Be JAARGANG ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 No. 95 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE WIERINGERMEERPOLDER EN OMSTREKEN L. GO Y ARTS. EEN VERLOVING VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels t 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. J8. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. Bijkantoor Brugstr. 23, Middenmeer. Tel. 23 TANDHEELKUNDIGE HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG VAN 10 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. Lage, vaste tarieven. ZIEKENFONDS VERMINDERD TARIEF. HET POKKENBRIEFJE IN EERE HERSTEED Door de Incntingswet 1939 wel ke 1 Jan. jl.. in werking is getre den, werd iedere consideratie die tot. dusverre op het punt der in enting van kinderen tegen de pok ken nog werd gebruikt op zij gezet Van oudsher heeft het reeds als een wet van Meden en Perzen ge golden dat het z.g. „pokkenbrief je" onmisbaar was de poorten der wijsheid voor de leergierige jeugd geopend te krijgen. Zonder inen- ïngsbewijs (of een verklaring die dit bewijs verving) was toelating- op een school ten eenenmale uit gesloten. De laatste jaren werd deze" ver plichting terzijde gesteld en ble ven inentingen tegen de pokken tot 'ii minimum beperkt. Zij wa ren geheel vrijwillig. Van liooger- hand werd toegegeven aan de van vele zijde terecht of ten onrechte aangevoerde bezwaren tegen de inenting en werd de werking dei- oude wet telkenjare door een z.g. „noodwetje" uitgeschakeld. Het gevolg hiervan is dat de meeste kinderen thans, als zijnde niet ingeënt, bij liet uitbreken van pokken aan de grootste geva ren bloot staan. Hun lichaam be vat niet voldoende verweerstof- fen om de ziekte tegen t.e gaan. Gelijk bekend, wordt juist bij de inenting met koepokstof in het lichaam een kleine reactie opge wekt, waardoor voldoende verweer stoffen ontstaan om eenige jaren immuun te zijn voor het pokken- gevaar. De nieuwe inent.ingswet nu heeft de vroegere verplichtingen weer in vollen omvang ingesteld. Van een verplichting in den waren zin des woords mogen we feite lijk niet spreken maar, op de ou ders of zij die de ouderlijke macht of voogdij over een kind uitoefenen, rust thans de verplicli ting, voordat liet kind den leel- tijd van 1 jaar heeft bereikt, het bewijs te leveren dat het kind te gen pokken werd ingeënt, het Zijn ongeduldige natuur in aanmerking genomen, stond Arch- dale vrij kalm te wachten op Ro- salie Carden, met wie hij zich den vorigen dag verloofd had. Tien minuten na den afgespro ken tijd verscheen ze. Ze draaide het electrische knopje naast de deur om en in een oogwenk werd de kamer, die in schemering was gehuld hel verlicht, waardoor Archdale's reeds eenigszins gerim peld gezicht en grijzend haar 011- meedoogend aan haar blik werd blootgesteld, terwijl haar jeugd en frissche gelaatskleur er zoo mogelijk nog voordeeliger door uit kwamen. Ze stond een oogenblik stil, het hoofd opgericht, maar toch was in haar oogen 'n uitdrukking van verlegenheid, die Archdalc met genoegen opmerkte. Hij wist heel goed dat ze hem niet liefhad, maar dat kon hem niet schelen. Hij was niet sentimenteel van aard, hij wenschte alleen een vrouw te trouwen, die zijn naam en zijn geld eer aandeed. Terwijl ze hem langzaam naderde, trok Rosalie om zijn handdruk te veif- inijden, haar lange, witte hand schoenen aan. Hij wachtte be geen in feite een verplichting in houdt. Door straffen, hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 100 hoopt men de naleving van dit voorschrift af te kunnen dwingen. De tijd, binnen welke de inen ting vroeger behoorde te zijn ge schied, feitelijk afloopende bij de aanvang van de leerverplichting, is thans wei aanmerkelijk ver kort. Deze leeftijdsgrens van 1 jaar is opzettelijk zoo laag gesteld, daar het minste gevaar tegen schadelijke gevolgen aanwezig bleek te zijn. Door de zorg van de_ Burge meesters worden de ouders van de kinderen, door toezending van een geschrift, vroegtijdig op hun verplichtingen gewezen. Tevens wordt minstens ieder kwartaal de gelegenheid openge steld tot kostelooze