TWEEDE BLAD. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 No. 108 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEMEENTERAAD VAN ZIJPE. WIERINGER COURANT BINNENLANDSCH NIEUWS. BIJ DEN „WESTWALL". Onder den Schneeberg. Sinistere attractie. Belangstelling voor de Siegfriedlinie. LESSEN IN KRIJGSKUNDE. Vaals is zeker nietde eenige plaats van waar men „wat zien kan," doch nergens be ter dan hier vermag men een kijkje te nemen op eenige van de vele permanente ver sterkingen, die de Duitschers opgeworpen hebben tusschen Bazel en Wezel, van de Zwit- sersche tot de Nederlandsche grens bij Nij megen. Rijdt men over den grooten weg naar Neerlands nok, dan merkt men (in de auto bus) zoodra de „Schneeberg" in zicht komt, terstond belangstelling bij het publiek. Men kijkt uit naar de helling van den berg, naar het bosch, dat den kop ervan bekroont, om iets te zien van hetgeen er in aanbouw is. Men ontwaart, ook zonder verrekijker grond werken, kazematten, enz. Veel is ook nu nog in constructie dag en nacht wordt er aan voortgewerkt. Men mag hieruit niet concludeeren dat Duitschland in deze omgeving niet gereed zou wezen. Men werkt alleen maar aan een vooruitgeschoven gedeelte van den Westwall of Siegfriedlinie. De voorloopige afweerlinies, met ongelijkmatig ingeheide palen, heeft men bovendien behouden, ofschoon zich nu van Zuid naar Noord, als het ware dwars over den weg naar Aken, een grauwe gordel van de bekende betonnen tankversperringen slin- kert. Vaals heeft door het een en ander een sinistere attractie verkregen, die het econo misch best gebruiken kan, want van Duitsche zijde komen de oude klanten voor koloniale waren, voor koffietafel en kreeftschotels niet meer. Zondagmiddag was het er bepaald le vendig, zelfs aan de kreefttafel, die een Vaal- ser specialiteit is. Natuurlijk trokken velen den berg en den uitzichttoren op en waren gedienstige kenners der omgeving bezig ach ter de zeer zichtbare werken op den voor grond de vorig jaar gereed gekomen lihies, ten Oosten van de Karelsstad aan te wijzen, als die van HaarenVerlauterheide, die van het Vichttal, enz. Van deze oudere werken is weinig meer te onderscheiden, ze zijn al door de natuur zelf gecamoufleerd. Wat men hier vlakbij, tot op een paar me ters van den openbaren weg die de Neder- landsch-Duitsche grens vormt, waarnemen kan, is maar een heel klein gedeelte van het formidabele geheel, dat zich over honderden kilometers uitstrekt. Met ontzaglijke inspanning werd er gewerkt, in enkele gevallen tot 20 uur per etmaal. Zoo konden in eene week tijd tot 7 kilometer tankversperringen ontstaan en 20 tot 22 „Werke", kazematten of wat ook, in 24 uur tijd. De belangstelling voor de Siegfriedlinie is wel opmerkelijk groot aan onze zijde van de grens. In ons grensstedeke aan den voet van den „Westwall" kan men veel populaire wijs heid daaromtrent vernemen. Natuurlijk hoort men ook technische critiek, deze blijkt ge woonlijk te bestaan in het herhalen van de Fransche berichten omtrent het onderloopen van zekere vooruitgeschoven werken aan den Rijn, waarop de Duitschers al riposteerden met de bewering dat ook de Franschen er gens in het natte element raakten. Ieder café werd hier een soort van krijgs kundig hoogeschool. Die heeft dit en die dat gezien. Toch zullen rondwarende spionnen aan het een en ander niet veel hebben. Wat er alzoo is bleef niet geheim, doch wel waar zeker materiaal is opgesteld, wat zich aan wapens in dit of dat fort bevindt, hoe dé eene kazemat de andere bestrijkt. Overigens kan men duiken in een zee van berichten en gissingen. Momenteel is natuurlijk vooral de z.g. evacuatie van Aken en het Wurmbekken het onderwerp der gesprekken. Men meende te weten dat hier enorme troepenreserves voor den strijd op het Westelijk front onderge bracht worden en kleinmoedige zielen vra gen zich nu