31e JAARGANG DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE VROUW UIT VLAANDEREN. WACO - AUTOBUSDIENST. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Provinciale Bond van Rundvee- fokvereenigtngen. Zal de Centrale fokveedag te Alkmaar doorgaan In liet Parkhotel te Hoorn werd Maandag de algem. vergadering ge houden van den Prov. Bond van Rund- vee-fokvereenigingen, die zich door 'n druk bezoek kenmerkte. De voorz., de heer Kaan uit Wierin- gerwaard, constateerde in zijn ope ningswoord, dat het omweidings- sysieem dient gepropageerd te worden De aansluiting bij een fokvereeni- ging verdient groote aanbeveling. De Bond heeft een aan- verkoop bureau voor fokvee ingesteld en spr. betreurde het, dat de belangstelling hiervoor nog zoo gering is. Aan het einde van zijn betoog be pleitte de voorz. nog de noodzakelijk heid van de 1-daagsclie melkcontrole. Purmerend wenschtie 12 September een fokveedag te organiseeren en niet in conflict te komen met andere plaat sen. Dit schrijven werd ter afdoe ning in handen gesteld van 't bestuur. De voorz. deelde mede, dat het be stuur had besloten op de melkstateu het vetpercentage en droogstaldagen te blijven vermelden. Dhr. Montsma, W.-Meer, erkende dat dit het juiste is, doch Friesland ver meldt liet aantal Kg. boter en spr. vreesde, dat de handel daardoor ten onrechte een gunstiger vergelijking maakt van het Friesche vee. De voorz. bleef er bij, dat men ver standig bleef doen de juiste gegevens te vermelden. Als ei- verandering moet komen dan zal Friesland dit moeten doen. De heer A. J. van Hoorn bracht hier op verslag uit van den verkoop. Ver kocht waren in totaal 8-4 stuks vee tot een waarde van f 15.505. Het bestuur zal nog onder de oogen zien of het verkooppercentage ver laagd kan worden, om deze mooie ver koopregeling te bevorderen. Voordeelig saldo gestort in het fonds voor fokveedagen. Op voorstel van de financieele com missie werd de rekening conform vastgesteld. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 700, dat gestort werd in het fonds voor fokveedagen, welk fonds thans f 3141,10 bedraagt. De in komsten van 953 leden hadden bedra gen f 2728,50. Waar hierop nog f 800 op de uitga ven was bespaard, was het financieele beloop gunstig geweest. De afgev. van Ilauwert stelde voor ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 FEUILLETON. om niet f 700 maar f 350 in het fonds voor fokveedagen te storten. Dit voorstel werd niet ondersteund zoodat overeenkomstig het bestuurs voorstel werd besloten. De verplichte keuring van dekstieren. Ir. de Vries gaf hierop een toelich ting op de regeling en voorschriften betrekking hebbende op de door liet Provinciaal bestuur ingestelde ver plichte keuring van dekstieren. Juni 1940 treedt het verbod in wer king om niet-goedgekeurde stieren ter dekking beschikbaar te stellen. De stieren moeten dan in de eerste plaats zijn van erkende afstamming en vol doen aan de eischen van het N.R.S. en ook het extereur moet aan bepaalde eischen voldoen. Storende gebreken in lichaamsvorm zijn niet geoorloofd. Alle bezitters van stieren van lü maanden en ouder moeten van de aan wezigheid van deze dieren aangifte loen ten gemeentehuize, liet toezicht berust bij de politie. De keuringen worden in het voor jaar en zoo noodig in het najaar ge houden. Plaats en tijd ervan worden door Ged. Staten vastgesteld en <le burgemeesters moeten de stierenhou- lers 14 dagen te voren daarmede in kennis