n 31e JAARGANG DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. v/ Af Telefoon Intercomm. No. 1.9. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. BINNENLANDSCH NIEUWS. BINNENKORT ALLEEN TAPTEMELK Op het oogenblik doet het hardnekkige ge rucht de ronde, dat binnenkort - men noemt een termijn van drie weken - al leen nog maar taptemelk verkrijgbaar zal zijn. De officieele bevestiging van dit ge rucht heeft het „Vad." niet kunnen krijgen, maar wel deelde men het blad in klingen van deskundigen mede, dat de mogelijkheid allerminst is uitgesloten. Nog maar enkele, dagen geleden heeft men kunnen lezen, dat het absoluut noodza kelijk is, dat onze veestapel drastisch wordt verkleind en dat ook het rundvee niet aan beperking zal ontkomen. Zooals bekend, is het krachtvoer, dat gedurende de winter maanden voor het vee beschikbaar kan wor den gesteld, zeer beperkt. Daar voor een goe de huishouding en ook voor een goede staats huishouding een vooruitziende blik wordt vereischt, lijkt het niet onmogelijk, dat men reeds binnenkort de boterproductie wil op voeren door de room van alle volle af te tap pen en alleen z.g. taptemelk verkrijgbaar te stellen. Men weet, dat taptemelk ook op het oogen blik bij sommige melkzaken wel verkrijgbaar is Uiteraard is de voedingswaarde van tapte melk door het aanzienlijk kleinere gehalte aan vetten aanmerkelijk geringer dan van volle melk. DE KETTINGHANDEL TE riJNACKER Reeds acht personen er bij betrokken Woekerprijzen gevraagd. Omtrent den reeds vermelden ontdekten kettinghandel meldt men nog het volgende Eenige dagen geleden was de politie ter oore gekomen, dat in het dorp levensmidde len tegen abnormaal hooge prijzen en zon der bons werden verkocht. Een onderzoek werd ingesteld en de politie slaagde er in 'n inwoner aan te houden, die levensmiddelen had gehamsterd. Uit het verhoor bleek, dat de goederen waren geleverd door een café houder en dat een raadslid als tusschenper- soon was opgetreden. Met deze verklaring was de politie waar zij wezen moest. In een groot en in Pijnacker welbekend Hotel-Café- Restaurant werd een onderzoek ingesteld. Dat was niet gemakkelijk, omdat het pand 13 kamers heeft en eenige kelders. In den met ijs gekoelden bierkelder trof de politie een aantal kisten met een totalen inhoud van 150 pond vet aan. In den anderen kelder werd een nog grootere voorraad levensmid delen aa< .getroffen en wel vier balen koffie met een gezamenlijk gewicht van 350 pond, veertig literflesschen en een twintig literbus met slaolie, tien pond thee en ten slotte 200 pakken zeep. Deze voorraden werden in be slag genomen. Een onderzoek werd voort s ingesteld bij het gemeenteraadslid, die reeds geruimen tijd werkloos was en die als tusschenpersoon in dezen kettinghandel een verdienste had REPUTATIE door MAY WYNNE. „Ik kan vandaag onmogelijk naar Rij- renoord gaan." zei Dr. Gressel beslist, ruste loos de kamer op en neer loopend, waar tal- looze patiënten dagelijks zijn hoopvolle of verpletterende uitspraken afwachten. „Zelfs als de koning om mij zond, zou ik niet van huis willen, want Marion's leven hangt er van af of ik tijdens de crisis bij haar ben of niet." Hij raapte het telegram weer op dat hij eenigs zins geprikkeld op den grond had geworpen. „Natuurlijk kun je je vrouw niet verlaten," zei zijn jongere vriend en collega sussend. „Dat kan niemand van je vergen. Buitendien zijn er immers honderden andere doctoren die deze operatie even goed kunnen verrichten." Gressel lachte grimmig. „Ja, dat weet ik, maar ongelukkig seint baron van Riel mij dat zijn vrouw daarin alleen heeft toegestemd op voorwaarde dat ik die op mij wilde nemen, en dat het haar dood zou zijn als ik niet kwam. Als ik echter ging, zou ik hier vóór morgen ochtend niet terug kunnen zijn. Tegen dien tijd is de crisis er bij Marion geweest en je begrijpt dat ik