J, 31e JAARGANG DONDERDAG 1 FEBRUARI 1940 No. 13 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEV CORN. J. BOSKER WIERINGEN BUREAU. Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0 10 BUITENLANDSCH NIEUWS. „Al hadden zij zooveel vliegtuigen als er sterren aan den hemel staan zij zullen onze geestkracht niet breken." Gisteren, zoo vertelt een United Press- (xirrespondent, bezocht ik een Finsch dorpje, dat door Russische bommen vrijwel geheel was vernield. Met een der inwoners liep ik tusschen de puinhoopen van wat eens de huizen van zijn vrienden en buren waren geweest. In het heldere maanlicht glom vaag tusschen het puin van een huis nog het vuur in een keukenkachel. De man keek naar den hemel en zeide Al zouden zij ook zooveel vliegtuigen hebben als er sterren aan den hemel staan, zij zullen onze geestkracht niet breken. Het valt overigens niet mee, al die lucht bombardementen te dragen. Maandag, laat in den middag, hebben de Russen een Roode Kruis-hospitaal gebombardeerd. Er vielen 2" oooden slechts zeven personen wisten zich te redden. Hoewel het hospitaal duidelijk de teeke nen van het Roode Kruis vertoonde, vlogen de sowjetvliegtuigen heel laag en lieten bom men vallen op het hoofdgebouw. Binnen en kele minuten stond het geheele gebouw in brand. Zeven slachtoffers lagen in bed ten einde te herstellen van de aan het front op- geloopen wonden. Twee der vier gedoode vrouwen behoorden tot de Lotta-organisatie. De beide anderen waren verpleegsters. Daar mee is het aantal der gevallen Lotta's tot vijf gestegen. Het hospitaal stond in de om geving van een klein dorp, niet ver achter de frontlinie. In den omtrek was geen enkel militair doel te ontdekken. Zweden en Noren lossen Finnen af. De Zweedsche vrijwilligers, die thans naar het front in midden-Finland vertrokken zijn, zijn tevoren met hun Noorsche kameraden getraind voor het vechten onder de speciale condities, die de Poolstreek noodzakelijk maakt. Omdat de meestep van hen zeer goe de skiërs zijn, werden de Zweden en de No ren natuurlijk bij dezelfde groep onderge bracht. De Deensche vrijwilligers worden in een apart kamp getraind en zijn waarschijn lijk bestemd voor een zuidelijker gedeelte van het front. Maar zelfs de Zweden en No ren moeten getraind worden in de speciale wijze, waarop de Finnen strijden in de dich te Finsche wouden. De contingenten, die thans naar het front zijn gezonden, zijn de eenige aflossing voor de vermoeide Finsche troepen, waarvan sommige afdeelingen zich sinds het begin van den oorlog in het veld bevinden. Waar blijven de Amerikaansche jagers Er heerscht in Finland aanzienlijke onge rustheid over het lot van een belangrijke zending Amerikaansche vliegtuigen die zich aan boord bevinden van een Amerikaansch schip. Het betreft een zending van vijftig toestellen, snelle jagers, die reeds gerulmen tijd over tijd zijn. Zij zijn verscheept met een snel motorschip onder de vlag der Ver- cenigde Staten. Men weet, dat het schip cenigc dagen opgehouden is in een Engelsche haven, doch het schip had omstreeks den twintigsten Januari aan moeten komen. Of het nog langer opgehouden is, is niet bekend. De zending Is" van zoo groot belang, omdat de Finnen dringend behoefte hebben aan meer materiaal voor de luchtmacht, willen zij in staat zijn met succes de Russische luchtaanvallen af te weren. De Finsche militaire autoriteiten verklaren dat Finland in staat zou zijn, de aanvaller, op open steden en ook op het open land, dat den laatsten tijd herhaaldelijk aangevallen is, tot een minimum te reduceeren, als zij de beschikking