4 30e JAARGANG DONDERDAG 23 NOVEMBER 1939 No. 137 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ALS HET GEWETEN SPREEKT. nwieringer courant VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Eüppolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer 10.50 10.10 1 BRITSCHE MAATREGEL TEGEN DÜITSCHEN UITVOER. In het Lagerhuis heeft Chamberlain aangekondigd, dat de Britsche Regee ring represailles zal nemen in verband met de uitbreiding der - naar hij zeide - Duitsche mijnenvelden. Uitvoer van goederen van Duitschen oorsprong zal onderworpen worden aan inbeslag- nemng op zee. NEDERLANDSCHE INDUSTRIE- EN HANDELSBELANGEN GESCHAAD De Nederlandsche koopvaardij moge met het verlies van de „Simon Boli- var" en den dood van ettelijke tiental len opvarenden en passagiers wel ver reweg het zwaarst getroffen zijn in het afgeloopen weekend, dat voor de scheepvaart op de route van de Noord zee naar het Engelsch Kanaal zoo bui tengewoon noodlottig is geweest, ook de aankondiging van de represaille maatregelen, die MinisCer-prelside'nt Chamberlain Dinsdagmiddag in het Engelsche Lagerhuis heeft gedaan, heeft hier te lande in reederskringen groote ontsteltenis gewekt. Integen deel, deze maatregelen, die bedoeld zijn om Duitschland te treffen, worden hier in de eerste plaats en vooral gevoeld als een zware slag voor de Nederland sche koopvaardij. - ERNSTIGE BEZORGDHEID IN BELGIE. In semi-officieele kringen legt men reeds den nadruk op het feit, dat de nieuwe Britsche maatregelen buiten gewoon ernstige gevolgen voor de kleine neutrale landen als Nederland en België zullen hebben en dat zij nog meer moeilijkheden zullen toevoegen aan die, welke de havens van Antwer pen en Rotterdam reeds te verduren hebben. Men verwacht dat deze maalre gelen een gunstige uitwerking zullen hebben op de scheepvaart in Italië en dat de Italiaansche havens den zeehan del van de Noordzeehavens aan zich zullen trekken. Men vraagt zich in politieke kringen af wat Duitschlands houding zal zij.n ten opzichte van de neutrale landen. Chamberlains verklaring wordt dan •ook als buitengewoon ernstig be schouwd, zoowel in politiek, als econo misch opzicht. Daardoor immers zal de scheepvaart in de Noordzee zoo goed als verlamd worden. ITALIË ZIET GEVAAR VOOR UITBREIDING CONFLICT United Press meldt uit Rome Uit gewoonlijk goed ingelichte Itali aansche kringen wordt vernomen dat men daar in het geheel niet verwcm- derd is over de verklaring van Cham berlain dat de Duitsche exporten aan gehouden zullen worden. Deze kringen doen opmerken dat tr vele wegen zijn, FEUILLETON. Historische roman. 41.) XIX. Het toeval was Frans Tigchelaar gunstig nauwelijks had hij de woning van Johan De Witt verlaten, of hij ontmoette den bar-' bier van Piershil, zijn vader, die van de Kasteleny van den Hove van Holland, alwaar men den Ruwaard in hechtenis hield, terug keerde, werwaarts hij ontboden was geworden, om tegen Cornelis De Witt te worden ge hoord doch welk gehoor geen plaats had, aangezien Tigchelaar eenige dagen uitstel had verzocht, ten einde in de gelegenheid te zijn, de noodige bewijsstukken bijeen te za melen. „Es moet u spreken, terstond zeide Frans ontstuimig, terwijl hij zijn vader staande hield. „Welnu wat hebt ge mij te zeggen zei deze, „is het om geld Dat heb ik niet, en...." „Geld behoef ik niet," Frans, „maar hetgeen ik te zeggen heb, kan ik hier op straat niet doen mijne woning is in de nabijheid, laat ons die binnentreden." „Op een anderen keer," zei de