31e JAARGANG No. 22 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERiNGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BUITENLANDSCH NIEUWS. FINNEN SLAAN TALRIJKE AANVALLEN AF. Russische parachutisten hij Helsinki gedaald. Het Finsche legerbericht melde Te land üe vijand heelt Dinsdag de aanvallen tussschen de Finsche Golf en Muolajarvi voortgezet, doch deze werden algeslagen. In het Oostelijk deel van de land engte trachtte de vijand over het Su- vantomeer op te rukken naar Voosuula doch hij werd met groote verliezen terug geslagen. Bij 'laipaie werden sterke aanvallen de Sowjet-troepen met zware verlie zen teruggedreven. Ten Noordoosten van het Ladoga- meer gingen de Finsche troepen voort met het vernietigen van vijandelijke steunpunten en zij sloegen alle Russi sche tegenaanvallen af. Te Kuhmo na men de Finnen verscheidene Russische stellingen. Ter zee de Finsche kust batterijen verspreidden een vijandelijke af dee ling, die gesteund door tanks en ande re gemechaniseerde wapens, over het Ladogameer wilde oprukken, ten ein de de Finsche stellingen rondom Tai- pale om te trekken. De vijand verloor 200 man, een tank en 'n slede. Ten Noordoosten van het Ladoga meer vernietigden de Finsche kustbat- terijen munitie-bergplaatsen en een batterij zware Russische artillerie. In de lucht De Finsche luchtmacht ging voort met het aanvallen der vij andelijke colonnes. Ook de vijand was actief. Naar men meldt, zijn zeven per sonen gedood en zes gewond. Zes Russische vliegtuigen zijn neer gehaald, doch naar verluidt zijn nog zes andere vliegtuigen verloren ge gaan. Dinsdag is te Helsinki zesmaal lucht alarm gemaakt. Tijdens het tweede alarm sprongen enkele kilometers ten Westen van de hoofstad eenige para chutisten neer, de meesten van. hen wer den gedood, drie werden gevangen ge nomen. Reuter meldt uit Helsinki De pogingen van het Russische op perbevel de 164e divisie, welker ver bindingen zijn afgesneden en die bij Kitela wanhopigen tegenstand biedt, vrij te krijgen, zijn mislukt. Het ge brek aan levenmiddelen en munitie is zoo groot, dat de weerstandskracht dei- divisie er aanzienlijk door wordt ge schaad. Sedert geruimen tjijd is te Helsinki niet zooveel luchtalarm gemaakt als Dinsdag. Verder is Viborg verscheide ne malen hevig gebombardeerd. Zooals reeds gemeld, verkeert door de vernietiging van de 18e divisie ten Noorden van Kitela, ook de 164ste Rus sische divisie in ernstig gevaar. Deze divisie is reeds langen tijd door de Finnen omsingeld, terwijl an dere strijdkrachten de 18e divisie aan vielen. Nu deze vernietigd is, kunnen de Finnen zich met al hun krachten op de lü4ste divisie werpen. SCANDINAVISCHE BLADEN BLSUHULDIGLN BLKLIJN Het zou Stockholm hebben ge dreigd met oorlog. United Press meldt uit Kopenhagen: Enkele der voornaamste Scandinavi sche bladen bevatten artikelen, welke de beschuldiging inhouden, dat Duitsch land zou hebben gedreigd Zweden in j'n algemeenen oorlog te betrekken, in dien liet actief zou deelnemen aan de militaire verdediging van Finland. Men wijst er op, dat in de verklarin gen van den Koning en den premier niet in bijzonderheden, is medegedeeld, waarom de Zweedsche Regeering van oordeel was, dat zij in een oorlog zou worden betrokken, maar dat het duide lijk is, dat een land, of landen, moe ten hebben gedreigd met oorlog en nu zijn de voornaamste Finsche en Zweed sclie bladen er zeker van, dat dit land Duitschland moet zijn geweest. Het Finsche officieuze blad „Helsin- gin Sanomat" beschuldigt Zweden, dat het de belangen van Zweden heeit geschaad door te wijken voor een wer kelijke of denkbeeldige bedreiging in n algemeenen oorlog te worden gewik keld en beschuldigt Duitschland deze bedreiging te hebben geuit. Duitschland, aldus het blad, dat ons twintig jaar geleden tegen het commu nisme bijstond, voert thans een poli tiek, welke ons aan Rusland overle vert. In dit licht moeten de verklarin gen van Zweden worden gezien. FRANSCHE AFDEELING VERRAST