A 31e JAARGANG ZATERDAG 15 JUNI 1940 No. 68 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 WERKLOOSHEID ZAL KRACHTIG WORDEN BESTREDEN. Richtlijnen, volgens welke de Rijks commissaris dit probleem tot een op lossing zal brengen. ARBEIDERSTREK NAAR DUITSCHLAND. Deviezenmoeilijkheden zullen ter zijde worden geschoven. De demobilisatie van het leger brengt de moeilijkheid mee de vrijgekomen krachten weer in het arbeidsproces in te schakelen. Heel de wederopbouw van alles wat door en voor den oorlog werd vernield, schept proble men op financieel, economisch en sociaal ge bied, welke diep ingrijpen in de maatschap pelijke verhoudingen. Deze kunnen centraal worden opgelost. De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart heeft zich terstond na het aanvaar den van zijn taak met deze vraagtukken be zig gehouden en in verband daarmee een econimisch sociaal programma ontworpen, dat geleidelijk aan gepubliceerd zal worden. Vooreerst heeft hij thans het werkloos heidsvraagstuk ter hand genomen. Rijkscom missaris Minister Fischböck heeft nu een uit eenzetting gegeven van de richtlijnen, volgens welke dit tot oplossing gebracht zal worden. Bekend is reeds, dat geen ontslag aan werkkrachten mag worden verleend. Het is geenszins de bedoeling niet meer levens krachtige bedrijven kunstmatig op gang te houden, doch men zal bij aan te wijzen in stanties moeten aantoonen, dat het bedrijf de krachten, die men ontslaan wil, onmoge lijk kan handhaven. Op deze wijze zal, al is de maatregel van voorbijgaand karakter, de groei der werkloos- j heid beperkt worden. Daarnaast staat het probleem de werkloo- zen weer in te schakelen in het arbeidsproces. Hiertoe wees minister Fischböch vooreerst op de wederopbouw. Financieele moeilijkhe-j den en het verschaffen der grondstoffen zul len geregeld worden. Doch hiermee zal slechts een deel der werkloozen te werk worden ge- J steld. De groote taak, die in Duitschland in '33 en in Oostenrijk iin '38 met de meeste I doortastendheid is volbrachtde algeheele opheffing der werkloosheid, zal ook hier aan gevat dienen te worden. Half millioen werkloozen. Minister Fischböck noemde het aantal werkloozen hier te lande 295.000. Daar zullen bij volledige demobilisatie nog 200.000 bijko men, zoodat een totaal bereikt wordt van ongeveer een half millioen. In verhouding tot het totaal der bevolking een aantal even groot als in Duitschland ten tijde van zijn ellendigste periode. Het is duidelijk, dat een zoo groot aantal „betaalde kostgangers der gemeenschap" niet gehandhaafd kan blijven. Daarom heeft rijkscommissaris Seyss-In- quart thans de vereischte maatregelen gc= troffen, die het mogelijk maken, dat de Ne- derlandsche werkloozen in Duitschland te gaan werken. Deviezenmoeilijkheden zullen ter zijde worden geschoven. Allen, die in Duitschland willen gaan werken, zullen een deel van hun loon naar hun familie kunnen overmaken en die dus kunnen onderhouden. Ieder,e werkwillige, die zich aanmeldt voor werk in Duitschland krijgt nog een week steun, vrije reis naar de plaats, waar hij te werk gesteld kan worden en de gehuwde kan na drie maanden met verlof naar zijn fami- DE GROOTE MAN. Wat krijgen we nu?vroeg Liesje. De actualiteiten van de week, zeide de heer, die naast haar zat, een groote rijzige gestalte met lange hier en daar grijzende haren, welke strak achterover gekomd waren. Veel meer was er niet over 'smans uiterlijk te vertellen, want Jan Dubok had het meest banale uiterlijk, dat men zich denken kan. Zijn gelaatstrekken hadden niets karakte ristieks, zijn blik was niet stralend