31e JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN TWEE WERELDEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. VRACHTVERVOER IN DE BINNEN SCHEEPVAART. Condities van vóór 9 Mei als basis voor nieuwe overeenkomsten. De volgende verordening is afgekondigd Op voordracht van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Wa terstaat, gehoord den regeeringscommissaris voor den wederopbouw, besluit als volgt Met ingang van Dinsdag j.1. worden de be vrachtingscommissies, ingesteld volgens de wet van 5 Mei 1933, Stsbl. no. 251, houdende lijdelijke maatregelen ter bevordering eener zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, ontheven van hun taak vastgesteld in artikel 4 van genoemde wet. Zij zullen echter, indien zulks gewenscht geoordeeld wordt, als adviseerend lichaam worden ingeschakeld. De secretariaten dezer commissies worden gehandhaafd en hebben tot taak de verlee ning van tusschenkomst bij het totstandko men van bevrachtingen, betrekking hebbende op de wilde vaart, terwijl zij ten aanzien van het dusgenoemde vervoer in vaste relatie, alsmede van de tankvaart, de campagnevaart en het bijzonder vervoer gehouden zijn ad ministratie te voeren. Schippers, behoorende tot de wilde vaart, zijn verplicht, zich. zoodra zij laadbaar zijn, te melden bij bovengenoemde secretariaten of derzelver agentschappen. Wanneer reizen worden ondernomen vaste relatie, tankvaart, campagnevaart of bijzonder vervoer, dient hiervan te voren kennis te worden gegeven aan de secretaria ten. Voorts dienen de afvaarten van beurt schepen tijdig te voren aan de secretariaten te worden opgegeven. Verladers die van de diensten van de wilde vaart gebruik wenschen te maken, geven hiervan kemiis aan de secretariaten c.q. de agentschappen. De secretariaten registreeren de tot stand gekomen bevrachtingsovereenkomsten en zien erop toe, dat met betrekking tot bevrachtings condities en vrachtprijzen de richtlijnen ge volgd worden, aangegeven in de prijsverorde ning van 15 Mei j.1., uitgegeven door de di rectie van Handel en Nijverheid en het Rijks bureau Voedselvoorziening in oorlogstijd. Dit houdt in, dat het vrachtniveau en de daarbij gebruikelijke voorwaarden, welke gol den op 9 Mei 1940, de basis vormen voor het tot stand komen van nieuwe bevrachtingsover •eenkomsten. Ter voorkoming van misverstand wordt medegedeeld, dat bovenstaande regelen gel den voor alle vervoer in binnenscheepvaart, dus ook voor vervoer op den Rijn en daar mede in verbinding staande wateren, voor zoover dit zich afspeelt binnen de Neder landsche grenzen. In verband met de schaarschte aan benzine dient hiervoor met motorschepen zooveel mo gelijk te worden vermeden. Indien zulks noodig is, kan de inspecteur- generaal van het verkeer, gebruik maken van de bevoegdheden, neergelegd in de wet Ge bruik Vervoermiddelen 1939, vaartuigen aan wijzen om tegen door hem vast te stellen vergoedingen bepaalde diensten te verrichten. Indien het militair gezag zulks in eeniger- lei geval noodig oordeelt, geschiedt in afwij king met het voorgaande het vervoer met inachtneming van door dat gezag' gestelde regelen. Deze verordening treedt in werking onmid dellijk na afkondiging door middel van de radio. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Waterstaat, is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan af schrift zal worden gezonden aan de Alge- meene Rekenkamer. 's Gravenhage, den 19en Mei 1940. