$ant, de groote wintermode KNIPPATRONEN Knutselwerkje MIDDAG JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon 2049. Prijs 30 cent en 5 ct. voor porto en omz.- belasting. Een flatteuze japon, die door de goed ge kozen lengteverdeelingen zeer afkleedt, waartoe ook de schuine halslijn bijdraagt, waarin een smal vestje is gewerkt. Eenige ruimte boven de taille en aan de schouders, die ook over kleine uitnaadjes verdeeld kan worden. De middelste bantjes verbreeden zich naar den onderkant, waardoor een klokkend middenstuk wordt verkregen. Driekwart lange mouwen. Ben. stof van 1 M. is pl.m. 4 1/2 M. Patronen in de maten 4652. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis sel of giro. HYGIENNE VAN DE SPONS. Velen geven er de voorkeur aan om bij bet dagelijksche bad gebruik te maken van een grooten spons, andeern verkiezen de Ioofah handschoenen, waarmede men de huid tevens kan masseeren. De spons, die dag in, dag uit gebruikt wordt, vraagt bij zondere zorg, aangezien de onreinheden, die zich on het badwater bevinden, bij wijze van een filter in de cellen achterblij ven. Allerlei bacteriën kunnen zich dus in den sprons verzamelen en daarom is het noodig deze regelmatig in een sterke soda- oplossing uit te wasschen, naspoelen in verdund zoutzuur en daarna eenige malen in schoon water. In de zon laten drogen. voor handige jongens Veel van hetgeen de mode ons de komen de wintermaanden zal brengen, staat in het teeken van eenvoud. Ieder voor zich voelt, dat buitensporigheden op allerlei gebied en dus ook ten opzichte der kleeding, zich niet aan den ernst der tijden aanpassen. De mogelijkheden, die ons worden gebo den zijn echter veel zoowel wat weefsels, plaats wordt ingeruimd aan het corset, om dat de mode een nieuwe lijn decreteert. Wil men de silhouette -zandlooper dan wel diabolo noemen, het blijft hetzelfde, en deze namen dienen slechts om de bedoeling weer te geven. Breede schouders en smal le taille, die de heupen weer meer doet uit komen en ook de buste iets meer accen tueert. Zelfs de slanke figuurtjes zullen niet meer kunnen volstaan met een heupband en bustehouder, al zal deze laatste bepaald on misbaar zijn voor meer gezette dames, wier Zelfs al laat men den ouderwetschen stoel vakkundig bekleeden op de wijze als de schets aangeeft, dan loont dit de moeite en zoo komt er werk aan den winkel voor vele werklooze meubelmakers of stoffeer ders. Meer en meer moeders passen bepaalde arm- en beenbewegingen toe bij haar ba- bies. Deze zuigelingengymnastiek, (mits overleg met den medicus is gepleegd) ont wikkelt de spieren. Luchtbaden gedurende enkele minuten beoogen hetzelfde doel en de inwerking van de lucht op de huid, maakt een goede func tioneering mogelijk. Af te keuren is om een jong kindje ree.ds te doen zitten, wanneer het zulks niet van zelf doet. Even verkeerd is het, wanneer jonge moeders haar kinderen met loopen forceeren, waarvan het gevolg is, dat de Wie zal moeder niet gaarne verrassen met een knutselwerkje, waarvan zij zooveel ge mak zal hebben? De afbeelding dezer klossen standaard geeft te zien hoe de klosjes over een lange breinaald geschoven worden, waardoor een gemakkelijk overzicht van de kleuren te krijgen is. Men maakt de standaard van twee dunne plankjes, die 8 cM. breed en 35 cM. hoog zijn en verder heeft men een on derplank noodig, waarvan de lengte zich zicht naar de lengte der breinaalden, ter wijl het geheel steviger wordt, indien er een achterwand tegen bevestigd wordt. Men boort aan beide zijkanten gaatjes Zijn vrouwen even goede koks als mannen Bovenstaande vraag is o.m. gesteld aan een aantal chef-koks van zeer bekende Fransche hotels en restaurants en andere groote Parijsche bedrijven. Algemeen was het antwoord, dat men in deze wereldstad nimmer hoort van „zeer bekende vrouwelijke chefs-koks". De vrouw zal deze scepter kunnen zwaaien in haar „huishoudbedrijf," zal zelfs een sppe- rieure kookster kunnen zijn, doch is on geschikt om aan het hoofd der keuken van groote bedrijven te staan. Vakmannen beweren, dat de vrouw over het algemeen de bijzondere fijnheid van smaak mis^ die noodig is, terwijl zij ook de gave mist om speciale gerechten uit te denken. Wij voegen aan deze opvatting echter uitdrukkelijk toe, dat hij gehuldigd wordt door mannen. Een feit is, dat het geen sinecure is om aan het hoofd van be drijven te staan, die niet allen een enorm keukenpersoneel hebben, doch waar tevens de meest verschillende gerechten in een minimum van tijd gereed gemaakt