30e JAARGANG DONDERDAG 13 JULI 1939 No. 80 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VIERDE MAN. N. V. WACO AUTOBUSDIENTEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. se* UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wleringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f O.'O MNNENLANDSCH NIEUWS. BRANDSTICHTING TE LEENS Dinsdagavond heeft de Gem.-Veld- wachter te Leens (Gr.) onder verden king van brandstichting, den 17-jari- gen M. V. uit Zuurdijk gearresteerd, knecht op de boerderij van een buur man van den heer H. Toringa, wiens boerderij Zaterdagnacht een prooi dei- vlammen is geworde,n. V. beeft een volledige bekentenis atgelegd. Hij zal naar Groningen worden overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. jrfÖüLS BUITENGEWONE MILITAIRE MAATREGELEN E1SCHEN f 100.000 PER DAG Zonder de aanschaffing van materiaal en uitvoering van werken. Naar aanleiding van vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem, betref fende de kosten der buitengewone mi litaire maatregelen, hebben de Minis ters Colijn en Van Dijk o.a. medege deeld, dat de kosten van de buitenge wone militaire maatregelen, zonder de aanschaffing van materiaal en uitvoe.- ring van werken, op heden gemiddeld per dag zeer globaal op f 100.000 kun nen worden geraamd. HONDERD JAAR HOENDERLOO Een eeuw geleden ontdekt Dezen zomer is het 100 jaar geleden, dat de buurtschap Hoenderlo bij Apel doorn als een kleine nederzetting tus- schen de zandbergen der Veluwe werd ontdekt. Wijlen de heer Ottho Gerhard Hel dring ontmoette 'n eeuw geleden op 'n wandeling met een vriend, gaande door de bosschen en zandverstuivingen van Beekbergen in de richting van Ott'erlo, de zeer arme bewoners van Hoenderlo. die in plaggenhutten leef den en van veel noodzakelijke levens behoeften verstoken waren. Voor drink water gebruikten zij het water, dat in den regentijd van de helling liep en dat zij in een ton tusschen de heuvels verzamelden. De heer Heldring luisterde met groo- te belangstelling naar den nood dezer menschen en bun geringe ontwikke ling trof hem. In 1840 liet hij er een put voor drinkwater graven, welke nog bestaat. In 1840 stichtte hij er een school, waarvan wijlen de bekende meester Gangel de leiding kreeg. Zijn vrouw onderrichtte de vrouwen en meisjes in breien en naaien. Zij namen meisjos ter opvoeding in huis, latei- jongens. Hieruit is liet werk der tegen woordige stichting Hoenderlo gegroeid. Ook liet dr. Heldring te Hoenderlo een kerkje bouwen. FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 24.) Onmiddellijk trof hij de noodige voorberei dingen, liet zich met den hoofdcommissaris verbinden, dien hij in korte trekken van een en ander op de hoogte stelde en gaf een dei- chauffeurs opdracht hem om half drie met een snelle wagen van zijn woning te komen halen. Hat was intusschen kwart over elf gewor den. Opnieuw greep hij naar de telefoon, schakelde automatisch het nummer van Wils in en wachtte tot hij diens stem hoorde. „Hallo, ouwe jongen, heb je zin in een nachtelijk auto-ritje?Waarheen? Dat zal ik je onderweg wel vertellen. Maar 't kan een paar dagen durenGeen be zwaar Accoord Neem je pas en een koffer tje met wat toiletbenoodigdheden mee en ver voeg je precies half drie aan mijn huis Opblijven Ben je dwaas kerel. Neem nog een paar uurtjes rust, je zult het noodig heb ben. Tot straks Vijf minuten later zat hij in een taxi, die hem naar zijn woning bracht. Emiel Wils had zich, overeenkomstig