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, H. G. WINKELMAN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 FEUILLETON. PLECHTIGHEID OP DEN GREBBEBERG. Op de Grebbe, even voorbij Ouwe hands Dierenpark, wordt een begraaf plaats ingericht voor de gevallenen in dien slag. Zes groole graven zijn er ge dolven. In vier heeft men de gevallen Nederlandsche strijders te ruste ge legd, in twee de Duitsche. Namens den bevelhebber der Duit sche bezetting heeft Hauptmann von der Decken daar een laatsten groet ge bracht aa'n de dapperen, die vielen. „Met trouw en eerbied", zoo sprak hij, „denken wij terug aan de mannen die hier hun leven hebben gelaten. Met trots en dankbaarheid is men ver vuld wanneer men bedenkt te behoo- ren tot een weermacht, die zich in zoo volledige overgave geeft aan de opgeleg de taak. De vooruitstoimende geest, die den strijders voor h'ct Derde Rijk ei gen is, hoeft ook hen bezield. Hun taak was niet licht. Een 'natuurlijke vesting, bijna onbetreedbaar door aan leg, hebben zij bezet tegen een sterken en dapperen vijandf die den strijd niet licht heeft gemaakt." „Wij danken", zoo vervolgde Haupt mann Von dei- Decken, „onze jongere, dappere, onvergelijkelijke kameraden van S-S. Waar men door de eeuwen heen van den vrijheidskamp der Duit sche strijders spreken zal, zal men ook de helden van den Grebbeberg herden ken. Wij herdenken ook de tegenstan ders. Waar zij bevolen waren hun plicht tc doen, hebben zij dapper en eer lijk gestreden. Het. is geen schande de Duitsche strijders niet tc kunnen weer staan. Met hoogachting herdenken wij onze tegenstanders. Hier zal vrede zijn tusschen die strijders. Niemand zal dien vrede kunnen verbreken. Tot den jongsten dag, waarop alle graven zul len opengaan." Luitenant Wiardi Beekman van den Nederlandsclien generalcn staf, hield daarna de volgende rede „De opperbevelhebber van de Neder landsche land- en zeemacht heeft, mij opgedragen, een laatsten groet te bren gen aan de Nederlandsche soldaten, die hier begraven zijn. Een laatsten groet namens bet Nederlandsche leger, aan strijdmakkers, die bij de verdediging 18.) Dorris vond in haar kamer een invitatie van prinses Lo voor een afternoon-tea. Ze was ceremonieel, zoodat er niet aan een bedankje viel te denken. Ze at alleen en kleedde zich toen aan, daarna kwam Wille zijn gewone :avondvisite maken. Zijn blik gleed over haar opgewekt gezicht. „U gevoelt u goed vroeg hij langzaam. „Heel goed. Ik heb een heerlijken middag gehad. En u „Ik had het erg druk. Als een paar school jongens namen Sieveking en Thatsacher het vorstelijk bezoek te baat, om er voor zich een dag vacantie uit te slaan. Daarom was ik heel alleen bij de Zandertoestellen en in de gym nastiekzaal. Toen liet vorstin Dolschinska me plotseling halen. Ze had een huilkramp door 't eep of andere liefdesgeschiedenisje. Er werd eenige keeren geroepen om Sieveking, maar die kwam doodeenvoudig niet. Daarom moest ik wel gaan." Dorris onderdrukte een glimlach. „Dus u heeft uw tijd en kundigheden aan die Russische dame gewijd." „O neen, niet alleen aan haar," zei Conrad haastig. „Er is een nieuwe patiënt aangeko men, een grappig mensch. Na alles wat hij mij al heeft verteld, moet hij aan vervolgings waanzin lijden. Hij heeft mij in 't geheim toe vertrouwd, dat hij hier is gekomen om zich voor dokter Hafner in veiligheid te brengen. Alleen hier zou hij zich kalm gevoelen. En wanneer Hafner toch mocht komen, dan moet ik hem op een afstand houden. „Want wanneer hij de kans schoon ziet. dan geeft hij me 't een of ander in en ik ben