Modellen, ^^ÊÊÊÊÊÈÈÊ^- die weinig stol vragen De verzorging der PLANTEN in het najaar. KNIPPATRONEN 4: Met naaid draad „EENVOUD het kenmerk van het ware" In de eerste helft van Augustus heb ben de groote Parijsche modehuizen hun nieuwste ontwerpen getoond. Het bleek, dat het in de bedoeling van Mevrouw Mode lag, om voor de herfst- en winter maanden weer wijde rokken te brengen, aangezien de „swing" modellen den af- geloopen zomer zooveel triomfen hebben geoogst. Heel wijd uitloopende baantjes, BESPARING VAN KOFFIE Om zooveel mogelijk aroma uit de koffie te halen, is het noodig, dat men haar zoo fijn mogelijk maalt. Het filtreeren neemt dan weliswaar wat meer tijd in beslag, doch de koffie trekt veel meer af en wordt ster ker, zoodat met minder kan worden vol staan. Vanwege de „Versuchstelle für Hauswirt- schaft des Deutschen Frauenwerks" te Leip- zig heeft men zich de laatste maanden on ledig gehouden met het onderzoek van de maalcapaciteiten van huishoudkoffiemo- lens. Vastgesteld kon worden, welken in vloed de grofte van de gemalen koffie op den smaak van het koffieafstreksel had en hoeveel men voor de bereiding van een goe den kop koffie bij verschillende grofte der boonen noodig had. De gemalen koffie bestaat niet uit gelijk matig groote, doch uit een mengsel van fij ne, middelfijne en grove korrels. Men heeft deze korrels weten te sorteeren door mid del van zeven en door meetinstrumenten de grootte kunnen vaststellen. Bij de zeer fijngemalen koffie is de gemiddelde grootte der korreltjes 0.16 m.m. en één enkel kor reltje is nog maar net met het bloote oog te zien. Zeer grof gemalen koffie is gemid deld 0.8 m.m. en iedere korrel is zeer goed te zien. Men heeft eveneens een onderzoek inge steld naar de grofte der koffie, die gemalen was met een huishoudkoffiemolen en met molens, die .-*en in den koffiehandel pleegt te gebruiken. De doorsnee grootte bleek te zijn 0.5 m.m. Vervolgens heeft men proeven genomen met fijngemalen koffie en ver schillende hoeveelheden water. De fijnste korrels waren 0.16 m.m., vervolgens 0.3, 0.54 en 0.8 m.m., waarna de onderzoekingen plaats vonden met de meest gecompliceer de machines op extract- en koffiegehalte en kleur van het aftreksel. Deskundige koffieproevers hebben de ver schillende treksels gekeurd, zonder dat zij wisten welke soorten korrelgrofte en hoe veelheid water waren gebruikt. Een koffie- aftreksel van 40 gram fijngemalen koffie op 1 1. water gaf een krachtigen en méér aro- matischen drank dan met 50 gram grofge- malen koffie. Dit ba teekent, met andere woorden, dat bij gebruik van fijne koffie, 1/5 kan worden bespaard, terwijl de smaak aanmerkelijk beter is dan bij een aftrek sel van grove koffie. Vooral in gezinnen, waar veel koffie wordt gedronken, is het resultaat in dezen tijd van beteekenis. Het zal dan ook goed zijn te zorgen voor een koffiemolen, die goed en zijn maalt, temeer, waar ook de smaak van het aftreksel veel pittiger wordt. batist en de randen van kant of tule, zoo als het ovale kleedje te zien geeft. De lulle wordt op het batist in de gewenschte vorm gecordonneerd en daarna knipt men de onderliggende jstof weg. Cretonne of chinlz-motieven op linnen zijn ook bij zonder aardig en deze werkt men (met kleine inslag) met festonsteken op de effen stof. Een donkere rand, die gelijk met de zoom meegestikt wordt, geeft een' aardig effect aan het geheel. De thee muts overtrek onderaan bestaat uit een bovendeel in bladvorm van groen ta ken, terwijl het ondergedeelte van inge- rimpelde gele zijde is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiitimiHii T. 6738. Eenvoudige, doch /lotte japon met glad mid denstuk. Halsuitsnijding is aangevuld met shawl. Ben. slof pl.m. 2.80 M. van l 30 M. Patronen 40—44. mum T. 6739. Jeugdig model met sobert garneering van door gestikte zakken. Hoogsluiten- de hals, afgewerkt met smal boordje. Ben. stof pl.m. 3 M. van 1 M. breed. Patronen 4044. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prijs van deze patronen 0.40 per stuk. T 6740. Tweedeelige japon met ronde pas >an blouse. Ruimte aan voorpanden. Ben. effen stof p.lm. 1.50 en geruite stof pl.m. 2.50 M. alles pl.m. 1 M. breed. Patronen 4044 en De avonden worden langer en men komt er meer toe om een handwerk te beginnen. Breiwerk hebben we altijd op de naalden staan en ieder vrij oogenblik je wordt benut om het ter hand te nemen. Hoezeer we „verloren tijd" kunnen be nutten blijkt steeds weer, wanneer een werkstuk af is. De December-maand met zijn feestda gen brengt mee, dat men deze en gene graag een geschenkje wil geven; maar... het mag niet veel kosten. We onderwerpen onze lappendoos eens aan een grondig on derzoek en zien, dat er nog veel is, dat in aanmerking komt om benut te worden voor kussen, theemuts enz. Restjes brocaat, lamé, fluweel, zijde, tule, battist en kant kunnen evenals cre tonne en chintz voor ons doel gebruikt worden. Men neemt b.v. het middengedeelte van plissé's en gedeeltelijk opgestikte plooien mochten zich in de belangstelling der mo dekoningin verheugen. De tijdsomstan digheden hebben zich evenwel zeer gewij zigd en hebben niet nagelaten een groo- ten druk uit te oefenen op de industrie en vooral ook op de t'extielweefsels. In ons land hebben talloos velen zich voor een tijdlang „gedekt" door voor groote bedra gen aan wollen en zijden stoffen in te slaan, een handeling die niet solidair ge noemd kan worden. Het gevolg is, dat de nieuwe voorraden die de winkeliers in moeten slaan aanmerkelijk duurder wor den, een feit, dat niemand onzer kan toe juichen en wellicht niet noodig was ge weest, indien men op normale wijze was blijven voorzien in de behoeften. Om nu toch aardig gekleed te kunnen gaan en tevens minder stof te kunnen koopen of eventueel met een coupon het tekort aan te vullen hebben wij eenige modellen laten ontwerpen, die hieraan voldoen. Parijs is ons in dit opzicht voorgegaan en heeft eenige weken geleden shows ge houden, welke „oorlogsmodellen" te zien gaven en waarbij een groote versobering opviel. De japonnen pasten zich inder daad aan de eischen des tijds aan en wa ren veel minder wijd dan de oorspronke lijke bedoeling is. Stof sparen is ook in de meest toonaangevende modestad het parool en al zijn wij niet zoover, dat de stoffen gedistribueerd en op bon gekocht moeten worden zullen ook wij ons aan vereenvoudiging moeten gewennen. On danks deze eischen zullen wij ons uiter lijk toch evenzeer moeten blijven verzor gen en ons smaakvol kleeden. Bruin in vele nuanceeringen behoort evenals groen tot de nieuwe herfstkleu ren, doch ook diep rood en aubergine zijn met nog vele anderen vertegenwoordigd. Zwart staat evenwel aan den spits en kleedt als altijd zeer goed, biedt trouwens de meeste mogelijkheden om te moderni- seeren en er verschillende variaties op toe te passen. Wollen stoffen worden zeer veel verwerkt, ook voor gekleede namid dagjaponnen, terwijl fluweel een groote plaats in het modebeeld inneemt. Zelfs de zeer eenvoudig van maaksel gedragen en hiervoor komt o.m. zwart fluweel in aan merking. Het behoeft geen garneering, doch om wat afwisseling aan te brengen kan men nu eens een groote broche of clips dragen dan weer een kanten garni tuur of een snoer paarlen. De tweede ja pon van rechts is van zwart fluweel en leent zich uitstekend voor dergelijke de tails. Vesten en bolero's zijn eveneens zeer geschikt om een ander aanzien aan een japon te geven en het te verwerken materiaal hangt af van het doel, waar voor de japon gemaakt is. Brocaat, lamé velours transparant en soortgelijke weefsels passen als zoodanig gemaakt op het gekleede genre japonnen, terwijl een levendige wollen ruit het uit stekend doet op een effen daagsch jurkje. De combinatie zijden en wollen weefsels met kantstof handhaaft zich bij voortdu ring en deze is toegepast op mode] twee van links en wel voor pas en mouwen. Geheel rechts een wollen japon met flu- weelen bolero, waardoor dit eenvoudige model voor de middaguren veel geklee- der werkt. Rechts een japon met banen en ingezette deelen van wollen stof met kleine garneering van handborduursel aan den hals. Voor hoeden geldt even als voor het geheele ge bied der hedendaagsche mode, dat de eenvoudigeel modellen de meeste kans van slagen hebben. Alles wat naar buitenissigheid zweemt heeft niet meer die belangstelling van