gold star Aardappelhakkeii, Gaas- bakkenenalle soorten Kisten ZATERDAG 25 NOV. 1939, B0ERENBEHU1Z1NG, DUBBEL WOONHUIS, GEBR. TEN BRINKE, HOUDT ZITTING GEBR. TEN BRINKE, De lekkerste 1 shag! Het adres voor INTERNIST en de CHIRURG TE WIERINGEN. HET DROGEN VAN GRAS. LEZING van Dr. Ir. H. J. FRANKENA, jver de winning, de bewaring en het gebruik van de productie van het grasland. In de middagvergadering van de Maandag- te Hoorn gehouden najaarsvergadering van de Vefeeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, hield dr. Ir. H. J. Frankena, rijkslandbouwconsulent in algemeenen dienst te Wageningen, een le zing over het drogen van gras, welke lezing met het oog op de veevoedselwin- ning van eigen bodem, in de omstandigheden, waarin wij thans verkeeren, wel zeer actueel kan worden genoemd. Dr. Frankena herinnerde aan de lezing, die prof. Sjollema, vóór twee jaar, voor Hol lands Noorderkwartier, over hetzelfde onder werp had gehouden. Het bestuur zegde toen ernstige overweging toe, maar het resultaat ervan is, hetgeen Vader Cats in zijn rijmpje „Ze dronken een glas en zijheeft neer gelegd. Gelukkig heeft men niet over de geheele linie aldus gehandeld en heeft men sedert Sjollema een en ander geleerd over het kunstmatig drogen van gras. Ook de andere wijzen van het conserveer en van gras wensch- te spr. te behandelen, omdat op den weg van het land naar de stal, door het gras afge legd, nog veel te veel voedingsstoffen verlo ren gaan. Wanneer veel hooi wordt gewonnen, geschiedt de hooiwinning veelal slordig en de voedering in den winter minder rationeel. Naar het oordeel van oudere boeren gooien de tegenwoordige er te veel met de muts naar. We zorgen wel voor een kort product, maar verliezen zooveel, dat wij per slot van rekening niet verder komen dan onze ouders. Prof. Wiener schat het verlies aan zetmeel- waarde op 5 tot 15 pCt., het schuurverlies op 5 tot 10 pCt., de verhoogde energie op 10 tot 15 pCt., het maaigras op 5 tot 10 pCt., zoodat hij totaal komt op 25 tot 50 pCt., minder aan zetmeelwaarde voor de koeien. Wij kunnen er voor zorgen, dat die verliezen zoo gering mo gelijk worden. Daarom beijvert ir. Lienesch zich in het bizonder voor 't gebruik van rui ters bij de hooiwinning en spr. staat in dit opzicht voor 100 pCt. achter ir. Lienesch. De onderzoekingen van thans hebben ge leerd, dat de verliezen bij gunstig weer 26 tot 30 pCt., bij normaal weer 32 tot 37 pCt. en bij slecht weer 40 tot 50 pCt. bedragen. Bij het gebruik van ruiters zijn deze cijfers 19 tot 21 pCt., 23 tot 25 pCt. en 28 tot 32 pCt. Deze cijfers geven voldoende aanleiding om meer aandacht aan de ruiters te besteden. Wij moeten in de richting van vroeg maai en, maar dan speciale maatregelen nemen, omdat vroeg gemaaid gras meer vatbaar is voor minder gunstige weersomstandigheden, hetgeen men door het gebruik van ruiters kan verhinderen. Het verlies in de schuur door hooibroei bedraagt bij sterken broei (60 tot 75v C.) 15 tot 30 pCt. zetmeel en 30 tot 80 pCt. verteerbare eiwitten. Bij brandgevaar wanneer de kleur zwart-bruin is, is het ver lies aan zetmeelwaarde 30 tot 60 pCt. en aan verteerbare eiwitten 80 tot 100 pCt. Men dient dus den broei van het hooi scherp in