30e JAARGANG DONDERDAG 19 OCTOBER 1939 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VROUWEN VAN NEDERLAND FEUILLETON. ALS HET GEWETEN SPREEKT. N.V. WACO - AUTOBUSDIENSTEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. BUREAU ADVERTENTIëN: UITGEVER Hlppolytushoef Wielingen Van 1 5 regels ro.50 UORN. J BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel me«r fO.JO De oorlog met al zijn gevolgen is een feit geworden millioenen menschen zullen, wat hun het liefste is, moeten afstaan. Velen van ons vragen zich af, waarom deze ramp over ons gekomen is, terwijl iedereen toch vrede wenscht. Oorlog is een gevolg van oneerlijk heid, zelfzucht, heerzucht, hebzucht en angst. Wij allen hebben in ons leven deze vernieti gende krachten toegelaten. De schuld ligt niet niet alleen bij andere menschen of vol keren, maar bij ieder van ons. Onze regeering heeft verklaard, dat nos land neutraal zal blijven de verantwoorde lijkheid hiervoor ligt bij lederen burger en vooral bij ons vrouwen. Wanneer wij ons evenwicht en onze zelfbeheersching bewaren in onze gesprekken en brieven, wanneer wij de lasten en zorgen van onze mannen, zoons en verloofden niet vergrooten door zelfbe klag wanneer wij de verwarring niet doen toenemen door nutteloos geklaag, onverant woordelijk gehamster of critiek op dingen, die wij niet beoordeelen kunnen wanneer wij in onze gedachten en daden achter onze regeering staan, zal dit van onschatbare waarde zijn voor de stemming in ons land. Het zal moed en kracht geven aan degenen, die de groote verantwoordelijkheid voor de toekomst van ons land dragen. Zoo versterken wij onze neutraliteit. Maar dit alles is niet genoeg Wij moeten die vernietigende krachten, die de kiemen van den oorlog zijn, zonder genade bestrijden. Er moet een geheel andere geest in de we reld komen en deze kan beginnen in ons ei gen leven, in ons gezin, in ons volk. De geest, dien wij als enkeling en als groepen versprei den, bepaalt den geest tusschen de volkeren. Vrede wordt niet verkregen door oorlog te haten of er tegen te protesteeren. Ware vre de wordt gemaakt door persoonlijke offers van ieder mensch. Niemand kan aan de keuze ontkomen. Of wij zijn oorzaak van den oorlog, of wij werken mee aan den vrede. Laten wij vandaag nog beginnen eigen belang en standpunten opzij te zetten, eigen fouten te erkennen en goed te maken, in plaats van de schuld bij anderen te zoeken eerlijkheid, onzelfzuchtigheid, vertrouwen en liefde te betrachten te geven in plaats van te nemen te dienen in plaats van te heer- schennaar God te luisteren en Hem te ge hoorzamen, wat Hij ook van ons vraagt. Wij vrouwen hebben hierin mede als op voedsters van onze kinderen een bijzonder groote taak en verantwoordelijkheid. Alleen als wij allen meewerken, of wij hoog of laag geplaatst zijn in de maatschappij, kan er een nieuwe wereld komen. Dit is de mobilisatie, waartoe wij nu iedere vrouw oproepen. Wie hieraan wil meewerken, zende haar naam en adres aan de laatste der onderge- teekenden. H. AlbardaTibo, 's Gravenhage C; E. van Beuningen—Fentenier van Vlissingen, VughtI. Boudier—Bakker, Utrechtdra. Sis Heyster, Utrechtdr. M. Montessori, La ren J. C. OudFischer, Rotterdam E. Historische roman. 