30e JAARGANG DINSDAG 11 JULI 1939 No. 79 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 DE VIERDE MAN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. 1 BUREAU ADVERTENTIcN UITGEVER <p> Hippolytushoef Wlerlngen Van 1 5 regels CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.53 10.10 WERELDOMROEP OP KOMST. Het rapport gereed gekomen. Samenwerking omroeporgani saties, Phohi en Economische Zaken. Kosten één millioen. PHOHI-ZENDERS IN GEBRUIK. Naar het Handelsblad verneemt is thans het rapport van de commissie inzake den Nederlandschen wereld-omroep gereed geko men. De voorzitter der commissie, prof. Ger- brandy, zal het rapport binnenkort minister Van Boeijen aanbieden. Omtrent den inhoud van het rapport ver nemen wij voorts de volgende bijzonderheden. De wereld-omroep, welke zoo spoedig moge lijk zal beginnen te fungeeren, zal twee soor ten uitzendingen omvatten 1 cultureele en 2. economische. De cultureele uitzendingen zullen door de vier groote omroeporganisaties op haar kos ten verzorgd worden de economische uitzen dingen door het departement van Economi sche Zaken en mede door den Phohi, terwijl de vier Nederlandsche omroeporganisaties voor de omlijsting zullen zorgen. In het raam der economische uitzendingen zullen lezingen in vreemde talen gehouden en nieuwsberich ten in vreemde talen omgeroepen worden. Ten dienste van den wereld-omroep zullen voorloopig géén nieuwe zenders gebouwd wor den, doch men zal gebruik maken van de be staande moderne Pholi-zenders te Huizen. De verschillende uitvoeringsmaatregelen, welke een gevolg zullen zijn van het commis sie-rapport, zullen nog nader overleg tusschen de omroepvereenigingen en de Regeering nood zakelijk maken, maar principieele moeilijk heden zijn daarbij niet meer te verwachten. Die zijn er wél geweest in den boezem der wereldomroep-commissie, want de omroepen stonden aanvankelijk op het standpunt, dat de verzorging van den wereld-omroep niet tot hun taak behoorde. Desondanks is ten slotte overeenstemming bereikt inzake de bovenvermelde regeling. De kosten van den wereldomroep zullen ongeveer één millioen per jaar bedragen. TEGEN CLANDESTIENE LUISTERAARS. Uit den aard der zaak zijn de tegenwoordi ge inkomsten der omroepvereenigingen niet voldoende om deze kosten te dekken. Er is evenwel geen sprake van, dat Nederland het huidige omroep-contributie-stelsel gaat ver laten en een radio-belasting zou gaan hef fen. De omroep-organisaties hebben zich definitief tegen een radio-belasting uitgespro ken en de Regeering zal haar dan ook niet voorstellen. Maar wel zal er, ten einde de kas sen der omroep-organisaties op peil te hou den, een einde moeten komen aan het pasa- siteeren der zgn. Schwarzhörer menschen die uitzendingen ontvangen zonder lid te zijn van een omroepvereeniging op de be talende luisteraars. Deze kwestie zal nader geregeld moeten worden door de omroep-ver- eenigingen in overleg met de Regeering. Er zijn hier te lande 500.000 luisteraars bij de omroepen aangesloten en er zijn 350.000 distributie-luisteraars, van welke 350.000 één derde deel lid is van een omroep-organisatie. Het aantal „Schwarzhörer" wordt in totaal op ongeveer 500.000 getaxeerd. De bedoeling zou nu zijn, allen, die een ontvang-toestel bezitten, in den een of anderen vorm te ver plichten een bijdrage aan een der omroep vereenigingen, dan wel een nader te bepalen bijdrage aan de Nozema te betalen. Op deze wijze zouden dan de kosten van den wereld omroep gedekt kunnen worden. Ten overvloede teekenen wij hier nog bij aan, dat er natuurlijk geen sprake van is, dat er ook maar één cent van de gelden voor