31e JAARGANG DINSDAG 6 FEBRUARI 1940 No. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN NOOTJES DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. Voor den graslandgebruiker. lil. Hoe staat het met den voecüngstoe- stand van de grond We weten, dat er kali, fosforzuur en stikstof nodig zijn. En dat stalmest ze alle drie bevat, maar naar verhouding te weinig fos forzuur. Ook dat goed bewaarde ier (niet goed bewaard is weinig meer waard dan schoon water) kali en stikstof bevat. Wie dus zijn grasland de stalmest en ier geeft, die hij op stal produceert in de winter, komt vast te kort aan fosfor zuur. Daarom zal er al wel slakkcnmeel gestrooid zijn, en anders dient het nog te gebeuren. Superfosfaat kan op kalkrijke grond soms beter zijn. Wie zeker weet, dat zijn land geen fosfor zuur nodig heeft, strooit weinig of geen slakkenmeel. Maar ook kali kan wel eens extra no dig zijn. Vooral als er een poosje in tensief gegrasd of geweid is. Veilig heidshalve strooien wc één of ander half baal 40 pCt. kalizout per ha. het is niet weggegooid. Waar men weet, dat de laatste jaren geen al te sterke be mesting heeft plaats gehad,, wordt min stens 2 of 3 baal gegeven, en dat kan al dadelijk na de wintervorst, als 't nog niet gebeurd is. Dan de stikstof. Maar dal is een praatje apart. Dus volgende week. Als we uitgaan van een beste gras- oogst, die ons ook de winter door moei helpen, mogen we geen onnodige risico nemen, door een paai- baal kunst mest uit te sparen. Zelfs al is 't voor enige tientjes Wie zich niet vertrouw t in dit op zicht, weet het Rijkslandbouwbureau te Schagen te vinden TI. P. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 ALS DEZE WINTER EENMAAL VOORBIJ IS. Weer is er een oorlogsmaand voorbij in het hooge noorden, en wederom houden de Rus sen minder Finsch terrein bezet dan een maand geleden. Op menig punt zijn zij op eigen gebied teruggeweken en overal elders trachten zij zich met hun overmacht in win- lerstellingen te handhaven. Eerst liepen de zuidwaartsche stooten bij Petsamo dood, toen kwamen de nederlagen bij Salla en Sumossalmi en daarna bleek het gebeuk aan weerszijden van het Ladoga-meer vruchte loos. In de tweede Poolmaand besliste weder om niet het getal, doch de wilniet de wals van de logge horde, doch de vastberadenheid van het intellect. Maar deze winter duurt niet eeuwig en de F'innen moeten zuinig omspringen met hun menschenmateriaaldaarom verkiezen zij voorloopig den positioneelen oorlog boven den offensieven, daarom zien zij het wel FEUILLETON 23.) „Verlorenherhaalde de grijsaard met een holle stem, als kwam ze uit het graf. en bij zich zelf zeide hij geen twijfel, zij is schuldig, den koning aan wien zij de roos gaf, schonk zij ook hare eer Mevrouw, het uur van vertrekken heeft geslagen liet wordt tijd, dat ge u ter ruste begeeft, om morgenochtend vroegtijdig op Erickdale te kunnen zijn, ten einde den koning te ontvan gen, die morgen een bezoek op het kasteel zal brengen „En zal ik haar dan heden niet zien zei- de Lucie met een zucht, terwijl zij den arm aannam, dien graaf William' haar zwijgend aanbood. Nauwelijks hadden de graaf van Rochester en Lucie de plek verlaten, die het tooneel van zoovele gebeurtenissen was geweest, of de deur van het paviljoen werd geopend, en Karei II en Miss Clara verlieten het. „Morgen op Erickdale zal ik u wederzien, schoone gravin," zei de koning. „Mocht ik niet in de gelegenheid zijn, u te spreken, ver lies mij dan geen oogenblik uit het oog, op dat ik u op de een of andere wijze mededeele, waar en wanneer ik wederom de zaligheid eener bijeenkomst met u