BEZOEKT GROOTE FANCY-FAIR te Middenmeer in 'i Hotel SMIT DE LISTEN DER DIAMANTSMOKKELAARS. ZITTING TE KOOP H. STRUIK TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER BETAALT HOOGE PRIJS VOOR SLACHTPAARDEN. GEZELSCHAPPEN REDUCTIE. NANNING KAAN, TELEFONISCH AANGESLOTEN ONDER op 23, 24 en 25 Juni do WOUDA'S WEIDEKOEKJES, W1ER1NGEN vóór 50 JAAR. DEN OEVER. Uitvoering Apollo. hak wil meesmokkelen, moet uiteraard niet Het was een goed idee van „Apollo" om een gaan hinken, zelfs op gevaar af, dat zijn hak I uitvoering te geven, speciaal voor de alhier anders wel eens zou kunnen afbreken. Wan- Het merkwaardigste historische artikeltje gestationneerde militairen. Dit liet ook de Hr. neer men edelsteenen in zeep heeft verstopt, over 't oude eiland komt onze lezers nu wel m. Bosker vooral uitkomen die een koit en is het raadzaam, de zeep niet in den broek onder de oogen het zijn n.1. pennevruchten krachtig openingswoord sprak. Hij vond het zak te bergen en even verkeerd is het, een van dames, die vol ambitio het schoolversje j heerlijk te kunnen meedeelen dat de miUtai- borstel, in welks hout kostbaarheden aan het van meester Jongkind voltooien. Men herin- ren ZiCh hier op dit voormalige eiland thuis daglicht zijn onttrokken, onder in den koffer nert zich het niet voltooide versje, dat in het gevoelden. Het was reeds zoover heen, dat te pakken. Een borstel hoort boven in den nummer van verleden Dinsdag werd afge- j ieder soldaat zijn eigen huisje bezat, waar hij koffer voor het grijpen te liggen. zich ten allen tijde kan vervoegen. Nooit is het spreekwoord „Een brutaal Dat het aangebodene van Apollo in de mensch bezit de halve wereld meer waar, smaak viel getuigde de groote opkomst voor dan wanneer het erom gaat, douanebeambten dezen avond, niet alleen door militairen, maar beet te nemen. Een verlegen mensch is niet ook door de burgerbevolking. En wij kunnenvoor smokkelaar in de wieg gelegd. Een erg dan ook eerlijk bekennen, ze hebben ailen klein uitgevallen smokkelaar maakte van zijn ONS WIERINGERMEERHOEKJE. drukt (het was naar we nader te weten kwa men van Mw. Tijsen-Wagemaker van Den Oever)' en dat we om volledig te zijn nog even inlasschen De grijze winter is wel koud Maar geenszins ongezond, Ook hebben wij nog turf en hout En noodruft voor de mond Een huis dat ons beschutten kan .Vflor regen, sneeuw en wind Daar menig arm en deugdzaam man Nauw huis noch schuilplaats vind Mijn warme kleeden dekken het lijf Mijn bed is tamelijk goed Heb honderd dingen tot gerijf Dus ben ik wel gemoed In dien het altijd zomer was De zomer had geen lust Eentoonieheid verveelt ons ras En 't veld had nimmer rust. Zooals Mw. Tijsen schreef herinnerde ze zich de laatste regels niet meer, maar we ontvingen van Mej. Montsma 't volgende briefje M. Mag ik, niet als oud Wieringer, maar a7s cud Schiermonnikoo<?er, de ontbrekende re gels van het gedicht dat Dinsdag 1.1. in uw artikel „Wieringen voor 50 jaar", voorkwam, U ter aanvulling zenden Het is mij door mijn Moeder op Schiermon nikoog geleerd Er moet dan nog volgen De winter geeft weer vruchtbaarheid, Aan 't uitgemergeld land, Gods goedheid houdt met wijs beleid Elk jaargetij in stand. Ook moet de regel, de zomer had geen lust, zijn het menschdom had geen lust. Dat het Gods goedheid is die met wijs be leid elk jaargetij in stand houdt, mag door het Wieringen van heden, mijns inziens niet wor den vergeten. Uw