d'r geweest," vertelde die arme mijnheer Gres- ster me. „Ik leef al te lang naar zijn zin." „Hij is zeker krankzinnig „Ik weet het niet. Hij maakt in alle andere opzichten een volkomen normalen indruk. Zijn longen waren aangedaan. Voor drie jaren werd hij door de doktoren totaal opgegeven, ze geloofden dat hij nog maar enkele maanden zou kunnen leven. Nu beweert hij, dat toen ter tijd Hafner een overeenkomst met hem heeft gesloten. Mijnheer Gresster gaf hem namelijk zijn vermogen van zestigduizend gulden en Haf ner verplichtte zich hem levenslang een ren te van vierduizend gulden te betalen. Maar sinds hun overeenkomst zijn er al een paar jaren verloopen. Mijnheer Gresster maakte met goed gevolg een kuur door en ik denk dat hij nog een jaar of tien, vijftien zal kunnen leven. Zijn ziekte is tot stilstand ge komen. Sinds dien tijd is hij doodsbang voor Hafner en neemt de vlucht in een sanatorium. Een vreemde geschiedenis „Maar toch alleen 't product van zijn zieke hersenen," vroeg Dorris ernstig. „Ik weet het niet mevrouw. Na alles wat men van Hafner hoort, kon zelfs de2e geschie denis mogelijk zijn." „En ontneemt men iemand, die op derge lijke manier het ambt van dokter bekleedt, dan niet zijne betrekking ,,'t Is immers mogelijk, dat de man ziek is." Vroeger zou ik zelfs 't ergste van Hafner hebben kunnen gelooven. Maar tegenover mij heeft hij zich zoo onzelfzuchtig en edel ge dragen, dat wil zeggen ik moet 't aanne men." Conrad streek zich over 't voorhoofd, er kwam een smartelijke uitdrukking in zijn oogen. „Voorloopig voel ik hier nog geen vas ten grond onder mijne voeten en geen bevre digenden werkkring. Ik verleer inplaats van te leeren. Ik vind me zelf een goed gedres seerde lakei, in een mooie livrei, niet als een waardig vertegenwoordiger van de genees kunde." Hij zweeg en stond op. „Het is heel aanmatigend van me, om U met zulke dingen te vervelen, mevrouw." Ook Dorris stond op. „Integendeel" zei ze eenvoudig. „Morgen zullen we er verder over praten. En dan wil van het vaderland hun leven hebben verloren, een laatsten groot namens Xe dcriand, dat den moed en de trouw, door zijn zonen in de dagen van den oorlog betoond, nooit zal vergeten. „In de strijdmakkers, die hier hint laatste rustplaats vinden, eeren wij of ficieren, onderofficieren en minderen, die hun leven voor Nederland hebben gegeven. De Nederlatidche weermacht weet den moed en de organisatie van den tegenstander te respecteeren. Doch aan dit graf van de Nederland sche soldaten is het mijn taak, hulde te brengen aan het taaie verweer van de Nederlandsche verdedigers, aan de geestkracht en moed. die zij hebben go toond bij de verdediging van hun va derland. Zij, die vielen, hebben hun bloed niel tevergeefs geofferd. Zij hebben de eer van de Nederlandsche weermacht, zij hebben de eer van huri land hoog ge houden. Voor de gezinnen en voor de ouders moge het een troost zijn, te wc ten, dat zij als goed-Nederlandsche mannen hun plicht hebben gedaan in den strijd. Toen de loop der omstandig heden den oorlog over den Nederland- schelt grond bracht, hebben zij met op gewektheid alles gegeven, omdat hun land hén riep. „De weermacht en het Nederland sche volk bidden, dat God hun nabe staanden de kracht moge geven om hun zware smart te dragen. Wij zijn mét hen - zooals wij in onze gedachten steeds zijn bij de strijdmakkers, die den dood vonden. „Kracht putten wij uit de zekerheid, dat wij trouw zijn geweest aan onzen Nederlandsclien plicht. „Ik moge dezen