31e JAARGANG DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 No. 93 NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 1 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGEVER: krV BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels t 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BQSKER WIERINGEN. i Telefoon Intercomm. No. )9. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. WEZENLIJKE LEVENSVRAGEN Een tijd van moeite en druk is vaak vruchtbaar voor de geestelijke ver dieping en bezinning, voor volk en een menscii, vruchtbaar, ook om te na deren tot de bronnen van het leven. Want vorige generaties hebben te veel eischen gesteld aan liet leven, zijn vaak te veel opgegaan in materialis me. Zeer treilend is, wat de rcmon- strantsclie predikante mej. E. Poort man schrijft in het weekblad „Op bouw". „Kunnen wij" - vraagt zij - „de blanke eeuwigheid nog onbaatzuch ug liefhebben met verstand, hart en ziel Oi zijn al onze Vragen en verlan gens gericht op wat ons nuttig is en onze belangen dient Dan is de ste reotype reizigers-vraag onze eemge le vensvraag geworden „Interesseert zich ook voor Interesseert O zich ook voor de sterren V Ja, voor zoo ver hun stand mijn lot bepaalt, inte resseert u zich ook voor het hierna maals Ja, voor zoover het mij een beter toekomstig leven waarborgt. In teresseert u zich ook voor het geloof i Ja, als mijn leven er gemakkelijker en gelukkiger door wordt. Wij hebben ons zoo langzamerhand verlaagd tot be langhebbende aandeelhouders van het leven." En dan wijst zij er op, dat zelfs in dezen doorstormden en gewel digen tijd „de wezenlijke levensvragen dezelfde blijven." Nog zeer onlangs schreven ook wij hier, dat onder alles wat tegenwoordig gebeurt, de waar achtige geestelijke waarden dezelfde blijven. Een groot theoloog heeft eens gezegd „Wij moeten ons oriënteeren op den dood." Ilij zal wel hebben be doeld op de eeuwigheid. Het zoeken van geestelijke waarden, van eeuwig heidswaarden, is een der hoognoodige hervormingen, waartoe de jonge gene ratie moet komen. ooit in ecre houden, en het is een ver blijdend tee-ken, dat onze jonge meisjes tegenwoordig „het huishouden doen" niet langer meer beschouwen als een inferieure taak doch in steeds groot er getale zich weer gaan bekwamen op de huishoudscholen. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE GOEDE HUISVROUW Het is onvermijdelijk, dat de oorlogs toestand steeds meer zijn stempel drukt op ons dagelijksch leven. De onont koombare distributiemaatregelen regee ren huisvrouw en gezin. Eerstgenoem de ontpopt zich in 'n nieuwe gedaante, namelijk de administratieve kracht. Haar bonnen-etui zwelt met den dag, de puntentelling der textieldistribu tie voor haai zelf, man en kroost stel', haar voor rekenkundige problemen welke zij sinds haar Schooljaren niet meer behoefde op te lossen, het op peil houden van den vetvoorraad in haar provisiekast bezorgt haar mëcr hoofd brekens dan ooit vroeger het in stand houden van haar eigen slanke lijn, de samenstelling der dagelijksche me nu's met behulp van de toegestane ons jes van dit en van dat stelt aan haar combinatievermogen hooge eischen. Men denke darabij aan haar zorgen, wanneer het waterglas der ingemaak te eieren maar niet hard wil worden, wanneer de reserve-worst verdacht wit begint uit te slaan, en wanneer de eigengemaakte jam haar kroost zoo goed smakt, dat een potje twee maal zoo vlug leeg is als vroeger. Men telle dit alles niet te licht. De huisvrouw heeft altijd een belangrijke taak gehad, doch die taak is nu tevens extra-moei lijk geworden, vooral wanneer zij aan vele monden en zulks met minder mid delen den kost moet verschaffen. Slaagt zij daarin, dan is dat niet slechts van onschatbare waarde voor haar ge zin, doch dan vervult zij tevens een allernuttigste sociale functie. De goede EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. (VERVOLG.) „Die