en zijn oogopslag was niet zóó, dat hij getuigde van een buitengewoon groot gezond verstand, een schrale snor bedekte zijn bovenlip. Dien avond was hij met zijn meisje naar de cinema gegaan. Zijn meisje was een jong, eenvoudig kittig meisje. Ze was in één woord dol op de cinema en hield eigenlijk veel meer van een bioscoopvoorstelling dan van haar toekomstigen echtgenoot. De actualiteiten van de week zeide Liesje, dat is vrij vervelend. Nu krijgen we natuurlijk weer allerlei nietszeggende dingen te zien. Tentoonstellingen, vergaderingen, be langrijke personen en wat al niet meer Ja, jou kan dat natuurlijk allemaal niets sche len, jij stelt heelemaal geen belang in een bioscoop Liesje had inderdaad goed geraden, want men kreeg vrijwel alles te zien wat ze zoo even opgesomd had. Aan het slot werd op het doek geprojecteerd het portret van een heer met een dunnen snor op zijn bovenlip, lange reeds grijzende, achterovergekamde haren en er onder stonden de woorden Jan Dubois, minister van openbare werken. O, riep Liesje eensklaps uit, wat lijkt die minister veèl op jou. Inderdaad de gelijkenis was treffend. Eensklaps floepte het licht weer aan en lie reizen de ongehuwde krijgt na zes maan den een korte vacantie voor bezoek aan zijn verwanten. De arbeidsvoorwaarden zullen hier algemeen bekend worden gemaakt. De lotsgemeenschap van Nederland met het groote Duitsche Rijk schept hier ongekende mogelijkheden voor de oplossing het meest drukkende probleem, dat de werkloosheid be- teekent, zoowel voor de gemeenschap als voor het individu. Minister Fischböck sprak de verwachting uit, dat de Nederlandsche arbeiders van deze geboden gelegenheid vrijwillig gebruik zullen maken, zoodat binnen vier weken hier geen werkloosheid meer bestaat. INGEVOERDE GEDROOGDE EN/OF GECONFIJTE VRUCHTEN. Het 10 Juni bekend gemaakte verbod tot verhandeling en aflevering van specerijen enz. geldt ook voor ingevoerde gedroogde en/öf geconfijte vruchten. VERVOER VAN VEEVOEDER. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede, dat aangezien het vervoer onder de gegeven omstandigheden zoo economisch mogelijk moet geschieden, van heden af wordt goedgevonden, dat de witte veehoudersbonnen een week voordat de hierop vermelde geldigheidsduur intreedt, reeds bij den handel kunnen worden aange boden om het hierop vermelde voeder te be trekken. De regeling wordt dus zoo, dat bon 1 van een bepaalde distributieperiode reeds de week vóór de, eerste week van de betreffende distributieperiode geldig is bon 2 is dus gel dig in de eerste week en tweede weekbon 3 in de tweede week en derde week en bon 4 in de derde en vierde week van de distributie periode. In de vierde week van de distributie periode zal dus ook reeds bon 1 van de ko mende distributieperiode geldig zijn. Op deze wijze is het mogelijk, dat de vee houders in den vervolge voor 14 dagen voeder gelijktijdig kunnen betrekken hetgeen onge twijfeld onnoodige transportten zal voorko men. AFSCHERMING VAN LICHTEN. Nieuwe voorschriften op komst. Wij vernemen, dat binnenkort een nieuwe rijksregeling zal tot stand komen betreffende de verduistering van voertuigen en rijwielen. Dit vindt zijn oorzaak o.m. hierin, dat de Duitsche autoriteiten bezwaar maken tegen de afscherming van lantaarns met blauw. Vermoedelijk zal in de toekomst slechts af scherming in zwart worden toegelaten met een kleine opening, die wit licht horizontaal doorlaat. PAARDENFOKKERIJ. De „Vereeniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland" (V.L.N.) maakt bekend, dat zij van de Duit sche militaire overheid heeft