afscheidsgroet be sluiten met een couplet van liet Ne derlandsche volkslied „Soo het den wil des Heeren Op die tyt had gheweest. Had ik gheern willen keeren Van u dit swaer tempeest Maer de Heer van hierboven, Die alle dinck regeert, Die men altijt moet loven, En heeftet niet begeert." Daar legde Hauptmann von der Decken een krans van sparregroen met witte aronskelken met roode linten en zwart hakenkruis op wit veld, neer bij de graven der Duitsche gevallenen. Een volmaakt gelijke krans legde hij vervolgens bij de graven der Neder landsche strijders. j Een oogenblik van wijding, van rid derlijk eerbewijs van den overwinnaar jegens den eervol overwonnene. DE VVACO - AUTOBUSDIENSTEN LOPEN NORMAAL. Vertrektijden Slootdorp Richting Medemblik West Friesland Hoorn Amsterdam 7.05 10.05 13.05 15.05 17.05 19.05 (niet op Zondag 22.05 (alleen Zaterdags en Zondags) 22.05 (tot Medemblik) 23.35 (tot Hoorn, alleen Zondags). Behalve de laatste dienst op Zondag hebben alle diensten hetzij te Medemblik, hetzij te Hoorn aansluiting naar Enkhuizen. ik U meteen vertellen, welke indruk Uw ei genlijk tehuis op me heeft gemaakt en hoe ik uw zuster vind." Ze keek hem vast in de oogen, vriendelijk, zonder vrees. Hij werd bleek. Zonder een woord te zeggen boog hij en ging heen. DERTIENDE HOOFDSTUK. De thee bij prinses Lo werd opgeluisterd door de aanwezigheid van de doktoren en van alle voorname patiënten. Dolschinska, in schitterend geel brokaat en de onbegrepen Lattendorf kleurloos, in de teêrste nuances, fin de siècle, spraken ongegeneerd met Sieve king en Thatsacher. Met de beminnelijkste lachjes en woorden verwelkomden ze elkaar. Nog zweefde Sieveking naast de Oostenrijk- sche, met de grootst mogelijke resignatie wil de hij zoo lang het ging, voor de wereld de uiterlijke vormen in acht blijven nemen. En nog prijkte Thatsacher's reuzengestalte naast de kwijnende, bijna bovenaardsche Sassa. Al leen spraken enkele blikken reeds van een cp handen zijnde verwisseling in de weder- zijdsche genegenheid. Sieveking's geborduurd overhemd en That sacher's verlakte schoenen waren meesterlijk volmaakt, alle twee werkelijk prachtige ke rels. En zelfs droegen ze de orden van aller- hand kleine hoven en ex-koninginnen. De groote tegenstelling, Noordsche zwaar moedigheid en Parijsche chic naast elkaar, maakte nog meer indruk. Maar ook Schrot- majr was volmaakt. Hij vereenigde den onderdaan en huisheer, den man van de wereld en apostel, op werke lijk aandoenlijke wijze. En Hofrath Nötlich was er ook, in gezelschap van Hafner. Hij deed zich bescheiden voor. Meestal stond hij met het eenvoudige, waar dige faktotum van het sanatorium, in een hoek te praten. Zijn eerzucht ging niet zoover dat hij ook in groote gezelschappen wilde schitteren. De beide prinsessen deden zich hier als de beste gastvrouwen voor. Clo had sinds haar HET OPLEGGEN VAN AUTO'S Technische raadgevingen van de K.N.A.C. Ten gerieve van hen, die in verband met de ver-strekkende beperking van het benzine-verbruik hun auto buiten dienst moeten stellen, geeft de Kon. Xed. Automobiel Club het onderstaan de beknopte advies, berekend op een oplegduur van minstens eenige maan den. 1. Indien nog mogelijk wagen vol ledig doorsmeren, onderzijde chassis met roestwerende dunne „kruipolie" besproeien, motorolie ververschen na doorspoeling, van het smeersysteem met spoelolie. Bestaat voor ververschen geen gelegenheid, dan na aftappen der oude olie het carter leeg laten. 