IMP it#?i PS !AMEÏ> RUBRIEK coupons sfofi^esfen We to e tooveren met en Voor kiSIe zomerdagen 3n minden, dan g,een tyd een nieuwe japan t tBiaemen in huió ^ssL KNIPPATRONEN t3£ouiei, die lueiniq. u-ï.aq,eti De textieldistributie legt ons de ver plichting op om ten opzichte der aan schaffing van nieuwe kleeren met overleg te werk te gaan. Een bepaalde hoeveelheid kan op vertoon van stamkaart gekocht worden en ongetwijfeld is het niet zoo ge regeld, dat we ons al te zeer hebben te be klagen. Iedere vrouw heeft nog een en an der van vorige seizoenen te harer be schikking, en als wij dan bedenken ,dat er o.m. twee zijden of kunstzijden japonnen gekocht kunnen worden, behalve nog een van andere materiaal, twee blouses en meerdere artikelen, dan is dit meer, dan menige vrouw zich in een halfjaar aan schaft. Een andere mogelijkheid wordt ons geboden door het koopen van coupons stof. die ter lengte van 1.25 M. vrij zijn. 'P Deze leenen zich uitstekend om kinder jurkjes en mouwlooze blouses van te ma ken en zeer kleine stofresten, lapjes van pl.m. 50 c.M. gebruiken we o.a. om kin derjurken te verlengen en te verbreeden De tegenwoordige tijd stelt hooge eischen aan de huisvrouwen in het algemeen, doch hiertegenover staat, dat wij meer moeten denken en overleggen en over meer geest kracht moeten beschikken. We zijn meer aangewezen op eigen initiatief en hebben gelegenheid meer fantasie te ontwikkelen ten opzichte van onze kleeding en die on zer kinderen. Vooral indien over een be perkte beurs beschikt wordt, kosl het heel wat hoofdbrekens ze netjes voor den dag te laten komen. Wij hebben dit artikel dan ook gewijd aan het vermaken van meisjes jurken, en geven op onze schets enkele aanwijzingen, die onze bedoeling verdui delijken. Fig. 1 geeft een effen katoen jurkje weer, dat te nauw was geworden en met behulp van gestreept (eventueel ook ander bedrukt katoen) vermaakt is. De kraag en manchetten zijn van het zelf de materiaal, aan den rug is in het mid den een rechte, doch eveneens schuinge- knipte bies aangebracht en aan de voor zijde twee reepen bij wijze van smalle baantjes. Naar verkiezing kan men deze ook aan de rugzijde aanbrengen. Fig. 2 geeft een zoom van ander mate riaal te zien, terwijl aan voor- en rug panden een stuk tusschen en aangezet wordt. Det bestaande stof heeft aan de voorzijde het effect van een bolero. Fig. 3 was een geruit zomerjurkje, dat vermaakt is geworden met een effen pas en, indien gewenscht halve mouwen. Kor te pofmouwtjes van het materiaal der pas bieden een andere mogelijkheid. Een aar dige oplossing is gevonden voer fig- 4, waarbij een geschulpte pas en onderge deelte een geheel nieuw aanzien aan dit jurkje verleent. Fig. 5 is vermaakt met behulp van ge ruit katoen. Alle vijf de jurken geven een geschikte wijze van verwijden van jurken aan, iets wat meer hoofdbrekens kost dan het verlengen. Bijna geen kleedingstuk biedt zoovele mogelijkheden tot vermaken als een hee renoverhemd. De versleten plekken bevin den zich meestal aan hals en manchetten, zoodat een groot deel overblijft, dat zich leent om allerlei kleedingstukken uit te maken Een viertal mogelijkheden van de vele andere geven wij op onze schets aan.In de eerste plaats een blouse met korte mou wen. Men knipt eerst voor- en rugpanden, en uit het resteerende gedeelte komen de manchetten .kraag en zakjes. Een smalle plooi dient als garneering en is tevens sluiting, zoodat niemand aan deze sportieve blouse het voormalige overhemd zal her kennen! Het schort, dat uit de lange deelen geknipt wordt, heeft aan den bo venkant een stofreep van effen materiaal; aardig kleedt dit bovendeel door de puntig geknipte lijn. die op he ingerimpelde rok- deel valt. Speelpakjes, schorten (zie 3 en 4) kunnen met succes uit vaders over hemden gemaakt worden, evenais hanger tjes, jurkjes, hansoppen, nachtjaponnen enz. Iedere