onder deze omstandigheden veel te zenuwachtig zou zijn om met succes te kunnen opereeren." „Ja, ik, dat begrijp ik volkomen. Telegra feer dan direct," drong Brander aan. Dr. Gressel aarzelde. Hij dacht aan dien an deren man waarvan hij wist dat de vol gende paar uren dood of leven aan diens ge liefde vrouw zouden brengen. De zweetdrop- pelen parelden hem op het voorhoofd. Het was bij hem geen quaestie van geld. maar van een leven een kostbaar leven al was het dat van een vreemde. Plotseling sloeg hij zijn vriend op den schouder. „Ik weet wat, Brander zei hij met een zucht van verlichting. „Jij moet, onder mijn naam, naar Rijnenoord gaan en de ope ratie verrichten. Over een uur gaat er een trein. Brander schudde bedenkelijk het hoofd. „Als mijn vriend moet je dit voor mij over hebben," vervolgde Dr. Gessel. „De Van Riels kennen mij niet van aanzien. Ze zullen daar om geen oogenblik aan je twijfelen, en wat de operatie betreft, die kun je even goed doen als ik, onder de gegeven omstandigheden zelfs tienmaal beter. Het is enkel een quaestie van boek aan waarin de in- en verkoopen nauw keuri g stonden aangeteekend. Voor de poli tie was de vondst uiteraard zeer waardevol De man werd aangehouden, doch na ver hoor is hij op vrije voeten gesteld nadat pro- ces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Aan de hand van het in beslag genomen grootboek kon de politie de hand leggen op door bemiddeling van het raadslid aan par ticulieren geleverde artikelen. Bij een inwo ner van Pijnacker kon zelfs een hoeveelheid van 40 pond koffie in beslag genomen wor den. Voorts werd beslag gelegd op ongeveer 200 pond rijst. Een baal met 100 pond rijst werd bij een inwoner van den Haag aange troffen. Het aantal personen, dat, voor zoo ver .thans bekend, bij deze zaak betrokken is, bedraagt 7 of 8. Het onderzoek wordt nog voortgezet en vermoedelijk zullen in het be gin van de volgende week nog wel enkele processen-verbaal volgen. Want ook gros siers, die bekend zijn, zullen vanzelfsprekend niet vrijuit gaan. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de caféhouder de levensmiddelen van verschillende grossiers heeft betrokken, die natuurlijk hun voorraden indertijd niet ge heel hebben opgegeven en ze nu tegen hoo- gere prijzen van de hand deden. De winst echter, die door den caféhouder en zijn hel per werd gemaakt zal ook niet gering zijn geweest, omdat de prijzen, welke zij vroe gen, abnormaal hoog waren. Zoo werd voor een pond thee 5 gulden en voor een pond koffie f 1.80 gevraagd, hetgeen, naar blijkt, door de klanten maar al te graag werd be taald. VARKENSPEST IN WEST-FRIESLAND In verschillende dorpen is de zoo gevreesde varkenspest uitgebroken. O.a. te Hensbroek, Heerhugowaard, Stompetoren, enz. De zieke dieren zijn zoo spoedig mogelijk afgemaakt.. ROOKGEREI WORDT DUURDER. Het pakje sigaretten van 15 cent verdwijnt. Naar het „Vad" verneemt, kan het thans als vaststaand worden aangenomen, dat de prijzen van sigaren en sigaretten hooger zul len worden. Met ingang van 15 September namelijk zullen er als bekend, tien opcen ten komen op den accijns, hetgeen voor de sigaretten een verhooging beteekent van tenminste 5 procent. We zeggen „tenminste" want de gevolgen van de accijnsverhooging zullen zeer waarschijnlijk van verderstrek- kenden invloed zijn. Onder de gegeven omstandigheden name lijk zal het niet meer mogelijk zijn tegen de oude prijzen te fabriceeren en te leveren. Zoo zullen in de eerste plaats de doosjes si garetten van 15 cent per 20 stuks geheel ver dwijnen, omdat de fabrikage daarvan niet meer loonend kan zijn. Dit zal duidelijk zijn als men bedenkt, dat op 15 Sept. a.s. 55 pCt. van den verkoops prijs belasting is, de winkeliers ongeveer 20 pCt. krijgen en de doosjes ongeveer 5 pCt. reputatie. En je begrijpt dat ik het al leen doe uit bestwil voor de patiënte, anders