N.V. N00RDERBANK Zitdag Middenmeer WIERINGER COURANT. ALKMAAR - HOORN. ZATERDAG 27 JULI 1940. No. 86. Enquete resultaten inzake de bewaring van stalmest in Noord-Holland. In de wintermaanden van 19391940 is door de H.H. Landbouwonderwijzers een begin gemaakt met een onderzoek naar de bewaring van stalmest op de graslandbedrijven in het ambtsgebied Noord-Holland. De verzamelde gegevens zijn door een commissie bestaande uit de H.H. K. Bergsma te Berkhout, G. Houtman te Zaandam, A. Kager te 't Zand, H. Pol te Hauwert en C. H. Veen te Z. O. Beem- ster verwerkt tot een rapport. Op de jaarvergadering van de HH. Landbouwonderwijzers is dit rapport ter goedkeuring voorgedragen. De discussies lieten toen duidelijk uit komen dat de bewarings methoden van de stalmest duidelijk verband houden met de grondsoorten. Aan het rapport van de genoemde commissie zijn toen een tweetal nota's toegevoegd. Hoewel de materie vooral nu van groo- te beteekenis is te achten vergt toch de volledige publicatie van de 3 rapporten teveel plaats. Daarom volgt hieronder een soort sa menvatting van belangrijke conclusies. In totaal zijn volledige gegevens ver kregen van 176 bedrijven. Het bleek dat in 117 gevallen gespro ken mocht worden van de aanwezigheid van een gierkelder, maar slechts in 31 gevallen was er sprake van voldoende kelderruimte Hoe sterk de aanwezigheid van gier- kelders varieert komt naar voren indien men weet dat b.v. in West-Friesland op 95% van de bedrijven een gierkelder wordt gevonden en in de Zaanstreek nog niet in 10% van de daarvoor in aanmer king komende gevallen. Vermenging van gier met superfosfaat is een hooge uitzondering. De gier gaat grootendeels in het voor jaar over het land in de maanden Fe bruari, Maart en April naar een hoe veelheid van 15W M3 per ha. Indien nu het gehalte aan stikstof in de gier op 0,4 geschat wordt, hetgeen waarschijnlijk iets te gunstig is, valt hieruit af te leiden dat een normale gierbemesting gelijk is te stellen met een kunstmestgift van 300 kg kalkam- monsalpeter en 300 kg kalizout 40% per ha. Geen wonder dat de practijk gun stig oordeelt over gier. Men geeft nog niet zoo gemakkelijk 300 kg kunstmest per ha in eens Vrij algemeen komt 1/3 van de be drijfsoppervlakte per jaar onder de gier bemesting. Waar een mestplaat aanwezig is wordt deze ook inderdaad gebruikt voor de bewaring van de vaste mest. De enquete levert ook een bewijs voor het feit dat er gemiddeld weinig stroo door de vaste mest komtwaar men strooit geeft men de voorkeur aan tar we stroo. Turfstrooisel is een uitzonde ring. Het geringe stroo-gehalte in de vaste mest brengt mede dat deze massa zich veel minder goed leent voor het procédé van de z.g. ..Edelmest" bereiding. Bij dit laatste tracht men de massa door broei tot een hoogere waarde te brengen. Wil de mest evenwel broeien dan moet ze stroorijk zijn. Zonder voldoende stroo mislukt het „Edelmest" bereiden. Anderzijds leert de enquete dat veel boeren er mede volstaan de stalmest naar de vaalt te brengen. Ik citeer uit het rapport van de Commissie. „Bijna nergens wordt de mest nog, met andere stoffen (dan het stalstrooïsel) verwerkt, een paar gebruiken bagger, één wat tuinvuil, één vermengt ze met water bij het overbrengen." Het is hier wel de plaats er op te wij zen dat afdekken van de mestvaalt met bagger zeker alle aanbeveling verdient. Hoe minder vervluchting van ammo:aiak des te beter voor de gebruiker. Men denke eens aan de Zuidhollandsche .me thode van mestverwerking waarbij de mest met bagger wordt vermengd, de z.g. toemaak. De zomerbemesting met stalmest 'somt weer meer in eere Bij de 176 bedrijven blijken er 61 te zijn die stalmest over 't etgroen prefereeren en 70 welke de voor keur geven aan voorj aars toediening. Hoewel het weer hier een