LEDE BLAD. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 No. 111 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT BINNEWLANDSCH NIEUWS. VISCHAANVOER NOG STEEDS UITERST BEPERKT. Vrij wat import, vooral uit Denemarken. Wat er in IJmuiden aan de visch- markt komt mag nog steieds geen naam hebben en vanzelfsprekend blij ven de prijzen hoog. De beide treil er s die uit zouden varen, liggen nog steeds aan den kant, omdat er met de bemanningen nieuwe moeilijkheden gerezen zijn. Reeders en visschers ple gen onderling en in eigen kring uit voerig, overleg, maar tot een resultaat is men nog niet gekomen. Ook nu is er van een hernieuwde bedrijvigheid aan de Visschershaven nog geen spra ke. De zeelieden voelen er-te minder voor om de treilers te bemannen, om dat het gerucht de ronde doet, dat „Zeerisico" - in afwijking van wat 111 den vorigen oorlog geschiedde - niet be reid zou zijn de opvarenden der vis- schersvaartuigen tegen molest te ver zekeren. Zou dit het geval zijn, dan is het zeer de vraag of zelfs een belang rijke gageverhooging de visschers er toe kan brengen om zee te kiezen. De organisaties der visschers. zijn over de eischen van hun leden in con tact getreden met het bestuur der Ree- dersvereeniging. Resultaten hiervan zijn nog niet bekend. De visschers eischen een gageverhooging met hon derd procent en molestverzekering. De weinige visch, welke hier aan de markt wordt gebracht, is voornamelijk met botters en kotters aangebracht. De laatste dagen komen echter ook consignatie-zendingen uit.... Dene marken aan de markt. De visch wordt per vrachtauto aangevoerd. VEEVOEDER GEHAMSTERD. In verband met de buitengewone omstandigheden,, waarin ons land ver keert, heeft het Departement van Eco nomische Zaken als bekend maatrege len genomen tot inventariseering van veevoeder. Wie zijn voorraad niet nauwkeurig opgeeft, wordt gestraft. Donderdag diende de eerste over treding voor den Kantonrechter te Amersfoort,, mr. D. Muller Masis. Het betrof hier iemand uit Hoevelaken bij Amersfoort, die op zijn boerderij in voorraad had 4850 Kg. lijnzaad, 750 Kg. tarwe, 750 Kg. gedenatureerde tar we en zeer groote hoeveelheden lijn zaadkoeken en veevoederkoeken. Toen de controleur met '11 teller zich bij verdachte vervoegden, werden zij op zeer onbehoorlijke wijze door den zoon van verdachte ontvangen. Ver dachte, die zich terzake het onttrek ken van goederen aan den voedsel- commissaris. had te verantwoorden, verklaarde op heit Kantongerecht, dat hij van al die dingen niets afwist. De voorraad, welken hij bezat, had hij naar hij beweerde, reeds geruimen tijd opgeslagen. Bij informatie bij de leveranciers was echter gebleken, dat een groot gedeelte eerst op 26 Augus tus was geleverd. Het O.M. waargenomen door mr. Louët Feisner, achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat deze voorraad niet uitsluitend voor veevoeder be stemd was, maar uit winstbejag was opgeslagen. De inventarisatie-maat regelen, aldus mr. Louët Feisner, zijn door de Regeering genomen om een bil lijke verdeeling van veevoeder onder de boeren in de hand te werken en daaraan moet ieder volledige mede werking verleenen. Sabotage kan thans onder geen voorwaarde worden geduld. Mr. Louët Feisner achtte een strenge straf op haar plaats en eischtte f 30 subs. 50 dagen. De opbrengst der verkochte goederen kan verdachte na aftrek van alle kosten worden toege wezen. Mr. Muller Masis achtte dit een zeer ernstig geval van hamsteren van vee voeder en veroordeelde verdachte over eenkomstig den eisch. Na opening der vergadering worden de notulen der verg. van 26 April 1939 ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens deelt de Dijkgraaf mede. dat op 5 Aug. 1939 kasopneming bij den penningm. heeft plaats gehad. De ontvangsten bedroegen f 34.781.85 De uitgaven bedroegen f 37.844.23 Nadeelig saldo Bestaande uit Kas f 2951.04 Saldo Giro f 493,54 f 3062.38 f 3444.58 f 6506.96 GEMEENTE ZIJPE. PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 24 SEPTEMBER. NED. HERV. GEM. St. Maartensbrug v.m. 10.30 Ds. Witkop. Herdenking 40-jarige ambtsvervulling. Extra collecte. Schagerbrug nam. 2.30 uur Ds. Witkop. Herdenking 40-jarige ambtsvervulling. Extra collecte. Burgerbrug, Oudesluis, en Petten geen dienst. VERGADERING van Hoofdingelan den van het Waterschap Zijpc en Haze- polder op Donderdag 21 Sept,. 