het advies van den inspecteur, ter ruste begeven doch de snelle opeenvolging van gebeurtenis sen was oorzaak, dat hij den slaap niet kon vatten. Zijn gang naar de woning van inspec teur Sanders, wien hij van zijn wantrouwen jegens de verpleegster deelgenoot had ge maakt, leek hem reeds eenige dagen geleden en toch waren in werkelijkheid sindsdien niet veel meer dan twaalf uren verloopen. Wat was er in dien tijd al niet gebeurd het ver- Van lieverlede kwamen er steenen huizen en zoo groeide Hoenderlo tot het tegenwoordige mooiei dorp, dat ook door 't nationale park de Hooge Veluwe algemeene bekendheid gekre gen heeft. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest wordt er 22 en 23 Juli een nationaal muziek- en zangconcours gehouden. zuiderzeevisschers worden kleermakers Er bestaat kans, dat de werkloos heid te Spakenburg en Bunschoten, welke is ontstaan als gevolg van de drooglegging van de Zuiderzee, spoe dig eenige verlichting, zal ondergaan, doordat te Bunschoten een fabriek van heerenconfectie zal verrijzen. Eenige honderden vrouwelijke en mannelijke geschoolden en ongeschool den zullen hierin werk kunnen vinden. twee schorsingen naar aanleiding fraude te ijsselmuiden Bezwarende feiten tegen ge meente-veldwachter en ambte naar ter secretarie. Het onderzoek naar de fraude op de gemeente-secretarie te- IJsselmuiden, heeft hoogst bezwarende feiten aan het licht gebracht voor den gemeente veldwachter en den derden ambte naar, die in verband hiermede beiden zijn geschorst. Hoofdzakelijk is met de keurloonen van het geslachte vee geknoeid. De mal versaties moeten reeds gedurende een jaar zijn gepleegd. Burgemeester jhr. mr. M. L. Quar- les van Ufford had de vorige week een onderzoek doen instellen omdat het bevreemding wekte, dat de opbrengst der keurloonen zooveel lager was als het normaal geraamde bedrag op de begrooting. er zijn veel aardappelen doorgedraaid te langendijk In de afgeloopen week is het met de aardappelen niet zoo naar wensch ge gaan, als in de week daarvoor, voor zoover het dan nog naar wensch kan gaan met deze lage prijzen en geringe oogsten. Het zou voor de tuinders wel aangenaam zijn geweest, als de aard appelen alle direct hadden kunnen worden verkocht. Dit heeft niet zoo mogen zijn. De laatste dagen zijn vrij groote hoeveelheden aardappelen on- vefkocht gebleven en door de tuinders mee naar huis genomen om te worden ingekuild. Dit is wel 'n gevolg van het afnemen van de vraag uit Duitsch- land. De beschikbare betalingsmidde len zullen zoo langzamerhand wel uit geput geraken. Het loopt al aardig naar half Juli. Engeland en West-In- dië hebben niet het geheele kwantum kunnen afnemen, al is er den laatsteen I tijd bij sommige exporteurs een vrij groote drukte te constateeren voor de verlading naar De West. De verlaging van de exportprijs tot f 2 per 100 Kg. heeft ook nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Het is dus voor ver scheidene tuinders een drukke week geweest aardappelenrooien en daarna weer inkuilen. De prijzen van de Schotsche muizen waren in de afgeloopen week nog f 4. den minimumprijs, tot f 4.50 per 100 Kg. Een enkel mooi partijtje liep soms tot f 4.70. Drielingen werden voorname lijk voor f 2.50- f 3 per 100 Kg. verhan deld. De eigenheimers, welke werden aangevoerd, hebben iets meer opge bracht dan de Schotten. Begonnen met f 6-f 7 per 100 Kg. daalden de prijzen in den loop van de week tot f 4.50—f 5.50 per 100 Kg. OPERATIE IN VOLLE ZEE. Eind