vernomen, dat bij een eventueele vordering van paarden voor de Duitsche weermacht in eerste instan tie de stamboekmerriën en de premiemerriën zullen worden vrijgelaten. Derhalve heeft het bestuur van de V.L.N. besloten gelegenheid te geven aan de eige naren van premiemerriën van 4 jaar en ou der. type landbouwtuigpaard, deze van een brandmerk te doen voorzien. Zij, die merriën bezitten, die NIET in een der stamboeken der V.L.N. staan ingeschreven, moeten bij het aanbieden officieele bescheiden overleggen, waaruit blijkt, dat de betrokken merriën in derdaad premiemerriën zijn. Voor de paarden, ingeschreven in een der stamboeken der V.L.N., kan volstaan worden met het bewijs van inschrijving. Gelegenheid om merriën voor inschrijving in het stamboek aan te bieden zal worden gegeven in den maand Juli. Hiervan wordt nader per advertentie in dit blad kennis ge geven. Voor plaatsen en uren, bestemd voor het branden der premiemerriën, wende men zich tot den secretaris W. Slob Haarlemmermeer. „IK ZAL EVEN HET NUMMER NAKIJKEN." Te Barneveld is in de Eierhal een kijkdag gehouden voor degenen, die bij hun terug keer na de evacuatie goederen, levensmidde len of kleedingstukken misten. Al deze gevon den en bij de politie gebrachte voorwerpen werden ten gerieven van de verliezers gedu rende een dag in de gem. eierhal uitgestald, waar men onder toezicht van de politie de goederen kon bezichtigen en eventueele eigen dommen mocht medenemen. Natuurlijk wa ren er ook nieuwsgierigen en een dezer had nogal veel belangstelling voor een der beide, zoo goed als nieuwe fietsen, die er in een hoekje stonden. Op de vraag van een der veldwachters, of zijn fiets er misschien bij was, antwoordde de man„Ik geloof van welik zal even het nummer nakijken." „Dan zul je je toch wel vergissen," ant woordde de veldwachter droogjes, „want het is toevallig mijn fiets De man deed, wat in dit geval het beste was hij verdween, zonder nog een woord te IS UW VERZEKERING IN ORDE? Van deskundige zijde schrijft men Ongetwijfeld zijn er hier en in de omge ving personen die hun eigendommen bij een Engelsche of Fransche Maatschappij tegen brandschade hebben verzekerd en die er op rekenen dat, als ze schade bekomen, de be treffende maatschappij zal betalen. Nu zal dit misschien ook wel gebeuren, doch voors- handsch bestaat er niet de minste kans op, dat uitbetaling plaats vindt, voordat de oor log is afgeloopen. Het ligt wel voor de hand, dat de verzekerde daardoor in groote moei lijkheden kan geraken, en zoo hij dat niet wil, onmiddellijk maatregelen zal moeten treffen. Liesje nam haar buurman eens goed op. Hij had van blijdschap over haar uitroep, dat hij zooveel op den minister leek, een kleur ge kregen. Het is gek, dacht ze. De voorstelling was afgeloopen. Ze verlieten het gebouw. Duizenderlei gedachten kruisten door Lies- je's hoofd. Eigenlijk wist ze zoo bar weinig af van haar verloofde. Hij had haar gezegd, dat hij Jan Dubok heette, maar, toen hij zijn naam genoemd had, had hij even geaarzeld. Jan Du bok, Jan Dubok, nu zeg? Hij had wel aardig een verkeerden naam weten op te geven Ze herinnerde zich nu ook eensklaps, dat hij haar nooit had willen vertellen waar zijn kantoor gevestigd was. In den loop van den middag kwam hij slechts zelden bij haar. Nu begreep ze alles De Kamerzittingen verhinderden hein bij baar te komen. Ze had wel opgemerkt, dat hij de laatste dagen wat zenuwachtig was. Dat komt, omdat hij wist, dat hij de kans had, belast te worden met het beheer over de ministerieele portefeuille. Ja, ja, nu was alles haar duidelijk Ze was