1939, des namiddags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig Voorz. is de Dijkgraaf, de heer C. Tiel, Secreta ris de heier J. D. Rigbers. Banksaldo (nadeelig) Resteert dus f 3062,38 Boeken en kas waren in orde bevon den. Hierna wordt mededeeling gedaan van de volgende goedgekeurde beslui ten van Iloofdingclandein door Ged. Staten van Noord Holland a. Het besluit tot verkoop van een perceel duingrond van pl.m. 8540 M2 aan Mr. J. Belonje te Alkmaar voor 'n bedrag van f 300.- b. het besluit tot uitgifte in erf pacht van 'n perceel grond groot 28 Are aan de N.V. Baartman en Koning te Sassenheim c. het besluit tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Boerenleenbank te Schagcrbrug voor bet diensjaar 1939 d. het besluit tot aankoop van een perceel grond, groot pl.m. 150 c..A., van Mw. Bor-Maschmeijer te Arnhem, voor een bedrag van f 1. Aanstelling in vasten dienst Secr.-penningm. Aan de orde is nu het voorstel van het Dagel. Bestuur tot aanstelling in vasten dienst van den secr.-penningm. Op verzoek van den voorz. verwij dert de secretaris zich een oogenblik met algem. stemmen wordt besloten den secr.-penningm. met ingang van 18 Sept. 1939 in vasten dienst te nemen De secretaris, die inmiddels is terug gekeerd, dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Overdracht sluis te Oudesluis. Bij het volgende agenda-punt - over dracht van de sluis te Oudesluis aan de Uitwaterende Sluizen in Kennemer land en Westfriesland - geeft de Dijk graaf een uiteenzetting van de overne- mings-onderhandelingen het Water schap zal jaarlijks een bedrag van f 400 aan de Uitwaterende Sluizen ver schuldigd zijn, alsmede f 1 voor recog nitie, (bediening draaibrug;.) Het bestuur stelt voor, om de jaar- lijksche last ad f 400 af te koopen tegen penning 212., Er zal dus in dat geval 'n bedrag van f 8800 in eens betaald dieinen te worden De heer Dignum is er in principe geen voorstander van. om eigendom men van het Waterschap aan grootere lichamen over te dragen. De heer Bruin wijst er op, dat Uit waterende Sluizen op zeer hooge spui- kösten worden gedreven. Daarom is het van groot belang voor Uitwateren de Sluizen om de sluis in handen te krijgen. Met algem. stemmen wordt hierna besloten de sluis te Oudesluis met aan hoorigheden aan het Hoogheemraad schap van de Uitwa^js^de Sluizen in eigendom over te drafe&i op basis van 'n jaarlijksche uitkeering van f 400 en onder bepaling dat afkoop tegen de penning 22 zal plaats vinden. Verder wordt besloten voor het dien ten gevolge verschuldigd bedrag van f 8800 een leening te sluiten, af te los sen in 40 jaar, tegen een rente van ten hoogste 4 pCt. Verpachting grasgewas. Het bestuur stelt voor, het grasgewas onderhands te verpachten. De heer Swan vraagt, welke bezwa ren er bestaan tegen openbare verpach ting. De Dijkgraaf antwoordt, dat in geval van openbare verpachting de kans be staat, van beroep op de Pachtkamer, terwijl het z.i. billijk is. de tegenwoor dige huurders in de gelegenheid tei stel len opnieuw het grasgewas te pachten De heer Hoogland vraagt, of onder verhuring mogelijk is, waarop de Dijk graaf antwoordt, dat dit alleen mag geschieden met schriftelijke toestem ming van Dijkgraaf en Heemraden. Op een vraag van den heer Swan, of de tegenwoordige pachtsommen ver hoog! zullen worden, antwoordt de Dijkgraaf, dat het bestuur deze nog dient vast te stellen,, van een belang rijke verhooging zal echter geen sprake zijn. De heer Koomen informeert, of bij inundatie schadevergoeding door het Rijk wordt gegeven. De Dijkgraaf vermoedt van wel mocht dit niet het geval zijn, dan zal het Dagel. Bestuur nader onder oogen zien, of terugbetaling van de pacht zal plaats vinden. Met algem. stemmen wordt besloten Dijkgraaf en Heemraden te machtigen het grasgiewas