Last van licita buikverzakking? Joh. Lauwers v TWEEDE BLAD. ZATERDAG 17 JUNI 1939 No. 69 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD WIEKiNGEN. PRINS-PRINS WIERINGER COURANT Vergadering gehouden op Vrijdag den loen Juni des middags 2 uur. Aanwezig alle leden. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mede, dat K. Kuiper zijn verzoek om een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet tot stichting van een plaats je, welk verzoek om prae-advies in handen was gesteld van B. en W. heeft ingetrokken. Ingekomen zijn van Mej. M. E. C. de Wit, Mej. C. Schipper en Mej. C. G. ter Burg be richt van aanneming hunner benoeming tot onderwijzeres van de verschillende leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux bericht alsvoren van de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Financiën een ge meenschappelijke beschikking tot vaststelling in beroep van het quotiënt, bedoeld in artikel 16, tweede lid, van het Financieeleverhoudings besluit voor het rekeningsjaar 1934 van Ged. Staten bericht van goedkeurmg van de beslui ten tot het aangaan van een kasgeldleening, groot f 125000.—, van de 5e suppletoire be grooting, dienst 1937, tot heffing van 75 op centen op de gementefondsbelasting, tot vast stelling van een verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onder wijs verder van Gedeputeerde Staten een beschikking waarbij de goedkeuring wordt onthouden aan het besluit tot het verstrek ken van een kapitaal van f 5000.aan de visschersvereeniging „Door Eendracht tot Vooruitgang" voor het stichten van een gar- nalendrogerij. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van W. Groes alhier het verzoek hem een steunuitkeering te willen verstrekken van f 9u0.in eens, onder toezegging, dat hij dan de gemeente zal verlaten en er nimmer meer zal terugkeeren. Wordt in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Aan J. Russelman en S. Veerdig Cz. wordt ontheffing van hondenbelasting verleend en aan J. C. de Vries, S. Omis, J. A. Borgdorff, Jb. Lont Jz., H. Wiegman, W. Blok, J. Rab- binge, J. Bruijn. Jac. Bakker, A. Wanmaker, K. Wor en Wed. C. J. Kroon ontheffing van schoolgeld. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld van N. de Haan, L. Wigbout, S. Smit Jz., D. ten Bokkel, L. de Nooijer, H. J. Jansen, P. Wiegman Az., C. Doves, A. Vrieswijk en J. Smid worden afgewezen. Van den 2en ambtenaar ter secretarie een verzoek tot verhooging van zijn jaarwedde. Betrokkene legt in zijn sc'hrijven de nadruk op het feit, dat de verhouding tusschen de jaarwedde van den 2en ambtenaar en die van de andere amb tenaren ter secretarie zeer onbillijk is. Ook in vergelijking met andere Ge meenten komt deze onbillijkheid tot uiting. Voorz. merkt op, dat B. en W. zich grootendeels kunnen vereenigen met de beweegredenen, die in dit schrijven worden opgesomd. Inderdaad is de jaarwedde, van den tweeden ambte naar te laag en gezien het huwelijk van betrokkene en het feit, dat hij een uitmuntend ambtenaar is, stellen B. en W. voor, zijn jaarwedde te stellen op f 1700 - f 2100, ingaande 1 Maart '39. Wordt goedgekeurd. Voordracht tot onderhandsche verkoop van enkele perceelen grond in de Stroeërkoog. De heer C. Maars alhier heeft zich tot het Gemeentebestuur gewend met het verzoek te berichten of de gemeente bereid is aan hem te verkoopen de grond, gelegen in De Houw- kes in de Stroeërkoog, welke overgebleven is van het terrein, waarvan een gedeelte ontei gend is voor aanleg van een spoorlijn en van de Rijksweg. Van dit terrein zijn overgeble- v en4 stukjes grond, waarvan de totale op pervlakte beloopt 1 H.A., 59 A en 50 c.A. Adres sant biedt een prijs van f 400.per H.A., een prijs, die oogenschijnlijk onder de waarde is. Het betreft hier echter laag gelegen en dras sig land, waar aalleen riet groeit. Voor de gemeente werpt het al gedurende meerdere jaren geen bate meer af, daar er geen gega digden voor het huren zijn. B. en W. stellen voor de grond te verkoopen tegen de geboden prijs vermeerderd