30e JAARGANG DONDERDAG 29 JUNI 1939 No. 74 NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOft WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 10.50 f 0.10 ONDERMELK EN MAGERE MELKPOEDER ALS VEEVOER. Eenige maanden geleden, hebben wij in sa menwerking met het Bestuur van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in N.H. een circu laire verspreid, welke ook is opgenomen in de vakbladen en plaatselijke pers, over boven staand onderwerp. Wij schreven toen in den aanhef „Met het oog op de sombere verwachting van de ont wikkeling der kaasprijzen, wordt van over heidswege en door den Alg. Ned. Zuivelbond er op aangedrongen, dat de fabrieken zooveel mogelijk zullen overgaan tot vrijwillige kaas producten-beperking door het terug geven van ondermelk aan de veehouders." Wij zijn intusschen eenige maanden verder en de sombere verwachtingen zijn helaas ten volle bewaarheid. De mededeelingen eenige dagen terug in de groote dagbladpers, omtrent nieuwe Engelsche contigenteeringen hebben de reeds sombere perspectieven omtrent den export van zuivel producten nog verslechterd. Zoowel onder- melk als magere melkpoeder zijn goedkoop in vergelijking met een dienovereenkomstige samenstelling krachtvoermiddelen. Uit dit oog punt bekeken is het dus economisch voor de boeren het krachtvoer zooveel als mogelijk is, door ondermelk of magere melkpoeder te vervangen. Het verbruik van ondermelk en magere melkpoeder als veevoer werkt natuurlijk kaas productie-beperkend, hetgeen de zuivelmarkt ongetwijfeld ten goede komt. Een zoo groot mogelijk verbruik van ondermelk en magere melkpoeder is dus werkelijk een boe- renbelang in dubbelen zin. Wij meenden daarom er goed aan te doen, hierop de aan dacht van de veehouders langs dezen weg nog eens nadrukkelijk te vestigen. Da voedingswaarde van ondermelk bedraagt momenteel ongeveer f 1.10 per 100 Kg., de al lergoedkoopste krachtvoeder middelen op ba sis eiwit en zetmeelwaarde als uitgangspunt genomen (((5.9 Kg. maismeel a f 8.40 per 100 Kg. en 6.9 Kg. grondnoot a f 8.80 per 100 Kg zie Off. org. van 14 Juni). De werkelijke voe dingswaarde van ondermelk, wanneer 't ge bruikt wordt voor de voeding van varkens en kalveren is vast en zeker hooger dan de bo venvermelde combinatie maismeel-grondnoot- meel. De voederwaarde van 100 Kg. magere melkpoeder komt overeen met 1100 Kg. on dermelk en bedraagt dus ongeveer f 12. De pasteurisatie van de ondermelk, die door de fabrieken aan de veehouders wordt terug gegeven, is wettelijk voorgeschreven. De fa briek kan nu deze gepasteuriseerde onder melk öf zoet óf in aangezuurden toestand afleveren. Dit aanzuren is noodzakelijk, om dat gepasteuriseerde. Dit aanzuren is nood zakelijk, omdat gepasteuriseerde zoete onder melk zeer spoedig bederft en dan uiterst ge vaarlijk is. Zuurt de fabriek de ondermelk niet aan, zoo moet de veehouder het zelf doen. Hij voegt daartoe 1 L. karnemelk toe op 40 L. ondermelk. Men moet over 2 vaten beschikken, waarvan een voor de ohdermelk, die men dagelijks ontvangt, welke eiken dag grondig wordt gereinigd. Men betrachte groo te reinheid. Kalveren, maar vooral biggen zijn erg gevoelig voor goorzure ondermelk. FEUILLETON. DE VIERDE MAN. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Kalveren gaan lijden aan diarrhee. Men moet ze dan 2 dagen alle voedsel onthouden en gekookt water verstrekken. Wanneer men on dermelk aan kalveren verstrekt (maximum 10 a 12 L. per dag) denke men er aan, dat het kalvermeel eiwitarm moet zijn, bijv. gelijke deelen havermeel, gerstemeel en maismeel. Wanneer men ondermelk aan mestvarkens geeft, ga men in geen geval hooger dan 4 L. per dier dag, grootere hoeveelheden zijn min der economisch. Naast ondermelk verstrekke men enkel graanmeel, dus geen mengsel be stemd om naast wei of water gevoerd te wor den, dit laatste is te eiwitrijk. Een mengsel van graanmeel en ondermelk bevat onvol doende kalk, zoodat men Va a 1% geslibd krijt aan het graanmeel behoort toe te voe gen. De vitaminen