ondeiTiands te ver pachten. Rapport der Commissie tot on der geloofsbrieven. Namens de Commissie tot onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde bestuursleden en molen- meesters, brengt de heer Dignum rap port uit. Overeenkomstig het advies der commissie, wordt tot toelating be sloten van den heer J. Rampen, heem raad V. Bakker, W. Jimmink en S. P. Schilder, hoofdingelanden, alsmede van een 27-tal molenmeesters. Hierna volgt sluiting. SCHAGERBRUG. In tegenwoordig heid van het Bestuur van den Midden stand te Zijpe werd 20 Sept. de eerste les gegeven van den 3-jarigen cursus die bezocht wordt door ruim 35 leer lingen. De voorz. de Heer Brugman heette al de aanwezigen welkom, in. 't bijzonder den Heer De Boer, Secre taris der Gemeente Zijpe, als vertegen woordiger van het Dagel. Bestuur der Gemeente ejn de heeren P. Hooij en Kok als bestuursleden. De Heer H. Jippes, die samen met den Heer Klant uit Warmenhuizen de lessen zal geven, dankte hij voor zijn bereidwilligheid en hij sprak de verwachting uit, dat allen met genoe gen en vrucht de lessen zullen volgen. De Heer Jippes zou met plezier dezen cursus geven en hij hoopte, dat de oor log spoedig mocht eindigen, opdat de oorspronkelijk benoemde heeren, wel dra weer hun werk kunnen verrichten. Hierna ving de arbeid aan. In onde* ling overleg werden de les-uren be paald van 7-10 uur des avonds te houden op Woensdags en Vrijdags. Als allen medewerken met lust en ijver, zullen de lessen ongetwijfeld haar voordeel afwerpen. BURGERLIJKE STAND Gem. Zijpe van 15 t.m. 31 Sept. 1939 Geboren Johanna Klazina Agatha, dochter van Gerrit Peter Philipsen en Agatha Margaretha Tuin. Ondertrouwd Gerrit Johannes van Nuland, 23 jaar, manufacturier te An na Paulowna en Anna Johanna Bak ker,. 21 jaar, te Zijpe Klaas Schenk, 25 jaar, landbouwer te W.-Waard en Sophie Marie Eriks, 21 jaar, te Zijpe Jacob Nan Raven., 25 jaar, smid en Jannetje de Beurs, 25 jaar,, beiden te Zijpa Getrouwd Cornelis Nierop, 21 jr., expediteur en Guurtje Ott, 22 jaar, bei den te Zijpe. Overleden Outjer Bouwman 27 jr., echtgenoot van Grietje Tiel. EN 8 OCTOBER „HARMONIE" MET WILLY DERBY. WIERINGEN vóór 50 JAAR. In de jaren, dat de driftige burge meester Van Kempen vanuit de oude Hervormde Pastorie aan de Kerk straat te Hippolytushoef waar hij zijn intrek had genomen, zijn scepter zwaai de, waardoor het met alle gemoede lijkheid was gedaan, woedde tegelijk op het oude eiland als 't ware een zee- I gras-oorlog. I Al van oude tijde'n af waren de i wier waarden rondom Wieringen een bron van inkomsten voor de eilanders. De waarden werden door enkele ei landers gepacht totdat in 1889 een 'zeker mijnheer B au turn bij de Regee ring wist klaar te krijgen, dat hij al de waarden tegelijk voor '11 hoogeiö pachtprijs in handen kreeg. Een groot pakhuis werd aan De Haukes ge bouwd, (dat er heden nog staat en nog steeds het pakhuis van Bantum wordt genoemd) en daarin persen ge plaatst, door stoomtractie aangedre ven. Alles was naar de eischen des tijds ingericht, echter.de medewer king der Wieringers had hij niet, zelfs het zeegrasverschen in de slooten werd hem door 't Waterschap verbo den, kortom het ging hier Bantum niet naar den vleeze en In 1895 ging hij failliet. Toen daarop de Gemeente pogingen deed de wierwaarden te pachten,, stak de burgemeester van Texel een spaak in het wiel, die ook wilde mededingen en het slot van het liedje was, dat de Regeering een inschrijving comman deerde en dat burgemeester Van Kem pen inschreef voor tienduizend vijfhon derd gulden, een bedrag, dat veel te hoog was, zooals al spoedig bleek, om de zaak winstgevend te exploiteeren. In 1896 had burgemeester Van Kem pen z'n buik vol van de Wierïnger be slommeringen en trad af, terwijl in datzelfde jaar de Heer Kolff (vader van den tegenwoordigen burgemees ter) tot hoofd der Gemeente werd be noemd. Deze burgemeester burgerde zich in allen deele in, vooral ook op heit ge bied van de visscherij, en al spoedig werd een request verzonden en een commisie naar den Minister afgevaar digd om verlaging van pacht te