25.) „Ik heb mij nooit geschaamd, u mijn va>- der te noemen," sprak Frans. Maar deze viel hem in de rede „Laat ons hierover niet spreken, ik heb nu gewichtiger zaken met u af te doen nog maals, wees openhartig, Frans en geloof, dat ik alleen uw geluk op het oog heb. Julia Van Wassendonk is rijken om u eenmaal vermogend te zien, drong ik er op aan, dat ge haar uwe hand zoudt aanbieden zij was, zoo dacht ik, de beste partij, die ik oöit voor u vinden kon maar uit hetgeen ik gisteren gezien heb, meen ik te moeten opmaken, dat ge Jonkvrouw Ida bemint. Ook deze is schoon, bevallig en, naar ik vernomen heb, niet min der vermogend dan Julia ik kan dus niet anders doen dan uwe keuze billijken." De student keek zijn vader verwonderd aan hij wist niet, in hoeverre hij aan de woorden van den barbier geloof moest slaan. „Wie zegt u, vader dat ik Jonkvrouw Ida bemin De Overste had mij op Valkenstein genoodigd, ik nam deel aan de reigerjacht en het toeval „Bracht u met de Jonkvrouw in het bosch alleen. Nu ja," vervolgde de barbier, „ik ben ook eenmaal jong geweest, ik ken die toe vallige ontmoetingen maar spreek oprecht, Frans bemint ge Jonkvrouw Ida ja of neen Ge weet het, ik wil slechts uw geluk, en aangenaam zou het mij zijn, u gelukkig getrouwd te zienmaar ge begrijpt, om aan de schoone jonkvrouw uwe hand te kunnen aanbieden, behoort ge een rang in de maat schappij te bekleeden, die eervol en aanzien lijk tevens is. Onze eerste taak zij dus, te zorgen, dat ge spoedig advocaat wordt." Vader riep de student uit, „zoudt ge mij Fatijn—de Brauw, 's Gravenhage A. J. Vlas Willemsen, Soestdijk J. W. Ortt, Jan van Nassaustraat 40, 's Gravenhage. BINNENLANDSCH NIEUWS. PENNINGMEESTER BEROOFD. Dood in een sloot gevonden. De penningmeester van Aalsmeers Fanfare, de heer A. Evelaens, die Maandagavond met 'n bedrag van f 500 naar een crediteur was gegaan, is ver dronken gevonden in het water langs de -Stommeerkade. Men vreest,, dat de heer Eveleens beroofd is en daarna in het water is geworpen. Toen Maandagavond de heer Evel- ens niet thuis kwam, waarschuwden zijn huisgenooten de gemeente-politie van Aalsmeer, die een onderzoek in stelde, waarbij het lijk van den pen ningmeester van Aalsmeers Fanfare in het water aan de Stommeerkade werd gevonden. Zijn fiets lag nog op den kant. De portefeuille, waarin de f 500 had gezeten, was verdwenen Den geheelen ochtend hebben Rijks- en Ge meentepolitie gedregd, zonder resul taat. Het is niet uitgesloten, dat de hr. Eveleens per ongeluk te water is gere den en verdronken. Het was mistig en het slachtoffer leed aan duizelingen. Men vindt het echter vreemd, dat zijn vest open was, toen het lijk werd ge vonden. OUD-WETHOUDER S. R. DE MIRANDA. De Amsterdamsche oud-wethouder S. R. de Miranda heeft de geneeskuudi ge inrichting Schaarsehbergen, bij Arnhem, waar hij eenigen tijd heeft doorgebracht, verlaten. Zijn zoon, mr. A. R. de Miranda, is met het s.s. Rotter dam van de Holland-Amerika-Lijn naar Amerika vertrokken. De Justitie heeft tegen dit vertrek geen bezwaar gemaakt, waaruit de conclusie mag worden getrokken, dat er naar aanlei ding van het geruchtmakende rapport omtrent de Amsterdamsche erfpachts kwestie geen strafvervolging tegen mr. A. R. de Miranda zal worden inge steld. v J J DOODELIJK ONGELUK TIJDENS STORM Jongen door afgewaaid dak getroffen. Zaterdag, tijdens den storm, die bo ven Sliedrecht woedde, is in den pol der Kort en Lang Ambacht aan de overzijde van de Merwede, een ongeluk gebeurd, waarbij de 11-jarige Jan Hil- kema om het leven is gekomen. Toen men bezig was met het herstel len van een schuurtje, rukte een hevi ge windvlaag een gedeelte van dit ge bouwtje af, waarna het op het hoofd van den 11-jarigen Jan Hilkema, die dan willen helpen en eindelijk eens aan mijn dringend verzoek gehoor willen geven „De som, die er toe vereischt wordt, om advocaat te