vroeger. Menige vrouw zal zich zelfs niet altijd meer ge heel storen aan wat als laatste mode wordt voor geschreven, doch een hoed van een vorig seizoen weer handig opfrisschen. Afborstelen en opstoomen maakt, dat hij er veer als nieuw uitziet. Is de hoed het waard,, dan laten we hem door de modiste op frisschen en misschien een ander lint of garnituur op sportieve modellen ook vervangen worden door fluweel of gecireerd lint. Fluweelen baretten zijn zeer modern en handige vrouwen kunnen ze zelf maken en met een sierspeld op den bol of meer bedoeld om plooien bijeen te houden afwerken. De vrouwelijke charme mag geenszins in het gedrang komen door den ernst der tijden, doch alles wat exentriek is, dient vermeden te worden. Enkele vlotte modellen ziet men hierne- yen weergegeven. Zij geven hooge bollen pan, terwijl de rand meermalen links op- Voor 's middags worden bij gekleede of bij bontmantels gaarne fluweelen toques gedragen, terwijl ook bonten hoedjes veel gezien worden. De oorlog heeft zijn in vloed doen gelden op vele modellen, waar op men goud galon, kleine epauletten en kwastjes van gouddraad ziet, terwijl ke- pi's en andere militaire hoofdbedekkingen tot de nieuwste tnpfjes beooren. Vier weken in het jaar rusten planten en groeien niet. Meestal vindt dit in Novem ber en December plaats, in den tijd, dat het buiten nevelachtig en koud wordt en de donkere dagen voor Kerstmis aanbreken. Donkere dagen, koude nevels, die ook op den mensch zoo onaangenaam inwerken. Slechts zelden tracht een vermoeid zonne straaltje in onze kamers binnen te dringen en alles krijgt een droef-geestig aanzien. De gansche natuur slaapt! Geen knop komt buiten tot ontwikkeling, het is een zwijg zaam wachten op betere tijden, op de komst van het licht, dat tenslotte weer de over winning behaalt op de duistere dagen. Is dit voor ieder menschenkind geen verblijdende gedachte, te weten, dat achter de wolken de zon schijnt en na een korten tijd van rustig wachten haar stralen niet alleen het aardijk, doch ook onze harten weer zal ver warmen? Onze planten zullen we in de donkere weken slechts spaarzaam moeten begieten en zorgen, dat er geen water op de bakjes blijft staan, want de wortels rusten en de planten doen hun winterslaap. Rustig moeten wij hen den tijd gunnen tot ontwaken, want eensklaps zien we, dat onze planten langzaam en zeker weer tot ontwikkeling komen. De knoppen worden al grooter en grooter en ontwikkelen zich tot bloemen. Vooral van de z.g. Kerstcactus met zijn afhangende helder rood gekleurde bloemen zien wij de knoppen dagelijks groote worden en de in Augustus gestekte geranium doet ook reeds pogingen om als dank voor de goede verzorging te gaan bloeien. Slechts de opmerkzame toeschouwer, de ware plantenvriend, volgt, met groote lief de, het voltrekken van het wonder. Ook de planten, die tijdelijk in den kel der geborgen zijn of op een andere plaats om te overwinteren, mogen niet vergeten worden. Leelijke blaadjes worden regelma tig verwijderd en water geven geschiedt slechts, wanneer de aarde inderdaad droog is. Fuchsia's en hortensia's hebben vrij veel water noodig, aangezien de stammen vlug verdrogen. Begonia's hebben weinig water noodig, zelfs niet, wanneer de blaadjes af vallen, die komen in het voorjaar wel weer opnieuw uit. Het fijne groen, sierasperges of asparagus mag zelfs in den winter geen droge aarde hebben, doch moeten vrij nat zijn, aange zien het fijne groen anders geel wordt en uitvalt. Cactea daarentegen moeten niet te veel water hebben in hun rusttijd, echter weer meer, wanneer ze gaan bloeien. Cyclamen, die in bloei zijn krijgen dage lijks eenigszins lauw water op een bakje en hetgeen na een half uur niet is opgenomen wordt weggegooid. De planten mogen nooit op den bol of op de bovenaarde begoten worden. Primula's houden van vochtige aarde en ons vlijtige Liesje, de Balsemien, moet zelfs vrij veel water hebben, steeds wordt dit aan alle planten op kamertempe ratuur gegeven KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto- en omz. bel. Betaling steeds vooruit in postzegels, per postwis- :el of giro.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 6