krij- gn. Het waren de heeren Jan Metse laar van de Hoelm, Antoon Zomerdijk en Jacobus Kaptein, allen vooraan staanden op visscherijgehied, die naar Den Haag togen en werkelijk werd de pacht tot de helft gereduceerd. Van dien tijd dateert de Gemeente lijke Zeegr/asexploitatjie1,, die zooveel doeltreffend werk voor de maaiers heeft verricht. Burgemeester Kolff, die eerst woonde in het huis, waar nu de meubelwinkel van de fa. D. Minnes ge vestigd is. richtte ook het Visschers- i'onds op, en de veile verbeteringen op het eiland door de voortvarendheid van dezen burgemeester tot stand ge bracht, en zijn humane omgang met de burgerij, doen hem nog steeds in den besten zin des woords bij alle ouderen in gedachten voortleven. Wordt vervolgd. H.M. de Koningin maakte Dinsdagmiddag in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een rijtoer door de Residentie. In de galakoets gezeten danken de vorstelijke personen minzaam voor de enthousiaste toejuichingen. FILMNIEUWS Zaterdag en Zondag 8 uur in Cinema ma de I-Iaan de film SPIONNAGE IN ISTANBOEL. Een' spannend drama van spionnage en contra spionnage in het geheimzin nige Constantinopel, waar de „Gehei men Dienst" in oorlogstijd zijn moei lijk en gevaarlijk werk verricht. Een jong officier en een journaliste komejn in complot met 'n spion, die militaire plannen van de Turken heeft gestolen, en nu hun leven wagen voor de overwinning van hun vaderland. De film, die in alle opzichten zeer bezienswaardig is, munt uit door het boeiende spel van den grooten karak terspeler FRITZ KORTNER in de rol van chef van den Turkschen gehei men Dienst. Als 2e Hoofdnummer DE WOLF-INDIANEN Deze film geeft ons een gegeven van den strijd der Indianen tegen de blan ken. Vooral het opperhoofd, bijgenaamd „Roode Wolf" vervult in deze film een bijzondere rol. Tevens is door dit gegeven een zeer aannemelijk verhaal verwerkt, wat deze film zeer ten goede komt. PARIJS IN OORLOGSTIJD. Verlaten huisdieren. De United Press geeft een beeld van de Fransche hoofdstad in deze dagen en vertelt c.a. dat toen de regeering er in September j.1. op aandrong de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten en honderdduizenden uit Parijs ver dwenen, de katten, honden en zelfs de kana ries en papegaaien veelal in den steek wer den gelaten. De Fransche Bond tot Bescher ming der Dieren heeft tegenover de pers verklaard, dat sedert het begin van den oor log 5000 katten, 25000 handen van alle ras sen zoowel zeer dure exemplaren als straathonden zonder halsbanden opgepikt werden. Ze waren door hun meesters verla ten toen dezen de provincie invluchtten. De Bond doet al het mogelijke om nog meer die ren te redden, daar er nog duizenden in de straten en velden en in de omgeving van Parijs rondzwerven. Hoewel men zich in al les zooveel mogelijk bekrimpt, hebben toch tal van deze beklagenswaardige dieren de harten van velen weten te treffèn men be hoeft dan ook niet verbaasd te zijn lieden aan te treffen, die vijf katten of honden hebben. De „Intransigeant" geeft een opsomming van de geweldige hoeveelheden voedsel, wel ke het Fransche leger dagelijks consumeert. Dit leger, dat uit 5.000.000 man bestaat, ge bruikt dagelijks 600.000 pond vleesch, 770.000 rijst of gedroogde groenten, 440.000 pond suiker, 330.000 pond koffie en 800.000 gallons wijn. Volgens het blad is de gemiddelde fran sche soldaat superieur aan zijn tegenstander aan de andere zijde van het westelijk front, wat betreft aualiteit en quantiteit van zijn voeding. De gemiddelde maximum hoeveelheid vcedsel, die elke week aan een soldaat wordt verstrekt, is 14 ons vleesch, 2 ons suiker, 31/* r.v>z rroenten. 1'! ons koffie., 21 ons brood of biscuit en ruim 1/16 gallon wijn voor een sol daat aan het front en 1/32 gallon achter het front. De ...Oeuvre" meldt dat sedert het begin van den oorlog het personeel van de Parij- sche brandweer vijfvoudig versterkt is. De brandweer is thans in staat tegelijk aan 1000 branden, hetzij in Parijs of in de banleue het hoofd te bieden.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3