lezeres, Mej. MONTSMA. genoten, het was in één woord gezegd af. Door de muziekvereeniging weraen daarop een zestal stukken ten gehoore gebracht, die zeer zeker bij allen in den smaak vielen. D« uk weiden de populaire Vaderlandsche liedjes van Turf in je ransel enz. meegezongen. De stemming was er in Daarna werd opgevoerd de revue „Hoe' Bestaat Het" in 17 tafereelen door Joh. van Glabbeek. Wij hebben deze revue al eens uitvoerig be schreven en willen volstaan met te zeggen, dat het weder een groot succes was. Met het zingen van het refrein „Hoe Be staat Het", werd deze revue gesloten, nadat nog door een luitenant dank was gebracht aan allen die medegewerkt hadden tot het organiseeren van dezen avond. In de pauze werden nog een tweetal taarten verloot die gewonnen werden door een twee tal militairen. Deze verloting werd genouden voor het dekken der kosten aan deze avond verbonden. Na nog een gezellig bal waarvan door velen gebruik werd gemaakt en dat tot laat in den nacht duurde, behoorde ook dezen avond weer tot het verleden. Opgemerkt zij nog dat onder de talrijke aanwezigen ook behoorde onzen Burgem. den Edelachtb. Heer L. C. Kolff. Officieel. kennisgeving schouw De Directie van de Wieringermeer ves ligt de aandacht van haar pachters op de schouw over het kroozen en uit- maaien van slooten en toevoergreppels, het maaien van slootkanten en tocht- taluds. Het gemaaide dient verwijderd te worden. De schouw vangt aan op mej 1 Juli 1939. De Directie v.d. W.-Meer. spreekuur burgemeester Het gewone spreekuur van den Bur gemeester, zal deze week plaats vin- flevo-nieuws. Flevo 1 speelde Zondag een wedstrijd tegen -Aarts- woud 1. De inzet was een Medaille. Flevo won deze wedstrijd met 3-1 en alzoo ook de Medaille. acnormaie kortheid voor zijn vak gebruik. Hij liet zich namelijk een kunstbochel aanmeten, waarin hij herhhaaldelijk smokkelwaren vervoerde. Op zekeren dag echter vroeg een bijgeloovig scheepskapitein hem, of hij hem cien op Woensdag 14 Juni a.s. eens over zijn bochel mocht streelen, daar hem dit geluk bij het feprten zou brengen. De kleine passagier schrok hiervan zóó, dat de kapitein de douanebeambten op het ge beurde opmerkzaam maakte. De bergplaats werd toen natuurlijk ontdekt. Geroutineerde smokkelaars verliezen bij de controle geen seconde hun kalmte. Een van M..n np Mn pm nuw hun handigste trucs is „eerlijklieid." Zoo de- NAAR DE N.U rULDLR clareerde b.v. eens een passagier zijn sigaren, Blijkens een advertentie in dit num- terwijl het onder mannen bijna als een eere- mer, heeft de heer N. Kaan het plan zaak wordt beschouwd, juist sigaren mee over eenige excursie's te organiseeren pel de grens te smokkelen. Onthutst door zooveel salon-stoomboot naar Urk en N.-O- eerlijkheid dacht de beambte er niet aan, de polder. sigaren te onderzoeken. Had hij het wél ge- js dit misschien ook iets voor de daan, dan zou hij in elke sigaar een diamant gcfrooreisjes van de hoogste klassen, hebben ontdektalsmede voor diverse vereenigingen die Een dame uit de society betaalde zonder rei3 gaan blikken of blozen het groote bedrag aan in- 1 voerrechten op haar garderobe en slechts bij toeval kwam aan het licht, dat zich de kost- I baarste stukken bevonden in de onopvallende CONSULTATIE - BUREAU (uit een artikel van H. Ball in „Wissen und Fortschritt", Augsburg. LS iemand verre reizen doet en iets te declareeren heeft, krijgt hij de „geni aalste" invallen, hoe de douanebeamb