31e JAARGANG ZATERDAG 8 JUNI 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 65 L. GOYARTS. HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG VAN TWEE WERELDEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. TANDHEELKUNDIGE 10 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstraat, H.-hoef. Lage, vaste tarieven. ZIEKENFONDS VERMINDERD TARIEF. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 10. WEEST ZUINIG MET ELECTRICITEIT Vrouwen van Noordholland, SPAART ELECTRICITEIT, U helpt U-zelf èn de Gemeenschap U HELPT DUBBEL Wij allen lazen reeds in de couranten de waarschuwing „weest zuinig met water, gas en electriciteit." Even een schrikje grooter of kleiner naar onzen aard en omstandigheden, doch bij velen is die schrik weldra verdrongen door honderd en meer andere dingen, die de aan dacht van de huisvrouw vragen in deze moei lijke tijden. Er werd hier èn daar een bezuinigingsmaat regel ingevoerd de broodrooster kwam op den achtergrond, het theelichtje werd ver vangen door de theemuts maar wij moeten, in verband met de onzekerheid van den ko- lenaanvoer naar de Centrale, méér doen dan dit en dat willen wij ook, mits wij maar een weg zien tusschen alles door. Door mijn werkkring leidster van de les- keuken van het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf van Noordholland te Bloemendaal ben ik in de afgeloopen jaren met duizenden vrou wen in contact gekomen en hierdoor wéét ik, dat er op mijn sekse-genooten valt te reke nen bij een ernstig beroep op gemeenschaps zin. Huisvrouwen, er moet in verband met de tegenwoordige kolenpositie bezuinigd worden voorkomen is beter dan genezen Veel wordt er reeds bezuinigd, o.a. op licht, mede dank zij de tij dsverzetting, doch wij kunnen en willen méér doen. Zegt nietdat kleine beetje, dat Ik bespa ren kan, helpt niet. Een half kilowattuurtje per gezin en per dag geeft een dagelij ksche besparing van 50.000 kWh. Ook hier wordt het kleine groot. In de eerste plaats wil ik in deze meer spe ciaal de electrisch kokende huisvrouw zien te bereiken later komt zoo mogelijk de wasch, de weck, het voedingsvraagstuk aan de orde: Electrisch kokende vrouwen, als ge 's avonds een weinig tot rust komt, bij het laatste beet je daglicht, dat ons geen werk meer toelaat, bedenk dan eens hoe kan ik bezuinigen Is het misschien mogelijk één hoofdmaaltijd te houden voor alle gezinsleden tegelijk, dus geen afzonderlijke maaltijd meer voor nako- mers Kunnen wij misschien vooruitzorgen door een andere werkindeeling, waardoor wij be reiken, dat er meer achter elkaar wordt ge werkt en de kookplaat niet telkens opnieuw voor kleinigheden behoeft te worden inge schakeld. Laten wij eens samen het dagverloop in een gezin nagaan. Eerst komt het thee- of koffiewater aan de beurt. Zet niet méér water op dan hiervoor noodig is. Eenmaal even afmeten en verder spaart U door „maathouden". Eet er één ge zinslid pap, dan wordt dat beetje pap in of op liet theewater gewarmd. Veel huisvrouwen bezitten reeds een zg. „inzetje" in den snel koker en anders zoeken zij even naar een schaaltje, dat er in past of zetten desnoods het bord pap boven op den snelkoker. Het eitje wordt gewasschen en in het thee water gekookt. Afwaschwater voor het ontbijt kan in de kleinere gezinnen ln den snelkoker worden opgezet in de grootere gezinnen wordt het intijds uitgeschakeld, zoodat vol doende van de nawarmte van de kookplaat wordt geprofiteerd, of er wordt boiler-water genomen, dat dan al heel eenvoudig is. Als de melkboer komt. moet de melkvoorraad van den dag worden gekookt. In een vroeg-etend gezin is de aangewezen weg dit te doen als 