TWEEDE BLAD. ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 No. 123 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ALKMAAR HOORN (HOTEL SMIT) Elke WOENSDAG VAN 91/2 - 1 UUR. WIERINGERMEER. WIERINGER COURANT den voor Italië zoo belangrijken mais- bouw. Over de beteekenis van de Al- baansche petroleum is reeds vaker ge sproken in verhouding tot het to tale Italiaansche verbruik is dit even wel een druppeltje, niettegenstaande de gunstige ligging van het land van belang kan zijn bij de olievoorziening van de Italiaansche vloot. In het algemeen kan men dus zeg gen, dat het italiaansche Imperium, wat de koloniale deelen ervan betreft, op het oogenblik in geen enkelen zin nog bijdragen voor het Moederland afwerpt. B1NNENLANDSCH NIEUWS. ECONOMISCHE BETEEKENIS VAN schijnlijk door uitbreiding van ITALIË'S IMPERIUM. De Afrikaansche gebieden zijn nog economische lastposten. Albanië geschikt voor kolo nisatie. Sedert het begin van den oorlog heeft de Italiaansche Regeering belang rijke maatregelen genomen, maar in cle eerste plaats met een economisch ka rakter, al zijn de militaire voorberei dingen niet te onderschatten, niette genstaande de (neutraliteit. Het ac cent van het Regeeringsbeleid ligt evenwel op het oogenblik duidelijk op de economische problemen des lands. De verwerving en uitbreiding van Italië's imperium in de laatste jaren met name de Abessijnsche oorlog, heeft groote eischeji aan het land ge steld in economisch en financieel op zicht. In hoeverre dragen de koloniën thans bij tot een verbetering van den economischen toestand Op economisch gebied kan men se dert het einde van den wereldoorlog slechts op geringe resultaten in Lybië wijzen dit land is nauwelijk als een factor of hulp van het Moederland te beschouwen. Dit vindt zijn oorzaak, aldus de N. Zuricher Ztg., aan welk blad een en ander is ontleent, niet aan de onmogelijkheid van kolonisatie door de Italianen, maar aan den aard van het land, dat zoo goed als geen bo demschatten heeft en welks landbouw mogelijkheden beperkt zijn. De in Ita lië vaak geuite propagandistische leu ze, dat Lybië als in de tijden van het Oude Rome naast Sicilië de graan schuur van het Rijk zou kunnen wor den, heeft geen practische beteekenis. De graanbouw is beperkt tot een smalle kuststrook, die nergens dieper dan 50 Km. het land in gaat. Op het oogenblik heeft Lybië dan ook nog be hoefte aan voedingsmiddelen,, welke be hoefte in de eerstvolgende jaren door de kolonisatie van Italiaansche boeren nog versterkt zal worden thans kan het aantal Italiaansche kolonisten nog geen 50.000 families bedragen, van geen beteekenis van 'n naar „Lebensraum" zoekend volk van 45 millioen zielen. Zooals dus de economische mogelijk heden van Lybië door de natuur be perkt zijn, kan men dit van Abes- sinië niet zeggen. Dit land is rijk aan bodemschatten, het biedt nog onge bruikte agrarische mogelijkheden, maar na de aanvankelijke „run" in het eerste jaar (na de verovering, is de exploratie van dit reusachtige gebied in veel langzamer tempo gegaan. Ge bleken is namelijk, dat de ontsluiting- van de afgelegen maar juist econo misch belangrijkste deelen des lands, financieele eischen stelt, welke voor 'tn kapitaal-arm en door de andere eco nomische experimenten sterk bezig ge houden Italië te groot zijn. Hierbij ko men nog de hoogere Suez-Kanaalrech ten, de havenrechten van de Fran- sche haven Dzjiboeti, de monopolie-ta rieven van den spoorweg naar Addis Abeba, welke lasten niet in lires kun nen worden voldaan, doch in vreemde