ten om den tuin te leiden. Er is wel geen en- Merkwaardig, dat dus feitelijk van 't eiland terrein van het menschelijk vernuft, Schiermonnikoog de aanvulling komt van 't waarop de „uitvindersgeest" zóó actief werk- versje gezongen op 't oude eiland Wieringen. zaam is als juist op dat der invoerrechtenont- Maar naderhand blijkt uit nog een ont- duiking. Zou er wel iemand bestaan, die op vangen epistel van de Gezusters G. en M. Tij- recht kan zeggen, bij iedere grensoverschrij- sen Md. van Den Oever, (dochters van Maar- ding volkomen eerlijk te zijn geweest Inte- tje de kappenaaister waarover we reeds een j gendeel, men gaat er prat op, wanneer men en ander hebben gebeld), dat ook Mej. Monts ma nog niet volledig is. Zij geven de slotre gels van het vers aldus Ik dank hem, die mij nooddruft geeft, Geen rijkdom is mijn wensch Die vergenoegd en dankbaar leeft Is één gelukkig mensch. Thans zitten wij in 't avonduur Zoo vreedzaam bij de haard. En warmen ons bij 't koestrend vuur Die vergenoegdheid baart. Al is de koude soms wat zwaar, Al vriest het nog zoo fel, Ik prijs de Opper-Zegenaar, Al wat Hij doet is wel. Groetend Gez. G. en M. TIJSEN Md., Zoo hebben we dus door de zeer geapreci- eerde medewerking van deze vier dames het oude schoolvers van de Stroeër school in z'n geheel, en beschouwen we dit als 'n waarde volle bijdrage tot onze historische artikelen. Hartelijk dank. (Wordt vervolgd.) erin is geslaagd, de kommiezen op bijzonder sluwe wijze bij den neus te hebben gehad. Onze intuïtie doet ons het douane-onderzoek als een wedstrijd tusschen reizigers en beamb ten beschouwen, waarbij van „fair play" geen sprake is en slechts scherpzinnigheid meetelt. Deze stelregel gaat voor alle landen en gren zen ter wereld op. In de Vereenigdé Staten b.v. wordt de in voer van diamanten en edelsteenen door hoo- bagage van haar kamenier, die tweede klas y reisde. Een andere dame, maakte den douane VOOF zuigelingen beambte door haar voortdurend vragen 'van „Is dit vrij of niet zóó zenuwachtig, dat hij haar in zijn radeloosheid voor een prul- ding een stevig bedrag liet betalen, om haar in 's hemelsnaam maar kwijt te zijn. Dat kwam ook geheel met de bedoelingen der da me overeen, die het er op had aangelegd, van den beambte af te raken. Dilettanten loopen er nog al eens in, door dat de autoriteiten een „vertrouwelijke in lichting" ontvangen, waarvoor door den staat aan den aanbrenger een premie wordt betaald. Beroepssmokkelaars hebben hiervan natuurlijk geen last, maar hun wordt vaak het feit noodlottig, dat de smokkelhandel een zaak van vertrouwen is, waarvoor niet ieder - Slootdorp. DONDERDAG 15 JUNI nam. z tui» a urn uuui Dr. j-iuuuKAMER m het wijiigebGUW der Ned. Herv. Kerk te Blootdorp. CONSULTATIE - BUREAU voor Zuigelingen Wieringerweri. ZITTING WOENSDAG 14 JUNI Twee gebruikte (Cormick) dikke balk in goede staat. Smederij Slootdorp. O. VENEMA, Alkmaarscheweg, Middenmeer. nam. 1.30 uur tot 2.30 uur Dr. J. TAMSMA, geschikt is. Daardoor moeten de smokkelaars nam. 2.0U uur tot 3.30 uur Dr. A. HOOGKAMER m het Gym.