hebben over genoeg jagers om dagelijks de lucht in te sturen. Het aantal vliegtuigen, dat men daarvoor te kort komt, schat men op tweehonderd a driehonderd. VIJFLING GEBOREN Te Kairo heeft een Egyptische vrouw het leven geschonken aan een vijfling. Het, zijn allen meisjes en ma- Het ouderpaar heeft reeds zes zoons en 'n dochter. NADEELIGE GEVOLGEN VAN BE HOEDLOOZE MODE Het bestuur van de Zwitsersche ver- eeniging van hoedenwinkeliers heeft in zijn onlangs gehouden vergadering 2U.) IN LETLAND -44 GR. U. Voor vele millioenen dollars schade in de Vereen. Staten. Meer dan 50 dooden in Japan Gedurende de laatste dagen daalde te Riga de temperatuur tot -30 gr. C. en in hei Oosten des lands worden zelfs -44 gr. C. gemeten. Op sommige plaatsen is de zee tot 20 Km. uit de kust bevroren. Treinen, in het bijzonder die, welke de verbinding met het buitenland on derhouden, rijden met groote vertra ging. 'talrijke telefoon- en telegraafdraden zijn tengevolge van de koude afgebro ken. De helft, van alle autobuslijnen moest den dienst staken, omdat de we gen door sneeuw waren versperd. Alle scholen zijn gesloten. De boeren en kweekers in de Zuide lijke Staten van Amerika, hebben de schade, welke de huidige koudegolf - de hevigste van 't laatste decennium - aan hun ooomgaarden en tuinen heeft aangericht, op verscheidene milioenen geraamd. In de graandistricten ciaaren tegen hebben de boeren met genoegen den zwaren sneeuwval verwelkomd, welke 'n beschermend dak is voor hei vroege gewas en het eerste vocht bracht aan de velden, welke sedert het najaar verdroogd waren. Ruim vijftig menschen hebben, zoo wordt uit Tokio gemeld, den dood ge vonden als gevolg van lawines en in storting van huizen onder het gewicht van de sneeuw tijdens de zware stor men aan de Japansche Zee en in het Noordwesten des lands. In de prefec tuur Foekoei is een dertigtal mijnwer kers levend begraven onder 'n lawine, toen zij zich buiten de mijn in een kamp bevonden. De reddingswerk zaamheden hebben tot dusver geen re sultaat opgeleverd. Het treinverkeer ondervindt groote moeilijkheden. FEUILLETON. 21.) VIII. Het was een heerlijke zomernacht, de maan scheen helder aan den blauwen hemel en lonkte als het ware van het azuren lucht gewelf den sterveling bemoedigend tegen, als wilde zij zeggen ..Wanhoop nietHij, die mij schiep, opdat ik u zou lichten in den nacht, houdt uw lot in handen en verkon digen de sterren zijn liefde en het maanlicht zijn goedheid, waarom zou Hij u dan verge ten, die meer zijt in zijn oogen dan maan en sterren v Duizenden sterren fonkelden er aan het uitspansel als zilveren looveren, gezaaid op het gordijn, boven onze hoofden opgehangen, opdat de onreine blik der stervelingen niet in het hemelrijk zou doordringen. De nachtwind blies door het loof der hoo rnen van het park en deed de bladeren rui- schen en ritselen als het satijnen kleed eener dame de vijvers schenen verzilverd door het licht der maan, dat zich in de rustige, kal me watervlakte spiegelde, waaronder de goudgeschubde visschen hun verblijf hiel den. Op den arm van Bertha leunende, wan delde Lucie het park al dieper en dieper in, totdat de afstand, die haar en de koopvrouw van Nieuwpoort van het paleis scheidde, het feestgewoel deed verstommen, de plechti ge stilte van den nacht omzweefde beide vrouwen, toen zij naast elkander op een zodenbank plaats namen, waarboven een statige elk zijn rijken bladerschat uitbreid de. „Welnu, Lucie," sprak Bertha, „thans, RINNENLANDSCH NIEUWS. i 20.000 VOOR FINLAND Naar men meldt, heeft) de Bataafsche Petroleum Maatschappij, een bedrag