verloofd met een minister Het ging er thans nog maar om hem een bekentenis af te dwingen. Dat zou wel niet zoo erg moeilijk zijn trouwens. Het is toch inderdaad verwonderlijk die groote gelijkenis, herhaalde zij steeds maar in zichzelf. Ja hij moest er wel vurig naar verlangen haar alles te vertellen. Schat, zei ze ten laatste tegen hem, zijn handen in de hare nemende, toen ze thuis gekomen waren. Ik heb alles geraden. Je moogt niets voor je Liesje verborgen houden hoor! Nu, is het soms niet waar?Jan Dubois de nieuwe minister dat ben jij PROVINCIAAL NIEUWS. WEER 20 P.K.—VERBOD. Het verbod van gebruikmaking van moto ren, sterker dan 20 P.K., bij de IJsselmeer- visscherij, dat enkele weken lang buiten wer king is geweest, is thans volgens bericht van den Inspecteur der visscherijen weer van kracht geworden. De maatregel treft vooral de Urkers met hun Noordzeebotters en zal tot gevolg hebben, dat aanmerkelijk minder vaar tuigen tc Enkhuizen aan de afslag zullen ko- WACO - AUTOBUSDIENSTEN. Vertrek tijden vanaf Wieringen richting Den Helder 7.30 11.10 en 17.40. Vanaf Wieringen richting Middenmeer 8.20 16.20 en 20.20. (Deze diensten geven aansluiting op Spoor verbinding naar Hoorn.) Jan Dubok begreep er niets meer van. Wat vroeg hij verbaasd. Maar Liesje gunde hem geen tijd om zich uit te spreken. Reeds geruimen tijd had ze gedacht dat hij een groot man was in de wereld. Thans was haar laatste twijfel ver dwenen. Hij had voortreffelijk comedie ge speeld tegenover haar. Nu begreep ze waar om. Hij had graag gehad, dat ze hem bemin de om zijn persoonlijk karakter, niet, omdat hij „iemand" was in de samenleving. Minister, jij bent minister, fluisterde Liesje hem telkens weer in zijn oor. En ze gaf hem zoo'n flinken zoen als hij nog nooit van haar gekregen had. Toen ze steeds maar bleef volhouden, dat hij minister was, werd hij .een beetje wrevelig en zeide Wel neen kind, hoe kom je er in vredes naam aan. Maar ze liet zich zoo maar niet uit het veld slaan en hield nog verder aan, het geen hem ten laatste deed uitroepen Nu goed dan, ja, ik ben de minister Toen had ze hem nog vuriger gekust en ze had uitgeroepen En ondanks dat ben je vanavond toch met me uitgegaan net alsof er niets bijzonders aan de hand was, en je hebt er geen woord over gezegd (tegen mij O, wat ben je toch een schat Maar ze wilde dien avond beslist, dat hij vroeger naar huis keerde dan anders. Dat moet nu wel, want, zie je, stel je nu eens voor, dat ze je hier of daar voor noodig hebben en dat je dan niet op je post waart Het pseudo-ministerieele leven van Jan Dubok zette zich voort. Het was echter lang niet zoo'n prettig le ventje als hij aanvankelijk verwacht had. Hij moest zorgvuldig alle kranten lezen om te weten wat zijn dubbelganger dien dag gedaan had, daar hij anders niet er over zou kunnen men. De bedoeling van het verbod is de be scherming van de vlSchstand in het IJssel- meer. HISTORISCH GENOOTSCHAP IN DE BRIK? Er is besloten dat de jaarvergadering van het Historisch Genootschap „Oud-Westfries land" dit jaar in De Rijp zal plaats hebben. Maar door de gewijzigde omstandigheden is De Rijp zeer moeilijk per modern vervoermid del te bereiken. Nu heeft, naar wij uit welingelichte bron vernemen, het bestuurslid, den heer Nobel uit Lutjewinkel, voorgesteld toch de vergadering in De Rijp te doen daar gaan. Hij wil daarvoor alle mogelijke soorten boe renwagens bijeen zien te trommelen voor het station te Purmerend en zoo „in colonne" en gestrekte draf de reis naar De Rijp maken. Ongetwijfeld een aardig idee, passend in het kader van de