/AHES RUBRIEK KNIPPATRONEN Jïiiddag- est anaadMmió£ó. HUISHOUDGELD Herfstklanken Vischleder MJUA wrn itofaeAUti DE GORDIJNEN Reds meerdere jaren verheugt de blouse zich in groote populariteit. Schuchtere pogingen werden in den aanvang door haar aangewend om zich een plaatsje te verove ren en niemand had ooit kunnen vermoe den, dat de blouse vrijwel onmisbaar zou worden. Inderdaad is dit thans het geval en menigmaal is zij zelfs de clou van een geheel, waarvan het costume een tweede rol vervult. In den beginne kenden wij de blouse slechts als sport- of althans zeer eenvoudig lcleedingstuk, doch thans is haar zelfs een eereplaats toegekend op avondfeesten. Elegant en smaak vol van uitvoering zien wij blouses van de mooiste weefsels dragen bij lan ge, zijden avondrokken. Brocaat, chif fon, kant, georgette, tafzijde worden aangewend, terv/ijl op enkele dezer materialen kanten ruches, plissé's ner- vures en a jour randen gezien worden, in hoofdzaak op batist en georgette. Over het algemeen worden de blouses in den rok gedragen, doch een uitzon dering hierop maken de modellen, die voor meer gezette dames bestemd zijn, die een glad scnootje hebben of als spencer of vestmodel gemaakt zijn. Al hoewel de blouses iets ruim over den rok vallen, blijven zij tot min of meer aansluitend, terwijl de halsafwerking zeer verschillend is. Korte kinderlijke pof mouwtjes ziet men evenzeer als lange blou semouwen, die naar den pols toe zeer wijd zijn. Voor de gekleede avondblouses zullen de halsuitsnijdingen iets lager vallen, zon der dat van overdrijving sprake mag zijn. Zoodra men echter omliggende kraagjes ziet zullen de modellen van karakter ver anderen en niet meer dien feestelijken in druk maken, die gewenscht is voor avond- kleeding. Geruite tafzijde komt meer en meer in de mode en verdringt alle bloernendes- sins, doch ook brocaat handhaaft zich, zoo als men aan de avondjaponnen kan waar nemen, die men op deze schets ziet en waar van de lange rokken van velours-chiffon, dunne wollen weefsels of zijde gemaakt worden. De groep der drie blouses bestaat uit ge slaagde modellen, die aan de rugzijde ge sloten zijn, zoodat de garneering niet on derbroken wordt. Bovenaan ziet men een model van soe pele zijde met gesmookte pas. Hals en man chetten zijn gegarneerd met smalle valen- cienne kant. Midden een batisten blouse met smalle nervures en Valencienne entre aeux. Onderaan een waschzijden blouse. „Ik kom niet uit met mijn huishoud geld". Een oud thema, dat reeds ontelbare huisvrouwen hebben besproken en nog maals besproken met hare echtgenooten. Zeer veel hangt met dit probleem samen. Vrouwenzorgen en vrouwentranen, -man- nentoorn en huiselijke oneenigheden, ver wijten, rekenen, bezuinigen enz Waarom is het huishoudgeld soms niet toereikend? „Omdat het te weinig is", zegt de huis vrouw mismoedig. „Neen," antwoordt de echtgenoot, „omdat je niet weet te passen en te meten, omdat je te royaal bent. Mijn moeder heeft nooit meer gehad en de vrouw van mijn collega krijgt ook niet meer." Hierin ligt juist hetgeen meestal zoo on aangenaam treft, namelijk het maken van vergelijkingen met andere vrouwen. Zelfs wanneer de eene vrouw met een bepaalde som weet rond te komen, en zelfs nog weet te sparen, wil dat volstrekt niet zeg gen, dat beider omstandigheden precies hetzelfde zijn. Het is evenmin een bewijs, dat de eerst een perfecte huisvrouw is en de andere te kort schiet in hare taak. Een vaste norm noch regel is voor een inderdaad toereikend huishoudgeld aan te geven, aangezien de verhoudingen in ver schillende gezinnen verschillend zijn en ieder geval op zichzelf dient te worden beoordeeld. Misschien stelt de man in het eene geval meer eischen dan in het andere, en is hij met soep of een „kliekjesdag" als middagmaal tevreden, terwijl een ander erop gesteld is, dat een meer uitgebreid avondmaal wordt opgedischt. De eene huisvrouw beschikt trouwens ook over meer tijd dan de andere, en kan hare levensmiddelen inslaan in een win kel, die tegen een lageren prijs levert, maar die verder weg is. Vanzelfsprekend zal dan niet altijd op eerste kwaliteit ge let worden, maar alleen op den prijs. Wij kunnen nimmer over andermans zaken oordeelen, en man en vrouw moe ten samen tot een oplossing zien te komen over dergelijke punten. Het hangt er eveneens veel van af op w.elke wijze de vrouw haar huishoudgeld ontvangt, namelijk, of zij het op gezette tijden krijgt dan wel bij gedeelten, zooals het uitvalt, waardoor een rationeele ver deeling nietwel mogelijk is. Het gemakkelijkst kan