den binnenlandschen- en den wereldomroep voor onbetaalbaar-dure televisie-uitzendingen ge bruikt zal worden. Televisie is immers nog veel te kostbaar en veel te onvolmaakt om aan den algemeenen geregelden dienst te kunnen denken en vandaar, dat men zich in ons land voorloopig tot experimenten en be studeering van de kwestie bepaalt. In elk geval stemt het tot verheugenis, dat de wereld-omroep nu te lange leste een stap je nader tot de verwezenlijking gekomen is FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 23.) „Ze zegt, dat ze u de kamerhuur wel per postwissel zal overmaken," antwoordde San ders, zijn onderzoek uitstrekkend tot een kast, waarin zich slechts wat oud linnengoed bleek te bevinden. „Niks hoor Zoo benne we niet getrouwd," meende juffrouw Martens, die thans het epis tel nog eens met eigen oogen verslond. „Con tant geld wil ik hebben. Geen postwissels. Er is hier nog nooit iemand geweest die met postwissels betaald heeft." Wils trachtte de opgewonden hospita te kalmeeren en haar de beginselen van het postwissel verkeer bij te brengen, terwijl San ders zijn ontdekkingstocht voortzette. Einde lijk wendde de laatste zich weer tot de pen sionhoudster. „Vertelt u me eens, juffrouw Martens hoe lang woont de zuster al bij u ,,'s KijkenDe aangesprokene bezon zich peinzend. „Dat is Dinsdag drie weken ge weestIk had er eerst niet veel ooren naar, dat ze hier kwam, dat heb ik u al ver teld hè, maar ze hield zoo an, ziet u en, affijn, de kamer was toch leeg. Maar later zij ik nog tegen de juffrouw hier naast, ik zeg, mensch, zeg ik, zoo'n verpleegster over de vloer je weet wel wat je in huis haalt, maar niet, wat je d'r nog in krijgt. Ja, zegt u nou zelf.dat geloop van al die menschen, 't geeft allemaal maar extra werk „Zoo, ontving zuster Robert zooveel be zoek vroeg Wils, plotseling geïnteresseerd, maar de hospita haastte zich zich dezen bij allen gewekten indruk weg te nemen. „Ne,e" antwoordde ze een beetje snibbig door de interruptie, „dat wou ik u nou juist DE RUSSEN NIET IN HET INTERNATIONAAL VAKVERBOND. Het voorstel van het Engelsche vak verbond een uitnoodiging tot toe treding tot Moskou te richten, door Congres te Zürich verworpen. EENHEID NIET GESCHAAD. De Russen zullen niet worden uitgenoodigd zich bij het I. V. V. aan te sluiten. Aldus heeft alvorens uiteen te gaan het congres van het I. V. V. met 46 tegen 36 stemmen besloten. Vóór de stemming had de Mexicaansche gedelegeerde nog een laatste poging aange wend door er op te wijzen, dat wanneer con servatieve regeeringen zooals de Engelsche en de Fransche in het belang van den vrede aan sluiting bij de Sowjet-regeering zoeken, het zeker op den weg der arbeidersorganisaties ligt een nieuwe poging tot samenwerking met de Russische organisatie te doen. Men kan zeggen, dat dit probleem de een heid onder de leden van het I.V.V. niet heeft geschaad. Met uitzondering misschien van de eenigszins felle en zeer roodgetinte Mexicanen hebben de gedelegeerden alles gedaan om el kanders standpunt te begrijpen en vooral niets te ondernemen, wat in deze tijden de eenheid van de organisatie zou kunnen ver storen. Had het debat in voor de beginselen van der arbeidersbeweging minder gevaarlijke om standigheden plaatsgevonden, dan was het zeker heel wat feller toegegaan. Een lange politieke discussie is gehouden over een door de commissie voorgestelde re solutie met betrekking tot de handhaving van den vrede en de voorbereiding van een defi nitieven vrede. In verband hiermede werd een passage opgenomen waarin de meening wordt uitgesproken, dat het Britsch-Fransch-Russi- sche pact de beste