30e JAARGANG DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 No. 94 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VIERDE MAN. MET ÜW VACANTIE UIT WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Iedere regel meer Van 1 5 regels f 0.*0 10.50 BINNENLANDSCH NIEUWS. drama van het lijk ïiv DEN KUFFLK OPGEHELDERD. Vermoedelijke daü^r in ar rest. - Aanliouding te bema- rang. Naar het lmid. meldt, is de justitie er in geslaagd op zeer sneale wijze op heldering te brengen in de geheimzin nige zaak van den nabij Barneveld gevonden hutkoffer, waarin zich een gedeelte bevond van 'n vrouwenlijk. Op verzoek van de justitie te Am sterdam is namelijk te Semarang ge arresteerd de Amsterdammer P. L. Koo rens, oud 35 jaar, die ervan wordt ver dacht zijn vrouw, oud 44 jaar, waar mede hij sedert vier jaar getrouwd was, te hebbem vermoord en daarna haar lijk op de reeds bekende wijze getracht heeft te verbergen. De man was in dienst van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland" hij voer als hofmeester op de „Jolian de Wit." Op 4 Aug. was hij met dit schip te Batavia aangekomen, op 16 Aug. zou hij weer naar Nederland vertrek ken met hetzelfde schip. Aanvankelijk stonden de politie- en justitie-autoriteiten volkomen voor een raadsel. Heit lijk in den koffer was volkomen onherkenbaar. Zoowel het hoofd, als de armen, de beenen en de horsten waren er afgesneden. Bovendien was het reeds eenige weken oud. De eenige aanwijzing bestond in het nummer 273 op een stuk kleeding, dat om den romp gewikkeld was, En voorts kon men vaststellen, dat het stuksnijden van het lijk gebeurd moest zijn door iemand, die ter zake kundig was. Dat was alles. Het was 'wel zeer vaag - Edoch, het was voldoende om den speurder op het goede spoor te bren gen. De burgemeester van Barneveld toch liet per radio en door middel van de dagbladen bekend maken, dat men inlichtingen omtretnt dit waschnum- mer op prijs zou stellen. Nu wilde het toeval, dat een vrouw te Amsterdam- Zuid aan het radio-toestel zat te luiste ren op het oogenblik. dat dit verzoek om inlichtingen werd omgeroepen. Het trok haar aandacht Meteen liep zij naar haar linnen kast en haalde er 'n schortje uit. Zoo waar het zelfde nummer 273. Het was een geschenk, dat zij van haar zuster had gekregen, een tijd geleden. Van dezelfde zuster, die zeven weken gele dein verdwenen was. Er spookten al lerlei gedachten door haar hoofd. Zou haar zuster op zulk 'n afschuwelijke wijze vermoord en aan stukken gesne den zijn. Zij durfde het nog niet ge- 1 ooven FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verbeden. 38.) Die gedachte had voor Wils uit een beroeps oogpunt toch wat pikants. Waarschijnlijk zou liet geen tweede maal in zijn leven voorko men, dat hij temidden van eenige honderden collega's uit binnen- en buitenland, erin slaagde beslag te leggen op een primeur, waarom de geheele courantenwereld hem zou benijden. Maar tenslotte was hij van al die collega's dan ook de eenige geweest, die meer dan gewone beroepsbelangstelling voor deze duistere zaak had getoond en van het begin af aan in de oplossing van het raadsel een werkzaam aandeel had genomen. Sanders ontving hem met een uitnoodigend gebaar op den stoel tegenover hem plaats te nemen en nadat hij den journalist een sigaar geoffreerd had, stak hij onmiddellijk van wal. „Ik zou je willen verzoeken, Miel", zoo be gon hij, „mij eerst rustig, zonder interrupties, het slot van de zaak te laten vertellen. Daar na zal ik je verklaren op welke wijze het misdrijf heeft plaats gehad, terwijl