TWEEDE BLAD. ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 No. 132 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BSfei WIERINGEN EN OMSTREKEN PQ ROL jij (fiumd en S^H^ndefy, BENT U ONRUSTIG? RUILVERKAVELING WIERINGEN. Joli. Lauwers WIERINGER COURANTS WlLKiNGLRMLLK^ULOLK UIT DE RAADSAGENDA VAN A.S. DINSDAG. A.s. Dinsdag komt onze bescuurscom missie weer bijeen. Traditioneel prijkt weer een aantal aanvragen om steun ingevolge de La ger Onderwijswet 1920, op de agenda. De meesten dezer aanvragen zullen ook nu weer worden toegewezen en geen bezwaren ontmoeten. Op een verzoek van de Schager Mid- denstandsvereeniging om subsidie voor een Handelscursus, nebben 13. en W. een afwijzend prae-advies uitgebracht. Vervolgens doen B. en W. een voor stel tot aanwijzing van een woonwa genkamp nabij De Haukes. B. en VV. schrijven het volgende in hun prae-advies Aan den Gemeenteraad, In de zomermaanden, gedurende wel ke periode in talrijke Noordhollandsche gemeenten kermissen worden gehou den, wordt nogal eens hinder onder vonden van woonwagenbewoners, die op de doorreis enkele dagen en nach ten in de Wieringermeer vertoeven, bij voorkeur in de nabijheid van de dorpen of van een complex boerderijen. De bezwaren, aan dit tijdelijk ver blijf van woonwagens in de W.-Meer verbonden, kunnen grootendeels wor den ondervangen, indien een of meer excentrisch gelegen standplaats wordt aangewezen, waartoe het gemeente bestuur, ingevolge de Wet op woonwa gens en woonschepen 1918 bevoegd is. Voor het inrichten van een stand plaats voor woonwagens komt naar onze meening in aanmerking een ge deelte van 'n terrein nabij De Haukes, gelegen aan de Zuidzijde van den Ha vendwarsweg, tegenover kavel E 111. Dit terrein is thans voor een groot gedeelte beplant. Door openkapping van een rechthoekige ruimte van 15 x 25 M., waartoe de W.rMeerdirectie hare medewerking wil verleenen, kan hier een standplaats voor woonwagens worden ingericht, welke aan alle zij den door beplanting is beschut en als gevolg daarvan tevens aan het oog ont trokken. Bij gebleken behoefte zal het terrein kunnen worden uitgebreid. De gekozen plaats is ook zeer geschikt, omdat zij slechts enkele honderden meters is verwijderd van de haven van De Haukes, waar te allen tijde aan *n aftapkraan tegen een vergoe ding van 1 cent per emmer van 12-15 liter, drinkwater kan worden betrok ken, zoodat een kostbare drinkwater voorziening achterwege kan blijven. De W.-Meerdirectie is bereid het door ons bedoelde terrein aan de ge meente in erfpacht te geven tegen een jaarlijkschen canon van f 25 per jaar. Het terrein zal ten genoegen van de Directie moeten worden voorzien van 'n afrastering. Op den wegberm zal een lichte verharding moeten worden aan gebracht, terwijl in den weggreppel 'n dam, eventueel met een buis zal moe ten worden gelegd. De kosten van deze werkzaamheden, welke naar schatting een bedrag van f 500 niet te boven zullen gaan, komen voor reke ning van de gemeente. Op het terrein zal nog 'n houten pri vaatgebouwtje moeten worden ge plaatst, hetwelk voor een gering be drag van de Landbouwcultuurmaat- schappij „De Wieringermeer" kan wor den overgenonen. Mede omdat de stand plaats naar verwachtingen alleen in de zomermaanden zal worden benut, achten wij den aanleg van verlichting voorshands niet noodzakelijk. Het toezicht op de standplaats zal kunnen worden uitgeoefend door den Gem.-Veldwachter te Slootdorp. Om dat deze veldwachter uiteraard niet bij voortduring aanwezig kan zijn, zijn wij met de W.-Meerdirectie overeenge komen, dat een in de nabijheid wonen de kantonnier, wiens huis op het tele foonnet is aangesloten, een oogje in het zeil zal houden om zoo noodig den veldwachter te waarschuwen. Teneinde dezen kantonnier in staat te stellen in spoedgevallen zelf handelend op te treden, ligt het in de bedoeling van den burgemeester, hem voor te dragen voor een benoeming tot onbezoldigd Gem.