-iokaal te Wieringerweri. adverteert in dit blad i vaak dezelfde reizen doen, waardoor zij ten slotte opvallen. Een dezer reizigers liet steeds bij zijn thuis komst in New York een hut voor de terug reis naar Europa voor zich reserveeren en telkens, als hij weer vertrok, kwamen zijn familieleden afscheid van hem nemen. Dit teedere afscheid nemen van iemand, die blijk- Het beste adres VOOr prima kwaliteit baar geregeld lange reizen ondernam, viel Q AünCMX/l cceru op en op een keer werden de familieleden bij 1 x\^\rvL/Il*lN V I il«i iJvfl het verlaten van het schip gefouilleerd, waar- 1S bij voor een groote waarde aan diamanten werd gevonden. Bij het verdere onderzoek IVledembllkkfcr paardenvleescnh0UWer\) bleek, dat de smokkelaars op buitengewoon C* NT 7 O O 1\1 handige wijze in zijn kabine een geheime Fk 1\. \J L D L M £~a \J \J ge invoerrechten bemoeilijkt, met het logi- bergplaats had aangebracht, waarin hij de Mieuwstraat 68 Tel. 74 Medemblik. sche gevolg, dat zich een levendige smokkel- steenen verborg Wanheer hij bij aankomst te affaire heeft ontwikkeld, waaraan zoowel door Ntw yQrk het schiD verliet, net hij ze kalm beroepssmokkelaars als door reizigers van zijn voor de volgende reis naar Europa ganscher harte wordt deelgenomen. Van al- j gereS8rveerde kabine achter. Zijn familiele- ierlei voorwerpen^ maakt men WJrj^ clen namen ze dan op onopvallende wijze mee, wanneer ze afscheid van hem kwamen nemen. om de kostbare steenen aan het speurend oog der kommiezen te onttrekken wandelstok ken, tuben met tandpasta, sponzen, stukken Bovenzaal Wiron, Den Oever. zeep, borstels, filmrollen, blikken met ver- duurzaamde groente of vleesch, gehoorappa raten voor slecht-hoorenden, zuigflesschen, enz. Vooral in schoenen worden vaak diaman- verstopt. Een smokkelaar met bijzonder klein uitgevallen voeten verdiende er een kapitaal mee, zijn schoenen een paar nummers te groot te koopen en er dan op reis steenen en sieraden in te verbergen. Reeds menigmaal had hij aldus de beambten bij den neus ge had, totdat eindelijk aan een steward het groote verschil tusschen de schoenen van den passagier en diens ongeschoeide voeten op viel. Hij sprak er met zijn collega's over en tenslotte hoorden ook de commiezen er van die besloten, de geruchtmakende schoenen eens te onderzoeken. Bij die gelegenheid kwam een groot aantal diamanten, paarlen en hals snoeren voor den dag. Daar deze truc herhaaldelijk wordt toege past, letten de beambten tegenwoordig speci aal op verdacht groote voeten. Bij een machi nist, die op een der booten thuis behoorde, vonden zij daarbij voor een paar ton aan diamanten. De ontdekking leidde tot de ont maskering van een wijdvertakte smokkelaars- bende. Vaak worden de toegepaste trucs slechts bij toeval ontdekt. Op zekeren dag begaf een eenvoudig matroos zich van boord. Bagage had hij niet bij zich en derhalve ook niets te declareeren. Den douanebeambten viel echter een gezwel op. dat de man boven een van zijn enkels scheen te hebben en toen men zijn sokken aan een nader onderzoek onderwierp, vond men er pakjes diamanten in. Een der pakjes was uit een der kunstmatig stevi; kuiten bij ongeluk naar omlaag gezakt. Een andere smokkelaar reisde onder het mom van een zendeling. Voor de goede orde werd hem de gebruikelijke vraag gesteld, of hij iets te declareeren had. „Dat hier is mijn grootste schat," antwoordde de „zendeling," terwijl hij op den bijbel wees, dien.hij onder zijn arm droeg. Hij mocht passeeren, doch ongelukkigerwijs haastte hij zich wat teveel, met het noodlottig gevolg, dat hij struikelde. Daarbij viel hem de Bijbel uit de handen, door het tegen den grond smakken van het boek ging een geheim vak open en een aan tal edelsteenen rolde over den grond. Overigens loopen beroepssmokkelaars lang