TRIUMPH DAM PO 31e JAARGANG ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 WIE KWALITEIT WAARDEERT- 100% WAARDE BEGEERT, ROOKT DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. DE 19 SIGARET DIE OVERAL TRIUMPHEERT No. 20 WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. --V' BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 DE ORGANISATIE VAN DEN VREDE. Initiatief van President Roosevelt VREDE en VRIJHANDEL. Nadat de Amerikaansche Minister van Bui- tenlandsche Zaken, Cordell Huil, had mede gedeeld, dat informeele diplomatieke be sprekingen waren begonnen met de neutrale regeeringen, eventueel uit te breiden tot de oorlogvoerenden, met het oog op het duide lijke verlangen van alle neutrale landen naar uiteindelijk herstel van den wereldvrede op een gezonde duurzame basis, kwam President Roosevelt onmiddellijk daarop met de aan kondiging, dat hij zijn onderstaatssecretaris Sumner Welles naar Europa zou zenden om zich door middel van diens persoonlijke be sprekingen op de hoogte te doen stellen van de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Enge land en Duitschland. In een nadere toelichting deelde Minister Cordell Huil mede, dat President Roosevelt deze stappen had ondernomen wegens de huidige vijandelijkheden in verschillende dee- len van de wereld, wegens de gevolgen van die vijandelijkheden voor de neutrale landen en wegens den duidelijken wensch van alle neutrale volkeren den wereldvrede te herstel len op een gezonden, blij venden grondslag voor alle naties. De doeleinden van den President, aldus de Minister, zijn de VREDE, en een gezond economisch leven in het tijd perk na den oorlog, welke beiden slechts zijn te bereiken bij aanvaarding door alle lan den van een gezonde VRIJHANDELpolitiek. Deze doeleinden, zegt de President, moet de wereld nastreven, wil er in het tijdvak na den oorlog een gezond economisch leven zijn, en geen autarkie en totalitaire stelsels. Daarom dient thans reeds de wijze van orga nisatie der wereld na het sluiten van den vrede ter hand te worden genomen, teneinde de gronddenkbeelden van een programma van vrijhandel en daardoor beperking en stopzetting van de bewapening, voor een ge zonde en stabiele periode in de internationale betrekkingen na den oorlog, levendig te houden. Boor vrijhandel tot vrede Er is in de oorlogvoerende landen reeds veel hards en botters gezegd en geschreven omtrent de grondslagen, waarop handel en verkeer met de vijanden van thans na het sluiten van den vrede moeten worden gevestigd. Wij, voor standers van den vrijhandel, die in ons dooi den oorlog gespaard vaderland ons verstand niet behoeven te laten overheerschen door gevoelens van haat tegen de bewoners van een ons vijandelijk land, kunnen bij het ver nemen van de gestelde vérgaande eischen slechts droefheid gevoelen, dat men ginds uit den loop der gebeurtenissen zoo weinig heeft geleerd. Wanneer dergelijke meeningen mochten zegepralen, dreigt het gevaar, dat bij het sluiten van den vrede reeds weer de grond FEUILLETON. slag wordt gelegd voor den volgenden oorlog. Men heeft bij deze uitingen niet zuiver te doen met het in toepassing brengen van protectionistische theorieën de voornaamste drijfveer is de haat tegen de vijanden van heden, welke men wil maken tot vijanden voor de toekomst. Wanneer de geëischte maatregelen werden ingevoerd in elk der oorlogvoerende landen, zouden wij in afzien- baren tijd een nieuwen Europeeschen oorlog beleven, aan welken misschien ook staten, die thans hun onzijdigheid hebben kunnen handhaven, gedwongen zouden worden deel te