'eerste handeling vóór den maaltijd; er is dan meteen warme melk voor de toespijs, vla of pudding. In een gezin, dat des avonds den hoofdmaal tijd gebruikt, is er 's morgens wellicht koken de melk noodig voor het kopje koffie. Het melkkoken wordt hiernaar geregeld. Het kof- fie-extract is voor eenige dagen tegelijk ge maakt of wordt met koud water be^id. Ook hier kan de toespijs direct van de kokende [melk worden klaar gemaakt. Misschien verdient het zelfs aanbeveling het vleesch alvast op kleur te braden op de na- warmte (0) gaar te laten worden, of om de groente aan de kook te brengen en op 0 schakelen. Des avonds worden die spijzen dan in de stapeling op temperatuur gebracht of gestoofd. Een thermoskan of -flesch kan met wat kokende melk gevuld worden en zóó voor ge bruik gereed blijven voor de koffietafel om 12 uur, om er eventueel een klein restje mede te begieten en dat zóó op te dienen (het mes :nijdt hierbij van twee kanten, er wordt geen warmtebron gebruikt en kostbare voedings waarde toegevoegd.) Wordt de maaltijd vroeg genuttigd, dan worden de spijzen zooveel mogelijk achter el kaar op dezelfde plaat klaar gemaakt door het stapel-systeem toe te passen. Op de demonstraties, in de leskeuken ge houden, lieten wij U telkens zien, wat hiermede bereikt kan worden. In ons maandblad „Alles Electrisch" hopen wij U een paar voorbeelden te geven. Bij het klaar maken van den maaltijd den- ke men in het algemeen aan de volgende punten gebruik niet meer kookplaten dan noodig is of profiteer bij het gebruik van meer dere platen van de nawarmte (0) kook met zoo min mogelijk water (blad groenten worden droog opgezet) kook de groenten niet te gaar (zomer groenten zijn gaar in 30 minuten, blad groenten in 15 minuten) d. maak gebruik van het stapel-systeem (de pannen leenen er zich voor, de pasring helpt nog bovendien) gebruik den oven niet voor één enkel ge recht wees zuinig met het afwaschwater, zet niet meer water op dan noodig is, U heeft,schrik te bekomen, opstaan, en in een ver minder noodig, wanneer het vaatwerk lichte kamer gaan zitten, dan zorg men in wordt voorgespoeld. lelk huis in elk geval één geheel afgeschermde kamer in te richten en de ramen daarvan Zet het afwaschwater op in de met koud .dicht te laten, hetzij bij luchtalarm, hetzij bij [water voorgespoelae pas gebruikte kookpan een vliegeraanval in den nacht. FEUILLETON. EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Dorris was doodmoe thuis gekomen en stuur de Wille pas den volgenden morgen het haar toevertrouwde boek. Nog geen half uur was verstreken, of Conrad liet zich bij haar aan dienen. Verschrikt door zijn ontdaan uiterlijk en zijn van woede fonkelende oogen ging ze hem tegemoet. „Wat is er gebeurd Hij lachte bitter en liet haar het boek zien, dat hij in de hand had. „Wat er gebeurd is Professor Schrotmajr heeft een brochure over nieuwe veschijnselen bij eigenaardige zenuwziekten uitgegeven, wat veel opgang maakt. In deze brochure heeft hij al 't materiaal, dat ik door een veeljarige studie heb kunnen verzamelen, een nieuw rijk materiaal, dat ik voorloopig in korte schetsen op papier had gebracht, onder zijn naam, als het resultaat van zijn onderzoekingen, gepu bliceerd." „Mijn God „Ik geef hem een massa van mijn studiën ter beoordeeling. In uw bijzijn bracht hij ze me voltallig terug, zooals hij zei. Ik heb ze pas van daag nageteld. De gewichtigste vellen ontbreken en tegelijk daarmee mijn bewijzen. Sluw heeft hij het klaar gespeeld. Hij heeft me tot bedelaar gemaakt, me mijn werk van jaren ontstolen Hij wond zich onrustbarend op. Dorris dwong hem te gaan zitten en begon kalm te spreken. Maar zelf trilde ze aan al haar leden. „De brochure is de wereld in Binnen acht dagen een tweede druk en ik werkte hier als een slaaf en wist van niets, 't Heiligste heeft pincklaan 19 te Bloemendaal, U een voorbeeld laten zien van vèr doorgevoerd stapelkoken en daarbij een causerie houden over bezuiniging en het voedingsvraagstuk. Vrouwen van Noordholland, spaart electriciteit. Als goud is goede raad Mits gevolgd door den daad. A. R.