stellen. Bij aankoop is, tegen vergoeding, 'o tusschentijdsche keuring mogelijk. Evenals bij het N. R. S. bestaat een vooi'loopige en definitieve goedkeuring De herkeuringsmogelijkheid bestaat tegen storting van f 10 vooraf. Ervaring is noodig, opdat alles vlot, kan verloopen. Spr. hoopte, dat deze regeling in de toekomst aanwijsbare verbeteringen zal brengen. M ie een stier houdt voor eigen ge bruik, moet dezen wel aangeven, doch behoeft dien niet ter keuring aan te bieden. De Centrale Fokdag. Aan de orde w as hierop het bestuurs voorstel om in September 1940 in het gemeentelijk Sportpark te Alkmaar 'n Centralen Fofvcedag te houden. Medegedeeld werd, dat de nationale tentoonsteling van het N. R. S. met het oog op den oorlogstoestand was afgelast, omdat niet op bezoek uit het buitenland kan worden gerekend. Het houden van een centralen fok veedag is ook nog onzeker, maar voor gesteld werd het bestuur hierin vrij mandaat te geven. Bij acclamatie werd daartoe besloten Verschillende vragen en wenschen De afgev. van Stompetoren vroeg of het mogelijk is dat de leden op één keuringsplaats mogen verschijnen. De voorz. beantwoordde deze vraag bevestigend. Deze afgev. verzocht, voorts voor den Boud reclame te maken voor de markt van geregistreerd vee op de najaars- markt te Alkmaar. De secretaris zeide, dat dit een taak is voor de gemeente Alkmaar. Ook Hoorn en Scliagen doen dit. Hoorn en Schagen organiseeren voor die mark ten ook zelf de keuring en betalen de daaraan verbonden kosten. De afgev. van Twisk verzocht de ver zending van een telegram aan den Mi nister, waarin op de opheffing van de kalverenteeltregcling wordt aange drongen. De voorz. oordeelde hot juister dat het uitging van het Centraal Comité. De afgev. van Wieringermeer was van oordeel, dat niet-leden hun dieren niet via het verkoopbureau moesten kunnen afzetten. De voorz. vond dit moeilijk. Men moet ook de belangen van den handel niet belemmeren. Misschien is er mo gelijkheid om het provisie-percentage voor leden lager te stellen. Dit zal overwogen worden. De afgev. van de Wieringermeer trok zijn opmerking in, nadat de commis- sionnair had duidelijk gemaakt, dat hij zijn opdrachten moet volvoeren en ook bij niet-leden terecht moet komen als dat bij leden niet kan. Hierop volgde sluiting. BINNENLANDSCH NIEUWS. 33.) Bij het zien van den graaf, Arthur en vrouw Bertha, bleef de koning, onthutst staan. „En was hij. Karei II, het, aan wiens arm Lucie Erickdale het paviljoen binnentrad vroeg de koopvrouw van Nieuwpoort aan den ouden graaf van Rochester. „En die hier verschijnt op de tonen van het lied God save the king, het teeken, dat de schuldige vrouw haar minnaar verwacht," gaf de graaf -ten antwoord, aan vrouw Ber tha het geschrift gevende, dat hij in het gul den boek van Erickdale gevonden had. De koopvrouw verbleekte, toen zij de weini ge regels las, en hare hand, waarin zij het geschrift hield, beefde. „Inderdaad graaf Arthur," zei de koning, „ik, die hier gekomen ben, om uw vader uit te noodigen. aan de jachtpartij op morgen deel te nemen, had niet gedacht, u hier te zullen vinden naar het schijnt hebt ge de zending, die ik u opdroeg, als van te weinig belang beschouwd, om er veel spoed mede te maken, en hebt ge uw belangen bij die des kenings voorgetrokken." „Siire, de zending is volbracht," zelde Ar thur. „Onmogelijk „Zie, hier is het bewijs," hernam de jonge graaf, aan Karei II een portefeuille overhan