nemen. En met die toekomst voor oogen zouden de volkeren, dadelijk na het sluiten van den vrede, hun krachten niet in de eer ste plaats kunnen wijden aan het herstel van hun geknakte welvaart, doch zij zouden weder als voorheen groote sommen moeten opbrengen voor hun bewapening, opdat zij in den te verwachten, onvermijdelijken oor log nóg beter gereed zouden zijn. En de ver wachting, dat de ramp, waardoor de wereld opnieuw is geteisterd, althans dit ééne goe de resultaat zal hebben, dat men zou hebben ingezien, tot welke noodlottige gevolgen de kunstmatige afsluitingen der verschillende staten op den duur MOESTEN leiden, is dan een ijdsle illusie geworden. Wij willen niet poseeren voor idealisten, die van de staten verlangen, dat zij zuiver altruïstisch voor elkander werken wij er kennen. dat de regeering van elk land in de eerste plaats bedacht moet zijn op de wel vaart der eigen onderdanen. Maar een regee ring, welken nog meent, dat zij de belangen harer burgers het best dient, door het land zoo weinig mogelijk toegankelijk te maken voor de producten uit andere landen, streeft haar doel voorbij en maakt haar burgers juist door haar egoïstische politiek tenslotte ongelukkig. Wij behoeven hier niet nogmaals de zoo herhaaldelijk aangetoonde (en in de practijk juist gebleken) bezwaren tegen het protectionisme te gaan uiteenzetten, voor zoover die betreffen de onvermijdelijke onbil lijkheid tegenover sommige takken van be: drijf in het eigen land bescherming van één industrie leidt tot benadeeling van een an dere en kweekt daarom ontevredenheid en af gunst, welke slechts kunnen worden onder drukt door bescherming ook van de zich ver ongelijkt gevoelende nijverheid een en an der met als onvermijdelijk gevolg nieuwe ontevredenheid bij de tot nu toe te vreden burgers, en verhoogde afgunst en entstemming bij hen, die door de nieuwe protectie niet of niet voldoende bevoordeeld werden. Gevaarlijk wordt de bescherming dan voor de binnenlandsche rust. Maar dubbel gevaar lijk wordt zij, wanneer ze bovendien kenne lijk wordt ingevoerd om nijverheid en han del in andere landen zooveel mogelijk afbreuk te doen, ja indien mogelijk te vernietigen. Dubbel gevaarlijk, want terwijl in het bin 28.) „Maar waarom u zoo druk te maken, vrouw Bertha, gij, die reeds zoo rijk zijt „En, graaf, iedereen heeft zijn bijzondere geheimen en ik heb ook de mijne misschien zult ge later, als ik niet meer zijn zal, de re den vernemen, waarom ik rusteloos bezig ben om mijn schatten te vermeerderen," zei- de zij eenigszins droefgeestig.„Maar kom aan, laat ons de weinige uren, die mij nog overblijven, zoo aangenaam mogelijk door brengen. Terwijl gij, graaf, u van uw reis gewaad ontdoet, zal ik met Lucie een wande ling in het park doen.... Komaan, Lucie, bezoeken wij nog eens uw geliefkoosd plekje", en aan Lucie Erickdale haar arm aanbieden de. verlieten beiden de zaal. Nauwelijks waren Lucie en Bertha ver trokken, of de deur, die naar de vertrekken, welke door graaf William van Rochester be woond werden, voerde en die in de zaal uit kwam, werd geopend, en een bediende trad deze binnen. Verwonderd bleef hij staan, toen hij den graaf gewaar werd. „Uw Edelheid hier vroeg de bediende verwonderd. „Ha, John, wat wilt ge van mij „Mylord. de graaf van Rochester. uw va der, heeft mij een brief ter hand gesteld, ten einde u dien zoo spoedig mogelijk in Frankrijk te doen geworden, en mij met de bezorging er van belastdaar Uwe Edelheid zich echter hier bevindt „Zult ge de reis naar Frankrijk niet be hoeven te doen," zeide Arthur „geef mij den brief, die mij