groote rol speelt komt uit de cijfers de invloed van de grondsoort eveneens naar vo ren. Het toedienen van stalmest in het voorjaar is vooral gebruikelijk in de laagveen gebieden de zandstreken hrl- len meer over naar de zomerbemesthiig. Dit seizoen krijgt de zomerbemestin,g een extra beurtde winter verhinderde1 het uitrijden in het voorjaar en de weersomstandigheden van het oogenblifc zijn zeer gunstig voor zomerbemesting. Hopenlijk wil men er nu ook op letten 1 hoe straks het vee in deze perceelen; weidt en nog meer hoe het staat met- de nawerking van de mest op deze per-, ceelen in het a.s. voorjaar. Vrijwel algemeen komt het halve be-' drijf jaarlijks onder de mest. Het gemengd gebruiken van st almest en gier kwam in 27 gevallen voor 122 maal werd medegedeeld dat gescheiden gebruik plaats had. Het gemengd ge bruik komt natuurlijk voor in de stre ken met weinig' of geen kelders, dat wil zeggen in het laagveen gebied. De gemengde bewaring van gier en stalmest in één kelder blijkt in ons ge bied nog een uitzondering te zijn. Algemeen wordt de gierkelder als een zeer rendabele iets beschouwd. Bij de 176 onderzochte gevallen gaven 133 vol mondig toe van de rentabiliteit over tuigd te zijn, slechts 6 antwoorden ont kennend. Welke enorme hoeveelheden stikstof er door een ruimer gebruik van goede gierkelders nog behouden zouden blijven zal wel geen nadere toelichting behoe ven. Bedrijven met gierkelders staan gewoonlijk hooger genoteerd. Indien men bedenkt dat er nog hon derden boerderijen zijn waar men de gier, een natuurlijke stikstof- en kali bron, zonder meer in de sloot laat loo- pen is het duidelijk dat hier enorme kapitalen worden weggegooid, vooral in de huidige omstandigheden. Het vraagstuk van een goede gierbe- waring is nog steeds actueel evenals een betere verzorging van de mestvaalt. Het is goed geweest dat de enquete werd gehouden omdat langs deze weg nogmaals is vastgelegd dat verliezen besparing in eigen bedrijf mogelijk is. besparing welke de basis van het bedrijf verstevigen kan. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen, Ir. G. LIENESCH. VLUCHTOORDEN VOOR INWONERS VAN DEN HELDER 's-Gravenhage, 2/t .Tuli (ANP) De moeilijkheden waarin de ge meente Den Helder verkeert ten gevolge van de vlucht van duizen den harer inwoners, hebben den secretaris-generaal van het Mini sterie van Binnenlandsche Zaken genoopt een dringend beroep te doen op de medewerking van de burgemeesters der onderscheide ne gemeenten, tot herstel voor zooveel mogelijk, van het sociale en economische leven in Den Helder. De bevolking van Den Helder heeft zich goeddeels verspreid over geheel het land, terwijl de terugkeer belemmerd wordt door de vrees voor hernieuwde lucht aanvallen. Het economisch leven in Den Helder ondervindt hier van thans zeer nadeelige gevol gen en het gevaar is geenszins denkbeeldig, dat. een volkomen ontwrichting zal ontstaan, als niet tijdig wordt ingegrepen. Ten einde te geraken tot een be- heersching van het vluchtelin genvraagstuk, welke het mogelijk zal maken geleidelijk een alge heel herstel te verkrijgen, is een plan ontworpen tot onderbrenging van de gevluchte bevolking, voor zoover zij niet aanstonds naar Den Helder terugkeert, in ge meenten, die in de omgeving van Den Helder zijn gelegen. De medewerking der burge meesters zal kunnen worden ver leend in dien voege, dat door hen de noodige aandrang wordt uitge •oefend op de in hun gemeente ver blijvende vluchtelingen, opdat de ze, voor zoover zij nog niet naar hun woonplaats terugkeeren, zich tijdelijk in een van de bovenbe doelde vluchtoordgemeenten in de nabijheid van Den Helder ves tigen. In verband met het. groote aantal vluchtelingen zal het plan tot onderbrenging in de bedoelde vluchtoorden slechts geleidelijk in