inenting en herinenting. Het bewijs der inen ting moet worden ingeleverd bij den Burgemeester. Wie bezwaar heeft, .tegen inen ting moet daarvan blijk geven bij onderteekende verklaring, vermei dende de. reden waarom de inen ting is achterwege gebleven. Hier mede is de zaak voor de betrokke nen echter nog niet afgedaan. Zij worden daarna, evenals zij, die in het geheel geen bewijs overleg den, ter verantwoording geroepen voor den Burgemeester, die hen andermaal op hun verplichtingen wijst, terwijl een geneeskundige hen daarbij bovendien wijst op het belang der inenting. De hierboven genoemde straf maat geldt voor allen die tenslot te weigerachtig blijven, alsmede voor hen, die aan de oproeping om zich voor den Burgemeester te verantwoorden, geen gevolg ge ven, tenzij er een geldige reden van verhindering is. Het spreekt vanzelf dat daar, waar bezwaren van geneeskundi ge aard in bet geding komen, de voormelde verplichtingen terzijde worden gesteld, mits ook weer van het gepleegde overleg met den ge neeskundige blijk wordt gegeven, ten bewijze waarvan eveneens 'n verklaring moet worden overge legd. De ouders worden na overlegging weer in het bezit van de bewijzen gesteld en moeten het pokken briefje later bij toelating van het kind als leerling eencr school school overleggen, waarmede een traditie weer in eerc is hersteld. Zooals gezegd is de nieuwe wet reeds 1 Januari 1939 in werking getreden. De uitvoering der wet wachtte echter nog op nadere voor schriften voor de gemeentebestu ren. Deze zijn een dezer dagen daard af tot zij zou beginnen met hem aan te spreken. „Wil je niet gaan zitten vroeg ze koel. „Neen, dank je, ik heb ongeluk kig niet veel tijd." „Ik ook niet. We gaan zoo met een dineeren bij de Bosworths." „Hoe toevallig. Ik ga er ook heen" Ze keek hem zoo verontwaar digd aan, dat hij onwillekeurig moest glimlachen. „Ik vrees dat we elkaar voortaan nog dikwijls zullen ontmoeten", zei hij. „Daar ben ik ook bang voor", siemde ze .toe. „Zou het niet beter zijn ons enga gement nu maar publiek te ma ken", vervolgde hij, trachtend haar niet te toonen, dat zij het vermogen bezat hem te ergeren. Onwillekeurig deed ze een schre de achteruit, uit vrees dat hij haar zou kussen. Hij begreep haar beweging. „Wees niet bang", zei hij, „ik was niet van plan je na zulk een korte kennismaking te omhelzen. Ik wilde je alleen een ring geven. Je hebt er toch niets op tegen dien te dragen Al sprekende hield hij haar twee ringen voor, éen met paarlen en één met diamanten. „Kies, weke heb je het liefst Ze aarzelde. „Ik geloof dien met paarlen diamanten zij zoo hard verschenen, zoodat thans wel spoe die alom met de inentingen een aanvang zal worden gemaakt. Opgemerkt wordt nog, dat de- verplichting geldt voor kinderen welke op of na 1 November 1939 werden geboren. Wij vertrouwen dat de nieuwe inentingswet het pokkengevaar voor de toekomst tot 'n minimum zal beperken. Te lang reeds bestonden in ons land op dit punt ernstige tekort komingen. BINNENLANDSCH NIEUWS. HOUDT UW TAAL ONGEREPT De Secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, deelt, mede, dat het zijn aandacht, heeft- getrokken, dat in verschillende dagbladen steeds meer woorden en zinswendingen in zwang komen, welke niet tot bet Nederlandsch taaleigen behoo ren. Hij acht dit een ernstig en be treurenswaardig verschijnsel. Nu ons volk onder een vreemde bezet ting leeft, is het meer nog dan in andere tijden van het grootste be lang, het geestelijk erfdeel, dat onze schoone taal vormt, ongerept te houden. Met deze aansporing kunnen wij van harte instemmen, al weten wij, dat ook in onze kolommen soms vreemde taal indringers binnensluipen, die in de haast van het bedrijf niet steeds tijdig kun nen worden gegrepen en verwij derd. Maar ook de Nedeiiandsche overheid zelf gaat niet geheel vrij uit. Haar ambtelijke taal geeft thans ook meer dan vroeger blijk van invloeden, die aan ons taal eigen vreemd zijn. Tot op zekere hoogte is dit verklaarbaar, om dat tijdens de bezetting het amb telijk contact met een andere taal veelvuldiger is dan vroeger en in