mo-Dagelijksche Leiding, woorden van gendheden militaire vliegtuigen bezit, die een hartelijken dank tot de aanwezigen ONS WIERINGERMEERHUEKJE. zoodanige werkingssfeer hebben, dat zij den tocht over den Atlantischen Oceaan zonder eenig risico of met eenige redelijke kans op succes zouden kunnen ondernemen. Dit in te genstelling met verschillende groote bommen werpers, die het Army Aircorps van de Ver eenigde Staten bezit. Lindbergh zeide voorts nog, dat hij het zou toejuichen, indien de Amerikaansche militaire vliegtuig-productie zich meer zou gaan richten op de kwaliteit KROONPRINS BOUDEWIJN ONDERSCHEIDEN. H. M. de Koningin overhandigt hem Grootkruis Orde van Nederlandschen Leeuw. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina heeft tijdens een intiem noenmaal op het kasteel van Laeken het Grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw overhandigd aan Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Boudewijn, hertog van Brabant. ducten. GEMEENTE ZIJPE. straat, in brand geraakt en aan de gevolgen en de grootere gevechtswaarde van haar pro overleden. De vrouw, die met haar 25-jarigen zoon sa menwoont, begaf zich om ongeveer half zeven naar de keuken. Plotseling hoorde de zoon, die nog in bed lag, zijn moeder hevig gillen. Toen hij in de keuken kwam, vond hij haar in vlammen gehuld. Met behulp van een em mer water zag hij kans het vuur te dooven. Zijn moeder was echter reeds met zooveel brandwonden overdekt, dat de behandelende geneesheer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Des middags is zij daar aan haar wonden overleden. Wandeling door de Wereldpers. Verbeter de Wereld, Begin bij U zelf. Ware vrijheid en ware vrede worden slechts ait persoonlijkheidsvorming geboren. Hier ligt een stuk beschavingsarbeid, waarmede elk onzer zoo aanstonds kan beginnen. Wie het oorlogsmonster wil vernietigen, beginne bij de eigen persoonlijke agressiviteit. En boven al bij een verheldering van ons dieper bewust zijn. Vooruit. Het Valt een Beetje Mee. Menigmaal is het sombere en schrikwek kende beeld opgehangen van een totale ver nietiging van Londen, die waarschijnlijk zou zijn. Het is daarom leerzaam de lessen, die deskundigen uit waarnemingen in Spanje hebben getrokken, eens op Londen toe te pas sen. Een eenvoudige berekening leert, dat honderd bombardementsvliegtuigen, die dag en nacht zonder ophouden Londen bombar deerden, meer dan vijf en twintig jaar noo- dig zouden hebben om de stad geheel te ver woesten, als men de vernielingen in Spanje als basis neemt. South Wales Echo. „Spontane" Actie. Toen de Duitsche troepen het land der Tsjechen binnenvielen, droegen zij in hun ransels exemplaren van een Duitsch- Tsjechisch militair conversatieboekje, welks - - - inhoud wel een schel licht werpt op de tech-'doel van deze vergadering is, voor de BIJEENKOMST VAN 'T PERSONEEL VAN DEN LUCHTBESCHERMINGSDIENST Door den Burgemeester dezer ge meente was j.1. Woensdagavond in de zaal van den heer S. Kuiper te Scha- geibrug een vergadering belegd van de leden van het personeel van den luchtbeschermingsdienst in de Gem. Zijpe. Niet minder dan 143 leden van den dienst bezochten deze vergadering De bijeenkomst had in hoofdzaak ten doel een overzicht te geven van het luchtbescherminigsplan, bespre king van de opgemaakte instructies en een uiteenzetting van de taak van de verschillende afdeelingen, hulp diensten en het personeel daarvan. De bijeenkomst stond onder leiding van den Burgemeester, die er bij de opening zijn genoegen over uitsprak, dat zoovelen aan de uitnoodiging ge hoor hadden gegeven. Spreker vestig de er den nadruk op, dat de luchtbe schermingsdienst geen militaire orga nisatie is, doch dat men den dienst uitsluitend dient te beschouwen als een „instituut voor eerste hulpverlee ning bij ongelukken", wanneer zich onverhoopt