verschaft men in den vorm van gras. MAGERE MELKPOEDER. Wanneer men dit heeft aangeschaft, kan men bij het voe ren twee wegen volgen. Men kan 1 Kg. poe der oplossen in 10 L. water en voerei. gelijk ondermelk. Ook, kan men de poeder aan het meelmengsel toevoegen. Men gebruike niet de mengsels bestemd om naast wei of water ge voerd te worden. Voor varkens tot 40 a 50 Kg. kan men mengen 1 deel poeder op drie deelen graanmeel (2 gerst, 1 mais) voor varkens van 50 tot 100 Kg. lev. gewicht 1 deel poeder op 5 deelen graanmeel (mais, gerst, rogge) voor varkens boven de 100 Kg. 1 deel poeder cp 9 a 10 deelen graanmeel. Zij die over wei beschikken, kunnen met een lagere percentage poeder toe, waarbij dit enkel dient ter ver vanging van visch- of diermeel, bijv. van 't spenen tot 4050 Kg. magere melk poeder 10 50100 Kg. 7 boven 100 Kg. 3 Idem soya of grondnoot 40-50 Kg. 10 50 100 6 boven 100 kg. 3 Idem maismeel 40-50 Kg. 30 50100 Kg 47 boven 100 Kg. 94 Idem gerstemeel 40—50 Kg. 50 50—100 kg. 40 Hierbij 1% krijt en V* zout. Meelmengsels voor kalveren, waarin poe der, zijn bijv 1 deel poeder, 1 deel lijnmeel of sesammeei, 4 deelen havermeel, 2 deelen gerstemeel 2 deelen maismeel. Het Veevoeder-Bureau stelt op aanvrage circulaires beschikbaar, waar op de voedins met ondermelk, hetzij voor kalveren en var kens, meer uitvoerig is behandeld. De Rijksveeteeltconsulent Secretaris van het Noordholl. Veevoeder-Bur. Lanbouwhuis Alkmaar, Ir. L. DE VRIES makkelijken, evenals het vervoer per trein. Mogelijk zou het transport van wapenen vrijgesteld worden. DE TOESTAND IN CHINA Spanning houdt aan te Tientsin Reuter meldt uit Tientsin Wederom is een Rritsche legerauto, die de concessie wilde verlaten om le- vensmiddelen voor de troepen te halen [door de Japanners aangeüouden. Na hespekingen tusschen den Britschei officier en de Japansche schildwach ten mocht de auto na drie kwartier pas seeren en de Japanners brachten 1U ossen, die zij gcrequireerd hadden, te rug. Deze bemoei-ingen met Britsche troepen, die levensmiddelen gaan ha len, wekt hij de Engelsche militaire au toriteiten te Tientsin bezorgdheid. Naar verluidt hebben zij den japan ners hij de afkondiging van de blokka de duidelijk gemaakt, dat stopzetting van den aanvoer van levensmiddelen voor de troepen beschouwd zou wor den als gelijkstaande met oorlog. De concessie heeft het Maandag we derom zonder melk moeten stellen. De intimidatie van Chineesche win keliers in de concessie duurt nog steeds voort. Men meent'te weten, dat met ingang van 30 Juni Chineezen, die niet voor zien zijn van een speciaal paspoort, niet meer tot de concessie zullen wol len toegelaten. Verder is er nog steeds 'een krachtige campagne tegen de con- cessie gaande. In de Chineesche stad [worden aanplakbiljetten aangebracht, waarin de leden van den bond vau ricksja-koelies worden aangespoord de concessie te verlaten. Bovendien wordt 'n krachtige anti-Britsche cam pagne gevoerd. Volgens mededeelingen van Engel- schen, zoo meldt Reuter, zijn daar ge durende de laatste dagen, voortdurend groote anti-Britschc demonstraties ge houden. Het belangrijkste van de betoo gingen was een reusachtig portret van Chambei'lain met zijn parapluie, dat steeds getoond werd, zoodra de geestdrift scheen te verslappen. De stroom Van protesten over en weer houdt aan. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANSCHE STEUN AAN CHINA? De Chineesche afdeeling van de in ternationale vredescampagne heeft be kend gemaakt, dat Daladier beloofd zou hebben, binnenkort 'n crediet aan China te verleenen, waarbij een be drag van 4 mill. francs inbegrepen zou zijn, bestemd voor medische hulp. Tevens zou hij de verschepingen van voorraden via Indo-Cliina verge Nadruk verboden. 