vertalingen enz. sporen achter laat. Zooals dat ook bij de buiten- landsche berichten der nieuws- bureaux, die daar vertaald wor den, dikwijls het geval is. Ook daar is de onvermijdelijke haast een medeschuldige. Maar dit alles vergroot slechts de noodzakelijkheid om met ver scherpte oplettendheid de zuiver heid van onze Nederlandsche taal te beschermeu. In dien zin aanvaarden wij gaarne de aansporing van den secretaris-generaal voor onszelf, onze medewerkers en aifderen. DISTRIBUTIE MARGARINE EN BAK- EN BRAADVET AAN WERKLOOZEN Toewijzing zonder inlevering van vet- of boterbonnen. Dc Rijksdienst der levensmidde en koud." „Weet je wel dat paarlen onge luk aanbrengen „Ik ben niet bijgeloovig", zei ze kort. „Goed. Laat mij hem je dan aan je vinger steken." Ze liet hem stil begaan, zonder er op te letten dat hij haar hand langer vasthield dan noodzakelijk was. „Rosalie", zei hij op vasten toon, „we zijn geen van tweeën [gevoelsmenschen, .laat ons echter trachten elkaar het. leven zoo aan genaam mogelijk te maken." Ze knikte: „Je hebt goed begre pen, nietwaar, dat ik mij alleen met jou heb verloofd, omdat moe der er zoo op gesteld was „Ja, ja, dat weet ik." „Als ik een man was, zou ik er mijzelf om verachten onder derge lijke omstandigheden mijn wil door te drijven", zei ze koel. „Maar als ik daar nu eens mijn redenen voor heb Om je de waar heid te zeggen, ben ik opzettelijk naar het bal gegaan, waar we el kaar ontmoetten, om een vrouw te zoeken en zoodra ik jou zag, be sloot. ik al mijn krachten aan te wenden om je te winnen en zooals je ziet. is mij dit volkomen gelukt" Haar lippen krulden zich min- echtend. „Het is je niet moeilijk ge den-distributie heeft betreffende bovengenoemd onderwerp aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend Ondersteunde of tewerkgestelde workloozen en armlastigen en de daarmee gelijkgestelden, kunnen voor het verkrijgen van goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking komen, ongeacht of zij in het bezit zijn van vetbonnen dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatslijken distributie- dienst, aan de instantie, belast met de distributie van goedkoope margarine en bak- en braadvet, na inlevering der bonnen. z.g.n. „toewijzingen" verstrekt. Dit is echter niet noodig, aangezien mar garine en bak- en braadvet voor workloozen en armlastigen voor- loopig op de normale wijze als voorheen, zonder gebruikmaking van een toewijzing, bij den Rijks dienst der levensmiddelendistri butie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet- en/of bo terbonnen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentelijke instantie, belast met de distribu tie van goedkoope - levensmidde len. Nimmer mogen betrokkenen deze bonnen bij den winkelier in leveren. De Kerkelijke instellingen van weldadigheid die gebruik maken van de terzake geldende regeling betreffende zelfstandige distribu tie aan haar ondersteunden, zul len het. door haar benoodigde kwantum margarine en bak- en braadvet slechts kunnen in ont- vangsf nemen tegen „gelijktijdi ge" overgave van het daarvoor bcnoodigde aantal vetbonnen en/of boterbonnen, welke zij van baar ondersteunden hebben ver kregen. VERDUISTERING MOET ZORGVULDIG ZIJN Politie zal streng optreden Van bevoegde Duitsche zijde schrijft men Den laatsten tijd moest herhaal delijk worden opgemerkt, dat de bevolking de verduisteringsvoor schriften niet. zorgvuldig genoeg in acht neemt. Zoo komt het nog steeds voor, dat in woningen bij geopend venster licht wordt aan gestoken of dat buitenshuis sterke zaklantaarns of ander sterk licht wordt gebruikt. Voorts worden meermalen automobielen opge merkt, die met kilometers ver zichtbare aangestoken koplampen rijden. Al deze dingen vormen een grove inbreuk op de verduiste- rïngsdicipline. Met het. oog op de langer wor dende nachten is het dringend vallen. Ik ben altijd gewend ge weest mij in alles naar mijn moe der te schikken. Zij is de eenige waar ik bang voor ben. Als ik ech ter ook maar het geringste inko men had, zou ik het niet gedaan hebben." Met een plotselingen aandrang van