nu spoediger in handen komt, dan mijn vader vermoedt." nenland alle nadeelige gevolgen van de „be scherming" worden ondervonden, en dus het doel wordt gemist, bereikt men naar bui ten een geheel ander doel, dan men zich voorstelde, n.1. een wedstrijd in bewapening, welke moet uitloopen op nieuwen oorlog. Vernietiging van' de nijverheid van den anderen staat is niet te bereiken, reeds om de eenvoudige reden, dat een staat als zoo danig geen nijverheid heeft Er is geen nij verheid van Duitschland, van Nederland, van Engeland, enz., er zijn slechts Duitsche, Ne- c'.erlandsche. Engelsche industrieelen, die met elkander concurreeren, niet omdat zij tot verschillende nationaliteiten behooren maar cmdat zij denzelfden tak van nijverheid uit oefenen. En nu kan de regeering van staat A beproeven (en wellicht er in slagen), door heffing van hooge tarieven een bepaalden tak van nijverheid binnen haar eigen grenzen tijdelijk tot hoogen bloei te brengen en daar door de industrieelen, die in staat B dezelfde nijverheid uitoefenen, te ruïneeren, maar door die politiek ruïneert ze wellicht binnen haar eigen grenzen, of in staat C, de beoe fenaren van vele andere takken van bedrijf. De grens der economische groepen valt niet samen met die der staten, doch loopt daar dwars doorheen de versphillende bedrijfs takken in onderscheidene staten zijn zoozeer van elkaar afhankelijk, dat de vernietiging van een nijverheid in den eenen staat ter stond een nadeeligen terugslag geeft op een anderen tak van industrie of handel in een anderen staat. Naarmate het feit van onze onderlinge af hankelijkheid duidelijker zichtbaar wordt. BINNENLANDSCH NIEUWS. zullen de opvattingen omtrent den noodza kelijken belangenstrijd en de onvermijdelijke vijandschap, waarop de tegenwoordige poli tiek in Europa steunt, worden verdrongen. En wanneer dan andere, meer met de werkelijk heid overeenstemmende opvattingen er voor in de plaats zijn getreden, zullen de grond slagen voor een betere Europeesche samenle ving zijn gelegd. Wanneer dan zij, die straks worden aange wezen het vredesverdrag op te stellen, toonen gelijk President Roosevelt doordrongen te zijn van de waarheid, dat de eerste grondslag voor duurzamen vrede is de geleidelijke eco nomische ontwapening der volkeren, waarvan de militaire ontwapening een gevolg zal zijn, dan kan zelfs deze gruwelijke oorlog nog ze genrijk voor de menschheid hebben gewerkt DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE De bediende gaf Arthur den brief over en vertrok. „Een brief van mijn vader," zeide Arthur, „wat mag de graaf van Rochester, anders zulk een gezwaren vijand van schrijven, mij toch te melden hebben zeide Arthur bij zich zelf en las „Mijn zoon, Uw naam, de naam van Rochester, is bezoedeld, en op ons geslacht, tot hiertoe zonder smet of blaam, is eeiï vlek geworpen, welke uit te wisschen de taak is die ik aan u opdraag. Keer daarom onmid dellijk terug, verlaat, zoodra ge dezen ont vangt, Frankrijk, onverschillig of ge den last u door den koning opgedragen, al dan niet vervuld hebt. Ge begrijpt, nu ik u dit schrijf, van hoeveel belang uw overkomst is draal daarom geen oogenblik daarmede Een vlek op onzen naam geworpen, mag er niet langer op blijven kleven. „Zonderling en voor mij onbegrijpelijk!"