zou ik immers direct kunnen seinen dat ik niet kon komen." „Nu, goed dan," zei Brander na lang be raad, „ik zal gaan en mijn best doen onze patiënte te redden," voegde hij er met een ironisch lachje aan toe. Uren lang had de huishouding op het bui ten Rijnenoord, tot den botteliier en den jong- sten bediende toe, in zenuwachtige spanning verkeerd want Mevr. van Riel was een van de weinigen, die door hoog en laag bemind was. Er ging een zucht van verlichting op toen er eindelijk luide aan de voordeur werd gebeld en de beroemde dokter verscheen. Hij werd onmiddellijk bij Baron van Riel toe gelaten. „Dr. Gressel" kondigde de bottelier plech tig aan. Brander schudde den baron zenuwachtig- beschaamd de hand. „Den hemel zij dank dat u zoo spoedig hebt kunnen komen," zei deze diep aangedaan. „Wilt u zoo goed zijn mij naar de patiënte te volgen! Onze dokter is naar huis gegaan om iets te halen, hij komt zóó terug." Brander boog, inwendig verlicht dat de plaatselijke geneesheer nog niet aanwezig was. De Baron ging hem voor naar de kamer, waar zijn vrouw lag. En met één oogopslag zag Brander hoezeer de baron zich om zijn vrouw wist te beheerschen. en welk een heldenmoed er lag in den glimlach, die om haar droge lippen speelde. Ze leden blijkbaar meer uit angst voor elkaar, dan voor zichzelven. „We zullen direct maar beginnen," zei Brander, „ik heb mijn eigen anaesthetist, Dr. Mantred meegebracht. Ha daar is hij. Wan neer komt de huisdokter terug Ik zou hem graag eerst nog even willen spreken. Mantred, wees zoo goed alles met de verpleegster in gereedheid te brengen, terwijl ik naar bene den ga. Als ik mij niet vergis, is Dr. hoe heet hij, zuster „Dr. Grastin." „Dr. Grastin juist teruggekomen." Hij vond hem in Van Riels studeervertrek een man van middelbaren leeftijd, die met den rug naar het vuur gekeerd stond. „Dr. Grastin vroeg hij. „Ik ben Dr. Gressel." de moeite niet meer.. Niet anders staat het met de duurdere doosjes sigaretten Ze zullen wel meer dan 5 pCt. in prijs stijgen. Voor sommige fabri katen lijkt het zelfs, dat men geen goedkoo- pere sigaretten zal kunnen produceeren dan een kwartje per doos. En het ziet er naar uit, dat doosjes van 25 cent, wel 5 cent duur der zullen worden, enz. Een factor, die hier bij een rol speelt is ook, dat de concurrentie strijd tusschen de sigarettenfabrikanten thans ten einde is, omdat het er voor hen nu meer om gaat het hoofd boven water te houden. Ook de goedkoope sigaren loopen op haar einde. De minimumprijs wordt vier-en-een halve cent. Er zijn echter ook fabrieken, die reeds nu aan hun afnemers hebben medege deeld, dat zij geen goedkooper sigaren zullen afleveren dan die een verkoopsprijs hebben van 8 cent. Dit zijn echter niet de fabrieken, die aangesloten zijn bij de Vereeniging van grootfabrikanten in dit bedrijf. Hoe het dus 15 September zal gaan, is nog niet algemeen bekend. Sigaren- en sigaret tenfabrikanten hebben nog geen onderlinge regeling getroffen. De winkeliers verwachten, dat 15 Sept. toeslagzegels geplakt zullen moe ten worden of dat op de banderol de opcen ten vermeld zullen worden. VERDEELING DER VOORRADEN Winkeliers krijgen GO pCt. van het verbruik van 1939. De federatie van winkeliers in tabaksfa brikaten heeft Dinsdagmiddag te Rotterdam een vergadering gehouden waarin bijzonder heden over de distributieregeling voor de winkeliers werden besproken. Teneinde de regelingen van de verschillen de sigarettenfabrikanten geheel eenvormig te maken, hebben de voornaamste Neder- landsche fabrikanten zich vereenigd tot de Nationale Organisatie van Sigarettenfabri kanten (N.O.S.) Deze heeft bepaald, dat zoo veel mogelijk aan alle winkeliers gelijkelijk de beschikbare voorraden zullen worden ge distribueerd, met als maatstaf het verbruik in 1939. De prijzen zullen door de fabrikanten niet worden verhoogd en indien