Koninklijk bezoek aan Belgie. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 27 MEI 1939 No. 61 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SP atad JOH. LAUWERS, WIERINGER COURANT W1ERINGEN vóór 50 JAAR. PINKSTEREN (Ds. J. M. Leendertz, die zoovele jaren achtereen de Pinksterboodschap in de' oude Stroeër Vermaning heeft verkon digd, was op ons verzoek zoo bereidwillig, in verband met onze historische Wierin- ger artikelen, een wijdingswoord te schrijven, overgenomen uit een preek, dien hij voor jaren terug voor zijn Wie- ringer gemeente op Pinksteren heeft uitgesproken. Dat dit woord nu opnieuw voor ons een Pinkstergedachte moge zijn.) Pinksteren is de verjaardag van de Chris telijke Gemeente, waarbij wij gedenken de gave van den Heiligen Geest. Door dien Heili- gfcn Geest is de Christelijke Gemeente in het aanzijn geroepen. De kern van het godsdien stig leven is voor ons Christenen gelegen in die gave van den Heiligen Geest. Daarom willen wij op Pinksteren ons af vragen niet alleen hoe die gave eens tot de Apostelen is gekomen, maar ook hoe die gave thans tot ons komen kan. Hoe kan het voor ons waarlijk Pinksteren worden Daarvoor is allereerst stilte noodig. „Mijn ziel is immer stil tot God", zegt een oude psalm. Dat stil-zijn hebben wij allen noodig, zal onze ziel ontvankelijk wezen voor den heiligen Geest. De tot „zelf-inkeer" geneigde Maria-natuur heeft er een innerlijke behoef te aan, maar de bezige Martha-natuur heeft dat stil-zijn des te meer van noode. Er zijn levens, waar stilte te over is, maar er zijn ook levens, waar men aan de stilte niet toekomt. Juist tot de laatste zou ik wil len zeggen maak ruimte voor de stilte, ont worstel uw ziel aan de jacht en de drukte, waarin zij gevangen is, en waarin de Geest niet tot haar spreken kan. Maar behalve stilte is er verwachting noo dig. Jezus heeft gezegd dat de Hemelsche training, dieet, gewoonten, als rooken, thee en koffie drinken., het aantal jaren waarin de speciale sport wercSLbeoefend, op welken leef tijd een begin werd gemaakt enz. De vragen zijn zoodanig gesteld dat de dokters uit de antwoorden zullen kunnen opmaken of de sportmeisjes haar kansen op een gelukkige toekomst als moeder bederven. De meeste vrouwelijke athleten in Enge land zijn altijd onder geneeskundig toezicht geweest. Vrouwen of meisjes met zwakke ge stellen mogen niet meedoen aan inspannende sportgebeurtenissen. In de sportkringen, wel ke tot oordeelen bevoegd geacht kunnen wor den, heerscht dan ook de overtuiging, dat de enquête zal uitmaken dat „de theorie" geen stand kan houden en de sportvrouwen van deze tijd niet bezig zijn het toekomstig ras te schaden. Men kan heet het vele bekende spor tieve dames van vroeger aanwijzen, in het bezit van een gezond gezin en er zijn er zelfs bij, die als moeders naar de sportbanen en sportvelden terugkeeren. Vader den Heiligen Geest niet zal onthouden aan degenen, die er Hem om bidden. „Heilige Geest" is niet iets, dat wij menschen kunnen maken. Wij kunnen geen fabrieken J bouwen, waar Heilige Geest geproduceerd wordt. Heilige Geest komt tot ons. De hoog- j ste dingen in het leven maken wij ons zelf niet, maar die ontvangen wij» Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat een mensch er niets aan doen kan, of een heilige geest of dat een booze geest tot hem komt. Neen, zoo is het nietHet was niet toevallig, dat op Pinksteren de Heilige Geest werd uit gestort op Jezus' discipelen en niet op Ka- jofas, Pilatus en de anderen, die Jezus aan het kruis hadden geslagen. Het is niet toe vallig, dat de Heilige Geest kwam tot men schen, die biddend bijeen waren en niet tob menschen die in een herberg vloekten en raasden. Dat is niet toevallig. Waar oprecht verlangen is, daar zweeft de geest over de wateren der ziel. Het verlangen heeft een magnetische kracht. Het zondig verlangen trekt het zondige, het heilig verlangen het heilige naar zich toe. Naast stilte en verwachting noem ik als derde dat noodig is Godsdienstige Gemeen