31e JAARGANG No. 23 mtnivtm- en aovbrtentieblao voor wfkringen bn omstreken yïUfiifuthdt'ó DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. CRISIS - BUREAU. STROOVOORZIENING. Zooals algemeen bekend zal zijn, hebben de buitengewone weersomstandigheden zeer be lemmerend gewerkt op de stroovoorziening van de veehouders in Holland, Friesland en Utrecht. Teneinde aan de daardoor ontstane moeilijkheden het hoofd te bieden ligt het in voornemen van den Minister van Economische Zaken, enkele maatregelen te treffen. Overleg is gepleegd met den stroohandel en de stroocartonfabrieken, waarbij een regeling tot stand is gekomen, welke uitzicht biedt, dat in de onmiddellijke behoefte kan worden voor zien, zonder dat de Minister tot het nemen van dieper ingrijpende maatregelen genoopt zal worden. Getracht wordt ten dienste van het stroovervoer de beschikking te verkrijgen over een zoodanig aantal spoorwagens, dat het mogelijk zal zijn. aan de behoeften voor den eerstkomenden tijd te voldoen. Voorts wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de uitvoer van alle soorten stroo verboden is, terwijl met zekerheid kan worden aangenomen, dat dit verbod in de toekomst gehandhaafd zal blijven. De voor dien voor den uitvoer beschikbare hoeveelheid zal dus thans hier te lande afgezet moeten worden. Het is dan ook zeer onwaarschijnlijk dat, wanneer de vervoersmoeilijkheden voorbij zijn, een tekort aan voerstroo zal ontstaan. Daarom is iedere prijsstijging ongemotiveerd. De strooprijs dient te blijven op een, de om standigheden in aanmerking genomen, ge rechtvaardigd peil. Als een in de huidige om standigheden geheel voldoende vergoeding beschouwt de Minister van Economische Za ken een bedrag van f 21.50 per 1000 kg stroo voor den teler Ingeval de prijs zich toch boven het hier boven aangegeven niveau mocht blijven be wegen, hoewel daartoe geen enkele reden be slaat, zal de Mm'ster zulks tegengaan en een }:rijsregeling in het leven roepen. Handelaren, Coöperaties en combinaties van verbruikers in Holland, Friesland en Utrecht, die dienaangaande nadere inlichtingen wen- schen, kunnen zich wenden tot den voedsel- commissaris in hun provincie. TEELT VAN LANDBOUWGEWASSEN OP BLOEMBOLLENLAND. Van verschillende zijden is de vraag ge steld, welke landbouwgewassen op het bloem bollenland geteeld mogen worden. Wij vernemen thans van officieele zijde, dat voor de volgende gewassen, die voor de pro ductie op deze gronden in aanmerking komen, geen teeltvergunning noodig is bruine boo- nen, Waalsche boonen, gele peen, koolrapen, voederbieten, tarwe en rogge. Voor late aardappelen is een teellvergun- ning, die aangevraagd dient te worden bij de provinciale landbouwcrisisorganisatie. In het algemeen zal tegen verstrekking hiervan geen bezwaar bestaan. Voor deze vergunning is een heffing ver schuldigd, waaromtrent dezer dagen een na dere mededeeling zal verschijnen. Het telen van andere landbouwgewassen is aan bepaalde regelingen gebonden. UITGEVER CORN. J. BOSKER BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. AD VERTENTIëN Van l 5 regels Iedere regel meer t 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. MILTVUUR BIJ HONDEN? Te Apeldoorn hebben zich bij eenige hon den ziekteverschijnselen voorgedaan die overeenkomen met die van miltvuur bij vee, meldt men uit Apeldoorn. Nagegaan is, dat al deze honden hetzelfde soort hondenbrood hadden gebruikt, De honden geven tcekenen van hevige pijn en zijn