worden, is niet onaanzienlijk," zei de barbier, „en geloof mij, Frans dat ik in geenen deele vermogend ben, en het mij veel moeite kost, deze opoffering voor uw geluk te doen. Wanneer kunt ge gereed zijn „Zoodra ge mij de noodige gelden ter hand stelt, zal ik promoveeren," zeide Frans. „Welnu dan zou ik het zoo spoedig moge lijk doen," hernam Tigchelaar, „en ik zal u hiertoe in staat stellen want de Jonkvrouw is schoon, en," voegde hij er lachende bij, „er konden licht vreemde kapers op de kust ko men, Frans De schertsende, openhartige toon van den barbier trof den student, en toen de eerste een kan wijn met twee bekers liet komen, iets, dat bij den vrekkigen barbier altijd een bijzonder verschijnsel was, en op een vertrou- welijken toon voortging „Dacht ge mij $e verschalken Neen, Frans geloof mij, dat mijne oude oogen nog zeer goed kunnen zien, wat er in hunne na bijheid voorvalt was Frans hartelijk ver heugd over deze verandering. Vader en zoon dronken, en de barbier droeg zorg, den be ker van zijn zoon gedurig te vullen, wel we tende, dat de wijn Frans altijd tot openhar tigheid aanzette. „En hebt ge uwe liefde reeds aan Jonk vrouw Ida verklaard vroeg de slimme bar bier, nog voordat zijn zoon hem gezegd had, dat hij Ida beminde. „Ik heb het gewaagd, dit te doen," zei de ze. door den vertrouwelijken toon van zijn vader tot openhartigheid gedrongen. „En heeft zij aan uw verzoek, of liever ge zegd, aan uwe liefdesverklaring een gunstig oor geleend vroeg de barbier verder. „Zij heeft mij ten minste de hoop gegeven, dat zij mij haar besluit zou mededeelen, zoo dra ik mij eenmaal als rechtsgeleerde een naam gemaakt had." „Maar hebt ge grond, met eenige reden te gelooven, dat ge haar niet onverschillig zijt ging Tigchelaar voort te vragen op dien vertrouwelijken toon, die er tusschen boezemvrienden heerscht. aan de andere zijde van het schuurtje stond, neerkwam. Het knaapje zakte bewusteloos ineen en is korten tijd ia- ter, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, overleden. De familie Hilkema, waarvan de va der in een polder aan de Zuiderzee werkzaam is, woont sinds Augustus in den polder en is afkomstig uit Fries land. Als tragisch kan nog worden ge meld,, dat het echtpaar eenige jaren ge leden een zoontje van 2 jaar heeft ver loren, door verdrinking in een sloot achter de woning. WILDE STAKING IN WEST. Ongeveer 700 bouwvakarbei ders op Bosch en Lommer leg den het werk neer. Op Bosch en Lommer, het groote ge bied in West, waar voor duizenden ge zinnen woningen in aanbouw zijn, hebben 650 a 700 bouwvakarbeiders (opperlieden, timmerlieden en metse laars) het werk neergelegd. Zij eischen 'n wekelijkschen duurtebijslag van f 5, welke de patroons weigeren te be talen. Naar men meldt, hebben de stakers omtrent deze actie geenerlei overleg met hun vakbondbestureoi gepleegd, zoodat de besturen van de bij het col lectief contract in de bouwvakken be trokken vakbonden deze actie als een wilde staking beschouwen, waaraan zij geen steun verleenen. Men heeft hier vermoedelijk te doen met een ac tie der syndicalisten, die bij deze bouwwerken al het bouwvakperso- neel wisten mee te krijgen. Tengevolge van deze staking lag het bouwbedrijf op genoemd gebied gister vrijwel geheel stil. Een paar politie ruiters zorgden er voor de surveillance In groote blokken woningen in het eerste stadium, bijna voltooid, zonder en onder de kap, was geen leven meer te bespeuren, ze lagen leeg en ver laten. Alleen enkele groepen beiers, schil ders en loodgieters zijn nog aan den arbeid, maar