30e JAARGANG DONDERDAG 6 JULI 1939 No. 77 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN biWenlandsch nieuws."" DE VIERDE MAN. PROVINCIAAL NIEUWS: WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoeï Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f0.50 Iedere regel meer f 0.10 TWEE AUTO'S IN SLOOT GEREDEN Een vrouw gedood, een man gewond. Op de plaats, waar de Kruisweg en de Spieringweg te Hoofddorp elkaar snijden, is een autobotsing voorgeval len. welke één doode en éen gewonde heeft geëischt. Doordat een vrachtauto geen voor rang verleende aan 'n personen-auto, ontstond op het kruispunt een bot sing, tengevolge waarvan beide auto's van den weg geraakten en in de berm sloot terecht kwamen. De personen auto, die bestuurd werd door den onge veer 40-jarigen heer Van Voort uit Haarlem, reed het eerst de sloot in. De vrouw van den bestuurder sloeg door den schok uit de auto en werd de modderige sloot onder het slijk be dolven. De vrachtauto, die vervolgens in de sloot viel, school over het li chaam van de vrouw heen en bleef naast den anderen wagen liggen. De 14-jarigen zoon van het echtpaar Van Voort, die zich eveneens in de per sonenauto bevond, wist. evenals zijn vader, uit den wagen te kruipen en op den wal te klauteren. Ook de bestuurder van de vracht auto en 'n 12-jarige jongen, .die naast hem in de cabine zat, wisten zich te bevrijden. Met veel moeite slaagde men er in mevrouw Van Voort onder de vracht auto vandaan te halen. In zorgwekken den toestand werd zij naar de Maria- Stichting te Haarlem vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. Haar echtgenoot, die aan hoofd en ledema ten was gewond, werd eveneens naar dit Ziekenhuis overgebracht. Zijn zoon kwam er met enkele ontvellin gen af. De chauffeur van den vrachtauto bleef, evenals de naast hem zittende jongen ongedeerd. De vrachtauto werd licht, de perso nenauto zwaar beschadigd. De wagens zijn later op den wal gebracht. Dit ongeluk is reeds het vierde in en kele dagen tijd. Gelukkig zijn de vori ge drie ongevallen zonder doodelijk gevolg verloopen. MINISTER ROMME STREED VOOR ZIJN DEPARTEMENT. Over de ontwikkeling van de moei lijkheden in den boezem der Regee ring, welke tenslotte tot het aftreden van het kabinet hebben geleid, wordt uit parlementairen kring gemeld, dat minister-president Colijn zijn ministers had verzocht tijdig een voorloopige begrooting voor 1940 op te maken. Het FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 21.) Adams nam het pakje, dat de in specteur hem overhandigde, aan en zocht zich 'n plaatstje op een hoek van het schrijfbureau, waar het licht van den groenen bureaulamp hel op de foto's viel. „Bewaar me. wat een boeventronies'' meende hij, de zorgvuldig op karton geplakte foto's aan 'n nauwkeurige studie onderwerpend. „Er is geen enkel gezicht bij. dat er intelligent genoeg uitziet om van 'n geraffineerd geën- scéneerde misdaad als deze te kunnen worden verdacht. Iemand met zoo'n ongunstig uiterlijk" - hij hield een der foto's onder den lamp, zoodat ook de inspecteur en Wils haar konden zien - „zou vermoedelijk al gearresteerd ge weest zijn vóór de moord had plaats gehad. Als je daartegenover in den trein komt te zitten, kun je gerust aannemen, dat je het eind van de reis niet bereikt." Hij nam een nieuwe foto, welke hij na eenige seconden eveneens hoofd schuddend terzijde legde, terwijl de beide anderen ge-interesseerd toekeken „Hier", zei hij plotseling, een klein paskiekje aandachtig bekijkend. „Dat is tenminste 'n net ventje en als jullie me nu vertellen, dat die het briefje op de bank heeft gebracht, zal ik het niet ontkennen." „Je drukt je nogal voorzichtig uit", antwoordde Sanders lachend. ,.Er wordt van jou 'n pertinente herkenning bleek toen, dat er '11 tekort op de rijks- begrooting zou zijn van f 37 millioen. Er zijn toen besprekingen geopend over de linancieele