je dan tenslotte, wanneer je nog iets niet duidelijk mocht zijn, vragen kunt stellen. Ik denk, dat we op clie manier het snelst aan een eind zullen komen, want, eerlijk gezegd, blijkt de spanning, waarin ik vanavond verkeerd heb, haar uitwerking niet te missen en waar het morgen of liever gezegd straks weer een drukke dag voor me zal zijn, zullen eeni- uren gezonde slaap me waarschijnlijk geen kwaad doen." Wils knikte ten teeken van instemming. In de eerste plaats dan", vervolgde Sanders, „het antwoord op de vraag,, hoe ik er achter ben gekomen, dat slechts Adams, die wij bei den toch wel in de laatste plaats van mede plichtigheid verdachten, aan de misdaad de bet kon zijn. Wellicht, dat je dit zelf reeds Huiverend bij de gedachte, dat haar veronderstelling juist zou blijken, liep zij niet het schortje naar het dichtstbijzijnde politiebureau, aan de Pieter Aertzstraat, om er haar relaas te doen en om het nummer te laten zien. De politie hoorde haar nauwkeurig aan en hechtte onmiddellijk veel waar de aan deze mededeelingen. Vooral ook, omdat zij correspondeerden met andere gegevens, waarover men op dit zelfde bureau reeds beschikte. Immers, blijkens eigen rapporten was er op het politiebureau een man geweest, die aangifte wilde doen van de vermis sing, van zijn halfzuster, de vrouw van den hofmeester P. L. Koorens, die ook in Zuid woonde. Kort geleden, zoo vertelde deze man, had hij Jeanne wil len bezoeken, maar zij was niet thuis geweest. - Zij is er met een anderen man vandoor! had haar echtgenoot ter ver klaring gezegd. De bezoeker had het niet willen ge- looven. Zijn halfzuster was een op passende en spaarzame vrouw, die geen omgang had met andere mannen. Integendeel, zij was een trouwe echtgenoote. Neen, het was uitgeslo ten, dat Jeanne haar man ontrouw was geworden Er.waren daarna nog andere familie leden aan de deur geweest, maar allen hadden dezelfde verkaring gekregen. Tenslotte was men naar de politie ge gaan. Daar had de dienstdoende wachtcommandant uitgelegd, dat de politie zich alleen met de opsporing van vermiste gehuwde vrouwen bezig houdt als de echtgenoot daartoe het verzoek deed. De halfbroer zei de toen zijn zwager te zullen sturen. Zoo ging hij terug naar Koorens, den hofmeester, om hem te vertellen, dat hij aangifte moest doen van de vermis sing van zijn vrouw. De man nam een onverschillige houding aan, maar de halfbroer drong er op aan. Koorens beloofde dan even bij de Pieter Aertz straat aan te loopen. Toen hij aangifte deed en de politie hem nadrukkelijk vroeg, of hij opspo ring verzocht, zeide hij „Neen, dat doe ik niet. Zij is er met 'n ander vandoor. Ik stel er geen be lang meer in waar zij is en wat zij [doet." Voorloopig was daarmee de zaak ai voor de politie. Voorloopig althans In koelen bloede van Barne veld tot Semarang. Pas toen eenmaal aangenomen was, dat Koorens. zelf zijn vrouw moet. heb ben vermoord en dat hij zich ergens op Java moest bevinden,, kan de offi cier van justitie te Amsterdam aan zijn collega te Batavia 'telegrafeeren, dat er een bevel tot aanhouding tegen den vermoedelijken dader was uitge vaardigd. Hij was inderdaad op reis. Te Sema rang werd hij op zijn schouder ge klopt,, nog dienzelfden dag. En mee voldoening kon de officier van Justi tie te Batavia aan zijn collega te Am sterdam terugscinen, dat de man aan gehouden was. i Van de motieven, die toe deze weer zinwekkende daad geleid moeten heb ben, is nog niets bekend, i Het onderzoek duurt nog voort. En meer en meer blijkt hoe weloverwogen de dader gehandeld moet hebben bij het