af of Aken op die manier niet een soort kazerne, een militair object voor echte luchtaanvallen wordt. Met alle risico voor het slechts op enkele kilometers ervan verwijderde Vaals. Alg. Hbld. GEMOBILISEERDEN EN DE PACHTWET. Soepele regeling gevraagd. Een groot aantal pachtovereenkomsten moet dezer dagen worden aangegaan, doch de vele verpachters, pachters en rentmeesters, die onder de wapenen zijn, hebben daartoe thans geen gelegenheid. Te stroeve toepassing der pachtwet dreigt hen in groote ongelegen heid te brengen. De vereeniging „Het Grondbezit" te Utrecht heeft daarom aan den minister van Justitie (en voor wat de pachtbureaux betreft aan den voorzitter van den Nederlandschen pacht- raad) verzocht te bevorderen, dat ten opzich te van gemobiliseerden het volgende wordt in acht genomen 1. Indien thans geen behoorlijk overleg mogelijk is, worde voorloopige verpachting voor den bepaalden tijd van één jaar, dan wel verlenging der oude overeenkomst voor één jaar toegestaan (conform art. 5, lid 1 p.w.). 2. Indien de overeenkomst tengevolge van het onder de wapenen zijn van één der par tijen niet tijdig wordt ingezonden ter toet sing, worde geen sanctie toegepast (art. 9 p. w.). 3. De pachtkamer neme geen beslissingen omtrent wijziging of nietigverklaring eener overeenkomst, zoolang één der partijen, on der de wapenen zijnde, uit dien hoofde ver hinderd is aan de oproeping om gehoord te worden gevolg te geven. PARAVANES VOOR ONZE ZEESCHEPEN. Van bevoegde zijde gaf men de volgende beschrijving van de werking van paravanes. Van den boeg zijwaarts uit loopen twee staalkabels, welke gestrekt gehouden worden door z.g. vliegers en omstreeks twee meter onder water zijn bevestigd. Aan die kabels zitten vischvormige licha men en daarin is aangebracht een knipin- strument. De kabel van de verankerde mijn, liggende in den weg van het schip, wordt opgevangen door den staalkabel aan stuur - of bakboord en geleid langs dien kabel naar het vischvormige lichaam waar het knipinstrument dan in werking komt de mijnkabel wordt dan doorgesneden en de verankerde mijn wordt in een drijvende ver keerd. Volgens een of andere (waarschijnlijk Pe- tersburgsche) conventie moeten verankerde mijnen, die van haar kabel losgeraken, door door onschadelijk worden, zoodat dan het gevaar voorbij moet worden geacht. HONDENSLAGERS. In vorige eeuwen schijnt het aantal losloo- pende honden bijzonder groot geweest te zijn, zelfs in die mate, dat men in nagenoeg alle plaatsen hondenslagers aanstelde, ten einde de lastige dieren buiten de kerk té houden, daar ze de godsdienstoefening vaak verstoorden en het gebouw soms bevuilen. In de 16de eeuw was op de meeste dorpen het hondenslagersambt een van de vele baan tjes van den schoolmeester. Volgens Valwogh behoorde tot de „articulen en punckten daer toe de schoolmeester in de kerck verplicht is te doen 't Geboeft sal hij ter kercken uitjaghen, Oock bestellen, dat de honden worden Zoo was het in den jare 1597, de boeven en de honden moesten uit de kerk werden verwijderd. Er blijkt uit de mededeeling van Valwogh, dat de schoolmeester weliswaar niet zelf inet de zweep aan de deur behoefde te staan, maar toch had te zorgen, dat er ie mand stond. Vaak knapte zijn vrouw of zijn zoon dat zaakje op, terwijl meester zelf zich onderwijl verdienstelijk maakte als voorzan ger. In den loop der daaropvolgende eeuw heb ben de dorpsschoolmeesters het baantje er aan gegeven. Het strookte wellicht niet meer met hun waardigheid, zoodat het werk maar door anderen opgeknapt diende te worden. Als gevolg daarvan ontstonden er andere combinaties. Te Sommelsdijk bijv. was de zie kenoppasser tevens hondenmepper, zooals blijkt uit een instructie van het jaar 1686. Den 12den Augustus van dat jaar stelde men er een nieuwen „gasthuysman ende honde slager" aan. Men had een instructie voor hem ontwor pen, welke uit drie artikelen bestond. 