barbier, „thans heb ik geen tijd." „En juist nu moet ik u spreken," en zijn vader bij de hand nemende, voerde de advo caat hem, in weerwil van zijne tegenstribbe ling, zijne woning binnen. Daar gekomen, begon Frans Tigchelaar met eene stem, die van zijne gemoedsstem ming getuigde „Vader wat hebt ge gedaan „Mijn plicht," gaf deze koel ten antwoord, „den plicht van elk Vaderlander, dit het op recht met het Huis van Oranje meent. De waarover de Duitsche exporten buiten- landsche naties zullen kunnen berei ken. Intusschen valt de Italiaansche pers deze blokkademaatregelen aan met de opmerking dat een dergelijke politiek het uitbreiden van het conflict in de hand werkt. Ciano's blad „Telegrafo" schrijft o.a. „Het blokkade-probleem is niet langer economisch, doch ook van politieken aard, het bereidt den weg voor ernstiger gevaren voor. De oorlogvoerende landen, die van deze blokkade te lijden hebben en deze zul len breken, zouden daardoor gedwon - gen kunnen worden om het veld van hun militaire operaties uit te breiden tegen elk neutraal land, dat zich vrij willig of tegen zijn wil neerlegt en sa menwerkt met blokkade, het hoofd buigt voor de gewetentlooze Britsche eischen. DADER VAN AANSLAG TE MUNCHEN GEVONDEN Himler, de leider der Gestapo, doet mededeeling van bijzon derheden omtrent de arres- statie. United Press meldt uit Berlijn Ofiicieel wordt gemeld, dat de per soon, die verantwoordelijk wordt ge acht voor den bomaanslag te Munchen, is gearresteerd. Himler, de chef der Gestapo, deelde mede, dat hij Georg Eiser heet, 36 jaar oud en uit Munchen afkomstig is. Hij heeft reeds 'n bekentenis afgelegd Voorts wordt officieel gemeld, dat de politie twee personen heeft gearres teerd, die 'n leidende positie bij den Britschen Geheimen Dienst zouden be kleeden, die worden verdacht van me deplichtigheid aan den bomaanslag. Himler heeft verder nog medege deeld, dat Eiser is gearresteerd in den nacht van 8 November, toen hij tracht te over de grens naar Zwiterland te vluchten. Reeds op 14 November heeft Eiser volgens een mededeeling van Himler tegenover de speciale commissie van onderzoek een bekentenis afgelegd, nadat bij de nasporingen de verden king op hem was gevallen. Hij heeft verklaard weken lang te hebben gewerkt aan het plaatsen van de helsche machine in een der pilaren van den Burgerbraukeller. Het uur werk kon 144 uur of zes dagen loopen. Aan een bericht van het D. N. B. ont leenen wij nog de volgende bijzonder heden Terstond na den aanslag werden al le Duitsche greinzen gesloten en werd de controle verscherpt. Onder de nog denzelfden nacht ge arresteerden bevond zich een man, die op illegale wijze de Zwitsersche grens trachtte te passeeren. Dit was Georg Eiser. Uit hetgeen het onderzoek dei- speciale commissie had opgeleverd bleek, dat Eiser op een of andere wijze met den aanslag in verband moest staan. Onder den last van het uitvot»- rige bewijsmateraal en na talrijke con frontaties legde Eiser, na eerst hard nekkig te hebben ontkend, op 14 No vember 'n volledige bekentenis af. In een wekenlangen minutieuzen arbeid had hij in een der zuilen van de Burger braunkeller de tijdbom ingebouwd. Het plan voor den aanslag werd reeds in September of October 1938 ge maakt. In Augustus 1939 werd de ruim te in orde gemaakt, waarin de bom zou worden geplaatst, de lading werd op den zevenden dag voor de betooging in de Burgerbraukeller aangebracht. De volgende dagen trachtte Eiser herhaaldelijk het uurwerk te plaatsen, waarin hij pas in