erg onrustig. Een onderzoek is gaande. OM EEN MEISJE. Twee' gewonde vechtersbazen. Een landbouwersknecht in De Bilt had naar het. oordeel van eenige mannelijke dorpsge- nootcn te veel „chance" bij de dienstbode van zijn patroon en zij besloten hem daarvoor te straffen. Woensdagavond ontstond er op het erf van den boer een hoogloopende twist naar aanleiding van het meisje. De 23-jarige knecht wond zich daarbij zoo op, dat hij een van zijn tegenstanders een mes in den rug stak. De gewonde jongen greep op zijn beurt een flesch- en sloeg deze op he hoofd van den knecht stuk. Beide vechtersbazen moesten moesten zich onder geneeskundige behande ling stellen. De boerenknecht heeft bij de politie aan-1 gil'te gedaan van de mishandeling. bloede afgemaakt. i Er worden mijnen gestrooid op hun weg i en dikwijls worden zij zonder waarschuwing onder vuur genomen. Of de bemanning wordt getroffen of alle kans heeft om te komen, omdat geen redding nabij is, wordt niet in aanmerking genomen. Dat is moord en zij, die zulke daden begaan, kunnen niet anders dan moordenaars worden genoemd. Zoo schreef het Noorsche blad Aftenpos- ten." Zenuwtablelten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabletten doos 60 cent Alleen echt met den naam Mijnhardt EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD DE GROOTSTE RECLAME. BESCHAVING 1940. Een nog jonge vrouw neemt naast mij in c!e bus op een der dwarsbanken plaats, zoo lezen we in een te Rotterdam verschijnend periodiek. „De Klasse-onderwijzer." Twee kinderen heeft ze bij zich. Ze neemt het meisje op haar schoot, een jongen blijft tegen haar aanhangen, totdat een vrouw naast haar zich over die hummel ontfermt, en hem ook op schoot neemt. Eerst wat verwondering en schuwe bewe gingen, daarna snel vertrouwen met de nieu we situatie, die nogal veilig bleek te zijn. Daarna lachjes en blikken van verstand houding en fluisterende woordjes. Het is alles zoo eenvoudig, zoo doodgewoon menschelijk. Toch schijnt de kleine meid op moeders schoot in dat alles iets zoo ongehoords te vin den, dat ze haar verbazing onder woorden brengt en (in het Duitsch) zegt Moeder, weten die menschen niet, dat we Joden zijn Wat op het oogenblik Noorsche en andere neutrale zeelieden wordt aangedaan, is niets anders dan moord. Zij voeren geen oorlog zij doen hun gewo ne werk en gaan niet verder dan de oorlog voerenden hun hebben toegestaan als hun wettelijk recht. Zij zijn ongewapend en kunnen geen tegen stand bieden. Ondanks dat alles worden ze in koelen FEUILLETON. 31.) XI. „Graaf van Rochester," zeide vrouw Bertha. „ge hebt aan Lucie Erickdale het medaillon ontnomen, dat ge haar eenmaal schonkt." „Ja, vrouw Bertha," gaf de graaf ten ant woord. „En waarom, Mylord „Omdat zij niet waardig is, het langer te dragen," was het korte, ijskoude antwoord van William van Rochester. „Mylord," zei de koopvrouw van Nieuw- poort, „ik was er bij tegenwoordig, toen ge haar het medaillon om den hals hingt, en hoorde, wat ge bij die gelegenheid zeidetnu ge het medaillon teruggenomen hebt, behoef ik niet te vragen, waarvan ge haar beschul digt mijn mond weigert, dat woord uit te spreken. „Maar" ging zij voort, „Mylord, ik was de vriendin harer moeder, ik beloofde deze, voor haar kind te zullen zorgen, alsof het mijn eigen was ik zal u wel niet behoeven te zeg gen, hoe ik mij van die taak gekweten heb, gij waart getuige van de liefde, die ik aan Lucie Erickdale toedraag, en van mijn belang stelling