uitvoering komen. Met het oog op de economische belangen der gemeente Den Hel der zullen de burgemeesters In de eerste plaats op die vluchtelingen aandrang uitoefenen, die in nor male omstandigheden een beroep of bedrijf in de gemeente Den Hel der uitoefenen of aldaar in eeni- g.e betrekking werkzaam zijn. REGELING De Commissaris Afvoer Burger bevolking in de Provincie Noord- Holland, Keizersgracht 588, Am-) sterdam, is belast met het cen traal verzamelen van gegevens omtrent dergelijke onderbrenging van vluchtelingen. Bij de keuze van het vluchtoord dienen belanghebbenden rekening te houden met de wenschelijkheid Ivan een hervatting van den da- gelijkschen arbeid in Den Helder. Daarom zullen zij, die in staat zijn zich per rijwiel van het vluchtoord naar Den Helder te b-ogeven, zooveel mogelijk in de n aaste omgeving van Den Helder ondergebracht moeten worden, te.rwijl zij, die gebruik zullen moe ten maken van een of ander open baar vervoermiddel, bij voorkeur zullen moeten bepalen bij een ge meente, waarmede een trein-, tram- of autobusverbinding be staat. De Commissaris Afvoer Burger bevolking zal dan aan de hand van de hem verstrekte gegevens en zooveel mogelijk de aangege- voorkeur volgende, voor ieder van deze vluchtelingen een vluchtoord aanwijzen en daar van door tusschcnkomst van den burgemeester van de gemeente waar hij thans verblijft, aan den vluchteling mededeeling doen en tevens aan den burgemeester der aangewezen vluchtelingen, voor wie op deze wijze een vluchtoord is vastgesteld of^ie naar Den Hel der wenschten ^lerug te keeren, bij hun vertrek onmiddellijk wor den voorzien van een bewijs van aangifte, terwijl tevens de gemeen tebesturen zullen moeten zorgen voor het opzenden van inlichtin gen aan de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reisgeld ter hand worden gesteld voor rekening van het De partement van Binnenlandsche Zaken, terwijl voor een huisves ting en verzorging in de aangewe zen vluchtoorden de op dergelijke gevallen toepasselijke regels ana loog zullen kunnen worden toege- gepast. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. HUISVESTING. B. en W. van Anna Paulowna, overwegende dat het gebleken is, een behoorlijk overzicht te houden op de wijze, waarop de huisvesting ge schiedt, gelet op het besluit van den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht van 29 Mei 1940, besluiten te be palen, dat het aan den eigenaar van eenig binnen deze gemeente gelegen gebouw en aan den gebruiker van zoo danig gebouw, ingeval de eigenaar ten aanzien van het geheel of een gedeelte van zoodanig gebouw niet tevens is de gebruiker, verboden is andere Helder- sche vluchtelingen op te nemen dan die. aan wie door hem reeds onderdak werd verleend op Zaterdag 20 Juli 1940, ten zij daartoe vooraf schriftelijk toestem ming van het college is verkregen, wel ke schriftelijk moet worden aangevraagd onder opgave van de volgende gegevens naam en voornaam, leeftijd, geslacht en beroep van ieder der betrokkenen, met nauwkeurig adres te Den Helder, in schrijving van woon- en slaapgelegen heid, ten aanzien van laatstgenoemde, welke personen in één vertrek zijn on dergebracht en dergelijke. Overtreding wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. MARKTBERICHTEN. DE VEEMARKT. SCHAGEN, 25 Juli 1940. Aange voerd 102 Paarden f 200-800 25 Mag. Geldekoeien f 120 a 170 00 Vette geldekoeien f 220 a 350 12 Kalfkoeen f 230 a 300 40 Nuchte re kalveren f 8-20 178 Vette scha pen f 23-34 111 Lammeren f 9- 13, 6 Mag. varkens f 26 41 Biggen f 15-21. Handel vlug. MARKTOVERZICHT SCHAGEN. Op de Donderdag gehouden markt was de aanvoer en het bezoek buiten gewoon groot. De aanvoer van vette koeien was goed beste beesten werden aangevoerd en voor de beste kwaliteit werd een prijs besteed van 48 ct. De duurste koe werd gekocht door slager P. Wit, uit Den Helder voor f 350. Slager Dekker van Nieuwe Niedorp kocht een schot van f 310 deze kwam ook op 48 ct. De handel in kalfkoeien was goed, deze werden duur verkocht. De hoogste noteering bedroeg f 300. In geldekoeien was de handel ook lang niet slecht, f 170 was de hoogste prijs. De nuchtere kalveren werden vlug van de hand gedaan voor beste prijzen, tot f 20. Iedere week worden ier meer vette kalveren aangevoerd en iedere week is de handel goed, er werden prijzen ge maakt van f 40 tot f 100. 