Gratis Filmavond G-1- TWEEDE BLAD. ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 No. 126 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN OP DINSDAG 31 OCTOBER 7 uur 30 min. IN HOTEL SMIT TE MIDDENMEER. ROZEN- en VRUCHTBOMEN KWEKERIJ van de FIRMA WIERINGER COURANT KONING LEOPOLD VOOR DE RADIO. „VERTROUWEN IN WOORD DER OORLOGVOERENDEN." De boodschap van Koning Leopold aan het Amerikaansche volk werd via Londen naar de Ver. Staten uitgezonden. De Koning hield de rede in de Engelsche taal. Hij wees er op dat zijn medeburgers, zijn familie en hijzelf door kostbare herinnerin gen aan de Ver. Staten zijn verbonden. Geen enkele Belg kan den doelmatigen bijstand en de opbeurende hulp vergeten., die het Ame rikaansche volk aan de Belgische bevolking- heeft verleend, toen dit over zijn approvian deering waakte gedurende jaren van beproe ving. Het onderwerp, dat mij werd voorgesteld, „een oproep voor de verdediging van de be schaving", beschouw ik als een hulde aan mijn land. Zij die het hebben voorgesteld, hebben zich herinnerd dat de Belgen steeds een verheven plaats in de geschiedenis van de westelijke wereld hebben ingenomen, en dat België steeds werd beschouwd als een van de brandpunten voor den opbloei van de christelijke beschaving. Overtuigd als ik ben dat mijn land de beschaving verdedigt door de aangenomen houding ten overstaan van het conflict, dat in Europa is losgebroken, meen ik mij te mogen beperken bij de toelichting van deze houding, dewelke geheel en al strookf met den wil, den moed en de eer van mijn volk. In mijn hoedanigheid van staatshoofd ver heugt het mij dat mij de gelegenheid werd geboden de volgende feiten met klaarheid te constateeren In 1937 heeft België zijn onafhankelijk heidspositie afgekondigd en zijn drie mach tige buren hebben er actie van genomen. Zij zijn zelfs verder gegaan toen zij ons spont aan de uitdrukkelijke verzekering gaven dat zij ons grondgebied zouden eerbiedigen en de onafhankelijkheid van België zouden waar borgen. De eutraliteitsverklaring van de Belgische regeering, bij den aanvang van den oorlog afgelegd, was de logische uitkomst van deze politiek. De toestand van onzijdigheid stemt trouwens overeen met de overleveringen en het streven van het Belgische volk, welks ge voelens en geestesgesteldheid in den loop van eeuwenlangen strijd werden gevestigd. Het was ten koste van zijn bloed en met een cnwrikbaren wil zichzelf te blijven dat de Belg, die in zoo hooge mate den zin van de individueele vrijheid bezit, zijn instellingen heeft verworven. De onzijdigheid is bovendien een levensele ment voor de belangen van zijn land. Het HET BRITSCHE LAGERHUIS. CHAMBERLAIN BEANTWOORDT VON RIBBENTROP. „SLECHTS ééN ANTWOORD." Reuter meldt uit Londen Minister-president Chamberlain heeft Donderdagmiddag in het Lagerhuis zijn we- kelijksch overzicht gegeven. Een kenmerk van de duikbootcampagne haar toenemende wetteloosheid. Het schijnt thans regel te zijn geworden dat koopvaardij schepen zonder waarschuwing in den grond worden geboord. Vaak worden passagiers bemanning in kleine open booten in storm- bestaan van België, een gebied van geringe uitgestrektheid, maar welks bevolking een der meest dichte ter wereld is, hangt hoofd zakelijk af van den arbeid zijner inwoners deze arbeid is wederom afhankelijk van de handhaving van onzen export en van het vrije verkeer van onze nijverheids- en voed selvoorziening. De vrede is dus voor het Bel gische volk een voorwaarde van leven of dood. Wij doen niet de minste -territoriale aan spraken gelden. Wij zijn noch van verre noch van dichtbij betrokken geweest bij de oorza ken van het conflict, dat Europa verdeelt. Moest België