-Veldwachter. De Wet op woonwagens en woon schepen '18 maakt 't mogelijk, wanneer liet verblijf binnen de gemeente in een kalenderjaar 14 al da,n niet achter volgende dagen te boven gaat, tot een gering bedrag gelden heffen. Wij ach- het niet mee1* dan billijk, dat van de ze mogellijkheid gebruik gemaakt wordt. De grenzen van het toelaatbare worden naar onze meening niet over schreden, als 't standplaatsgeld wordt bepaald op 1 0.10 per dag, bij meer lang durig verblijf, op f 0.50 per week. Op grond van het vorenstaande ge ven wij U in overweging a. ons te machtigen het hierboven omschreven terrein nabij De Haukes van de W.Meerdirectie voor de ge meente in erfpacht te aanvaarden, voor den tijd van zestig jaren, tegen een jaarlijkschen canon van f 25.- b. het sub a bedoelde terrein te be stemmen tot openbare standplaats voor woonwagens c. vast te stellen de verordening op de heffing van gelden voor het hebben van een standplaats met 'n woonwa gen, welke hierbij in ontwerp wordt overgelegd. De oppervlakkige lezer van dit prae- advies zal het toejuichen dat B. en W. maatregelen voorstellen, dat men ver lost wordt van de hinder die in hoofd zaak in de dorpen ondervonden wordt van in de nabijheid gestationneerde woonwagens. Doch bij nadere bestudeering van dit prae-advies kan men voor de wijze waarop men zich van deze overlast tracht te ontdoen, weinig waardeerlng hebben, want men schuift de overlast, door het kamp zoo dicht mogelijk op de gretns der gemeente te verplaatsen, op de buren af. En hoewel de gemeente Wieringen hier natuurlijk practlsch niets tegen in kan brengen, lijkt lusv ons toe. dat men de buren uit de Wie ringermeer er niet erg vriendelijk om aan zal kijken. Wieringen heeft ook 'n woonwagenkamp, zoodat als dit voor stel wordt aangenomen, de bewoners van deze gemeente tweemaal het „ple zier" kunnen beleven van de negotie, der woonwagenbewoners. Woonwagenbewoners die het kamp te Wieringen moeten verlaten, omdat zij staangelden niet willen of kunnen betalen, gaan dan een paar dagen naar de W.-Meer en zijn dan wederom op Wieringen aangewezen, want de dichtstbijzijnde waterkraan is op de haven van De Haukes. Neen, wij kunnen de oplossing die B. en W. meenen gevonden te hebben, niet bewonderen. B. en W. schrijven wel dat zij ingevolge de wet op woon wagen e(n woonschepen 1918 bevoegd zijn een min of meer excentrisch gele gen plaats aan te wijzen, om overlast te voorkomen voor de bewoners der gemeente, doch vermoedelijk heeft de wetgever nieg gerekend op 'n excen trische uitlegging van de wet, die B. e.n W. er aan geven. Verder staan nog eenige punten op op de agenda, t.w. een voorstel tot vaststelling van exploitatie-vergoedin gen voor de Bijzondere Scholen, terwijl opnieuw de vaststelling van een alge- meene politie-verordeni-ng in deze ver gadering zal worden gebracht. Tot slot brengen B. en W. prae-ad vies uit op een verzoek van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, betreffende de oprichting en instandhouding van een Christelijke Landbouwhuishoud- cursus. B. en W. stellen de Raad voor, de oprichting van een dergelijke cur sus noodig te verklaren. En niet meer beheerscht in Uw denken, handelen en spreken Neem dan terstond Mijnhardt's Zenuwtabletten Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. Eierveiling, Schagen, 9 Nov. 1919. Aangevoerd 25000 Kipeieren, Prijzen f 6.35 —7.45 per 100 stuks. Kleine Eieren f 4.85 5.85 per 100 st. Eierveiling, Helder, 9 Nov. 1939. Aangevoerd 14500 Kipeieren. Prijzen als volgt 48—51 Kg. f 5—5.30 52—54 Kg. 1 