18.) „Hij zit er nog'V antwoordde deze „Ik heb hem gezien, maar dat is dan ook alles". De vragende blik van den inspecteur dwong den teleurgestelden speurder thans een uitvoerig verslag uit te bren gen van zijn wedervaren. „Ik heb daarna", zoo besloot hij z'n relaas, „tot het moment, waarop ik werd afgelost, geen oog van de deur ge- had en het moet dus absoluut uitgeslo ten worden geacht, dat de man op een of andere manier kans heeft gezien het huis te verlaten." Inspecteur Sanders dacht 'n oogen- blik na, alvorens te antwoorden. Toen hij zich eindelijk weer tot den recher cheur wendde, klonk zijn toon min of meer spottend. „Hééft het niet eenigszins je bevrcem ding opgewekt,, dat de man, die, naar je zelf beweert, den indruk maakte iets vergeten te hebben, zoo lang weg bleef om dat, wat hij vergeten had, te zoeken Daarvoor kunnen twee rede nen geweest zijn: of hij heeft bemerkt, dat hij gevolgd werd en heeft toen het zekere voor 't onzekere genomen...." „Daar is geen sprake van", interrum peerde de rechercheur, die zich in zijn eer getast voelde. „U kent mij lang ge noeg, om te weten, dat schaduwwerk mij wel toevertrouwd is. Ik sta er voor in, dat de man mij niet gezien heeft „Dat wil ik dan aannemen en wat i die tweede mogelijkheid betreft, daar zal ik voorloopig over zwijgen. Je kunt jwel gaan Dekkers." De rechercheur bromde, lichtelijk ontstemd, éen onverstaanbaar „Goeden 'avond" en verdween. Toen hij de deur achter zich gesloten had, wendde in specteur Sanders zich tot den repor ter en vroeg met 'n sarcastisch lachje „Wat denk jij ervan, Miel „Vermoedelijk hetzelfde als jij „Dan behoeven we er dus verder niet over te spreken." I „Dat lijkt me op dit punt inderdaad ganschelijk overbodig." Pauze. „We zijn niet veel wijzer geworden" j „Nee, dat zijn we niet, maar we heb- jben toch de kostbare ervaring opge- daan, dat ook de politie nog steeds 'iets I te leeren heeft." I „Ja, ja. 't Is alleen maar jammer, dat we die ervaring juist in deze be langrijke zaak moesten opdoen, Miel. Overigens alle hoop is nog niet vei'lo ren. Laten we eerst eens het resultaat van mijn informaties in het buitenland afwachten." „En van m'n onderzoek in Den Haag" „Wanneer ben je van plan daar heen te gaan „Morgenochtend vroeg. Ik zal dan eerst in de bladen de bewuste adver tentie trachten op te sporen en vervol gens eens informceren, of onze ver pleegster werkelijk aan het opgegeven adres is geweest. Tot welke plaatsen in het buitenland heb jij je gewend?" „Voorloopig tot Berlijn, Parijs, Lon den, Antwerpen en Brussel. Ik heb je nog niet verteld, dat we hier op het bu reau van de bevolking niets wijzer zijn geworden. Zuster Robert heeft zich op 14 December j.1. gemeld als ingeko men van Berlijn. Ze was echter niet in het bezit van 'n verhuisbiljet, omdat haar dit in Berlijn, volgens haar bewe ring, niet was uitgereikt. Het eenige, NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per WA. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN. Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze Zomerdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. waarmee ze zich kon legitimeei'en was 'n uittreksel uit het geboorte-register van Leeuwarden, waai'van de echtheid absoluut vaststaat. Volgens dat bewijs is zij op 23 April 1900 te Leeuwarden geboren. Ik heb nu ook aan de politie daar ter plaatse verzocht eens nadere inlichtingen in te winnen naar de fa milie Robert, maar ik betwijfel, of we daar veel verder mee zullen komen." „Was zij niet in het bezit van een pas, toen ze zich bij de Bevolking aan meldde Je zou toch zeggen, dat ie mand, die van Berlijn komt het be zwaarlijk zonder zoo'n document kan stellen." Inspecteur Sanders schudde 't hoofd „De bevolkingsambtenaar dacht er precies zoo over, maar ook daarvoor had ze 'n verklaring. Tijdens haar reis van Oldenzaal naar hier is haar in den trein 'n handkoffer ontstolen en in dat koffertje bevond zich o.a. naar pas." „Toevallig „Dat is het, maar mij heeft deze toe vallige omstandigheid intusschen aan leiding gegeven tot de veronderstel- linb, dat ik Berlijn ten aanzien van m'n infomaties kan uitschakelen. .Mogelijk En wat ben je van plan te doen met dien post voor het huis in de Oosterparkstraat „Laten staan, al betwijfel