in de toekomst ongeluk ken ten gevolge van luchtaanvallen zouden voordoen. Het gevoel van naastenliefde moet de leden drijven deze hulp te verleenen. Spreker kan dan ook niet hegrijpen, dat sommige inenschen medewerking aan den lucht beschermingsdienst beschouwen als te zijn medewerking aan oorlogsvoor bereiding. Niets is minder waar. Men heeft slechts rekening te houden met de realiteit, dat er helaas nog steeds de mogelijkheid van een oorlog be staat. Wanneer men dit voor oogen houdt en daarbij voegt den wil om zijn naasten, die door een ongeluk zijn getrolfen, te helpen, dan zal men moei lijk bezwaren tegen den luchtbescher mingsdienst kunnen aanvoeren. Voorts deelde Spreker mede, dat het nlek van dezen Inval. De samensteller van dit boekje blijkt even onzeker te zijn geweest over de ontvangst, welke het leger te wach ten stond, als de soldaten zelf. Want ofschoon de eerste zin in het boekje luidt„Goeden morgen, burgemeester," luidt reeds de twee de „Als ge liegt, wordt ge dood geschoten." Van de overige zinnen citeeren wij nog de volgende „Zijt gij de burgemeester Open alle kasten. Waar is de brandkast Hoeveel geld bevat zij Ik heb tien wagens met paar den en voerlieden noodig. Als de voerlieden ons misleiden, wordt gij doodgeschoten." The Times. Veeteelt aan den Loopenden Band. Als men met een eenvoudigen Deenschen boer een paar woorden wisselt, voelt men on middellijk, dat hij een enorme bron van ken nis is .een soort professor in zijn vak. Hij heeft zulk een hoogen graad van volmaakt heid bereikt, dat hij standaard-varkens of -kuikens produceert met dezelfde nauwkeu righeid en vlotheid, waarmee Ford zijn auto's maakt. Lloyds' Bank Monthly. (H. Post.) Amsterdam, 24 Mei 1939. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen vangt een schriftelijke als volgt252 Vette kalveren, le kw. 60—70 dat hij- zich gereed dient te houden. leden van den dienst uiteen te zetten, wat zij hebben te doen, ingeval daad werkelijk moet worden opgetreden. Het is de bedoeling om in de toekomst enkele oefeningen te houden. De Burgemeester gaf hierna een uiteenzetting van de voornaamste bepalingen uit de Luchtbeschermings- wet, en het gemeentelijk plan, het Hoofd van den dienst, de heer N. D. M. Dekker, besprak de instructies, en het plaatsvervangend hóófd, de heer K. Winkel, gaf nadere toelichtingen om trent de gevaren, welke zich bij lucht aanvallen kunnen voordoen, aard en uitwerking, van de te verwachten bomsoorten, enz. Bij de bespreking van de gasverken- ningsafdeeling, verklaarden 11 perso nen zich bereid een keuring te onder gaan inzake hun geschikheid voor gasverkenner. Aan de leden van het personeel werd medegedeeld, dat,, wanneer de L.B.D. daadwerkelijk1* moet optreden, als volgt wordt te werk gegaan Ieder lid van het personeel ont- kennisgeving, cent, 2e kw. 5060 cent en 3e kw. 4050 cent per kg, levendgew. 100 Nuchtere kalveren f 69 132 Varkens, vleeschvarkens, wegen de van 90—110 kg, 5758 cent, zware var kens 5657 cent en vette varkens 5556 cent per kg slachtgewicht. BUITENLANDSCH NIEUWS. De leden mogen dan zonder toestem ming van het Hoofd L.B.D. de Gem. niet verlaten. De dienst treedt pas daadwerkelijk op nadat een ongeval is gebeurd. Het personeel wacht af, totdat het wordt opgeroepen dit ge schied in het dorp, waar b.v. een bom is gevallen, doordat met aiarmtoeters wordt gewaarschuwd (de z.g. alar meering.) De in dat dorp wonende leden begeven zich dan naar de aange wezen verzamelplaats of, indien de plaats van het ongeval hun bekend is, regelrecht naar deze plaats. De overige leden worden gewaarschuwd door de zorg van de aideelingshoofden Het genoemde toetersein is voor de niet tot den luchtbeschermingsdienst behoorende ingezetenen het teeken, dat lucht.gevaar aanwezig is, en dat zij zich dan vooral niet buiten hun woning moeten