digende, die, nadat hij ze had ingezien, Ar thur verwonderd aanstaarde. „Maar het is mij onbegrijpelijk, dat. „O Sire," viel graaf Arthur den koning in de rede, „die verwondering zal ophouden, zoo dra ik Uwe Majesteit zeg, dat ik te Dover vond, wat mij belast werd te Parijs te zoeken. „Ik bid Uwe Majesteit om verschooning," vervolgde hij. „Als men op denzelfden dag, waarop men trouwt, gedwongen wordt, zijn vrouw te verlaten, die men bemint, ja, tot aanbiddens toe bemint, dan wendt men alle pogingen aan om 't afscheid zoo kort mogelijk te doen durenen en men wenscht zoo spoedig mogelijk naar zijn brave, deugdzame, kuische gade terug te keeren want immers zij, mijn echtgenoote, is deugdzaam, braaf en kuisch niet waar, Sire, dat is zij „Nooit kon de deugd der gravin van Ro chester verdacht worden „Neen, nooit, nooit", vervolgde Arthur, wiens gelaat beurtelings bleek en rood werd „eene vrouw, die zich, als Lucie Erickdale, van vlek en smet wist rein te houden, zal dit als gravin van Rochester nog meer doen „Ik begrijp, hoe pijnlijk het moet vallen, graaf Arthur, in den vreemde rond te dolen, wanneer men weet, welk een schat men te huis heeften ik breng u mijn dank voor van de taak, die ik u opdroeg, en voor de opoffering, die ge u wel hebt willen getroos ten Maar ik begrijp, dat uw overhaaste reis u vermoeid heeft, en dat ge naar rust verlangtik wil u hierin door mijn tegen woordigheid niet hinderlijk zijn en de koning wilde zich bij deze woorden langs denzelfden weg, dien hij gekomen was, ver wijderen. „O neen, Sire. ik ken geen vermoeidheid, 't is waar, twee paarden heb ik doodgereden op den weg van Dover naar Londen, om te spoe diger hier te zijn maar het heeft mij niet vermoeid, Uwe Majesteit zal dit zien.Mor gen zal ik de eerste bij de jachtpartij zijn, gc-en heg zoo hoog, of ik zal er over springen, geen sloot zal te breed zijn.iu galop voort door bosch en struiken heen, Sire, ik zal de eerste zijn, die een schot op het wilde zwijn lost, ik wil den jachtstoet vooruitsnellen, dien verre achter mij laten. „En uw jonge echtgenoote, Mevrouw de gravin van Rochester vroeg de koning. .O het jachtvermaak gaat boven al en immers, ik kan haar gerust, veilig en onbe waakt op Erickdale achterlaten haar deugd blijft voor alles borg," riep Arthur met waan zinnige opgewondenheid, „zij behoort niet tot die vrouwen, die van de afwezigheid van haar echtgenoot gebruik maken om hem te verra den, te bedriegen, de eeden te schenden, hem eenmaal gedaan, en zich aan de schadelijk ste ontrouw over te gvenen, even gerust, Sire, als ik haar morgen op het kasteel zal achterlaten, zal ik zulks hedennacht doen BEJAARD MAN POOGDE ZIJN ZUSTER TE VERMOORDEN Dader pleegde na mislukten aanslag zelfmoord. Na eerst thans bekend is geworden, heeft zich eenige dagen geleden in de buurtschap 't Haantje onder de ge meente Sleen een drama afgespeeld in dc boerderij, welke wordt bewoond door den 67-jarigen landbouwer J. Wes lering en diens 71-jarige zuster, de we duwe Meyer-Westering, waarbij de vrouw werd.gewond en de man zelf moord pleegde. De man lokte Donderdagavond de vrouw in de schuur nabij de woning en ging haai- met een schop te lijf. Zij DE VLUGSTE EN GOEDKOOPSTE VERBINDING NAAR WEST-FRIESLAND en AMSTERDAM IS NOG STEEDS DE er is feest ten hove eenmaal, Sire, hebt ge mij tot al die feesten den toegang verleend, Uwe Majesteit vergunne mij de eer, met u naar Londen terug te keeren. Daar, Siire, zult ge zien, dat