overigens is de staking algemeen. VERHOOGING BOTERPRIJS TOT f 1.60 PER KG. (V.J. f 1.45) Ook margarine duurder. De Minister van Economische Za ken heeft met betrekking tot den zui- velsteun voor het aanstaande winter halfjaar den boterprijs met Ingang van Ingaande 15 October gewijzigde dienstregeling. Dienstregeling verkrijgbaar a ct. bij de chauffeurs en aan onze kantoren. „Gistermorgen, juist op hetzelfde oogenblik, waarop gij ons stoordet, ontsnapte de zoete bekentenis, dat ik haar niet geheel en al on verschillig was, aan hare lippen." „Dacht ik het niet riep de barbier la chende uit. „Ik kon aan uw beider onthutst heid wel merken, dat ik u in een aangenaam onderhoud gestoord moest hebben. Nu, Frans riep Tigchelaar, zijn beker omhoog heffende, uit, „op het welzijn van uwe schoo ne Ida, en dat ge weldra advocaat zijn moogt Vader en zoon klonken te zamen, en de barbier zag met innig welgevallen, dat de wijn zijn zoon spraakzaam begon te maken. „Maar kent ge ook den luitenant, dien ik bij Julia aantrof vroeg de barbier, „want ge begrijpt, dat ik als haar voogd over haar moet waken, alsof zij mijne eigene dochter was." „O, Walraven," riep de student- uit, „is een edel mensch, een braaf krijgsman en staat, wat zijne geboorte betreft, met Julia gelijk daarenboven is hij naar men algemeen ver zekert, geenszins van middelen ontbloot." „Inderdaad Welnu, dan kan ik u verzeke ren, dat ik mij in allen deele in hem bedro gen heb want ik zag hem voor iemand aan, die op uw zak liep, zooals dat wel meer de gewoonte der zonen van Mars bij die van Minerva is. Maar bemint hij Julia oprecht? De liefde der krijgslieden is toch zelden standvastig." „Ik kan u verzekeren, vader dat Walra ven Jonkvrouw Van Wassendonk even teeder en oprecht bemint als ik Ida." „En bemint Julia hem wederkeerig „Zeker," zei de student en begon daarop de eerste kennismaking van beiden te verha len, waarnaar de barbier aandachtig luisterde. „En wanneer kan ik van u de noodige gel den krijgen vroeg de 'student, terwijl hij zich gereedmaakte om weder naar Leiden te vertrekken. „Overmorgen wacht ik u te 's-Gravenhage in Het Brandewijnvat, gaf Tigchelaar hem ten antwoord. „Inderdaad, eene geheele liefdesgeschiede nis," mompelde de barbier, toen hij alleen was, „de dwaas vertrouwde mij alles toe, hoe 19 October a.s. nader vastgesteld op f 1.60 per Kg. Het vorige jaar was deze f 1.45. Bij deze prijsverhooging is o.a. over wogen,. dat de productie-kosten van het zuivelbedrijf op enkele onderdee- len een stijgende lijn vertoonen, dat tengevolge van de moeilijkheden bij den aanvoer een geringere melkpro ductie waarschij.nlijk is en tenslotte, dat het veehouderijbedrijf door het veelvuldig optreden van mond- en klauwzeer in de laatste jaren zeer is verzwakt. De Minister heeft zich bij het vaststellen van den hooigieren prijs niet ontveinsd de ernstige moeilijkhe den, welke de afzet van zuivelproduc ten naar het buitenland reeds onder vindt en welke in de toekomst moge lijk nog grooter zullen worden. Tevens is het noodzakelijk gebleken, de heffing op de margarine aldus vast te stellen, dat de prijs der margarine met 8 cents per Kg. wordt verhoogd. Deze verhooging houdt bijna geheel gelijken tred met de stijging der grond stoffen van dit product, terwijl boven dien de bedoeling heeft voorgezeten, de in verband met den zuivelsteun reeds jaren bestaande prijsverhooging tusschen boter en margarine te hand haven. Voorts heeft de Mnister besloten we gens de stijging der kaasprijzen den uit het Landbouw Crisisfonds verleen den