er in meegesleurd worden, dan zou zijn grondgebied in een slagveld herscha pen worden, met het oog op zijn geringe uit gestrektheid. Een dergelijk lot zou gelijk staan met een algeheele verwoesting, welke ook de uitslag van den oorlog moge zijn. Met Nederland vormt het een vre- deseiland in het belang van alle volken. Op het kruispunt van de West-Europeesche landen, vervult een onzijdig, loyaal en sterk België, zooals het heden is, een bij uitstek vredelievende zending. Wij zien duidelijk onze rechten en onze plichten wij zien de toekomst tegemoet met een kalme vastberadenheid en een geweten, dat niets storen kan. Wij zijn bereid onze onafhankelijkheid met al onze macht te doen eerbiedigen. Het zal vandaag ^precies 25 jaren geleden zijn dat het Belgische leger, na een harden strijd onder het bevel van Koning Albert, mijn vader, den loop van een wreeden inval stuitte. Moesten zij aangevallen worden God verhoede een dergelijke ramp in weerwil van de plechtige en stellige verbintenissen tegenover ons in 1937 aangegaan en aan den vooravond van den oorlog hernieuwd, dan zouden wij zonder aarzelen strijden, maar met vertienvoudigde middelen en ditmaal ook zou het gansche land achter het leger staan. Maar wij kunnen niet gelooven, dat onze neutraliteit door de oorlogvoerende mogend heden niet zal geëerbiedigd worden. Wij hebben vertrouwen in het woord, dat zij ons tegenover de wereld hebben gegeven, zooals zijzelf mogen vertrouwen in onze loyauteit, een loyauteit, die ik, naar het voorbeeld van mijn geliefden vader en als vorst van een vrij en trotsch volk, besloten ben steeds na te leven. Laat ik hopen dat de Amerikaansche na tie, waaraan wij door gemeenschappelijke aspiraties en gelijksoortige instellingen zoo nauw verbonden zijn, ons helpe en ons steu- ne in onze houding ten bate van den vrede in dienst van de beschaving. is de rede van Von^Ribbentrop het gevolg van deze besprekingen. Ik wü,£-*n tijd verspillen met commentaar te leveren op de vele onder deden van deze rede. Niemand in dit land zal misleid worden door het verdraaien van I de waarheid en er zijn reeds aanduidingen te ever, dat von Ribbentrop eveneens geen suc ces heeft gehad in zijn poging onpartijdige waarnemers te misleiden. Het voornaamste thema van de rede van von Ribbentrop was, dat Engeland en niet Duitschland den oorlog wenschte en beraam de. De geheele wereld weet, dat dit niet waai' is. De geschiedkundigen van de toekomst zul len overwegen in hoeverre het groote treur spel van onzen tijd te wijten was aan het feit, dat von Ribbentrop noch de politiek, noch het karakter van het Britsche volk heeft begrepen. Von Ribbentrop heeft aangekondigd, dat de strijd zal worden voortgezet met alle ten dienste staande energie en kracht. Indien dit de bedoeling is, dan is er slechts één ant woord en wij zijn bereid dit te geven. Het Is de Duitsche regeering, welke ons genoopt heeft de wapens op te nemen. Het is de Duitsche regeering, welke door haar brutaal veronachtzamen van het gegeven woord en het minachten van de rechten en vrijheden van andere volken de verantwoordelijkheid moet dragen voor den oorlog en alle gevolgen hiervan. VAN ZEELAND BIJ ROOSEVELT. Geruchten over vredesbemiddeling houden aan. United Press meldt uit Washington Ter wijl 3è geruchten blijven aanhouden dat de gewezen Belgische minister-president Van Zeeland Roosevelt zou willen bewegen de Ver. Staten als bemiddelaar in den Europee- schen oorlog te laten optreden en Van Zee land van zijn kant deze geruchten blijft ont kennen, heeft de Belgische politicus Donder dag met Roosevelt geconfereerd. Van Zeeland blijft volhouden, dat zijn missie zich beperkt tot het probleem