valuta's luiden. In Italië beweert men dan ook, dat de opbouw van Abessinië thans een belangrijk ander beeld zou toonen. Hoe het zij, Abessinië is op het oogenblik voor Italië een econo mische last en geen inkomstenbron. Bepalde grondstoffen zooals b.v. de prima Oost-Afrikaansche koffie en huiden, kunnen .niet ter beschikking van het Moederland worden gesteld, omdat zij tegen deviezen moeten wor den verkocht op de wereldmarkt. Een betere exploitatie van Abessinië moet worden voorafgegaan door ver betering der verkeersmiddelen. Onder groote kosten heeft men tha.ns een verbinding tusschen Addis Abeba en SOLDATENLEVEN. Het dagelijksch omgaan met elkaar i,n moeilijke en pleizierige omstandig heden ontwikkelt in den militairen dienst een sterk gevoel van kameraad schap. Natuurlijk zijn er altijd elemen ten, die den goeden geest bederven, maar zij liggen er spoedig uit en als dergelijke lieden zich niet weten aan te passen, hebben zij geen leven meer. Want soldaten steken hun ueening over elkaar niet onder stoelen of ban ken zij kunnen elkaar zoo netjes de waarheid zeggen, liefst ten aa.nhoore van iedereen. Dat werkt erg louterend op de karakters, die wat tegen den den draad ingaan. Hoe meer we elkaar leeren kennen, des te genoeglijker en gezelliger wordt het leven van den mobilisatieman. Door de vriendschap en onderlinge kameraadschap, die er langzamer hand ontstaat, vergeet hij, wat hij aan huiselijke gezelligheid moet ontberen, ja, het is al zoover met hem gekomen, dat hij de soldatenkamer als zijn thuis gaat beschouwen. Vreugdevol is altijd de begroeting als er een van zijn riveedaagsch verlof „thuiskomt." Of dat is om hemzelf of om de versna peringen, die hij van thuis heeft mee gekregen en die altijd trouw worden rondgedeeld, zullen we daarlaten. Aandoenlijk en vermakelijk is te vens bijvoorbeeld de saamhoorigheid van het clubje van vier, dat schrijver dezes meemaakt. Zij vormen als het ware één gezin, doen hun portie mar garine in éen pot en smeren er geza menlijk van heeft de één een blikje zalm of leverpastei, dan deelen de andere leden van het gezin daar van mee komt er een van verlof terug, dan wordt er vast op gerekend,, dat hij wittebrood - besmeerd en belegd - heeft meegebracht, en den volgenden morgen eet de soldatenfamilie witte brood in plaats van kuch. Dit mooie voorbeeld van saamhoo righeid vindt al navolging, het aantal wi.t t ebr,oo d-etler.s neemt tenminste steeds toe. Dezer dagen is én van de jongens getrouwd. Op een avond bracht hij zijn bruidje mee en was er receptie op de soldatenkamer. Vroolijker receptie hebben we van ons leveji niet meege maakt. Het begon heel plechtig met 'n toespraak van den korporaal van den dag en het overhandigen van een huis houdelijk geschenk, door de jongens bijeengelapt. Na de felicitaties brak de vroolijkheid los. Een lange Hage naar - de clown van ons gezelschap - bleek in het bezit van een gekleede jas en een stel dameskleeren. ---vj Eén van de jongens, die met zijn ba- by-face het best daarvoor geschikt bleek, was spoedig als jonge dame „toegetakeld." Een paar sokken zorg den voor de proporties. Heupwiegend en coquet knikjes gevend, liet de „Griet" zich gewillig aan den arm van den Hagenaar in gekleede jas mee voeren. Met een harmonica-speler voorop en de rest van het gezelschap oogenblik cle meeste behoefte bestaat. Ook de schepeai, wei^-op het oogen blik gereed worden gemaakt om naar zee te vertrekken - eenige kotters en n treiler - gaan op de haringvangst. Het is begrijpelijk, dat voor deze visscherij