moeten worden. De meeste vrouwen zouden haar hoofd hierbij verliezen, terwijl de grootste kalmte bewaard moet worden. George Si- mon, chef-kok van Ritz, is van meening dat vrouwen de physieke kracht ten eene- male ontbreekt en dat zij evenmin een leger van koks kunnen regeeren. Bij vrouwen maakt de zorg voor de lijn een punt van overweging uit en aangezien voortdurend „geproefd" moet worden, zou haar gewicht in minder dan geen tijd on rustbarend stijgen. Lachende vestigde hij de aandacht op zijn „embonpoint" het re sultaat van 38 jaren „proeven." In tegenstelling met zijr collega Simon is de heer Emile Ripert chef-kok van hotel Meuricec, dat een wereldvermaardheid heeft, slank gebleven. Volgens hem zijn vrouwen ongeschikt om dergelijke functies te vervullen, omdat zij te individualistisch zijn om voor vele menschen te koken. Even min als zij in staat zijn een aigemeene vraag te beantwoorden, zonder in het per soonlijke te vervallen, kunnen zij gerechten samenstellen die niet in „haar smaak of die harer familie vallen." „Vrouwen zijn te zeer geneigd tot specia- liseeren", zeide de heer Ripert, „zulks kan men in groote bedrijven niet doen, aange zien men voor internationale en cosmopoli- tisch ingestelde menschen heeft te koken." Gebak en dessert kunnen door vrou wen toebereid worden, evenals pasteitjes" Aldus luidde de meening van den keu ken-chef van Prunier, een zeer bekend Parijsch visch-restaurant. De heer Michel Bouzy, die sedert 1912 aan het hoofd der keuken staat wist zelfs nog de gelegen heid te vinden een omvangrijk werk te schrijven over zeevisch. Volgens zijn mee ning ontwikkelen vrouwen niet genoeg initiatief om in dergelijke bedrijven de leiding te hebben. „Het bereiden van visch, vleesch en bijzondere sauzen is een kunst, doch het maken van pasteitjes, gebak en dessert gaat volgens bepaalde recepten en daarom kunnen dezen zeer goed door vrouwen gemaakt worden." Marcel Verot, die het keukenbedrijf van Toyot leidt, nadat hij ook nog in „Ritz" werkzaam is geweest, en bij „Larue" is de meening toegedaan dat vrouwen „thuis hooren". Kort en bondig, niet waar? Hij geeft echter toe, dat zij menigmaal in eigen kringetje uitstekende kooksters zijn. Slechts weinigen zijn er volgens hem, die in staat zijn om schotels op te maken van eenige beteekenis of bijzondere gerechten, indien er een feest van bijzondere beteeke nis is. In de groote bedrijven krijgt men vele gasten, die ware fijnproevers zijn en het al heel gauw merken, indien het een of ander gerecht niet volgens alle regelen der kunst wordt geserveerd. De heer Verot verklaarde verder, dat hij het verzoek kreeg van een bankier, die veel bij Foyot dineerde, om zijn keuken meisje een bepaald gerecht te leeren klaar maken. Hoeveel moeite hij zich gaf, slaag de zij niet dit naar den smaak van haar heer te doen. Uitdrukkelijk voegen wij hier aan toe, dat de beantwoording der vragen uitslui tend geschied is door chefs van zeer groote bedrijven, die het vraagstuk van hun standpunt bezien en geenszins de huis vrouw in hare kwaliteit te kort wenschen beentjes krom wórden. Een kind, dat ze ker is van zijn eigen kracht, doet zelf po gingen om te loopen en heeft geen hulp van anderen noodig. In bepaalde geval len kan een zwak besnderstelsel als gevolg van Engelsche ziekte ook aanleiding ge ven tot vergroeiingen en deze patiëntjes vereischen naast zorgvuldige verpleging ook medisch toezicht. Rachitiskinderen hebben behoefte aan veel frissche lucht en zon en meestal con stateert de arts rachitis na zonlooze maan den. Ook de voeding vraagt de aandacht en groene groenten en vruchten maken er een belangrijk deel van uit. Veelal schrijft de medicus kalk- en vita minen preparaten voor en levertraan. Moe ders zullen zich evenwel zelf moeten ont houden van dokteren, want van een nauw gezette behandeling van rachitus hangt voor de toekomst van een kind veel af. In wendige beenvergroeiingen zijn er niet zel den het gevolg van. Ter versterking van beenderstel en spie ren kan deskundig toegepaste gymnastiek veel voorkomen evenals een hygiënische be handeling, terwijl orde en regelmaat van niet minder belang zijn dan goede voe ding. om de breinaalder door te leiden, liefst naalden met knoppen, die aan den buiten kant van kleine kurkjes worden voorzien. Het geheel kan gebeitst of geverfd wor den, terwijl de onderkant plaats biedt voor verschillende naaibenoodigdheden. Lingerie behoeft niet minder aandacht, dan de bovenkleeding, omdat deze nooit on berispelijk kan