ik, dat we daarmee nu nog eenig resultaat zullen bereiken. Ik zal er intusschen nog ie mand heenzenden met de opdracht ook de gangen van de verpleegster na te gaan. Het is het eenige, wat we op oogenblik kunnen doen." „Nee, er is nog iets", antwoordde Wals opstaande. AïWat dan „Naar Palais Royal gaan en daar in de club probeeren allo gedachten aan deze moordzaak eens van ons af te zet ten. Zoolang we tot werkloosheid ge doemd zijn, helpt dat piekeren toch TWEE DUITSCHE PREDIKANTEN GEARRESTEERD Havas meldt uit Slowakije De Slowaaksche autoriteiten hebben in de streek van Zips 7 personen laten arresteeren. Twee der arrestanten zijn Duitsche protestantsche geestelijken, die de bevolking dwingen het Hongaar sche volkslied te zingen. Voortdurend worden in deze streek tegen de regee ring gerichte geschriften verspreid. HET ALBERTKANAAL DOORGEBROKEN Groote materieele schade. Maandagavond om 0 uur is de dijk van het Albertkanaal stroomopwaarts van Hasselt (België) bezweken. Er ontstond een gat in den dijk van 25 tot 40 M. breed. Tot de sluis van Has selt vertoonden zich over 'n afstand van 3 Km. scheuren in den dijk, die 10 tot 15 M. breed waren. In de richting van Luik bezweek de dijk over een af stand van 100 M. Het water vloeide weg in de richting van Hasselt, waar overstroomingen ontstonden. Het is wel eigenaardig, dat het ge beurde zich heeft voorgedaan op een plaats, waar de dijk zich op betrekke lijk vasten bodem bevond. Maandagavond laat was het geheele vak van het Albertkanaal van de sluis vari Diepenbeek tot de sluis van Gods- heide leeggestroomd. Daarmede is alle verder gevaar geweken. De gevolgen waren toen echter beter te overzien. Behalve de 500 M. verzonken oever van het bassin, bevindt zich op 2 Km. afstand van de sluis van Diepenbeek 'n breede verzakte scheur in 't kanaal. De troepen houden de duizenden be langstellenden die per fiets of auto zijn komen toesnellen, op ruim één ki lometer afstand van de groote bres in den dijk. Daarvoor strekt zich een wij de modderpoel uit waarin de graanvel den vernield liggen en sommige hui zen nog moeilijk te bereiken zijn. En kele bewoners hebben zich inderhaast in veligiieid moeten brengen op hun zolders want in minder dan geen tijd stond het water 1 M. hoog in de wo ningen. De dijk wordt voortdurend bewaakt. Maandagmorgen bemerkte een sluis- meester, dat bij de sluis van Diepebeek het water door den dijk sijpelde. Hij waarschuwde direct een ingenieur, den 37-jarigen Cochan, een genaturali- seerden Roemeen, die met 2 opzichters en eenige werklieden ter plaatse een onderzoek instelde. Men trachtte den dijk zoo goed en kwaad als het ging te herstellen, toen de aanwezigen des middags plotseling met ontzetting bemerkten, dat de dijk langzaam instortte. De arbeiders kon den vluchten, ook de ingenieur tracht- blik niets." Inspecteur Sanders wierp een op de klok. „Vóór acht uur kan ik hier niet van daan, Miel, maar ik beloof je, dat je me straks zult zien verschijnen. Tot straks dan PERSRéUNIE IN PALAIS ROYAL De club, waarvan Emicl Wils gespro ken had, was geen vereeniging in de beteekenis, welke gewoonlijk aan dit woord wordt toegekend. Het hoekje van het Palais Royal, waar men ei kaar gewoonlijk trof, vormde het ver zamelpunt van een steeds wisselend aantal journalisten, literatoren en in- troducé's van dezen, waartoe aanvan kelijk ook inspecteur Sanders had be hoord. Deze laatste - en naast hem nog eenige andere politiebeambten - had zich echter onmiddellijk zoo thuis ge voeld in dit hoofdstedelijke perswereld je, dat hij al spoedig als een welkome stamgast werd beschouwd, wiens ver schijning in dit milieu van steeds op nieuws beluste krantenmenschen ge woonlijk met vreugde werd begroet. Die nieuwsgierigheid van de journa listen had inspecteur Sanders nooit kunnen beletten zijn bezoeken te her halen, want eenerzijds verstond hij zelf meesterlijk de kunst om te zwij gen, wanneer hij dat, in verband met een of ander onderzoek noodzakelijk achtte, terwijl anderzijds