lamme ladder brak," legde hij uit. „Ik waso o „Ja, ja probeer maar niet te praten, 't Zal wel gauw weer in orde komen verzekerde Dora hem opnieuw. „En blijf nu stil liggen." Deze aanmaning scheen vrijwel over bodig, daar de man niet in staat was, iets anders te doen. Hij sloot de oogen weer. „Moet u nu weg?" fluisterde hij. „Ja, werkelijk, 't moet U dient be hoorlijk verbonden te wordenBoven dien u is te zwaar voor me, om u te dragen. Maar 'k blijf niet lang weg. Zij snelde op 't huis toe, bevende nog en bleek. Na lang kloppen en kloppen, verscheen 'n vrouw van middelbare leeftijd, de huishoudster, die zij bijna met geweld den tuin induwde, onderwijl zij haar zeer dramatisch 't geval voor droeg. Toen spoedde zij zich den weg DE N.S.B. EN DE STRIJD IN EUROPA. In een vergadering van de N.S.B. heb Vrijdagavond in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage de hoeren Woudenberg en Van Geelker ken gesproken. De heer Woudenberg wierp een te rugblik op de gebeurtenissen van Eu ropa in den laatsten tijd en gaf uiting aan zijn verheugenis over het zegevie ren van de Duitsche wapenen over het regeeringssysteem hier te lande, om dat een overwinning als deze tevens een overwinning van het socialisme beteekent. Komende tot de Nederlandsche Unie critiseerde spreker in felle bewoordin gen, dat de heer Linthorst Iloman thans allerlei fouten van de vroegere regeermethoden meent te hebben ont dekt, die hij voor dien tijd blijkbaar nimmer heeft gezien, doch voor de weg neming, waarvan Mussert al negen jaar lang heeft gevochten. De lieer Linthorst Hornan is overigens van ooi- deel, dat eenige zaken nu moeten blij ven rusten. Spreker weet wel, welke zaken daarmee worden bedoeld, maai de heer Linthorst I-Ioman zal nimmer de gelegenheid krijgen, die zaken ter hand te nemen, want voordat het zoo ver komt, zal hij wel hebben ervaren, dat Mussert de leider is. De taak, welke spreker ten aanzien van de vakbeweging is opgedragen, vat hij zoodanig op, dat hij deze men- schen hijeen wenscht te houden om te voorkomen, dat zij ten prooi vallen aan diverse verscheurende politieke con centratiebewegingen. Na de pauze was het w oord aan den algemeen secretaris der N.S.B., den hr. Van Geelkerken. Wij staan - zeide hij- niet. meer op de grens van twee werel den en hebben niet meer te kiezen tus schen twee regeeringstelsels. Europa zal geheel nat ionaal-socialistisch wor den bestuurd. Nederland zal zich daar aan niet kunnen onttrekken. Alleen een zuiver nat.-soc. regeering. onder Musserts leiding zal, zoo eindig de spreker, straks het Nederlandsche volk mogen hebben. GECONDENSEERDE MELK GERANTSOENEERD Het A.N.P. meldt Naar uit het Verordeningenblad blijkt is de Secretaris-generaal, waarn. hoofd van liet Departement van Han del, Landbouw en Visscherij bevoegd, beperkingen uit te vaardigen inzake het bereiden, voorhanden hebben, be werken of verwerken, verhandelen, verpakken, afleveren en vervoeren van melk, kaas melkproducten en melkvet bevattende producten. Naar wordt vernomen zal van deze bevoegdheid binnenkort gebruik ge maakt worden ten aanzien van gecon denseerde melk. 31 AUGUSTUS GEEN VACANTIE DeSecretaris-generaal van Onderwijs op en bereikte, geheel achter adem, de woning van den dokter. Deze was ge lukkig thuis en nog voor Dora hem goed en wel op de hoogte had gebracht, was hij al op stap. Zij zag hem gaan en haar hart vulde zich met dankbaarheid. Toch voelde zij tevens iets als spijt. Want nu zou zij niet meer noodig zijn bij den „man van hiernaast" en 't feit, dat zij 'n kort oogenblik noodig voor hem was geweest, had haar 'n zekere sensatie ge geven en zij hield van sensatie, al hield zij ook niet van hèm. Den volgenden dag, nadat zij eenigen strijd met zichzelf had gevoerd, stuur de zij haar dagmeisje, om te vragen, hoe 't met haar buurman was. 