Arthur van Rochester geen ver moeidheid kent. Aan de speeltafel zal ik de fortuin trotseeren met moed en onverschrok kenheid in de danszaal zal ik onvermoei baar zijn. de dames zullen mij beminne lijker dan ooit vinden, want zie, wanneer men gelukkig is, bezit men onverschrokkenheid, want geluk geeft moed en krachten ik ben gelukkig. Uwer Majesteits tevredenheid en bovendien de liefde, de trouwe liefde mij ner vrouw te bezitten. O ja, geen gelukkiger mensch dan iken hij barstte in een tranenvloed los. „O! mijn God riep Lucie, „dat was het dan Hij is krankzinnig „Krankzinnigriep Arthur uit. „O, dat ik het ware dan, voorwaar, zou ik onge voelig zijn voor de ramp, die mij treft, voor de wanhoop, die mijn boezem verscheurt „Daar moet een einde aan komen," riep Bertha, „ik begrijp thans alles, ik weet, wie de minnaar, wie de man is, die in het pavil joen..." en zich eensklaps tot den koning wendende, izeide zij „Sire, wat uw vijanden zeggen moge, nooit heeft men er u van kun nen beschuldigen, onwaarheid gesproken of uw woord geschonden te hebben, de achting, die Uwe Majesteit betuigde voor iedere koop vrouw van Nieuwpoort te koesteren, doet mij de vrijheid nemen, een misschien te groote vrijheid. om tot u te spreken, maar de nood dwingt mij er toe. Luister! In denzelfden nacht, waarin op het paleis, bij gelegenheid van het huwelijk van den graaf Arthur van Rochester met Lucie Erickdale, een feest werd gevierd, had er tusschen een man en een vrouw een geheime bijeenkomst plaats in het paviljoen van het park, achter het paleis Op uw woord, Sire, dat ge steeds ongeschon den hebt bewaard, vraag ik u, is Uwe Ma jesteit al dan niet bekend met deze bijeen komst „O God riep Lucie Erickdale uit„thans begrijp ik alles, een geheime bijeenkomst, een ongeoorloofde minnehandel en.zeg, bedrieg ik mij niet ik ben het, die men er van beschuldigt,.... men verdenkt mij, mijn naam bezoedeld, mijn eed gebroken en mijn werd echter niet ernstig gewond en vluchtte gillend naar de buren, hij wie zij geheel overstuur aankwam en vertelde, dat haar broei* haar om het leven had willen brengen. De buren verzorgden eerst de vrouw en begaven zich daarna naar de schuur. Hier bleek, dat Westering zich door ophan ging van liet leven had beroofd. De oude vrouw was in den rug ge raakt. Zij kan thuis worden verpleegd. Het drama schijnt een gevolg te zijn van een familietragedie, welke zich 'n aantal jaren geleden heeft voltrokken Westering heeft toen den echtgenoot van zijn zuster, zijn zwager Meyer doodgeslagen en het lijk in den tuin van de boerderij begraven. De politie dacht aanvankelijk niet aan misdaad. Eenige jaren na de misdaad evenwel woelde een hond het lichaam van den vermisten man bloot. Westering be kende den moord en werd veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. Na zijn invrijheidsstelling ging hij weer met zijn zuster samenwonen. De twee menschen vertoonden zich weinig aan hun omgeving. Niettemin kreeg men den indruk, dai er herhaaldelijk twist was tusschen heiden in verband met het vroeger voorgevallene. Dit schijnt dan ook de oorzaak van het. jongste drama te zijn geweest. ZEVENTIG JAAR GEHUWD. Geschenken van de Koninklijke familie. Het echtpaar Blommers-Buckinho- ren te Zevenbergen, heeft Dinsdag zijn 70-jarig huwelijksfeest gevierd. Het bestuur der V.V.V. „Zevenber gen-Centrum" had een feestprogram ma in elkaar gezet. Half drie des middags werd het bruidspaar door de vereeniging, de fan fare „Cresendo", de harmonie Euterpe en 'n 30-tal bruidjes afgehaald en ge reden naar de Ned. Herv. Kerk. Daar werden de oudjes toegesproken door Ds. Verweys. Namens den Kerkeraad overhandigde hij een cadeau. Hierna werd receptie gehouden in het hotel Tholenaars. Tijdens de receptie heeft de hr. J. J. van Aken, burgem. van Ze venbergen het echtpaar toegesproken. In naam van H.M. de Koningin bood hij het echtpaar een paar fauteuils en namens II.