smaken zal, ik hoop u dan spraakzamer te vinden dan thans want is het waarheid, dat liefde stom maakt," zeide Karei n op schertsenden toon, „dan is uw stilzwijgendheid mij het sterkste bewijs uwer liefde." Een man verscheen op dit oogenblik. in wien de koning zijn gunsteling Sir Robert Maxwell herkende. „Vrees niet, Lucie ten einde alle achter docht te vermijden, moet ik u verlaten en zal graag, dat de Russen zich ingraven, omdat ingegravenen minder makkelijk en minder vlot tot een aanval overgaan na allerlei zwa re verliezen dan troepen wier opmarseh haast niet te stuiten is en die ontplooiing en initi atief aan zich houden. Zoodra nu de actie aan weerszijden van het Ladoga-meer ver slapte en zich beperkte tot loopgraven-sleur, rezen de problemen die verband houden met de vraag wat er gebeurt zoodra de a.s. lente de oorlogvoering vergemakkelijkt. Prima is er dan meer helder daglicht, zoodat er prac- tisch gesproken „dag en nacht kan worden aangevallen door wie de meeste menschen en het meeste luchtmachtmateriaal heeft. Secundo wordt het gevaar van doodvrienzen steeds kleiner. Tertio kunnen de Russen ge bruik gaan maken van hun tienduizenden bereden kozakken daar waar de bodem niet al te modderig of moerassig is. De Finnen weten dit en zij weten nog veel meer, omdat zij hun land tot in iederen uit hoek hebben bestudeerd. Om met een klem voorbeeld te komen reeds nu weet iedere Finsche ondercomman dant precies waar, en onder welke omstan digheden, hij in de lente een grensbosch in zijn sector in vuur en vlam mag zetten om vastloopende en verdwaalde Russische een heden te vangen. Zoo'n woudbrand-als- uiterste strijdmiddel moet men niet onder schatten zijn er echter meer Russen dan boomen De wegen hoe zullen de wegen worden als de zon het wint van den winterboei Doordat ze enorme transporten te verwerken krijgen zullen ze een-en-al modder worden veel waarde moet men dus niet hechten aan die natte, slingerende rendierpaden. Maar daarnaastde Finnen zullen niet meer hun meesterschap op de ski's kunnen toonen en hun befaamde patrouilletochten zullen zij door een andere tactiek moeten vervangen. Ook de sneeuw-camouflage valt weg mis schien komen nu de wandelende huivering wekkende bosschen van Dunsinane (uit de Macbeth) terug als het noodig is, want de Finsche vindingrijkheid staat voor niets. Er valt niet te voorspellen naar welken kant de schaal in de lente overslaat het valt wei te vreezen. Voor het echter zoover is, kan er echter afdoende hulp in Finland gearriveerd zijn, in ieder geval luchthulp. De Russische luchtmacht verbruikt echter zoo veel benzine, dat zij tegen den tijd dat de volkomen gemotoriseerde landbouw ook zijn aandeel opeischt wel een toontje lager moet zingen. Tegen dien tijd hebben de Finnen, die telkens felle kleine uitvallen blijven doen, van Kroonstad een marinebasis gemaakt, waar de Russen zich niet meer op hun ge mak gevoelen zelfs al spoelt de Finsche Golf vrij van ijs en de spoorweg naar Moermansk kon weieens onherstelbaar vernield zijn. totdusverre was de schade, naar gebleken is. binnen een week herstelbaar. Met een smelten van de sneeuw zullen ook dc landingsgestel-ski's der vliegtuigen gelei delijk worden vervangen door drijvers, want Finland herschept zich dan weer tot het land der duizenden rneeren en meertjes (de vol ledigste opgave spreekt zelfs van 35.000 meer tjes, groot en klein). De laatste week dooi- weer zal zelfs gekenmerkt worden door een opvallende rust in de lucht, omdat het lan dingsijs onbetrouwbaar wordt en het dalings water nergens geheel vrij. Maar dan Sir Maxwell u naar het paleis