een grossier mis bruik zou maken van de omstandigheden, door zijn prijzen te verhoogen of het voor de diverse winkeliers beschikbare kwantum onbillijk te verdeelen, zullen door de N.O S. maatregelen worden genomen. Onder leiding van de N.O.S. is te Amster dam een bureau opgericht, waarin twee fa brikanten, twee grossiers en twee winkeliers zitting hebben en welk bureau de klachten over onbillijkheden zal behandelen. Voorloopig is bepaald, dat iedere winke lier over de maand Augustus 60 pCt. van zijn gemiddeld sigarettenverbruik in 1939 zal ontvangen. lijke organisaties van sigarenwinkeliers te Amsterdam een gemeenschappelijke verga- derig houden om de algemeene bedrijfsbe langen te bespreken. De federatie van winkeliers in tabaks fabrikaten heeft een petitionnement ge richt tot den secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, tot het tabaksbureau en tot de N.O.S. om bij de distributie van tabaksfabrikaten de meest mogelijke billijkheid in acht te nemen TOEWIJZING VAN MOTORBRANDSTOF Derde periode September. De secretarissen-generaal, wnd. hoofden van de Departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van Waterstaat, ma ken het volgende bekend De derde distributieperiode voor motor brandstof, als bedoeld in de Motorbrandstof beschikking 190 no. 1, zal loopen van 1 Sep tember tot en met 30 September 1940. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat met ingang van 1 September 1940 de voor- Augustus 1940 afgegeven bestelbonnen en vergunningen met coupons niet meer geldig zijn voor het betrekken of verbruiken van motorbrandstof. Evenmin zijn dan geldig de vóór Augustus I door de Rijksinspecteurs van het verkeer af ge 'geven vervoersvergunningen en voorruitdrie- hoeken.. Houders van een vervoervergunning tot 't gebruik van een motorrijtuig, die meenen na 31 Augustus voor een verlenging van deze vergunning en toewijzing van motorbrand stof in aanmerking te komen, kunnen deze aanvrage op een vereenvoudigde wijze in dienen. Bij de plaatselijke distributiekantoren zijn tot dat doel reeds van 14 Augustus af brief kaartformulieren gratis vekrïjgbaar, die vol ledig ingevuld en ondeteekend, uiterlijk 17 Aug. in het bezit van den Rijksinspecteur in het betreffende district moeten zijn om voor behandeling vóór 1 September in aan merking te komen. Bedoelde kaartformulieren zijn verkrijg baar in de vier verschillende categorieën, na melijk a. (roode kleur) voor beroepsgoede- renvervoer b. (blauwe kleur) voor vervoer van eigen goederen c. (gele kleur) voor personenvervoer (uitgezonderd autobussen) 6. (witte kleur) voor vervoer, niet onder a-c genoemd. Voor ieder motorrijtuig, waarvoor men ver lenging van een vergunning of vernieuwde toewijzing van motorbrandstof verzoekt, moet een afzonderlijke kaart worden inge vuld, van dezelfde kleur als de thans in be zit zijnde vergunning. De bovenomschreven regeling geldt uitslui tend voor verlengingen. Voor nieuwe aanvra gen moeten nog de bestaande uitvoerige for mulieren worden ingevuld, die mede bij de plaatselijke distributiekantoren gratis ver krijgbaar zijn. De toegesprokene keerde zich om en Bran der herkende in hem den dokter, die vijf ja ren geleden de praktijk voor een van zijn collega's in zijn gemeente had waargenomen. En de herkenning was wederkeerig Eenige seconden lang staarden beide man nen elkaar verstomd van verbazing aan, toen maakte de uitdrukking van verrassing voor verontwaardiging plaats op Grastin's gezicht. Brander riep hij uit. „Hoe kom je er in 's he melsnaam toe je uit te geven voor Dr. Gres sel „Ik ben hier door hem, in zijn plaats, heen gezonden," zei hij, trachtend vastheid te ge ven aan zijn stem, „laat u dit voorloopig vol doende zijn, aangezien deze operatie onmid dellijk moet plaats hebben." „Denk je mij te kunnen wijsmaken, dat Dr. Gressel in dit grove bedrog betrokken is, of