Per vergissing in de Duitsche linie geraakt. Reuter meldt uit Parijs Thans zijn bijzonderheden bekend geworden omtrent het verlies van 20 man aan het Westelijk front, waarvan het Fransche legerbericht Dinsdag melding maakte. Een sectie onder bevel van een luite nant in twee lorries was op weg naai de frontlijn, om andere troepen af te lossen. Tengevolge van een vergissing reden de lorries recht over den weg door de Fransche linie over Niemands land de Duitsche linies binnen. De Duitsche voorposten openden een machinegeweervuur op dc lorries en wierpen daarna handgranaten. Vele Fransehen werden gedood, met inbe grip van den luitenant. FEUILLETON. 30.) „Wilson heeft den sleutel vraag ik er om, dan, want hij is een slimme vogel, die reeds eenig vermoeden heeft, hoe hij dit heeft opgevat is mij onbekend, dan zal hij mij zeker niet alleen den schat laten del ven, en zooals ge begrijpt, het moet een ge heim blijven, want werd de schat ontdekt, dan zou de koning zich dien toeëigenen, daar hij in het paleis gevonden is. Ik behoef u niet te zeggen, hoe hard mij zulks vallen zou, daar het grootste gedeelte van den schat be staat in gelden, die de intendant aan mijn ouders ontstolen heeft." „Dat is waar," zei Mus Dirks, „volkomen waar maar waarom dan Wilson het geheim niet medegedeeld „Ik heb u immers gezegd, dat ik dien ke rel niet vertrouw hoe groot het aandeel mocht zijn, dat ik hem van den schat zou willen schenken, hij zou mij niettemin ver raden, en niet alleen dat ik daardoor de :gunst des konings verliezen zou, maar wat meer is, men zou mij tot de teruggave dwin genIk heb dus een braaf, eerlijk man noodig, die bovendien slim is en voorwaar, ik wil u gaarne bekenen, Sir, dat ik hiervoor geen geschikter persoon dan u zou kunnen vinden." „Waarachtig," zei Mus, „als het om slim heid te doen is, dan ben ik uw man ik ge loof, dat ik daarvan gisteren met stuurman James een aardig staaltje gegeven heb En of ge mij vertrouwen kunt Evenzeer als mijn vader, en deze genoot het vertrouwen van vrouw Bertha, die juist niet zoo spoedig aan iemand haar vertrouwen schenkt." „Ik reken dus op u Sir Dirks," zei de gun steling. NEUTRALE SCHEEPVAART EEN DUITSCH BELANG. Het oordeel van een Deensch lioogleeraar. Uit Kopenhagen wordt gemeld In „Berlingske Tidende" schrijft pro fessor Gudmund Hatt een artikel mei het opschril't Heeft Duitschland een voordeel van de vernietiging der neu trale scheepvaart en handel, van zijn neutrale buurstaten af te snijden en Denemarken en Nederland van de zee zijde in te sluiten." De schrijver constateert, dat, indien Duitschland inderdaad een voorne men in die richting zou hebben, er nauwelijks kans is, dat deze poging zou slagen. Hij gaat dan voort, doch stellen wij ons een oogenblik voor, dat liet Duitschland werkelijk zou ge lukken de zee voor Nederland en Dene marken te versperren. Wat zouden dan de gevolgen zijn Wie zou er he't meeste onder lijden Stellig de Nederlanders en Denen. Deze kant van de kwestie in tresseer t de oorlog voerenden echter niet bijzonder. Be langrijker is de vraag welke betee- kenis zal de vernietiging van het Ne- derlandsche en Deensche bedrijfsleven en productievermogen op het verloop van den oorlog hebben Engeland zal niet verhongeren als het geen Deensche haler en kaas meer krijgt. Door het afsnijden der overzeesche verbindingen van Nederland en Dene marken verhindert Duitschland den toevoer van grondstoffen, welke noo dig zijn voor de handhaving der pro ductie van levensmiddelen. Kan w or den vermeden da't zulk een ontwikke ling in Duitschlands nadeel geschiedt'? Kan het slecht gevoede en slecht geor ganiseerd e Oost-Europa Dnitschland schadeloos stellen Zou het. nielt voor Duitschland zelf beter zijn, indien Nederland en Dene marken werd toegestaan de voedings middelen en kunstmest-stoffen in te voeren, welke Nederland cn Denemar ken niet kunnen missen en zonder wel ke zij geen landbouwproducten naar Duitschland kunnen uitvoeren KOUBERECORD