zoo vaakniet in de val als amateurs, die het GEMEENTE ANNA PAULOWNA, GEMEENTE WIERINGEN. DEN OEVER. Overplaatsing. De Heer v. Marhus, opzichter bij genlewer- ken gaat Den Oever binnenkort verlaten, daar hij in gelijke betrekking is overgeplaatst naar Den Helder. V. C. J. B. Woensdagavond 8 uur V.C.J.B. te Hippolytushoef, Consistorie Ned. Hcrv. Kerk voor leden en belangstellenden. de ouden van dagen tocht Wegens onoverkomelijke bezwaren is de Ouden van Dagentocht enkele dagen uitgesteld en zal nu plaats heb ben op WOENSDAG 21 JUNI a.s. De aangifte tot deelname aan den tocht van Ouden van Dagen staat nog open tot Donderdagavond 15 Juni. Gaarne wordt ook van de autobezit ters kennisgeving tot dien datum aan de bekende adressen verwacht of zij bun auto en zichzelf beschikbaar wil len stellen. Reeds werden verscheidene voertuigen aangeboden welke dank baar werden aanvaard, doch zoo wei bekend is, zijn er veel noodig. Er wordt weer gerekend op aller mede werking Be heer DE ruyter blijft In een voorbarig krantenbericht in een naburig blad kwam onlangs een berichtje voor, dat de hr. en mw. de Ruiter, bedrijischefs van het rusthuis Noorderlicht alhier wegens benoeming elders, gingen vertrekken. Daar was toen heelemaal nog geen sprake van, doch thans kunnen we tot onze vreugde mededeelen, dat de hr. de Ruiter voor een benoeming in gelij ke functie te Wormerveer heeft be dankt SCHOOLREISJES KINDEREN OOSTERLAND. De Oosterlander schoolkinderen gaan op 27 eens extra-slim willen aanleggen. Hun trucs, en 28 Juni een tweedaagsch schoolrei.s ma- al lijken zij hun nog zoo geniaal bedacht, zijn ken naar Castricum en zullen zeer zeker inden kommiezen sinds lang bekend. Bovendien deze omtrek buitengewoon genieten. Als lo-J verraden dergelijke reizigers zich dikwijls geerplaats is aangewezen de jeugdherberg door hun wijze van optreden. Het is heel wel Bij voldoende deelname varen wij met een luxe ST00M-SAL0NB00T eenige dagen naar en door de N. 0. Polder en wordt Urk bezocht. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door Schagerweg, Middenmeer. N. A. KNOOK, Marnic-Hoeve, Middenmeer. „Koningsbosch" te Bakkum. De lagere klassen gaan een tocht Schoorl en Alkmaar maken op 7 Juli. Nu nog mooi weer en de kinderen kunnen Alle vulpenhouders, die de reizigers bij zich vjppr vninn ppnipfpn hebben, zouden gaan onderzoeken. Maar na- weer voiop genieten voortdurend zijn VERPACHT. De heer te Noordburen heeft band tegen den kostbaren vulpenhouder druk zijn plaats verpacht aan den heer P. Mulder, ken, om zich ervan te vergewissen, dat hij er terwijl hij onderhandsch heeft gekocht het.beusch nog altijd is. huis van den heer P. Tijsen. BURGERLIJKEN STAND. Geboren Albertus Jacobus, z.v. C. A. Groe- newoud en A. C. van der Plas Sientje Fre- derik, dochter van J. H. Lips en A. E. Spek ken Wilhelmus Johannes, zoon van W. C. J. van der Salm en A. de Jong Janette Catrien, dochter van J. C. Grootes en A. Stammes Gerda, dochter van M. Kalter en G. Schu ring Anna Cornelia Catharina, dochter 'van A. Raaijmakers en A. J. van den Berg Maria Johanna, dochter van J. Nieuwenhuizen en T. Hollander Jacoba Maria, dochter van J. P. Leegwater en A. Schouten Huibertus Mar- celis, zoon van Th. C. Weijers en A. J. Pijnac- ker Petrus Johannes Willem, zoon van W. E. Huiberts en C. M. Hogervorst. Ondertrouwd P. A. Leijen en F. J. Bloem Jac. Wiggers en Sj. Elzinga S. van Eeten en A. Jonker. Getrouwd Jac. Mooij