! zeide Arthur, als kon hij zijn oogen niet ge- looven, en den brief nogmaals nalezende „mijn naam, de naam van Rochester bezoe deld Wie kan de ellendeling zijn Ik ver lang oogenblikkclijk opheldering van deze zaak," en hij wilde de zaal verlaten, toen graaf William deze binnentrad, niet weinig verwonderd, Arthur aan te treffen, dien hij verre waande. „Gij hier, mijn zoon Aan welk toeval hebben wij uw zoo spoedige terugkomst te danken In weinig woorden verhaalde Arthur nu dat gene, wat ons reeds uit vorenstaande blad- zijend bekend is, en toen hij zijn verhaal geëindigd had, zeide hij „Zeker zal mijn terugkomst u verheugen, daar ik uit den brief, dien ik zooeven ontving, verneem, dat gewichtige omstandigheden u genoopt heb ben, mij tot een onverwijlde terugkomst aan te sporen." „Hebt ge den brief dus ontvangen vroeg de graaf. „Ja, vader, uw bediende gaf mij hem een oogenblik geledenMaar welke smet is er op den naam van Rochester geworpen, en wie is de vermetele, die zulks heeft durven wagen VOLDOENDE SUIKERVOORRAAD. Distributie blijft voorloopig. De verhooging van den suikerprijs heeft de vraag doen rijzen, of de betrekkelijk hoo ge distributiekosten thans nog wel verant woord zijn, nu er in ons land een zeer ruime suikervoorraad is. Van officieele zijde wordt toegegeven, dat de distributie zou kunnen vervallen, indien men zeker kon zijn van een regelmatigen aanvoer van suiker, meldt een Haagsche correspondent. Gaat het tot Juü ir.et den aanvoer in het* huidige tempo voort, dan staat het vast, dat er tot October voldoende is. In October komt de nieuwe binnenlandsche bietsuiker aan de markt, waarvan de productie door de uitbreiding van het areaal met 25 Vc zeer ruim is ge worden. Thans is het nog zoo, dat het uit vallen van een paar schepen tot een stren gere distributie zou moeten leiden. Loopt alles naar wensch, dan is het niet uitgesloten, dat op dén duur de distributie kan vervallc-n. Maar voor men daartoe over gaat, wil de crisisdienst zeker zijn van een veiligc-n buffer-voorraad. Wanneer er dan bijvoorbeeld eenige stagnatie in den aanvoer van Indische suiker zou ontstaan, zou dit niet dadelijk voelbaaiv zijn. Eerst na rijp wikken en wegen zal men te gelegener tijd tot opheffing van de distributie overgaan. LOU BANDY GEOPEREERD. Buziau ongesteld. Men meldt uit Den Haag Lou Bandy. die een keel- en kaakontste king heeft, is Woensdag in het Roode Kruis- ziekenhuis te 'sGravenhage geopereerd. De operatie is zeer goed geslaagd, maar de pa tiënt lijdt nog veel pijn. Buziau wordt sedert Zaterdag il. in zijn „Arthur, een onzer voorouders. Raoul van Rochester, had een vrouw, wier schoonheid door geheel Engeland geroemd werd, en die hij vurig beminde en als een engel van schoonheid en deugd vereerde.. „O ja, zij, die op zulk een noodlottige wij ze overleed, door in een vlaag van krankzin nigheid de handen aan zich zelve te staan Deze geschiedenis is mij bekend," zeide Arthur. „Neen, neen, deze krankzinnigheid en zelf moord was slechts een voorwendsel om een misdaad te bedekken, die, ware zij niet ge straft geworden, den naam van Rochester zou hebben onteerd. Layton van Roches ter, zoo heette de vader van Raoul. was een man, die de eer boven alles liefhad, een stug ge grijsaard, somber en afgetrokken, maar met een eerlijk harthij droeg aan Anna, zijn schoondochter, een innige, vaderlijke liefde toe. Intusschen begon hij aan haar trouw jegens haar gemaal te twijfelen onafgebroken bespiedde hij haar gangen, en eindelijk betrapte hij haar. bij afwezigheid van Raoul, in de armen van een ander, hij stiet een dolk in haar schuldig hart. en met haar bloed wischte hij de schande uit, die zij op den naam van Rochester geworpen had „Maar wat heeft deze geschiedenis tc ma ken, met hetgeen ge mij te zeggen hebt vroeg Arthur, den grijsaard verwonderd aan ziende, terwijl zijn hart onstuimig in zijn boezem