—S. hij me ontstolen, hij, tot wien ik vol vertrou wen opzag, hij, de beroemde groote man Mijn geestelijk eigendom heeft hij me ont futseld. En ik kan het niet bewijzen, zelfs u niet bewijzen ,Ik geloof het immers ook zonder bewijzen," zei ze haastig, hartstochtelijk, „dat weet u." ,Ja Dorris, jij gelooft me Hij greep haar handen en drukte ze heftig. „Wanneer ik dan tenminste maar dat ééne geluk kon vasthou den, het aan de wereld kon ontworstelen, ook al kan ik den roem, het succes waarvoor ik [me hier heb afgebeuld,, niet oogsten." Hij wist 'zelve niet meer wat hij zei. Ze schrok hevig en wilde haar hand terugtrekken. Hij hield ze vast. „Jaren heb ik besteed aan 't verzamelen van mijn schat. In moeilijke uren bekeek ik hem en putte kracht uit de hoop, die hij voor mij belichaamde. Ik kwam hievheen ter wille van hem. Om hem eerder der menschheid ten goede komen, gaf ik mijn tehuis in St. André en Alfland's goede meening prijs. En hier heeft men hem mij ontstolen op een gemeene, schurkachtige manier. Dorris Wat houd ik over, waarvoor ik nog zou willen leven Geen werk en geen enkele mee voelende menschen ziel. Niets dan het groote verlangen dat hier over me kwam, een koortsachtig gloeiend ver langen naar geluk, dat me hier voor het eerst doorstroomd heeft. In uwe nabijheid nu pas weet ik ten vol le, wat een mensch kan bezitten en hoe arm ik ben. Wanneer u niet hier waart, maakte ik een einde aan mijn leven. Zeker, dat deed ik. U alleen helpt mij deze ontzettende uren door te komen." Ze wist, dat hij waarheid sprak. Ze stond bevend vóór hem, met omfloersden blik en las in zijn oogen, die zoo duidelijk tot haar spra ken, de taal van zijn hart. Voor 't eerst sprak de liefde tot haar, de ech te waarachtige liefde. Nooit was een woord van innig verlangen, van jeugdige, vurige liefde tot haar hart doorgedrongen. In den koelen, stillen tempel van haar leven ruisch- te plotseling de vleugelslag van een warmen, op de nog warme plaat, schakel intijds uit en kook dan b.v. nog even het papje voor 's mor- Igens. Het voorspoelen moet niet plaats grijpen onder de kraan hetzij koud of warm maar in een teiltje of bakje water. Dat spoelwater doet weer dienst voor tuin of planten. Het voornaamste van de dagindeeling heb ben wij nu wel samen bekeken. Bezuinig ook nog bij het werk. Wasch niet telkens kleine beetjes en denk len te treffen, bij de groote wasch aan het artikel, destijds i „Alles Electrisch" gegeven. Dit artikel kunt U bij ons aanvragen. Vouw eventueel het waschgoed eerst Het plotseling in vol licht zetten van ka mers of gangan kan niet geduld worden. BEZOEK MILITAIR KERKHOF OP GREBBEBERG. Regeling voor den Zondag. De burgemeester van Rhenen maakt bekend, ciat het door het overweldigend drukke be zoek aan het militaire kerkhof op don Greb- beberg te Rhenen noodig is gebleken om voor de Zondagen bijzondere politiemaatrege- Van Zondag 9 Juni af zullen de volgende maatregelen worden genomen Tot het kerfhof worden alleen toegela- en|ten Duitsche en Nederlandsche militairen in strijk het dan alleen aan den buitenkant (voor ^iniform en familieleden van de aldaar begra- sommige kleedingstukken maken wij slechts ven