Juni voer de Marnix van Sint Aldegonde van de Stoomvaartmij. Nederland in de Roode Zee, op weg naar Amsterdam, waar het schip heden zal aankomen. Op ,28 Juni werd aan boord van het schip radio-telegrafisch bericht ontvangen, dat de kapitein van de in den omtrek varende Simaloe van dezelfde maatschappij ziek te bed lag. Bij het in zicht komen van het laatste schip begaf de scheeparts van de Mar nix, dokter Van der Gugten, die enke le jaren als chirurg in Indië werkzaam is geweest, zich in een sloep naar den zieken kapitein Vellinga. Dokter Van der Gugten constateerde een acute blindedarm-ontsteking en nam den zieke met dezelfde sloep mee terug om aan boord van de Marnix chi rurgisch in te grijpen. De operatie slaagde, doch aangezien er storm op komst was, achtte de geneesheer het raadzaam, kapitein Vellinga in Port Said af te zetten, waar de patiënt in het Britsche Hospitaal werd opgeno men. Enkele dagen hierna mocht men van het Hospitaal bericht ontvangen, dat de toestand van kapitein Vellinga wel ernstig, doch niet levensgevaar lijk was. CRISIS - BUREAU. STEUN GOEDKOOPE POOTAARD- APPELEN OOGST 1939. I Naar wij van bevoegde zijde verne- men, heeft de Minister van Economi sche Zaken besloten, voor goedgekeur wijt van Van Manen, die niet hebben kon, dat hij zijn taak als verslaggever wat serieu zer opvatte dan de meeste zijner collega's, het interview met zuster Robert, die hem, blijkens haar overhaast vertrek, scheen te hebben doorzien, de ontmoeting met den ge- lieimzinnigen bezoeker op het portaal, die hem opzettelijk den rug had toegekeerd, daar na wéér naar de krant om het onderhoud met de verpleegster uit te werken, bezoek aan het hoofdbureau, de club in Palais Royal, wéér naar het bureau en wéér naar de wo ning van de verpleegsterhet leek een film, waarvan intusschen het eind nog niet te zien was. Zijn voorgenomen reis naar Den Haag om te onderzoeken waar de pseudo ver pleegster gesolliciteerd kon hebben, was nu overbodig geworden. Juffrouw Martens had immers pertinent beweerd, dat haar huur ster precies om 9 uur was thuis gekomen. Ze kon dus onmogelijk in Den Haag geweest zijn, zelfs wanneer ze op het perron onmid dellijk een electrische trein naar Amsterdam terug had genomen. In dat geval zou ze toch minstens twee en een half uur noodig gehad moeten hebben om weer thuis te komen en daar ze qm 7.10 was vertrokken.Neen, dat} was uitgesloten. Maar hoe had de zaak zich dan toegedragen Ze had toch inderdaad in den trein gezeten de conducteur, zoowel als de forens uit Haarlem hadden haar immers gezien.... En wie was de vierde man, die bankier Leuvensteyn moest hebben vermoord Wat wisten ze nu eigenlijk nog Goed be schouwd niets. Nog niet eens, of de ver pleegster werkelijk medeplichtigheid kon wor den ten laste .gelegd. En toch lag de oplos- sing van het raadsel alleen in een scherpe bewaking van deze verdachte. Intusschen viel het niet te ontkennen, dat hun kansen om de zaak tot een goed einde te brengen de laatste uren belangrijk waren verminderd. Zoolang de verpleegster in de stad was geweest en onkundig bleef van het feit, dat zij verdacht werd, bestond de moge lijkheid, dat zij op een of andere manier met haar medeplichtigen in aanraken zou konien. Maar nu Ze had er de lucht van gekregen, dat zij bewaakt werd en had daarom de vlucht genomen naar het buitenland, waar VANAF HEDEN IS DE AFGIFTE VAN AVONDRETOURS TOT NADERE AANKON DIGING GESTAAKT. niet alleen haar arrestaties heel wat moeilij ker zou zijn, maar bovendien de kans be stond, dat zij alle relaties met haar handlan gers voorloopig zou verreken Met dat al bleek het een interessant geval, dat zeker de moeite waard was om er z'n ge wone journalistieke bezigheden een paar da gen voor anderen over te laten en het vooruit zicht, dat het tweede bedrijf in het buiten land zou spelen, vermocht de aantrekkelijk heid voor een amateur-detective als hij nog slechts te verhoogen. 