men een over zicht krijgen, indien men het geld maande lijks of wekelijks ontvangt, en steeds alle uitgaven, ook de kleinste, noteert. Een specificatie van alle levensmiddelen wordt van dag tot dag gemaakt en opgeteld, zoo dat een overzicht per maand uitgetrokken en tevens vergeleken kan worden, waar en of men bezuinigen mocht. Natuurlijk zijn er ook huisvrouwen, die zelfs met groote bedragen niet rondkomen en eenvoudig de waarde van geld niet kennen, doch deze laten wij buiten be schouwing. Anderen, vooral jonggetrouw de vrouwtjes, voor wie alles wat huishou delijk is nog onwennig is, zullen met haar man samen trachten na te gaan wat wel en wat niet kan. Huishouden is een kunst, doch een die gemakkelijk aan te leeren is, indien in eerste instantie de wil aanwezig is, waar door ten slotte de kwestie van het huis houdgeld eveneens opgelost kan worden. Een stukje zeil of linoleum, dat met kleine nageltjes of plaksel op de keuken tafel wordt bevestigd, zal in de practijk uiterst practisch blijken te zijn. Overdag kan men de tafel zonder kleedje gebrui ken, terwijl het zeil veel duurzamer zal blijken te zijn dan gewoon zeildoek. In dien mogelijk, wordt een stuk gekocht, dat in tint overeenkomt met de kleur der keuken. Gras- en vruchtenvlekken behandelt men met warm water of met waterstof peroxyde. Gekleurde weefsels met zeep vlok! Vlekken, verwijderen uit waschgoed Roestvlekken uit metaal Men legt het geroeste voorwerp in petro leum en wrijft de vlekken in met een mengsel van: 4 deelen vaseline, een deel gezuiverde parafine, hetgeen men verwarmende smelt, daarna roert men er één deel fijne puim steen door, waarna de vlekken zullen ver dwijnen.. Vochtvlekken in waschgoed. Zelfs met wasschen, wrijven of koken kan men vochtvlekken niet uit linnengoed doen verdwijnen. Een zeer eenvoudig mid del is om de betreffende stukken in kar nemelk te laten weeken, waardoor zij ge heel verbleeken. Een ander middel is om het goed in een oplossing van citroen zuur te leggen, waartoe men op 100 gram water, dat is 1 klein theekopje, 2 gram citroenzuur kristallen oplost. St^fs na- wasschen en spoelen. Inktvlekken worden met citroenzuur behandeld, dat met warm water verdund Koffievlekken behandelt men met een zeepsopje, eventueel met zout water. Hardnekkige vlekken verdwijnen door het bedruppelen met glycerine. Thans reeds zagen wij bij de nazomer - sche collecties vilten hoeden, die blijk geven meer als hoofdbedekking dienst te doen dan de „poppenhoedjes", die van tulle en bloemen gewrocht waren en met breede banden of met wazige sluiers in bedwang gehouden dienden te worden. De hoeden worden weer wat grooter en de modellen meer draagbaar. Hoe zou het ook anders mogelijk zijn, want een eenigszins krach tige herfstwind zou de miniatuurtjes een voudig wegblazen! Linten en voiles handhaven zich ook in komende maanden op de zeer soepele vilte hoeden en later zullen het wellicht weer veeren zijn, die de aandacht vragen. Maar we zijn gelukkig nog niet zoover, dat we reeds aan herfsthoeden behoeven te denken, men weet de mode is steeds voor uit. Wanneer wij ons in dunne, zomersche weefsels hullen, dan zijn de mode-ontwer pers druk bezig met stemmige donkere weefsels bijeen te garen en verwerken de modehuizen reeds warme omhulsels van bont en wintersche weefsels. Thans geniet we nog zooveel mogelijk van fleurige japonnen, zon, lucht en licht! een nieuw materiaal Niet alleen japonnen, mantels, hand schoenen, schoenen en tasschen zijn tegen woordig aan mode onderhevig. Indien men volgens de laatste mode gekleed gaat, is het ten eenenmale onmogelijke om de bij komstigheden niet in overeenstemming te hebben. Iets geheel nieuws op het gebied van leer is de vischhuid, die thans ook geprepareerd en verwerkt wordt tot handschoenen. Doch hierbij is het niet gebleven, want gedurende het jaar, dat men thans visch- huiden looit is de modeindustrie er toe overgegaan om van dit nieuwe materiaal ook schoenen en tasschen te maken en nog allerlei andere artikelen, niet bepaald tot de mode behoorende. Voor handschoenen blijkt vischleder bijzon der geschikt te zijn, de structuur herinnert min of meer aan slangenleer. Het nieuwe materiaal is zacht, soepel en sterk, terwijl men het in alle gewenschte kleuren kan verven. Men gebruikt vischleder ook voor incrusties in geweven handschoenen, meestal in afstekende kleur. Meestal is de binnenkant van geweven stof en de bovenkant van leer. De „ontdekking" als men dit zoo noemen mag, van vischleer heeft voor de mode- industrie een groote beteekenis en