het oog- te houden. Een middel voor het conserveeren van in Mei gemaaid gras is het inkuilen. Met de Friesch-Hollandsche methode maakt men daarbij nog veel fouten. Dr. Brouwer heeft aangetoond, dat men 10 pCt. minder verliest, als men de grasloop absoluut geheel met grond bedekt. Een meer moderne methode is de Friesche, al staat spr. niet op het stand punt, dat dit nu de ideale is. Wij zullen ver der moeten gaan, maar kunnen niet voortdu rend komen met andere werkwijzen en me thoden, want dan raakt de praktijk de kluts kwijt. De Finsche methode heeft boven de Friesch-Hollandsche groote voordeelen. Afge scheiden van de voordeelen voor het zuivel product is het groote voordeel, dat de verlie zen bij die methode belangrijker kleiner zijn, al zijn ook bij die methode de verliezen nog belangrijk. Spr. gaf hierover de cijfers, gepu bliceerd door dr. Brouwer, van het proefsta tion in Hoorn, Zoolang wij niets beters heb ben, zegt spr. „kuil maar in, maar met Finsch zuur." Een nieuwe werkwijze is de methode Ha verland, waarbij 15 tot 20 pCt. aardappelen en bieten door het gras wordt verwerkt. Het schijnt, dat door het fijnmaken van de bieten en de aardappelen, de melkzuurbacterieën zich gunstig ontwikkelen, waardoor een ph. bereikt wordt van 4. De indruk van dit pro duct is zeer gunstig, maar het moet nog aan de koeien gevoerd worden en het is dus de vraag, of de koeien het willen eten. De derde vorm, waarin het wintervoer voor het vee beschikbaar is, is het gedroogde gras. De daaraan verbonden kosten vallen niet mee, maar, wanneer men daarnaast het product beoordeelt, dan lijkt het er wel op. Spr. had de beschikking over een installatie, die per uur 150 Kg. droog gras produceert. Daarvoor zijn drie man noodig a 35 cent' per uur per persoon, dan brandstof 88V2 cent per uur, aan kracht 41 cent, aan afschrijving 15 pCt. van het stichtingskapitaal van f 15.000, omgesla gen over 2400 bedrijfsuren, d.i. 94 cent per uur, aan rente van het kapitaal 4 pCt., aan onderhoud, smeerolie, enz. 25 per uur, zoo dat men een totaal kostprijs heeft van f 3.66 per uur of f 2.44 per 100 Kg. Ter beantwoording van de vraag of het pro duct dit waard is, moet men ook weten, wat de kosten zijn, vóór het gemaaide gras op de boerderij is en voor de berekening van die kosten baseerde spr. zich op een rapport van een commissie van de Groninger Maatschap pij van Landbouw. Spr. komt dan tot een kostprijs van f 392 voor 10.0Ü0 K.G. droog gras 1 K.G. gedroogd gras is in voedings waarde gelijk aan 2 K.G. hooi of 1 K.G. hooi en 1 K.G. krachtvoer. Bij een krachtvoerprijs van f 10 per 100 Kg. is het droge gras van 1 H.A. f 700 waard bij een krachtvoerprijs van f 9, heeft men boven de productiekosten nog f 265, bij f 8, f 192 bij f 7 nog f 119 en bij f 6 nog f 46. Bij een krachtvoerprijs van f 7 per 100 K.G. kan men dus met het dro gen nog uit, wordt het lager, dan kan het niet. Wanneer het hooi f 25 per 100 Kg. kost, is het beter, dan u gras droogt, dan dat u hooit. Spr. hoopte dan ook, dat in Noordholland binnen afzienbaren tijd, grasdrooginstallaties zullen verrijzen. Het vochtgehalte van het gras, dat wordt aangevoerd, is van groote be- teekenis voor het te bereiken resultaat, om dat de