soldaten. De familieleden dienen zich zoo een uitzondering). Gebruik de kleine appara- 'mogelijk te voorzien van een bewijs, waaruit ten spaarzaam. hun verwantschap blijkt. Zelf zult U bij eenig nadenken nog wel be- 2. Het verkeer, komende uit de richting zuinigingen vinden, hier niet genoemd. Elk (Wageningen, wordt van hotel De Grebbe af gezin heeft immers bepaalde eischen, welke geleid langs den Cuneraweg en Heimenstein- geheel of gedeeltelijk kunnen vervallen of'schelaan naar den Rijksstraatweg. Deze be- gewijzigd worden en op te lossen moeilijkhe- 'paling is niet van toepassing voor militaire den- voertuigen en bestaande autobusdiensten. Het Voor Uw wenken houden wij ons aanbevo- [verkeer, komende uit de richting Rhenen. len. Meer dan ooit is samenwerken nuttig en volgt gewoon den Rijksstraatweg, noodig. Meer dan ooit hebben wij behoefte 3. Op den Rijksstraatweg, langs hotel De aan elkaar. Naar ons beste weten willen wij Grebbe en Ouwehands Dierenpark, mogen U helpen, schriftelijk zoowel als mondeling, geen voertuigen, wielrijders of personen blij- Bij voldoende belangstelling willen wij voor- ven stilstaan, loopig eiken Woensdagmiddag van 2—4 uur| 4. De verder door de politie in het belang in de leskeuken van het P.E.N., Ignatius Bis- van de openbare orde en veiligheid te geven BINNENLANDSCH NIEUWS. GEEN LICHT OPSTEKEN BIJ BOMINSLAG. Men zorge in elk geval voor één afgeschermde kamer. Bij een bominslag, is gebleken, dat na den hevigen knal vele bewoners in een nabij- liggende wijk hun lichten opstaken. Uitdruk kelijk verzoekt ons nu het hoofd van de lucht bescherming nog eens de be woners er op te wijzen, dat het streng verbo den is, in dergelijke gevallen licht op te ste ken. Dit vergemakkelijkt immers de oriëntee ring van de vliegers. Wil men om Tan den WACO - AUTOBUSDIENSTEN. Vertrek tijden vanaf Wieringen richting Den Helder 7.30 11.10 en 17.40. Vanaf Wieringen richting Middenmeer 8.20 16.20 en 20.20. (Deze diensten geven aansluiting op Spoor verbinding naar Hoorn.) alles overweldigenden lenteadem hij gleed langs haar voorhoofd. Lang boog ze het hoofd, als onder den druk van een groote schuld. Lang bleef haar hand in de zijne rusten, tot ze zich vrij maakte en hem aanzag met de groote schuchtere oogen van een kind, dat in een onbekend iets geblikt heeft. Maar ze wa ren zonder schuld. „Dit uur zal voorbij gaan en geen spoor ach terlaten," zei ze ernstig, eenvoudig. „Ja, en ook u zult van mij gaan." „Ik zal gaan naar huis, naar de kinde ren." Er lag zooveel eenvoudige waardigheid in de wijze waarop ze het zei, dat hij, als zoo dikwijls in hare tegenwoordigheid, aan zijn moeder moest denken, die in 't graf lag. Er zijn vrouwen, die méér moeder dan echtgenoo- te zijn. Dat zijn de uitverkorenen, die véél in 't leven bespaard heeft, wier leven door hun innerlijk voelen geadeld wordt. Want op zoo verschillende wijze kan men moeder zijn. ,Wat moet ik doen, waarheen moet ik gaan Zeg me één woord. Ik zal het door de gedachte aan dit uur heilig houden." „U zult het heilig houden Geef me daarop de hand." Hij gehoorzaamde. „Ga terug naar Jst. André, Conrad Wille," zei ze ontroerd, zacht. „Beschouw, dat wat U hier overkwam als straf daarvoor, dat ge aan U zelve ont- trouw werd. Het is een beproeving die op U den duur uw succes niet zal kunnen ontroo- ven." „Terug naar St. André In de duisternis die door geen enkele geliefde persoon, geen en kele hoop verlicht wordt „Het donker daar, is vol van licht. Ik heb met Alfland gesproken. Hij wil U zijn arbeids- kring afstaan, die uwer volkomen waardig die volkomen bevredigend en rijk is. Want Alfland gaat weg van St. André. U zult heer en meester in 't Grützner hospitaal zijn en tijd voor ernstige werken, voor ernstige stu diën hebben." „Alfland gaat weg van St. André Alfland Waar heen wil hij gaan „Naar armere, nog deerniswaardiger men schen om te midden van hen een nieuw werk bevelen, moeten stipt worden opgevolgd. 