wME5 RUBRIEK Mattieió (kenden ititeveóóante cletaiió Moderne sieraden en avondtasschen Relie.^ tyziti&Jte feuMefU Cactea standaard fiaLAJU Suchaonmakea aan tweed KNIPPATRONEN Zoodra een seizoen ten einde loopt zal een der eerste zorgen aan de mantels of het costume gel den. Waar de lijn den afgeloopen zomer zoo'n „swing" heeft ver toond is het niet te verwachten, dat wij in de komende maanden eensklaps weer gladde rokmodel- len, zullen zien. De golvende lijn der rokken heeft haar invloed ook doen gelden op de mantels. Wij zien dan ook een groote verschei denheid van modellen, die op zeer verschillende manieren hun wijde onderlijn krijgen, ten deele afhan kelijk van de stof, die verwerkt wordt. Zeer nieuw zijn de mantels, die aan de voorzijde gladde voor panden hebben en, die oppervlak kig beschouwd tot een genre mo dellen behooren, die reeds meer dere jaren gangbaar zijn. Doch de rugpartij brengt een verrassende nieuwigheid in den vorm van een zeer klokkende tusschenbaan, die naar boven-toe spits toeloopt, ter wijl de taillelijn veel lager is dan de normale. Men ziet dit model links onderaan weergegeven. De kraagjes, die vaak met een punt midden-achter opgestikt worden, zijn over het algemeen hoog en iets omgebogen, zooals men aan verschillende modellen dezer schets kan waarnemen. Met overleg aangebrachte zij stukken geven een afkleedende li i en zorgen tevens voor een on derbreking van rechte panden, zooals o.m. de mantel links aan geeft, die van diagonaal geweven stof is gemaakt. Halsafwerking zonder kraag, doch met kleine re vers, terwijl een effen shawltje de halsopening aanvult. Aan al deze overgangsmantels valt waar te ne men, dat de sluiting geheel of na genoeg in het midden is, terwijl de taille een zeer aansluitende lijn aangeeft, die destemeer uitkomt, Omdat de schouderlijn door techni- watten, stijf gaas enz.). Soepele sche hulpmiddelen verbreedt wordt naj aars weef seis komen in aanmer king voor ingehaalde ruimte, zoo als men bovenaan links ziet aan den mantel, die gegarneerd is met glad bont en wel op een moder ne wijze (Stuartkraag en on dermouwtjes bonte knoopen). Sportieve modellen worden veelal van ge ruite en fantasieweefsels gemaakt en deze mantels geven blijk van groote fantasie. Ruime klokken aan de rugzijde en een gladden bovenpas behooren tot de nieuw ste ontwerpen, doch zijn alleen ge schikt voor lange, slanke dames. Garneeringen van fluweel en bontstof vervangen veelal bontsoorten, die, hoe mooi zij ook mogen zijn, toch steeds vrij kostbaar zijn en voor een najaarsmantel geeft men liefst niet teveel geld uit. Zeer gekleed is de ganieering van de donker bruine mantel van stof met ingeweven streep en garneering van donkergroen flu weel, waarvan ook het overgangshoedje is met lange veer. Velours de laine is het materiaal, waarvan de mantel rechts is gedacht, een afkleedende model met gar neering van doorgestikte biezen aan de voorzijde. Hooge, eenigszins opgeknipte halslijn. De costumemantels zijn langer, dan de afgeloopen maanden het geval is geweest, aan alle modellen worden, evenals aan de lange mantels verticale effecten toege past, teneinde een afkleedende lijn te be vorderen. Opgestikte biezen, passementwerk, bont- reepen, alsmede smalle arabesken van glad bont., die meermalen nog meer tot uitdrukking komen doordat men op klei nen afstand van den omtrek soutache stikt, dit alles past men op de nieuwe mantel modellen toe; terwijl men slechts op zeer weinig modellen ceintuurs ziet dragen. Vooraanstaande personen beïnvloeden de mode steeds in hooge