machine niets anders doet dan water verdampen. Gewenscht is het, dat door in voering van eendrieploegenstelsel dag en nacht met de machine wordt gewerkt. In de periode, waarin er gras gemaaid kan worden, vallen dan stellig 100 dagen, zoodat men dan op 2400 bedrijfsuren komt. Het gras drogen heeft alleen zin als men naar den droger een product brengt, dat het drogen waard is en geen product dat de koeien niet willen eten. Wanneer de boer de beschikking heeft over droog gras, dan is hij ten eerste practisch onaf hankelijk van krachtvoer. Ten tweede be spaart hij belangrijk op het verlies, dat hij zou krijgen, wanneer hij dat gras op een andere wijze voor wintervoer geschikt zou maken. Dit zijn de motieven, aldus spr., waarom wij de grasdrogerijen propageeren. Spr. ein digde met den wensch, dat dit voorjaar in Noordholland enkele drogerijen in werking- kunnen worden gesteld. (Applaus.) De heer Kok uit Twisk deelde mede, dat in zijn gemeente, bij een groep veehouders, veel interesse voor een grasdrogerij bestaat. Spr. vroeg ir. Lienesch, tot wien men zich moet vervoegen voor de totstandbrenging of het mogelijk is, dat een spreker dit punt in zijn gemeente uiteenzet. Ir. Lienesch antwoordde, dat de voorberei dingen voor de grasdrogerijen in een dusda nig stadium verkeeren, dat binnen 24 uur be slist zal zijn, hoe het verder zal loopen. Uit de gepubliceerde cijfers van dr. Frankena is wel duidelijk gebleken, dat er voor de gras- landbedrijven in de grasdrogerijen groote voordeelen zijn gelegen. Voor spr. is er ech ter een maar aan verbonden. Een installa tie, die gras van 30 H.A. kan drogen, kost f 15.000. Wil men bereiken, dat van de 30 H.A., gedurende de grasperiode de drogerij voort durend benut kan worden, dan moet men een tiende reserveeren. 10 pCt. van het Noord- hollandsche grasland is nog al wat. Plaats men in Noordholland vijf tot zes drogerijen, dan komt het practisch hierop neer, dat 2 pCt. van de belanghebbenden, spr. wil het ook wel ruim nemen, 5 pCt., die geen baat vinden bij de grasdrogerijen. Naast de grasdrogerijen is dus wel allereerst noodig een betere voedselvoorziening, die komt van het grasland. De 95 pCt. moeten zich er terdege van bewust worden, dat zij meer zorg moeten besteden aan de hooiwinning en de ruiters vragen geen grootere uitgave dan f 25 per HA. Het gemiddelde hooi in Noord holland, is op gewone wijze gewonnen, bezit 4 tot 6 pCt. eiwit in de droge stof. Met ge bruik van ruiters is dit 6 tot 10 pCt. Hierdoor is dus reeds een belangrijke verbetering van de stalvoeding te verkrijgen. De heer E. Dz. Govers noemde cijfers, ge publiceerd in het Landbouwblad. Wanneer die cijfers juist zijn, dan klopt er iets niet, v/ant spr. heeft in het hooi, dat hij heeft ge wonnen, ongeveer hetzelfde percentage zet meel en eiwitstoffen gevonden. Voorts vroeg spr. of de inleider nog gege vens kon verstrekken over het inkuilen met suiker, waarbij hij de mogelijklieid veronder stelde, dat deze methode, waarmee hij goede resultaten bereikte, in de tegenwoordige cri sisomstandigheden niet tot zijn recht konden komen. De heer Bruin zou gaarne een drogerij aan den duinkant wenschen. Spr. vroeg of door het gras drogen de unjer, die in zijn