kwestie. Daarbij nam minister Van Dijk het standpunt dat de begrooting van Defensie, ge zien bet üringnde karakter der lands verdediging, eer te krap dan te ruim was opgemaakt. Minister Slotemaker de Bruine bleek eveneens niet geneigd op zijn begroo ting te bezuinigen. Dus restte als ©enig „gelduitgevend" departement nog Soci ale Zaken. Ten aanzien van dit departement zij eraan herinnerd, dat na het aftreden van Minister De Wilde, minister-presi dent Colijn in de Kamer gewaagde van niewe uitgaven, waartegen minis ter De Wilde bezwaren zou hebben ge had. Toen minister Romme zijn voor loopige begrooting indiende, bleek ech ter, dat hij aan een lager eindcijfer kwam dan in 1939. Het verschil be droeg ongeveer f 5 millioen. Dit is hier uit te verklaren, dat ook de werkloos heid aanmerkelijk was teruggeloopen. Daar zoowel Defensie als Onderwijs bezuiniging afwezen, werd op minis ter Romme aandrang uitgeoeiend zijn begrooting verder omlaag te schroeven In het geheel schijnt het om 'n bedrag van ongeveer f 15 millioen geloopen te hebben. De minister van Sociale Zaken bleek in principe wel geneigd, aan ver dere bezuiniging gehoor te geven en nogmaals werden de ramingen herzien Over de verdere voorstellen van mi nister Romme is het echter niet meer tot 'n bespreking gekomen en het ka binet, daar toen een andere kwestie rees, welke het financieele ging over- heerschen. Zonder verder op details in te gaan. verlangde minister-president Colijn namelijk van den minister van Sociale Zaken, dat allerlei maatrege len niet zouden worden doorgevoerd. We noemen o.a. de invoering van het staat-van-dienst-boekje en de jeugd- registratie. Zoo daaraan niet werd vol daan, moest er bezuinigd worden op steunnormen en werkverschaffings- uitgeven. Minister Romme heeft hierin gezien 'n aantasting van het principe, dat door het Kabinet als een der hoofd trekken van het regeeringsbeleid was aanvaard, namelijk het op gelijke wij ze verzorgen van de landsverdediging en van de werkloosheidsbestrijding Naar zijn meening voerden de eischen van dr. Colijn tot de conclusie, dat de premier de werkloosheidsbestrijding bij de landsverdediging achterstelde, hetgeen een aantasting beteekende van het werkprogram der regeering. Minister Romme weigerde, daaraan mee te werken en werd daarbij door cb andere Katlioieke ministers gesteund. geëischt. Ik heb dien koerier van onzen geheimzinnigen onbekende nooit ge zien, zoodat je bezwaarlijk van mij kunt verlangen, dat ik je op den goe- len weg help". „Je vergeet, dat die jongeling ook maar hoogstens een paar seconden in mijn gezichtskring is geweest. Er komen bij ons dagelijks honderden menschen op de bank. die ik een zeer later, ook al viel ik ook over hen, niet meer zou herkennen. Ik zou hoog stens kunnen beweren, dat het gezicht me bekend voorkomt, al is het dan best mogelijk, dat ik den man bij een geheel andere gelegenheid oi\tmoiet heb." „Zoo heel voorzichtig behoef je in je uitlatingen niet te zijn", troostte San ders. „Allen, die je daar op 'n plaatje ziet, zijn goede bekenden van de justi tie, zoodat 'n verdenking: meer of min der er waarlijk niet op aankomt." Ook Wils bekeek nu de foto aan dachtig en onwillekeurig dacht hij daarbij aan den man, dien hij, zij het dan ook slechts van achteren, op het portaal in de woning van de verpleeg ster had gezien. Het was echter onmo gelijk op dit kleine paskiekje ook maar één punt van overeenkomst met dien geheimzinnigen onbekende te ontdek ken. „Alles goed en wel", hernam Adams, „maar ik zou er toch niet graag een eed op doen, dat ik dat mannetje ken. Overigens zal het voor de Belgische recherche waarschijnlijk een kleine moeite zijn het jongmensch op te spo ren en aan 'n verhoor te onderwerpen. Je kunt in ieder geval het zekere voor het onzekere nemen." „Enfin, we zullen dit portret er uit houden. Mogelijk, dat de forens uit Haarlem er zijn