2. Bougies uitschroeven enkele eet lepels dunne motorolie of bovensme- ring-olie in eiken cylinder gieten mo tor met starter eenige slagen laten ma ken. Dit laatste minstens éénmaal per maand herhalen, met behulp van aan- zetslinger ol aan drijfwielen met ver snelling ingeschakeld. 3. Accu-batterij aan laadstation in bewaring en onderhoud geven venti- latonïem .ontspannen koelsysteem met water gevuld laten, en tegen den winter met spiritus vorst vrij maken. 4. Om technische redenen (gevaat van gunV'-vorming) benzinetank af tappen, indien bussen of blikken voor de brandstof beschikbaar zijn, en deze op een veilige plaats (brandgevaar kunnen worden geborgen. 5. Carosserie politoeren met een der bekende, daartoe dienende wasprepa raten. Alle blanke deelen en eventueel beschadigde plekken van liet lakwerk met zuurvrije vaseline invetten. Alles eerst, goed droog laten worden, als tevo ren wasschen noodig is. 6. Koetswerk-intérieur stofvrij ma ken, en met een motten-werend middel behandelen. Wagen op blokken zetten, in een droge, bij voorkeur koele en donkere ruimte met eenige ventilatie. BINNENLANDSCH NIEUWS. STRENGE CONTROLE OP VERBRUIK EN AFLEVERING VAN OLIE EN BENZINE. Het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart brengt met na- tweede huwelijk iets diep ernstigs over zich. Ze was in haar gedrag veel meer prinses dan vroeger en eischte ook, dat ze daarnaar be handeld werd. De plaats, die zij op het oogen blik in het leven innam, was, volgens haar eigen toespelingen, slechts van voorbijgaan- den aard. Lo was in tegenstelling met haar, 't over moedigste, dolste schepseltje, dat ooit recla me voor een sanatorium had gemaakt. Veilig ;eborgen door haar, door de doctoren vast gestelde momentane ontoerekenbaarheid, ver oorloofde ze zich zelve en anderen de onzin nigste dingen. Ze gaf ongeloovelijk veel geld uit en dat deed haar pleizier. Loisl moest toch alles betalen. Dorris Lüthenach kwam van daag voor de eerste maal in dezen kring van menschen. Ze kwam alleen kwam innerlijk weerstrevend, 't- laatst van allen. Prinses Lo was haar onsympathiek. Het stiet haar tegen' de borst, deze vrouw de eer te bewijzen, die haar door haar hoogen rang toekwam. Zonder op te willen vallen, heel eenvoudig, kwam ze binnen. Ondanks dat, rustten alle blikken op de groote. slanke gestalte van de jonge vrouw en nam men haar scherp op. Kaar lange, soepele japon van zwart fluweel, werd alleen door een kostbare kanten kraag epgevroolijkt. het hoofdje -met de dikke blonde haren rustte trotsch op de schouders, haar oogen keken helder, ernstig. Zooals ze daar langzaam op de gastvrouw toeging, gaf hare voorname gereserveerde houding haai de gratie van een vorstin. Clo zette haar pincenez op. Lo stond onwil lekeurig op en ging haar tegemoet. Ze werd voorgesteld en met enkele vriendelijke bana liteiten gelukkig gemaakt. Ze kwam naast Dolschinska te zitten, die haar vandaag nau welijks opmerkte en achter haar waaier met Thatsacher fluisterde. Sieveking had zich al van Sassa meester gemaakt. Boosaardig sloegen hem de oogen van de Russische gade. Zwijgend nam Dorris dit sa- tlruk onder de aandacht van burge meesters, dat het dringend noodzake lijk is het verbod van afleveren en ver bruik van motorbrandstoffen met de uiterste gestrengheid toe te passen. Vergunningen moeten tot de uiter ste noodzaak worden beperkt en mo gen voor het vervoer van andere goe deren dan levensmiddelen, genees- en velbandmiddelen, slechts worden afge- gegeven, indien het onmiddellijke ver voer van die goederen geboden is en