van de vluchtelingen. Toch blijft men veronderstellen, dat de bespreking tusschen Van Zeeland en Roose velt mogelijk een Belgisch-Amerikaansche gecombineerde poging om den vrede in Eu ropa te herstellen tot onderwerp zal hebben In verband hiermede wordt herinnerd aan de pogingen van Koning Leopold en Roose velt in Augustus j.1. en waarnemers gissen, dat in de toekomst een van hen of beiden opnièuw het initiatief zouden nemen. BELGISCHE SOLDAAT KRJIGT BOTER. De Hooge Landbouwraad heeft het vraag stuk van de daling der voederprijzen behan deld. De voederprijzen, betaald aan de produ centen, zijn thans fr. 8 lager dan verleden jaar op het zelfde tijdstip. Dit is te wijten aan driërlei oorzaken de overvloed van fruit, wat op het platteland aanleiding gaf tot vervanging van boter door marmelade, vermindering van de koopkracht der gezinnen van de gemobiliseerden, voortzetting van de verhoogde melkproductie wegens het zachte weer en het verblijf van vee in de weiden. De Hooge Landbouwraad vraagt aan de regeering le. het sluiten van de grens voor den invoer van vreemde boter 2e. onmid dellijke toepassing van het besluit, om boter te doen verbruiken door het leger 3e. her stel van de aanmoedigingspremie voor het fabriceeren van melkpoeder. Ofschoon men deze eischen gewettigd vindt, werd er ons van bevoegde zijde op gewezen, dat alleen het tweede middel doeltreffend zal werken. Het wordt volgende week toegepast. Wat het stopzetten van den invoer betreft, dit is thans reeds het geval, daar elke invoer aan licentie is onderworpen, en men niet meer invoert dan men noodig heeft. Ander zijds zal de behoefte om meer poeder van volle melk te fabriceeren verminderen bij de eerste koude, die de productie van melk en boter op verticale wijze zal doen dalen en automatisch een stijging van de boterprijzen met zich mee zal sleepen. Daar wordt voor U allen vertoond de schitterend verzorgde BEDRIJFSFILM gedeeltelijk in kleuren opgenomen van de Benevens nog vele andere leerzame Film-attractie's. Vertegenw. C. ZEEMAN, Tuinman Wieringerwaard. kantoor der reederij was wel zoo gunstig, dat grijpen der Regeering werd uitgelegd, de tijdens de reis doorstane vrees voor mij-1 Aan de hand van de statistiek, werden nen werd vergeten. Voor een dergelijke reis het verbruik en de bodemopbrengst ontvangen matrozen en stokers ongeveer ln Nederland besproken, ook hoe het verbruik nu moest worden aangepast BINNENLANDSCH NIEUWS. achtige zeeën aan hun lot overgelaten, bloot gesteld aan koude en ontbering. Geen woorden zijn sterk genoeg om onzen afschuw te uiten voor dezen lafhartigen vorm van oorlogsvoering. Het verdrag met Turkije is met groote vol- dening in het heele Britsche Rijk en in Frankrijk ontvangen. Het is in vele andere deelen van de wereld met instemming be groet ongetwijfeld omdat de wereld er een waarborg in ziet voor handhaving van den vrede althans in één gebied van de wereld. „Von Ribbentrop begrijpt Britsche mentaliteit niet." „De laatste dagen komen uit Berlijn mede- deelingen over langdurige besprekingen van de nationaal-socialistische leiders misschien TREILER VING 120.000 KILO HARING. Deensche kotter besomt f 4500 in twee weken. De Delft IJm. 17, met de Haarlem IJm. 9 de grootste treiler van IJmuiden, vertrok vorige week Woensdag voor zijn eerste oor- logsreis ter haringvangst in de omgeving van de Doggersbank. De reis was zeer voorspoe dig. Elke trek was raak, zooals de visschers- man dit noemt, en enkele dagen nadat de vischgronden bereikt waren, kon de terugreis worden aanvaard. Dinsdagmiddag kwam de Delft weer IJmuiden binnen en Woensdagmorgen kon zij haar vangst, 2450 kisten of ruim 120.000 kg., aan den afslag