terugvoeren, waar graaf William u waarschijnlijk reeds wacht." Op hetzelfde oogenblik, waarop Karei II afscheid van Miss Clara nam en Sir Robert Maxwell haar zijn arm aanbood, werd de laatste met zulk een kracht door iemand, die druipnat was, tegen het lijf geloopen, dat hij met een hevigen slag op den grond neer viel. „Verraad riep de persoon, die Maxwell zoo onzacht op den grond had geworpen, „verraad De koning is onteerd Engeland is gehoond James is een schelmWaar is de koning, koning Karei, mijn vriend „Mus Dirks," riep de koning, terwijl Miss Clara in de algemeene verwarring, die de zonderlinge komst van Mus Dirks veroorzaakt, had, gevlucht was. „Mus Dirks in zulk een toestand „Ha de koning. Goed, dat ik Uwe Majes teit vind overal gezocht, het geheelc paleis door, de deur uitgeworpen door Wilson, ik, Sir Dirks, door Master Wilson de deur uitge worpen, omdat men zeide. datik dronken was.ik dronken, zonder iets gedronken te hebben't is waar, ik bsn nat van buiten, maar niet van binnen, waarachtig nieten hij wees op zijn kleederen. waaruit het wa ter in dikke stralen droop. Sir Robert Maxwell knarste van woede op de tanden. „Maar wat is er met u gebeurd .Is het een van uw aardigheden, die ge hier komt vertoonen zei de koning op een gestrengen loon, hoeveel moeite hij ook deed om zich van lachen te onthouden, ..dan moet ik u zeggen, dat die aardigheden zeer ongepast zijnen dat ik ze niet langer dulden wil „Aardigheden, mooie aardigheden Als men op het punt staat een tweede zeereis tegen wil en dank te doen Sire, ze heb ben gewaagd, mij te ronselen, ofschoon ik de livrei aanhad van opzichter over de konink*- lijke honden wat ik ben, heet immers zoo V 't is een smaad, een hoon. Uwer Majasteit in geheel Engeland aangedaan, 't is James. de stuurmanschandelijk, niet waar, Siire, Vermoedelijk zullen vier en niet vijf Rus- sisch-Finsche fronten in de komende Lente hun grootste activiteit ontplooien. Welk dan niet het front bij Petsamo, want op het oogenblik leunt dat voor beide partijen aan bij de Noorsche grens. Zoodra bij een Rus- sischen opmarseh het Russische front bij Nautsji de Noorsche grens moet loslaten, stelt dit zijn rechtervleugel bloot aan patroul- le-omsingelingen door de Finnen en wat dat zeggen wil, hebben de invallers al twee maanden lang tot hun schade en hun schan de ondervonden. Daarom zal dit Poolfront voorloopig wel niet dieper zakken dan het zuidelijkste Noorsche kampvuur (de geheele noordoost-grens langs laten de Noren dag en nacht kampvuren branden met zooveel troepen als Noorwegen maar eenigszins afzon deren kan). Tusschen het frontje van Petsamo en Sal la ligt het onheilspellende witte niemands land, waaruit zelfs de laatste Lap met de laatste pulka )z'n kleine rendierslee) is weg getrokken geen rendierspoor is er meer te zien hoogstens het wrak van een of ander neergetuimeld Russisch gevechtsvliegtuig, welks motoren sprongen van de onmensche- lijke koude, die daar in alle luchtlagen heerschte. Zoodat, als de Lente komt en nog aan- valskdaeht vindt bij de stelling-Russen, stooten te verwachten zijn bij Salla en de zuidelijker fronten tot en met het Manner- heim-kerkhof. En misschien komen dan ook eindelijk de parachutetroepen los, die zulk opzienbarend paradewerk leverden bij Mos kou, waar zij met duizenden tegelijk uit de lucht vielen met tankjes en spelende muziek corpsentenminste als de foto's net zoo weinig jokten als de opgewonden verslagen ervan in Prawda's en dergelijke bladen. CRISIS - BUREAU. OPGAVE VOORRADEN EN VEESTAPEL De Yoedselcommissaris voor Noord- IIollantl maakt bekend, dat de toege zonden