verbergen van de gevolgen van de daad. Slechts het nummer van de wasscherij op het goed. waarin hij het lichaam van de vrouw wikkelde, ont ging hem. Een ander bewijs voor het feit. dat het bijna onherkenbaar geworden lijk in den koffer inderdaad dat van Je anne Koorens moest zijn, ontdekte de zuster van de vermoorde bij de bestu deering van 'n paar dameskousen, die zich ook in den koffer hadden bevon den. Die kousen waren namelijk ge stopt op een zoodanige wijze, dat de getuige er het werk van haar zuster met stelligheid in herkende. vierjarig kind sticht brand Moeder en 5 kinderen bijtijds gered. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur is brand ontstaan ten huize van den arbeider Bigter in de Brinkstraat te Bennekom. De vrouw des huizes en haar vijf kinderen, die nog te bed la gen, konden bijtijds worden gered. Het vuur is ontstaan, nadat een 4-ja- 2*ig kind met lucifers had gespeeld. Zaterdagmorgen vroeg was Rigter opgestaan om zich naar de werkver schaffing te begeven. Zooals gewoon lijk ging zijn 4-jarig dochtertje mee naar beneden om met haar vader te ontbijten. De vader vertrok en liet hei, kind in de huiskamer achter. Het kind had met lucifers gespeeld en zoo doende ontstond een begin van brand. Door de gelukkige omstandigheid, dat de deur van de kamer gesloten was, bleef hc vuur smeulen, zonder in vlammen over re gaan. Omwonenden Dan mede met een WACO binnen- ol buitenlandse autotocht. VRAAGT GRATIS ONS REISPROGRAMMA. Reisbureau WACO, Breed 35, Te!. 184, HOORN. merkten echte; den dichten rook. die in de kamer hing en konden de vrouw en haar vijf kinderen tijdig naar buiten [brengen. De rook was zoo dicht, dat de brandweer met groote moeite tot den vuurhaard kon doordringen. De waterschade is grooter dan de schade, die door 't vuur is aangericht. in een bouwput gevallen en verdronken. Een 4-jarig knaapje uit de Soester- bergstraat te Den Haag, was Zaterdag morgen met eenige vriendjes in ge noemde straat aan het spelen. Hij viel in 'n bouwput, waarin water stond. De jongen verdronk. motorjacht uitgebrand Te Delft ontstond brand aan boord van het luxe motorjacht „Sisi" thuis lioorende te 's-Gravenhage. Het scheep je, waarmee zes personen 'n vacantle- trip maakten, brandde finaal uit. De oorzaak moet worden gezocht in een ontsteking in de benzinetank. De schade wordt geraamd op f 1000. de fruitveilingen in het westland Meloenen draaien door. De aanvoer van meloenen aan de Westlandsclie veilingen is thans nog tamelijk groot. Voor export is de han del in de afgeloopen weken lusteloos, zoodat de afzet aangewezen blijft op de binnenlandsche markt, die even wei dit aanbod niet kan verwerken, het geen duidelijk in de prijzen tot uit drukking komt. De meloenen, die het meest in het Westland .worden ge teeld, werden Vrijdag verkocht tegen 5 tot 8 cent per stuk Extra soorten brachten hoogstens 11 cent per stuk op. Toch waren er nog duizenden me loenen, die den minimumprijs van o cent niet konden opbrengen en derhal ve doorgedraaid werden. Ook de prij zen voor ananas-, en suikermeloenen waren laag, doorgaans leverden deze soorten van 10 tot 18 cent per stuk op. De prijzen der druiven zijn in de laat ste dagen mede aanmerkelijk gedaald en men besteedde voor Atlantic 34 ct. per Kg. Daarentegen bleek Golden Champion prijshoudend, deze soort bracht 60 cent per Kg. op. Over het geheel genomen is Augustus voor de tuinders een slechte maand geweest. auto met acht inzittenden tegen een boom. Zes gewonden naar het Zie kenhuis. Zaterdagavond tusschen zes en ze ven uur is op den