5.30—5.60 55—57 Kg. f 5.60—5.90 58—60 Kg. f 5.90—6.70 61—63 Kg. f 6.70—6.90 6467 Kg. f 6.907 100 Eendeieren f 4. GEMEENTE WIERINGEN. Op uit.noodiging van dc Cen trale Cultuur Technische Commis sie kwamen Vrijdagmiddag 10 No vember j.1. een aantal belangheb benden bij de voorgenomen ruilver kaveling te Wieringen in de zaal van Cinema De Haan bijeen. Op deze vergadering werd een uit eenzetting gegeven van het voor- loopig plan van aanleg van wegen en de waterloopen, alsook de kos ten daaraan verbonden. De vergadering wordt geopend door den Loco-Burgemeester, den heer O. J. Bosker. Spr. dringt er vooral op aan, dat de aanwezige belanghebbenden moeten vragen, wat ze in hun belang te vra gen hebben. Ruilverkaveling Is een vreemde zaak, zoo vervolgt spr. Op elke plaats moeten weer andere en bijzondere maat regelen worden ..genomen. En Wieringen is een heel lastig ge val door 3 belangrijke oorzaken 1. De groote niveau verschillen. 2. De Zoetwater voorziening. 3. De groote moeilijkheden die zich voordoen door afstanden van boerde rijdein naar het bijbehoorende land. Het is daarom van groot belang, dat de spreker van hedenmiddag, Ir. Went- holt weet, wat er zoo ongeveer leeft in de boezem van de Wieringer bevolking Een zeer belangrijk punt vormen na tuurlijk de KOSTEN. Nu komt het grootste deel van de kosten wel ten laste .van de Staat, maar er zal natuurlijk iets over blij ven te betalen. In deze vraagstukken zal de heer Wentholt nu licht brengen. Tenslotte verzoekt spreker de aan wezigen, ook de niet aanwezige be langhebbenden,, en dit zijn er helaas velen, op de hoogte van de stand van zaken te willen brengen. Men zou aan de opkomst niet zeggen, dat deze dag zoo buitengewoon belang rijk is voor de Wieringer bevolking, en vooral voor de Wieringer boerenbevol king. Hierna geeft spr. het woord aan den heer Wentholt. De heer Wentholt, lid van den Cul- tuur-technischen dienst, heeft nu de belangrijke taak om door' zijn groote kennis van zaken, spr. is immers zelf werkzaam geweest bij de voorbereidin gen in deze zaak, alle bezwaren te doen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Spr. dringt ook vooral aan op vragen stellen. De belanghebbenden toch moe ten behoorlijk op de hoogte zijn, van wat er nu eigenlijk gaat gebeuren. Hoe komt men nu eigenlijk tot ruil verkaveling Wel, er wordt een aanvraag gedaan bij Ged. Staten om ruilverkaveling toe te passen op die gedeelten, waar het noodig wordt geoordeeld. En er zullen voorzeker niet velen zijn, die ruilverkaveling op Wieringen niet .noodig oordeelen in gedeelten als Oeversehe en Gesterkoog, Dorperkoog, Westerlanderkoog, enz. enz. HET GROOTE DOEL is nu, de gele genheid open te stellen voor de ver schillende verspreid liggende eigen dommen bijeen te voegen tot een ge heel, waarop b.v. ook met landbouw machines kan worden gewerkt. Belangrijke punten zijn dan hierbij nog De gebrekkige ontwatering en zoet- waterinlaat en de bereikbaarheid van de kavels. Spr. zelf heeft ook veel op Wieringen rondgezworven cm de toestand een beetje te leeren kennen, maar het is moeilijk om het land zoo te leeren ken nen als de bewoners zelf het kennen. Er is dus een aanvrage door de eige- ren ingediend bij Ged. Staten met ad- haesie van de Holl. Mij. van Landbouw. Deze aanvraag is in handen gegeven van de zoogenaamde Centrale Com missie met verzoek om advies. Dat ruilverkaveling op Wieringen als noodzakelijk kan worden be schouwd, wordt door spr. aangetoond aan de hand van 'n keurige kaart, waarop de perceelen van verschillende eigenaren in diverse kleuren zijn aan gegeven. Men staat verstomd, HOE VER DE STUKJES VAN EENZELFDE KLEUR SOMS VAN ELKAAR LIGGEN. Spr. maakt hierover terecht de vol gende opmerking Men zou niet zeggen, dat de