van f 20.000 beschikbaar gestold voor de hulp aan Finland. HET BEDRIJFSLEVEN IN 1939 Zoo juist onüvingen wij het jaarver slag der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwar tier te Alkmaar, dat: met het oog op de tijdsomstandigheden aanzienlijk is be knot. Toch zullen zij, die belang stel len in den arbeid dezer Kamer en het economische leven in dit district daar in tal van waardevolle gegevens vin den. Ook de in het verslag opgenomen overzichten en vooral die van den kaas export over de jaren 1900-1939, zullen ongetwijfeld velen van nut kunnen zijn. MINISTER MOEDIGT DEN VER BOUW VAN VEEVOEDER AAN Van na het uitbreken van den oorlog gescheurd of te scheu ren grasland mag men het der de deel der graanopbrengst be houden voor eigen voeder. Wij vernemen, dat Minister Steen- berghe, die reeds eerder het aanleggen van grasland, boomgaarden en bosch, benevens het verbouwen van bepaal de gewassen verbood of beperkte, thans heeft besloten, om aan de boe ren, die na het uitbreken van den oor log grasland hebben gescheurd of nog zullen scheuren - in het laatste geval moet de Prov. productiecommissaris het land eerst hebben gekeurd - toe te staan, om één derde deel van het op dit land verbouwde graan en alle aard appelen, voederbieten e.d. voor eigen gebruik te behouden. Ook kunnen zij, in de plaats daarvan, een overeenkom stige hoeveelheid gedistribueerd meng voeder extra ontvangen. De maatregel komt er dus op neer, DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE niemand ons hooren kan. spreek, wat is het, dat ge mij wildet openbaren stort in mijn boezem de smart uit, die zoo zwaar op den uwen drukt." „O Bertha riep Lucie, „dierbare vrien din, aan u heb ik het geluk te danken, de echtgenoote van hem te zijn, die geheel mijn liefde bezit. Ik had steeds gedacht, dat I dit huwelijk mij ten toppunt van geluk zou voeren, dat mij, als ik eenmaal de echtge- j noote van Arthur was, niets te wenschen j zou overblijvenHelaas ik heb mij be drogen, ik ben niet zoo gelukkig, als ik meen de te zullen zijn." .Lucie riep Bertha, terwijl zij angstig het schoone meisje aanzag. Zijt ge niet ge lukkig Zou een andere genegenheid, een andere liefde dan die voor Arthur „Neen, neen" riep Lucie, Bertha haastig in de rede vallende, „neen, Arthur bezit alleen mijn liefdemaar, zie, te midden van mijn geluk, nu ik mijn vurigsten wensch be kroond zie, nu mijn beden, die ik vaak, wan neer de nacht even schoon was als thans, j wanneer alleen de maan mij bespiedde en de nachtwind mij beluisterde, tot God opzond, vervuld zijn nu gevoel ik. dat ik geluk kiger zou kunnen zijn, dan ik ben, en dat gevoel stort bittere druppelen in mijn vreug debeker een denkbeeld is er in mijn boe- zem opgerezen, het vervolgt mij overal en altijd, en hoe meer ik het van mij tracht te verwijderen, des te luider verheft het zijn stemO, Bertha Bertha heb medelijden met Lucie, nu zij, aan uwe voeten geknield, u bidtGeef haar hare moeder," en Lucie knielde neder en hief smeekend haar blikken tot de koopvrouw van Nieuwpoort op. „Uw moeder riep Bertha vol ontroering uit, „uw moeder hoe kan ik u haar we dergeven, die reeds zoolang in den killen schoot der aarde sluimert Ik vermag veel Lucie, omdat ik schatten bezit, maar al de schatten der aarde kunnen dooden het le ven niet wedergeven „O neen, maar zij is niet dood, mijn moe derzij leeft.... neen, neen, zij kan niet overleden zijn.mijn hart zegt het mij, en mijn hart heeft mij nooit bedrogenzie, die gedachte is sterker dan ik zelve. Zij leeft.ja zij leeft, en gij Bertha, gij zijt het," riep Lucie