en J. van der Panne S. Snooij en T. KeppelA. Mos en Th. A. Al- ders J. J. Vergouwen en M. Kouseband P. J. H. Huijbens en M. Smiers. Overleden Mej. D. Swiets oud 64 jaar J. de Boer, oud 70 jaren. Loop der bevolking. Ingekomen T. Reens en echtgen. van Zijpe Wed. N. van Dijk- Mereboer van Lamat Ned. Indië J. R. Kui per en echtgen. van Zijpe Mej. F. Bogaards van Huizen. Vertrokken J. H. Verweij n. Alphen a. d. Rijn A. Hooijvan der Pania naar Wierin- geermeer T. SnooijKeppel naar Wierin gen H. J. Dragstra naar Vlissingen J. Mei- Ünk naar Den Helder Mej. E. Hollstein naar Walsum am Rhein (Duitschl.) H. A. Jansen naar Amsterdam E. Spreeuwde Roode en zoon naar Hillegom. zwemwedstrijden Jammer voor de zwemsport dat bet nu juist Zondag moest regenen. On danks het gure weer werd er goede sport gegeven. De uitslag was 100 M. schoolslag Dames B 1. Lies Hutinga (FM) 1,47.7 min. 100 M. borstcrawl Heeren B 1. G. v.d. Berg 1.19 min. 2. W. v.d. Bogaar de (FM) 1.21,8 min. 100 M. schoolslag Dames A 1. D. v. OS (Bruinv.) 1.38 min. 100 M. borstcrawl Heeren A 1. A. Zuurmond (Bruinv.) 1,12,8 min. 2. F. Koning, Schagen 1,17 min. 50 M. borstcrawl Dames B 1. Dini (Bruinv.) 40-1 sec. 50 M. borstcrawl Dames A G. War- mogelijk, een flinken diamant in een vulpen- naar! houder te verbergen en de douanebeambten I zouden hun werk niet afkunnen, wanneer zij denaar Schagen 40-4 sec. 100 M. Schoolslag Heeren B. K. de Waard (FM) 1.39,8 min. (Bruinv.) 1,41.2 min, TEN BATE VAN HET MANDOLINE - ENSEMBLE „KUNST NA ARBEID". STEUNT DEZE ZAAK. Morgn 2 min. 7s ec. Waterpolo FM 1. Bruinvisschen O.V. 6-0. Bij SCHRALE WEIDE voert U met VOORDEEL uit voorraad leverbaar tegen scherp concur- reerende prijs. Aanbevelend K. H. MOLLEMA, Graanmalerij Fouragehandel, Wieringerwerf, Tel. 4. 100 M. schoolslag Heeren A H. van der Water (Bruinv.) 1,35 min. 3z50 M. estafette Heeren 1. Bruin- Iemand, die een edelsteen in een hollenvisgrhen 2 min. 6.6 sec. 2. Frisscbe prov. staten van n.-h. bezoeken de w.-meer Maandag heeft het College van Prov. Staten een excursie naar den Polder gemaakt. Het gezelschap, w.o. verschillende dames, arriveerde om ongeveer 11 uur W. Buck in een 3-tal autobussen te Midden meer, alwaar ter begroeting in Hotel Smit aanwezig waren Ir. S. Sme ding, Directeur-Burgemeester van Wieringermeer de hoofdopziener dei- Domeinen de beer Y. M. de Jong de heeren A. C. de Graaf en P. C. J. Pe ters Wethouders en de heer A. Blaau- boer secretaris van Wieringermeer. Bij het gezelschap was mede aanwe zig de heer Mr. A. Backer, Chef van het Kabiniet van de Commissaris der Koningin. Nadat Ir. Smeding het gezelschap een welkom had toegeroepen in bet nieuwe land, werd een kopje koffie ge serveerd, waarna mededeeling werd gedaan van de te volgen route. Het gezelschap bracht als eerste ge deelte van dee excursie een bezoek aan de Kooltuinen en het infiltratie- gebied alsmede aan bet boscb in wor ding in „Robbenoord." Ongeveer half een was men weer te Middenmeer terug, waar een lunch werd gebruikt in Hotel Smit. Na de lunch hield Ir. Smeding een causerie.. causerie ir. smeding. In korte trekken geeft Ir. Smeding dé Statenleden een overzicht van wat hij noemt hoofdmomenten uit de ko- lonisa tie. Spr. deelt dan mede dat na aftrek van wat voor wegen, dorpen, kanalen en bosch overblijft 17500 ha. land voor landbouwdoeleinden, waarvan 1000 ba. voor blijvende Staats-exploi-

Wieringer courant | 1939 | | pagina 2