medereiziger in her kent", besloot inspecteur Sanders. „De vraag is echter, wat doen we nu Adams trok zijn wenkbrauwen op. Aldus heeft de minister-president Colijn geconstateerd, dat over de voor loopige begrooting geen overeenstem ming viel te bereiken. Van het oogen- blik af, dat laatstbedoelde eischen aan Sociale Zaken zijn gesteld, is over de linancieele kwestie in het kabinet niet meer gesproken. ERWTENPLUKKERS IN STAKING Conflict te Rilland Bath In Rilland Bath zijn de erwtenpluk kers, werkzaam bij 'h commissionnair aldaar, in staking gegaan naar aanlei ding van een geschil, dat tussclien werkgever en werknemers gerezen is over het loon. De gezamenlijke land- arbeidersbonden hebben het loon voor de erwtenplukkers te Rilland Bath namelijk bepaald op f 1.70 per 100 Kg. en de commissionnair wenscbt niet meer dan f 1.30 te betalen. Zaterdag hebben afgevaardigden van de Neutra le, Christelijke en R.K. Landarbeiders bonden den commissionnair aangera den het vastgestelde loon uit te beta len, waarop deze alle georganiseerde arbeiders ontslag heeft aangezegd. In een Dinsdagavond te Rilland Bath gehouden vergadering, die druk bezocht was, hebbep de georganiseerde arbeiders besloten, in staking te gaan. Ook den ongeorganiseerden wordt aangeraden het werk neer te leggen. PROJECTIEL ONTPLOFT Sergeant overleden Een auto-monteur, wonende te Bus- sum aan den Vaanweg, had van een cliënt een projectiel gekregen, dat de ze op een reis in Zwitserland zou ge vonden hebben. Dinsdagavond tegen uur liet de monteur thuis gekomen in zijn woning aan den Vaartweg, zijn aanwinst zien aan zijn buurman, een sergeant van de motor-artillerie, in garnizoen te Naarden. De sergeant wilde onderzoeken of het projectiel ge laden was en peuterde wat aan eon der schroefjes. Daarbij schijnt het slag hoedje te zijn geraakt, want plotseling kwam 't projectiel tot ontploffing met een geweldigen knal. De sergeant, Oudekeizer geheetn, werd zeer ern stig gewond in de borst, aan het hoofd en op tal van andere plaatsen van het lichaam, ae monteur niet minder zwaar. De ontploffing geschiedde ach ter de woning, zoodat de verdere ver nieling niet groot was. NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN, Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze Zomerdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. De beide gewonden werden naar de Majella-Sticbting vervoerd, waar de sergeant kort na aankomst is overle den. De monteur Kievit genaamd, kon na te zijn verbonden, naar zijn huis worden vervoerd. MARY EN BUDDY WEER VERTROKKEN De Amerikaansche filmster Mary Pickfoi-d is, vergezeld van Buddy Ho gers, weer per K.L.M. uit Nederland vertrokken naar Parijs. Opzettelijk heelt zij 24 uur langer dan noodig was in ons land vertoeid, zeide zij, omdat zij zulke prettige herinneringen aan haar drie vorige bezoeken had. Boven dien wilde zij haar man in elk geval Volendam en Marken toonen. „Maai' er zijn zooveel meer andere dingen, die mij hier treffen en vooral de rust en prettige sfeer in uw land, dat ik - en dit is geen phrase - een dag of tien hier kom zitten zoodra ik daartoe ge legenheid heb", verklaarde zij ten slotte voor zij in het vliegtuig stapte. KIND DOOR AUTO GEDOOD Dinsdagmorgen liep te Purmerend een moeder met 'n tweeling, jongetjes van vier jaar, langs de markt. Een zwaar beladen vrachtauto pas seerde haar. Daar er maar weinig ruimte was, kreeg een van de kinde- 'n stoot van het voorspatbord en ge raakte tusschen de wielen. Het achter wiel ging over het hoofdje, zoodat het kind vrijwel op slag gedood werd. DR. G. C. VAN BALEN BLANKEN OVERLEDEN Bekende figuur in West-Friesland Te Bovenkarspel is in den ouderdom van 86 jaar overleden dr. G. C. van Ba len Blanken. Dr. Van Balen Blanken was een der meest bekende persoonlijk heden in West-Friesland. Gedurende vele jaren oefende hij de doktersprac- tijk in Spanbroek uit. Hij