begeven. Wanneer het gevaar is geweken, wordt dit ken baar gemaakt door middel van het luiden der klokken der kerktorens. Na dit klokluiden is het werk van den I.BD afgeloopen (met uitzonde ring van dat voor de leden der waar- schuwingsafdeeiing), terwijl dan ook LINDBERGHS BEVINDINGEN. Het verschil tusschen Amerikaansche en Duitsche vliegtuigen. Charles Lindbergh, die op het oogenblbik weer actief .dienst doet in het Amerikaansche leger en in opdracht van de militaire lucht vaart-autoriteiten van de Vereenigde Staten, de verschillende Amerikaansche vliegtuig- en vliegtuigmotorenfabrieken heeft bezocht, heeft deze opdracht thans beëindigd. In een voorloopig mondeling rapport, dat hij aan de militaire autoriteiten heeft uitge bracht heeft Lindbergh medegedeeld, dat. wat de kwaliteit betreft, de Duitsche vliegtui gen belangrijk beter zijn, doch dat de Ame rikaansche vliegtuigen een grooter vliegbereik hebben, zoodat hun nut in het algemeen groo ter geoordeeld moeten worden. Naar men weet, heeft Charles Lindbergh, vergezeld van zijn echtgenoote, een lange reis door Europa ondernomen, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan de Duitsche en Russische militaire luchtvaart, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot nog al groote beroering, vooral nadat Lindbergh openlijk T~ - verklaarde, dat de Russische militaire lucht- VOEDT UW HUID S NACHTS MET PUROL vaart (en met name het vliegercorps) bij de want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Duitsche ten achter staat. Het is in ieder ge- Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. voor de bereidwilligheid, waarmede zij tijd en moeite hebben gegeven voor het doel van den dienst om de bevol king zooveel mogelijk tegen luchtaan vallen te beschermen. Spreker deed 'n beroep op de aanwezigen om, wanneer onverhoopt hun hulp voo^rlen dienst zou moeten worden ingeroepen, deze hulp zoo goed mogelijk te verleenen. SCHAGERBRUG. De besteller der P.T.T. de heer L. Anneveldt, heeit Don derdagmiddag nadat hij de post bij den molenaar Dekker had bezorgd, zijn been gebroken. Het ongeluk gebeurde in het weiland, zoodat niemand hem opmerkte. Na een langen poos in het weiland gelegen te hebben, wist de hr. A. de aandacht te trekken van een landarbeider. De dokter werd gewaar schuwd, welke de eerste hulp ver leende. Later is de heer A. naar het Zieken huis te Alkmaar vervoerd. BURGERLIJKE STAND Gemeente Zijpe van 19 t.m. 25 Mei Geboren Geene. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Pieter Peetoom, 25 jr., landbouwer te Zijpe en Grietje ter Hofstede, 21 jaar, zonder beroep te Ven huizen Anne Hoefman, 24 jaar, zui- velarbeider, en Elizabeth de Best, 19 jaar zonder beroep, beiden te Zijpe Jacob Jan' Jimmink, 29 jaar, expedi teur te Callantsoog en Marijtje hond hout, 22 jaar, zonder beroep te Zijpe. Overleden Pieter Helenus de Car- pentier, 84 jaar, weduwnaar van Tjitske de Vries. UITSLAG AANBESTEDING van de op 24 Mei 1939 gehouden aan besteding van het onderhoud der gemeente-eigendommen, dienst 1939 Ingeschreven is als volgt TIMMER- EN METSELWERK A. v. Eekeren, Keinsmerbmg f 1125.- D. de Leeuw Wz. St. Maartensbr. f 1150 F. Schotten, Schagen - 1200 G. Plevier, Schagerbrug - 1224 Gebr. Veeter, Schagerbrug - 1230 P. Ott, Schagerbrug - 1250 C. P. Dekker, Schagen - 1250 M. Schipper, Schagerbrug - 1290 SCHILDERWERK J. Renooij, Schagerbrug f 914.- M. Baltus, 't Zand - 1190.