moeder weet, hoeveel goed de kleintjes 's zomers vuil maken en daarom zijn extra kleertjes, die van bestaande stukken gemaakt kan worden een uit komst! Een alleraardigst kinder jakje kan van wolresten in verschillende kleuren gehaakt worden. Het knip O vei zicht dat de watert .n c.M. aan geeft wordt eerst van papier ge maakt, daarna dient het als Jeid- uiaad tij het haken. Het weerge geven jasje is voor een meisje van van vijf jaar. Fig 1 is de hc.it van de voor- on rugzijde. Pk nou gere halslijn geeft den rug aan. Fig. 2 is de halve pas en fig. 3 de mouwen. Jakje en mouwen wor den in heen en weer gaande toe ren recht gehaakt en wel in de lengte. De rug bestaat uit één deel, de voorpanden worden apart ge haakt. Voor en rugpanden verbin den, daarna onderste steken op rapen en boord aanbreien ingeribd patroon. Aan rechterpand 6 toeren vasten haken waarin men de knoopsgaten werkt. Mouwen even eens met geribde manchet afwerken. De pas op de steken van de halsronding wer ken; om de ronding te krijgen is noodig te minderen, door steken over te slaan. GEHAAKT JASJE Als afsluiting pas werkt men een toer 1 losse 1 stokje, waardoor gaatjes ontstaan om een lint of koord te halen. Aan linker voorpand komen 5 knoopjes. Schemerlampen dragen er ongetwijfeld toe bij de sfeer in huis te verhoogen. Zij brengen een bepaalde stemming in de ka mer, waaraan men niet ontkomen kan, ter wijl er tevens rust van uitgaat. Een hypermoderne lamp met indirect licht past niet in een ouderwetsch milieu en daarom gaat men er veelal toe over om vazen en ook staande petroleumlampen door een installateur om te laten bouwen voor schemerlamp. Passende kappen wor den er op alleszins geschikte wijze bij ge maakt in kleur en motieven der vazen. Bij een Biedermeier, een rococo vaas of een petroleumlamp past een kap van zijde of kantstof, terwijl Japansche vazen o.a. shantungkappen vragen, beschilderd met de motieven, die er op voorkomen. Perka ment leent zich meer voor moderne kap pen, doch chinter daarentegen gecombi neerd met fluvveelen banden wendt men meer aan voor ouderwetsch werkende kap pen. Een paar voorbeelden geeft onze schets. Links een vaas, die omgetooverd is is een kap en rechts is een ouderwetsche petro leumlamp verandert in een gezellige elec- trische schemerlamp. Door aan een bestaande, ietwat somber werkende japon een boven stuk en gedeeltelijke mouwen aan te brengen, krijgen we een geheel nieuw en modern geheel. Van het vrijkomende bovenstuk kan met naar verkiezing een aansluitend middenstuk maken, eventueele na den in het midden voor en achter kunnen bedekt worden door met stof overtrokken knoopjes. Aan de hand van het knipoverzicht kan men zelf aan het werk gaan. Men teekent het eerst van papier na knipt .'it uit en legt het op een be staande japon, om te zien of de breedte overeenkomt. Fig. I. is voorpas. Figuur n ruspas en fig. 3 bovendeel mouwen. Naden aan knippen. De voorpas wordt met de vouw langs de schuingelegde stof opgespeld, waardoor de eenigs- zins gedrapeerde hals mooier valt. öp den schouder worden aan de voorzijde twee plooitjes gelegd van 1 1/4 c.M. breedte, daarna worden voor de rugpas verbonden en het split rugzijde afgewerkt. De bovenmouw wordt op het on derdeel gestikt en den hals met een schuine bies afgewerkt. Een zeer geslaagde onderbreking geeft het eenvoudige motiefje, dat op de stof wordt overgebracht werkt vlug op en wordt in niet te opvallende kleur geborduurd. Afsluiting met een rij kettingsteken. Bloemen in huis brengen licht en leven, zijn onontbeerlijker dan ooit in deze som bere tijden. Zelfs al heeft men geen tuin, waar men snijbloemen heeft geplant, zal men er niet tegen op moeten zien om we kelijks een klein bedragje te reservee ren voor een toefje bloemen. Bloeiende planten in de vensterbanken geven een volkomen ander aanzien aan een kamer. Vooral geraniums