met de overschrijvingskos- ten. Goedgekeurd. Voordracht tot toetreding der gemeente als lid van het Genootschap „Flevo." Het Genootschap „Flevo", gevestigd te Am sterdam heeft zich tot het Gemeentebestuur gewend met het verzoek de gemeente als lid van deze organisatie te doen toetreden. Het Genootschap stelt zich volgens zijn statuten ten doel het steunen en het wekken van be langstelling voor de arbeid van de Stichting voor het Bevolkingsonderzoek in de Droogge legde Zuiderzeepolders. Hoewel de platte landsgemeenten niet bij machte zijn steun te verleenen aan alle instellingen, welke zich bezighouden met cultureele of wetenschap pelijke onderzoekingen, meenen B. en W., dat het maken van een uitzondering hier wel op haar plaats is. Bij de onderzoekingen, wel ke de Stichting laat uitvoeren, is namelijk de gemeente Wieringen, zij het dan zijdelings, betrokken. De contributie bedraagt f 5.per jaar. B. en W. stellen voor tot toetreding te besluiten. Voordracht naar aanleiding van verzoeken om tegemoetkoming in de vervoerkosten van leerlingen van lagere scholen Voorgesteld wordt aan de volgende perso nen een tegemoetkoming te verleenen voor het bezoeken van hun kinderen van de school voor christ. nat. schoolonderwijs te Den Oe ver P. Stigter, W. Jansen, H. Veenstra, H. Attema, A. IJpma, F. Hoekstra, Jb. Landolt, P. Braaksma, J. Hensen, P. C. Grin, W. Dijk stra, P. Wiegman,, Th. Bosch, J. E. Dam, D. v. d. Zwaag, E. Ellens, P. Jongstra aan de volgende personen voor het bezoeken van hun kinderen van de r.k. school te Hippolytushoef C. J. van der Made, H. Thoma, A. Schellevis en F. van Dongenen aan C. Metselaar voor het bezoeken van een zijner kinderen van de U.L.O. school te Den Helder. Voordracht tot het verleenen van machti ging tot het ontwerpen van en uitbreidings plan voor de gemeente B. en W. achten het wenschelfjk, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het vaststellen van een uitbreidingsplan voor deze gemeente en stellen derhalve voor hen machtiging te verleenen tot het geven van éen opdracht aan den landschaparchitect J. W. Verdenius te Groningen tot het maken van een ontwerp voor een dergelijk plan. Deze architect is bijzonder daartoe aanbevolen door den Inspecteur voor de Volkshuisvesting en berekent voor het uitvoeren van deze op dracht een honorarium van f 1500.In dit bedrag zijn alle onkosten begrepen, die ver band houden met het ontwerpen en het ma ken der plannen. Ook Ged. Staten hebben onlangs de aandacht op deze aangelegenheid gevestigd en op spoedige vaststelling van een uitbreidingsplan aangedrongen. B. en W. stellen voor de gevraagde machtiging te verlee nen. De heer Lont vraagt, of dit punt weer niet een lijdensgeschiedenis zal wor den. Spr. meent, dat het wel jaren in beslag zal nemen. Voorz. antwoordt, dat naar de mee ning van den Inspecteur van Volks huisvesting, de heer Verdenius het niet te druk heeft, zoodat het plan ten minste niet te veel tijd zal kosten. Maar wel zal de goedkeuring van alle mogelijke hoogere instantie's verkre gen moeten worden en daar gaat meestal wel eenigen tijd overheen. Maar een voordeel is, dat de raad in verschillende gedeelten van de Ge meente een bouwverbod kan uitvaar digen, zoodat het plan door bebouwing niet gewijzigd behoeft te worden. De heer Bakker vraagt, of er niet meer kosten aan verbonden zullen zijn. Voorz. antwoordt, dat alle kosten in het bedrag zijn begrepen en volgens zijn meening is het bedrag laag te noe men. De heer Verdenius is van te vo ren voldoende ingelicht, wat betreft de financieele omstandigheden van de Gemeente en heeft daarmee zooveel mogelijk rekening gehouden. Goedgekeurd. Rapport nopens de rekening van Armvoogden, beheerende de Hervormde of Gereformeerde Armenkassen over het jaar 1938. B. en W. stellen voor de rekening van arm voogden goed te keuren, in ontvang op f 18258.39 in uitgaaf op f 16188.171/» batig saldo f 2070.21Vz en Armvoogden ter zake te dechargeeren, on der dankbetuiging voor het deswege gevoerd beheer. Goedgekeurd. Voordracht