1-jarige schapen werden verkocht tot f 29, oudere voor f 39, de handel was goed. Er werden alleen lammeren voor t leven aangevoerd hiervan was de han. del kalm, prijzen tot f 13. De handel in biggen en schrammen was eveneens matig. De kippen en konijnen werden vrij duur verkocht, alsook bokken en geiten. Over handel en bezoek moeten wij te vreden zijn. Sch. Dgbl. REKENING - COURANT MET RENTEVERGOEDING. DEPOSITO'S SPAARBANK. CREDIETEN aan Handel, Landbouw en Industrie. (HOTEL SMIT) eiken Woensdag van 9'21 uur. PREMIEKEURING VAN MERRIËN, type Tuigpaard. MIDDENMEER. Dat gaat daar goed in ae Wieringer- meer met de warmbloed-fokkerij. Het „kern-tje" wordt een kern louter en al leen door de praktijk. Zooiets is onver woestbaar en breidt zich uit als een olievlek. In het aangeboden materiaal zaten meerdere goede tot zeer goede merries. De jury was aangenaam verrast, en, gezien het gebodene, zullen wij in luttele jaren van een fokcentrum Wie- ringermeer kunnen spreken als een cen trum van beteekenis voor de warmbloed- fokkerij. Rubriek 1-jarige merriën 2e premie Dema v. Zonnevorst u. Zemema I van Y. Viersen, Wieringer- v/erf. Een goed type. Daar steeks een fokmerrie in. Voortaan iets beter toi- letteeren Vierzen. Op deze klinkermon- sterbaan was uw merrie veel beter uit gekomen als zij vóór op ijzers had ge staan. 3epremie Dohillie v. Zonnevorst u. Wohillie van J. Nieuwhof, Middenmeer. Aardig type, wat recht in de sprongen. Tikje smal. Rubriek 2-jarige merriën. De eenige vertegenwoordigster kon niet bekroond worden. Rubriek 3-jarige merriën. Ie premie Sophie van K. Ch. Bi- schoff-Tulleken, Wieringerwerf. Een echt Groninger type met voldoende zwaarte en behoorlijk zwaar beenwerk. 2e premie Nihila v. Mussolini u. Oc- tova van H. Homan, Slootdorp. Een type fokmerrie met 'n mooi kiek en beste gang. 2e premie. Trui van K. Ch. Bischoff Tulleken, Wieringerwerf. Een beste romp. Tikje fijn in de beenen. Alle klasse-paarden van Groningsch type. Rubriek 46 jarige guste merriën. Gron. type 2e premie Zawine v. Bonno u. Bowine van J. Nieuwhof. Mid denmeer. Beste gang. Bemerking in voorbeen en croupe. Geld. typele ipremieWohillie I v. Rigismund u. Norosa van J. Nieuwhof. Een prima fokmerrie die helaas in het hulpboek staat. ANNA PAULOWNA. Rubriek 3-jarige merriën. 3e premie Bowiera v. Prins u. Owie- ra I van M. v. Wieringen, A. Paulowna. Geldersch type met goeden gang. Heeft zich best gehouden. Tikje lang en over- bouwd. Rubriek 46-jarige merriën met veu len. Gron. type 3e premie Zon ja v. Wim u. Jula I van P. Saai, Wieringerwaard. Een goedsoortig, oud-HolIandsch type. Geld. type 3e premie Zinnia v. Edelmaneigenaar G. W. Waiboer, A. Paulowna. Mooi type met aanmerking in de onderbouw. WIERINGEN. Rubriek 2-jarige merriën. Gron. type 3e premie Celda v. Ve- dello u. Selda I van Jb. Dekker, Wierin gen. Wat groot met goede bovenlijn en vrij goeden gang. 3e premie Conellie v. Vedello, eige naar J. Veerdig Sz. Behoorlijke gang. Wat eenvoudig en wat groot. Fokte Vedello niet wat groot Rubriek 3-jarige merriën. 