den nacht van 4 op 5 November slaagde. Eiser vertrok daarop onmiddellijk om via Stuttgart naar zijn in Zwitser land op hem wachtende lastgevers te begeven, doch om bepaalde redenen keerde hij op 7 November des middags naar Munchen terug. Het gelukte hem in den nacht van 7 op 8 November nog maals den Burgerbraukeller binnen te dringen, om zich nog eens daar per soonlijk te overtuigen, dat het uurwerk* tikte. Hij had niet vergeten voor het dempen van het geluid te zorgen. Hij herhaalde de proef in den loop van den nacht eenige malen. Toen de mor gen aanbrak reisde Eiser per spoor via Ulm naar de grens, welke hij in den daaropvolgenden nacht bij Konstanz poogde te overschrijden. Hij werd daar bij aangehouden. De opdrachtgever en financier van de daad, zoo verklaart Himler verder, was de Britsche Intellingence Service, de organisator van het misdrijf was Otto Strassen. Tot dusver had het onderzoek naai de opdrachtgevers en medeplichtigen het publiceeren van mededeelingen daarover ongewenscht gemaakt, doch thans is een deel van de met de mis daad in verband staande groep perso nen gearresteerd. De chef der Duitsche politie roept tenslotte de bevolking op, alles mede te deelen, wat omtrent Eiser bekendis EEN ARRESTATIE BIJ VENLO. Officieel wordt gemeld, dat de chef van de Britsche Intelligence Service voor West-Europa met een medeplich tige is gearresteerd, toen hij op 9 Nov. bij Venlo de grens trachtte te over- Ruwaard wilde mij overhalen, de handen aan het leven van den Prins te slaan het was alzoo mijn plicht, den Hove van Holland met dien voorslag bekend te maken want maar al te licht zou hij iemand hebben gevonden, die, minder nauwgezet dan ik, zich door zijn goud liét omkoopen of door zijne schoone woorden verblinden." „Vader zeide Frans, „het is mij onmo gelijk, te gelooven, dat de Ruwaard zulk een snood ontwerp zou gesmeed, en nog veel minder, dat hij u tot de uitvoering van zulk een plan zou gekozen hebben want het is mij nooit bekend geweest, dat ge in eenige betrekking hoegenaamd tot Cornelis De Witt stondt. Zulk een voorslag doet men toch waarlijk aan geen onbekende „Ik was den Ruwaard geenszins zoo onbe kend, als ge wel denkt," zeide Tigchelaar op een overredenden toon, „ge weet, dat ik in. zeker geding onschuldig met den Heer en Schout van Piershil gewikkeld ben, en ten einde hierover met den Ruwaard te spreken, ben ik dikwijls ten zijnen huize geweest. Zoo was het dan, op den 7den Juli, dat ik mij op nieuw bij hem liet aandienen, maar ten ant woord kreeg, dat ik hem vóór den volgenden dag niet zou kunnen spreken. Den volgenden morgen begaf ik mij weder naar de woning van Cornelis De Witt en vond den Ruwaard nog te bed liggen," vervolgde Tigchelaar. „Ik verhaalde hem, hoe ik met den Heer en Schout van Piershil een rechtsgeding ge wikkeld was, en riep zijne tusschenkomst in deze zaak in. „Gaarne wil ik u van dienst zijn," gaf mij de Ruwaard ten antwoord, „en ik beloof u, de zaak te zullen schikken, mits gij mij ook belooft, mij wederkeerig een dienst te zullen bewijzen." „Gaarne," zeide ik, niet vermoedende, van welk een snooden aard die dienst zijn moest. Na eenig dralen maakte hij mij eindelijk met den dienst, dien hij van mij vorderde, bekend, en die in niets minder bestond dan den Prins van Oranje van kant te helpen, hetzij door wapenen of door vergif. Hij zeide met vele schoone woor den, dat het welzijn van het Vaderland den schrijden. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, 'dat officieel het volgende wordt bekend 'gemaakt De te 's-Gravenhage bestaande Cen trale van de Britsche Intelligence Ser vice voor West-Europa heeft sinds ge- ruimen tijd getracht in Duitschland complotten te doen smeden en aansla gen te organiseeren alsmede contact tot stand te brengen met door hem vermoede revolutionnaire organisa ties. Op grond van een even misdadige als onnoozele inlichting door Duitsche emigranten verkeerde men bij de Brit sche Regeering en de onder haar staan de Intelligence in de meening. dat zich in den Staat, in de partij en bij de weermacht een oppositie bevond, die het doel had in het Rijk een revolutie te doen ontstaan. Onder deze omstandigheden werd aan ambtenaren van den veiligheids dienst der S.S. opgedragen contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revolutiecentrale in Den Haag. In de meening werkelijk te onder handelen met revolutionnaire Duitsche officieren, onthulden de vertegenwoor digers van de Britsche Intelligence Service den Duitschen ambtenaren hun voornemens en plannen en om een duurzaam contact met deze vermeende Duitsche officieren te kunnen onder houden, leverden zij bovendien een draagbaar zend- en ontvangtoestel, waarmede de Duitsche Geheime Staatspolitie tot op den dag van heden het contact met de Britsche Regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November trachtten de leiders van dezen Britschen Intelligence Ser vice voor Europa, de heeren Best en kapitein Stevens, de Nederlandsche grens bij Venlo naar Duitschland te overschrijden. Zij werden daarbij dooi de hen bewakende Duitsche organen overweldigd en als gevangenen aan de Staatspolitie overgeleverd. De met elkander in strijd zijnde me dedeelingen betreffende hun gevangen neming, namelijk of deze nog op Ne- derlandsch dan wel op Duitsch gebied is geschied, worden nog onderzocht. BINNÊNLANIDSCH NiLÜWS! VOOR ZAKEN OF FAMILIEBEZOEK NAAR AMSTERDAM? 1VACO AUTOBUSDIENST is dan Uw aange- wezen vervoermiddel. RETOUR WIERINGEN - AMSTERDAM 14 DAGEN GELDIG fl. 2.50. dood van den Prins noodzakelijk maakte want dat deze, thans Stadhouder geworden, weldra de souvereiniteit zoo erlangen en dat de Prins zich alsdan lichtelijk met de doch ter van een of andere Mogendheid in den echt zou verbinden en het Vaderland alsdan, onder eene vreemde Mogendheid zou worden gebracht. Tot belooning voor dit waagstuk bood de Ruwaard mij dertig duizend gulden aan, benevens het Baljuwschap van Beierland, en gaf mij zes zilveren dukatons op hand." „En ge weigerdet riep Frans. „Neen ik nam het voorstel aan," zeide Tigchelaar, „maar weldra maakten berouw en wroeging zich van mij meester mijne j weigering, dus dacht ik, zou den Prins het leven niet redden, want hoe licht zou hij dan iemand gevonden hebben, die zich door de groote belooning liet overhalen om dat gene te doen, wat ik thans van de hand wees. Ik achtte het dus mijn plicht, den Prins alles te verhalen, en begaf mij derhalve naar het leger te Bodegraven, in de meening, dat Prins Willem III zich daar bevond maar toen ik vernam, dat hij zich te 's Gravenhage ophield, verhaalde ik alles aan den hofmees ter van den Prins, den heer van Albrants- waard, en daarna aan den heer van Zuilen- stein. Vervolgens begaf ik mij, vergezeld van den heer van Albrantswaard, naar 's Graven hage, waar ik alles mondeling aan den Prins mededeelde, door wien het Hof kennis van ce zaak gekregen heeftHier eindigde Tig chelaar zijn verhaalen een vragenden blik op zijn zoon werpende, vroeg hij „Heb ik nu