Ilavelterberg tus schen Steen wijk en Meppel een perso nen-auto bestuurd dooi' den heer De Vries uit Leeuwarden, door tot dusver hebt kunnen nagaan, nadat ik je in Düssel- dorf zoo uitvoerig inlichtte over m'n ontmoe ting met zuster Robert en wat daaraan voor af ging." Wederom knikte Wils, doch Sander^ scheen daarop geen acht te slaan. „Toen ik kennis had genomen van den in houd van het telegram, dat de verpleegster, die we nu voor het vervolg maar eenvoudig Robert zullen noemen, in Hotel Zweibrücken- hof ontving, was het slechts een kwestie van tijd om achter de indentiteit te komen van den man, dit dit telegram had verzonden en daardoor zelfs als de vermoedelijke dader in aanmerking kwam. Je herinnert je, dat Ro bert verzocht werd omgaand aan het adres van Staverman, telegraaf restante Amster dam, terug te seinen, of alles nog in orde was. Dit was op zichzelf natuurlijk een groote domheid, welke alleen verklaard kan worden door het feit, dat de afzender in Amsterdam vreesde zich niet tijdig in veiligheid te kun nen stellen. Welnu, Robert voldeed natuur lijk aan dit verzoek. Toen zij ongeveer een uur, nadat ik als de bejaarde heer Fedorra van de internationale vereeniging tot be scherming van jonge vrouwen en meisjes af scheid van haar had genomen, het hotel ver liet stond er 'n mannetje klaar om haar te volgen. Ze begaf zich, zooals ik verwacht had. allereerst naar het telegraafkantoor, waar zij een telegram verzond aan het opgegeven adres in Amsterdam. De rechercheur was zoo vrij van den inhoud van dit telegram kennis te nemen, doch waar het niets anders be vatte dan de woorden „Alles in orde. Ver wacht nader bericht te Berlijn" bestond te gen de verzending onzerzijds geen enkel be zwaar. Onmiddellijk daarop vertrok zij naar Berlijn, waar aan het station Friedrichstras- se alweer een mannetje gereed stond om na te gaan of zij inderdaad aan het, in het te- gram opgegeven adres, Kurfürstenstrasse 12, haar intrek nam. Ook hierin bleek zij echter precies overeenkomstig de door den man in Amsterdam gegeven aanwijzingen te hande len. Inmiddels had ik me echter reeds tele fonisch met het hoofdbureau te Amsterdam m verbinding gesteld. Daar had men niets te doen dan een oogje te houden op het loket in het postkantoor, waar als telegraaf-res- tante verzonden stukken in ontvangst kunnen worden genomen en daarbij meer in het bij zonder te letten op den man, die zich onder den naam Staverman zou aandienen. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de noodige voor zichtigheid betracht werd. Een onzer recher cheurs werd door den directem* van het tele graafkantoor in de gelegenheid gesteld een plaatsje aan de andere zijde van het loket in te nemen en inderdaad vervoegde zich daar Zaterdagmorgen, toen jij nog rustig op één oor lag, iemand, die het voor Staverman be stemde telegram in ontvangst kwam nemen. Men bleek daarbij althans in zooverre wat voorzichtiger te zijn geworden, dat men een gewone Amsterdamsche straatjongen deze boodschap had laten verrichten. De jongen werd echter nagegaan en deze begaf zich naar het Centraal Station, waar hij in de 2e klas wachtkamer het telegram overhandigde aan „Hans Adams", interrumpeerde Wils in strijd met de afspraak. „Uitstekend gecombineerd", antwoordde Sanders glimlachend. „Maar daarmee", ver volgde hij, nu weer ernstig, „stond slechts zijn medeplichtigheid aan de misdaad vast. De vraag door wien de moord gepleegd was, bleef nog te beantwoorden over en al rees dan ook onmiddellijk het vermoeden, dat Adams de dader was, zekerheid daaromtrent