't Ant woord luidde „de complimenten van mijnheer Randall en 't ging heel goed met hem en hij zou 't zeer prettig vin den, als juffrouw Powney tijd kon vin den, hem eens te bezoeken." Dora, die sterk bloosde op 't hooren van deze uitnoodiging, besloot, dat ze onmogelijk tijd kon vinden, om er ge volg aan te geven en teneinde de juist - de verschillende scholen medegedeeld, dat, ingevolge de bekendmaking van den Rijkscommissaris betoogingen en demonstraties tegen de bezettende macht of voor de leden van het Huis van Oranje, de 31ste Augustus niet meer als vrije dag in aanmerking komt, tenzij deze dag binnen de va- carttie valt. AFLEVERING VAN EENIGE MELKPRODUCTEN VERBODEN De Secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, brengt ter kennis, dat met ingang van 10 Augustus 1940 tijdelijk de aflevering van gecondenseerde melk, melkpoeder, blokmelk en gesterili seerde melk in blik verboden is. Dit verbod geldt niet voor afleverin gen van magere melkpoeder en voor de levering aan de Ned. Zuivelcentrale, af deeling Zuivel. Evenmin geldt dit ver bod ten aanzien van normale afleverin gen door producenten of handelaren, niet. zijnde detaillisten, aan de indu strie, welke melkproducten pleegt tc verwerken. Deze leveringen mogen slechts ge schieden, indien hiervoor door genoem de Centrale toestemming is verleend. Onder normale leveringen worden in het algemeen verstaan die leveringen, welke overeenkomen met de afleverin gen in 1939. Aan de winkeliers is liet verder toe gestaan hun voorraad gecondenseerde melk of melkpoeder aan den consument te verkoopen. Aanvulling van hun voorraad zal tengevolge van dit verbod tijdelijk niet mogelijk zijn. OFFICIEREN EN SOLDATEN BIJ DE POLITIE. Naar het Hbld. verneemt, zullen ze ven officieren bij de gemeentepolitie te Amsterdam in dienst treden, voorloo- pig met een proeftijd van een jaar. Van deze zeven gewezen officieren wordt er één hoofdinspecteur, éen in specteur le klasse, éen inspecteur 2e kl., Aangewezen als hoofdinspecteur is de lieer H. Slager, die bij de verkeerspoli tie wordt geplaatst. De andere heeren worden op de verschillende soctie- bureaux geplaatst. Voorts meldt men, dat. ongeveer 300 ex-soldaten van verschillende wapens als agenten bij de politie in dienst zul len komen, alle ter opleiding tot agent en met 'n proeftijd van één jaar. BRIEFVERKEER MET BELGIE HERSTELD. Met ingang van 12 dezer. Naar wij van officieelc zijde verne men, zal met ingang van 12 Aug. a.s. het postverkeer met België voor zoover bet brieven en briefkaarten betreft, in heide richtingen worden hersteld. De te verzenden brieven en briefkaaren zullen in het Nederlandsch, Fransch of Duitsch gesteld moeten zijn. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND Nieuwsgierigen, weest gewaar- warschuwd Het A.N.P. meldt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben wederom Engelsche vliegtuigen getracht het Ne derlandsche luchtgebeid binnen te vlie gen, hetgeen door het Duitsche lucht doelgeschut grootendeels is verhinderd Een vliegtuig, dat nabij Walcheren de Schelde wilde naderen, werd door liet •luchtdoelgeschut verdreven. Een brand bom viel daar bij in het water. Een bur- heid hiervan ten duidelijkste aan te toonen, bleef zij uren lang werkeloos zitten, zichzelf telkens en telkens maar weer afvragend, of ze 't doen zou of niet. De gewone burgerlijke beleefdheid eischte, dat ze 't wèl deed en daarom ging ze ten slotte maar. Haar buurman lag op 'n rustbed en zag er erg verdrietig uit. „Kom u binnen en ga zitten," sprak hij. „Neemt u 't me niet kwalijk, dat 'k u vroeg, op deze wijze bij me binnen te loopen Ik kon onmogelijk bij u ko menzooals u ziet." „Ik ben blij, dat u alweer opgeknapt ben," antwoordde Dora stijfjes en nam heel gedwee plaats. ,,'t Was 'n kneuzing, anders zou 'k al dadelijk weer op de been zijn geweest, 'k Moest vier en twintig uur rust hou den. Hoe zal