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard een geschenk in geld aan. W' DR. COLIJN NAAR HET ZUIDEN Met den Parijschen trein, die te ze ven uur Maandagavond uit Roosen daal vertrok, is oud-minister-presi dent dr. Colijn naar het Zuiden afge reisd. Men meent te weten, dat zijn bestemming Genève is, waar hij zich zou heen begeven in verhand met hei werk der internationale commissie die onlangs in Den Haag bijeenkwam. VEERTIG JAAR IN DIENST VAN H. M. DE KONINGIN Op 1 Maart zal het 40 jaar geleden zijn dat de hr. G. Post in dienst trad bij het Koninklijk Staldepartement te Apeldoorn. Hij is begonnen als éléve bij den rijstal, waaraan hij onafgebro ken bleef verbonden. Hij bereikte bin nen korten tijd den rang van rijknecht. In die functie fungeerde hij regelma tig als voorrijder bij feestelijke gele genheden en provinciale reizen van H.M. de Koningin. De jubilaris maakte indertijd ook deel uit van de ruitergroep, die op ini tiatief van Z. K. H. Prins Hendrik een negendaagschen afstandsmarsch maak- le van Het Loo naar Mecklenburg. Thans is hem o.a. de zorg voor de rijpaarden van Z.K.H. Prins Bernhard opgedragen. plicht geschonden te hebben, maar wie is hij, die mij hiervan durft beschuldigen? Dat hij te voorschijn trede want een lafaard is hij, die aan aan een beschuldiging geloof hecht, die men niet in mijn aangezicht durft staande houden." „Ik. Mevrouw, beschuldig u riep graaf William, „in tegenwoordigheid des konings beschuldig ik u, dat ge in den nacht een ge heim, ja, wat meer is, een ongeoorloofde bij eenkomst in het paviljoen gehad hebtik was er toevallig getuige van." „Gij, Mijnheer de Graaf riep Lucie. „Ik heb nooit gehoord, dat men u den naam van leugenaar of lasteraar gafzeker, ge hebt u bedrogen en mij voor de schuldige aange zien. ,Neen, Mevrouw," zei de grijsaard, „wat ik hoorde en zag, heeft mij overtuigd.en van die overtuiging ben ik niet terug te bren gen.... Dat de koning spreke, indien ik dwaal." ,De koningriep Lucie. „Is de ko ning dan ook met het gebeurde bekend Sire bij al wat heilig is. bezweer ik u, te spreken, heb ik de misdaad gepleegd, waar van men mij hier beschuldigd De waar heid. Sire, de waarheid, die Uwe Majesteit nooit heeft verzaakt." „Mevrouw," zeide Karei II. „in zaken van zulk een teederen aard zou ik mij ongaarne gewikkeld zien. „Neen, Sire, neen. geen uitvluchten riep Lucie, „antwoordt mij zonder omwegen, ben ik schuldig of niet „Sire, in naam der eer vorder ik van u de verklaring, of u een of ander van die bijeen komst bekend is zeide graaf William. „Ge vordertMylord hebt ge dan vergeten, dat ik Karei n heet en koning van Engeland ben „Neen, Sire juist omdat ik weet, dat Ka- rel II de waarheid nooit onder den titel van het koningschap verborg, vorder ik een ant woord op mijn vraag want, Sire, het geldt hier de eer van een oud geslacht." ,Ja, Sire," voegde Lucie er bij, „en de eer van een dochter, wier vader voor uw vader op het schavot het leven liet De koning keek Lucie Erickdale