het is geenszins te verwonderen, dat men ook hier steeds weer nieuwe mogelijkheden tracht te vinden KINDEREN ETEN, WAT GROOTEN ETEN In zeer vele gevallen kan men consta- teeren, dat tegenzin in bepaalde gerech ten van ouders op kinderen overgaat. On getwijfeld is het ook zeer vaak een ze kere zucht van hen om ouderen na te doen. Het verstandigst is om niet te laten merken, indien men een tegenzin in be paalde gerechten heeft, waardoor het kind zich dan evenmin zal laten verleiden om te zeggen, dat hij van dit of dat niet houdt. Reeds van de prille jeugd af moet een kind weten, dat hij rnoet eten, wat de pot schaft. Ongetwijfeld zal het van het een meer houden dan van het andere, doch dan zal een verstandige moeder slechts kleinere porties geven. Kinderen die wei nig eetlust en een nerveuzen aanleg heb ben, zullen vaak een tegenzin toonen. doch zoodra zij bemerken, dat dit niet helpt, probeeren ze wel te eten, vooral indien zij niets anders krijgen. Bepaalde groen ten, als groote boonen en Brusselsch lof, die in smaak van andere afwijken, zelfs in kleur van de groene soorten wortel tjes en boeten worden bij voorkeur door vele kinderen niet gegeten. Paedago- gisch verkeerd is om uit angst voor on dervoeding, allerlei liflafjes te bereiden. Een kind, dat trek heeft, desnoods tenge volge van het feit. dat hij een maaltijd die hij „niet lustte" over heeft moeten slaan, zal ongetwijfeld zijn schade wel in- Theemuts met ritssluiting. Het materiaal voor deze muts is chintz of cretonne. Men koopt een abestplaatje van 20 c.M. doorsnede. Snijdt daarna twee kar tons, die dezelfde grootte hebben, die men beide met eenkleurige stof overtrekt. Het onderste overtrokken rondje hecht men aan het asbestplaatje. Nu knipt men van chintz de beide middelreepen, die een leng te hebben van (35 c.M. en een breedte van 10 c.M. De zijkanten zijn van effen stof en 2030 groot. Zie afdeeling. De stoflagen krijgen een dubbele voering van flanel en daarna stikt men ze samen; ten slotte wordt het tweede overtrokken rondje met het op staande deel verbonden. Afwerken niet rits sluiting. halen Het gaat met kinderen vaak zóó, dat zij zien hoe ver zij gaan kunnen, doch wanneer zij weten, dat moeders wil ge beurt, dan schikken zij zich ten lange leste. Kieskauwende kinderen worden later menschen, die nergens van houden en zeer moeilijk voor hun omgeving zijn. De moderne huizen, die in de meeste- gevallen breede lage ramen hebben en ook meermalen een gedeeltelijk uitgebouwde kamer, waarvar de ramen driedeelig zijn, leve ren vaak moeilijkheden op wat de stoffeeringen der ra men betreft. Vooral buiten huisjes, die men zoo weinig mogelijk bewerkelijk wil in richten vereisohen wat meu bileering en stoffeering be treft wat overleg. 's Avonds kan men de er ker het best van de kamer afsluiten met gordijnen van linnen of een klein ruitje en dezelfde waschstof kan men ook voor d-e glasgordij nen kie-zen, mits ze natuurlijk niet te zwaar zal zijn. Een kriebelruitje in rood-wit staai fr.isch en kleurt goed bij de geraniums in de vensterbanken. MODERNE BLOUSES. SUCCES PATROON A 117. Prijs 25 cent. Gebloemde zijde is voor deze blouse, waarvan het model zeer jeugdig kleedt, ge dacht. Een apart effect geeft de pas, die alleen aan de voorzijde is; ééndeelige rug. Smal opstaand kraagje, afgerond aan de voorzijde. Knoopsluiting pas. Pofmouwen met rechten band afgewerkt. Ben. stof 2 M. van 1 M. Patronen in de maten 1618 en 1820 jaar. SUCCESPATROON A 118. Prijs 25 cent. Tafzijde blouse met gedrapeerde, spits oploopende ceintuur, welke aan de rug zijde met lusjes en knoopjes sluit. Korte mouwen en moderne halsgarneering, die aan schouders en armsgaten met de stof verbonden wordt. Korte mouwen met klein splitje onderkant. Ben. stof 2 M. van 1 M. Patronen in de maten 1618 en 18—20 jaar. SUCCESPATROON A 119. Prijs 25 cent. j Batisten blouse met garneering aan hah en mouwen van Valenciennekant. Aan beide zijden van het middenstuk een groep van drie nervures. Split voorzijde met slui ting van knoopjes en lusjes. Mouw met op gestikte plooien onderkant. Ben. stof 2 M. van 1 M. Patronen 1618 en 1820 jaar. Patronen van deze modellen zijn in de aangegeven maten verkrijgbaar bij Het Practische Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto en omzetbelasting. Bij bestelling het verschul digde bedrag in postzegels insluiten of over maken per giro of per postwissel. A.u.b. duidelijk het nummer van het model en de maat, alsmede volledig adres venp^lden.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 8