schap. De Heilige Geest kwam over de disci pelen toen zij eendrachtelijk in stilte bijeen waren. Doordien zij tezamen waren, kon het vuur van den Geest veel hooger oplaaien, dan wanneer elk van hen alleen zou zijn geweest. Eén houtje maakt geen vuur daarvoor is noodig dat vele houtjes tezamen worden ge bracht. Daarom, als gij die dit leest, recht Pinkste ren wilt vieren, zoek dan op den Pinksterdag de godsdienstige gemeenschap, in het bede huis, waar men stil is voor God, en Zijn ver wachting op Hem stelt. J. M. L. DE OVERLEVENDEN VAN DE „SOUALUS" VERTELLEN. De overlevenden van de ramp verhaalden de volgende bijzonderheden. De onderzeeër dooq normaal tot op een diepte van tusschen 115 en 20 meter, toen men in het voorschip bemerkte dat achter iets niet in orde was. Men probeerde de tanks leeg te laten loopen, en de machine werd op volle kracht vooruit gezet, doch het schip luisterde niet meer naar het roer. Een lid van de bemanning sloot vervolgens met bovenmenschelijke inspan ning het waterdichte schot tusschen voor- en achterschip. De motoren werden afgezet, het licht ging uit en de duikboot zonk lang zaam op oen oceaanbodem. Er was in het geheel geen paniekstemming en de orders werden prompt uitgevoerd. Een beetje water sijpelde door het schot naar bin nen. Men liet een boei naar de oppervlakte stijgen, om de plaats waar de onderzeeër ge zonken was aan te duiden. Spreken en bewe gen werd tot het uiterste beperkt, om zuur stof te sparen. Na ongeveer vier uur hoorden de mannen de motoren van de zusterduikboot „Sculpin". Uren later hoorden zij de voetstappen van den duiker op het dek van de „Squalus" en nadat verbinding tusschen de reddingskamer en de duikerklok tot stand was gebracht, ont vingen zij warme soep en dekens. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. TAPVERBOD. De Burgemeester van Zijpe brengt ter openbare kennis, dat voor het tijdvak van 27 t/m 30 Mei a.s. te PETTEN een tapverbod is uitgevaardigd voor militairen beneden den rang van sergeant. Gedurende die dagen zullen in de vergun- nings- en verlofslocaliteiten te Petten alzoo geen alcoholhoudende dranken mogen wor den verstrekt, toegediend of verkocht aan of worden gebruikt door bedoelde militairen. Zijpe (N.H.) 25 Mei 1939. De Burgemeester voornoemd, D. BREEBAART. PREDIKBEURTEN ZIJPE. NED HERV. GEM. Ie PINKSTERDAG. Burgerbrug v.m. 10.30 uur de heer H. Smit van Enkhuizen. St. Maartensbrug, Oudesluis, Petten en Scha- gerbrug geen dienst. 2e PINKSTERDAG. Schagerbrug v.m. 10 uur Ds. Witkop. HET ONTSLAG VAN MINISTER DE WILDE. De heer Wijnkoop zal vragen stellen. Het Kamerlid, de heer D. Wijnkoop heeft den voorzitter van de Tweede Kamer schrif telijk medegedeeld dat het in zijn voornemen ligt, in de eerstvolgende bijeenkomst van de Tweede Kamer verlof te vragen tot het stel len van vragen over het heengaan van mi nister De Wilde en over de oorzaken, die de zen bewindsman tot diens ontslagneming hebben geleid. EREN Loop geen risico, dat het erger wordt. Ga vandaag nog elas tieken kousen dragen. Onze elastieke kousen vormen als 't ware een tweede huid. In alle maten en verschillende prijzen, doch alleen in de betrouwbare kwaliteiten voorhanden. OPTICIEN. Ziekenfondsleverancier. PAYGLOP 3 ALKMAAR Tel. 2606. IS WEDSTRIJDSPORT GESCHIKT VOOR DE VROUW? 1200 Britsche dames zullen er op antwoorden. Als wij de Hollandsche zwemsters door het water zien schieten en dat zien wij Kier nogal eens of Kay Stammers zien rennen of wijde uitvallen maken op een tennisbaan, Cecilia Coledge met ongelooflijke gezwindheid en sierlijkheid ingewikkelde figuren beschrij ven op het ijs van de Queen's Club dan vra gen wij ons niet af of deze sportieve inspan ning, die veel van hart en spieren vergt wel goed is voor haar gezondheid. Wij nemen vanzelfsprekend aan dat de dames in puike lichamelijke conditie verkeeren. Hoe zouden zij anders kunnen doen, wat zij doen Wij gaan verder en nemen aan, dat zij van jongs af gezegend zijn geweest met een voortreffe lijke constitutie