verkoopen. Ook nu was er weer veel anima onder de koopers, niet alleen voor Duitschland, maar ook voor het binnenland, vooral van de zijde van de rookers uit Spakenburg en andere visschersplaatsen rondom den grooten snoek baarsvijver, die eens Zuiderzee werd genoemd. Reeder en bemanning, die bij de opbrengst zeer geïnteresseerd is vanwege het procen- tengeld, waren over den uitslag niet erg ge rust, omdat eenige exporteurs op Duitsch land een combinatie hebben gevormd en ge zamenlijk inkoopen. Het viel best mee, voor al door de groote vraag voor het binnenland, Gemiddeld werd f 6.50 per kist betaald en zoo besomde deze boot f 15.300, een record voor zulk een korte reis. Voor de opvarenden beteekent zoo'n reis een buitenkansje en hun afrekening op het stokers f 160, de stuurman f 225, de machinist f 300 en de schipper f 700. Andere visch nog steeds duur. Ofschoon de aanvoer van andere vischsoor- ten als schelvisch, kabeljauw, schol enz. de laatste dagen zeer overvloedig is, doordat uit Denemarken groote zendingen naar IJmuiden komen, blijven de prijzen zeer hoog en de geringe aanvoer rechtstreeks uit zee wordt tegen buitengewoon hooge prijzen verkocht. Prachtige besomming. Woensdag was de Deensche kotter E. 419 weer aan den afslag in IJmuiden. Deze kot ter, een snurrevaadvisscher, was ook de vo rige week Woensdag binnen. Dien dag had dit scheepje, dat een bemanning voert van vier man, een besomming van f 2400. En nu j.1. Woensdag bracht de vangst van de E 419 f 2070 op, dus bijna f 4500 in twee weken. Dat is ongeveer het vijfde deel van een nor male jaarbesomming 1 KLOMPENMAKERS HEBBEN HET NU DRUK. Groote vraag naar houten schoeisel sinds de schoenen in prijs zijn gestegen. In de Donderdag te Zutfen gehouden ver gadering van den Nederlandschen Bond van Klompenmakerspatroons, deelde de voorzitter de heer J. van den Berg uit Harmeien mede, dat optimistischer klanten konden worden gehoord in dit bedrijf en dat op vele werk plaatsen grootere drukte heerscht wegens de toenemende vraag naar houten schoeisel, nu zoowel leeren- als rubberschoenen in prijs zijn gestegen. Mochten ook de prijzen van klompen eenigszins stijgen, dan zouden de vooruitzichten voor het bedrijf niet zoo on gunstig zijn als eenigen tijd geleden. Met voldoening nam de vergadering ken nis van de instelling van een bedrijfsraad voor de klompenindustrie, waarvan de bond groote voordeelen voor den klompenmaker verwachtte. STRENGERE CENSUUR OORZAAK TELEFOONSTOORNIS Ook verbinding van Duitschland met Scandinavië, België en Zwitserland verbroken. Ook het telefoonverkeer van Duitschland met de Scandinavische landen, België e Zwitserland is sinds Donderdag verbroken. Daar het telegrafische verkeer evenals het teleenverkeer wel in stand gehouden wordt, neemt men aan, dat de belemmeringen de telefonische verbindingen verband houden met een verscherpte censuur. In den avond kwamen sporadisch eenige gesprekken door. ALGEM. VERG. DER HOLL MIJ. VAN LANDBOUW tie Amsterdam op 25 October 1939. Deze vergadering was druk bezocht en hierop hebben de verschillende Re- geeringsmaatregelen voor den land bouw zeker hun invloed doen gelden. Na de openingsrede van den voorz. werden de eerste punten vlot afge werkt. Na 'n herstemming werd de hr. Jb. Posch te Stompetoren als Hoofdbe stuurlid gekozen de hr. A. N. Vaan drager te Rotterdam als lid van de fi- nancieele comm. en de hr. P. W. Hou ten te Dordrecht als commissaris van de Onderl. Brandverzekering. Er werd vastgesteld, dat de volgende vergadering te Amsterdam in Mei ge houden wordt. Bij de behandeling van de statuten wijzigingen, opperden enkele afd. be zwaren, vooral uit Zd. Holland was men er niet voor, om