streek veel voorkomt, niet minder vergiftig wordt. Dr. Frankena sloot zich ten aanzien van de door den heer Kok gestelde vragen bij het antwoord van den heer Lienesch aan. Hij vertrouwde erop, dat deze de gemeente Twisk wel in het oog zou houden. Voor 100 pCt. was spr. het voorts met de opmerking van den heer Lienesch eens, dat slechts een klein percentage door de grasdro gerijen geholpen kunnen worden. De machi nefabrieken zijn echter niet in staat, om meer grasdrogers te leveren. Op het oogen- blik hebben wij de beschikking over veertig kleine drogers, type Caloroil, twee van 't type werkspoor en twee van het type Pershon, ge bouwd door de firma Stork te Hengelo. Die 44 drogers moeten over het geheele land ver deeld worden en wij kunnen dus maar een klein percentage helpen. Toch bereiken wij daardoor, dat de boeren voor het volgend sei zoen ieder een 400 K.G. droog gras beschik baar hebben. Vóór 1 Mei moet alles draaien. Spr. onderschreef, het geen ir. Lienesch ge zegd had over de andere maatregelen. Hij verwachtte, dat een grasdroger een geheele streek omhoog kan trekken. Den Heer Govers antwoordde spr., dat men over de kwaliteit van hooi-, kuil- en droog gras, een reeks cijfers kan publiceeren en toch niet aan het eind kan komen. Men moet niet van een speciaal geval, maar van het gemiddelde uitgaan en de gemiddelde ver teerbare eiwitten zijn bij droog gras 15 pCt. en de zetmeelwaarde 60 pCt. In antwoord aan den heer Bruin zeide spr., dat de giftigheid van unjer, na drogen, niet verdwijnt, doch wel vermindert. Men had het echter nog niet aangedurfd, groote kwan tum^* van dat gras te drogen. Ir. Lienesch vroeg of de boeren geen be zwaar hebben, voor iedere drogerij 15.000 gulden bij elkander te brengen. Voorts acht te hij een goede organisatie noodig. Moet de organisator dat uit liefhebberij doen of wordt deze ervoor betaald Dr. Frankena zeide, dat het geld voor de drogerij door de boeren moet worden betaald. Bij moeilijkheden kan het geld renteloos wor den voorgeschoten, maar de aflossing moet gedekt zijn. Eén van de boeren moet de lei ding hebben en mag voor die leiding zijn gras gratis drogen. len niet ontkennen, dat de voorlichting om-1 trent het krachtvoer gebruik in hooge mate is vereenvoudigd. Toch blijft het van groot belang via een zoo juist mogelijke indeeling van het beschikbare ruwvoer over de ver schillende diersoorten en leeftijdsrubrieken te komen tot het zoo nuttig mogelijk gebruik van het beschikbare krachtvoer. Ook zijn er verschillende soorten krachtvoermengsels ver krijgbaar, verschillend wat betreft het ei witgehalte, zoodat over de keus of resp. de combinatie hiervan soms nuttige wenken zijn tc geven. Zij die rantsoenen berekend wen schen, dienen in de aanvrage hierom zooveel mogelijk inlichtingen te verstrekken, om trent hoeveelheid en kwaliteit der bedrijf svoe- dermiddelen, (hooi, kuilgras, bieten enz.), eventueel in voorkoop aanwezig krachtvoer, levend gewicht der dieren, leeftijd, productie, uitbetaling der melk (Kg. of.