en dat dit voor een goed deel verklaart, waarom zij tot de hoogste sporten van den sportladder zijn geklommen. Maar er zijn in Engeland en wellicht ook wel bij u populaire theorieën in omloop, volgens welke deze sportmeisjes gevaar loopen een gelukkige toekomst als vrouw, echtge- noote en moeder te verspelen. Wat zij in de praktijk uitvoeren, met tennis, hockey, zwem men, horde- en andere rennen, is zware ath- letiek, welke alleen straffeloos kan worden beoefend door de sterke sekse en berekend is op mannelijke spieréh, die voor het gansche leven van den man nuttiger zijn, naarmate ze meer met ijzeren banden overeenkomen. Dat, zegt de thoorle, kan niet gelden voor de vrouw. Niet alleen is een vrouw wier spieren hard zijn, niet lieflijk, zij is physiek ook min der geschikt voor de functies die de natuur haar heeft toebedeeld en die voor het behoud van het menschenbestaan van het hoogste gewicht zijn. Aanval op „de theorie." Het is een populaire theorie, wellicht ech ter gebaseerd op losse geneeskundige verkla ringen. Maar dokters hebben als alle andere menschen hun stokpaardjes en vooroordeelen en tot heden is geen poging gedaan die the orie aan de praktijk te toetsen. Edoch, men is nu bezig dit verzuim te herstellen. De raad van advies, twee jaar geleden door de Engel- sche regeering ingesteld om haar te helpen in de campagne voor de verhooging van de volksgezondheid en het lichamelijk welzijn van de natie, heeft een vragenlijst gestuurd aan 1200 Britsche vrouwen die lang een voor aanstaande plaats hebben ingenomen in het sportleven yan het land of dit nog doen. De 16 vragen op de lijst zijn gesteld in overleg met een geneeskundige subcommissie van dezen Raad. Ze hebben betrekking op de werking van het lichaam, de lichamelijke ge steldheid in het algemeen, op den vorm van De Kaasmarkt. Alkmaar, 26 Mei 1939. Op de heden gehou den kaasmarkt waren in totaal 34 stapels, wegende 120000 kg kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt30 stapels Kleine fabriekskaas f 17.50 3 stapels kleine Boeren kaas f 18 en 1 stapel Commissie, geen notee- ring. Alles met rijksmerk. Handel matig. DE GRAANMARKT. Alkmaar, 26 Mei 1939. Op de heden gehou den markt waren in totaal 264 H.L.'s aange voerd, waarvan soort en prijzen als volgt 15 H.L. Voertarwe f 5.50—6.50 59 H.L. Gerst f 8 Gerst chev. f 8.25—8.40 151 HJL. Haver C 6.507.50 20 H.L. boonen, w.o. bruine f 25—39, citroen f 24—26 duiven f 11—14 witte f 26—30 4 H.L. Karwijzaad f 32 en 15 H.L. erwten, w.o. kleine groene f 10.75—12, groote groene f 16.50 en vale erwten f 18. Al les per 100 kg. Handel stug. DE VEEMARKT LEEUWARDEN, 26 Mei. Vee. Stie ren 108 Enter f 90 a 220 128 Twenter f 220-360 per stuk 360 vette koeien f 125-260 972 Melk- en Kalfkoeien f 150-255 50 Pinken f 60-150 58 Vet te kalveren f 20-b5 740 Vette schapen f 10-24 198 Weideschapen f 7-14 1203 Lammeren f 3-6.50 196 Vette varkens f 45-140 35 Magere varkens 22-25 cent per Kg. 271 Kleine big gen f 6-14 39 Bokken en Geiten 72 Paarden. Totaal aanvoer 5380 stuks. Aanvoer vrijwel stationnair. Voor den tijd van het jaar aanbod ruim. Stieren en vette koeien goede soort redelijk goed te plaatsen en prijshou dend Melk- en kalikoeien trage han del met lager prijzen. Vette kalveren flauw, nuchtere kalveren slecht en prijzen lager. Varkens iets minder. Lammeren iets minder. De N.V.C. nam 81 varkens over. LEIDEN* 26 Mei. Vee. Aangevoerd 17 stieren f 220-260; 134 melk- en kalf koeien f 190-270 166 Varekoeien f 90- 175 146 vette ossen en koeien f 190- 315 38 vette kalveren f 50 a 100 379 nuchtere kalveren f 4-10 150 vette schapen f 12-20 449 weideschapen f 7-10 5814 Lammeren f 12-18 700 vette lammeren f 5-8 297 mestvar- kens f 22-35 638 biggen f 8-13 50 zeugen f 40-60. Handel in kalf-, melk- en varekoeien nuchtere kalveren, lammeren, mest- varkens en biggen matig vette en weideschapen en vette lamnSeren stroef vette ossen en koeien tamelijk vlot. Vette kalveren zeer matig. Z. M. Koning Leopold begroette H. M. de Koningin bij Haar aanLnmit in de Belgische hoofdstad. VERRUKKELIJKE KLEUREN WEELDE IN Iii.N bfKuuaJjjaüOF VAN LANKLN. De tuinen en serres van het Konink- lijk Paleis te Laeken plaatsen u buiten alle werkelijkheid. Nier heelt de flora van onze rijne aarde zich verzameld, hier bloeit de gouden boterbloem in de onmiddellijke nabijheid van de wondernjKsie orchidee, hier wiegt 'n prille seringenstruik weinige meters van de troische palmen, die meters hoog rijzen boven een zacnt bed van wolsklauw. Hier ontving Z.M. Koning Leopold j.1. Woensdagmiddag de Ko ningin der Nederlanuen. 