in haar geluk. Graaf Rochester. als de barones van Erickdale nog in leven was, zou zij het immers geweest zijn, tot wie ge u het eerst zoudt gewend hebben na een ont dekking, als ge thans meent gedaan te heb ben, hoe smartelijk het ook aan een moeder moest vallen, met de oneer en de schande harer dochter bekend te worden. Stel u voor, dat ik haar moeder ben want min of meer maak ik op dien naam aanspraak, daar ik Lucie Erickdale misschien zelfs evenveel als een moeder bemin, voor wie ik van haar eerste jeugd aan een moederlijke zorg droeg spreek dus vrij en onbewimpeld graaf van Rochester, verberg mij niets, en IIOE HET THANS DOOIT. Voorloopig geen regen te venvachten. Na een vorstperiode van ruim twee maan den, welke alle records op het gebied van vriezen en wat daarmede verband houdt, heeft geslagen, is eindelijk de dooi ingezet. Er is een geheel andere circulatie van lucht boven Europa ontstaan en is daarmede voor loopig een einde gemaakt aan de regeering van koning Thialf. Of de dooi definitief zal zijn, is niet met zekerheid te voorspellen, om dat in het noorden van Europa nog zeer lage temperatur worden geregistreerd en ook in vroegere strenge winters aan het einde van de maand Febuari vorstperioden zijn voorge komen. De situatie is echter thans gewijzigd, dat voorloopig d.w.z. in de eerstvolgende dagen geen vorst verwacht wordt. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat bo ven de Oostzee en Scandinavië lag en in ons land vorst veroorzaakte, heeft zich naar Cen traal Europa verplaatst en is daarbij in betee- kenis toegenomen. In Zuid- en Midden-Noor- wegen is de luchtdruk dus aanmerkelijk ge daald. waardoor in onze omgeving de wind naar het Zuiden is gedraaid. Ons land krijgt daardoor lucïitaanvoer uit Spanje en Italië, waar temperaturen heerschen van ongeveer vijftien graden Celsius boven nul. Deze win den zijn, behalve, dat zij een betrekkelijk hoo- ge temperatuur hebben, bovendien nog zeer droog. Het gevolg is dan ook, dat in ons land cl? dooi dit jaar niet met regen gepaard zal gaan en de sneeuw en het ijs. welke hier nog in groote hoeveelheden aanwezig zijn, niet alleen zal smelten, doch ook „verdampen." De dooiperiode zal dus ditmaal niet ge paard gaan met het vrijkomen van veel vocht, daar deze in de lucht wordt opgenomen, hetgeen voor de verschillende reinigingsdien sten in ons land, doch ook voor den Rijkswa terstaat een zeer gunstige wending is. Ook het feit, dat het hooge drukgebied van Skan- dinavië zich naar Zuid-Duitschland heeft ver plaatst, is voor den Rijkswaterstaat gunstig. Immers nu zal met name de Rijn bij zijn oor sprong vorst ondervinden, terwijl de monding in een gebied van betrekkelijk hooge tempe ratuur ligt. Het ijs smelt dus eerst bij de mon ding en dit bevordert den afvoer in belang rijke mate. Groote toevoer van water als ge volg van den dooi wordt dan ook niet ver wacht. moet hetgeen ik van u vernemen zal, mijn wangen van schaamte doen blozen, duizend maal liever dat, dan een onzekerheid, die mij foltert, die mij dood ..Ge hebt recht, dit van mij te vorderen, vrouw Bertha maar ziedaar mijn zoon, hij heeft het recht, mij denzelfden eisch te doen, immers hij is haar echtgenoot Gister avond, zwierf ik gedurende de vermakelijkhe den van het feest ter eere van een huwelijk, dat nooit gesloten had moeten worden, door de lanen van het park,want op mijn jaren walgt men van feestgewoel en zoekt men de eenzaamheid. Vermoeid nam ik plaats op