hadden wij nog geenszins. Zaterdagmorgen werd ik telefonisch van een en ander in ken nis gesteld. In overleg met den hoofdcom missaris werd besloten Adams voorloopig streijg te bewaken en op elk telegram, dat hij eventueel naar Berlijn zou verzenden, beslag te leggen. Overbodig bleek vooral deze laat ste maatregel niet, want reeds Maandagmor gen werd Josephine Marie Portelle telegra fisch opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk naar Brussel te vertrekken, daar aan een opgegeven adres haar intrek te nemen en het geld op naam van een zekeren meneer. Jammer te deponeeren bij de Nationale Bank. Je begrijpt, dat dit telegram nooit zijn be stemming bereikte. Ik had n.1. intusschen een ander plannetje uitgewerkt. Zondagmid dag, onmiddellijk na onze terugkomst in Am sterdam, stelde ik me in verbinding met je collega Kroese van het „Dagblad," die me zeer welwillend een introductiekaart voor het bal masqué verschafte, waarmee ik een onopgehelderde oorzaak tegen een hoorn gereden. De wagen werd totaal vernield. In de auto zaten, behalve de heer De Vries, zijn echtgenoote en zes kinde ren, die bij familie te Leeuwarden had den gelogeerd en thans op de terugweg naar Meppel waren. Allen werden ge wond, de heer en Mw. De Vries en vier der zes kinderen zoo zwaar, dat zij in het Ziekenhuis te Meppel moesten worden opgenomen. Naar omstandigheden is hun toe stand redelijk wel. autobus lijn k ramde verhuis-auto. Op den hoek van de Copernicus- straat en Pythagorastraat in Amster dam-Oost is Zaterdagmorgen om onge veer half acht een groote, nieuw mo del autobus van lijn K met een hevigen klap tegen 'n ver huisauto gebotst, ten gevolge van het feit, dat de bestuurder van den verhuiswagen de van rechts komende autobus geen voorrang ver leende. De verhuisauto schoof tengevolge van de botsing eerst dwars over den weg en s^oeg vervolgens om. De wagen weid geheel vernield, er bleef slechts een wrak van over en het meubilair dat erin vervoerd werd, werd in stuk ken en brokken over de straat ver spreid. Maar het ergste was, dat de bestuur der van de auto. de 26-jarige Ledoux, onder den omgevallen wagen bekneld lag, - voor de toegesnelde hulp onbe reikbaar. De brandweer werd te hulp geroe pen en deze zond den grooten reddings wagen van de hoofdwacht N. Achter gracht en de motorspuit van den post Dapperstraat. De vrachtauto werd opge vijzeld, waarna Ledoux bevrijd kon worden. Hij bleek zware inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. De G.G.D. vervoerde hem naar het O.L.V.- Gasthuis,4waar hij ter verpleging is opgenomen. Naar hetzelfde Zieken huis werden overgebracht de eigenaar van de lading, de 26-jarige Domei en een helper van den chauffeur, die bei den uit de vallende auto waren ge slingerd, doch slechts lichte verwon dingen hadden opgeloopen. Na te zijn verbonden, konden zij huiswaarts gaan De gemeentelijke autobus raakte tengevolge van de botsing aan den voorkant ontzet en ook brak een dei' ruiten. Bestuurder en inzittenden kwamen evenwel met den schrik vrij. Een kraan wagen van de tram heeft de bus weggesleept. Ook is nog een paal van de straat verlichting tengevolge van de botsing gesneuveld. kennisje, eeii zekere juffrouw van Buren, een dienst meende te kunnen bewijzen. In plaats van het telegram van Adams ging er nu Maandagmorgen een draadbericht van ons naar Berlijn en wel van den volgenden in houd „Kom Woensdagavond in Biedermayer cos- tuum op het j aarlij ksche bal masqué van de Nederlandsche Reis Vereeniging, Hotel Es planade, Den Haag. Hier kamer ten name van Ada