eigenaar een boer was/maar eerder een trans port-ondernemer. Men moet wel inzien, dat zoo'n eige naar een belangrijk deel van zijn kost baren tijd verrijdt. Er zal PERSONEEL moeten worden aangenomen, dit KOST GELD en ZON DER PERSONEEL kost het misschien nog MEER GELD. En hoe staat het met de ontwate ringstoestand Het Heemraadschap kan niet zon der zeer groote kosten voor de ontwa tering zorg dragen en dannog niet eens goed. Wanneer tot ruilverkaveling zal wor den overgegaan, wijzigt de toestand zich volkomen. ZIJN ER OP WIERINGEN VOL DOENDE WEGEN Op geen stukken na! Ongeveer een derde van het aantai perceelen is misschien van de weg af bereikbaar. Het plan tot verbeteing door de Cul tuur-technische Commissie zal ter in zage komen van de eigenaren. Daarna zal de stemmingsvergadering plaats hebben. Tot ruilverkaveling wordt dan overgegaan bij een meerderheid, be staande uit de helft plus 1 van het aan tal eigenaren. Wanneer op deze ma nier geen meerderheid wordt verkre gen,, dan zal de helft plus 1 van bet aantal H.A. grond van de eigenaren als voldoende worden beschouwd. Dus, wanneer de eigenaren, die vóór stem men zooveel H.A. grond bezitten dat de helft plus 1 H.A. van de totale hoe veelheid grond door hen wordt verte genwoordigd, dan is het voorstel tot ruilverkaveling ER DOOR Wanneer het voorstel echter geen doorgang vindt, kan de REGEERING de RUILVERKAVELING nog opdragen .Maar de heer Wentholt achte een meerderheid van stemmen voor de goede gang van zaken veel heter. Het spreekwoord zegt immers Met onwillige honden is het slecht hazen vangen. Wanneer het zoover is, komen de eigenlijke bezwaren pas. Stel Jansen bezit 5 bunder beste grond in 5 stukjes en Pietersen bezit evenveel slechte grond. Nu zal Jansen misschien bang zijn dat, hij slechte grond Van Pietersen zal krijgen door deze ruilverkaveling. Dit is echter niet mogelijk. Er zal een PLAATSELIJKE COMMISSIE van U allen vertrouwde landeigenaren wor den aangesteld, die zal worden bijge staan door zoogenaamde schatters, die dan tezamen de waarde van elk ei gendom kunnen vaststellen. Er zal een stelsel van klasse indee ling worden toegepast naar het van na ture voortbrengend vermogen. Groiiiden met een dikke bouwlaag zul len van nature meer kunnen voort brengen dan gronden met een dunne bouwlaag. De Landmeter zal nu proefgaten aan brengen en zoo wordt de grond in ver schillende klasse»n verdeeld. Dit alles wordt nauwkeurig in kaart gebracht. Nu is er natuurlijk nog een groot ver schil in behandeling van het land. In elke klasse zal naar de wijze van behandeling cultuurtoeslag of altrek plaats hebben, al naar gelang het land goed of minder goed is behandeld. Op deze manier wordt de waarde van een perceel afgeleid uit elk gedeelte. Er zullen registers worden gemaakt die op het gemeentehuis ter inzage komen, zoodat een ieder kan en moet gaan kijken, hoe zijn land is beoor deeld. Er zijn alle mogelijke voorzorgen ge nomen om alles eerlijk in zijn werk te laten gaan. Indien de schatting .niet naar de wensch der eigenaren is geschiedt, kan in oer iep worden gegaan bij ver schillende instanties. Tevens zorgt de plaatselijke Commissie, dat de tenaamstelling van de verschillende per ceelen juist is. Wanneer nu de waarde en de tenaamstel ling vast staan kan tot de verkavelingwor den overgegaan. Er is nu land noodig voor wegen en water loop, waarom 5% van de totale inbreng van eiken eigenaar wordt afgetrokken. Het inpassen van het totale aantal H.A. tus- schen de verschillende sloten, waarvan de be staande zooveel mogelijk weer worden ge bruikt, zal ook niet altijd lukken, maar de plaatselijke Commissie en de landmeter zijn gerechtigd om 5% meer of minder van eiken eigenaar te registreeren. Iedere eigenaar zal