'temidden der palmen en dadeiboomen, euca lyptus en pisangboomen in den macn lig overkoepelden wintertuin, waar een rose velum boven het dieps groen en het veelkleurig bruin dei- statige palmen een onwezenlijken gloeu houdt, daar heeft Z.M. Woensdag middag gerecipieerd. Koningin Wil- helmina kan zich in de gebieden van haar Rijk aan gene zijde van den eve naar hebben gewaand, toen zij den ve le tientallen meters langen gang maak te van den ingang naar dezen door 3o zuilen omzoomden sprookjeshof. Hier klonk haar het Wilhelmus tegen te midden van een tropisch woud. Voor op schreden de vorstelijke personen, door de haag van genoodigden. Een witte rok met blauw-paarse bloemen bezet, een blauw-paarse cein tuur om den leest, een hoed van fijn wit stroo op het hoofd. Zoo betreedt onze Vorstin deze wereld van onwer kelijke schoonheid. Elegante toiletten in de tuinen van het Paleis te Laeken In de Orangerie toefden uw gedach ten wel een wijle bij Koning Willem van Oranje, die dit lustoord bouwen liet, in den wintertuin kwam u het beeld van den grijzen koning Leopold II, den Bouwer, die België zijn kolo niën schonk en Laeken deze stad van bloemen, maar als gij de elegante dames van onze eeuw aanschouwt, dan waant gij u verplaatst in de da gen van Engeland's Koningin Victoria De toiletten, die hier gedragen wor den, ze mogen de modernste dessins toonen, zij zijn Victoriaansch. De toe fen op de schouders, de crinolines, ds hoeden vooral. En toch juist de hoe den der dames doen meer temidden van deze tooversfeer de tijdperken ver vloeien. Er zijn de kleine guitige hoedjes, die enkel bloemen zijn, lel kleurig, temidden van deze intense bloemen pracht. Er zijn de oolijk schuine ama- zonehoeden de Bretons maar ook de wijde hoeden van 't zachtste stroo, dat rank doorbuigt en menigmaal eon schoon gelaat onttrekt aan vreemde blikken. De voiifs staan als een schui mige krans rond den hals of ze wuiven als kleurige rook achter de draagster aan. En al moge het waar zijn, dat ve le kleuren zich mengen, het wit en blauw - in velerlei nuances - blijft overheerschen. De kleeding der dames heeft naar vroeger dagen terug gegrepen. De lan ge rokken laten nauwelijks de voeten vrij, de schouders gaan schuil onder hoog oprijzende poefs. Het Victoriaan sche tijdperk keert weer. En als ge dan op eenmaal de wonderlijke leeu wenkop van Professor Piccard ont waart temidden der gasten, dan her innert ge u, dat wij, 20ste eeuwers, den stratosfeer veroveren willen. Dat brengt u weer terecht, waar ge be- hoort en Als dan langs de glooi-ingen van het heerlijke park rond het kas teel van Laeken, waar heel Brussel in den gloed van den warmen dag uw voeten ligt, Felix Timmermans, Stijn Streuvels en Ernest Giaes komen aangekeuveld, dan voeren deze Vla mingen u weer naar huis. Ge doolt nog wat rond in serres, langs gazons en bloeiende seringen, langs de donkerkleurige rhododendron parken ge laat uw oogen drinken aan de tallooze nuances van groen op dezen Meidag en het nog zoo schucn- tere bruin van kolossale beuken, ge gaat over marmeren trappen in den ontvanst-vleugel van het trotsche paleis, door zalen met hooge lichte ven sters en dan op eenmaal staat ge naast de Koningin der Nederlanden, den Koning der Belgen en zijn beide kinderen Prinses Josephine Charlotte en Prins Boudewijn. De kleine blonde Albert is naar het Paleis te Brussel teruggekeerd.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3