5. In overweging wordt gegeven het kerk hof zoo mogelijk te bezoeken op den werkdag, daar een rustiger bezoek dan mogelijk is. RESTITUTIE VAN MOTOR RIJTUIGENBELASTING. Teneinde de houders van motorrij tuigen, wien door de daartoe bevoegde autoriteiten vergunning is verleend om een beperkt aantal malen, resp. dagen op den openbaren weg te rijden, niet in een onbillijke positie te bren gen wat betreft de motor-rijtuigenbelas ting, beeft de Bond van Automobiel handelaars en garagehouders van de „B. O. V. A. GA zich tot het Departe ment van Financiën gericht met bei verzoek faciliteiten te verleenen. Op dit verzoek is thans door het De partement gunstig beschikt, dat Hbu- ders van motorrijtuigenbelastingkaar ten na afloop van de driemaandelijk- sche periode op een daartoe strekkend verzoek bij de Ontvangers der Directe Belastingen resitutie kunnen verkrij gen van de door hen betaalde belas ting, in verhouding van het aantal da gen, waarover de kaart loopt tot het aantal dagen, waarvan kan worden aangetoond, dat zij niet met bet mo torrijtuig op den openbaren w eg heb ben kunnen rijden. Bezitters van motorrijtuigen, die slechts nu en dan van bun voertuig ge der menschlievendheid te beginnen. Axel Alf land is slechts de zaaier, die nooit oogst." ,0 mijn God, wat een man En ik En ik Diep bewogen zweeg Conrad. Ze stoorde hem niet. Ze stond half van hem afgewend en zag met hare stille hemelsche oogen naar buiten in den lachenden lentedag. Haar smal le gevouwen handen beefden op haar wit kleed. Hij keerde zich naar haar toe en zag haar aan. „Ik zal gaan en daar arbeiden, omdat U het zegt. Zult U mij dikwijls iets van u laten hoo ien „Neen. Ik zal nooit schrijven. Elk leven moet een geheel zijn, een in zich zelf afgerond geheel. Wat daarin niet tot zegen kan wor den. dat moet er uit. Mijn innigste wenschen en stille gedachten vergezellen U." „Ik zal de eenzaamste man zijn. die er be staat." Een zachte glimlach gleed over hare stillt trekken. „Eenzaam. U In een huis, waar eene Marie-Anna woont Wille Zoo iemand zou de levensgezellin voor een man als jij zijn. En laat ik het je zeggen Marie-Anna heeft je lief. Een edel, onmetelijk rijk hart klopt slechts voor jou. Zulke harten trapt men niet onder den voet. Men geeft ze een plaatsje naast het zijne." Hij zei niets meer. Zijn lippen beefden hij kon geen enkel woord vinden. En toch, mid den in het zwijgend, onuitsprekelijk verdriet van dit uur, was het hem te moede, als of véél verwards, veel donkers dat als een zware druk op hem gelegen had, werd weggenomen, alsof het lichter in zijn ziel werd. Vaarwel," stamelde hij heel zacht. Toen hij zich tot haar neer boog gleed haar hand even als een lichte ademtocht over zijn voorhoofd. Het was hem te moede, alsof zij het teeken aes kruises over hem maakte, het teeken van offervaardigheid, van zelfverloochening waar in elk rein menschenleven staat. En weer moest hij aan zijn moeder denken, toen hij Ide kamer uitstormde, een heftig snikken on ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 bruik kunnen maken, betalen derhalve belasting naar het aantal dagen, waar op inderdaad werd gereden. VOORTZETTING VAN ALLE AANGEVANGEN BOUWWERKEN Voor nieuwe bouwwerken eenig respijt noodig. Naar bet Vaderland verneemt, is het reeds thans wel als vaststaand te be schouwen, dat