voor bouwland weer bouwland en voor weiland weer weiland te rug krijgen en ook zal niemand voor goede grond mindere terug krijgen. Ook heeft elke eigenaar recht op kavels m de buurt waar het grootste gedeelte van zijn land gelegen is." Een ieder kan zijn wenschen kenbaar maken. De landmeter; houdt hiervoor speciaal zitting. U begrijpt wel, zoo zegt spr., dat dit dagen: en dagen van werk zal kosten. Het belangrijke punt vormen nu nog: de KOSTEN. De kosten van de Commissies, den land meter, het kadaster en een belangrijk ge-! deelte van de arbeidsloonen worden door het Rijk betaald, terwijl door de eigenaren zelf de kosten van uitvoering, van schatting, no- tariskos,ten en eventueele proceskosten en de rest van de arbeidsloonen moeten worden betaald. Hoe is nu de toestand op Wieringen? Er zijn veel moeilijkheden. Hoeveel diepe sporen, die het land verknoeien, ontstaan er niet bij regenachtig weer Het heuvel achtige landschap brengt zijn bezwaren mee. Op een kaart, waarop verschil in hoogte door afstekende kleuren wordt duidelijk ge maakt, wijst spr. het hoogste punt aan te Westerland, 12.70 boven A.P. Het water nu wordt vanaf het Oosten naar het gemaal in de dorper Koog gevoerd, maar daar de toe voerleidingen te klein zijn, kan er niet vol doende water door weggewerkt. En men moet zich goed realiseeren, dat de waterstanden, onder alle omstandigheden aangehouden moe ten worden. Een wisselend hoog en laag is slecht voor het gewas. Deze toestanden zullen door ruilverkave ling- verbeterd moeten worden. Er zal een dankbaar gebruik kunnen wór den gemaakt van zoetwater inlating uit het IJsselmeer. Tot nu toe werd het water op zoodanig peil gehouden dat de hooge gron den er van konden profiteeren; door dezen stand krijgen de lage landen echter te veel water, terwijl de hooge gedeelten niet eens genoeg krijgen. Nu komt de vraag Hoe groot is het ge middeld bezit Dat is zeer belangrijk voor de verhouding van lengte en breedte, die bij de verkaveling zal worden toegepast.. Het land van 2000 H.A. is over 827 eigena ren verdeeld als volgt: 282 eig. van 0.25 A. totaal 26.28.40 H.A. 99 eig van 25.50 A. tot 35.92.45 HA. 109 eig van 50 A. 1 HA. tot 78.83.07 H.A. 101 eig. van 1 HA. 2 HA. tot 146.83.76 H.A. 119 eig. van 2 HA. - 5 HA. tot 378.69.49 HA. 78 eig. van 5 HA. - 10 HA. tot. 551.27.10 HA. 39 eig. van 10 HA. en meer tot. 827.31.76 HA. De kaveldiepte zal dan 200 a 300 M, worden. Het plan voor wegen en waterloop zal zoo veel mogelijk aangepast worden aan den be- staanden toestand. Hoewel de walslooten vele kronkelingen ver toonen, kan in de ligging toch geen verande ring worden gebracht. Er zullen wegen worden aangebracht, zoo dat alle kavels goed te bereiken zijn. O.a. Een dwarsweg aan het eind van de Gesterweg, een verbindingsweg naar de Kleitelweg, een weg dwars door het Bierdijkerveld naar het het Kerkhof in Stroe. Een weg dwars over de Poelweg door de Wes terlanderkoog en door de Dorperkoog, een weg van het café naar de dijk. Wat de watervoorziening betreft, zal er een duiker worden aangebracht onder de Rijksweg door. Het water van de Normer zal naar de Westerlanderkoog worden geleid, zoodat tot geeft een groote voorsprong. De MODER NE MONTUREN, die wij te Uwer keuze hebben, geven een beschaafd, open en aangenaam uiterlijk. Kom eens een bril bij ons passen. U zult tevreden zijn over Uw spiegelbeeld. SPATADEREN Loop geen risico, dat het erger wordt. Ga vandaag nog ELASTIEKEN KOUSEN DRAGEN. Onze elastieken kousen vor men als 't ware een tweede huid. In alle maten en verschillende prijzen, doch alleen in de betrouwbare kwaliteiten voorhanden. Ziekenfonds-leverancier, ook Spoorfonds. PAYGLOP 3 ALKMAAR Telef. 2606.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 3