3e premie Blanka v. Blanco u. Ner- zia van D. Jac. Mulder, Elft. Tikje lang en eenvoudig. Na afloop der premiekeuring werd de hengst Zonnevorst getoond. Zonnevorst was, ondanks het zeer drukke deksei- zoen, in prima conditie. De hengst liet zich best zien en ging extra goed. Hij is bij de familie Jb. Dekker in goede handen. Zonnevorst is 'n beste hengst „Wieringers en Wieringermeerders We hebben een collectie veulens van hem gezien waarbij enkele zeer goede. En dat valt temeer op omdat het mer riemateriaal op Wieringen niet zoo bij zonder schitterend is. Houdt deze hengst vast, maar, verbeter tegelijk look het vrouwelijk fokmateriaal. Het kan van den hengst alleen niet komen. Waarom voeren jullie niet eens een goed vrouwelijk fokmateriaal in Koop eens een goed merrieveulen. Wanneer je het in een andere provincie aankoopt kan je nog meedingen naar de invoer- premie, (totaal f 200.—perj aar.) Jullie Wieringers bent zulke echte paardenliefhebbers. Dit is toch genoeg zaam bewezen voor het aankoopen van goede hengsten. Jullie durft daar de prijs voor te besteden. Doe dat nou ook eens voor merrie-materiaal. Kom onver woestbare Dirk Jacobus, koop jij nou eens een extra veulen. Je zult eens zien hoe jaloersch je mede-Wieringers dan worden en dan werkt het net als 'n be smettelijke ziekte. Dan komen er van zelf meer. Ik zou het toch zoo graag zien want ik kom altijd met buitengewoon veel genoegen bij jullie. Maar iedere keer vind ik het jammer dat wij jullie niet kwistiger met premies kunnen waar- deeren. Wat jullie enthousiasme betreft verdienden jullie het dubbel en dwars, maar wat de kwaliteit van het aange boden materiaal betreft, kunnen wij dat heusch niet doen. R. NIEUWE BROODBOXBOEKJES. De tweede serie wordt de volgende week uitgereikt. De uitreiking van broodbonboekjes van de tweede serie zal geschieden in de week van 29 Juli tot 3 Augustus. De thans te volgen methode zal, naar wij vernemen, eenigszins afwijken van de tot heden toe gangbare. Er zullen name lijk halve broodbonboekjes verstrekt worden voor kinderen beneden de vier jaar, die daarbij een toeslagkaart zullen krijgen, welke zes bonnen bevat, recht gevend op een rantsoen rijst en zes bon nen, die recht geven op een rantsoen havermout. Personen boven de vier jaar krijgen heele broodkaarten. Voor zeer zwaren en zwaren arbeid worden resp. heele en halve broodbonboekjes extra verstrekt. 100 TON HOOI VERBRAND Boerderijbrand te Heerenveen Vermoedelijk tengevolge van hooibroei is Dinsdagavond brand uitgebroken in de kapitale boerde rij, bewoond door de familie Bak ker te Rottum, gemeente Hasker land. De brand, welke ontstond tij dens afwezigheid der bewoners, greep zoo snel om zich heen, dat de boerderij en twee schuren spoe dige en vuurzee waren en tot den grond toe afbrandden. Van den inboedel kon niets wor den gered, terwijl de voorraad van 100.000 kilo hooi eveneens in de vlammen opging. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De motorspuiten uit Heeren- ^een en J011 re slaagden er slechts i.i een varkcnsschuur en een bijge houwtje te behouden. GEMEENTE WIERINGEN. FILMNIEUWS. Vrijdag, Zaterdag en Zondag 8.15 de film ES WAR EINE RAUSCHENDE BALLNACHT met ZARAH LEANDER in de hoofdrol. Wederom maken we eens ken nis met onze beroemde Zweed- sclie artiste. Haar naam alleen bezit genoeg aantrekkingskracht om voor volle zalen te zorgen en daarbij komt nog dat de muziek liefhebbers hun hart zullen kun nen ophalen aan de muziek van den grooten Rus, den componist Tschaikowsky. „Es war eine rau- scliende Ballnacht" is werkelijk één en al klank geworden, een lang toongedicht van Tschaikows ky met hier en daar de hoogtepun ten van het onrustige leven van dezen artist. Zondagmiddag 3 uur de film ES WAR EINE RAUSCHENDE BALLNACHT POLITIE, Verloreneen bruine da- mesportemonnaie, inh. f 1.62 en een bruine dames portemonnaie inh. f 1. Inl Gemeentebode, H-hoef.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3