Erickdale in de hevigste geest vervoering uit, „gij zult mij haar wederge ven, daar gij en gij alleen zulks doen kunt J" „Lucie. Lucie zeide Bertha in de hevig ste gemoedsaandoening, „uw eisch is die eener krankzinnige uw moeder is dood, de barones van Erickdale is dood, en ge zult haar alleen daar wedervinden. waar wij al len elkander eenmaal zullen wederzien, voor den troon des Almachtigen Hier op aarde nimmer „O Bertha, hoe kunt gij, die zoo goed, zoo edel zijt, zoo wreed zijn, aan het kind hare moeder te onthouden, wanneer zij u om haar smeektZij greep haar hand en drukte deze tegen haar oogen, „voel, Bertha, hoe heet de tranen zijn, die ik ween.... zie, zie mij aan.... lees op mijn gelaat, wat er in mijn ziel omgaat kunt ge nog langer weigeren O, dan heeft er nooit eenig men- schelijk gevoel in uw boezem gewoond, als de rots, waarop Erickdale zich verheftgeef, geef mij mijn moeder weder „Lucie riep de koopvrouw van Nieuw poort uit, terwijl haar tranen als diamanten op de donkere lokken nedervielen van de dochter, die om haar moeder smeekte. „Lucie, zie ook mijn tranen, zie ook mijn ontroering, zie. hoe onstuimig mijn boezem jaagtweet ge, wat die tranen doet vloeien Het is de smart, dat ik u niet kan geven, wat ge van mij eischtweet ge, wat dien boezem zoo onrustig doet jagen De wanhoop, Lucie, de wanhoop, dat ik u de eerste bede moet weigeren, die ge tot mij richt. O, Lucie, mijn kind, ik lijd evenzeer als gij, gij, die mijn medelijden afsmeektzie, ik kniel voor u neder en smeek u op mijn beurt Lucie heb medelijden met mij en folter mij niet En werkelijk knielde de koopvrouw van Nieuwpoort voor de gravin van Rochester neder, zij wierpen zich in elkanders armen, en zóó weenden zij. Terwij i dit in het schoonste gedeelte van het park voorviel, doorliep Sir Robert Max well met haastige schreden, want het uur van middernacht was nabij, de lanen, die dat het voor de boeren met daartoe ge schikt land, aanlokkelijk wordt ge maakt om hun weiland in te krimpen en den verbouw van veevoeder uit te breiden, waardoor de invoer-behoefte kan worden verkleind. Het is een indi recte scheurpremie, in tegenstelling tot den vorige» oorlog. De oppervlakte grasland bedraagt in Nederland 1.340.000 ba., die van akker bouwland 935.000 ha. De akkerbouw heeft zich sedert 1934 reeds uitgebreid van 868.000 tot 935.000 ha of 7V2 pCi. bet grasland verminderde van 1.365.000 tot 1.340.000 ha. Deze cijfers worden echter doorkruist door de ontginning, welke ruim 6000 ha. per jaar bedraagt. DOOR KOUDE BEVANGEN EN OVERLEDEN De 64-jarige spoorwegarbeider A. Ny- meijer te Meppel, die Zaterdagochtend in verkleumden toestand en met drie gekneusde ribbon langs de lijn Meppel- Groningeè werd gevonden, is thans overleden. Nymeijer was des morgens half vijf uit zijn woning vertrokken. Hij moe. door de koude zijn bevangen en in de sneeuw zijn gevallen. Eerst na eenige uren werd bij gevonden» BESTOLEN JUFFROUW ALS DETECTIVE Een juffrouw uit Voorburg heeft de Haagsche politie in de'gelegenheid ge steld procesverbaal op te maken tegen een 36-jarigen man wegens heling van ges olen rijvyielen en onderdeelen In korten tijd miste deze juffrouw twee fietsen. Dezer dagen las zij in een Haagsch blad een advertentie, waarin voor weinig geld een gebruikt, doch weer opgeknapt rijwiel werd aangebo den. Ze ging naar het genoemd" adres en herkende in het zadel 'op het te koop aangeboden rijwiel het zadel, dat op één van haar gestolen rijwielen had ge. zeten. De juffrouw liet van haar verba zing niets blijken, doch waarschuwde direct de poli-ie, wien zij haar