1. Wanneer de Magistraat of de armmees- ters een armen drommel tot hem zonden „om voor één nagt te logeren", dan moest hij dien niet toe grauwen als een hond, zelfs niet „nors ofte stootig aanzien", maar vriendelijk een plaats geven. 2. Hij moest de zieken in het gasthuis op passen en hun bedden opschudden hun „eten ende drincken" zouden de armmeesters be zorgen en betalen, maar hij moest het „ge-< reed maken ende koken", waarvoor men hem eiken dag zooveel dubbeltjes zou betalen als er zieken waren. 3. Zoo dikwijls er werd gepreekt moest hij of iemand in zijn plaats „met een zweep in de hand aan de kerkdeur oppassen" om de honden weg te slaan. Boven de reeds genoemde dubbeltjes genoot hij een jaarwedde van elf gulden en een last turf, benevens vrije woning, vrij licht van olie en vrijdom van imposten, accijnzen. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKE STAND van 9 t.m. 15 September 1939. Geboren Theodorus Maria, z. v. P. Glim en C. J. J. Weber Machiel Johan, z.v. W. v. d. Kreke en A. de Jongh Jan Willem, z. v. W. v. d. Kreke en A. de Jongh. Ondertrouwd H. de Wilde en M. C. Mul der. Gehuwd Geene. Overleden J. A. Siesling, 52 jaar, weduw naar van J. Bontes. MOND- EN KLAUWZEER. Weder is in deze gemeente een eerste ge val van mond- en klauwzeer geconstateerd, n.1. onder het vee van den landbouwer Fr. Lont, Gemeenelandsweg alhier. GEEN WERKLOOZEN MEER. Het in de laatste maanden toch niet reeds groot aantal werkloozen in deze gemeente is door de bijzondere omstandigheden wederom verminderd. Deze week waren er nog slechts 16 over. Al deze personen zullen Maandag a.s. in het vrije bedrijf worden geplaatst, in verband v/aarmede diverse werkverschaffingsobjecten zullen worden stopgezet. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in CINEMA DE HAAN de film TESTPILOOT met in de hoofdrollen CLARK GABLE, MYRNA LOY en SPENCER TRACY. Ditmaal een groote film van de lucht en met zeldzame kundigheid vervaardigd. Een tetspiloot, ook wel invlieger ge noemd. is degene, die een vliegma chine, nadat zij de fabriek verlateh heeft, onderzoekt en iik pi'actijk vaststelt of alles op JfNt^iste wijze functionneert. Vanzelfsprekend is dit een riskant, beroep, hetgeen dan ook door den regisseur Victor Fleming (die ook „Stormduivels" maakte) op treffende wijze in beeld wordt gebracht Natuurlijk is door dit geheel een ver haal gevlochten, wat intusschen de film nog aantrekkelijker maakt. Kosten noch moeitt zijn gespaard om van deze film iets geheel aparts te ma ken en dit is dan ook volkomen gelukt Achthonderd vliegtuigen werden voor deze film gebruikt, w.o. de zoo juist gereed gekomen viermotorige Boeying-machines de z.g. „vliegende forten" van de Amerikaansche mili taire luchtmacht. Een acteursfilm, maar daarnaast een ode aan de luchtvaart. Zondagmiddag 3 uur de film DE ZWARTE AZEN Een Wild-Westfilm met spanning In de hoofdrol BUCK JONES, een ac teur die reeds vele malen in Wild-Wes' films optrad. WIERINGEN vóór 50 JAAR. Wij hebben zoo langzamerhand de meeste straten eh vele bewoners van het hoofddorp van het eiland Wielin gen de revue laten passeei'en,. maar we zouden een belangrijk stukje ge schiedenis van „.voor 50 jaar terug" overslaan, indien we de perceelen aan wat nu de Kerkstraat is, zouden verge ten. Immers daar was allereerst de oude Doopsgezinde Pastorie tegen over de burenpomp, waar dominee Wiersma woonde. Dit oude gebouw had zulk 'n geweldig lange gang, dal de meid van de dominee deze ,,'t ge bed zonder eind" noemde. Later is de tegenwoordige Pastorie daarvoor in de plaats gekomen. Deze pastorie was echter omstreeks 1890 de plaats van een druk godsdien stig leven, wnt dominee Wiersma was een krachtige persoonlijkheid, die ook talrijke zorgen van de Hervormde Ge meente op zich nam, want deze predi