ik u ooit genoeg kunnen danken Dora zweeg en staarde lang naar den arm, die nog in de spalken zat. Toen viel zij ineens uit„Maar dat is niet de arm, dien ik behandelde Ik king te zoeken, werd door scherven van het afweergeschut licht gewond. Nabij Alphen, in Noord Brabant nabij de Belgische grens zijn twee zware bom men in een bosch gevallen, waarbij één burger is gedood en eenige schade aan burgerlijk eigendom werd aangericht. In de omgeving van Aalsmeer viel een 12-tal bommen, waarbij één huis zwaai en éen licht werd beschadigd en talrij ke broeikassen werden vernield. In de omgeving van Venlo is een aan tal huizen licht beschadigd. Burgers moeten dekking zoeken. Het bovenstaande bericht moge dooi de al te velen, die onvoorzichtigheid en roekeloosheid nog voor flinkheid ver slijten, een waarschuwing zijn, die on danks gevaren uit de lucht zichzelf (en daardoor ook anderen), bloot steller aan de gevolgen daarvan. De poging van een Engelsche machi ie om over de Schelde ons gebied bin nen te dringen, heeft een licht gewon de geëischt, - iemand, die noch tot de diensten der luchtbescherming, nocli tot de manschappen van het Duitsche afweerwapen behoorde, iemand die niet door Engelsche projectielen werd getroffen, maar door scherven van het afweergeschut, dat de aanvallende ma chine verdreef. Zijn verwondingen mogen allen, die thans nog niet onmiddellijk bescher ming en beschutting zoeken bij eeniger lei actie in de lucht, nogmaals aan liun plicht in dezen herinneren, oen plicht tegenover zichzelf, maar ook tegenover dc- gemeenschap. Men blijve binnenshuis of begeve zich daarheen, wanneer luchtgevech ten of andere abnormale activiteit in de lucht merkbaar zijn, dit is een plicht, die in deze dagen welhaast een eerste burgerplicht is te noemen. PUDDINGPOEDERS EN MAÏZENA Wat. men met. bon 105 kan doen De Secretaris-generaal, waarn. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met betrekking tot den met „105" gen tim merden bon vae het algemeen distribu- butiebonboekje, welke gedurende het tijdvak van 22 Juli Lm. 8 Sept. a.s. reclit geeft op liet. koopen van maizena, griesmeel of puddingpoeders, liet vol gende is bepaald Aangezien in den handel thans nog een groot aantal pakjes maizena met een inhoud van 225 gram voorradig is, kan worden goedgekeurd, dat tot nader te bepalen dag deze pakjes worden ge kocht tegen afgifte van twee der bo vengenoemde met „105" genummerde bonnen. Het betreft hier een bepaalde fabrieksverpakking. In verband hier mede is bepaald, dat slechts pakjes mai zena van 225 gram tegen afgifte van twee bonnen „105" gekocht kunnen worden. Met betrekking tot puddingpoeders is verder bepaald, dat de met „105" ge nummerde bon recht geeft op 't koopen van twee pakjes puddingpoeder, waar van elk ten hoogste 50 gram zetmeel be vat, dan wel drie pakjes puddingpoeder waarvan elk ten hoogste 33 gram zet meel bevat. Van de samenstelling der pudding poeders zal dus afhangen, of tegen af gifte van een bon twee of drie pakjes verkocht mogen worden. Het. is ech ter, ongeacht de samenstelling van het puddingpoeder, verboden meer dan drie pakjes per bon te verkoopen. verbond uw linkerdie met den ring aan den vinger 'k Weet 't secuur!" De jongeman werd vuurrood, tot aan z'n mooi-gevormde wenkbrauwen toe. „Datdat beteekent niets," zeide hij, blijkbaar weinig op z'n gemak. „U deedt het prachtig de dokter zeide het zelf. En hoe kon u weten welke arm 't was, terwijl ik niet in staat was 't u te zeg gen „Pijnopgezwollenheid," mompelde Dora. ,,'t Lijkt wel, dat ik gedoemd ben, om domme dingen te doen. als u er bij betrokken is", vervolgde zij, terwijl twee dikke tranen van schaamte haar over de wangen rolden. En toen zij 'n glimlach op het gelaat van haar buurman zag verschijnen, had zij hem zonder gewe tenswroeging kunnen vermoorden. „Waar lacht u om beet zij hem toe, terwijl zij haar oogen