dat ik dat zal toelaten, terwijl baron Van' Riel beslist geweigerd heeft mij deze opera tie te laten doen Neen, ik zal er hem da delijk mee in kennis stellen." „Dat zult u niet," antwoordde Brander be slist. „Wij weten beiden dat Mevr. van Riel's toestand zoo critisch is, dat ze onmiddellijk geopereerd moet worden en dat haar kans op genezing grootendeels afhangt van haar ver trouwen in mij of zal ik zeggen van Dr. Gressel Zoudt u haar dan die kans alleen uit gekrenkte ij delheid willen ontnemen „Ik heb geen tijd noch lust om naar je ver vloekten onzin te luisteren," schreeuwde Gras tin, buiten zichzelf van woede. „Ik ga direct naar de Baron om hem de noodzakelijkheid te doen inzien van mij de operatie te laten doen." „In dat geval", hernam Brander, ben ik volkomen gerechtvaardigd mijn eigen maat regelen te nemen." En vóór de ander wist wat er gebeurde, had Dr. Brander zijn collega met één slag uit den weg geduwd en de deur achter hem op slot gedaan. De bottelier kwam op het leven toe. „Wat is hier gebeurd, dokter vroeg hij in de hoogste verbazing. „Ik kan het je nu alles niet zoo gauw uit leggen," zei Dr. Brander, „maar ik zweer dat ik alleen in het belang van mevr. van Riel handel, als ik je vex-zoek Dr. Grastin hier te houden tot na de operatie. Vertrouw je mij „Volkomen, meneer", zei de botteier met een blik op Dr. Brander's eerlijk gezicht. „U kunt Dr. Grastin gerust aaxx mij overlaten. Voor mevrouw heb ik alles over." Zoo men eenigszins verbaasd was te verne men dat de huisdokter niet weer bij de pa tiënte zou vei-schijnen, was een enkel woord van zulk een wereldberoemden man als Dr. Gressel voldoende aan alle vragen 't zwijgen op te leggen. „Als nu de operatie eens mislukte dacht Brander, maar snel en vastberaden onder drukte hij de stem van twijfel in zijn bin nenste. Gressel had gelijk. In elk opzicht, behalve in naam, was hij diens gelijke, waar om zou hij dan het mes niet met even vaste hand hanteeren, als zijn meester. Met een stil gebed op de lippen, trad hij op de patiën te toe. De crisis was er. Baron van Riel liep gejaagd in de eetka mer heen en weer. „O, God, spaar haar Spaar haar voor mij prevelde hij. Zou er xxooit een einde komen aan de operatie Als de jonge man. die hem een uur geleden zoo vol bemoediging en sympathie de hand had gedrukt haar redde, zou hij hem niet genoeg zijn dankbaarheid kunnen betoonen. Als Opeens holde Dr. Grassin, het gezicht ver wrongen van woede, naar binnen, gevolgd c'.oor den onverstoorbaren bottelier. Baron riep hij, „weet u wel dat ik al dezen tijd opgesloten heb gezeten in uw studeerka mer, waaruit ik nu pas bevrijd ben. en naar ik vrees te laat om de operatie te kunneix be letten, die verricht wordt door een man zon der eenigen naam in de medische wereld een man, die zich hier ingedrongen heeft on der den naam van Dr. Gressel een bedrie ger een „Een bedrieger herhaalde de Baron ont steld. „Pi-ecies." zei een bedaarde stem aan de deur. „maar voordat u het verhaal van mijn lippen hoort, zult u blij zijn te vernemen dat de operatie in alle opzichten gelukt is. Me vrouw is reeds weer bijgekomen en heeft naar u gevraagd. Wilt u even met mij naar binnen gaan Ik raad u echter aan, nog zoo weinig mogelijk met haar te spreken." Baron van Riel streek met de hand over de oogen. „Ik ben gereed," zei hij, zonder verder naar Grastin om te zien. Zoodra ze het vertrek verlaten had, wendde de bottelier zich tot den verontwaardigden Vanaf 1(5 Sept. a.s. een vergun ning nooclig. Volgens de smceroliebeschikking 11)40 no. 1. is met ingang van 1(5 Sep- tcmer 1940 de verkoop en aflevering van minerale smeeroliën en vetten, foo houdeiis enkele uitzondering, zonder een vergunning van liet Rijksbureau voor aardolieproducten, sccie 1, (smeerolieën; Zeestraat 100-104, Den Haag, verboden. Verbruikers en leveranciers kunnen de benopdigde