kant-plaats was vacant. Wij hebben reeds meermalen aangehaald, dat Ds. Wiersma een beschrijving gaf van de Doopsgezinde Gemeente te Wierin- gen, waaruit bleek dat vanaf 1690 tot 1890, dus in 200 jaar, achttien leeraren de Gemeente hadden gediend. Hij, gaf tevens in zijn geschrift een merk waardig getuigenis van verdraagzaam heid in die dagen. „Ds. Pot", zoo schrijft hij, legde na 44 jaar de Gemeen te te hebben gediend, den 29sten Maart 1868 zijn ambt neder. Groot is zonder twijfel zijn invloed geweest, wont hij ging op hartelijke, gemeenzame wijze met de Gemeente om en zijn predi king werd hoog gewaardeerd, terwijl ook niemand aanstoot nam (wel een bewijs van verregaande verdraag zaamheid aan zijn huwelijk met een R.-Katholieke vrouw. Huwelijken met Hervormden zijn hier veelvuldig, zoodat er onder de 220 leden niet meer dan 20 gezinnen worden aangetroffen, waar beiden man en vrouw Doopsge zind zijn. In gemengde gezinnen vol gen de kinderen doorgaans de gezindte van den vader, tenzij die zich geheel onverschillig betoont eh de moeder derhalve de kinderen ongedoopt laat." Maar nu gaan we verder de Kerk straat in, welker bewoners evenals thans nog, het uitzicht hadden op de zware hoornen, rond het Kerkhof, welks gebladerte nu schaduw werpt op de grafzerken van hen, die toen het „durp" bevolkten. Naast de pastorie bevond zich de grootste aannemerszaak van het ei land, die van Jan Poppen. Na jaren van stilstand is er nu 't timmerbedrijf van Dekker en Lont gevestigd. Dan volgde de winkel van Pietertje Koorn, (in dit verbouwde perceel woont nu de heer M. Jh. Mostert.) Deze win kel was daarom merkwaardig, omdat er naast manufeturen en kruideniers waren werden verkocht boerehoed- jes, hullen, kappekanten en harse lap pen (hersenslappen), poepenboezels (zwarte wol boezelaar), het echte Fi'iesch-bont voor lage boezels, hoogc hoeden, zijden petten, wollen- en ande re krollen met oorwarmers. U ziet, allen artikelen die toen met de kleederdracht overeenstemde, maar nu weinig aftrek zouden vinden. Toen Pietertje Koorn huwde met Jacob Mostert werd een touwhandel er aan toegevoegd, want Mostert was een be kwaam touwsplitser en in diei dagen, waar al 't vee „aan 't zeel" stond, (we hebben dat vroeger al eens beschre ven) was er veel vraag naar koeien-, schapen- en geit'enzeelen, allen voor zien van wartels en ringen en ook schapenspennen hadden gretig aftrek. Naast deze winkel stond heel vroe ger de boerderij van Albert Heijblok, die tevensRijksontvanger was. Wel een zeer bijzondere combinatie, en we gelooven niet dat de fiscus in die dagen z'n voelarmem zoo ver en zoo krachtig naar de belasting-slacht offers uitstrekte als in onzen tijd. En fin, de eilanders hadden dan de eer een Rijkontvanger in hun midden te hebben en dat hebben we nu niet eens! Op het kantoor van Heijblok was May er t Koorn bediende, later werd de ze Gemeente-ontvanger en waarne mend griffier van 't Kantongerecht te Den Helder. De boerderij werd tot woonhuis omgebouwd en op de opka mer (deze lag 'n halve meter hooger dan de andere vertrekken) was 't kan toor, waar dan Zondag 's morgens een extra zitting voor familiezaken werd gehouden door den waarnemend Kan tonrechter Burgemeester Maats. Zoo gemoedelijk als 't op het Raad huis ging, we hebben dit al eens eer der vermeld, zoo ging het. ook hier, maai' toen in 1890 Dr. Maats eervol ont slag als burgemeester vroeg, omdat een groep van de burgerij 't ambt van arts en burgemeester onvereenigbaar acht te, toen kregen we hier de heer Van Kempen, als burgemeester,, 'n gewezen kapitein van het Oost-Indisch leger, verbazend driftig en vunctueel. Weg was 't met de gemoedelijkheid en het regende weldra proces-ver baals bij de arme Wieringers, die ner gens „kwaad" inzagen. Wordt vervolgd. GEMEENTE ZIJPE. De raadsleden Kok, Doedens en Doorn vragen een i*aadsverga