ontdek king meedeelde. De recherche deed bij den verkooper van het rijwiel, die eige naar is van 'n moffel- en nikkel-inricli ting, een huiszoeking. Gevonden wer den ondermeer veertien frames en ver scheidene andere onderdeelen van rij wielen. Niet slechts de juffrouw uit Voorburg, maar ook andere slachtof fers vann rijwieldieven 'hebben uit de zen grooten voorraad hun bezittingen kunnen herkennen. De eigenaar van de moffel-inrithting heeft verklaard, de rijwielen van onbekenden te hebben g-e kocht. GEREDDEN VAN DE SLIEDRECHT TERUGGEKEERD. Onverwachte aankomst op Schiphol. STUURMAN BRONS VERTELT. We ontleenen aan het Rott. Nbld. Tegen alle verwachting in zijn vijf overle- naar den marmeren vijver leidden, waar hij bij het beeld van Diana Miss Clara, de on bekende en geheimzinnige amazone, hoopte te vinden. Die hoop werd niet teleurgesteld Miss Clara bevond zich op de aangewezen plek haar gelaat was door een zwart satijnen masker bedekt, waarvan de kostbare kant over haar mond viel. Het rijkleed, dat anders haar bevallige leest omsloot, had thans plaats gemaakt voor een wit satijnen gewaad. zij droeg geen an dere versierselen dan alleen een roode roos op haar boezem en een witte in haar donkere lokken. „Uitmuntend. Miss Clara. uitmuntend riep Robert Maxwell, „waarlijk, indien ik niet van het tegendeel overtuigd was, zou ik met de heiligste eeden durven zweren, dat ge niemand anders dan Lucie Erickdale zijt." „En de koning vroeg Miss Clara „Zal niet den minsten twijfel koesteren, dat ge de gravin van Rochester zijt, van wier liefde hij zich verzekerd houdt. Waarlijk. Miss Clara," voegde Sir Robert Maxwell er hoffelijk bij, Jk benijd Karei II het geluk dat hem wacht." „Geen vleierij, Sir." zeide Clara gestreng. ..mag er tusschen mij en Sir Robert Maxwell bestaan mij is het te doen om de liefde des konings, u om den titel van hertog en den rang van pair. Wij kennen elkander dus» te goed om ons in vleierijen uit te putten." „Denkt ge dan, dat mijn hart ongevoelig kan blijven bij al de bekoorlijkheden, die ge ten toon spreidt „Zwijg, Sir," beval Clara. „Het uur van van middernacht slaat, denk aan de taak. die ge op u genomen hebt," en in stilte voeg de zij er bij „een onedele taak, de lage ziel van Robert Maxwell waardig „Ge hebt gelijk, Miss, ik dank u, dat ge mij aan mijn plicht herinnert, die uw schoon heid mij had doen vergeten," zeide Max well„het uur van middernacht heeft ge slagen de koning wacht in de nabijheid van het paviljoen." „Uw arm, Sir" riep Miss Clara haastig tig uit„wij mogen den koning niet laten venden van de Sliedrecht, le stuurman P Brons en de matrozen Storm, Van der Knoop. De Jong. en Driessen Zaterdagmiddag om 2 uur met het K.L.M.-vliegiuig van Shore- ham op Schiphol aangekomen. Een teleursleliing was het, dat noch fami lieleden, noch vertegenwoordigers van de Reederij ter verwelkoming aan .v«tg waren De oo;zaak was, dat Zaterdagmorgen hel bericht was gekomen, dat door omstandighe den hun terugkomst eenige dagen was uitge steld. Met dat al waren de mannen toch blij weer Holiandschen bodem onder hun voe ten te hebben Per autobus van de K.L.M. zijn ze hierop naar het hoofdbureau in Den Haag gebracht. Vandaar zijn zij per taxi naar hun respec tievelijke woonplaatsen vervoerd. Stuurman Brons arriveerde Zaterdagmiddag om onge veer halfvijf aan de ouderlijke woning in de Waalstraat 43 te Vlaardingen en dat het een blij weerzien was tusschen moeder. Zusters, broers en verdere familieleden, valt te be grijpen. Een aantal bloemstukken gaf uiting aan het gelukkige weerzien en de huiskamer, gelegen