op dit oogenblik de meeste belangstelling bestaat, want de reis- duur kan bij de haringvangst vrij kort zijiii. De vischgronden liggen name lijk niet zoo heel ver van de havens verwijderd. Daarbij komt nog, dat er op het oogenblik vrij veel haring wordt gevangen, al is de kwaliteit ook niet wat men er van zou wenschen. Radio- telefonisch meldden nog een paar sche pen, dat zij 'ai goeden „trek" hadden gemaakt. Het is onder deze omstandigheden maar gelukkig, dat er te IJmuiden re gelmatig hoeveelheden visch uit Dene marken en België aan de markt wor den gebracht, al is deze aanvoer ook lang niet voldoende, om ook maar eenigermate de vraag te bevredigen. Dat de prijzen hoog blijve.ii spreekt wel van zelf. AUTOMOBILIST REED IN OP VELDWACHTER. Poging zich te onttrekken aan controle op de wegenbelasting Woensdagavond heeft op den Rijks weg te Soestdijk een automobilist met opzet getracht een Rijksveldwachter te overrijden. De ambtenaren van de belasting hielcleai daar controle voor de wegen belasting zij hadden zich de hulp ver zekerd van twee Rijksveldwachters. Daar het nogal eens gebeurt, dat de automobilisten, die hun papieren niet in orde hebben, bij het zien van een dergelijke controle ijings omkeeren, hadden de controleurs zich in twee groepen gesplitst, om eventueele vluch telingen te achterhalen. Woensdag avond, terwijl een aantal wagens stond te wachten, om te worden gecontro leerd,, naderden uit de richting Amster dam vier autorijders op weg naar de automarkt te Amersfoort. Een van hen maakte bij het zien van de controle echtsomkeert en gaf vol gas in de richting vanwaar hij was gekomen. Eenige honderde.ii meters verder stuitte hij op 'n tweeden controlepost, die met een rood licht midden op den rijweg 't sein tot stoppen gaf. Deson danks minderde de automobilist geen vaart en de Rijksveldwachter Mercuur die het stopsein had gegeven, kon slechts door ijlings op zij te springen, ternauwernood aan overrijding ont snappen. Een motorrijder, die van een en an der getuige was, stelde zijn machine beschikbaar en hiermede hebben de ambtenaren den woesteling achterna gezet. Op den Hilversumschen straat weg, waar hij zich tusschen het struik gewas had verstopt, hebben zij hem achterhaald. De man is gearresteerd en wordt ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. van me. Ik ben ook niet gewend, zoo 's Zon dagsmorgens op reis te gaan met tram en trein, maar nu ik mijn auto niet mag gebrui ken, heb ik door de ongewone haast dit ver zuim begaan. Enfin, zuchtte hij, straks in den trein weet ik tenminste, waar mijn mederei zigers plezier om zullen hebben. Terug kan ik niet. Mogelijk kan ik u van dienst zijn, mijn heer, merkte de ander op. Ik heb toevallig een doos met dassen bij me, waarmee ik gis teren de heerenmodewinkels heb bezocht. Ik had ook haast, net als u en ben vergeten die doós uit mijn zak te leggen. Misschien dat mijn verzuim nu het uwe ten goede kan ko men. Kijk, en de prater diepte uit een fantastisch grooten binnenzak een platte doos op, hier is de doos. 