van Buren gereserveerd. Herken- ningsteeken camelia. Ik kom persoonlijk en geef nadere instructies. Introductie ten name van Ada van Buren gaat heden per brief af." We verzonden dien dag de invitatie in een blanco enveloppe, voorzien van een getypt adres naar Berlijn, daarmee een val open stellend, die ook om een andere reden, welke ik je straks zal verklaren, noodzakelijk was. Het kwam er nu slechts op aan de antece denten van Han Adams eens wat nader te onderzoeken en na te gaan, of zijn aanwe zigheid op het kantoor van de bank inderdaad samenviel met het tijdstip, waarop Leuven- steyn in. den trein werd vermoord. Ik deed daarbij in de eerste plaats een ontdekking, die in dit stadium van het onder zoek weliswaar lang niet van zooveel betee- kenis was, als zij eenige dagen eerder voor ons zou hebben gehad, maar die er toch toe bijdroeg wat meer licht in de zaak te bren gen. Op het bureau van de Bevolking vond ik n.1. Adams als volgt in de registers vermeld Johan Robert Adams, geboren 18 Juni 1898 te Lochem." Wils liet een zacht gefluit hooren. „Wan neer we dat geweten hadden op het moment, waarop ik dien vreemden bezoeker in het perceel aan de 2e Oosterparkstraat signaleer de, zou onze reis naar Düsseldorf waarschijn lijk niet noodig geweest zijn", zeide hij. „Dat ben ik toch niet geheel met je eens, Miel," antwoordddde Sanders, die den repor ter ook deze opmerking gaarne bleek te ver geven. „Ik betwijfel n.1. of de overeenkomst tusschen een van Adam's en Robert's achter naam toen dienzelfden indruk op me zou hebben gemaakt als nu het geval was. Ver geet niet, dat ik me nu dien naam speciaal liet voorleggen met het doel deze eens wat nauwkeuriger te bekijken. Er loopen waar schijnlijk duizenden menschen in ons land je rond, die den voornaam Robert dragen en daar bij kwam dan nog, dat wij tot voor en kele dagen niet de minste verdenking jegens hem koesterden. Nu deed ik iets, waartoe ik toen misschien in het geheel geen aanlei ding zou hebben gevonden ik stelde me te lefonisch met Lochem in verbinding en ver zocht den ambtenaar van den Burgerlijken Stand eens even voor mij na te willen zien of daar op 18 Juni 1898 inderdaad een Johan Robert Adams voor de eerste maal het le venslicht aanschouwde. Zooals ik verwacht had, luidde het antwoord ontkennend, maar toen ik daarop naar de geboorte van Adam Johan Robert informeerde, had ik meer suc ces. Deze jongeman bleek de tweede zoon' te zijn van Louis Gerard Robert, van beroep landarbeider en afkomstig uit Mechelen en diens echtgenoote, wier meisjesnaam me he laas ontschoten is. De familie had eenige ja ren in Lochem gewoond en was ongeveer een jaar na de geboorte van den tweeden zoon naar Leeuwarden vertrokken. Het interes seerde me natuurlijk te weten hoe Han Adams erin geslaagd was zijn naam om te draaien, zóó, dat deze thans zelfs officieel was erkend en ook daar kwam ik vrij spoedig achter. Zooals je weet, was mij reeds eerder vanuit Leeuwarden medegedeeld, dat de familie Ro bert vandaar naar Burgsteinfurt in Duisch- land was vertrokken. Tijdens mijn verblijf in Düsseldorf heb ik de gelegenheid te baat ge- nomen eens te informeeren hoe het deze familie daar verder verging. M'n voorstel om nog een dag in Düsseldorf te blijven was dus niet uitsluitend een gevolg van een plotseling opkomende behoefte aan amusement. Miel", liet hij er glimlachend op volgen. „Ik hoop, dat je me deze misleiding niet al te zwaar zult aanrekenen." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOK EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1