registratie kaarten betreffende gegevens van het bedrijf naar den toe- tand op 21 Januari 1940, des nachts om 12 uur. uiterlijk 23 Januari 1940 moesten worden ingezonden. Onder de aandacht wordt gebracht, dat inzending verplichtend is, ook al heeft men geen recht op een veevoeder toewijzing. In dit geval behoort alleen den aanwezigen voorraad te worden opgegeven. Indien geen voorraad aan wezig is, moet bovengenoemde kaart oningevuld, doch voorzien van de handteckeningen, worden ingezonden. Op de kaart behooren steeds twee hand teekeningen voor te komen, namelijk DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE ongehoord, een gruwel, niet waar, Sir Max well Als men u zoo iets had gedaan in uw livrei van pair, zoudt gij het ook niet goed schiks hebben verduurd." „Maar wat is er dan toch gebeurd vroeg Maxwell, deels uit belangstelling, deels om niet te doen blijken, dat hij iets wist van hetgeen er was voorgevallen. „Ik zal 't u zeggen," zeide Mus, „en zoo kort mogelijk, daar ik weinig lust gevoel om druipnat als ik ben. een lange redevoering te houden." En daarop begon Dirks zijn verhaal, waarvan wij het eerste gedeelte achterwege laten, daar zulks den lezer reeds uit de vori ge bladzijden bekend is. „Ik zou dan met stuurman James, dien schurk, de weddenschap aangaan Wilson durfde niet mee naar boord gaan, die laf aard Als hij het gedaan had. ben ik zeker, dat hetgeen er met mij gebeurd is, niet zou voorgevallen zijn." „Laten wij Wilson thans daar", zei de ko ning. „ga voort, maar haast u. „Welnu, ik sprong James na in de boot het ging alles zeer goed. er was nog niet het minste gevaar, eindelijk kwamen wij aan boord, een goed schip, rank en stevig ook ik geloof, een goed zeilschip, waarvan ik echter, den hemel zij dank, niets heb onder vonden „Willen wij niet eerst even naar heneden gaan en het schiip eens bekijken" vroeg de stuurman heel vriendelijk, „dan kunnen wij vooraf een goed glas wijn drin ken dien hebben wij uitmuntend aan boord, bij de weddingschap is toch zulk een groote haast niet." „Ik, die aan geen kwaad dacht, volgde Ja mes naar beneden, en waarlijk, hij haalde een flesch te voorschijn wij begonnen te drinken de wijn was goed, meer dan goed, en James was een aardige kerel, die mij al lerlei grappen vertelde en mij van lachen dc oogen deed overloopen. Toen wij eenigen tijd drinkende en pratende hadden doorgebracht, stelde ik hem voor, met de weddingschap een begin te maken, waarop hij in een luid ge- iach uitbarstte, als had hij iets bijzonders gezegd. „Mijn goede jongen," zeide hij, „ge zoowel op de voorzijde als op de ach terzijde. Om verdere moeilijkheden te voorko men is het gewenscht, dat zij die tot dusver nalatig bleven, de kaarten alsnog zoo spoedig mogelijk bij de betreffende Bureauhonders inleveren. BINNENLANDSCH NIEUWS. ONDER 40 TON STEENKOOL BEDOLVEN. Zaterdagmiddag is de 40-jarige A., werkzaam aan de Gem. electriciteits- werken te Nijmegen,, op noodlottige wij ze om het leven gekomen. De man assisteerde bij het bunke ren van steenkool. De inlaat, van den koker bleek verstopt door een laag sneeuwijs. A. wilde deze laag doorste ken en bij slaagde hierin ook inder daad, doch verloor daarbij zijn even- wtcht en viel in den 14 M. diepen ko ker. Later vond men het lijk van den man onder de steenkolen. HET LEVENDE LIJK TE AMSTERDAM Een alarmeerend bericht bereikte in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de politie van het bureau-Kattenburg Ergens" in ons havengebied had een schipper het lijk gevonden van een onbekenden man, die klaarblijkelijk was doodgevroren. Onmiddellijk wérden ei- agenten