mate. We hebben ge zien hoe de onafscheidelijke parapluie van Chamberlain niet. alleen vereeuwigd is ge worden op foto's, doch kleine sierspelden werden zelfs op blouses en revers gedra gen, die een trouw beeld gaven van het at tribuut, dat de groote staatsman steeds met zich voerde. We hebben Engelands vorsten paar eveneens op hun reis naar Amerika gevolgd en de Engelsche bloden hébben hiervan vele fot's gegeven. Zouden wij wel echte vrouwen zijn, indien wij niet aan stonds belangstelling hadden getoond voor de wijze, waarop koningin Elisabeth was gekleed. Een keur van toiletten werd bij verschillende feestelijke gelegenheden ge dragen, waarbij verschillende details opvie len, die zich thans een plaats in het mode beeld zullen veroveren. We noemen slechts enkele details en herinneren o.a. aan de pa rasol, die wist te voorkomen, dat al te op dringerige zonnestralen te sterk op het ge laat zouden inwerken. Nadien hebben de mode-ontwerpers aan dit accessoire hun aandacht besteedt en dezen zomer hebben we weer parasols zien dragen althans op mondaine badplaatsen dan in jaren het geval is geweest. Uit practische overwegin gen heeft thans en tout cas in den han del gebracht van bedrukte zijde, die met een preparaat behandeld is, dat haar on doordringbaar maakt. A doublé usage voor regen en zonneschijn. De paarlsnoeren die de vorstelijke per sonen in Engeland zoo gaarne dragen, vin den steeds meer ingang en men ziet ze in drie vijf tot zeven snoeren van mooie imitaties. Kettingen blijven eveneens mo dern, en wel in modellen, die op het kraag- loze japonnen aanvallend werken, zooals o.a. de beide ontwerpen hierneven afge beeld. Het zijn colliers, waaraan glazen or namentjes aan dik koord om den hals ge dragen worden. Bovenaan ziet men een overvloed van glazen sterretjes, die aan rood bevestigd zijn en onderaan hetzelfde koord, doch met witte en zwarte schaakstukken. Nieuwe modellen voor avondtasschen ALLES VAN STOFRESTEN Kindermutsen kan men gemakkelijk maken van kleine lapjes, die van den mantel overgebleven zijn. Effen wollen stoffen kunnen op verschillende manieren versierd worden met platten steel- of kruissteek. Zelfs eenvoudige rondjes en moesjes van kleurige zijde gewerkt vor men een geschikte garneering. Aan de weergegeven schetsjes ziet men de zeer eenvoudige vormen, waarna geknipt moet worden. De hoed met luifel onderaan is van bedrukt fluweel gemaakt en wordt bij een dito mantel gedragen. dragen de aandacht en worden in zeer aparte modellen uitgevoerd gegarneerd met kanten ruches, pailetten en ingehaalde zijden weefsels, terwijl ook glacé leer met zilveren of gouden stipjes acte de precence geeft. Wanneer men alle nouveauté's al leen nog maar van de afgeloopen maanden, de revue eens zou laten passeeren, dan be grijpt men hoe onvermoeid de Parijsehe mode-ontwerpers zich zelfs aan een onder deel der mode hébben gewijd. Niet alleen op japonnen hebben de re- lief-versieringen veel aftrek gevonden, doch men ziet ze ook zeer veel op kus sens en theemutsen toegepast. De wijze van werken is uiterst eenvoudig en als materiaal kiest men bij voorkeur effen zijde, alhoewel cretonne en chintz ook in aanmerking komen. Men knipt het bo- deel wat grooter dan het stuk, dat men denkt te maken b.v. rondom veer een kussen rekent men naden van 1 c.M. Onder de bovenstof komt eerst een laag watline, dan als derde laag mul of batist. Het motief, dat men denkt na te werken wordt op vloei geteekend eventueel op de bovenstof overgebracht met behulp van een strijkpatroon daarna worden de drie