klopte. „Dat, gelijk Raoul van Rocheste eenmaal misleid en bedrogen werd, ook ten opzichte van u bedrog en misleiding gepleegd worden, cn de naam van Rochester geschandvlekt is „Groote God riep Arthur uit. „vader wat zegt ge „De waarheid, mijn zoon. evenals Anna Douglas de schandelijkste ontrouw ten op zichte van Raoul van Rochester pleegde „Zou Lucie Erickdale mij ook ontrouw zijn riep Arthur. „Neen, neen vader dat is niet mogelijk De liefde, die zij mij steeds toedroeg, haar onbevlekte levenswan del. de vreugde, die zij weinige oogenblikken geleden over mijn terugkomst aan den dag woning te Rijswijk verpleegd. Bij hem is een lichte bronchitis geconstateerd, met verhoo ging van temperatuur. De toestand van den vermaarden revue-komiek is, naar wij verna men, thans beterende. Buziau's plaats in de Bouwmeester-revue te Rotterdam wordt tij delijk ingenomen door Johan Kaart, die op zijn beurt vervangen wordt door Johan El- sensohn. MOEDIGE SPIJKENISSEES REDDEN EEN HOND. Bijna zelf verdronken. Dinsdagavond waren twee jagers uit Spij- kenisse met een polsdrager en een jachthond in weerwil van de felle koude op jacht ge gaan Na een eind langs den buitendijk der Oude Maas in de richting van het Allemans- haventje te hebben geloopen, gingen zij een strekdam op en schoten. De hond liep on middellijk het ijs op. rin de richting, waar legde, de blos van onschuld, die haar wangen bedekte, de tranen van blijdschap, die er in haar ogen parelden.. zou dat alles huiche larij zijn o neen, neen tot zulk een laagheid is mijn Lucie niet in staat, neen, vader ge bedriegt u, ge hebt u door den schijn laten misleiden, Lucie Erickdale kan niet schuldig zijn „Arthur sprak de grijsaard, „heb ik ooit gelogen, zie mij aan en lees in mijn oogen, of mijn beschuldiging valsch is.'" „O neen, vader, nooit, hoe zou ik u tot zulk een laagheid in staat durven achten Maar beken, vaak faalt ons oordeel en me nigmaal bedriegen wij ons zeiven. Denk, v/ie Lucie Erickdale steeds was, uit welk ge slacht zij gesproten is Zulk een beschul diging zonder bewijzen. „Mijn oogen hebben mij nooit bedrogen," zeide William van Rochester, „welke ande re bewijzen zoudt ge begeeven „Groote God waart ge dan getuige van haar ontrouw „Ja." gaf de grijsaard ten antwoord. „En belette ge die niet „Neen, mijn zoon, want iets zeide mij. dat. toen ik getuige van haar schande was, het de eerste maal was, dat zij eer en plicht vergat, en de gezworen trouw schondDe vrouw, die door geweld van oneer en schan de teruggehouden moet worden, bezit eer noch deugd zij kan niet deugdzaam genoemd worden, wier deugd door anderen moet wor den bewaakt." „Verhaal mij alles, vader riep Arthur, wiens gelaat bleek was als dat van een lijk, „o nu ik voorbereid ben, zullen uw woorden mij minder treffen. Zie, ik ben bedaard, kalm en rustig om u aan te hooren, verzwijg mij niets, ik wil. ik moet alles weten." En terwijl hij dit zeide zwoegde zijn boezem, zijn leden trilden en de hevigste onrust stond op zijn gelaat te lezen. „Neen, thans niet, geen overijling, „Ik moet, ik wil alles weten riep Arthur, „en ik zal naar Lucie toesnellen, haar haar oneer en haar laagheid verwijten en den band verbreken, voor eeuwig losrukken, die mij aan haar verbindt liet wild gevallen was Doch het dier zakte na tien meter door het ijs. Zijn baas begaf zich met een ongeveer vier nieter langen ijshaak in de richting van zijn hond, maar toen hü het dier bijna had be reikt, zakte hij ook door het ijs. Ter plaatse staat eenige meters water en de jager ging geheel onder. Hij wist zich echter aan zijn haak vast te houden. De