IN ZWEDEN In Zweden is Dinsdag een koude- rectörd genoteerd: 51 graden onder nul! De laatste dagen zijn weer negen personen in Hongarije doodgevroren. Nog steeds houdt de hevige koude aan. De Karpathen worden door wo'ven ge teisterd. Een hoer is door wolven aango vallen en verscheurd. In de- omgeving van Raho vond men de resten van meer dan 160 reeën en herten, die door wol ven waren aangevallen. Geheele kud den herten vluchten in uitgeput ten toestand naar de dorpen, waar zij dooi de bewoners in stallen worden onder gebracht. De autoriteiten werken sa men met de bevolking om op de wol ven jacht te maken. mt KROEGBAAS IS MEDE VERANTWOORDELIJK Voor auto-ongev&f, door klant veroorzaakt. Na een aanrijding te Brussel, waarbij de man achter het stuur in kennelij- ken staat had verkeerd, werd niet al- jlccn deswege betreffende vervolgd, maar ook de kroeghouder, die hem te- voren nog drank had geschonken. I Het slachtoffer, dat op een stoep was aangereden, maar er liet leven had afgebracht., en de erfgenamen van het andere slachtoffer, cischten daarna voor den civielen rechter, zoowel van den chauffeur als van den kroeghou der volledige schadevergoeding. De kroeghouder meende, dat hij niet gedood en verwond had, maar de chauffeur, en dat hij zich overigens, toen het ongeval gebeurde, in zijn wo ning bevond on er dus niets mee te maken had. Dc rechter nam dat verweer echter niet aan en verklaarde, dat de dron kenschap van den chauffeur veroor zaakt was door den drank, dien de kroegbaas hem geschonken had, zoo dat deze medeplichtig werd aan het aanrijden mede nog, doordat hij ie mand, die in kennelijken staat ver keerde, niet verhinderd had te rijden. Chauffeur en kroegbaas werden daarom samen veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van fr. 290.000. PERSBERICHT. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, die zich, zoodra er gebrek kwam aan spoorwagens voor transporten grove tuinbouwproducten naar Duitschland en Zwitserland, in verbinding heeft ge steld met de bevoegde autoriteiten ver nam, dat daarop gnnstig is beschikt. Dagelijks zouden er 50 DuKsche wa gens voor het vervoer naar Duitsch land en eens per week 40 Duitsche wa gens voor transporten naar Zwitser land beschikbaar worden gesteld. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE TIEN GEMETEN VRIJWEL GE-ISOLEERD In het Vuile Gat bij Zuid-Beierland gaat nog steeds bij eb en vloed zeer zwaar drijfijs, waardoor dit water I voor drie-vierde met schotsen is be dekt. Voor de veerlieden is er geen doorkomen naar Tien Gemeten mo gelijk. De veerman aan de Hitsert- schekade heeft den dienst stopgezet, die aan den Nieuwedijk tracht, zoodra de toestand een oogenblik gun stig is, over te gaan. Heen en terug duurt de reis van 8 uur 's morgens tot halfvijf 's middags. Indien de boot niet terug kan, moeten de postambte naren en kooplieden een onderkomen zoeken bij de eilandbewoners. Daar er geen doktor op het eiland i-s gevestigd, zijn de 300 bew oners aange- „Gerust, Sir Maxwell, ziehier mijn hand," gaf Mus ten antwoord. „Een derde van den schat zal u toebehoo- ren, en ge zult rijk zijn, Sir Dirks, en is men eenmaal rijk, dan klimt men spoedig zeer hoog aan het hof ik weet niet, of ge hier aan eenige waarde hecht, maar dat Francis- ka uw echtgenoote zal zijn, hierop kunt ge rekenen." „Drommels uw voorstel lijkt mij, het is een eerlijke zaak, en men zou al heel dom moeten zijn om niet toe te tasten, als men grootheid en rijkdom maar zoo voor het grij pen heeftDe zaak is geklonken, Sir Max well, ik ben uw man „Dat verheugt mij en bewijst mij tevens, dat ge een schrander man zijt, die zijn voor deel niet uit het oog verliest," hernam Robert Maxwellde groote vraag is nu maar, hoe in de gewelven te komen en den schat meester te worden, zonder dat Wilson zulks bemerkt ge begrijpt, alleen kan iemand zulks onmo gelijk doen er moet gegraven worden, de schat zal zwaar zijn, en er wordt spoed ver- eischt...." en na zich