't Was tegen eenen voor hij eindelijk in slaap viel en reeds een uur later waarschuwde hem een ratelend afloopende wekker, dat het tijd was zich voor den nachtelijken autorit met inspecteur Sanders gereed te maken. Schier geruischloos gleed de zware acht- cylinder, die uiterlijk in geen enkel opzicht aan een politie-auto herinnerde, de spaarzaam verlichte stad uit. Een stoere chauffeur in 't eenvoudige uniform, dat zijn vakgenooten ge woonlijk plegen te dragen, hield met zekere hand het stuur, terwijl Sanders en Wils, diep in de kraag van hun jas gedoken, de beenen omhuld door een plaid, het zich achterin zoo behaaglijk mogelijk hadden gemaakt. „Ik zou je den raad willen geven voorloopig te trachten nog een paar uurtjes van je ver loren nachtrust in te halen, wanneer ik niet wist, dat je natuurlijk smacht naar eenige opheldering met betrekking tot onzen nachte lijken tocht", zei Sanders, terwijl de laatste lantaarns langs de Amstel voorbij gleden. „Een beetje benieuwd ben ik wel, ja. Ove rigens ben ik, ondanks je zwijgzaamheid, gedurende de vijf minuten, die we in dezen zeer comfortabelen wagen doorbrengen, toch alweer iets wijzer geworden. De reis gaat naar Duitschland en als je nu nog 10 minuten wacht, kan ik je ook vertellen of Rijnland dan wel Westfalen het doel van den tocht is," antwoordde Wils. „Zoo lang zal ik je geduld maar niet op den proef stellen, beste jongen. Je hebt met deze opmerking alweer zoon duidelijk bewijs van je scherpzinnigheid geleverd, dat ik me de pootaardappelen van den oogst 1939 niet eenzelfde steunregeling te tref fen als voor den oogst 1938 gold. De wijzigingen hebben hoofdzakelijk be trekking op den steun, welke voor niet als zoodanig te verkoopen goedgekeur de pootaardappelen zal worden gegeven Zoo zullen de toeslagen van f 1.50, f 1 en 1 0.50 per 100 Kg. voor de klas sen A, B en C, die worden uitgekeerd voor die aardappelen, waarvoor niet de denaturatievergoeding van f 1.50 per 100 Kg. wordt gegeven, worden verminderd. Voor de consumptie-, fa- briejes en exportrassen zal voor klasse A f 1 toeslag per 100 Kg. worden gege ven voor in de klassen B en C goed gekeurde pootaardappelen van de con sumptie- en fabrieksrassen zal geen en voor de pootaardappelen van deze klassen van de exportrassen zal resp. f 0.70 en f 0.40 potersteun per 100 Kg. worden uitgekeerd. De verbooging van de „gewone" denaturatievergoeding per 1 Maart ad f 0.10 per 100 Kg. zal in mindering van den potertoeslag wor den gebracht. Indien wei de denatura- tie-vergoeding van f 1.50 wordt gege ven, dus indien de aardappelen vol doen aan de eischen voor de rubriek A van de Nederl. Akkerbouw Centrale, zal de potertoeslag voor de klasse A f 0.30 en voor de klassen B en C nihil bedragen. Ook zal in de voorschriften met betrekking tot de sorteëring wijzi ging worden gebracht. Goedgekeurde pootaardappelen van de sorteering 28/35 mm komen niet meer voor steun in aanmerking. De bovengrens zal voor alle rassen ge steld worden op 50 mm vierkantsmaat Het ligt in de bedoeling, den