de M. v. L. als werkgevers-org. verantwoordelijk te stellen voor collectieve contracten, temeer, daar zooals bij hen het geval was, een werkgevers-org. als afzonder lijke vereeniging de belangen wel kon behartigen. Er werd overgegaan 'tot stemming, waarbij het bestuursvoorstel werd aan genomen met 129 stemmen vóór, 18 stemden tegen en 6 blanco. Na den middag hielden de heeren Ir. T. P. Huisman en Dr. J. Grashuis hun inleiding over de voedselvoorzie ning. Hierin werd zeer beknopt be sproken, de oorzaken van storing en tekorten, en de organisatie van het in aan de omstandigheden. Als voorbeeld werd het meest ongunstige genoemd, namelijk als de invoer uit het buiten- lannd geheel onmogelijk zou worden, welk voorbeeld dus 'n heel sombere voorstelling gaf. Dr. Grashuis bepaal de zich speciaal tot het bespreken van ihet krach'tvoer-verbruik bij de verschillende onderdeelen der veesta pel en de vervanging van dit voer door afval-p^oducte^ om dit voordeel zoo veel mogelijk uit eigen bedrijf -^trek ken. Hij besprak eenige nieuwe tlieo- ieën over rantsoeneeren. Verder deelde hij mede, dat, wat be treft de verdeeling van het voeder voor varkens een nieuw systeem bij de Overheid in bewerking was, waardoor een abnormale inkrimping van de varkensstapel zou worden voorkomen. Hij drong er op aan, zich zooveel mo gelijk aan te passen aan de verander de omstandigheden e,n vertrouwen ie hebben in de Regeering. Na deze inleiding ontspon zich een heftige discussie en werden de Regee- ringsmaatregelcMi, zooals wel was te- verwachten, heftig aangevallen. Bijna allen die het woord voerden, vonden dat de huidige maafF£gelen het vertrouwen in de Regeering zeer hadden geschokt en dat aan de bedoe ling er van juist jiiet kon worden vol daan het gevolg was dat den boer de stimulans werd ontnomen zich zoo veel mogelijk in te spannen om de bo demproducten zoo hoog mogelijk op te voeren. Om dit doel te bereiken, zou, volgens de verschillende vertegenwoor digers der afdeelingeo. de boer er op moeten kunnen rekenen, dat de Re geering haar belofte zou nakomen, dus dat de producten 'n prijs zouden opbrengen waarvan na betaling van de onkosten der ondernemer, nog een zekere vergoeding voor werk en orga nisatie overble,ëf. Was dit laatste niet het geval, dan zou er weinig neiging bestaan de bo demproductie te intenviseeren. Er werd dan ook op spoedige veran dering aangedrongen, zoodat, de boe renstand niet meer gebukt zou gaan onder de huidige omstandigheden, dan andere bevolkingsgroepen. MARKTBERICHTEN. DE VEEMARKT. LEEUWARDEN, 27 Oct. Stieren 3(2 Enter f 95 a 200 70 Twenter f 200 a 350 576 vette koeien f 120 a 255 1460 melk- en kalfkoeien f 115 a 245 117 pinken f 80 a 105 10 vette kalveren f 22 a 28 1208 graskalveren f 15 a 25 187 weideschapen f 10 a 21 502 lam meren f 8 a 16 222 vette varkens f 55 a 180 28 mag. varkens 18-55 cent per Kg. 100 kleine biggen f 8-15 32 bok ken en geiten 25 paarden. Totaal aanvoer 5445 stuks. De aanvoer nam weer toe. Koeien en graskalveren werden er meer aange voerd. Stieren door beperkt aanbod handel en prijzen iets beter. Een bes te os bleek flink prijshoudend. Overi gens was de handel zeer traag en iets lager. Melk- en kalfkoeien en pinken voor de geschiktste soort redelijk, doch overigens voor de afwijkende soort nog slecht met lage prijzen. Vette kal veren weinig aanvoer met kalmen handel. Graskalveren handel slecht en lage prijzen. Nuchtere kaveren han traag ep prijzen iets minder. Varkens, biggen en wolvee handel redelijk met vaste prijzen. De regeering kocht voor militaire doeleinden wederom een aan tal koeien. De N.V.C. nam 66 varkens over.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3