historie, dat groote belangstel ling zal trekken, maarhet staat te bezien of de boeren zóó veel voor de historie zullen voelen, dat ze midden in de hooitijd voldoen de materiaal voor deze tocht zullen willen af staan. BINNENLANDSCH NIEUWS. ONZE VLEESCHVOORZIENING Rundvlecsch en vooral schapen- vleesch is er voldoende, slechts met betrekking tot varkens- •vlecscli zal ecnige schaarschtc ontstaan. Uit het feit, dal extra yarkens uit de markt worden genomen, volgt, meldt „De Vee en Yleeschhander, dat voor het oogenblik van schaarschte van varkensvleesch nog geen sprake is. Ook rundvlecsch is er nog meer dan voldoen de. Gezien de positie van het kracht voer is het evenwel te voorzien, dat hierin binnen afzienbaren lijd veran dering zal komen en vooral liet var kensvleesch betrekkelijk schaarscli zal worden. Het is daarom, dat we nog weer eens willen wijzen op de beteekenis van het schaap als leverancier. In de jaren voor de crisis waren de meeste scha pen, die hier te lande geslacht werden, bestemd voor export naar het buiten land. Gedurende den loop van de cri sis is hierin echter een algeheele veran dering gekomen. De export liep sterk terug en de schapenhouderij zag zich genoodzaakt voor haar product afzet op de binnenlandsche markt te zoeken Inmiddels kan geconstateerd worden, dat de laatste jaren het aantal schapen belangrijk is gestegen. In 1910 waren' hier te lande 890.000 schapen. Dit aan tal daalde tot 688.000 stuks in 1920 en 485.000 stuks in 1930. Dit was dus vlak voor de doorwerking van de crisis. Daarna trad evenwel een stijging in, zoodat in 1939 het. aantal schapen 690.000 stuks bedroeg. Gedurende de crisisjaren steeg het aantal dus met 205.000 stuks of circa 42 pCt. ONZE VOORRAAD DAMESTASSCHEN IS GEWELDIG BOSKER'S BOEKHANDEL H.-HOEF M.-MEER MERGKOOL IN DE STOPPEL OP DE ZOUTE GRONDEN. Mergkool is één van de gewassen, waarmede nog wat te bereiken valt. Zoowel voor eigen gebruik als voor verkoop. Door spoedig een plantenbed van on geveer 600 vierkante meter te bezaaien met 'n pond mergkoolzaad, krijgt men de plantenvoorraad voor een bunder, namelijk 60000 tot 80000 planten. liet is wenschelijk, op rijen te zaaien met 20 cm. rijenafstand later wordt op de rij gedund op 3 cm. Om ziekten te voorkomen kiest men grond, waar de laatste jaren geen kool gewassen stonden. De jonge plantjes worden net als kool verplant, waarbij men op 't plantenbed om de 40 cm. ecu plant laat staan zoo wordt dit bed ook verder benut. De overige planten zet men t gemak kelijkst achter de ploeg om de andere voor, zoodat de afstanden op de rij van 30 tot 50 cm. en tusschen de rijen 40 cm. worden. Hiermee zijn per ha. hoog stens 80000 planten gemoeid, die door het plantenbed geleverd worden. Zoowel het plantenbed als later de uitgeplante mergkool hebben een flin ke bemesting noodig 200 Kg. kali 40 pCt. in 300 Kg kalkammonsalpeter, chili ot' zwavelzure ammoniak (wat. er maar 't best te krijgen is) per ha. zijn in elk geval wenschelijk 200 Kg. slak kenmeel of superfosfaat is noodig, waar nog geen fosforzuur gegeven was, wat in de meeste gevallen wél zoo zal zijn. Een overbemesting met 100 Kg. kalkammonsalpeter of andere stikstof mestsoort nadat de uitgeplante kool goed aan de groei is, zal de bemesting moeten voltooien. De ^rpleging bestaat uit een paar maal schoffelen. De planttijd van spoe dig gezaaide mergkool valt in het be gin van Augustus. De opbrengst aan veevoeder voor eigen gebruik of voor verkoop kan zeer behoorlijk zijn. Men moet de ruspen er probeeren af te hou den door vangen, door bespuiting met een geschikt