basis zal vormen, waarop de verdediging van den vrede en de vrijheid snel en definitief georganiseerd kan worden. De Zweden, Finnen, Denen en Zwitsers maakten bezwaar tegen dezen tekst, daar .zij er een gevaar voor hun neutraliteit in zagen. De Amerikaan sloot zich bij hen aan, want hij vond den tekst voorbarig zoolang men niet wist of het pact zou worden gesloten en wat er in-zou staan. Ten slotte wist de Nederlander Noordhof een compromis te vinden, waarbij zich de Zwitsers en de Amerikanen konden aanslui ten, echter niet de Zweden, Denen en Finnen, die zich van stemming bleven onthouden. volgens dezen nieuwen tekst verklaart het congres dat het Engelsch—Russische pact de mogelijkheid biedt spoedig een sterke basis te scheppen voor de verdediging van vrede en vrijheid. Daarom spreekt het congres de hoop uit, dat dit verdrag zoo spoedig mogelijk wor den verwezenlijkt. Ten slotte spreekt het con gres zich uit ten gunste van het initiatief van Roosevelt om zoodra de oorlogsbedreiging is geweken een internationale conferentie voor de oplossing van alle economische financieele en koloniale vraagstukken te beleggen. De resolutie werd aangenomen, waarbij al leen Zweden, Denemarken en Finland zich van stemming onthielden, ofschoon een der Engelsche gedelegeerden er deze staten op had gewezen, dat zij den schijn aannemen te protesteeren tegen het eenig wapen voor de handhaving van den vrede, waarover de de mocratieën op het oogenblik beschikken. vertellen, 't Is me meegevallen met dat be zoek. Er is in al die drie weken geen mensch geweest en ik begon me dan ook al te ver wonderen, waar het mensch van leefde, toen er van morgen kort na elkaar twee heeren kwamen, u en direct daarop nog een meneer. Ik wist toen natuurlijk nog niet dat u van de politie was", het ze er min of meer verwijtend op volgen. En die andere meneer, zou u die herken nen, arts u hem terug zag vroeg Sanders nu. „Nee, want ik heb hem bijna niet gezien. Ik ben de zuster gaan waarschuwen, dat er iemand was om haar te spreken, dat weet meneer hier wel" met een knik in de rich ting van Wils „en terwijl hij naar boven kwam, ben ik weer naar m'n keuken gegaan. Ik heb hem trouwens ook niet zien vertrek ken," besloot ze, daarmee een reeds bij het dreital opkomende vraag voorkomend. Sanders wilde echter toch nog wel iets meer weten. „U kunt ons dus maar heel weinig over het particuliere leven van uw huurster vertellen" zei hij. Hebt u den indruk gekregen, dat zij werkelijk verpleegster was „Waarom niet antwoordde de juffrouw die op dit punt nog al goedgeloovig bleek te zijn, verbaasd. „Ze droeg toch het costuum van een verpleegster en beneden op de deur staat een bord, dat ze. gediplomeerd is." „Allemaal tot uw dienst," maar hebt u haar v/el eens verplee'gsterswerk zien verrichten „Ja," antwoordde de hospita met overtui ging. „Toen ze pas hier was, is de juffrouw hiernaast eens bij haar geweest, omdat ze zich in haar vinger gesneden had. Ik voor mij ge loof, dat het meer uit nieuwsgierigheid was, ziet u, maar die vinger heeft ze toch wat han dig verbonden." „Maar daarvoor behoef je toch nog geen gediplomeerd verpleegster te zijn," liet Adams zich nu hooren. „Zoo, ik zou het u wel eens willen zien doen," antwoordde de hospita beleedigd. „En ze had direct echte zwachtels bij de hand ook," liet er er op volgen. „Naar verbandmiddelen heb ik hier anders tevergeefs gezocht," zei Sanders. „Er is niets, wat er op wijst, dat in dit vertrek een ver- EINDELOOS GEPRAAT TE MOSKOU Wantrouwen aan beide zijden. Voor het feit, dat het met de onder handelingen tusschen Moskou en de westelijke mogendheden