steuntoeslag op kaas met ingang van 19 October a.s. met de helft te ver minderen, BUITENLANDSCH NIEUWS. DE LUCHTRAID OP DE FIRTH OF FORTH Bevolking van Edinburgh sloeg den strijd volkomen rustig gade Aan de „Times" wordt uit Edinburgh gemeld Als er nog twijfel mocht heb ben bestaan over de houding van het volk bij aanvallen uit de lucht, da,n is die opgeheven na den aanval op het gebied rond de Firth of Forth. Het was prachtig, zonnig weer, toen even na 2 uur het gedempte geluid van vu rende luchtdoelbatterijen in Edin- buiTgh werd gehoord. Do wolkjes van de ontploffende projectielen waren duidelijk zichtbaar rondom de stad. De burgers waren wat verbaasd over de afwezfghjpid van alarmsignalen, maar het gezicht van de Duitsche toe stellen, die vinnig achtervolgd werden door de Britsche machines boven de daken van de Edinburgsche huizen, kon geen twijfel laten bestaan aan wat er gaande was. Later werd medegedeeld, dat de al armsignalen niet hadden gektonken, daar de stad geen gevaar liep, omdat de vijand het op andere dingen had voorzien. In de Trinitybuurt stonden onverstandig dit moge zijn. Dat men geleerd heid aan de hoogeschool opdoet, moge waar zijn, maar menschenkennis waarachtig niet. Ge denkt misschien, dat ik uw minnehandel zal begunstigen, verliefde Jonker Julia zal de uwe zijn, het koste wat het wilThans is het mijn plicht, te zorgen, dat de Baron van alles onderricht worde," en hij ging naar den stal, zadelde met eigen handen zijn paard en reed naar Valkenstein. Het was reeds avond, toen de barbier daar aankwam hij had zijn paard, in eene naast- bijgelegene herberg gebracht en dwaalde nu om het kasteel heen, totdat hij aan de klei ne deur kwam, welke hij met een sleutel, dien hij uit zijn zak haalde, opendeed. Hij trad een klein, door het avonduur stikdonker geworden portaal binnen en klom een smal le steenen wenteltrap op, totdat hij tegen eene deur aanstiet, die, nadat hij zachtjes aangeklopt had, voor hem opengedaan werd. Het was Baron Lodewijk zelf, die deze deur opendeed en den barbier binnenliet. Het ver trek, waarin beiden zich thans bevonden, was de slaapkamer van den Baron, waarvan wij vroeger reeds eene uitvoerige beschrijving gaven. De Baron scheen zich met het lezen in den Bijbel beziggehouden te hebben want op een marmeren tafel, waarop een viertal waskaarsen, op zilveren kandelaars, stonden te branden, lag een geopende Bijbel. Tigche laar sloeg een blik vol verachting op dit Boek der boeken en nam gemeenzaam in een leu ningstoel plaats. „Wat voert u nog zoo laat hierheen vroeg de Baron, ontevreden, dat men hem in zijne eenzaamheid gestoord had. „Zaken van het grootste belang," gaf de barbier ten antwoord, „ik heb eene gewichtige ontdekking gedaan Frans bemint, en raad eens wie, Baron „Wie Zijt ge hier gekomen om mij raad sels op te geven vroeg de Baron ernstig. „In geenen deele, alleen om u te zeggen, dat de student Jonkvrouw Ida bemint en dat hij weder door haar bemind wordt." „Ge liegt," riep »de Baron uit. „Jonkvrouw Ida is te welopgevoed en heeft te veel gevoel van eigenwaarde, dan dat hare liefde ooit tot den zoon van een barbier zou kunnen af— de menschen in groepen buiten hun huizen het schouwspel gade te slaan. Er was geen schijn van opgewonden heid toen zij het hakenkruis op een van de vliegtuigen zagen. Deze machi ne was klaarblijkelijk laag gedoken om aan het nauwkeurige luchtdoelge schut te ontkomen. Twee Britsche ma chines bleven de Duitschers achter voegen, klaarblijkelijk wachtend op 'n goed oogenblik om hen te naderen. De