't Is jammer, dat ik maar alleen blauwe dassen heb en in slechts twee des sins, een tippeltje en een stippeltje. Gelukkig kunt u blauw overal bij dragen en ik geloof, dat deze das bij uw costuum net prachtig uitkomt. Ik wil, om u uit de verlegenheid te helpen, de das tegen inkoopsprijs aanbieden en die is zestig cents. Binnen één minuut had de daslooze een prachtdas en daar hij zijn helper uit den nood een tegenattentie wilde bewijzen, nam hij er een tweede bij. Bovendien presenteer de hij hem een prima sigaar. Sag, zei een heer, die de transactie had gadegeslagen en die blijkens z'n uitspraak een Hagenaar moest zijn, dat zijn sjieke das sen, waarkelijk sjieke dassen verkoop mij er ook één voor zastig cant. Vóór de tram 't eindpunt had bereikt was j de hulpvaardige dassenreiziger door z'n voorraad heen. Bij 't eindpunt stapte hij uit en met hem de Hagenaar als mede de autobezitter die trammen-moest. In een stil hoekje op het Stationsplein ontdeed deze laatste zich van zijn das, die hij den dassenreiziger teruggaf. De Hagenaar haalde uit z'n koffertje een nieuwe platte doos en gaf die den reiziger. Opschieten, jongens, zei de Hagenaar, daar komt weer een tram Rekening-Courant met rentevergoeding. Deposito's Spaarbank Credieten aan Handel, Landbouw en Industrie. Assab en Massoea in Eritrea tot stand er achteraan, werd het een pracht van gebracht, welke ook gedurende deneen polonaise, die ons letterlijk kram- regentijd in den winter bruikbaar is. pen bezorgde van het lachen, vooral Maar vóór 'n verdere verbetering van een sigaar opstak. Het het wegennet kan men niet aan een bruidje kreeg intusschen een goeden kolonisatie van Italianen naar het voorbeeld van Lybië denken. In de laatste twee jaar zijn zelfs velen, die als handwerkslui of economische pio niers naar Abessinië waren getrokken, teruggekeerd. De emigratie naar Abes sinië staat op het oogenblik practisch stop. Des te begrijpelijker is het, dat de koloniale actie van Italië zich den laatsten tijd veel meer naar Albanië wendt, dat in de eerste plaats veel dichter in de buurt van het Moeder land ligt. Dit land is overwegend agra risch voor 'n deel wordt de land bouw er met zeer primitieve middelen gedreven. Het kan dus 'n belangrijke versterking van Italië's smalle voedsel basis worden In de eerste plaats waar indruk van het gezelschap, waaraan zij haar echtgenoot na het huwelijks- verlof weer moet afstaan. Soms beleven we vroolijke oogen- blikken, en met de gedachte daaraan, slaapt de soldaat na een lange dag taak in, met een glimlach om de lip pen NEGEN TREILERS OP ZEE Nochtans geen groote visch- aanvoer te verwachten. Op het oogenblik bevinden zich ne gen Nederlandsche treilers op zee, waar van echter een aantal op haring uit is. Dit laatste is van belang, omdat daar door slechts weinig schepen overblij ven om te zorgen voor den aanvoer van die vischsoorten, waaraan op het AAN DE PACHTERS. STOPPELBEWERKING. De grondbewerking in den nazomer moet in het algemeen tot het noodzakelijke be perkt worden. Door een herhaalde bewerking kan de grond te fijn worden, wat het pappig worden van den grond in het najaar bij over- vloedigen regen en/of onvoldoend snellen af voer van het water Ln de hand werkt. Een stoppelbewerking zal in het algemeen ongestraft kunnen geschieden als vóór het op zaaivoor of wintervoor ploegen nog voldoen de tijd overblijft voor het weer bezakken van den grond. In het geheel geen bezwaar be staat ertegen, indien door opslag of door inzaai van een stoppelgewas begroeiing plaats heeft. Deze begroeiing voorkomt structuur- bederf door slagregens, terwijl de verdam ping er door wordt bevorderd, zoodat in het najaar en den winter de grond droger zal zijn. In verschillende gevallen kan het met het oog op de onkruidbestrijding noodig zijn va ker te bewerken. Het is dan echter wel ge- wenscht met het bovenstaande toch nog zoo veel mogelijk rekening te houden. Bij het aanvaarden van het land lin den herfst) zal in het algemeen een stoppelbe werking, voor zoover deze nog