% vet), en con ditie van het vee. Bij de opgave van het be schikbare ruwvoer wordt het op priys gesteld, wanneer wordt opgegeven de hoe^Vlheid die in Kg. per dag per dier beschikbaar is. For mulieren ter invulling van de voorraden be- drijfsvoedermiddelen alsmede de sterkte van den veestapel worden op verzoek gaarne toe gezonden. Dengene die zich mondeling tot het Vee voeder Bureau willen wenden, kunnen dit op de navolgende marktdagen. Maandags te Amsterdam van 10—12 uur in het Café op de Veemarkt bij J. Bakker, As sistent van het Veevoeder Bureau Dinsdags te Purmerend van 9.3012 uur in Hotel „De Doeler" bij J. Bakker, Ass. v.h. V.B. Donderdags 23 Nov., 7 Dec., 21 Dec. te Scha- gen van 10—12 uur in Café de Beurs (Boon tjes) bij Ir. L. de Vries Vrijdags te Alkmaar in het Landbouwhuis. Zaterdag 2 Dec., 16 Dec. te Hoorn in Hotel „De Keizerskroon" bij Ir. L. de Vries. Zaterdags te Alkmaar in het Landbouwhuis van 1012 uur. Het Noordhollandsch Veevoeder Bur. Landbouwhuis Alkmaar. OPENBARE MARKTBERICHTEN. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau. Waar de stalperiode is aangebroken, mee- nen wij er goed aan te doen de veehouders wederom te wijzen op de gelegenheid die er bestaat tot het verkrijgen van gratis inlich tingen, omtrent de wijze van voeren, prijsver gelijkingen voor zoover mogelijk enz. Het N.H. Veevoederbureau is een Commissie ge vormd door vertegenwoordigers der landbouw organisaties (Holl. Noorderkwartier, L.T.B., C.B.T.B., en H.M.v. L.), is dus een instelling van en voor de boerenstand. Het Secretariaat wordt waargenomen door de rijksveeteeltcon- sulent, en het doel is bevordering eener doel matige veevoeding in de ruimst mogelijke be- teekenis. De adviezen worden kosteloos verstrekt, en iedere veehouder in N.H. woonachtig, heeft het recht hiervan gebruik te maken. Men kan zich daartoe mondeling of schriftelijk tot het Veevoeder Bureau wenden. Wil men voeder middelen óf producten gaan voeren, terwijl men onbekend is met eigenschappen en ge halten, zoo is het ongetwijfeld gewenscht hieromtrent nadere inlichtingen in te win nen. Velen meenen thans dat het berekenen van rantsoenen geen zin meer heeft, omdat men nu toch alleen samengesteld voer in zeer beperkte hoeveelheden kan krijgen. Wij wil Groningen, 21 Nov. Vee. Kalf- en melk koeien le srt. f 240—250, 2e s. f 190210, 3e s. f 120150 kalfvaarzen le s. f 200210, 2e s. f 120—150 vroegm. koeien le s. f 160—180, 2e s. f 140170 vare koeien le s. f 140 160, 2e s. f 120130 vaarzen le s. f 120150, stieren le s. 5052 ct., 2e s. 4042 ct., per kg kalveren en pinken le s. f 55—110 slacht vee le s. 66—67 ct., 2e s. 25—55 ct., 3e s. 38—40 ct., vette kalveren le s. 7076 ct., 2e s. 62 66 ct., per kg weideschapen le s. f 14—19 vette lammeren le s. f 1317 vette schapen le s. f 26—32, 2e s. f 17—22 biggen le s. f 12, f 1.402 de week vette varkens le s. 5861 ct., 2e s. 5054 ct. zouters 4850 ct. Aanvoer 886 runderen, 622 kalveren, 541 schapen, 515 varkens, 154 biggen, 15 paarden. Handel in melk- en kalfvee beste soorten, die maar weinig waren aangevoerd, redelijk vlug, overigens gedrukt, in slachtvee niet vlug, prijzen ongewijzigd. Van stieren en vette kalveren waren bij geringen aanvoer, de prij zen iets hooger. Nuchtere kalveren f 3 tot f 6, voor enkele zware kalveren werd iets meer gemaakt. Vette schapen en vette lammeren, beste kwaliteit, waren goed te plaatsen met iets hoogere prijzen, overigens onveranderd, vette varkens zouters en biggen, eveneens on veranderd. Voor het leger en voor de cen trale werd een vrij aanzienlijk aantal runde ren gekocht. Purmerend, 21 Nov. Vee. Runderen, totaal 776 stuks. 