toeslag voor goedgekeurde pootaardappelen te doen ingaan op 1 Februari 1940. PROVINCIAAL NIEUWS. BEVERWIJK. De aanvoeren van de aardbeien beginnen nu zoo snel af te nemen, dat bet einde: van de campag ne al weer in het zicht komt. Het sei zoen spoedt zich snel ten eindei en de clagelijksche aardbeien-veilingen zul len weldra weer tot het verleden be lmoren. Gebrek aan water beeft dit on tijdig einde van den aardbeienoogst nog bevorderd. De vruchtjes kunnen niet toekomen, zij verschrompelen, waardoor de napluk waardelooos wordt. Gelukkig voor de tuinders, die nog oogsten kunnen, blijven de hooge prijzen zich handhaven. Voor de Mou lin Rouge werd tot f 1.30 als hoogste prijs besteed. De Amazonen brachten 32-38 cent per Kg. op. De veilingen hebben 'n bijzonder snel verloop, want in een ruim ander half uur tijd passeeren de aanvoeren de veilingklokkeri. VAKSCHOOL VOOR MEISJES DEN HELDER EN OMSTREKEN Het diploma Costuumnaaister behaal den de dames E. T. Dissel, M. J. la Grange, J. J. Kok, C. J. Koster, C. Scber mer, C. W. Verkerk, Den Helder. Het diploma Huisnaaister werd ver kregen door de dames A. J. v.d. Kamp, A. G. Lanser, D. Lemmens, M. Maat, R. Riteco, R. Roomeyer, J. Rooze, T. Smit, G. J. van Wouw, H. Zoutman, Den Helder A. W. Kees, Texel. tiet diploma Hulp in de Huishou ding werd uitgereikt aan de dames J. J. Abbenes, D. Ronselaar, A. I. Bos, M. Hendriks, G. M. Karsman, J. v.d. Kolk, M. C. Lagaay, G. J. Mebius, A. Molijn, J. Polak, F. W. v.d. Putte, A. J. Rooker, C. A. van Strijen, S. Tim mer, G. de Wijn, J. J. Zander, Den Hel der L. Blankman, Hoogwoud A. van der Schaaf, S. J. van Wijck, Sloot- dorp T. Dros, G. Keyser, T. P. Plaats man, M. A. Uitgeest, C. Vlas, E. J. C. van Zeulen, Texel J. Jansen, Wierin- gerwaard. Afgewezen 3. waarlijk gelukkig prijs zoo'n assistent in m'n onmiddellijke nabijheid te hebben. Straks zullen we den weg naar Utrecht inslaan en daaruit volgt dus, dat we vermoedelijk eenig# dagen in het Rijnland zullen doorbrengen. We gaan naar Düsseldorf, Mielbij mijn terug komst op het bureau heb ik bericht gekre gen, dat zuster Robert daarheen getrokken is, misschien wel met het doel om het came- val mee te vieren." Sanders gaf zijn metgezel nu een volledige explicatie van hetgeen zich na de mislukte huiszoeking in de woning van de verdwenen verpleegster had afgespeeld. Deze luisterde aandachtig tot de inspecteur zijn verhaal ge ëindigd had en dit besloot met de woorden „Zóó Miel, staan op het oogenblik de zaken en ik heb alle reden om aan te nemen, dat je er geen spijt van hebt aan m'n invitatie om mee te gaan gevolg te hebben gegeven." „Niet het minstAlleen hoop ik, dat onze expeditie niet al te lang zal duren want ten slotte bestaat er ook nog zoo iets van een „Mercuur", die dergelijke uitstapjes van haar redactieleden slechts waardeeren kan, wan neer er voldoende copie inzit." „I^an", antwoordde de inspecteur lachend, „als alles achter den rug is, heb je stof ge noeg voor eenige tientallen kolommen, waar de lezers van zullen smullen, 't Moet je direc tie tenslotte toch ook wat waard zijn iemand in dienst te hebben, die zulke buitengewone speurderskwaliteiten aan den dag legt en zijn relaties met het hoofdbureau zóó netjes weet uit te buiten." „Je bent nog steeds zeer optimistisch, Wil", meende de reporter. De activiteit van dien Arnhemschen speurder schijnt haar uitwer king niet te hebben gemist, maar je vergeet, dat er voor mij geen letter te schrijven is vóórdat de dader goed en