de reporters zeer goed beseften, dat deze kring, ge vormd door Collega's, die in werkelijk heid toch allen concurrenten waren, niet de aangewezen plaats was om over een of ander onderwerp, dat hen interesseerde, inlichtingen in te winnen Het krantenlezend publiek, dat - wel licht niet altijd ten onrechte - den mond vol heeft over den concurrentie strijd der nieuwsbladen, die er - overi gens slechts terwille van datzelfde pu- te zich te redden over de weilanden, (ïnaar hij werd door het water achter- 'haald en is jammerlijk verdronken, j Men schat, dat het kanaalvlak tus- ischen de heide sluizen 1.800.000 M3 wa [ter bevatte. Deze gansclie massa is door de bres gestroomd. De klei ligt meters hoog op de omrin gende velden. Betonblokken zijn wegge spoeld, honderden meters ver. Bij een der sluizen stonden 4 huizen, waarvan er 2 bewoond werden door 'n sluis wachter en zijn helper. De bewoners konden zich redden. Eén onbewoond huis werd als een kaartenhuisje dooi den stroom meegesleurd. De gouverneur der provincie, Vemil gen en de secretaris-generaal van het departement van openbare werken, wa ren vrijwel onmiddellijk ter plaatse. De oorzaak van de ramp staat nog niet vast. Men schat, dat zes maanden noodig zullen zijn om de schade te her stellen. B1NNENLANDSCH NIEUWS. DANK VAN KONINGIN WILHELMINA AAN BRUSSEL De Burgemeester van Brussel, Adolphe Max, heeft van den Neder- landsche gezant te Brussel, baron B. Ph. van Harinxma thoe Slooten den volgenden brief ontvangen „Mijnheer de Burgemeester. - In op dracht van H.M. de Koningin heb ik de eer u, alsmede aan het gemeente bestuur en aan de bevolking van de stad Brussel, haar dank over te bren gen voor de schitterende ontvangst, weTke H.M. tijdens haar bezoek aan België van 23 tot 26 Mei 1939 in het ge bied van uw stad heeft bereid. H.M. heeft mij in het bijzonder ver zocht uiting te geven aan haar dank baarheid voor de bekoorlijke versie ring van de stad." EEN JEUGDIGE DETECTIVE Dank zij de oplettendheid van een 17- jarig meisje kon de politie van het bu reau Raamdonkpoorl te Amsterdam Dinsdag den heler van een gestolen rij wiel arresteeren. Het meisje fietste namelijk na schooltijd door de stad, toen zij ie mand passeerde, die op de fiets reed, welke eenige weken geleden haar broer ontstolen was Niet alleen, dat het meisje de fiets herkende, maar zij bleef ook den wiel rijder volgen, tot zij hem aan een agent kon aanwijzen. De man bleek evenwel te goeder trouw te zijn. Ilij had de fiets van een rijwielhandelaar, die on der de rook van het bureau-Raam poort woont, gekocht en deze beweer de op zijn beurt de fiets van den be- bliek steeds op uit zijn elkaar een vlieg af te vangen, zou bezwaarlijk hebben kunnen gelooven, dat in dit hoekje van Palais Royal, waar geen wanklank ooit de gezellige sfeer ver stoorde, journalisten van vrijwel alle bladen, die elkaar dagelijks eiken abon né betwistten, bijeen waren. Daar zat de, wonderlijk uit de klui ten gewassen rechtbankverslaggever van „De Mercuur", Jaap Hoekstra, van wien algemeen beweerd werd, dat hij zijn rechtbankverslagen zóó keurig schreef, dat het zonde was, dat zij ge drukt moesten worden. Op het oogen blik was hij in druk gesprek met den dikken redacteur Binnenland, van het „Dagblad voor Nederland", Hazemeyer, die hem 'n eenigszins ongeloofwaardig verhaal deed over de oorzaak van het feit, dat hij, nu reeds meer dan zeven jaar geleden, het vrije reporterleven met den redacteurstoel moest verwis selen. Twee andere verslaggevers, w.o. Snuffelgraag van „De Mercuur", die meer geld naar Palais Royal bracht dan zijn bescheiden salaris mitsgaders de maandelijksche toelage van zijn va der eigenlijk veroorloofde en die er steeds bij was, wanneer hij meende van een ouderen collega iets te kun nen leeren, schoven dichterbij en ver namen tot hun groote voldoening nog juist het slot van de merkwaardige historie. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant. ,_l

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1