en begonia's zijn dank baar voor een goede verzorging en loo- nen onze moeite met een rijke kleu renpracht, evenals het Vlijtige Liesje (Balsemien) en de fuchsia. Het behoeven volstrekt geen kostbare planten te zijn om toch een vriendelijke sfeer in huis te brengen, hetgeen ook geldt voor snijbloemen. Wat er evenwel op aankomt is de wijze van schikken en de vorm van de vaas. De opening van deze laatste moet naar boven toe wijd zijn, zoodat de bloemen los uiteen kunnen vallen. Een bowl leent zich even eens voor het smaakvol schikken van bloe men, doch de vorm en grootte van een vaas hangt in hooge mate af van de soort van bloemen. Steeds kieze men vazen, die met men bloemen beschilderd, doch van kleurloos glas, zijn, de bloemen komen hierin het meest tot hun recht. STIPTHEID, een eerste plicht ne een wolkenloozen huwelijkshemel be houdt. De tijd zal niet onze meester, doch onze dienaar zijn en deze laatste is slech's bruik baar, indien men op verstandige wijze met hem om weet te gaan. Mensehen, die niet stipt zijn ir. al hun doen en laten, zijn door eigen schuld soms het mikpunt van ine plagerijen. Men neemt ze niet au sérieux, want ze voer immers toch niet datgene uit, dat beloofd is of doen het als het hen goeddunkt, vaak te laat. Een huisvrouw moet absoluut zorgen, dat zij stipt op tijd is met alles wat tot hare taak behoort. De werkende vrouv weet uit ervaring dat zij met stiptheid de hand niet moet trachten te lichten. Zij heeft, indien zij de noodzakelijkheid nog niet inzag, menig maal een harde leerschool moeten doorloo- pen om tenslotte te komen tot de erken ning, dat deze eigenschap veel r.ut brengt er veel onaangenaams voorkomt. Menige huisvrouw laat zich zoo licht verleiden een halfuurtje te luieren, dat echter niet meer ingehaald kan worden. Went men zich om stipt op de klok te werken, dan is het mogelijk bij een goed dag- en werkverdeeling om tijd te vin den voor ontspanning, waardoor lichaam en geest in evenwicht worden gebracht. Booze ti ongen brengén neloos leed nameli De tong is een onmisbaar onderdeel vse het menschelijk organisme, dat onschat bare diensten bewijst, doch aan den ande ren kant zoo ontzaglijk veel kwaad in de wereld kan aanrichten. Een gevaarlijk wa pen, dat scherper kan steken, dan de an gel van een wesp. Hoeveel haat en twee dracht in overigens bevriende familie heeft de booze tong niet teweeg gebracht. Wel-' licht wordt er door niets ter wereld zoo- 1 veel onheil gesticht als door de tong. Stemt dit niet tot nadenken? Móet o^s dat niet tot grooter voorzichtigheid manen' in verband met alles wat wij van 'dag'tot dag en van uur tot uur spreken? Gedachteloos gepraat! Hierover zou.meer te zeggen zijn, dan menig mensch lief is en toch willen wij niet nalaten te wijzen;, op^ de verkeerde gewoonte om maar te willen praten. Waarom is het noodig om zonder noodzaak dingen te zeggen, die anderen verdriet doen of wel om datgene wat ons toevertrouwd werd, aan derden over te- brengen? Waarom is het noodig, dat velen steeds, ■>p onverantwoordelijke wijze l^vaad van anderen spreken, liefst als Ie zon; niet aan-1 wezig zijn om zich te verantwoorden? „Men zegtis dikwijls een inleiding om grif verder te vertellen wat men van anderen gehoord heeft en dit gaat van tong op tong verder, tot het geheele ver haal hoe langer hoe meer uit zijn verband gerukt wordt. Het getuigt van zoo weinig gevoel en tact om zonder noodzaak over an deren te spreken en getuigt menigmaal van gebrek aan conversatie en van leeghoof digheid! ..Heb je al gehoord, datEen vraag, die helaas heel wat meer door vrouwen dan door mannen gesteld wordt en waarop een vloed van ..Wa'nrheit und Dichtung" volgt over een of anderen kennis. Menige vrouw voelt zich. wanneer zij p haar oraatstoel zit. het interessante middelpunt waarop aller oog en oor ge vestigd is en dan komt het op een beetje franje meer