stoflagen pl.m. 2 c.M. van den bui tenkant af op elkander geregen en daar na vclgt men de lijnen van het patroon met kleine rijgsteken, steeds de drie lagen tegelijk opnemende. Als materiaal wordt glansgaren gebruikt. Heeft men op deze wijze de teekening door middel van rijg steken overgebracht, dan stikt men de omtrekken na met de machine. De onderkant wordt van het zelfde ma teriaal genomen, doch blijft onbewerkt. Drie kanten worden op den verkeerden kant dichtgestikt, het overtrek omge keerd, naden gestreken, het kussen wordt er ingebracht en den vierden kant wordt overhandsch dichtgenaaid. Voor kinderwagens zijn kleedjes van zacht gekleurd satijn en versierd met re- lief gewerkte stiksels bijzonder mooi. Bij voorkeur worden ruiten of zeer eenvou dige motieven, die zoowel aan onder- als bovenkant gewerkt worden, terwijl de vulling met dons of veeren in een apart overtrek gedaan woi'dt, op dezelfde wijze dus als men dit bij kussens doet, alleen natuurlijk veel platter. Uit oude sigarenkistjes kan men zc-nder veel moeite een bijzonder aardige cactea- standaard maken, nadat men bodem en deksel verwijderd heeft. Verschillende sa menstellingen zijn mogelijk, waarvoor het aan te bevelen is om boven- en onderkan ten op elkander te lijmen. Men verkrijgt hierdoor een steviger geheel. Het hout wordt aan binnen- en buitenkant met lak- verf geverfd, liefst in levendige kleuren, b.v. terracotta of geel, wellicht in twee kleuren. Tweed rokken, die men veel gedragen heeft en welke vuil geworden zijn, kan men op eenvoudige wijze schoonmaken met warme zemelen. Vooraf borstelt en klopt men het kleedingstuk goed uit, zoo dat alle stof verwijderd is, daarna legt men het op een plat Vlak, b.v. op een keu kentafel en behandelt deel voor deel door er wai'me zemelen over te wrijven. Men kan deze laatste in den oven op een bak blik warmen of in een ijzeren pan op het gas. Men moet telkens, nadat men een plekje schoongewreven heeft, nieuwe zemelen gebruiken. Tenslotte wordt de rok goed uitgeklopt en de behandeling zoo noodig herhaald. NAJAARS-ENSEMBLE. Twee in een patroon 2821. Prijs 30 ct. en 5 ct. voor porto en omz. bel. Effen- en fantasie-stof vormen de combi natie van dit ensemble, dat vlot en aardig kleedt en zeer geschikt is als overgangscos- tume. Bovenaan ziet men het manteltje met revers-kraag en zakjes aan den onderkant; het model er onder is kraagloos en wordt aangevuld door een shawltje. Rok met inge zette plooien opzij. Ben. stof van 1.30 M. is 3 M, Patronen in grootte 3844. JONGENSJAS. Succespatroon 21156. Prijs 30 ct. en 5 ct. voor porto en omz. bel. Vlotte jongensjas van donkerblauw ga bardine of loden stof zijn o.m. zeer geschikt voor dit model, dat zoowel gekleed als prac- tisch is. Opgestikte manchetten maken het mogelijk de mouwen later zoo noodig te verlengen. Stiksels langs zakken, ceintuur, manchetten en voorzijde op afstand van den omtrek van een kleine halve c.M. Sluiting met dubbele rij knoopen. Ook voor meisjes kan dit model uitstekend gebruikt worden, het is practisch als school- en regenmantel. Voeren met z.g. heerenvoering, die stevig en sterk is, wordt aanbevolen. y* ^en. stof 2 M. van 1.30 M. 1 Patronen voor 68 en 810 jaar. I KNIPPATRONEN. van deze modellen zijn verkrijgbaar bij „Het Practische Modeblad", Postbus Den Haag. De prijs van No. 3170 bedraagt 30 ct. plus 5 ct. voor porto en omzetlbel. De prijs van No. 2984 is 35 ct. plus 5 ct. voor porto en omzetbelasting. Bij Wst&K ling van het schuldigde in nostZQgëls'^ sluit'"-

Wieringer courant | 1939 | | pagina 6