de Rijkscommissaris voor den Wederopbouw zooveel moge lijk zijn toestemming zal verleenen tot de voortzetting van den bouw van reeds aangevangen bouwwerken, daar onder ook begrepen, die van de parti culiere woningbouw nijverheid. Deze laatste bevat circa 80 procent van bet totaal, de rest is overheidsbouw, fa- brieksbouw e.d. Het aanvangen van nieuwe bouwwer keu behoeft ecliter eenig uitstel. Men moei hiervoor eerst een overzicht heb ben van de materiaalpositie, waarin ons land op het oogenblik verkeert, ter wijl men tevens een duidelijk overzicht moet hebben van de materialen, welke vereischt worden voor de geprojecteer de bouwwerken. Het laat zich, gezien onze materiaal- positie, voorzoover die bij insiders be kend is, echter aanzien, dat bet respijt voor nieuwe bouw wei-ken niet van lan gen duur zal zijn. Men verwacht dan ook, dat reeds zeer binnenkort weer toestemming zal kunnen worden ver leend voor het aanvatten van nieuwe bouwwerken. Het vraagstuk is niet zoo heel een voudig, wat duidelijk wordt, als men bedenkt, dat ondanks een belangrijke inkrimping op het oogenblik nog cir ca 20.000 nieuwe woningen per jaar worden gebouwd, een aantal dat enke le jaren geleden nog 40 a 50.000 bedroeg Men is echter ten aanzien van de ver gunningen voor nieuwe bouwwerken optimistisch. CRISIS - BUREAU. INVENTARISATIE VAN LAND EN TUINBOUW 1940. De Voedsclcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend, dat in bet thans loopende tijdvak van 3 t.m. -15 Juni 1940 de jaarlijksche inventarisatie van Land- en Tuinbouw plaatsvindt, welke blijkens voorgaande bekendma kingen, eenigen tijd was uitgesteld. Behalve het gewone inventarisatie formulier, dat, behoudens enkele wij zigingen gelijk is aan vorige jaren, moet nog het volgende worden in gevuld 1. een inlegvel voor het opgeven van gegevens, betreffende arbeids krachten, arbeidsw erktuigen, installa ties en transportmiddelen, geiten, bijen, en nog diverse bijzonderheden, welke voor het land- en tuinbouwbe- derdrukkend. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. „U bent een schoft, mijnheer, u bent 't niet waard de ordens en onderscheidingsteekenen, die men u schonk, te dragen. Met dit boek beeft u mij mijn geestelijk eigendom ontstolen, mijn werk onder uw naam uitgegeven. In mijn oogen bent u te eerloos dan dat ik met u zou willen duelleeren, en deze bewering zal ik voor de rechtbank met bewijzen staven." Met deze woorden had Conrad Wille in de .ymnastiekzaal voor de daar verzamelde dok toren en patiënten professor Schrotmajr zijn nieuwste opzienbarend werk in 't gezicht ge slingerd. Daarop was hij weggegaan, heel kalm. de aanwezigen die in 't eerste oogenblik als aan den grond genageld stonden, met flik kerende oogen metend. Oogenblikkelijk ging hij naar St. André. 't Was een ongehoord schandaal. Hoewel Schrotmajr zich met buitengewone krachtsinspanning beheerschte, en medelij dend over hoogmoedswaanzin en krankzinnig heid van dien jongen man. die altijd over spannen was geweest, sprak, maakte hij toch in zijn eigen kamer een zenuw-crisis door, die onrustbarend was. En nu lieten zich stemmen hooren, die tot dusver den moed gemist had den. te spreken. Vroegere assistenten en on dergeschikte doktoren die konden bewijzen, dat Schrotmajr hen als zijn „eigen ik" had behandeld, en in volkomen hoewel van hun kant ongewenschten geestelijken goederen gemeenschap met hen geleefd had, meldden zich aan. 't Begon een pijnlijke zaak te wor den. (Slot volgt.) VIER BLADEN ADVERTEEREN EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zij per Couiant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1