niet vanwege de Directie is uitgevoerd, niet zooveel resul taat meer hebben. In ieder geval zal gemid deld het voordeel niet opwegen tegen de moeilijkheden en de risico's die het nog zoo laat in den tijd stoppelen kunnen medebren gen. De ervaringen met het in één maal op zaaivoor en wintervoor ploegen wettigen ook het advies om als regel in dit geval deze werkwijze te volgen. In het geval, dat ook nog de gedraineerde greppels moeten worden dichtgeploegd, wordt aangeraden om daarbij zoodanig te werk te gaan, dat de ploegvoor niet midden op de akkers, maar dicht bij een vroegeren greppel komt, daar bij een voor midden op den ak ker eerder water in deze voor zal blijven staan. Zijn de greppels om de ander gedrai neerd, dan moet men zorgen, dat deze voor komt bij de gedraineerde greppels. V. BEMESTING. Naar aanleiding van de gegevens, afgeleid uit de proefveldresultaten, kunnen voor het oogstjaar 19391940 de volgende fosforzuur- en kalibemestingen worden aangeraden, voor grasland, granen en peulvruchten. De hoe veelheden zijn opgegeven in kg. zuivere fos- forzuur en kali per ha HANDELSVERNUFT. De man zonder das. Voor één der haltes van lijn 4 dromden stellig 15 reizigers samen, 't Was druk op den derden motorloozen Zondag en onze tram reed er wel bij. Gedienstig verzwolg ze ook deze wachtenden in haar ingewanden en reeds greep de conducteur de riem, die het groene lichtje zou inschakelen, toen de heer, die het laatst was ingestapt, zei Nog één tel, conducteur, daar heb je nog een klant Onze conducteurs weten wat service is. Kijken, wenken, binnenloodsen, alles binnen minder dan drie seconden en voort reed de tram. Lastig, conducteur, zei, nog hijgend, de heer, die nog net kon meerijden, als je ge wend bent ander 's Zondags met je wagen te gaan en nu op den trein en tram aangewezen bent. Gelukkig, dat mijn baas er ook nog is. m'heer, merkte de conducteur op met een eigenaardigen blik van verstandhouding naar den heer, die zoo vriendelijk was geweest, hem nog voor z'n „klant" te waarschuwen. Ook deze keek ietwat geamuseerd naar den hijgenden passagier, Geen wonder, want deze miste een kleedingstuk, dat, hoe klein ook, het cachet van de heeren der schepping uit maakt, n.1. z'n das. Laat nu een gentleman zonder das rondwandelen, en 't is geen gent leman meer. De heeren op het balcon hadden het ook in de gaten gekregen en eenigszins verwonderd keek de daslooze rond. Zoo gek was het toch niet, dat een reiziger op het nippertje binnenkwam. Doch de be reidwillige heer, door wiens hulp hij nog net' forzuur vragende gewassen, als koolzaad en de tram had gehaald, besloot hem op z'n ver-1 bieten, de genoemde fosforzuurbemesting met zuim opmerkzaam te maken. i 20 a 40 kg moet worden verhoogd. Eveneens Neem me niet kwalijk m'heer, zei hij dient de kalibemesting verhoogd te worden zoo hoffelijk mogelijk als ik u op een kleinvoor veel kalivragende gewassen als aardap verzuim in uw kleeding opmerkzaam maak,! pelen en bieten, waarbij voor de zandgronden de te geven hoeveelheden met 100 kg zuivere kali vermeerderd moeten worden, terwijl bij deze gewassen ook het nemen van met zandigen ondergrond aanbeveling ver dient. Wat betreft den vorm van de fosforzuur bemesting wordt medegedeeld, dat aan su perfosfaat en fertifos voorloopig nog voor keur te geven is boven slakkenmeel. Zoover de practische uitvoering dit toelaat lijkt het nog gewenscht, met het oog op een mogelijk vastleggen van het fosforzuur, de fosforzuurbemesting te geven zoo kort moge lijk voor het tijdstip, waarop het