mijn plicht niet gdaan „Vader zeide Frans ernstig, „God geve, dat er voor u nimmer een tijd kome, waarin ge met Judas zoudt moeten zeggen „Ik heb verraden onschuldig bloed Deze woorden bewezen genoegzaam, dat Frans Tigchelaar weinig of liever volstrekt geen geloof sloeg aan hetgeen zijn vader hem daar verteld had. „Vader riep hij, na eenige oogenblikken in diepe gepeinzen verzonken te zijn ge weest. „Vader welk voordeel kan u de dood GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT WEGENS PRIJSOPDRIJVING Baaltje suiker van 21 gulden bracht tenslotte f 100 op. Nadat Dinsdagochtend vier gevallen van prijsopdrijving voor de Haagsche Rechtbank waren behandeld, werden in de middagzitting van dit college nog twee van dergelijke gevallen be recht. ,Het ergste geval, dat ik in het res sort Den Haag heb aangetroffen", zoo zeide de Officier van Justitie, mr. Co- hen Tervaert, is wel het onderhavige" Het betrof hier den verkoop van een van den Ruwaard aanbrengen „Geen voordeel," sprak de barbier van Piershil, „men moet ook iets doen uit vader landsliefde, en niet altijd op voordeel en winstbejag letten. Het eigenbelang zwijgt, waar de stem der vaderlandsliefde spreekt." „Vader riep Frans Tigchelaar, terwijl hij den barbier strak aankeek, „vader men heeft u omgekocht om den Ruwaard valsch te beschuldigen wie dat gedaan heeft, kan ik best vermoeden, maar ik wil dat vermoe den niet uiten. Spreek vrijuit, zonder ach terhoudendheid, zooals een vader tot zijn zoon spreektzeg, hoeveel heeft men u ge boden voor het onschuldig bloed van Corne lis De Witt Noem de som, en zij zal u ver driedubbeld geschonken worden, als ge uwe valsche beschuldiging herroepteene be schuldiging, die uw doodstrijd zal verzwaren, en om welke ge eenmaal zult te recht staan voor den rechterstoel des almachtigen Gods „En wie zou mij dan die som uitbetalen vroeg Tigchelaar met een ongeloovigen glim lach. „Ik gaf zijn zoon ten antwoord. „En al bezit ik geen middelen, nochtans zal het mij weinig moeite, kosten om die som bijeen te kiijgen eene som, om de onschuld te bevrij den van de straf, van het leed en den smaad, die haat en partijzucht haar willen opleg gen." De barbier van Piershil verzonk in diep gepeins. „Hij kan mij het driedubbele ge ven," zeide hij bij zich zelf, „dat weet ik. Johan De Witt en de betrekkingen van den Ruwaard zouden die soms licht bijeen kun nen brengen maar ik ben te ver gegaan, ik kan niet terugtreden. De teerling is gewor pen aan de eene zijde grijnst mij de ge vangenis, ja het schavot aan want mijne misdaden zijn te klaarblijkelijk dan dat ik aan de straf daarvan kan ontgaan aan de andere zijde wacht mij -eene goede belooning en een winstgevend ambt." „Waarlijk", zeide hij eindelijk, „waarlijk, Frans, uw voorstel is zoo schoon, dat het mij bijna zou kunnen overhalen, nogmaals tegen baaltje van 50 Kg. suiker, even voor de distributie. Dit baaltje vertegen woordigde een waarde van f 21 a 22, docli de 24-jarige handelaar te Den Haag had het verkocht voor f 40. De Officier van Justitie .noemde het een ergerlijk feit, daar het hier een goed voor de eerste levensbehoeften betrof. Het was het spekken van eigen zak met den nood van andere men- schen. De eisch luidde een maand gevange nisstraf. De kooper van deze suiker moest daarna terecht staan. Hij was door den bedrijfsleider van 'n coöperatieve fa briek van chocolademelk en pap aange zocht om 'n baaltje suiker te zoeken en had daarom dien hoogen prijs er voor over gehad. Zelf vroeg