een bank in de nabijheid van het pavil joen, ter zijde van het beeld van Ceres, ach ter welks voetstuk ik als het ware verborgen was ik hoorde voetstappen naderen, en op ziende zag ik een heer en een dame in een vertrouwelijk gesprek, arm in arm wandelend, mij naderen, ik sloeg hierop weinig acht maar toen ik den naam van Lucie hoorde uiten, werd mijn aandacht gewekt, en schoon verre van het denkbeeld verwijderd, dat zij, die ik met den naam van Lucie hoorde toe spreken, de echtgenoote van Arthur was, luisterde ik met meer opmerkzaamheid. „Ge hebt niets tc vreezen," hoorde ik den man zeggen, die den arm om het middel der dame geslagen had, „ge heb niets te vreezen, Lu cie, uw echtgenoot bevindt zich thans ver van Londen Arthur van Rochester kan ons dus niet overvallen"en tegelijkertijd slak hij een ring aan den vinger der dame. .Arthur van Rochester is thans verre van Londen riep de jonge graaf, „ach geen twijfel meer Lucie Erickdale, heb ik dat aan u verdiend „Laat mij voortgaan," zei de grijsaard „zij nam den ring haar geleider vervolgde „Blijven wij hier niet langer, 't is gevaarlijk, daar de. oude graaf van Rochester zeker, vol gens zijn gewoonte, door het park zwerft mocht hij ons ontmoeten, dan zoudt ge ver loren zijnen beiden traden het pavil joen.binnen, waarvan de man, die deze woor den gesproken had, de deur achter zich sloot." „Groote God zeide Arthur. „Waar zulke bewijzen spreken, kan geen twijfel meer be DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE staan Vrouw Bertha verbleekte. „Het was mij niet mogelijk, langer op 'de plaats te blijven, waar ik de verschrikkelijke ontdekking gedaan had," vervolgde de graaf, „ik was te onthutst om le onderzoeken, of ik mij wellicht bedrogen had, en trad de feest zaal binnen Lucie Erickdale was er niet, en ii; zocht er tevergeefs den man, dien ik met haar het paviljoen had zien binnentreden Helaas dit bewees immers duidelijk, dat hetgeen ik gezien had, waar was „Mijn onrust dreef mij wederom uit de zaal naar het park terug ik richtte andermaal mijn schreden naar het paviljoen, toen ik eensklaps een vrouwelijke gedaante zag na deren., in welke ik Lucie Erickdale herkende. Ik trad haar in den weg en vroeg haar, wat haar. wat haar zoo laat in het park voerde. Verschrikt, onthutst en verlegen, blozende van schaamte, gaf zij mij een verward ant woord op mijn vraag... toen, overtuigd van haar schuld, eischte ik van haar schuld, eisch ic ik van haar het medaillon terug, dat ik haar eenmaal geschonken had en zij gaf het mij weder schuldbesef maakte haar een weigering onmogelijk." Vrouw Bertha staarde strak voor zich eindelijk het hoofd opheffende, zeide zij ,Wij mogen haar niet veroordeelen zonder haar vooraf gehoord te hebben immers voor dat over den grootsten misdadiger het schul dig wordt uitgesproken, hoort men eerst zijn verdediging aanSta mij toe, Mylord en graaf Arthur, dat ik haar hier doe komen en haar in uw beider bijzijn ondervraag „Neen, nog niet, nog niet zei de graaf, „ik wensch, vrouw Bertha, dat gij en mijn zoon persoonlijk vanhaar schuld overtuigd wordt het is ruim zeven uur ten acht uur zal u het bewijs van haar schuld gegeven worden, hier in deze zaal... Ga, Arthur, naar de kleine deur van het park en onder zoek, of ze gesloten is, zoo ja. open ze mocht ze reeds geopend zijn. sluit ze dan niet. gij, vrouw Bertha, op uw bescheidenheid ver trouwende, draag ik u ook een taak op zoek Lucie en kom met haar tegen acht uur