eenige oogenblikken bedacht te hebben, riep hij „Ha 't is ge vonden. Zijt ge bang voor spoken, Sir Dirks „Bang voor spoken herhaalde Dirks. „Een verstandig mensch gelooft aan geen spoken, zegt men maar ik beken gaarne, dat ik op dat punt niet zeer verstandig bon." „Ge zoudt dus niet gaarne eenigen tijd al leen hi de gewelven willen doorbrengen vroeg Sir Maxwell „Dat is te zeggen, wel gedurende den dag, dan geef ik er niet om, maar des nachts doe ik het niet, voor al de schatten der wereld „O dan is er geen zwarigheid ge moet met mij een weddenschap aangaan, natuur lek voor de grap, om vier en twintig uren in de onderaardsche gewelven door te brengen, ik beloof aan Wilson een gedeelte van de winst, hij zal u den toegang tot de gewel ven verleenenmaar daar komt hij juist aan, dus spoedig ons plan uitgevoerd ge begeeft u in de gewelven, houdt den sleutel bij u, om ze als ge niet langer wilt blijven, te verlaten, als het u te bang valt, en waar door ge de weddenschap verliezen zoudt. Zijt ge eenmaal üi de gewelven, dan zal ik mij onder het een of ander voorwendsel verwij deren ik kom terug, geef drie slagen op de deur, op dat teeken opent ge, beiden gaan wij aan het werk, en binnen weinig tijds zijn wij in het bezit van den schatStil, hij nadert, dat hij niets bemerke SirEn gelooft ge dus niet aan spoken, Sir zeide Maxwell luide, toen Wilson zich bij hen ge voegd had. „Grootspraak, anders niet. er is geen mensch, die niet aan spoken gelooft en Maxwell gaf aan Wiison een teeken, zonder dat Mus zulk* bemerkte. „Wat riep Wilson, die het teeken, dat Maxwell hem gaf, oogeilblikkelijk begreep. „Zou Sir D'rks voor geen spoken bevreesd zijn Neem mij niet kwalijk. Uwe Edelheid, maar ik geloof u niet." „En toch zeg ik u, dat Maxwell stiet Mus aan cm hem te beletten, verder te spreken, en hernam „Ik geloof, dat Sir Dirks, ofschoon aan geen spoken geloo- vende, toch geen vier en twintig uren in de onderaardsche gewelven van dit paleis, waar van gij de sleutels hebt, Wilson, zou durven doorbrengen." „Dat geloof ik ook niet, Sir," gaf Wilson ten antwoord. „Ha," zeide Mus,, bij zich zelf, „nu begin ik te begrijpen, welken koers Sir Maxwell heen wil," en overluid zeide hij „En ik zeg u, Master Wilson, dat het mij tamelijk onver schillig is, op of onder het paleis gedurende vier en twintig uren mijn verblijf te houden." „Weet ge dan niet, dat het in die gewelven verschrikkelijk spookt vroeg Wilson. „Wat raakt dat mij, Master Wilson hernam Mus Dirks op een hoogen toon „ik heb juist grooten lust om met spoken kennis te maken." „Ge zult zeker wel anders spreken, Sir," zeide Maxwell, „zoodra ge u in de gewelven bevindt." „Niet anders dan nu, neem er de proef van, indien ge wilt," zeide Mus, en zich daarop tot Maxwill wendende, vroeg hij dezen, zonder dat Wilson hem hooren kon „Houd ik mij goed „Uitmuntend," gaf Maxwell hem ten ant woord. „ga zoo voort en Wilson loopt in de valen daarop zeide hij overluid: „Maar bedenk, Sir Dirks, dat Wilson de sleutels van die gewelven in zijn bewaring heeft, en als hij u op uw woord vatte „Welnu, wat dan zeide Mus. „Wat ik een maal gezegd heb, blijft gezegd, ik ga de wed denschap aan om tien pond durft gij er zooveel tegen zetten, Sir Maxwell „Zonder aarzelen," gaf deze ten antwoord. „Ik zou het doen," zeide Wilson, „als Sir Dirks zich wilde verwaardigen, ook met mij een weddenschap aan te gaan." „Ik neem het aan," zeide Mus „Zoudt gij, Master Wilson, mij den toegang tot de gewel ven kunnen verleenen „Ja, Sir, als dit Uwe Edelheid behaagt gaf Wilson, die geheel en al op de hoogte van het plan was gekomen, ten antwoord. „Welnu, dan maar terstond riep Mus uit. „Zooals ge wilt. ,,'t Is nu drie uur, Sir Dirks," zeide Max well, „als gij dus tot morgen drie uur in de gewelven blijft, is de weddenschap door u gewonnen maar wacht, ik zal Wilson verder van den weg brengen," fluisterde hij Mus Dirks toe, en zich daarop tot Wilson wenden de, vroeg hij dezen, zonder dat Mus het hoo ren