- Het werk i$ aan de laagste inschrij vers gegund. GEMEENTE WIERINGEN. ONZE MIDDENSTANDS CURSUS. Na Pinkster beginnen de mondelinge exa mens voor het Middenstandsdiploma. De schriftelijke examens waren beduidend moeilijker dan de vorige keeren, doch deson danks hebben de Wieringer candidaten her er goed afgebracht. Het Handelsrekenen bleek ditmaal de mees te hoofdbrekens te kosten, zoowel hier als elders. De Cursus is oorspronkelijk opgezet met een duur van 3 jaren. De cursisten ga ven indertijd te kennen, dat zij gaarne het zelfde in 2 jaar wilden halen. Nadat bestuur en leeraren hierover gesproken hadden, werd besloten aan dien wensch tegemoet te komen. En nu zijn dan slechts 2 candidaten voor het schrifteliik examen afgewezen, ondanks dat de cursus een jaar ingekrompen werd. In verhouding tot de drie-jarige cursussen op andere plaatsen kunnen wij dus nu al van succes spreken. En thans maar afwachten, wat het mondeling examen zal brengen. Er zijn thans reeds opgeven gedaan voor de nieuwe cursus, die in September aanvangt. Hij, die belang in deze zoo belangrijke cursus stellen, doen goed zich eens te verstaan met het Bestuur van den Middenstand of met één der leeraren. En wie dan nog niet over tuigd is, vrage eens een oud-cursist, wat deze denkt van zijn veroverde kennis. Het zal U doen besluiten ook deze cursus te gaan vol gen. Niet alleen, dat de Vestigingswet de eisch van een diploma „Handelskennis" voorschrijft doch ook uit een oogpunt van algemeene ontwikkeling is het van zeer veel nut wat meer te leeren, dan het L. O. geeft. Wij wenschen inmiddels de cursisten met hun examen veel succes en verwachten, dat- zij ons Instituut niet zullen beschamen. Een leder repeteere deze week nog eens de hoofd zaken. MARKTBERICHTEN. Schagen, 25 Mei 1939. Op de heden gehou den weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt70 Paarden f 120300 29 Gelde- koeien (mag.) f 100160 25 Geldekoelen f 180—260 20 Kalfkoeien f 180—225 5 Pink- stieren f 110140 108 Nuchtere kalveren' f 6—14 20 Schapen (vette) f 16—24 168 Overhouders f 1216 1010 Lammeren f 4 7 5 Bokken en geiten f 1.5014 7 Varkens (vette) 4548 cent59 Biggen f 1019 Ko nijnen f 0.50—1.30 Kippen f 0.75—1.40 Ha nen 1540 cent. 80.000 st. eieren f 33.60. Eicrveiling, Helder, 25 Mei 1939. Aangevoerd 35626 st. Kipeieren. Prijzen als volgt52-54 Kg. f 2.90—3.00 55-57 Kg. f 3.00 —3.20 58-60 Kg. f 3.00—3.60 61-63 Kg. f 3.30—3.80 64-70 Kg. f 3.40—4.00. 590 Eendeieren f 2.302.40. GROOTE PAARDENFOKDAG OP Djlim&DaG u Jum XL bijUUi'D. Voor deze lokdag werd wederom door het Gem-Bestuur het Sportter rein te Slootdorp welwillend ter be schikking gesteld. Voor een en ander n schitterend terrein De aangifte is zeer belangrijk en over treft die van het vorige jaar. Zijn onge veer alle deelnemers van het vorige jaar van de partij, ook vele nieuwe namen van eigenaren, worden in de caiaiogus aax.geirüLien. Wij meenen te weten, dat de winnaars van net vo rige jaar een harde dobber zuilen heb ben om zich staande te houden en zul len vermoedelijk de premie s wel meer verdeeld raken. VRIJZINNIG HERVORMDEN IN Uii WiLKift UhKmhhR De j aarlijksche propaganda-avond van de Yereeniging van Vrijzinrfig Hervormden, welke Donderdagavond werd gehouden in Hotel Smit te Mid- clenmeer is uitstekend geslaagd. De zaal was geheel gevuld toen de voorz. de heer P. VViersma het ope ningswoord sprak. De heer VViersma merkte op„ dat hij voor velen nog een vreemde is en velen voor hem, doch hij hoopte dat spoedig een innig con tact met de leden aanwezig zou zijn. In het bijzonder werd een woord van welkom gericht tot den heer H. D Louwes, die ondanks zijn zeer drukke werkkring, zoo bereiuwillig was ge weest, naar den Polder te komen om de Vrijzinnige beginselen uit te dragen Na het openingswoord werd geza menlijk gezongen „Rust U ten strijd." Hierna hield de heer Louwes een kernachtig betoog voor de beginselen van de Vrijzinnige Hervormden. Spr. wekte op de vereeniging van Vrijz. Hervormden zooveel mogelijk te steunen, de godsdienstoefeningen bij te wonen en wanneer men zich geroe pen voelde, lidmaat van de Kerk te worden. JjUlii De rede van den heer Louwes ver wierf een dankbaar applaus. Terwijl de voorz. dit iij zijn dankwoord nog eens onderstreepte. Een kleine verloting met een 2-tal mooie prijzen werd in de pauze ge houden. Ds. B. Nijholt heeft in_ eenige korte bewoordingen er op gewezen- dat dit de laatste avond is waarhij de heer Korndorffer aanwezig is. De heer K. is benoemd in Zd. Schar- woude en Koedijk. Het olficieel af scheid komt op 11 Juni a.s. in de Kerk te Slootdorp, doch spr. wil thans den heer K. reeds dank zeggen namens de vereeniging van Vrijz. Herv., krach tens welke vereen, de heer K. in de W.