in deze zaal terug, beloof mij op uw woord, SPIONNAGEGEVAL ONTDEKT TE GRONINGEN Zes personen onder w ie een buitenlander in arrest gesteld Na een langdurig en uitgebreid on derzoek, dat de Groningsche recherche in samenwerking met de Rijksrecher che had ingesteld, is dezer dagen een spionnagegeval van groote afmetingen, dat zijn vertakkingen in hel geheele land had. ontmaskerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag kon de poli tie overgaan tot arrestatie van een aantal verdachten zoowel in "t Oosten van de provincie Groningen als in de provincie Noord Holland. Zes verdach ten zijn na deze gelijktijdige arrestatie gevankelijk overgebracht naar Gronin gen en geleid voor den Commissaris van Politie aldaar, die met de leiding van hot. politic-onderzoek was belast. Van de zes verdachten is één vreemde ling, de anderen zijn vijf Nederlanders. Tot heden is nog niet gebleken, dat dit complot rechtstreeks tegen ons eigen land spionneerde. De verdachten zul len met het verzamelde bewijsmateri aal ter beschikking van de justitie worden gesteld. liet onderzoek, dat nog niet geëin digd is, maar ook liet landsbelang, no pen de autoriteiten voorloopig geen ver dere aanwijzingen omtrent de ver dachten en gepleegde feilen te ver strekken. Onmiddellijke aanleiding tot liet ingrijpen van de politie was een poging tot ontvluchting van twee ge- interneerde buitenlandsche militairen, die in den nacht van Maandag j.l., dank zij het optreden van de Kon. Ma- rechaussée op den Afsluitdijk werden aangehouden. Naar men aanneemt stonden de zes gearresteerden in verband met deze on tv lucht ingspogingon. l'it St. Pancras wordt bevestigd, dat daar Dinsdagavond laat vier mannen dat. u, zooals ik weet, heilig is, geen enkel woord over hetgeen hier is voorgevallen, over hetgeen hier gebeuren zal, te sprekenGe zc-gt, dat ge haar bemint als een moeder haar dochter, welnu, het kan u dus niet onver schillig zijn, van de schuld of onschuld van Lucie Erickdale overtuigd te worden." „Ik zal met haar op den bepaalden tijd hier zijn, Mylord. en mijn mond zal zwijgen als hel graf." zei de koopvrouw, en zij en graaf Arthur verlieten de zaal om de taak ten uit voer te brengen, die hun door William van Rochester was opgedragen. „Moet zulk een wreede teleurstelling mij nog in mijn ouderdom treffen, een bittere teleurstelling, bitterder dan mij ooit getrof fen heeft Toen Arthur mij mijn toestemming vroeg tot zijn huwelijk met Lucie Erickdale en ik ze hem schonk, was er in geheel Enge land geen gelukkiger vader,... Dat huwelijk vervulde mijn vurigsten wensch immers reeds voorlang koesterde ik den wensch. Arthur en Lucie met elkander door den band des huwelijks vereenigd te zien Arthur, de zoon, die mij van zijn eerste jeugd af nooit een enkelen traan gekost heeftLucie, de dochter van mijn ouden vriend. Edward van Erickdale. schoon, aanvallig en. gelijk ik waande, rein en deugdzaam als mijn gade,., en nu, nu overtuigd te zijn, dat zij, die ik als mijn dochter in mijn armen drukte, voor wier eer en deugd ik borf zou zijn gebleven, in wie ik een onbepaald vertrouwen stelde, niet an ders is dan een eer- en plichtvergeten vrouw, een lage boeleerster o die teleurstelling is te groot, die wond treft te diep. men mo ge mij koud, gevoelloos noemen, den naam geven van den man met het metalen hart, maar dat ben ik niet, 't is gelogen, want in dien dit zoo ware, waarom zouden dan mijn oogen vochtig zijn, waarom zou dan die te