tot opheffing van markten. Zooals U bekend zal zijn, lijden de mark ten in deze gemeente een kwijnend bestaan de ondervinding heeft geleerd, dat daarin geen verbetering is te brengen, omdat van belanghebbenden onvoldoende medewerking wordt ontvangen. Aangezien dus, gezien de geringe aanvoeren, aan bedoelde markten blijkbaar geen behoefte meer wordt gevoeld, stellen B. en W. voor deze af te schaffen. Het betreft hier de markten voor pluimvee, eie ren en konijnen op elke Woensdag de vee markten op de voorlaatste en laatste Woens dag van Mei en de eerste en tweede Woensdag van Juni, alsmede de veulenmarkt op de Za terdag, voorafgaande aan de eerste Maandag in September. B. en W. stellen tevens voor in te trekken de verordening op de veemarkten. Goedgekeurd. Bijdrage in de Exploitatiekosten van het Centraal ziekenhuis te Alkmaar. Bij besluit van 24 October 1925, gewijzigd 9 November 1929, werd door de gemeente Wie- ringen, te zamen met een aantal andere ge- meenten, een bijdrage verleend in de kosten j van exploitatie van een te Alkmaar op te richten ziekenhuis op neutralen grondslag. De bijdrage werd toegezegd voor ten hoogste 10 achtereenvolgende jaren naar een opge stelde schaal en zou voor Wieringen maximaal beloopen f 480.per jaar. Aan de subsidiëe- ring waren verschillende voorwaarden ver bonden omtrent de opneming der patiënten uit de buitengemeenten enz. Nu de termijn van 10 jaren is geëindigd, heeft de Commissie, die zich heeft gevormd uit de bijdragende buitengemeenten, voorge steld te bevorderen, dat de gemeente Wierin gen het subsidie verder verlengt. B. en W. meenen, dat het centraal zieken huis niet alleen heeft beantwoord aan de verwachtingen, doch voor deze gemeente zelfs onmisbaar kan worden genoemd. Dit blijkt reeds uit het feit, dat na Alkmaar het grootst aantal aldaar opgenomen patiënten nu reeds gedurende enkele jaren uit Wieringen af komstig is. Zij veronderstellen dan ook, dat Wieringen zich niet aan het steunen van deze zegenrijke Instelling zal willen onttrek ken, te meer, omdat het zeker niet billijk zou zijn Alkmaar geheel met de kosten te belas ten, waarin die gemeente reeds het leeuwen aandeel voor haar rejuoiing neemt (niette genstaande er tweemaal zooveel patiënten uit de buitengemeenten worden verpleegd, beta len deze gezamenlijk slechts ongeveer één zes de deel van het tekort). l Op grond hiervan stellen B. en W. voor op denzelfden voet en overeenkomstig de gestelde voorwaarden het subsidie te continueeren, wederom voor een tijdvak van 10 jaar. Goedgekeurd. Voordracht tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van begraaf rech ten. Door B. en W. is besloten de nieuwe alge- meene begraafplaats met ingang van 1 Juli a.s. in gebruik te doen nemen, in verband waarmede de thans gebruikte algemeene be graafplaats te Hippolytushoef vanaf die datum gesloten is verklaard. B. en W. hebben nagegaan of deze gelegenheid moest worden' aangegrepen om wijziging te brengen in het' tarief der begraafrechten, doch zijn tot de conclusie gekomen, dat daartoe geen vol doende aanleiding bestaat, omdat het tarief hier al reeds vrij hoog is. Wel hebben zij ge meend, dat het aanbeveling verdient een ze kere vergoedingin te voeren voor het geval het onderhoud van graven opgedragen wordt aan de gemeente. B. en W. stellen voor de overgelegde ontwerp-verordening vast te stel len. De heer Bontkes merkt op, dat zijn fractie niet voldoende op de hoogte is van de tarieven voor een teraardebe stelling. De voorz. antwoordt, dat deze tarie ven geen wet van Meden en Perzen zijn, er wordt wel degelijk rekening ge houden met de omstandigheden van de betrokkenen. Voorz. maakt hierna de tarieven bekend. Mw. Wit-Slikker vraagt, of het on derhoud van de Begraafplaats in han den is van een bepaald persoon. Voorz. antwoordt, dat het wel de bedoeling is, dat er voor de nieuwe begraafplaats iemand zal zijn, die moet zorgen voor de verschillende gra ven, die vanwege de Gemeente wor den onderhouden. Mw. Wit zou graag zien, dat iemand daar speciaal voor zal worden aange steld. Spr. stelt voor, om sollicitanten voor dit doel op te roepen. De heer Bosker merkt op, dat de be graafplaats op het oogenblik wordt verzorgd door den heer S. Kuit men kan deze laatste niet zonder meer op zij zetten. Men moet afwachten, of hij in staat zal zijn de boel te onderhouden Mw. Wit blijft bij haar voorstel van sollicitanten oproepen, de heer Kuit kan immers ook solliciteeren. Voorz. antwoordt, dat een en ander in de vergadering van B. en W. zal wor den gebracht. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Vastgesteld wordt een 2e suppletoire be grooting dezer gemeente voor de dienst 1939. B. en W. stellen voor de met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage gesloten kasgeldleening groot f 125000, die op 30 Juni a.s. afloopt, voor een nieuw tijdvak van 3 maanden te verlengen tegen een rente van 1V* 'sjaars (over de afge- Ioopen 3 maanden werd een rente betaald van Vü 'sjaars.) B. en W. stellen voor tot wijziging van de le en 2e suppletoire begrooting en tot vast stelling der 4e suppletoire begrooting dienst 1938 te besluiten. B. en W. bieden ter vaststelling aan a. een besluit tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op posten van uitgaaf der gemeentebegrooting dienst 1938 b. een 5e suppletoire begrooting voor de zelfden dienst. Al deze voorstellen werden aangenomen. Wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1939 van Mw. T. Kat-Scheltus als lid der Com missie van Toezicht op het lager onderwijs bieden B. en W. ter vervulling van deze vaca ture, na gepleegd overleg met de Commissie, de volgende aanbeveling aan 1. Mw. T. Kat-Scheltus, aftredend. 2. Mw. R. A. Maaskant-Schwntje. Mevr. Kat wordt benoemd. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN Er is een schrijven ingekomen van het Rijk over de extra hulp aan werk- loozen. Er zal een bedrag van 261 x f 5.78 worden uitgekeerd, waarvan 261 x f 2 door de Gemeente moet worden be taald en de rest door het Rijk. Voor de kleine boeren zal 9 x f 1.89 worden uitgekeerd, waarvan 9 x f 1 door de Gemeente en de rest door het Rijk zal worden betaald. DE RONDVRAAG. Bij de Rondvraag merkt de heer Do ves op, dat in Oosterklief nabij de wo ning van de Wed. Bakker nog geen lichtpunt is geplaatst, terwijl daar toch reeds eerder over gesproken is. Voorz. antwoordt, dat er zooveel plaatsen zijn, waar een lichtpunt ei genlijk noodzakelijk is. De heer Doves zegt, dat het in het belang is van de bewoners, daar deze van de betonweg zoo in het donker komen. De heer Bosker merkt op, dat de si-1 tuatie eigenlijk precies omgekeerd is, men komt zoo uit het donker op oe betonweg, zoodat men wel degelijk op de passeerende auto's moet letten. Voorz. antwoordt, dat het punt na der zal worden besproken. De heer Koorn vraagt, of het niet mogelijk is, dat de cijfers en wijzers van de klok van Hippo wat worden op geknapt, men kan nauwelijks zien, hoe laat het is. De heer Bosker merkt op, dat er al veel geld is uitgegeven om de torens te repareeren. Voorz. antwoordt, dat er een bedrag op de begrooting zal moeten worden uitgetrokken en vindt de opmerking „men nauwelijks kan zien, hoe laai het is" wel wat overdreven. De heer Hulsebos heeft met leedwe zen gezien, dat het punt „Woning- bouwvereen." niet op de agenda stond vermeld. Spr. is bang, dat het een lij densgeschiedenis zal worden. Voorz. antwoordt, dat er een schrij ven van het Rijk is binnen gekomen. Men kan op een voorschot uit 's Rijks kas rekenen voor 20 woningen. De woningen zullen aan de verschil lende gezinnen worden toegewezen in overleg met de Woning-inspecteur. De heer Hulsebos. Ik had hierom trent een punt op de agenda verwacht. Weth. Bosker. De moeilijkheid voor terrein aanwijzing is hier de kwestie. Voorz. De bedragen er voor ge noemd zijn f 4070.