wel achter slot en grendel zit. Tot zoolang is mijn werkzaam aandeel in deze onderneming niet veel meer dan liefhebberij en als zoodanig wordt het door m'n directie zoowel als door m'n collega's dan ook beschouwd." Sanders gaf den reporter een bemoedigend klopje op den schouder. „Maak je maar niet ongerust, ouwe jongen Als de voorteekenen niet bedriegen, zal spoe- UIT EEN BOEK OVER ETIQUETTE UIT Dn VORIGE EEUW Wanneer jonge meisjes bij bevriende familieleden op bezoek gaan, zullen zij steeds een handwerkje moeten mee nemen om zich hiermede onledig te kunnen houden, wanneer oudere da mes haar breiwerk voor den dag halen Wanneier 'n heer aan een diner naast een dame plaats neemt, heeft hij zich ervan te vergewissen, dat hij niet een of meer pooten van zijn stoel op haar sleep plaatst. Dames mogen, als zij zitten, nimmer de beenen over elkander slaan. Jonge meisjes imogen onder het dan sen niet met haar partner spreken. Een dame op een avond driemaal ten dans vragen wordt als zeer opdringe rig beschouwd. pf het toelaatbaar is een dame op den terugweg naar huis van een avond partij den arm aan te bieden, is een vraag, welke in verschillende standen anders beantwoord, wordt. Het past een heer uit den goeden stand niet voor een dame in hemds mouwen te verschijnen. Staat een heer in zijn hemdsmouwen en ziet hij een dame, die hij kent, voorbijgaan, dan heeft hij zich discreiet op den achter grond terug te trekken. Spreekt nimmer met vrouwen over politiek Deze behoort niet tot het ter rein, waarop een degelijke huisvrouw zich behoort te bewegen. Lieftallige jonge meisjes mogen geen couranten lezen. In den omgang met het schoone geslacht moet men steeds op luchtige wijze weten te converseeren dig genoeg blijken, dat onze werkzaamheden met de kwalificatie, liefhebberij, wel wat heel laag getaxeerd zijn. Ik voorspel je, dat binnen veertien dagen de naam van „De Mercuur" op aller lippen is, dank zij het feit, dat een ze kere meneer Emiel Wils als eerste reporter aan dat blad verbonden is." „Ik hoop het", antwoordde deze, „maar ik wil je wel eerlijk bekennen, dat ik den toe stand niet zoo rooskleurig inzie" Ze reden nu door de geheel verlaten stra ten van Utrecht en met onverminderde snel heid zette de chauffeur koers in de richting Arnhem. Inspecteur Sanders scheen zich inderdaad nergens ongerust over te maken, want nauwe lijks hadden zij de Domstad achter zich, of het geluid van een regelmatige, diepe adem haling naast Wils bewees, dat diens reisgenoot was ingeslapen. De reporter trachtte dit voorbeeld te vol gen, maar hoezeer hij zich ook moeite gaf, de gedachte aan hetgeen hen in Düsseldorf te wachten stond, uit zijn hoofd te bannen, hij slaagde daarin niet. Bovendien was daar nu weer de vraag, wat den inspecteur zoo opti mistisch deed zijn, welke zich telkens weer aan hem opdrong en waarop hij het ant woord schuldig moest blijven. Van welken kant hij de zaak ook bekeek, er was behou dens het feit, dat men er in geslaagd was de pseudo verpleegster te blijven volgen, geen enkel lichtpunt. Verwachtte Sanders, dat juist aaar in Düsseldorf iets ontdekt zou worden, wat hier voor allen een geheim was gebleven Wist hij meer, dan hij hem, Wils, verteld had Had de huiszoeking misschien, zonder dat hij of Han Adams er iets van bemerkt hadden, toch iets belangrijks aan het licht gebracht (Wordt vervolgd.) ÏN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Couran.t.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1