niet wil vlot ten, werden reeds verschillende rede nen aangegeven. De voornaamste werd evenwel tot dusver geheim gehouden omdat zij van tamelijk delicaten aardis De lange onderhandelingen hebben aan het licht gebracht, dat, zoowel aan de zijde der Russische afgevaardigden als bij de tegenpartij, een gevoel van wantrouwen heerscht, dat de bespre kingen als 't ware heeft verlamd. De Sow jets koesteren argwaan ten aan zien van de werkelijke oogmerken van Frankrijk en Engeland. Zij vreezen, dat de democratiën steeds rekening houden met de mogelijkheid, op het. laatste oogenblik onderhandelingen aan te knoopen met de totalitaire sta ten, liever dan een oorlog te ontkete nen. Wat tot gevolg zou hebben, dat Rusland ge-isoleerd zou zijn De democratiën aarzelen wegens een ander soort van wantrouwen, dat vooral in de militaire milieux tot ui ting komt. Men weiet, dat een der essen tieele condities van Moskou voor de aanvaarding van een drieledig pact was, dat onmiddellijk besprekingen zouden worden gevoerd tusschen de generale staven der drie mogendhe den om een gemeenschappelijk plan van actie te beramen. Met dergelijke voorstellen konden de leiders van den \Franschen sfaf zich volstrekt niet ver eenigen. I Ervaringen uit een niet zoo ver ver leden wettigen dit verzet. Het is een feit, dat enkele Russische officieren tijdens den wereldoorlog absoluut on betrouwbaar waren. Het gebeurde wel, dat geheime informaties aan Russi sche stafofficieren werden medege- jdeeld, die den volgenden dag al in het bezit waren van Duitsclie agenten in Rusland. Zelfs Russische ministers wa ren spionnen in Duitschen dienst.... Meer recente feiten zijn niet minder welsprekend. Volgens een clausule van 't Fransch Russische accoord van 1935, ondertee kend door Laval, werden den Russen de plannen meegedeeld voor een nieuw model torpedoboot, dat voor de Fransche marine bestemd was. Welnu, die plannen werden door de Russische autoriteiten gebruikt voor het bouwen van torpedobooten op de Italiaansche scheepswerven van Liver pool Op die wijze is Italië thans in kennis van de laatste uitvindingen, die in Frankrijk worden benut voor het bou wen van deze schepen BINNENLANDSCH NIEUWS. NAAR AMSTERDAM. Dan alleen per W. A. C. 0. AUTOBUSDIENSTEN Snelste en voordeeligste autobusverbinding. Vraagt onze Zomerdienstregeling, verkrijg baar bij de chauffeurs en onze kantoren. pleegster huist. Tusschen haakjes, juffrouw Martens, weet u ook hoe laat uw huurster Maandagavond is thuis gekomen Hij stelde deze vraag meer om het vruchte- looze gesprek over de kwaliteit van de ver pleegster af te leiden dan dat hij er eenig resultaat van verwachtte, maar dat bleek mee te vallen. „Maandagavond Juffrouw Martens dachtl ingespannen na. „Ja zeker weet ik dat," zei ze toen plotseling." 't Was 9 uur. Ik hoorde iemand thuis komen en omdat ik *s avonds altijd wil weten, wie er wel en wie er niet binnen is, ging ik even kijken. De koekoekklok op den overloop sloeg toen net 9 uur." Sanders wisselde een veelbeteekenenden blik met den reporter. „U weet dus zeker, dat het niet later dan 9 uur was, juffrouw Martens vroeg hij nog eens, op elk woord den nadruk leggend als om het gewicht van deze vraag nog eens dui delijk te doen uitkomen. „Positief klonk het gedecideerd en „Dank u", antwoordde Sanders. „Ik geloof, dat we onze taak hier als ge ëindigd kunnen beschouwen" vervolgde hij na een korte pauze. „Zooals ik al vermoed had, visschen we volkomen achter het net. Ze is natuurlijk wel zoo verstandig geweest niets achter te laten, wat ons op haar spoor zou kunnen brengen „Maar ze schrijft toch, dat ze over een paar