gewas het fosforzuur gebruiken moet. Practisch komt het hierop neer, dat men voor de winterge^ wassen de fosforzuurbemesting geeft,- óf in het najaar voor het zaaien, of vroeg in het voorjaar als overbemesting voor de zomer gewassen echter bij voorkeur in het voorjaar bij het zaaiklaar maken van den grond. Bij de teelt van stoppelgewassen zal men om dezelfde reden de benoodigde fosforzuur bemesting liefst geven kort voor het zaaien van dit gewas, en dus niet alvast in het voor jaar de hoofd vrucht extra bemesten. In hetzelfde verband verdient het overwe ging voor grasland een klein gedeelte van de totale j aarlij ksche fosforzuurbemesting later in het seizoen te geven. De kalibemesting die alleen op zand grond noodig is geve men bij voorkeur vroeg in het voorjaar. Voor stoppelgewassen en grasland geldt voor kali hetzelfde als voor het fosforzuur vermeld is, alleen zijn de motieven anders. Als men van kali in het voorjaar in eens meer geeft dan de directe behoefte van het gewas, loopt men de kans op een onnoodig luxe gebruik door het hoofd gewas (of door de eerste snede van het gras), waardoor een tweede gewas (of bij grasland de nagroei) te kort zou kunnen komen. Bij aanwending van een flinke gift goede stalmest kan men zonder bezwaar de aange geven fosforzuur- en kalibemesting vermin deren met 40 kg zuivere fosforzuur en 60 kg zuivere kali, terwijl bij aanwending van goede gier, elke 5000 liter veilig met 40 kg zuivere kali is gelijk te stellen. Bij gieraan- wending moet men echter in geen geval op fosforzuur bezuinigen. Stikstofbemesting wordt in den herfst in het algemeen overbodig geacht. Omtrent de voorjaarsaanwending volgen dezen winter nadere mededeelingen. VI. ENKELE ALGEMEENE OPMERKINGEN. Het gebruik van eerste klas zaai- en poot- goed en het ontsmetten van het zaaizaad zijn voor het welslagen van het bedrijf in de Wie- ringermeer niet minder noodig den overal elders. Wat betreft de zaaizaadhoeveelheid en de rijenafstand kan men zich richten naar de regels die hieromtrent algemeen gelden. Voor abnormale afwijkingen in de ééne of andere richting geven de ervaringen in de Wierin- germeer geen aanleiding. Het enten van vlinderbloemigen wordt van nu af aan voor alle zoodanige gewassen over bodig geacht. Veiligheidshalve wordt alleen nog een uitzondering gemaakt voor de eerste zaai van een vlinderbloemige op gediepspit of gediepploegd land. De Directie van de Wieringermeer, S. SMEDING. Grondsoorten Zandgrond Lichte Zavel Zware zavel Klei en zware klei Fosforzuur 80 a 100 kg 80 kg 60 kg 40 kg Kali 100 a 120 kg Hierbij wordt opgemerkt, dat voor veel fos- maar u mist uw das. Verschrikt greep de aangesprokene naar de plaats, waar dat sieraad pleegt te zitten. Inderdaad, stamelde hij, dom verzuim PREDIKBEURTEN ZIJPE. ZONDAG 22 OCTOBER. NED. HERV. GEM. Callantsoog v.m. 10 uur Ds. Witkop. Eurgerbrug, St. Maartensbrug, Oudesluis, Pet ten en Schagerbrug geen dienst. MARKTBERICHTEN. LEEUWARDEN, 20 Oct. Vee. Aange voerd stieren 72 Enter f 90 a 190 80 Twenter f 190 a 340 542 Vette koei en f 125 a 255 1285 Melk- en Kalfkoei en f 125 a 245 20 Pinken f 70 a 160 12 Vette kalveren 22 a 58 ;1159 Gras kalvern 18 a 75 392 Nuchtere kalve ren f 4 a 6 Vette schapen f 15 a 25 175 Weideschapen f 10 a 21 427 Lam meren 1 8 a 16 198 Vette varkens f 55 a 180 35 Mag. varkens 18 a 55 ct. per Kg. 126 Kleine biggen f 8 a 15 21 Bokken en gelten, 12 paarden. To- een proef met kalibemesting op lichte zavel taal aanvoer 5104 stuks.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3