achter den slagerswinkel, bood een feestelijken aanblik. Zondagmiddag zijn we stuurman Brons gaan bezoeken. In de huiskamer zat hij in een gemakkelijken stoel, tegenover hem zijn moeder, innig gelukkig, dat haar zoon weer thuis was. zijn twee broers, zuster en een Zweedsche assistent machinist op een Noorsch schip, die echter goed Hollandsch sprak en zijn collega kwam verwelkomen. Stuurmans Brons zag er goed uit en men zou het hem niet aanzien, dat hij zulke vree- selijke dagen met zijn vier metgezellen in een open boot heeft doorgebracht. We informeerden het allereerst naar zijn gezondheid en prompt kwam het antwoord Goed, maar alleen mijn voeten wilden nog niet erg. Ik kan wel loopen, maar op dokters advies moet ik nog geruimen tijd rust nemen daar mijn voetspieren nog niet sterk genoeg zijn en ik bij te veel ioopen kans heb een paar „reuze" platvoeten te krij gen. Ook aan den wijsvinger van zijn rech terhand had hij nog een ontsteking. 8 Dagen in een open boot. Vervolgens gaf stuurman Brons een sober verhaal van de acht dagen in de open boot doorgebracht. Na de torpedeering zaten ze met hun vijven in een reddingboot, bestemd .voor 30 a 40 personen. Als voedsel vfas aan- Gedurende al die dagen zijn ze voortdu rend kletsnat geweest en vooral op den der den dag was het door den hevigen storm zóó erg, dat ze slechts door met hun laarzen het water uit te boot te hoozen, drijvende konden biijven. Ook de vijfde dag was ont zettend, doch op den zevenden dag des avonds, meende stuurman Brons een licht te hebben gezien, wat den volgenden dag waar heid bleek, daar het van een vuurtoren aan de Schotsche kust was. Behouden. Hun redding door den Engelschen stoom- treiler, het onthaal aan boord, waar ze zich onmiddellijk te goed konden doen aan war me soep en droge kleeren konden aantrek ken. stemde de geredden tot groote dank baarheid. De bedoeling was. vervolgde stuurman wachten." Miss Clara en Sir Robert Maxwell ver dwenen te midden der duisternis. Het scheen, alsof de voornaamste perso nen uit ons verhaal dien nacht het park achter hei paleis als de plaats gekozen had den tot* het doen hunner nachtelijke over peinzingen. in den maneschijn want ook de oude 'graaf William van Rochester wan delde. in diepe gepeinzen verzonken, in de nabijheid van het paviljoen, waar de samen komst van den koning met Lucie Erickdale. gelijk de eerste meende, bepaald was. „Ik dank u, o God. voor een zoon, dien ge mij gegeven hebt." zei de grijsaard, wiens gelaatstrekken op dit oogenblik minder streng waren, ..en voor het geluk, dat deze dag mij schenkt." „Wie is daar?" vroeg de grijsaard zich af, toen hij voetstappen hoorde naderen. „O, hoe onaangenaam is het, in zijn overpeinzin gen gestoord te worden, wanneer men een gelegenheid zoekt om zich in eenzaamheid, ver van het woest gedruisch, dat den ouder dom walgt, aan zijn gedachten te kunnen overgeven. De koning', zeide hij, den man herkennende, die dicht in zijn mantel gewik keld de bank naderde, waarop hij gezeten was, „df koning, op deze plaats, op dit. uur Zeker de een of andere minnehandel Zal Karei II, op wiens schouders vele staatszor gen drukken,dan nimmer afstand van zijn loszinnigheid doen Het voetstuk van een beeld, de godin Ceres voorstellende, verborg den ouden graaf voor de blikken des konings, die met onrustige schreden voor den ingang van het paviljoen op en neer wandelde. iWordt vervolgd.» IN VIER BLADEN ADVERTEER EN VOOR EENMAAL BETALEN Zij per Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Wleringer Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1