zitten, indien de coupe van hemdjes, pantalons en onderjurken niet aan hooge eischen beantwoordt. Men kan een en ander zelf make van waschzijde of van zij den tricot, crêpe de chine of georgette kant en klaar koopen. In de meest verschillende prijzen zijn legio modellen en weefsels verkrijgbaar, doch de betere soorten waar borgen slechts een goede snit. Een groote lijn aanmerkelijk verbeterd wordt door een corset met goede pasvorm, aangemeten of in een speciale zaak gekocht. Onderjurken, gemaakt naar het Ameri- kaansche model, nl. aansluitend in de tail le en met bustedeelen gemaakt, geven 'een goede lijn. Bij een gekleed zwart japon netje zal een onderrok van Schotsche taf zijde met geplisseerden strook, die heel nieuwsgierig met een klein tipje onder den zoom uit komt kijken, aan de laatste eischen tegemoet komen. Bij avondkleeding wor den broekjes gedragen, die de heupen glad omsluiten, want ieder plooitje is bij dunne weefsels althans zichtbaar. Morgenjaponnen behooren wel is waar niet tot de groep onderkleeding, doch men besteedt er in dit jaargetijde steeds meer aandacht aan. Een zeer practisch model gééft deze schets van een huisjapon van ge streept flanel of vyella gemaakt, afgewerkt met gekleurd zig-zag band. DE PRACTISCHE HUISVROUW SCHAFT RAAD Een oude stoel, waarvan zitting en leu ning van riet zijn past niet meer in een modern milieu. Soliede als de ouderwetsche meubelen dikwijls zijn, mankeert er aan de stoel zelf nog niets en kan hij nog uit stekend gebruikt worden, indien hij een of andere bekleeding krijgt. Begonnen wordt met de bovenkant af te zagen, zoodat hij recht wordt, daarna spant men, indien de zitting en rug gesleten zijn, breed band over beide deelen en nagelt dit vast. 65 c.M. stof is voldoende om rug en zitting te overtrekken, waarna de stoel een geheel ander aanzien heeft verkregen. Moffen doen de laatste jaren onvermoei de pogingen om in het modebeeld opgeno men te worden en vooral de practische taschmoffen zullen veel kans van slagen hebben. Men ziet ze niet alleen van bont, doch ook van bontstof en fluweel zien dra gen, doch steeds moeten ze overeenstem ming vertoonen met eventueels bontgarnee- ring van den mantel. Plastrons, die over tweed mantels gedra gen worden zijn practisch voor koude na jaarsdagen en worden met en zonder kraag gemaakt ook van bontstof, terwijl capes het mogelijk maken, om de costumes wat langer te blijven dragen. iiinks boven een plastron van kolinsky en rechts een van Amerikaansche Zeer nieuw is de garneering van den rok- zoom met sen smalle botrand. Men ziet, dat de bontmode weer een groote vlucht neemt en Amerika, dat in mode-opzicht meer en meer den toon aangeeft, brengt vele ge verfde soorte en mooie imitaties, die niet alleen zeer geslaagd, doch ook betrekkelijk billijk in prijs zijn. De aanschaffing van bonte kleedingstukken wordt meestal kost baarder gedacht, dan zij in werkelijkheid is, want men vergeet, dat bont bij een goede behandeling althans jaren mee gaat en tot in het oneindige gemoderniseerd, en eventueel gerepareerd kan worden. .maaksel en kleuren betreft, dat zoowel aan practische als aesthetische eischen voldaan kan worden, zonder dat al te diep in de beurs getast behoeft te worden. Van practi- schen zin getuigen de vlotte en jeugdig kleedende tailleurs, waarbij een keur van blouses en jumpers voor de noodige afwisse ling zorgt. De zwaardere stoffen en de bontgarneeringen maken, dat deze costu mes tot ver in den herfst gedragen kunnen worden. Astrakan neemt nog steeds een groote plaats in en wordt in reepen, arabes ten en geometrische figuren toegepast. Breitschwanz wordt evenals bever tot lan ge mantels verwerkt, die meer bedoeld zijn voor de maanden, dat koning Winter zijn scepter zwaait. Een mantel van geschoren bever met platte kraag, die zich in den vorm van rechte reepen tot den zoom toe voortzet, geeft de mantel rechts te zien. Teneinde evenwicht te brengen in de klok kende onderlijn zijn de schouders sterk verbreed. Telkenmaal in diverse uitvoerin gen is bovenaan op het winterprogramma geplaatst en wordt zoowel voor mantels als japonnen en hoeden aangewend. De schets (links onder aan) geeft een zeer getailleer- den mantel van wijnrood fluweel met smal le bontreepen aan mouwen en hals. Bonthoeden en mofjes completeeren niet alleen de bonten, doch ook da wollen, met bont gegarneerde mantels. De modellen zijn der eerste klein en leenen zich vooral voor gladde bontsoorten.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 6