niet op andere wijze kan geschieden. De medewerking van allen en een streng toezicht op de naleving zijn noodig om de bevolen beperking van het verbruik voorloopig te kunnen handhaven. Wordt deze medewerking niet op voldoende wijze verleend, dan zal noodgedwongen tot een veel ver der gaande beperking moeten worden overgegaan. OFFICIEEL NIEUWS PER RADIO. Naar wij vernemen, zijn de volgende uren speciaal gereserveerd voor het uit zenden per radio van berichten door Nederlandsche autoriteiten des mor gens van 10-10.30 en des avonds van 1830-19.00. SUIKERBON 19 VERLENGD TOT EN MET 30 MEI Do directie van Handel en Nijverheid maakt bekend, dat de geldigheidsduur van bon no. 19 van do Rijksdistributie kaart, rechtgevcndc- op 1 Kg. suiker, wordt veilend tot en met 30 Mei. INENTING TEGEN TYPHUS TE ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam brengt ter algemeene kennis, dat liet in het belang van de volksgezondheid dringend gewenscht, dat iedere inwo ner van Rotterdam zich zoo spoedig mogelijk laat inenten tegen typhus (buiktyphus) en verwante ziekten. Voor de enting komen alle gezonde personen van den leeftijd van één jaar af in aanmerking. De enting dient drie maal telkens met een week tusschen poos te geschieden om voldoenden waarborg tegen genoemde besmetting te geven. Vanaf Donderdag 22 Mei af zal gedu rende de eerstvolgende weken de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst gelegenheid tot kosteloozo enting gegeven. AARD VLOOIENPLAAG De aardvlooien gaan nog steeds door met hun vernielend werk. Door ver schillende tuinders te St. Pancras wor den de plantenbanen omgewied, om dat niets meer is overgebleven dan ka le stokjes. ECONOMISCH. Ter besparing van brandstoffen zijn al de plaatselijke bakkers'te Andijk bij- Ion op, waar wetenschappelijke beroemdheden en hoog geplaatste personen in grooter getale waren vertegenwoordigd, dan eenvoudige on beduidende menschen. „Wat doe ik hier vroeg ze zich onwillekeurig af. Ze keek naar Schrotmajr. Met zijn kopje in de hand stond hij in onderdanige houding voor prinses Lo en lachte uitbundig over een schuin geschie- denisje, dat ze hem hardop vertelde. Hofrath Nötlich sprak met haar zuster, die hem nu van uit de hoogte behandelde en de noodige onhebbelijkheden toevoegde. Waarschijnlijk dacht ze er aan, dat hij des tijds vóór haar huwelijk was geweest. Haar scherpe, harde stem klonk boven alles uit. Ze kende zijn zwakke zijde en deed hem al lerhande vragen, die hem pijnlijk aandeden. Hij liet zich alles welgevallen en verborg zijn zenuwachtigheid onder een lachje. Dorris dacht er over na, hoe met blind vertrouwen men van uit den vreemde patiënten naar zulke menschen als deze beide, stuurde. Ver over de grenzen waren hunne namen bekend, cngeloovelijke sommen geld vloeiden hen toe. En hoe gebruikten ze hun op sluwe wijze ver kregen macht Jonge begaafde doktoren moesten zonder praclijk verhongeren, wanneer ze zich zelve voor zulke lakei-diensten te goed vonden. Menschen als deze hier. waren koningen en despoten. In welken kring Dorris ook kwam, overal vond ze aanknoopingspunten. Ze was een kind uit een van de beste, voornaamste geslachten van haar vaderland, maar ook sprak ze de taal van het eenvoudige volk. Altijd was zij de menschen, die haar weg kruisten, tegemoet gekomen. (Wordt vervolgd.) IN VI LR BLADEN AD VERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. WIeringermeerbode. De Polderbode. Zij per Couiant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1