was o.m. op richter en 50 jaar voorz. van den Me- derlandschen Kolfbond voorz. van het Historisch Genootschap Oud- West-Friesland oud-voorz. van de afd. Opmeer van de Holl. Mij. v. Landb. Uit een der bekendste West-Friesche geslachten gesproten, bracht hij zijn geheele leven in zijn geboortestad door. Zeven en veertig jaar was hij als dokter werkzaam te Spanbroek om in 1927 naar Bovenkarspel te verhuizen. Ver uit de omgeving kwamen de pa tiënten naar hem toe, want hij wist zich als medicus een grooten roem te verwerven. De vestiging in 1860 in het toen nog wel zeer bescheiden Spanbroek viel in „Het zal wel 'n unicum zijn in de ge schiedenis der criminaliteit, dat een politieman in een zoo belangrijke zaak bij den leek om raad aanklopt", meen de hij, maar bemerkende, dat de in specteur deze opmerking min of meer misplaatst achtte, liet hij er haastig op volgen „En ik vermoed dan ook, dat de politieman in kwestie zijn pian reeds lang heeft opgemaakt." „Dat is inderdaad het geval", ant woordde hij. „En m'n vraag was dan ook veeleer bedoeld als 'n inleiding voor de mededeeling, die ik jullie nog te doen heb. Wils heeft jou zeker wel verteld, Adams, dat we sinds vanmid dag, toen dit mannetje" - hij gaf den reporter een ferme klap op den schou der. wat deze een minder gepast woord ontlokte - „in de woning van de ver pleegster een verdacht uitziend heer schap tegen het lijf liep, een recher cheur in de 2e Oosterparkstraat op post hebben. Ondanks dezei voorzorgs maatregel vreezen we, dat de man kans heeft gezien te ontkomen en wel op een manier, die bewijst, dat we hier niet met den eerste de beste te doen hebben. Wils en ik waren het er, toen ons een en ander werd medege deeld, beiden over eens, dat nu ook de verpleegster diende te worden bewaakt en tot dat doel heb ik vanavond nog 'n rechercheur naar het perceel gezon den. Helaas - dat weet Wils ook nog niet - is deze maatregel waarschijnlijk te laat gekomen. We hebben namelijk bericht ontvangen, dat, eenige minuten nadat de eerste post was afgelost, een dame van middelbaren leeftijd hei huis heeft verlaten in gezelschap van een ouden heer, die haar blijkbaar kwam afhalen. Aangezien het consigne luidde, dat de bewaking bedoeld was voor een HEER, heeft de rechercheur deze dame rustig laten vertrekken, met het gevolg, dat de vogel wel gevlo gen zal zijn." „Ja, maar", kwam Adams verbaasd. „Eerlijk gezegd, begrijp ik dat nog niet goed. De man, die vanmiddag het huis verliet en vermoedelijk degeen was, dien jullie zochten, is toch weer in de woning teruggekeerd Toen wa ren ze er dus weer allebei de ver pleegster en haar bezoeker. Wanneer nu vanavond één persoon het huis ver laten heeft, dan is er toch nog altijd één gebleven, zou ik zoo denken." Sanders schudde bedenkelijk het hoofd, terwijl Wils, die den gedachten- gang van den inspecteur raadde, een glimlach niet kon onderdrukken. „Het schijnt, dat het schrijven van detectieve romans toch heel wat mak kelijker is dan het oplossen van een eenvoudig gevalletje uit de practijk van den speurder", meende de eerste. „Kijk eens hier, de mogelijkheid dunkt ons is niet uitgesloten, dat een van beiden, toen de ander vanmiddag den rechercheur van zijn plaats lokte, kans heeft gezien onbemerkt uit het huis te komen. Ik zou anders waarlijk niet weten, waarvoor die manoeuvre van het weggaan en'onmiddellijk weer terugkomen, moest dienen." Adams scheen nu toch een licht op te gaan. „Aha", zei hij, „en daarom vrees je, dat ze nu beiden de plaat gepoetst heb bee. Maar is het dan niet verstandiger, dat je maatregelen neemt, in plaats van ons, onder het genot van een goe de sigaar, zoo rustig van een en ander op de hoogte te stellen „Beste jongen", antwoordde Sanders eenigszins wrevelig. „als ik dat niet gedaan had, was ik nog stommer dan de man, die vanmiddag het wild heeft laten ontsnappen. Ik heb reeds vóór dat jullie