435 vette koeien 6470 ct. per kg 341 gelde- en 14 melkkoeien, gelde f 110260 10 paarden f 90—190 132 kalveren, vette 6 80 ct. per kg gras- f 30—50 352 nuchtere kalveren, voor de slacht f 8—11 id. voor de fok f 12—17 188 vette varkens voor de slacht 6469 ct. per kg 11 magere varkens f 20—30 76 biggen f 12—20 1833 schapen f 14—26 36 bokken f 3—10 1600 N. Holl. Blauwen 45—52V2 ct. per kg., kipeieren f 5 5.50 eendeieren f 3.50. Handel in vette, gelde- en melkkoeien, in kalveren, mag. varkens, biggen, schapen er bokken matig, in paarden stuk, in vette var kens vlug. Eieren. (Coop. Centrale Eierveiling Purme rend G.A.) Aanvoer 95.000 eendeneieren f 3.90 —3.95 80.000 kipeieren f 4.40—6.00. OPLEVING IN GRIEND-CULTUUR. Groote vraag naar Nederlandsch hout. In den loop van deze maand is in ons land de griendcultuur begonnen. November, De cember en Januari zijn voor de griendarbei- ders de drukke maanden en speciaal in het land van Heusden en Altena en in de Bies- bosch worden de griendgronden in deze maan den intensief geëxploiteerd. De aanwassen langs de rivieren, die een voldoende hoogte hebben bereikt, werden door lage kaden om geven, met wilgen beplant en in het voorjaar worden door arbeiders deze griendgronden gewied. Er wordt zorg voor gedragen, dat geen toornen worden gevormd, doch wilgestruiken en dan blijven de gronden langs de rivier den heelen zomer rustig. Nu zijn echter de arbeiders met hun groote rij shaken verschenen en groote hoe veelheden wilgentakken worden gekapt, ge sorteerd tot rijs- en hoepelhout en soms ge schild. Het dikste hout wordt eerst gekookt, daar wilgenhout een buitengewoon taai le ven bezit en gaat dan naar de meubelindustrie Langs den Maasdijk bij Werkendam kan men in deze dagen veel van die oude, berookte houtovens in bedrijf zien. Tweejarig hout gaat naar de mandenmake rijen drie-, vier- en vijfjarige wilgentakken zijn bij uitstek geschikt voor het maken van hoepels, terwijl het allerjongste griendhout door tuinders als bindteen wordt gebruikt. In de waterbouwkunde wordt een zeer groot gebruik van griendhout gemaakt en ontzag lijke hoeveelheden worden daarom uit Heus den en Andel verscheept naar de Zuiderzee werken. Veel wordt ook voor de kustverdedi ging gebruikt. Voor den strijd tegen het water moet men aan het hout overigens vrij zware eischen kunnen stellen het mag niet verbroeid, ver vuur d of ijsbreukig zijn. Het aspect is dit jaar voor deze griendcul tuur uitermate gunstig, daar de belangrijkste leverancier van Europa, Polen, sinds den oor log den uitvoer op dit gebied heeft gestaakt, zoodat thans op vele plaatsen een tekort aan griendhout dreigde te ontstaan en de vraag naar het iets duurdere Nederlandsche hout buitengewoon is toegenomen. NAM. 8 UUR precies in HOTEL DE HAAN te Hippolytushoef ten verzoeke van de Erven Mevr. de Wed. J. Bais - Rotgans 1. Kleitelweg 4, BOET, ERF, TUIN en aan Gemeenelandsweg gele gen land, geschikt voor bouw terrein, 59,20 Aren, 20.72 sn. te SMERP. Stalling voor 17 st. hoornvee, Electr. licht en waterleiding. 