- voor kosten archi tect en dan 'n bedrag van f 42347. In dien de Raad in princcipe besloot er voor te zijn, dan kunnen de plannen verder uitgewerkt worden. Weth. Bosker. De grondkeuze is moeilijk. De grond bij 't woonwagen kamp b.v. is in gedachte, noch dan moeten de woonwagens daar vandaan, want daar kun je geen woningen naast zetten. Voorz. Kan de raad in principe de genoemde bedragen goedkeuren, Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. De hr. Hulsebos. Verder werd bij de algemeene beschouwing gesproken over oprichting U.L.O.-School. Hoe staat het met het aantal kinderen Voorz. 25 ouders moeten een ver zoek daartoe indienen. Wij weten wel hoeveel kinderen de U.L.O.-School te Den Helder bezoeken, en dat zijn voor 'n school hier niet genoeg. De heer Bontkes. Maar naar b.v. een school op Hippo zullen toch - zeker meer kinderen gaan. Voorz. 't Zal hier niet meevallen, 'n Jaar of 17 geleden is 't hier ook al eens geprobeerd. Er waren tevens geen leerkrachten te krijgen. Mw. Wit-Slikker. In de W.-Meer is 't voorloopig weer van de baan, als we ze nu hier vóór konden zijn, kregen we wellicht ook van daar kinderen. Weth. Bosker. Laat men handteeke ningen van de ouders voor die school verzamelen en 'n circulaire aan den Raad richten. De heer Hulsebos. Dan wil ik nog eens wijzen op 't vuilnis aan den Mol- gerdijk 't papier waait over den weg. Weth.. Bosker. Dat van de Gemeente wordt nu afgerasterd. Voorz. Na 'n schrijven dat we heb ben gekregen, is 'n onderzoek inge steld, en 't bleek dat veel schuld ligt bij de bewoners zelf. Weth. Tijsen. Ze gooien 't zoo maar over den Noorddijk en met Noorden wind waait 't weer terug over den dijK. De hr. Hulsebos. Ik ben van 'n an dere meening, 't komt van de Vuil nisbelt. De hr. Koorn. Hoe kunt U 't zeggen. Ik heb de vuilnisboel- 't zelf zien ver branden. Weth. Bosker. Vanaf 't dijksmaga- zijn tot 't Muzpark is alles papier zelfs gooien de bewoners 't in 't plant soentje. De hr. Koorn. De burgerij werkt net zoo hard tegen als ze kan. Weth. Tijsen. Ze moeten 't met de vuilnisman meegeven en daar zien sommigen nog tegen op. De hr. Bontkes. Bij de algem. be schouwingen is onzerzijds de vraag ge steld aangaande Armenzorg, of 't geen aanbeveling verdiende Maatschappe lijk Hulpbetoon op te richten, opdat deze de functie van B. en W. zou over nemen. Voorz. B. en W. achten 't verstan diger dit zelf in handen te houden. De hr. Hulsebos. 't Is toch frappant dat de diaconiën gelden uit de Gemeen tekas gebruiken voor hun armen. Vooi z. De diaconiën zorgen voor hun eigen behoeftigen. Bovendien hebben B. en W. er reden voor 't zoo te doen. De hr. Hulsebos. Maar" 't moet 'n openbare zaak wezen. De hr. Doves. De heer Hulsebos heeft daar de rekening van Armvoogden en verward daarmede de Diaconiën. Hij is geheel abuis. Weh. Boskr. De diaconiën zorgen voor de Kerkel. armlastigen daar heb ben ze 'n goede controle Wij zorgen voor de rest na onderzoek van de con troleurs. Een en ander is wettig gere geld. Mw. Wit-Slikker vraagt hoe het staat met de Commissie van Georgani seerd Overleg. Voorz. De ambtenaren zijn allen aan gesloten bij den Bond van Gemente- ambtenaren. Vervolg binnjenpagina. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 18 JUNI. NED. HERV. GEM. Oudesluis nam. 2.30 uur Ds. Witkop. Petten v.m. 10.30 uur Ds. Witkop. Burgerbrug, St. Maartensbrug, en Schager- brug geen dienst. DAMES Het schenkt U zooveel voldoening als U zelf UW JAPON NETJES MAAKT. Maardan moet U eens STOF KOOPEN IN „HET STOFFENHUIS waar U dan een PATROON GRATIS bij krijgt en dan zult U versteld staan voor HOE WEINIG GELD U werkelijk goed GEKLEED KUNT GAAN. Ook in KOUSEN EN TRICOTAGE'S slaagt U zoo bij ons. Ook aan huis te ontbieden, zonder Denkt om Uw KOUSENBOEKJE eenige verplichting. HOEK LAAN SCHAGEN. Wacht toch niet met het gaan dragen van een goede buikband tot het te laat is Allerlei klachten en een zeer leelijk figuur kunnen er het gevolg van zijn. Een goede, medische buikband heeft al heel wat dames hun mooie, jonge fi guur teruggegeven en ook vaakhun gezond heid. Voor goede buikbanden moet U zijn bij PAYGLOP3 ALKMAAR Tel. 2606. ZIEKENFONDS - LEVERANCIER.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 5