kon „Er zijn immers grendels buiten op de deur „Ja, Sir, en stevige ook, dat verzeker ik u," gaf de kamerdienaar ten antwoord. „Maar verlaat ge vóór den tijd de gewel ven," vervolgde Maxwell overluid, „dan is de weddenschap door u verloren wat dunkt u, Wilson, als wij Sir Dirks den sleutel lieten behouden, om, wanneer het hem te bang mocht worden, de gewelven te kunnen ver laten ,,'t Is mij welwat mij betreft, ik ben verzekerd, dat Sir Dirks veel vroeger dan mor gen de gewelven verlaten zal." „Vertrouw daarop niet te veel, en maak uw tien pond gereed," zeide Mus. „Komaan, nu niet langer gedraaldHebt ge den wezen op de hulp van Dr. Van Waas- bergen te Zuid Beierland. Dat dit bij ernstige ziekten groote moeilijkheden kan opleveren, is duidelijk. Het eiland ressorteert voor twee derde onder de gemeenten Zuid Beier land en voor de rest onder de Gem. Goudswaard. Er staan 10 groote boer derijen op, terwijl bet geheele eiland in eigendom toebehoort aan de N.V. tot exploitatie van onroerende goede ren Eiland de Tien Gemeten te Strijen. Men mag het eiland niet bezoeken zonder toestemming van den directeur BUNSCHOTEN GAF VOOR FINLAND Bunschoten heeft niet achter willen blijven bij de vele steden en gemeen ten, die ten bate van Finland oen col lecte hielden. Een inzameling van huls tot huis de vorige week in liet 5500 in woners tellende piaaitsje, heeft liefst f 2000.35 opgebracht. Een oude vrouw, die geen geld had om weg te geven, stelde den collec tant haar trouwring ter hand. WESTLAND HEEFT STEENKOOL NOODIG De stookbedrijven kunnen niets beginnen. Het Westland verbruikt steeds enor me hoeveelheden Duitsche cokes, maar sinds weken laat dit land ver stek gaan. Cokes die in November be steld was, is nog nielt geleverd. België zit zelf met tekorten en kan geen be- drijfskolen leveren. Alleen de Neder- landsche mijnen leveren nog brand stof, voornamelijk stukkolen en deze levering geschiedt nog onregelmatig. Het gevolg is, dat de stookbedrijven thans niet durven beginnen. Of zij hebben in 't geheel geen kolen, óf zij krijgen 'n beperkte hoeveelheid en durven niet het risico te aanvaarden, dat zij na enkele dagen zonder brand stof zonden zitten, wat vernietiging van den aanplant tengevolge zou hebben. De situatie is thans zoo, dat eerst die bedrijven geholpen worden, die al sedert December-hegin Jannari sto ken dat zijn dus in hoofdzaak de rijen met vroege andijvie. Deze bedrij- sleutel, Master Wilson „Ik draag hem altijd bij mij, Sir." „Welnu, dan is er niets, dat ons belet om te gaan," zeide Mus, terwijl hij met Maxwel en Wilson het vertrek verliet en de trap af klom, die naar de gewelven voerde. „Denkt aan het teeken," fluisterde Max well hem toe. vreezende, dat hij van besluit mocht veranderen, „drie slagen op de deur." „Ik zal het niet vergeten, Sir Maxwell" gaf Mus ten antwoord, „maar laat niet lang op u wachten want om u de waarheid te zeggen, ik ben er niet erg op gesteld, lang in de ge welven alleen te blijven." „Stel u gerust, ik zal spoediger bij u zijn, dan ge denkt." Aan derv ingang der onderaardsche gewel ven gekomen, opende Wilson de zware eiken houten deur en gaf daarna den sleutel aan Mus Dirks. „Ik geloof, dat ge spoedig van den sleutel gebruik zult maken, Sir", zei Maxwell. „Ik ook," voegde Wilson er bij. „Niet voordat de tijd daar zal zijn, dat ik de weddenschap gewonnen heb," zeide Mus. terwijl hij de gewelven binnentrad en de deur achter zich sloot. Haastig school Wilson de grendels buiten op de deur. „Graaf, nu op uw gemak naar den schat," zeide Sir Robert Moxwell, „en houd hem al leen voor u." „Trek den spoken de pruiken van het hoofd," voegde Wilson er bij. „als ge er lust toe hebt." „Wij zullen thans gedurende eenigen tijd niets van den kerel te vreezen hebben," sprak Maxwell, terwijl hij en Wilson de trap weder opklommen. (Wordt vervolgd.) IN MER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringerm eerbode. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1