dering aan. Het voorstel om de kermis te laten doorgaan, wordt zonder stemming aangenomen. In cle eerste vergadering van den nieuwen raad, welke gehouden is op Dinsdag 5 Sept. stelden B. en W. voor om in verband met de bijzondere omstandigheden te Schagerbrug, St.Maartensbrug, Burgerbrug, Petten en 't Zand dit jaar niet te doen doorgaan. Door verschillende leden werd gewezen op de belangrijke schade voor de middenstan ders, en werd bij monde van den heer Doorn voorgesteld de kermissen enkele weken op te schorten. De Voorzitter wees evenwel op de practi- sche bezwaren en het voorstel van B. en W. werd dan ook aangenomen en de kermis zou dus dit jaar niet worden gehouden. Inmiddels het leven gaat weer meer en meer zijn gewone gang. Men past zich bij de bijzondere omstandigheden aan en ongetwij feld is dit voor de raadsleden de heeren Kok, Doedens en Doorn aanleiding geweest om een Raadsvergadering aan te vragen en het verzoek in te dienen om de kermis te laten doorgaan. Deze vergadering werd Vrijdag 15 Sept. des avonds om 8 uur gehouden. De raad is voltallig. De Voorzitter opent de vergadering en doet mededeeling van het verzoek der genoemde heeren om deze week een spoedvergadering te beleggen. De voorzitter merkt op dat het ver zoek tot den burgemeester gericht had moe ten worden en niet tot B. en W. maar spr. is niet zoo formalisisch en heeft evengoed aan het verzoek voldaan. Spr. deelt mede, dat Ged. Staten het besluit van den Raad om de kermis niet te doen doorgaan hebben goedge keurd. Van Ged. Staten is voorts bericht ingeko men dat door den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders een bezwaar schrift tegen genoemd raadsbesluit was inge bracht en verzocht werd de goedkeuring aan dat raadsbesluit te onthouden. Ged. Staten achtten echter geen termen aanwezig om huri goedkeuring aan het raadsbesluit te onthou den. Spr. geeft het woord aan de onderteeke naars van het verzoek. De heer Kok zegt dat de 3 raadsleden de vergadering hadden aangevraagd in de hoop dat Ged. Staten het raadsbesluit van 5 Sept. nog niet zouden hebben goedgekeurd. Nu dat wel het geval blijkt te zijn is dat nog geen reden voor de 3 raadsleden om hun verzoek in te trekken. Spr. wijst dan op de verbeterde omstandigheden, een betere consolidatie van de neutraliteit van Nederland, terwijl in de gemeenten om ons heen niet homogeen blij ken te zijn inzake de feestelijkheden. Waar het niet-houden van dekermis een gevoelige slag voor de zakenmenschen is, is het zijns inziens gewettigd op dat besluit terug te ko men. Spr. noemt het bal op vorigen Zondag in Anna Paulowna, het bal daar in de volgen de week, de kermis te Zuidscharwoude, de feestelijkheden te Koedijk bij de intrede van den nieuwen burgemeester zelfs in Engeland en in Duitschland worden de openbare verma kelijkheden hervat. Om al die redenen acht spr. het gerechtvaardigd aan Ged. Staten ont heffing te vragen van het eerst genomen be sluit. De Voorzitter wil alleen technisch op het gesprokene ingaan en merkt op dat de raad een verzoekschrift als door den heer Kok genoemd niet tot Ged. Staten behoeft te richten, doch de raad kan het eerder geno men besluit intrekken en Ged. Staten verzoe ken aan die intrekking hun goedkeuring te hechten. De heer Doedens sluit zich aan bij het gesprokene door den heer Kok en dankt den Voorzitter dat hij niet zoo kleingeestig is ge weest om aan het verzoek van de 3 raadsle den om formeele redenen niet te voldoen. De heer Doorn respecteert de tegemoetko mende houding van den Voorzitter en kan zich best begrijpen dat men op 5 Sept. in angststemming een dergelijk voorstel werd gedaan. Spr. zou dan tevens willen dat na de ker mis van Petten ook Schagerbrug nog zijn ker mis kreeg. Voorzitter zegt Het is niet meer dan bil lijk dat als de raad besluit de kermissen te doen doorgaan ook Schagerbrug