hond was nu binnen zijn bereik, zoodat hij het dier kon grijpen. Inmiddels was een van de andere jagers, die een paar passen het ijs was opgeloopen om het einde van den haak te pakken, ook door het ijs gezakt. De polsdrager, die den strek dam had verlaten teneinde een stuk hout te zoeken, vond daar een paar stukken plank, met behulp waarvan de twee jagers zich konden redden. Hun levensgevaarlijk werk is echter nutteloos geweest, daar de hond, toen zij den vasten wal bereikten, dood neer viel. De jagers kwamen met geheel bevroren kleeren en verkleumd van kou bij het Alle- n anshaventje aan. waar zij van kleeren htbben verwisseld. Na zich goed verwarmd te hebben, zijn zij huiswaarts gekeerd. Zij hadden hun plicht ten aanzien van hun trouwen makker gedaan. KOU OP DE BORST l Wrijf s avonds rug en borst in met Dampo.Danonderde wol! Volgende morgen beter! Pot 50ct. Doos 30ct. OUD-INDISCH MILITAIR DOODGEVROREN. Te Zwanenburg bij Halfweg is een oud- Indisch militair doodgevroren. De 68-jarige man stond als ietwat zonderling bekend en woonde alleen in een huisje aan de Olmen laan te Zwanenburg. Dinsdagavond werd de politie gewaarschuwd dat kloppen aan de gesloten deur van de woning onbeantwoord bleef. De politie stelde een onderzoek in en het bleek, dat de oude man dood in huis lag. Een geneesheer, die inmiddels was gewaar- schuwd. constateerde, dat de man tengevol ge van bevriezing was overleden. 8UÏTËNLANDSCH NÏËUW& WAAR KLEINE KINDEREN ZWARE SIGAREN ROOKEN. De gouverneur-generaal op de Philippijnen heeft, tezamen met het parlement, een ver bod uitgevaardigd, dat een Europeaan hoogst zonderling aandoet. Aan jongens onder de twaalf jaar is voortaan het rooken verboden. In onze streken is zulk een overheidsverbod zeker overbodig. Want een vader zou zijn „Neen, hare tranen, hare gebeden zouden u bewegen, ge zoudt haar geloovenhet bedrog en de leugen, door haar mond geuit, als waarheid beschouwen want men houdt haar, die men bemint, gaarne voor onschul dig. neen. vooral geen overijling!" „Maar, vader!" riep Arthur verbleekende, ge wilt toch geen wraak nemen, gelijk Lay ton van Rochester eertijds deed... Want zie, zij moge schuldig zijn, Lucie Erickdale moge de schuldigste vrouw zijn. die eenmaal haar eed van trouw en liefde brak, voor zulk een wraak zou ik haar beschermen, hoe groot haar schuld ook wezen mocht, ook tegen u „Arthur," zeide graaf William met dien kouden ernst, die zoozeer bij den hevigen hartstocht van Lucie's gade afstak, ik wil niet, dat ge geloof zult slaan aan de woor den van een grijsaard, wiens verstand wel licht door den ouderdom beneveld is en wiens oogen de jaren verduisterd hebben ik wil niet, dat ge vertrouwen zult stellen in hetgeen een grijsaard zegt, dien ge misschien als kindsch geworden beschouwt. ..Vader riep Arthur uit. „Laat mij voortgaan.' zei graai Willianf. „ik wil, dat ge u zelf van haar schuld over tuigt,hedenavond, als de klok van dit kasteel half acht zal slaan, wacht ik u hier in deze zaaldan zult ge er u van kunnen overtuigen, dat mijn verstand nog niet door ouderdom beneveld is. dat de jaren mijn oogen nog niet verduisterd hebben, dat Lucie Erickdale schuldig en niet langer waardig is. den naam van gravin van Rochester te dra gen evenmin als ik haar waardig keurde, het medaillon van uw moeder langer te behouden, dat ik haar gemaal schonk." en de graaf toonde zijnen zoon het kleinood. (Wordt vervolgd IN VIER BLADEN ADVBRTEBREN VOOB EENMAAL BETALEN Zijper Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Wleringer Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1