met rn uitda gende beweging afveegde. „Omdat uw domme dingen, zooals u 't noemt, het niet halen bij de mijne. Schuldbekennen is goed voor de ziel Kijk'k was eigenlijk van plan 't u Voorts zal op tien met „105" genum- merden bon puddingsauspoeder kunnen worden gekocht. In verband hiermede wordt er de aan dacht op gevestigd, dat onder de distri- butieregeling vallen alle soorten pud ding en puddingsauspoedei-, die geheel of gdeeltelijk zijn vervaardigd van pro ducten, bereid uit granen, rijst of tapi oca. HAVERVERVOER ZONDER VERGUNNING. Twee koetsiers betrapt. De brigadecommandant van de Rijksveldwacht ontdekte, toen hij sur veilleerde op den Rijksstraatweg Am sterdam-Utrecht, onder de gemeente Loencrsloot, dat onder de zittings van twee huurkoetsjes verdachte voorwer pen waren verborgen. Hij hield de wa gens aan en ondervroeg de koetsiers. Dezen, iemand uit Maartensdijk en ie mand uit Utrecht, vertelden, dat zij 'n zak haver voor liet paard onder de bank hadden verborgen. De Rijksveld wachter maakte hen er opmerkzaam op, dat liaver niet mag worden ver voerd. Bij een nader onderzoek vond hij in het eene voertuig twee groote zakken haver, terwij] hij uit het andere drie groote zakken haver tt voorschijn haalde. Het voer werd in beslag geno men en icgi n beide koetsiers werd pro ces-verbaal opgemaakt, terzake liet on geoorloofde vervoer van haver. Aange zien heiden niet wilden meedeelen, vanwaar de liaver afkomstig was, ver moedt men, dat de voorraad is gestolen Naar de herkomst wordt een onder zoek ingesteld. BUITENLANDSCH NIEUWS. HOTEL VOOR GASTEN VAN DEN FUHRER. Berchtesgaden, 10 Oug. D.N.B. He den wordt hier het Hotel „Berchtesgad- ner Hof" geopend. Hiermede krijgt DuiÉscliland zijn modernste Hotel in le mooiste omgeving. Het is eigendom van de N.S.D.A.D. en dient vooral om, op niet te grooten afstand van den Obersalzberg, een modern tehuis te hebben voor vooraanstaande gasten van den Fuhrer. In Juli 1939 werd met den bouw be gonnen. Men heeft groote aandacht be steed aan artistieke en degelijke in richting. Alle kamers zijn van de tech nische hulpmiddelen van dezen tijd voorzien, insl. rijkstelefoon en radio. De schilderijen aan de muren zijn wer ken van hedendaagsche Duitsche kun- tenaars. Er is een telexinrichting aan wezig die op het geheel e Duitsche net is aangesloten. De andere installaties en andere machines vertegenwoordi gen het modernste wat het hotelwezen op dit gebied vertoont reusachtige elctrische haarden, een enorme koel installatie en een wijnkelder met auto matische regeling van den temperatuur ..Berchtesgadner Hof" heeft 170 bed den in 120 kamers. In totaal kunnen zich 1500 gasten in de zalen en op de terrassen bewegen. SCHOENEN ZIJN NIET VOOR DE POES Een Japanner ondervindt de bezwaren van vervangingspro ducten. Vooral dcames-sclioemverk is tegen woordig vervaardigd uit de meest zon- jcriinge en fantastische grondstoffen. Vanouds kent men schoentjes van dangenhuid, krokodillenleer en wat nooit te vertellen, maar ikik gooide mezelf van de ladder J" „Met opzet vroeg zij onthutst. „Ja klonk het berouwvol. „Maar, waarvoor, in 's hemels naam „Omdat 'k wist van uw deelname aan den cursus van „Eerste hulp bij Onge lukken" en ik dacht zoo, dat 'n val u zou lokken, maar 't was heelemaal niet m'n plan. om me* zóó erg te bezeeren als ik heb gedaan Dora deed alle moeite, om 'n lach van haar lippen weg te dwingen, maar 'i lukte haar niet. Inmiddels had de buurman z'n gezon den arm om haar schouders gelegd en wat hij toen zeide toen die daar lag, raakt u en mij niet. 't Eenige waar 't op aankomt is. dat de twee buurtjes el kaar van dien dag af heel tegemoetko mend bejegenden. En eenigen tijd later werd er een breede deur in den tuin muur, welke de twee woningen scheid de, gemaakt, 'n Week tevoren waren hij en zij getrouwd.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1