dagen weer terug komt," merkte de hospita met een zeer naieven blik op, dat de drie man nen gelijktijdig in den lach schoten. „Ja, dat is tenminste één troost," antwoord de inspecteur, die het verkieselijker vond haar voorloopig over de juiste toedracht dei- zaak nog wat in het onzekere te laten. „We zullen daarom maar rustig afwachten tot ze weer komt opdagen", liet hij. er met een dood ernstig gezkicht op volgen. „Misschien wilt u wel zoo goed zijn, juffrouw Martens, ons even te berichten als de zuster weer thuis is. Maar zóó, dat ze er niets van bemerkt alstublieft. We zouden niet graag een tweede keer voor niets komen, begrijpt u Wils en Adams, die moeite hadden hun lachen te bedwingen, namen haastig afscheid PORTEFEUILLE GESTOLEN Man gearresteerd. De gemeentepolitie van Sneek heeft een vrouw aangehouden, die Zaterdag nacht met een veehandelaar heeft staan praten en toen een portefeuille met ongeveer f 600 heeft ontvreemd. Ze heeft kort nadien de portefeuille aan den veehandelaar teruggebracht doch de echtgenoot van de vrouw had daaruit inmiddels f 300 ontvreemd. Hij is aangehouden en wordt na Leeu warden overgebracht. Op een klein ge deelte na is 't geheele bedrag bij hem in beslag genomen. De vrouw, moeder van vier kleine kinderen, is op vrije voeten gesteld. STAKING ONDER ERWTENPLUK KERS OP ZUID-BEVELAND Reeds eenige dagen zijn te Rilland Bath ongeveer 140 erwtenplukkers (sters) in staking, omdat de werkgever een loon uitbetaalt, dat ligt onder het voor dit werk contractueel vastge stelde. Er zijn slechts zeer weinige werkwilligen. Zaterdag is te Borsselen een soortge lijke staking uitgebroken, waaraan on geveer 100 arbeiders en erbeidsters deelnemen. Men eischt van de zijde der organisa ties dat de contractloonen zullen wor den uitbetaald. GASVERSTIKKING TE TILBURG Vrouw om het leven gekomen. Vrijdagmiddag is een 64-jarige vrouw in haar woning aan de Adriaan van Hilvarenbeekstraat te Tilburg door gasverstikking om het leven ge komen. De gasslang bleek van de muur- kraan in de keuken te zijn losgescho ten. De echtgenoot van het slachtoffer vond zijn vrouw levenloos toen hij van zijn werk thuis kwam. BUITENLANDSCH NIEUWS. en inspecteur Sanders volgde hen op den voet. ,,'t Spijt me voor het goede mensch, maal ais ik verteld had, dat ze haar huurster waar schijnlijk niet eerder dan voor den rechter commissaris zal terug zien waren we mor genochtend nog bezig geweest met haar te kalmeeren," zei hij, toen ze weer buiten ston den. „Voor den rechter-commissarisJe bent nogal zeker van je zaak, al staan je kansen er dan op het oogenblik niet zoo heel gun stig voor", antwoordde Adam. „Je hebt gelijk, het ziet er niet rooskleurig voor me uitop dit moment lijkt de toestand zelfs hopeloosen tochEnfin, laten we het maar aan het toeval overlaten," be sloot hij. ,,'t Zou niet voor de eerste maal zijn, wanneer dat me de reddende hand bood. Zonder geluk vaart niemand wel Een nachtelijke autorit. Reeds spoedig zou blijken, dat inspecteur Sanders dit spreekwoord niet ten onrechte had aangevoerd, want nauwelijks had hij van de beide anderen, die hem tot het hoofdbu reau hadden vergezeld, afscheid genomen, of I hij zou ondervinden, dat vrouwe Fortuna voor loopig nog niet het voornemen koesterde haar handen van hem af te trekken. I Op zijn schrijftafel lag een telegram dat belangrijk nieuws bleek te bevatten. Nog voor I hij echter gelegenheid had gehad van den 1 inhoud kennis te nemen, trad een brigadier I het vertrek binnen, die, toen hij bemerkte, dat zijn chef het formulier reeds ontdekt had, een korte mededeeling over de herkomst gaf. ,,'t Is ongeveer