Duitsche machine verdween over de daken der huizeai en vertrok met groo te snelheid in Zuidelijke richting. In de richting van de heuvels van Pentland zagen de toeschouwers twee toestellen van twee kanten neerdui- ke op een Duitscher, dien zij met hun machinegeweervuur beschot'en. Later kwam het bericht, dat dit toestel neer geschoten was. Verscheidene menschen klommen op de daken om den strijd in de lucht door kijkers te volgen. Zij. konden er genoeg van zien om te kunnen uitma ken, dat de aanvallers het hard te ver duren hadden. De Duitscher vloog snel maar de achtervolgende Britten vlo gen aanmerkelijk sneller en er kon voor hen, die het treffen goed konden volgen, geen twijfel bestaan aan den uitslag. Een burger van Edinburgh, die een Duitschen bommenwerper neer zag komen, wisselde later eenige woorden met den bestuurder, die in het Duitsch uitriep Wij hadden geen kans van de Britsche machines weg te komen. Ooggetuigen vertellen. Een passagier van den trein die over de Forth reed, vertelde „Toen de trein langzaam over de brug ging, le ken twee vliegtuigen een nabij den Zuidelijken oever en een aan den Noordoever van de Forth boven ons te duiken. Groote fonteinen water spoten omhoog toen de bommen neervielen, maar de brug werd niet beschadigd. Onmiddellijk openden onze kanonnen het vuur, daarop verschenen Britsche vliegtuigen. Zij waren in zeer korten tijd vlak bij de aanvallers. Tijdens den overval reed nog een tweede trein over de brug. Een andere ooggetuige vertelde, dat het gedonder van het geschut op de oorlogsschepen verschrikkelijk was. ,.Ik stond verbaasd over de kalm te van iedereen rondom mij. Granaten ontploften aan alle kanten om de vliegtuigen." Een visscher, die eveneens getuige van liet luchtgevecht was, verklaarde naar de U-nited Press meldt„Om on geveer drie uur, toen wij bezig waren naar huis terug te keeren, zagen wij een groote zwarte vliegmachine, die dalen." „En toch is hetgeen ik u zeg de volle waar heid, maar het staat immers aan u, deze tus schen beiden bestaande genegenheid te doen ophouden." „Hoe zou dat mogelijk zijn vroeg de Ba ron, „ge weet, dat ik hoegenaamd geen in vloed op Jonkvrouw Ida en nog veel minder op den student heb." „Maar wel op de douairière Van Harmeien," zei de barbier, „en ik geloof, dat het beste, wat wij doen kunnen, zijn zal, te beginnen rnet den student den toegang tot het kasteel te beletten." „Maar hoe dat aan te leggen „Door de douairière Van Harmeien met de geheele liefdesgeschiedenis bekend te ma ken ge kent haar trots, haar eergevoel, en „Dan zou zij den student den toegang tot Valkenstein verbieden, daaraan twijfel ik geen oogenblikmaar mijn broeder is te zeer met hem ingenomen, dan dat hij zoo iets goed schiks zou toestaan. Ge kent den Overste, Valkenstein is zijn eigendom, en hij zou niet gedoogen, dat aan iemand, voor wien hij ge negenheid opgevat heeft, de toegang hiertoe ontzegd werd. Groote oneenigheden konden daardoor ontstaan en ongetwijfeld het ver trek van de douarière ten gevolge hebben." „Welnu, dan zal zij Jonkvrouw Ida met zich meenemen," zeide Tigchelaar, valsch lachen de, „en Frans zal nimmer den toegang tot het huis der Barones verkrijgen en als aan beide jongelieden slechts de gelegenheid ont nomen is om elkaar te zien en te spreken, dan zal hunne liefde spoedig uitgedoofd zijn, en hebben wij, tenminste gij, Baron uw zin want zooals vanzelf spreekt, een huwelijk tus schen mijn zoon en Jonkvrouw Ida zou niet weinig vereerend voor mij zijn." (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1