of minder niet aan. het ver baal wordt de® te belangwekkender, niet waar? Getuigen hiervan niet de verbaasde uitroepen op menig dameskransje? De uitwerking von deze oraatsucht kan fa taal zijn voor hem of haar. die het betreft, wiens naam op het spol kan staan, wiens levensgeluk door dom gepraat wellicht ver woest wordt. „Waarom zou ik dit of dat verder ver tellen?" Indien ieder zich cJpzo vraa® stelt voor en aleer hij iets verder uitdraagt, wordt heel wat leed voorkomen. Wanneer, wij onze ton meer -'n bed vang houden en- ons wel tweemaal bedenken vóór wij iets- van and^-en ze^cn. zal p- in de we«-el<T heel anders uitzien, zullen de menschen -•nderling heel wat minder strijd hebben. Laten wij daarom een wachter voor on zen mond plaatsen en ons bezinnen eer we beginnen met iets -on anderen te zeggen. Aromatische bloemkoolsoep (4 personen). 1 4 L. bloemkool water, 1 d.L. room oi melk, 50 Gr. (5 afgestreken eetlepels) bloem, 50 Gr. (2y. afgestreken eetlepel! boter, de helft van een niet te groote sel- derijknok of ramenas, wat kervel, peterselie en selderij, wat nootmuskaat, misschien wat peper. Rasp de selderijknol of de ramenas en hak de blaadjes van de „groene kruiden" met eikaar fijn. Verwarm dan roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje, verdun dit geleidelijk met het bloemkool- nat en laat de soep zachtjes even doorko ken. Roer er de geraspte selderij of rame nas en de gehakte groene kruiden door,, maak de soep misschien nog op smaak af met wat nootmuskaat en wat peper en giet ze dan onder voortdurend roeren bij den room in de soepterrine. „Stiptheid is de hoffelijkheid der vors ten", zegt een spreekwoord. Iemand die stipt is voorkomt niet alleen vele moeilijkheden in zijn eigen leven, doch bespaart za ook menigmaal aan an deren, terwijl een nonchalant mensch zijn omgeving prikkelt en zelfs veel onheil kan stichten. Gewoonlijk worden de eerste onaange naamheden in het huwelijk veroorzaakt, doordat een der beide „partners" zich niet stipt aan de klok gehouden heeft. De man komt later thuis dan noodig is, de vrouw heeft niet gezorgd dat het middagmaal op tijd klaar is en kleine verwijten vallen heen en weer. Zelfs een tot dusverre op de handen ge dragen jonge echtgenoote zal niet aan een echtelijk onweder ontkomen, indien zij niet zorgt, dat alles in hare huishouding als het ware op de klok verloopt. Evenzoo gaat het met andere dingen, zelfs waar het ontspanning geldt. Vele vrouwen stellen al lerlei kleinigheden, die evengoed op een anderen tijd gedaan kunnen worden uit tot op het laatste ongenblik, Vóór zij uitgaan moet dit en dat nog gedaan worden, ont dekken zij plotseling een torn in een ia- pon en allerlei andere kleinigheden meer. Wachten irriteert de meeste mannen en moet voorkomen worden, inaim men gaar- Succespatroon. Prijs 25 cent. A 203 Blouses in aansluitende mo del met aangeknipte mouwen. Aardig werkt een streep voor dit model, doch ook effen ma teriaal leent er zich voor. Revers van afstekend mate- niet voldoende blijkt te zijn. riaal maken, indien de stof Patronen 4042 en 44. Succespatroon. Prijs 25 cent. A 205. Batisten blouse met mid denstuk en mouwgarneering van entre-deux en smalle Valengiennekant. Korte mou wen met bovenwijdte en aan sluitend schuin gekipt kraag je. Patronen in de maten 40 42 en 44. Succespatroon. Prijs 25 cent. A 204. Gekleede kunstzijden blou se met jabot kraag en gladde aansluitende ceintuur. Patro nen 42,44 en 46. Succespatroon. Prijs 25 cent. A 206. Blouse, die van twee stof resten gemaakt is en eventueel ook van één zelfde weefsel gemaakt kan worden. Sportief model met aansluitende kraag en schouderstukken. Patronen 4446 en 48. A 203 A 204 A 205 A 206 4 KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus steeds vooruit in onstzeaels. Der dostwis sel of giro.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 8