hoeveelheid smeerolie voor het tijdvak 10 Septcmer 1940 t.m. 31 December 1940 aanvragen en dienen daarbij met het volgende reke ning te houden Men onderscheidt grootverbruikers wier totale jaarverbruik meer dan 1000 Kg. bedraagt, kleinverbruikers, wier lotale jaarverbruik hoogstens 1000 Kg. bedraagt 12 Kg. verbruikers wier tonale jaarverbruik 12 Kg. niet te boven gaat. motorbrandstofvergun ninghouders met coupons, grootlever anciers met 'n totale jaaraflevering bo ven 5000 Kg. en kleinleveranciers met 'n jaaraflevering van ten hoogste 5000 Kg. Grootverbruikers en groot leveran ciers moeten hun aanvi aagformuier rechtstreeks bij het Rijksbureau voor aardolieproducten aanvragen. Grootverbruikers moeten uiterlijk op 19 Aug. a.s. 'i formulier bij het Rijks bureau indienen. Grootleveranciers kunnen het tijdstip van aanvragen en inlevering van 't formulier zelf kiezen. Kleinleveranciers en kleinverbrui kers moeten hun aanvraagformulier hij hun leverancier aanvragen en uiter lijk op 19 Augustus bij hun leveran cier inleveren. 12 Kg. verbruikers mogen hoogstens voor drie maanden tegelijk, dus 3 Kg. zonder een vergunning koopen. Motorbrandstofvergunninghouders met coupons kunnen zonder een vergun ning smeerolie aanschaffen, mits de benodigde hoeveelheid smeerolie al clan niet vermengd mot benzine, ge schonken wordt in de daarvoor bestem de vulopening aan het motorrijtuig. Kleinverbruikers en kleinleveran ciers vernemen van hun leveranciers, welke hoeveelheid is toegewezen. Grootverbruikers en grootleveran ciers vernemen rechtstreeks van het Rijksbureau omtrent de toegewezen hoeveelheid. Voor verdere bijzonderheden dient men de beschikking te raadplegen. OPGAVE PETROLEUMVOORRADEN De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Han- dokter. „Hier is uw hoed en jas, meneer" zei hij beleefd. „Uw auto is voor." „Loop naar den duivel." bromde deze. „Jij en Brander hebt hierover het laatste woord nog niet gehoord, dat verzeker ik je." En on der vurige bedreigingen van wraak, holde hij dc trap af naar beneden. Symes deed glimla chend de deur achter hem dicht. „De crisis is voorbij," zei Dr. Gressel. „Mijn vrouw is buiten gevaar, Brander Vanmor gen heb ik je telegram ontvangen en ik hoef je niet te zeggen welk een verlichting dit voor mij was. Hoe is het verder met mevr. v. Riel gegaan „Uitstekend," zei Brander kalm, „maar als ik een uur later gekomen was. zou het abces doorgebroken zijn en dan had niets haar meer kunnen redden." Gressel drukte de hand van zijn vriend. „Ik wist wel dat ik volkomen gerechtvaardigd was jou in mijn plaats te zenden. Nu rest ons alleen nog de Baron alles uit te leggen en dat zal zoo gemakkelijk niet gaan, ofschoon hij wel zal begrijpen dat we alleen uit best wil hebben gehandeld, nog meer terwille van hem dan van onszelf." „Juist omdat hij dat begrijpt, heeft hij mij persoonlijk met zijn auto hierheen gebracht. Mag hij binnen komen „Natuurlijk." „Ik heb," begon Baron van Riel „de laatste vier en twintig uren gemerkt Dr. Gessel, hoe zeer u uw reputatie verdient. U bezit de ware grootheid door alles op te offeren of te riskeeren wanneer het leven van uw patiënt op het spel staat, U had gemakkelijk kunnen weigeren te komen, in plaats daarvan be sloot ge uw naam te wagen in handen van neem me niet kwalijk dat ik het zeg een onbekende. Ik kan u slechts zeggen dat ik u voor uw heldhaftig gedrag nooit dank baar genoeg kan zijn. Wat Brander betreft, zal ik zorgen dat het door hem verrichte werk overal bekend wordt, opdat hij weldra de re putatie moge genieten, die hij ten volle ver dient. Het was een gevaarlijk spel, waarbij we echter allen iets gewonnen hebben." ..Behalve Dr. Grastin," zei Brander. De baron lachte. „Ja. het is misschien wat hard voor hem. Maar bij elk spel moet er iemand verliezen."

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1