op uitgestuurd en erd de G.G.D. gewaar schuwd. De broeders van de ambulance auto en de agenten zochten op de aange (luide plaats en in de omgeving, maai er viel geen doodgevroren man te ont ken. Verdere nasporingen brachten aan het licht, dat er inderdaad iemand 'n poosje op straat liad gelegen, maar dat bleek een dronken man te zijn geweest, die echter weer uit zijn roes ontwaakt, en zij liet wat wankelend, weggewan deld was. Zoodat politie en G.G.D. van de verre Ertskade rustig terug konden gaan naar Kattenburg en N. Achter gracht SCHIPPER WOPKE FENENGA OVERLEDEN Na de poging de zes vermiste wandelaars op de Wadden zee te redden. Schipper Wopkc Fenenga, van de reddingboot der Noord- en Zuidhoi- landsche Reddingmaatschappij op Schiermonnikoog, is Zaterdag in den ouderdom van 51 jaar overleden. Fenenga had Vrijdag nog de leidi ig op zich genomen van 'n reddingsbriga de, welke van bet eiland vertrokken was om de twee heeren en vier dames die van do Groningsche kust over liet ijs bet eiland probeerden te bereiken en werden vermist, op te sporen. Kort na het vertrek van het eiland was liij echter onwel geworden en naar huis teruggekeerd. Zaterdagmorgen is hij zijt nu eenmaal aan boord en zult er blijven ge bevalt mij zoo goed, dat wij eerst een reis samen zullen maken, alvorens wij scheiden en ik u aan wal laat stappen. Die heele wed denschap was maar een grap om u aan boord te krijgen.... Vindt ge 't niet aar dig „Zoo tamelijk." gaf ik James ten antwoord, wees hem op de livrei, die ik droeg, en zeide, dat de gevolgen heel leelijk konden worden, als hij iemand tegen wil en dank aan boord wilde houden, die in dienst des konings was en de koninklijke livrei droegMaar hij zeide. Luister wel. Sire, en gij ook. Sir Maxwell. Al waart ge koning Karei II zelf. ge zoudt aan boord moeten blijven en de reis medemaken." Als dat nu geen smaad en hoon is, dan weet ik het waarachtig niet." „En hoe ging het verder vroeg Sir Ro bert Maxwell. „Wij hebben slechts weinig volk aan boord,' zeide James, de valschaard, „en ge begrijpt, dat wij een flinken knaap zooals gij. die weet hoe het aan boord toegaat, niet missen willen, nu wij hem eenmaal hebben Houdt u rustig en bedaard, dan zult gij het goed hebben en bovendien fortuin maken wilt ge verkeerd, dan wil ik ook verkeerd, en dat zou ik u niet raden, want wij zijn hier niet bang voor lastige gasten en wat de meid betreft, met wie ge trouwen wilt, zooals ge mij in de boot verteldet, die heeft al zoo lang gewacht, dat het er op een paar jaar tjes meer niet zal aankomen trouwen komt altijd vroeg genoeg." „Die James is een slimme vogel," zei ik bij mij zelf „Mus Dirks. indien ge hem een poets kondt spelen, zou zulks u eer aandoen en ik bedracht mij eens ter dege, hoe het aan te leggen, om het gedaan te krijgen. Geweld, begreep ik, zou niet baten, dus maar met een zacht lijntje.En nu, Sire, en, Sir Maxwell, luistert goed, hoe slim ik het aanlegde. „Ik zie het al," zeide ik, „blijven is de boodschap, en daarom in Gods naam Eigenlijk heb ik er niets tegen, de reis mee te maken want om u de waarheid te zeg gen, het leven aan boord bevalt mij beter aan den binnenkant van den dijk ge vonden. Het bleek, dat een hart verlam ming hem had getroffen. Fenenga was nog slechts korten tijd schipper van de reddingboot. NEDERLANDSCH VEE IN ITALIË. Kruising met Zwitsersch vee geeft goede resultaten. In Italië zijn thans het vlecsch en de melk zoo duur geworden, dat het meerendeel der bevolking deze voe dingsmiddelen als 'n groote luxe gaat beschouwen. Om in dien ongewensch- tcn toestand verandering te brengen, heeft de