verwon derd aan. en zweeg. „Ik geloof niet, Mijne Heeren van Rochester," zeide hij eindelijk. CRISIS - BUREAU. VERBOUW VAN SUIKERBIETEN Men deelt ons van olficieele zijde het volgende mede Door de uitbreiding dit jaar van de te steunen hoeveelheid suikerbieten met ongeveer 25 pCt. tot 2000 millioen Kg., zal de grootte der oppervlakte, die met suikerbieten zal kunnen wor den beteeld, thans wederom gaan be naderen die van de oppervlakte, waar op vóór den aanvang der Regeerings- bemoei-ingen suikerbieten werden verbouwd. Het ligt daarom in het voornemen van de Regeering, de ver deeling en de toewijzing door de Ned. Akkerbouwcentrale van garantiebie ten aan de telers voor den oogst 1940 achterwege te laten. Dc bemoei-ingen der Regeering zullen zich derhalve niet verder uitstrekken dan zorg te dragen, dat voor 2000 millioen Kg. van f 12.50 per 1000 Kg. door de suiker fabrieken aan de telers zal worden uitgekeerd. De landbouwers, die in 1940 suiker bieten willen verbouwen voor de sui kerbereiding, moetfen daarvan kennis geven aan de fabrieken, aan welke zij hun bieten willen leveren. Zij kunnen met deze kennisgeving evenwel wach ten tot zij van de fabriek, aan welke zij plachten te leveren, nadere mede deel ingen hebben verkregen. De fa brieken zullen namelijk aan de haar bekende leveranciers een circulaire met inlichtingen verzenden. Zij, die op 15 Maart evenwel nog geen circulaire hebben ontvangen, doen goed zich voor inlichtingen te wenden „dat ge deri koning tot spreken dwingen wilt, als hij besloten heeft, op uw vragen geen antwoord te geven." „Sire, de eer van ons geslacht duldt geen band, die bezoedeld en onteerd is. Ik vraag in naam van mijn zoon een echtscheiding Wanneer Uwe Majesteit overtuigd is, dat die echtscheiding noodig is voor de eer van een oud Engelsch geslacht, dan zal zij veroorlo ven, dat de huwelijksband verbroken wordt, waarbij zij tegenwoordig was, toen zij gelegd werd „Sire," zeide vrouw Bertha. „Uwe Majes teit Is de eenige, die het schuldig of onschul dig over het hoofd van Lucie Erickdale kunt uitspreken volhard dus. bid ik u, niet lan ger bij uw stilzwijgen, dat te recht door ons beschouwd wordt als de stilzwijgende erken ning harer schuld is zij schuldig, dan mag de band, die haar aan Arthur, graaf van Rochester, bindt, niet langer blijven bestaan. maar is zij onschuldig, dan mag er ook niet langer eenige verdenking op haar kleven Spreek, Sire. is Lucie Erickdale onschuldig of schuldig Sire," vervolgde zij „Uwe Majes teit weet, welk belang ik in haar stel een schier moederlijk belang ik heb haar tol hiertoe als een voorbeeld van braafheid en deugd, als een rein en onschuldig wezen bemind, vrees niet. dat ik haar verlaten zal. al werd ook door uw mond bevestigd, dat zij schuldig is neen, dan zal zij tranen van schaamte en berouw aan mijn boezem stor ten, dan zal de arme gevallene in mijn armen een schuilplaats vinden, en treed ik, nu ik nog niet van hare schuld overtuigd ben, als hare verdedigster op, zij zal. als zij schuldig is, in mij een troosteres vinden, die haar be moedigen, opbeuren zal, en over mijn lippen zal nimmer een woord van verwijt komen. Verberg ons dus -de waarheid niet, Sire, het is de koopvrouw van Nieuwpoort, die aan uw voeten geknield er om smeekt," en Bertha wierp zich aan de voeten des konings. (Wordt vervolgd.) IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zij per Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1