2. Land bij huis, 1.21.20 H.A., 42.42 sn., gras. 3. Besjeskrocht aan Gemeene landsweg, gras, 56.34 A., 19.719 s. 4. Groote Hauw, 80.50 A., 28.175 sn., gras. 5. Kleine Hauw, 38.70 A., 13.545 sn., gras. 6. Hoornland, aan de Walsloot, 1.27.20 HA., 44.52 sn. gras. 7. De Kooi aan de Walsloot, 1.30,20 HA., 45.57 sn. gras en bouw. 8. Hooglandskrocht, 74.80 A., 26.18 sn., gras. 9. Het Slotje, aan de Tocht, 14.40 A., 5.04 sn., gras. 10. Kooibosch bij Stroeërvenneweg, 54.60 A., 19.11 sn., gras. 11. De Werf aan Stroeërvenneweg, 54.80 A., 19.18 sn., gras. 12. Strandweid aan Zee, bewesten den Bierdijk, 42.20 A., 14.77 sn., gras. OM DE WEST 13. Hoelmerkoog, 59.50 A., 20.825 sn., gras. 14. Kleine Ven, aan den Waterweg te de Haukes, 18.90 A., 6.615 sn., gras. 15. Dentele achter Weert Mostert, 50 A., 17.50 sn., bouw. 16. Galementen achter D. Veer- dig Oosterklieft, 88.80 A., 31.08 sn. gras. 17. Braakweid, aan den Poelweg, geschikt voor bouwterrein, 40.95 A., 14.3325 sn., gras. 18. hoek PoelwegHaukes, met ERF, TUIN èn TWEE SCHUUR TJES, 6.20 A., 2.17 sn. Verhuurd per week voor totaal f 6. Totaal 11.18.49 H.A. Lasten van 1 Jan. 1940 af. Aanvaarden boerenbehuizing en erf op perc. 1, op 1 Mei 1940, gras land 25 Dec. a.s.overige percee- len terstond, alles NA betaling. Betalen uiterlijk 25 Januari 1940. Landerijen alle VRIJ van HUUR. Notaris OBREEN. VOOR St. NICOLAAS CADEAUX, voor oud en jong, naar J ZIET ONZE ETALAGES. Hippolytushoef. MICRO - DAMESTASCH- BIJBELTJES. Iets geheel nieuws Een pracht cadeau is ons DAMESTASCH - BIJBELTJE. Bijbel alleen in kunstleer f 2.25 Bijbel alleen in schapenleer f 2.70 Bijbel met psalmen en 29 gezangen in kunstleer f 3.75 Bijbel met psalmen en in 29 gezangen in schapenl. f 4.20 BOSKER'S BOEKHANDEL H.-hoef Middenmeer. te Wieringen op ZATERDAG 25 NOV. a.s. van 1012 uur ten huize van den Heer BROUWER Hippolytushoef. VOOR VLEESCH- of WORSTMOLENS I en 1NMAAKPOTTEN, enz. Aanbevelend, Hippolytushoef. ZOO'N STAR - OF ZOO'N STAR. GEEF MIJ MAAR Si KISTENFABRIEK Fa. ANT. HUIBERTS, BREEZAND Tel. 44. WOENSDAGS OP DE BEURS TE MIDDENMEER. Met deze deelen wij mede, dat de vanaf Maandag 20 NOVEMBER hunne PRAKTIJK in 't ST. LIDWINA-ZIEKENHUIS hebben hervat. Het Bestuur. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Het kantoor te H.-hoef is open ALLE WERKDAGEN 's morgens van 8.3011.30 uur; 'i middags van 24 uur Maandags, Vrijdags en Zaterdagsmiddags niet. TE DEN OEVER in perceel J. Tijsen Mz., Havenstraat). 's Maandags en 's Vrijdags des namiddags van 24 uur. f DE RENTEVOET. Voor SPAARGELDEN tot en met een bedrag van f 5000 van één Inlegger (echtgenooten worden als één beschouwd) van leden 2.75% 's jaars van nietleden 2.65% 's Jaars boven de f 5000 tot f 10.000 2% 's jaars boven f 10.000 tot f 20.000 1% 's jaars. Voor VOORSCHOTTEN (Hypotheek) 3.75% 's jaars voor VOOR SCHOTTEN (Borgtocht) 4% 'sjaars Voor DEBETRENTE rek. cour. 4% 's jaars voor CREDIETRENTE ln Rek. Cour. 2.65%, tot f 5000 boven f 5000 tot f 10.000 2% 's jaars boven f 10.000 tot f 20.000 1% 'sjaars. SPAARBUSJES VERKRIJGBAAR. LOKETTEN TE HUUR. Wordt Ud van uw plaatselijke Instelling. HET BESTUUR

Wieringer courant | 1939 | | pagina 4