hier waren, opdracht gege ven het signalement naar alle grens plaatsen te seinen en om achtervolging te verzoeeken. In hoeverre ik daarmee nog op tijd ben geweest, zal de toe de jaren, toen de dorpsgeneesheer, veel meer nog dan thans, de raads man was van zijn patiënten hun vriend, hun vertrooster. Het was ook in de jaren, toen de plattelandsge neesheer voor 'n verlossing vijf gulden berekende. Zestien jaren zou het du ren, vóórdat dokter 25 gulden voor een bevalling kon opschrijven. Vroedvrou wen waren er nog niet. En alle verlos kundige arbeid kwam dus voor reke ning van den dokter. liet behoeft niet te verbazen, dat de bevolking van het dorp, dat aan de concientieuze zorgen van dezen genees heer was toevertrouwd, hem op de handen droeg. Want dokter Van Ba len Blanken, die tot zijn groot ver driet en tot zijn niet minder grooten last, ernstige patiënten, naar Amster dam moest doen vervoeren - óf zelt vervoerde - rustte niet, voordat in Hoorn een hospitaal kwam. waaraan 'n chirurg was verbonden. Later werd mede door zijn initiatief, het Zieken huis te Alkmaar gebouwd. Van vacantienemen kwam het in de ze drukke practijk haast niet. Ter ont spanning richtte dr. Van Balen Blan ken derhalve 'n kolfsociëteit op, waar uit later de Nederlandsche kolfbond is gegroeid. Wat de dokter voorts als voorz. van de afd. Opmeer en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw heeft gepres teerd, wordt nog heden door de leden in dankbare erkenning gememoreerd. Hij toch bestond het stoute stuk om de jaarlijksche tentoonstelling van de Landbouw-org., die tot dusver steeds in een der grootste steden werd gehou den, in Spanbroek te organiseeren. Dat was in 1898. De trein Wognum-Scha- gen was in voorbereiding. „Ik had", vertelde de dokter eenige jaren gele den aan de redactie van het Handels blad. „die verbinding erg noodig, maar de weg was nog niet in schouw geno men, de concessie nog niet verleend. Dank zij de medewerking van den commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. Van Tienhoven, heb ik toen gedaan gekregen, dat men tijde lijk een trein liet loopen een trein, waarvan ik de verantwoordelijkheid moest dragen. Die verantwoordelijk heid ging zelfs zóóver, dat ik de spoor kaartjes, voorzien van mijn eigen naam, moest uitgeven." Zijn veelzijdige bekwaamheid kwam bovendien nog tot uiting bij zijn orga nisatie en regie van openluchtspelen. De gemeenschap blijft dezen man veel dank verschuldigd. BRAND TE ENKHUIZEN Te Enkhuizen nabij de grens van de naburige gemeente Andijk, is Dinsdag een felle brand uitgebroken in de groo- komst moeten leeren. Het eenige, wat wij op het oogen- blik nog kunnen doen, is, ons te gaan overtuigen, dat beiden werkelijk ver dwenen zijn. Er bestaat nog 'n geringe kans. dat we in de nalatenschap van dë verpleegster iets zullen vinden, wat bij het verder onderzoek van nut kan zijn, maar veel vertrouwen, heb ik in deze expeditie niet. Voelen jullie er voor om mee te gaan Accoord, dan zullen we even een taxi bestellen." HUISZOEKING. Inspecteur Sanders bleek inderdaad de zaak niet al te somber te hebben ingezien. De eenige herinnering, welke het drietal aan het tochtje bewaarde, wa ren die aan 'n zeer onaangenaam on derhoud met de hospita van de ver pleegster, die slechts met de grootste moeite bereid was te vinden een huis zoeking in de vertrekken van zuster Robert toe te staan. Sanders had de beide rechercheurs, die nog .steeds trouw op hun post ston den, buiten gelaten, hun opdragende het perceel ook tijdens de huiszoe king vooral goed in het oog te houden. Innerlijk zag hij het vrijwel nuttelooze van 'n dergelijke opdracht zeer goed in. docht uit tactische overwegingen acht te hij het gewenscht den beiden man nen 'n werkzaam aandeel te geven in de expeditie. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEERfiN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1