hij er nu 100 gul den voor. De bedrijfsleider deed net of hij met dezen prijs accoord ging, doch waarschuwde onmiddellijk de politie, die procsverbaal opmaakte, toen de ver- dachte met de afrekening kwam. De Officier van Justitie zei, dat het Nederlandsche volk zich gelukkig mocht achte.n, dat de Regeering voor een voldoenden suikervoorraad heeft gezorgd,*en dat de prijsopdrijvingswet is ingevoerd. Deze zaak demonstreert duidelijk, wat er gebeurd zou zijn, wan neer de Regeering geen voorzorgs maatregelen had genomen. Spr. eischte ook hier een maand ge vangenisstraf met verbeurdverklaring va.n het baaltje suiker. SOLDATEN ZOEKEN BIJVERDIENSTEN Herhaaldelijk is het reeds voorgeko men, dat gemobiliseerde militairen des avonds of op andere tijdstippen, wanneer zij vrij hebben, bij particulie ren aanbellen en om werk vragen. Schoenmakers, reparateurs op aller lei technisch gebied, tailleurs e.d. trachten op deze wijze iets extra te verdienen. Deze onverwachte nieuwe practijk heeft de militaire inta.nties wel ver rast en men heeft nagegaan, in hoe verre dit optreden toelaatbaar is. Het is verboden in het openbaar in uni form particuliere werkzaamheden te verrichten. Een groenteboer bijvoor beeld mag niet in uniform zij.n klan ten bedienen, dus is het deur-aan- deur aanbellen van in militaire kleedij gestoken gemobiliseerden niet toe laatbaar. Als ongehuwde, geen kostwinners vergoeding genietende militairen bui ten diensttijd werk willen verrichten, is daar niets tegen, doch wanneer zij, die in het genot van kostwinnersver goeding zijn, welke de gemeenschap moet opbrengen, daarenboven den middenstand concurrentie gaan aan doen, is dat niet in den haak, temeer niet. daar zij door de bijzondere om standigheden vaak in staat zijn, voor lage prijzen te werken, Dat een zaken- plicht en geweten te handelen door mijne deugdelijke en waarachtige aanklacht te her roepen en daardoor nogmaals het leven des Prinsen van Oranje in gevaar te stellen doch ik kan, ik mag niet. Mijn geweten verbiedt het mij, en ik geef thans aan deze inwendige stem gehoor, al zou ik ook, door niet naar haar te luisteren, alle schatten der aarde kunnen verkrijgen." „Vader vaderriep Frans uit, „ge zijt een braaf en rechtschapen man, of het grootste monster, dat de aarde ooit droeg. Een middelweg kan hier niet bestaan Terwijl dit alles in de kamer van den jon gen advocaat voorviel, zat Lena in hare el lendige kroeg in een boek te lezen, dat men gewis in hare handen niet verwacht zou heb ben dat boek was de Bijbel, de Bijbel, zoo vol troost, zoo vol bemoediging voor hen, wier harte vrij is van schuld, zoo vergiffenis predikend voor den berouwhebbenden zon daar, maar zoo verschrikkelijk vermanende voor hem, wiens gemoed verstokt is, voor den verharde van harte, die de hand afslaat, welke de Vader der liefde hem ter redding aanbiedt. De stemme Gods had haar toegeroepen, de stem, die een Saulus tot een Paulus maak te, was in haar binnenste doorgedrongen. Na een lange reeks van jaren in ontucht en los bandigheid te hebben voortgeleefd, was één uur, doorgebracht in het bedehuis, waar het toeval, neen de albesturende Voorzienig heid haar had heengeleid, genoeg om haar den blinddoek van de oogen te rukken, haar het verkeerde en misdadige harer handelin gen te doen inzien en hare ziel met berouw te vervullen. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN! Wieringermeerbode. Wieringer Courant. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1939 | | pagina 1