Italiaanscho Regeering f 30 millioen uitgetrokken ten behoeve van de veeteelt, van welk bedrag ook aan de Nederlandsche veeteelt een deel ten goede kan komen. IJ grootste moeilijkheid, waarmee in Italië dc veestapel te kampen heeft, is de voedervoorziening,, daar do grond voor velerlei andere doeleinden dan weiland moet worden gebruikt. Daardoor is het veevoeder er schaarsch en duur, hetgeen in de prijzen van melk en vee tot uiing komt. Men heeft in Italië drie soorten vee: het inlandsch, het Zwitsersch en het Nederlandsch. liet inlandsch vee hecri een geringe melkproductie het Zwit- sersche eri hot Nederlandsche vee geeft meer, doch het Nederlandsche vee is slechts voor enkele Provincies ge schikt. daar het zich moeilijk went aan het leven iri stallen en aan het warme zomerweer. De kruising van Nederlandsch mer Zwitsersch vee heeft goede resultaten opgeleverd, hetgeen voor ons stam boekvee de gelegenheid opent naar Italië te worden geëxporteerd. FRIESCH OP DE LAGERE SCHOOL De gemeenteraad van Leeuwarden heeft een voorstel van liet. sociaal-de mocratische raadslid Dijkstra, waarit: deze gelegenheid tot het ontvangen van lessen in het Friesch op de Open bare Scholen bepleit, met algemeene stemmen aangenomen. VEEVOEDER RAAKT OP OP AMELAND. Een K-L.M.-vliegtuig bestuurd door Parmentier, bracht Zaterdagmiddag 300 Kg. post en 8 passagirsc uit Kolde aan. De groote hoeveelheid post was oorzaak, dat eenige personen aan de vlucht niet konden deelnemen. Zij moesten dc volgende gelegenheid af wachten. Om dezelfde reden kon de verbin ding met Ameland en Schiermonnikoog niet met een vlucht worden afgedaan. Voor elk der eilanden werd een afzon derlijke vlucht van Eelde uit gemaakt. Behalve de brandstoffenschaarschte dreigt nu ook een tekort aan veevoor op Ameland. Het is bij iederen hande laar uitverkocht. dan aan het hof". Uwe Majesteit begrijpt wel, dat dit een leugen was, maar daarin zat juist de slimheid ..het eenige. wat mij spijt," vervolgde ik tot James, „is. dat er van de gansche trouwpartij nu niets komen zal, en dat spijt mij meer om Franeiska. dan om mij zelf.maar, zooals ge zegt, stuurman James, misschien maak ik mijn fortuin beter dan aan het hof. en dat zal haar voor het wachten schadeloos stellen.. Komaan, ik zal mij schikken ik mijn 3ot en maar den ken die voor de visschen geboren is. sterft niet op het land. geef nu brandewijn, stuurman, ik wil mij een goeden roes drin ken. als welkomst aan boord en om de droef heid, die ik over de mislukte huwelijksreis ondervindt, een weinig te verzetten „Opperbest!" riep James en haalde een kruik brandewijn ik wist wel. dat dit hem naar den zin was Hij dacht zijt ge dron ken, dan kimt ge niet van boord en hebben wij geen last met u, ge slaapt rustig uw roes uit, en als wij onder zeil zijn. zult ge wel weer nuchter worden. „Ik begon te drinken, zooals iemand, die met alle geweld dronken wil worden, en Ja mes zag zulks met vermaak maar zoodra hij zich even omkeerde of de oogen van mij afwende, ledigde ik mijn glas in mijn hoed, dien ik op mijn knieën gezet had. en zoo bleef ik dood nuchter, hoe dapper ik mijn glas ook vulde." „En toen hieldt ge u dronken zeide Maxwell, die naar het einde verlangde. „Juist, Sir Maxwell, goed begrepen.' ging Mus Dirks voort. „Ik begon allerlei gekke taal uit te slaan, zong een paar liedjes met dronkemansstem, viel toen op een paar ba len neder en veinsde in slaap te vallen. (Wordt vervolgd, i IN VIER BLADEN ADVERTEEREW VOOR EENMAAL BETALEN Zij per Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Wieringer Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1