middel, bijv. een der- rispreparaat. Aardvlooïen op het plan tenbed kunnen evenzoo worden be streden. Daar mergkool vrij goed tegen de vorst kan, behoeft, ze niet. vroeg ge ruimd. Inlichtingen over bewaring, enz. geeft het Rijklandbouwconsulent- schap. Nadat het bovenstaande geschreven was, werd ons van Regeeringszijde ge meld, dat wie snel mergkool (en zoo véél als mogelijk is) zaait, uiterst ver standig doet. Zaad is er voldoende, wat niet gezegd kan worden van 't. stoppel gewas herfstknollen. Laat alle geschikte stoppel straks mergkool dragen Maar zaait dan nu al 't zaad, anders krijgt U geen planten De Rijkslandb.-consulent v. N.H. H. PILON. praten met Liesje. En telkens als zijn werk zaamheden het noodig maakten en minister Dubois een reis naar de een of andere provin cie maakte, moest de ongelukkige Jan Du bok zich een paar dagen schuil houden. Hij moest een actentasch aanschaffen, mi nisteriele documenten laten drukken, de rap porten bestudeeren. eiken avond de Staats courant lezen, terwijl Liesje geduldig zat toe te kijken en hij moest nog veel meer van de vervelende dingetjes opknappen. Herhaaldelijk als hij Liesje voorstelde een avond uit te gaan. gebeurde het, dat ze te gen hem zei Maar vent hoe kom je daaraan, je hebt vanavond toch kamerzitting. Ik heb zelfs in de kranten gelezen, dat je van avond zult spreken. Het gebeurde ook wel, dat ze hem naar het departement bracht en hij moest zich dan wel in de gang schuil houden, totdat ze uit de voeten was. Hij durfde, hoe vervelend hij zijn tegen woordige leventje ook vond, haar niet uit de droom te helpen. De weinige oogenblikken, waarop Jan's schijnbaar drukke werkzaamheden hem in staat stelden bij Liesje op visite te komen, waren voor hem een tijd van onverdeeld ge not, want ze was dan steeds buitengewoon lief en aardig voor hem en dit vergoedde ee- nigszins het gemis van het steeds bij haar kunnen zijn. Het eenige nadeel was, dat gedurende den tijd, dat hij voor minister doorging. Liesje hem telkens allerlei gunsten vroeg, die hem, wanneer hij werkelijk minister was geweest, niets zouden gekost hebben, maar die hem nu telkens handen vol gelds kostten. Ze wilde beslist allerlei officieele plechtig heden bijwonen en hij kon haar maar niet aan haar verstand brengen, dat dit niet zoo hoorde. Hij als minister kon toch zijn meisje niet medenemen. Zijn geluk hing verder nauw samen met het succes, dat de werkelijke minister boek te met zijn redevoeringen. Nu en dan gebeurde het. dat hij bij Liesje kwam en dat hij haar aantrof met een krant in haar handen. Gisteren heb je een mal figuur geslagen Jan, zeide ze dan meermalen en dat kwam omdat de minister in de Kamer niet met goed gevolg zijn voorstellen had weten te verdedigen. Dagen achtereen keek ze dan merkbaar minder vriendelijk naar hem. Op zekeren avond, toen Jan Liesje ging opzoeken, vertelde de dienstbode hem, dat de juffrouw op reis was gegaan. Thuis gekomen, vond Jan een briefje van Liesje, waarin ze hem schreef: „Doe nooit moeite mij weer terug te zien. Je bent een groote nul. 38 stemmen tegen 412 Wat een stumper Liesje. En Jan, die er niets van begreep in het be gin, hoorde op straat een krantenjongen schreeuwen: Het ministerie ten val gebracht Interpellaties tegen den minister van open bare werken Jan Dubois heeft een mo tie van vertrouwen voorgesteld en kreeg een klein aantal stemmen Toen begreep Jan op eens alles. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wieringer Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zij per Couiant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1