-Meer wei-kte, voor de wijze waar op hij zijn taak vervulde. Mej. A. Laan overhandigde namens de Jeugdclub „De Rijzende Kerk" een boekwerk en dankte met eenige welge kozen woorden, voor het veie mooie werk wat de heer K. in het belang van de jeugd gedaan heeft. De heer Korndorffer dankte voor dit oflicieuze afscheid, en hoopte allen bij zijn officieel afscheid in Slootdorp te rug te zien. Na de pauze kwam de jeugdclub voor het voetlicht met een revuetje in 2 taiereelen. Het eerste taiereel gai een scherp beeld van de tegenstellin gen die men in het jeugdleven ziet. Aan de eene kant de jeugd die zich vermijdt met kaartspel en drank, aan de andere kant een trissche groep jon gelui gewapend met rugzak en toebe- hooren op een wandeltocht. Het 2e tafereel gaf ons een beeld hoe de jeugdclub haar tijd door brengt in de vrije natuur. Zang, spel en dans, doch bovenal kameraadschap. Het was een zeer mooie avond, waar voorz. VViersma in zijn sluitingswoord dankbaar op terug kon zien. Vele le den werden gewonnnen, terwijl zich ook nog een aantal aanwezigen opga ven voor de V.P.R.O. DE BEPLANTING BIJ DE DORPEN De groote zorg die men bij d,é Wie- ringermeer-directie heeft voor het na tuurschoon in den Polder en de lof waardige wijze waarop Staatsboschbe- heer het uitvoert, heeft in hooge mate de waardeering van de bevolking in den Polder. Moesten wij in vorige jaren nogal eens wijzen op vandalisme van de jeugd in de boschjes, hiervan is op groote schaal gelukkig niets te mer ken. Het volwassen publiek heeft be grepen, dat een klein stukje natuur schoon in de nabijneid van de dorpen niet genoeg te waardeeren valt. Wie een wandeling maakt in een van de boschjes, treit het, welk een mooie piekjes natuurschoon in weinig jaren zijn geschapen. Met welk een zorg men de pauen heeft aangelegd, door het hout. De groote waardeering die de bevol king hiervoor heeft, demonstreert zich wei in het feit, dat 'n bewoner van biouiuorp plannen heeit om bij zijn dorpsgenooten een lijst te laten circu- leeren, teneinde van de opbrengst na bekomen toestemming, eenige Danken te plaatsen in het boschje. Een plan wat zeer sympathiek is en wat ter navolging in de andere dor pen wordt aanbevolen. Voor een betrekkelijk klein bedrag kan men eenige eenvoudige banken laten maken. Over het onderhoud kan •eventueel met de bevoegde instanties besproken worden. Doch het feit dat het idee van de be volking komt en dat men zelf de kos ten wil dragen, is wel 'n bewijs hoe groot de waardeering is die men heeft voor de wijze waarop dit gedeel te van de in cultuurbrenging van den Polder door de W.-Meer-directie in sa menwerking met Staatsboscbbehieer wordt vervuld. VRAAGT PROEFMESJE. Alleen verkrijgbaar KROEZE's BAZAR SLOOTDORP. 10 stuks 25 ct. Zeugen worden gehaald en weer thuisge bracht. P. LAAN, Noordstroe, Wieringen. Hiermede deelen wij onze geachte cliënteele mede dat onze depothouder POSTSTRAAT 8. Beleefd aanbevelend, GEBR. DE BOO. AGENTEN TAXACO - PRODUCTEN. Petroleum, Benzine, Smeermiddelen, Vetten, Teerproducten, Wegenteer, Erwtenruiters, enz. POPULAIRE PRIJZEN IN HEEREN COSTUUMS. Stelt U prijs op keus, pasvorm, kwaliteit, dan koopt U 'n Costuum bij ons. JONGENS PAKJES, ook met plusfour. HOEDEN, PETTEN DASSEN. I DAMES JAPONNEN MANTELS SWAGGERS

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2