haar kermis nog krijgt en in dien zin dient het verzoek van de 3raadsleden te worden geamendeerd. De heer Doorn vindt dat best. De heer Veltman, zegt dat het wellicht be ter ware geweest nog een 14 dagen te wach ten met het voorstel om de kermis niet te doen doorgaan want dan had men den toe stand beter laten inwerken. Spr. hoopt ech ter dat de raad zal slagen de kermis te laten doorgaan. De heer Dignum gelooft wel dat het vorig maal wat overijld is gegaan, maar hij gaat er niet geheel mee accoord dat het doorgaan van de kermis in 't belang van alle midden standers zou zijn. Spr. heeft middenstanders gesproken die er op wezen dat zij vóór en na de kermis op hun centjes moeten wachten en het daarom wel goed vonden dat de kermis niet doorging. Dit wil evenwel niet zeggen dat spr. onsympathiek tegenover de kermis staat. De voorz. U heeft nog niet gezegd of U vóór of tegen het doorgaan van de Kermis is. De heer Dignum Dat heh ik genoeg laten doorschemeren. De heer Jansma zegt, als 't een Ge meentebelang wordt geacht, zal spr. er zich niet tegen verzetten. Wat hem zelf betreft vindt hij beter in dezen tijd .geen Kermis te houden. Toen de heeren bij hem waren, was juist dat bericht van de mijnenveger afgekomen. 30 mensc.hen van ons zelf hadden den dood gevonden en om dan Kermis te houden, dat vindt spr. tegenstrijdig, het stuit hem een beetje tegen de borst. Daarom blijft spr. bij het eer der genomen besluit. De hr. Blom is ook geen voorstander van de Kermis. Spr. maakt zich ech ter sterk, dat 80 pCt. van de burgerij voor het houden van de Kermis is en spr. meent dat we 't haar dan niet mogen onthouden. De hr. Bos wijst erop, dat als hier geen Kermis wordt gehouden, de jon gelui naar andere Gemeienten gaan en als hier op een nette manier Kermis wordt gevierd, ziet spr. er geen be zwaar. De betrokken zakenmenschen zullen dan misschien tweederde van hun verdienste genieten. Eén bezwaar ziet spr. namelijk voor Petten, waar bij Vriesman inkwartiering van mili tairen is. De hr. Blom 16 Matrozen, nette menschon. De hr. Kok Die zetten we allen op wacht. De hr. Bruin gevoelt zellf niet voor de Kermis maar hij doet 't voor do menschon. Spr. vindt het een mal iets. 10 dagen geleden besluiten de Ker mis niet te doen doorgaan en nu an dersom. Maar spr. doet hot terwillc van de menschen. De hr. Doorn zegt, dat hij spr. de doorslag is geweest, de feestelijkheden te doen doorgaan, mede door de ziens wijze van de Regeering: dat alles zoo veel mogelijk normaal dient door te gaan. De voorz. zegt, dat het standpunt van B. en W. is, dat zij zich niet geroe pen achten, het woord over deze ma terie te voern, zij refereeren zich aan het oordeel van den Raad. Het verzoek van de 3 raadsleden wordt dan zonder hoofdelijke stem ming ingewilligd. De hr. Veltman merkt op, dat de Middenstandsgroep haar vertrouwen in de politieke partijen had opgezegd, maar het blijkt nu toch wel dat de poli tieke partijen in staat zijn voor de be langen van de Middenstanders op te komen. De hr. Nannes begrijpt dat dus nu alle feestelijkheden hermend zuilen worden. De voorz. ziet nu tenminste geen re den. om ook de bals niet te laten door- aan. Hierna volgt sluiting. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 17 SEPTEMBER. NED. HERV. GEM. Burgerbrug v.m. 10.30 uur Ds. v. d. Poel. Oudesluis v.m. 10.30 uur Ds. Witkop. St. Maartensbrug, Petten en Schagerbrug g. d. BURGERLIJKE STAND Gem. Zijpe van 713 Sept. 1939. Geboren Sophie, d.v. Paulus Visser en Elisabeth Johanna Kriek Teunis, z.v. Cor- nelis Zwaan en Grietje Wit Adam, z.v. Pe trus Stephanus de Wit en Trijntje den Boer Simon Johannes z.v. Simon Johannes de Wit en Vronica Visser. Ondertrouw en Getrouwd geene. Overleden Johanna Stevendina Veerman, 62 jaar, echtgenoote van Philippus Dommer- holt.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3