een kwartier geleden geko men", zei hij. „We dachten wel, dat we u hier nog terug zouden zien en hebben daar om nog even gewacht, alvorens uw woning op te bellen." ,,'t Is in orde." De brigadier vertrok. Sanders wierp een blik op de klok. Kwart vóór elf. „Dat klopt ongeveer", mompelde hij voor zich heen. „Dan zijn we toch nog net op tijd geweest." GASMASKERS MEE De Britten hebben 'n duidelijken wenk gekregen om hun gasmaskers vooral niet te vergeten, als zij hun kof fers pakken om op vacantie te gaan. Met dat doel zijn brochures door de regeering aan de woningen in het ge heel e land gezonden. Deze brochures hebben als opschrift „dingen die men weten moet, indien er oorlog mocht komen." HITTEGOLF MAAKT 20 DOODEN De hittegolf, waaronder Noord-Ame- rika sinds Vrijdag te lijden heeft, heeft den dood veroorzaakt van 20 menschen. die tengevolge van een zon nesteek zijn omgekomen. DE STRIJD TEGEN HET DALENDE GEBOORTECIJFER De ministerraad heeft een aantal wetsontwerpen besproken, welke ten doel hebben een einde te maken aan het geringe aantal geboorten in Frankrijk. De bevolkingscommissie heeft 'n voorstel ingediend, om paartjes, die gaan trouwen, een leening te geven een ander voorstel behelst een nieuwe verdeeling van de familie-toelagen van de groote gezinnen. DE OLIJFBERG IN GEVAAR Uitbreiding; van Jeruzalem heeft bebouwing tot gevolg. De Britsche minister van koloniën heeft de pers een mededeeling doen toekomen, waarin bekend gemaakt wordt, dat de Olijfberg weldra gevaar zal loopen met gebouwen te worden bedekt, in verband met de uitbreiding van de stad Jeruzalem. Het gemeentebestuur staat machte loos, omdat de berg het eigendom is van een particulier. Er wordt bepleit een fonds in het leven te roepen voor den aankoop van deze heilige plaats. KONING ZOG TE WARSCHAU Zaterdagavond is de Koning van Al banië met zijn echtgenoote, zoontje en vier zusters en 'n gevolg van 15 perso nen te Warschau aangekomen, waar Hij opende het telegram, waarvan het ze gel reeds verbroken was, daar het kortweg aan het Hoofdbureau van politie was geadres seerd. Het bleek afkomstig uit Zevenaar, waar het om 9.55 dringend was verzonden. De inhoud luidde aldus Gezochte bevindt zich in D-trein Amster damBoekarest, doch heeft tusschen Arnhem en Zevenaar plaatskaart genomen naar Dus- seldorf. Ik volg en laat voor mr. Govers be richt achter bij Hansa Hotel Duseldorf Rechercheur Evertsen Arnhem. Sanders raadpleegde het spoorboekje. De eerste D-trein vertrok den volgenden morgen om 7.39, zoodat hij dan pas tegen den middag in Dusseldorf zou zijn. Dat werd te laat. Ver moedelijk zou er vannacht en morgenochtend vroeg niet veel gebeuren, maar daarna zou de pseudo-verpleegster zeker weer geschaduwd moeten en na de nederlaag van dezen mid dag nam hij di etaak liever zelf op zich. Die Arnhemsche rechercheur leek hem overigens geen onhandige kerel. Het feit, dat hij be richt voor Mr. Govers zou achterlaten, bewees, dat hij niet van plan was in Dusseldorf met zijn politie penning te koop te loopen en dat was al een heel ding. Voorloopig zou het wel licht niet noodig zijn de assistentie van de politie ter plaatse in te roepenlater kon dat altijd nog gebeuren. Er zat dus niets an ders op dan vannacht met den wagen naar Emmerik te rijden en daar morgenochtend den eersten trein naar Dusseldorf te nemen. Opnieuw bladerde hij thans in een reisgids, ditmaal in die van de Duitsche Spoorwegen. Om 6.48 vertrok de eerste sneltrein van Em merik. Het beste zou dus zijn nu eerst wat rust te nemen en dan om half drie met de auto te vertrekken. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1