medelijden - of was het be wondering - bracht Archdalc haar hand aan zijn lippen. „Ik neem alle risico op mij", zei hij met ongekende zachtheid, '„en ik heb respect voor je eerlijk heid." I „Jij bent even eerlijk geweest door mij te zeggen dat je mij niet liefhebt." I ITij schudde het. hoofd. ,.Jc wekt jin mij de grootst, mogelijke bewon- Idering en belangstelling, maar liefde - nog niet. Dat komt later" „Belachelijk alsof dit mogelijk .ware op bevel." „Is er iemand anders van wien je houdt vroeg hij snel. Ze keek hem recht in de oogen. „Als dal zoo was, zou niets op aar de mij bew egen met jou te trou- jwen. En jij „Neen, niemand." I Voor het eerst glimlachte Rosa lie. „Dat is tenminste een troost. (Maar nu moet ik mij klaarmaken. De Bosworths dineeren nog ouder- Uvetsch vroeg." noodig, dat dc verduisteringsvoor schriften door de bevolking zoo nauwkeurig mogelijk worden na gekomen. De politic heeft aanwij zing ontvangen in de toekomst tegen overtreders van de verduis teringsvoorschriften met strenge straffen op te treden. In dit ver band wordt er nogmaals op gewe zen, dat de verduisteringsvoor- schriften uitsluitend ter bescher ming van de burgerbevolking zijn uitgevaardigd. Het is daarom ie ders belang, de voorschriften nauwgezet na te komen. VERKEERSSTROOMEN IN EUROPA. De N. R. Crt. heeft enkele artïke len gewijd aan de Duitsche binnen watersverkeerspolitiek sedert 1933 In een samenvatting lezen wij o.a. In 1945 «al de Duitsche Donau een grootsche scheepvaartweg djn geworden, met. Main en Rijn door een ruim kanaal verbonden. In datzelfde jaar zal de kanalisa tie van de Neckar Stuttgart moe ten hebben bereikt. Later zal ook van dit punt uit een verbinding met den Donau volgen. Ook Wezer en Werra worden verbeterd, ter wijl een verbinding lusscheu de laatste rivier en de Main is te voorzien. Vast staat, dat de Odcr en '1e Donau eveneens zullen worden verbonden. Ook aan een betere ver binding van Elbe en Donau is de gedachte levendig. liet Mtttel- landkauaal zal naar het Oosten worden verlengd. Nog verschillen de andere vaarwegen zullen nieuw worden aangelegd of ingrijpend worden verbeterd. Na den veldtocht, in Polen zijn deze plannen verder uitgebreid. Hot Adolf Hitler-kanaal, dat de Oder met Opper-Silezië verbindt, zal verder Oostwaarts worden doorgetrokken, wellicht tot de Bo- ven-Weichsel. De Beneden-Weich sel wordt verbeterd en de uitbrei ding van deze werken stroom opwaarts wordt bestudeerd. Aan de verbetering van de waterver binding tusschen Netze en Weicli- sel wordt reeds gewerkt. Op deze wijze worden de ver schillende rivierdalen in Midden- Europa voor de scheepvaart ge schikter gemaakt en met elkander verbonden tot 'n sluitend net van prima vaarwegen. De Noord-Duit- sche rivieren beheerschèn daarbij de richting Noord-Zuid en twee groote „Mittellandkanalen" ver zekeren de verbinding West-Oost: van Beneden-Rijn tot Weichsel en van den Boven-Rijn tot de Hon- gaarsche grens. Hij nam afscheid en gifig heen. Op den hoek van de straat kwam een jonge man haastig op hem toe. „Archdalc Kerel, hoe gaat het Ik heb geen tijd om bij je blijven staan praten. Ik heb juist vernomen dat mij een legaat ten deel is gevallen, hetgeen mij in staat stelt liet meisje, waarop ik reeds lang een oogje heb gehad, ten huwelijk te vragen." „Kom dan morgen bij mij lun chen, om mij den uitslag van je aanzoek te vertellen", lachte Arcli- dale. „Graag, tot ziens Met een handdruk haastte Beek with zich verder. „Ze schijnt in dezefde straat te wonen, als Rosa lie", dacht Archdalc hem naziend. „Ik geloof zelfs dat hij vóór de deur van de Cardens stilstaat. Neen, het zal liet huis er naast zijn." Maar welke moeite hij ook deed, zijn twijfel te onderdrukken, deze bleef bestaan. Dien namiddag bij de Bosworths bespiedde hij angstig de uitdruk king van Rosalie's gelaat, maar kon er geen verandering in ontdek ken, welk een aanzoek van een knappen jonden man als Beckwith daarop had kunnen teweeg bren gen. In elk geval zag hij met ge noegen dat zij zijn ring droeg. (Zie binnenzijde)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1