leurstelling mijn hart vaneenrijten Graaf Arthur trad de zaal binnen. ..Welnu vroeg traaf William. „De kleine deur van het park was open." gaf de graaf ten antwoord. ..maar deze bij zonderheid levert tot dusverre geen bewijs, daar die deur gewoonlijk openstaat en alleen des nachts gesloten wordt zijn gearresteerd, van wie een later op vrije voeten is gesteld, in verband met een ontvluchtingspoging van ge-inter neerden. BESMETTELIJKE HUIDZIEKTE KOSTTE TWEE ZUIGELINGEN HET LEVEN Kraamverpleegster bracht de besmetting over. De laatste weken heeft zich te Die- men onder de pasgeboren kinderen een gevaarlijke besmettelijke huidziekte voorgedaan, welke aan twee zuigelin gen het leven kostte. De ziekte open- haarde zich door roodc vlekjes op de huid. Het merkwaardige was, dat bij de eerste drie gevallen, die zich voorde den, dezelfde arts en dezelfde kraam verzorgster hij de bevalling assistentie hadden verleend. Toen bij 'n vierde op treden der ziekte wel dezelfde verzorg- sier, doch nie't dezelfde arts aanwezig was geweest, viel de aandacht op de kraamverzorgster, als verbreidster der besmetting. Dit vermoeden is juist ge bleken. Iti sommige gevallen brachten de zuigelingen deze. ziekte weer over op do ouders, die daarvan echter niet noemenswaardige nadeelige gevolgen ondervonden. In verband met deze feiten die te Die men ernstige ongerustheid verwekten; verklaarde de gemeente-ar'ts dr. W. Bal foort, dat er voor deze ongerustheid niet de minste reden meer bestaat. De kraamverzorgster heeft haar werk zaamheden gestaakt, waardoor verdere besmetting uitgesloten wordt geacht. Een van de twee nog in leven zijnde en door de ziekte aangetaste kleinen, wordt thans in een der Amsterdam- sche ziekenhuizen verpleegd. De toe stand van het andere patientje, dat thuis wordt verpleegd, is vooruit gaande. TUNNEL TE VELSEN ZAL WORDEN GEBOUWD In aansluiting aan hetgeen over den tunnelbouw te Yelsen in de Memorie „Het zij zoo hervatte de graaf. „Thans. Arthur, nu het gewichtig oogenblik nadert, herinner ik u, dat ge mij, uw vader, gehoor zaamheid verschuldigd zijt." I „Deze herinnering is onnoodig nooit ver loor ik dien plicht uit het oog." zeide Arthur. I „alleen wanneer ge zulk een verschrikkelijke, bloedige wraak zoudt willen nemen, als die Layton Rochester eenmaal nam. dan zou ik I mij tegenover u vergeten, ik zou vergeten, dat ge mijn vader zijt, om Lucie Erickdale tegen u te verdedigen I „Ik wil zulks niet, Arthur," gaf de graaf ten antwoord, „het eenige. wat ik van u eisch en verlang, is, dat, wat er ook gebeuren mo- ge, ge u niet door uw drift of woede zult laten vervoeren. dat ge met gelatenheid en moed uw smart zult dragen, gelijk het een man voegt „Ik beloof het u," zei de graaf. „Maar stil men komt. Vrouw Bertha en Lucie Erickdale traden binnen. „Maar, lieve hemelriep Lucie op een luchtigen toon, hoewel er nochtans een ang stige aandoening op haar gelaat te lezen stond, „wat is er te doen In plaats van een genoeglijk huiselijk feest, gelijk Arthur mij beloofd heeft, zie ik niets dan ernstige ge zichten ook gij, lieve vriendin", vervolgde zij, zich tot Bertha wendende, „deelt in dien onaangenamen ernst, die mij waarlijk niet bijzonder op den tweeden dag mijns huwelijks behaagt. Komaan, heer gemaal, strijk de rimpels van uw voorhoofd weg. en zie niet zoo stug en droefgeestig, of," fluisterde zij Arthur in, „wilt ge nu reeds aan uw vader gelijken i Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1